WIJNHANDEL A. SCHOTERMAN Zn. St. Emiiion1.40 f 56.- "Marijke UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HET AFSCHEID VAN Ir. J. A. KALFF HET GELDERSCH LANDSCHAP Een rondwandeling GEMEENTECGNGRES TE BREDA „EEN MAN MET OPEN, EERLIJK KARAKTER" Verschenen/ Gssy vanMarxveldt HIGGINS IN ONS LAND De nieuwe generaal van het leger des Heils Humorhoekje RADIOPROGRAMMA BIJZONDER AANBEVOLEN per flescli per anker De aclie tot het behoud van het landgoed „De Dellen". Men meldt ons Ojj uitnoodiging van de Stichting „Het Geldersch Landschap" werd dezer dagen door vertegenwoordigers van verschillen de bladen een rondwandeling gemaakt over het fraaie landgoed „de Delden", waarbij ook tegenwoordig waren de heeren van Wolsexn, burgemeester van Epe en Jhr. Schoror, burgemeester van lieerde, alsmede enkele wethouders en raadsleden uit die gemeenten. Na afloop der bezichtiging werd te Epe door den burgemeester van die plaats ver- frisschingen aangeboden. De secretaris der stichting de heer E. F. van der Ven te Velp, schetste de allerwégc voortschreidende vernieling van natuur schoon waarvoor zelden of nooit iets in de plaats terugkeert en de moreele plicht om te trachten enkele der mooiste plekken te hewaron voor het nageslacht. Ook het oude landgoed ..de Dellen" bedekt met heerlijke bosschen, een lustoord dezer streek, dreigt nu weer verloren te gaan. Het Geldersch Landschap doet al het mogelijke om dit te voorkomen door te trachten de Dellen aan te koopen. De middelen daartoe wil zij vinden door een oblig. leening met hy pothecair verband in stukken van 500 en van 1000.— en waarvan de rente en aflossing door subsidies en andere in komsten verzekerd zijn. Spreker vestigt de aandacht op het van wijs beleid cn vooruitziende blik getui gende raadsbesluit der Gemeente Heerde. dat door toezegging van krachtige finan- tieele steun getoond heeft gevoel van ver antwoordelijkheid jegens het nageslacht te bezitten. Do middelen zijn echter nog lang niet bij elkaar cn wij nemen hier gaarne het woord van opwekking over van den heer van der Ven om mee te helpen een stuk natuurschoon van 368 H.A. grootte te redden door doel te nemen in de 3 oblig lecning der Stichting "Het Geldersche Landschap.' Men wende zich daartoe tot het Secretariaat dier Stichting: Acht- sprong no. 2 te Vclp (G.) tel. -32370 post giro 1502S4. Voorts een woord van opwekking onzer zijds om deze nuttige en ijverige stichting te steunen door toe te treden als begunsti ger tegen een jaarhjksche bijdrage van ten minste 2.50, doch liever hooger. Ir. Tutein Nolthenius over den Nederlandschen boschbouw. Te Breda is de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten in algemecne verga dering en congres bijeen. Na een kerkconcert, aangeboden door de vereeniging „Breda Vooruit" werden de plrn. 260 afgevaardigden, w.o. meer dan 200 burgemeesters Maandagavond officieel ten stadhuize door den Burgemeester Mr. Dr. W. A. G. van Sonsbeek, verwelkomd Na afloop der gister gehouden algemee lie vergadering, die een huishoudelijk ka rakter droeg, hield de heer P. M. Tutein Nolthenius, houtvester in de houtvesterij „Breda" een belangrijke rede over den boschbouw In Nederland, speciaal betref fende de houtvesterij „Breda". De spreker wees op het aandeel, dat de gemeenten tot heden in den boschbouw haddon cn memo reerde, dat de belangstelling der overheid voor den boschbouw nog slechts van be trekkelijk reccntcn datum ls. In tegenstel ling met de meeste andere F.uropecsche staten houdt de Nederlandschc regeering zich nog nauwelijks 30 jaren ernstig bezig met het in stand houden