WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 „GOD ALLEEN ONDERWIJST" HET VLIEGONGELUK DEN HELDER BIJ HET GEMEENTE CONGRES TE BREDA DE VOORVALLEN CURACAO OP MINISTER KAN IN OVERIJSSEL UIT DEN OMTREK. De zaak voor de rechtbank Humorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Een vader die bezwaren heeft tegen onderwijs aan zijn kinderen. Een hopeloos geval Een 41-jurige adjudant-instructeur van het Ge reg. veldart. te Leiden, die reeds door den Krijgsraad en het Hoog Militair Ge rechtshof werd veroordeeld wegens het ont houden van lager onderwijs aan zijn kin deren, waarbij hij als reden voor zijn wei gering opgaf, dat God alleen onderwijst, stond thans voor eenzelfde delict weder voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch te- lecht. Ilij motiveerde zijn weigering rnet een beroep op zijn huwelijkstrouw. Hij had zijn vrouw toon ze trouwden hulp on bij stand beloofd, dus liad de vrouw bij het on derwijs der kinderen alleen zijn hulp noo- dig! De aud-rnil. vond het een hopeloos ge val en deelde mede. dat ook al vergeefs geprobeerd is den man uit de ouderlijke macht te ontzetten. De voogdijraad wilde zich het geval niet aantrekken, omdat 't een principieele quastie geldt. De eisch luid de drie maal f 50 boete subs, drie maal 15 dagon hechtenis. De uitspraak was drie rnaal f 30 boete subs, drie maal lien dagen hechtenis. Verdachte zeide de straf veel te licht te vinden als hij dc wet overtreden heeft! Het toestel door een duiker opgespoord. Een duiker is erin geslaagd het' veron gelukte L.V.A.-Vliegtuig op den bodem van de zee op te sporen. Op de door dep duiker aangewezen plaats zal nu door marine-per soneel het toestel worden opgevischt. Van luitenant-vlieger Brugma die bij het ongeval is omgekomen heeft men het lijk nog jiiet gevonden. Rustig hadden reeds velen aan hun stem plicht voldaan, toen op een gegeven oogen- blik ook de directice van de meisjes H. B. S., de eerw. Soeur Xavier, verscheen. Ook zij deponeerde haar oproepingskaart in han den van den voorzitter van het stembureau, die daarop luid den naam „Nolens" uit sprak. Dat hoorde een andere kiezer, een S. D. A. P.-aanhanger, die juist in het lokaal aan wezig was. Nolens, Nolensdat werkte op hem als een roode lap op een stier. Wat verstoutte die voorzitter zich; ried hij die Zuster aan om op Nolens te stemmen? En met alle macht die in hem was, begon hij te protesleeren en nog eens te protes teeren Tot algemeene vroolijkheid van degenen, die wel beter wisten, omdat zij Soeur Xavier kenden als de zuster van Mgr. Nolens, on zen grooten leider. Vragen van de heeren Boem cn Duys beantwoord Geen stationneering van een marinevaartuig Naar de werken in bet Reggegelied Praeadviezen omtrent gemeen telijk leeoingspolitiek In het gister ochtend gehouden congres der Vcreeniging van Ncderlandsche Ge meenten kwam de vraag in behandeling, welke regelingen in acht moeten worden genomen bij de Gemeentelijke Leeningspo- litiek. Prae-adviezen hieromtrent waren uitgebracht door Mr. Slingenberg en Mr. J. A. de Wilde. Mr. Slingenberg constateert, dat sedert 1900 als algemeene regel gold, uitsluitend te leenen voor objecten van blijvend nut. De na oorlogstijd bracht een nieuwen toe stand. Vele gemeenten kwamen te staan voor groote kapitaalsuitgaven, mede als ge volg van een in te halen achterstand. Om deze uitgaven te kunnen doen werd vooral bij de grootere gemeenten aanvankelijk een .sterke stijging waargenomen in de kasgeld- leeningen, terwijl niet snel tot consolidatie werd overgegaan, mede als gevolg van het feit, dat in de naoorlogs-jaren de rente voor kasgeldleoriingcn laag was, voor vaste lee ningen daarentegen hoog. Bij het voteeren van buitengewone uitgaven dienen de ge meenten groote voorzichtigheid te betrach ten, nut. noodzakelijkheid en urgentie die nen vast te staan. Zulks wordt geëischt door de algemeen erkende economische wetten, men hoede zich echter in deze voor overdrijving. Rest de vraag, op welke wijze de uitgaven dienen te worden gekweten. Drieërlei standpunt kan worden ingeno men: 1. Alle uilgaven ook de buitenge wone, uit de gewone middelen betalen. 