van bosschen en het aanleggen van nieuwe beplantingen op woeste gronden, want voor 1899 kenden wij hier geen Staatsboschbeheer. Ons land bezit, in vergelijking met an dere landen, weinig bosch. Slechts 7 van de oppervlakte van ons land is met bosch bezet,terwijl b.v. in Duitschland en Belgié 't percentage respectievelijk 26.29 en 17.69 be draagt. Op 1 Janunari 1900 bedroeg de op pervlakte bosch, toebehoorende aan de Staat ca. 2342 H.A. terwijl op 1 Januari 1928 deze oppervlakte was aangegroeid tot 15181 H.A. Een eenigszins uitgestrekt boschbezit moet voor een land niet alleen van groot belang worden geacht uit een oogpunt van houlproductie, aan welk artikel ieder jaar een grooter tekort komt, doch een volk be hoeft de bosschen niet minder als plaatsen waar men na gestadigen arbeid tot rust cn ontspanning komt. Verder hebben de bosschen grootcn in vloed op den regenval cn het klimaat. Ge woonlijk wordt de regenval er door ver- root, waftrvan land- cn tuinbouw voor deel kunnen hebben. Voorts oefonen zij een tileerende werking inzake het afvloeien van hemelwater nit. Publiekrechterlijke instellingen cn voreenigingen van alge meen nut zijn. volgens de boscliwel ver plicht hun bosschen cn houtopstanden be hoorlijk te onderhouden. Voor de tweede groep is het mogelijk gemaakt om met een renteloos voorschot van den staat, het welk eerst na 50 jaar behoeft te worden terug gegeven. bosschen aan te leggen. Op 1 Ja nuari 1928 hadden reeds 19 gemeenten hiervan gerbuik gemaakt cn was een op pervlakte \an 8112 ILA. rnet hulp van den Staat beboscht. Dit oppervlak neemt jaar lijks toe. Hierna gaf spr. een overzicht van de geschiedenis on de ontwikkeling der houtvesterij „Breda", waarna hij de wijze behandelde waaróp de nieuwe cultures in hot. leven wordon geroepen. Deze voor dracht werd met lantaarnplaatjes toege licht. De Personeelseaad bereidt den af get treden directeur der Spoorwegen een treffende huldiging. het nieuwe boek van Honderden frisch ontloken rozen ver spreidden haar lieflijke geuren in de com- missariszaal van het nieuwe gebouw der Spoorwegen te Utrecht, waar gister Ir. J. A. Kal ff, de aftredende directeur, ufscheid nani van het personeel, belichaamd in den Pnrsoneelraad. Zeer vele hoofdambtenaren waren bij deze plechtigheid aanwezig, be nevens de beide directeuren. De familie Kalff werd in auto's van huis afgehaald bij aankomst in het gebouw der Spoorwe gen werden aan mevrouw en mej. Kalff rozen aangeboden. Rode van den h9er LJollmakor namens deu Personeelsraad. Naar ons wordt meegedeeld, zal ter ge iegenheid van den nationalen velddag van het Leger des Heiis, op 14 Augustus a.s. in het Paardenbosch, domein van H.M. de Koningin-Móeder, de nieuwe generaal van het Leger, de heer Edward J. Higgins, naar Nederland komen en dezen velddag meema ken. De heer Higgins. wiens verkiezing tot generaal algemeen rnet hartelijke instem ming is begroet, zal in twee van de dien sten van dien dag het woord voeren. Zijn toespraken worden door de radio uitgezon den, terwijl de z.g.n. „stem van den reus" een geweldige luidspreker, zal maken, dat het gesprokene over vrijwel het geheele uit gestrekte terrein te hooren zal wezen. Op Jeze wijze roept het Leger alle hulpmidde len die de moderne techniek biedt, bij deze grootsche betooging te baat. Een vier A vijf honderd muzikanten zullen den zang dei mioote vergaderingen begeleiden. PERSONALIA. Bij K. B is aan W. N. van do Poll, ha venmeester der gemeente Amsterdam, ver- tof verleend tot het aannemen van het orde led.en van ridder le klasse der Orde van -lo Witte Roos van Finland, hem door den president der Finsche Republiek verleend. ï'V v,v De heer P. Moltmaker, voorzitter van den Personeelraad, herinnerde er aan, dat op de laatst gehouden conferentie tusschen Directie en Personeelsraad, enkele woorden van af.-cheid zijn gesproken, met de bedoe ling, deze aan het personeel over te bren gen. „Wij stelden het echter op prijs, het daarbij niet te laten, maar in meer offi- cieelen kring afscheid le nemen, en wij danken u, dat u ons dat hebt toegestaan. Inmiddels hebben de bladen der organisa lies reeds doen blijken, welk een waardee ring cn achting wij allen hebben voor 'den heer Kalff in persoon, zoowel als voor zijn optreden als directeur. Nochtans willen wij nog eens precies zeggen, hoe wij over u deuken. Het is nu niet de dag om terug le blikken op het verleden, om geschilpunten op te halen. trouwens de heer Kalff als krachtige tegenpartij, zou dan ongetwijfeld ook zijn mecning niet onder stoelen of banken steken. Spreker her/nnerde aan de ontwikkeling van de erkenning van het personeel, en constateerde dat de organisa ;ics thans volledig worden erkend. Toen die erkenning eenmaal vastlag, is zij op buitengewoon breede wijze door de directie toegepast. Vanaf 1926 hebben wij nu den Personeelsraad, cn wij zijn overtuigd nog niet gekomen te zijn aan het eind van ons Latijn, wat betreft de ontwikkeling van het personeels vraagstuk. In al die jaren zijn heel wat conferenties gehouden, tot 1926 waren het er 63, met 615 onderwerpen, terwijl zoolang de Per soneelsraad functioneert, 23 conferenties plaats vonden, met 137 onderwerpen. Dat waren dikwijls zaken van zeer groote be- teekenis, en vaak mochten wij resultaten boeken. Thans geldt het onze laatste con ferentie. en nu leggen wij u een voorstel voor, waarop u geen „nadere overwegin gen" moogt toezeggen, maar dat u voet stoots zult moeten accepteeren. Het betreft hier een stoffelijk blijk van waardeering, dat wij u wenschen aan te bieden. Maar voor wij daartoe overgaan, zou ik gaarne zes uwer eigenschappen opsommen, die ons in bijzondere mate hebben getroffen. Ge zijt in de eerste plaats een zeer gewaar deerd tegenstander; uw visie op de maat schappelijke vraagstukken was een andere dan de onze, maar ge wist steeds een breed standpunt in te nemen, en dat waardeer den wij. Gij blijft voorts voor ons de per sonificatie van de persoonlijke cn geeste lijke vrijheid van het personeel. Uw vol, gaaf karakter wisten wij naar waarde te schatten, liet personeel hebt ge steeds een warm hart toegedragen; uw handelingen werden soms anders gewaardeerd, maar wij wisten dat het hart bij u op de goede plaats zat. Ge zijt niet geworden een klein zielig burgermannetje, met een bekrompen kijk op de dingen, maar toonde een gede gen kennis van de verhoudingen en vraag stukken, die aan de orde kwamen. Wij weten te goed, dat de geest van den tijd, de opkomst der vakorganisaties, invloed heeft gehad op uw denken, ge zijt meegegaan in alle breedte en diepte. En nu wordt ge werkloos. Maar... wij hebben voor aflei ding gezorgd, u zult- nog een moeilijken tijd hebben door te maken: u zult namelijk moeten ppseeren voor een schilder. Wij wenschen uw portret, door een door u zelf te kiezen schilder te doen vervaardigen, om dat u dan aan te bieden. Over een klei ne acht jaar wordt het eeuwfeest der Spoorwegen herdacht. Ook gij, jong en kwiek als ge zijt, zult daarbij ongetwijfeld tegenwoordig zijn. En als dan de geschie denis der Nederlandsche Spoorwegen wordt geboekstaafd, dan zal daarbij allereerst worden gememoreerd hoe een groot man de beste jaren van zijn leven aan de econo mische ontwikkeling van het bedrijf heeft gewijd, en zal met trots mogen worden ge wezen op de vruchten van zijn arbeid. Moge het u dan beschoren zijn, van een gelukkigen levenstijd te genieten te mid den van allen, die u lief en dierbaar zijn." (Langdurig applaus). het mes er óók ingezet, diep, lot bloedens toe, toen gij meondet, dat het noodzakelijk was, en de regeering u opdroeg, het bedrijf kloppend te maken. Achteraf komt liet ons voor, dat het misschien wat minder had gekund, maar wie onzer heeft de gave, in de toekomst te kunnen lezen? De verhou ding tusschen directie en personeel is thans good geregeld. Daaraan heeft vroeger wel heel wat gehaperd, mogelijk was dat ook gedeeltelijk onze schuld, maar gij hebt be grepen dat een goede verhouding, in het belang was èn van het bedrijf, èn van het personeel. Als allen aan u w optreden een voorbeeld nemen, dan zullen in de toe komst de toestanden nog verbeteren. Toen ge kwaamt werden er geen vreugdovuren ontstoken, en wij moeten eerlijk zeggen: wij zagen u liever gaan dan komen. Wij zogen in u een man zonder hart, een soort tiran netje, maar wij hebben ons gelukkig ver gist. Wij hebben in u leeren kennen een man met een hoogstaand, eerlijk en open karakter, een man met groote gaven, die néén kon zeggen als het neen moest zijn, maar die ja zei, als hij voelde dat de ande ren het bij het rechte eind hadden, een man die in het hevigst debat bleef: een gentle man. Zóó waardeeren wij u, en zóó zult in onze herinnering blijven." Mede namens de Herstellingsoord ver eeniging bracht spreker den heer Kalff har telijk dank, hem onder Gods zegen alle goeds toewenschend. In itfatn Bo<Ui«nd<l G*bonAm f 2.90. ölttf. Valkholf i Co -Amersfoort Afscheidswoorden namens B. A. N. S. den H Bedelaar; Heit U ook een stuiver voor een arreme man, meneer?" Heer: ..Spijt me. maar lk heb niets kleiner dan een briefje van vijl-cn-twintig bh me". Bedelaar; „Nou ineheer, 'k ken wel wlssele". O- (Passing Show) ,1 Woordon namens „St. Raphael". De heer J. Hellemans, voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Spoor- cn Tramweg personeel „St. Raphael", bracht in herinne ring, hoe de heer Kalff 35 jaar geleden als klerk in dienst trad bij de Spoorwegen. „Thans verlaat ge dit bedrijf, na jaren ge zwoegd cn gewerkt le hebben als geen an der. En nu moge het een toeval zijn, dat gij met uw technische opleiding bij het „Ver voer" kwam. ook al waart ge bij een ande ren dienst gekomen, dan nog zoudt ge uw talenten hebben getoond, zooals dat thans is geschied. Ge verlaat thans het bedrijf, dat ge groot en gezond hebt gemaakt, ach terlatend een personeel, waarop ge trots kunt zijn, en dat zijn werk kent. In de ja ren, dat ge hebt gestaan aan het hoofd van dit bedrijf, hebt ge niet alleen aan het be drijf zélf gedacht, maar ook aan uw perso neel. En ik moet daar bij voegen, ge hebt De heer J. H. Lijfering voerde het woord als voorzitter van den B. A. N. S. Hij dankte den heer Kalff voor het vele, dat onder zijn leiding tot stand kwam, en herinnerde aan de moeilijke vraagstukken, die aan de orde kwamen, niet het minst dat der saneering. Met dankbaarheid maakte spr. gewag van het- streven dat bij de directie voor zat, om de bij een saneering nu eenmaal nood zakelijke teleurstellingen tot een minimum te beperken. En thans bezitten wij een ge zond spoorwegbedrijf, waarbij het geheele personeel gediend is. Op te merken valt, dat dit zich nu in sterke mate interesseert in de uitkomsten van het bedrijf; de sa neering heeft dus nog paedagogisch ge werkt. „De B.A.N.S. wenscht u met de uwen nog vele jaren in geluk en gezondheid toe, en hoopt dat ge in de toekomst op uw nieuw arbeidsterrein evenveel succes zult boeken als van uw arbeid bij de Ned. Spoor wegen." De heer Augusteyn aan het woord. De heer Augusteyn was de tolk van deProt. Chr. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Hij zeide o.m.: „Gij hebt ons thans iets gedaan, dat ons innig leed doet. Ge zeide eons: er is een tijd van ko men cn een tijd van gaan, vooral den laat ste moet men niet te laat kiezen. Dat gij gemeend hebt, reeds nu te moeten gaan, spijt ons meer dan wij kunnen zeggen; dat besluit is naar onze meening te vroeg gekomen. Er zijn moeilijke tijden geweest waarin hard moest worden gewerkt, en nu de zon schijnt, vertrekt gij. Wat de een zaait, de andere maaitGij hebt u iemand getoond, die met het personeel mee leefde. Hoe meer wij met u in aanraking kwamen, des te meer waardeerden wij uw warm-kloppend hart. Er is dank in onze harten voor wat door u is verricht, een hooge onderscheiding viel u te beurt, maar de hoogste onderscheiding moet voor u zijn, dat Hij, die het hoogst gezeteld is, met welgevallen op uw werk kan neer zien. Moge in de toekomst het door u aangevatte werk worden voortgezet, en het personeel de vruchten daarvan plukken. En moge gij, zij het op andere terrein, nog vele jaren uwe krachten geven, tot heil van onze maatschappij, en van het algemeen belang. De heer Cramer aan het woord. De heer Cramer, voorzitter van den Centralen Bond van Spoorwegpersoneel, wees er op dat in het overleg tusschen twee partijen van verschillenden invloed sprake is. Als de sterkste partij zijn stand punt zoo strak mogelijk handhaaft, dan zou de zwakkere binnen korten tijd amech tig ter aarde liggen, en misschien nog blij zijn, dat het zoo' was afgeloopen. In een dergelijke verhouding zag spreker ook de directie en het personeel. „Als u de sterkte uwer positie die u ongetwijfeld bezat in den loop der tijden gebruikt hadt ora te be letten, dat het personeel één stap verder kwam, dan geloof ik, dat wij hier niet had den gestaan. Dat wij hier wél zijn is een bewijs, dat gij rekening wilde houden met de wenschen, die onder hot personeel leef den. Uit de gevoerde besprekingen is mij wel gebleken, dat als het mogelijk was, men aan onze verlangens tegemoet kwam. Als die geest blijft heerschen, dan zie ik de toekomst niet donker in, ook al zal ver schil van meening blijven bestaan." Ook deze spreker besloot met don heer Kalff het beste toe te wensohen op zijn verderen levensweg. De beer van Braambeek aan het woord. De heer van Braambeek sprak ten «lotte namens de Ned. Vereeniging van Spoor- cn Tramwegpersoneel. Hij be'.oogde dat de eerste kennismaking met den heer Kalff niet aangenaam was. „Wij hadden t« maken met een hooghartig persoon, die schamper en cynisch onze mogelijk niet al te bescheiden eischen op de direc tietafel deponeerde. Wij hebben geleerd, dat dat eigenlijk maar een verschijningsvorm was, waaronder andere kwaliteiten slui merden. De sporen van die andere persoon lijkheid ontmoeten wij in het R.D.V. en in zooveel andere maatregelen. Wij waren het dikwijls oneens, maar dan toonde de heer Kalff zich niet do sterke man, die sprak: ik wil niet, ik doe het niet, on daarmee uit!, maar hij zocht dan zijn kraoht in het probeeren ons te overtuigen, dat wat ge vraagd werd, niet was in het belang van het bedrijf. Dat is de sleutel van de goede verhouding, die thans bestaat." De heer Kalff spreekt. De heer Kalff constateerde in zijn dank-woord, dat do gedachte, dat dit af scheid van het personeel nog moest komen, een^glans verleende aan de dagen vol heim wee, die volgden na den 29sten Juni. „Deze dag zal voor mij blijven een om nimmer te vergeten. Deze zaal met bloemen, do go- schenken en bovenal do woorden zoo juist gesproken, toonen mij. dat wat hier ge beurt, uit overtuiging des harten geschiedt Deze dag is voor mij als de voltooiing van mijn werk. Wellicht stelt gij u met dit af scheid bloot aan do critiek van hen. die leven van critiek, maar het is er mij des te liever om. dat gij u daardoor niet hebt laten weerhouden. Onze onderlinge verhou ding kan ten voorbeeld worden gesteld aan menig bedrijf, en ik hoop, dat dit zoo mag blijven, desnoods beter worden. Zonder strijd zal ook de toekomst niet zijn, maar in een sfeer van wederzijdse!) vertrouwen kan veel tot stand worden ge bracht. Gij organisaties, die het geluk uwer leden in de hand houdt en die daarvoor strijdt met vuur en geestdrift, bedenke echter, dat te groote verwachtingen teleur stellingen moeten wekken, en dat een teleurgesteld mensch een bitter leven leidt Dank zij u mag ik thans afscheid nemen van „mijn" personeel, dat ik tot in lengte van dagen geluk en voorspoed op zijn le vensweg toewensch." Op de revoering van den heer Kalff volg de een langdurig applaus. Daarna werden ververschingcn rondgediend. Dondordag 11 Juli. H i 1 v er s u m. A.V.R.O. 10.00. Tijdsein. 10.00—10.15. Morgenwijding. 12.00. Politie berichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek. 2.00 230. Lezing. 2.304.00. City Theater Den Haag. 4.00—5.00. Ziekenuurtje. 5.005.30. Sportpraatje. 6.00. Tijdsein. 6.00—7.15. Con cert. 7.157.45. Lezing. 7.45. Politieberich ten. 8.00. Tijdsein 8.009.00. Rotte's Lieder tafel. 9.00. Oud-Hollandsche .liedjes. 9.15. Radio Tooneel. 9.40. Voortzetting oud-Hol- landsche liedjes. 9.55. „Mijn Gelukster", blij spel. 10.35. Persberichten. 10.45. Voortzetting oud-Hollandsche liedjes. 11.00. Gramafoon- muziek. 11.30. Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 11.00. Tijdsein.. 11.00— 11.30. Ziekendienst 12.30. Tijdsein. 12.30— I.45. Concert. 5.00. Tijdsein. 5.306.30. Con cert. Na 6.30 Avonduitzending. Vrijdag 12 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 10.00. Tijdsein. 1000—10.15. Morgenwijding. 12.00. Politie berichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek. 2.05— 2.45. Lezing. 2.45—4.00. Gramafoonplaten. 4.30—5.00. Lezing. 5.006.00. Orgelconcert. 6.00. Tijdsein. 6.01—7.15. Dinermuziek. 7.15 7.45. Spreekuur Radiodokter. 7.45. Poli tieberichten. 8.00. Tijdsein 8.01—8.15. Gra- mafoonnmuziek. 8.15. Kurhaus. Daarna Persberichtetn en dansmuziek. Huizen. N.C.R.V. 11.00. Tijdsein. 11.00 II.30. Ziekendienst. K.RO 11.30—12.00. Gods- diennstig halfuurtje. 12.00. Tijdsein. 12.15 1.15. Lunnchmuziek. 1.152.00. Gramafoon platen. N.C.R.V. 4.00—5.00.Gramafoonplaten. 5.00. Tijdsein. 5.00—6.45. Concert. Na 6.45 Avonnduitzending. Zaterdag 13 Juli Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15. Morgenwijding. 12.00. Politie berichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek. 2.00— 2.30 Filmpraatje. 2.30—3.30. Tuschinski The ater. 3.30—4.30. Kurhaus. 5.00-5.45. Le zing. 5.45—6.00. Gramafoopplaten. 6.00. Tijd sein. 6.017.45. Concert. 6.407.00. Piano ecital. 7.45. Politieberichten. V.A.R.A. 8.00. Tweede Zomeravonnd. 10.00. Persberich te. 10.45. Haken cn oogen. 1115. Gramafoon platen. Huizen. K.R.O 11.30—12.00. Godsdien stig halfuurtje, 12.00. Tijdsein. 12.15. Lunch muziek 1.15—2.00 Gramafoonmuziek. 2.00— 3.15. Kinderuurtje. 5.00—6.30. Dinermuziek. Na 6.30 Avonduitzending.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7