2. Jaarlijks een vast bedrag uit de gewone middelen reserveeren (fondsvorming) en uit deze reserves de buitengewone uitgaven delgen. 3. Alle buitengewone uitgaven uit de geldleeningen kwijten. I« een aantal conclusies gaf de prae-ad- viseur ten slotte zijn meening te kennen over de door gemeentebesturen te volgen finsTioieele politiek. OUDE MUNTEN. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Te Midwold(Oldambtj zijn gisteren bij het graven op het terrein van den onlangs afgebranden korenmolen van den heer J. II. Beeuwen vijftien zilveren munten (groot te van eer rijksdaalder) gevonden, die da teeren uit de jaren 1600—1700 en die afbeel dingen van Spaansche wapenen vertoonen. Op bet terrein, waar de munten zijn opge dolven, moet. volgens overlevering een sar- rieshut (fcommiezenpost) zijn geweest. VERKIEZINGS VARIA. Het „Limb. Dagblad' vertelt: Het gebeurde in t slemlokaal aan de Klompstraat te Heerlen. Dinsdag heeft minister Kan een bezoek gebracht aan verschillende werken in Over- ijsel. welke worden uitgevoerd door werk- loozen uit de groote steden. In het bijzon der gold het bezoek ditmaal de werken in het Reggegebied. De minister werd daarbij vergezeld door den inspecteur voor de Rijks werkverschaffing, den heer Meijer de Vries. Te Hengelo werd mr. Kan ontvangen door den commissaris der Koningin in Overjjsel. mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst en den inspecteur der Rijkswerk verschaffing in Overjjsel, ir. F. P. Mesu. In de eerste plaats werd een bezoek ge bracht aan Noordbroek bij Almelo, waar honderd Rotterdammers werken aan de ver betering van de Hollandsche Graven. Het dagelijksch bestuur van het waterschap De Regge voegde zich bij het gezelschap. Onder de Rotterdammers waren den laatsten tijd nogal wat ontevredenen, die zich over aller lei beklaagden, in het bijzonder over het loon. Zaterdagmorgen vroegen er zeven orn een spoorkaartje terug naar Rotterdam en gistermorgen dertien. De opongekomen plaatsen zullen weer door Rotterdammers ingenomen worden. Des middags werd het werk bezocht aan het Gsesterensche Stroomkanaal bij Vrie- zenVeen, waar eveneens honderd Rotter dammers werken. Vervolgens werd bezich tigd het afwateringskanaal naar de Vecht bij Mariënberg, dat het vorig jaar van pro- vinciowege werd uitgevoerd cn waarvan nu ook de kunstwerken gereed kwamen. Ten slotte gold de belangstelling de wer ken aan de Bencdcn-Regge aan de Laar- brug bij Ommen. ITier werken honderd Am sterdammers. In het bijzonder werd op dezen toch een onderzoek ingesteld naar de kampementen, waar gewoonlijk het eerst over geklaagd wordt. Er bleken echter zeer weinig klachten te zijn. Te Vriezcnveon werd geklaagd over de buitengewoon sterke kwel, wat het werken zeer verzwaarde. Via Zwolle keerde de minister naar Den Hang terug. ONTROUWE POSTBODE. Op het postkantoor te Gorinchem. Te Gorinchem is de besteller J, E. betrapt bij het stelen van brieven uit het postkan toor. Uit de sorteerkamer had hij twee brie ven meegenomen naar de W. C. Een van die brieven heeft hij verscheurd en in de W. C. gegooid. De andere brief is bij zijn arrestatie op hem gevonden. De man heeft bekend, dat hij al gedurende VA jaar brieven met of zonder geldswaar de heeft weggenomen. Den laatsten tijd kwamen er geregeld klachten van vermis sing van brieven, voornamelijk van die waarin geld was ingesloten HET EEUWFEEST DER GRENADIERS EN JAGERS. Een avondfeest in den Dierentuin. Dinsdagavond werd, als onderdeel der fees telijkheden ter gelegenheid van de herden king van het 100-jarig bestaan der grena diers en jagers, in den Dierentuin te Den Haag een avondfeest voor de onderofficie ren, reünisten en bun genoodigdon gege ven. Het feest ving aan in den tuin, waar men gezellig bijeen was, terwijl de Konink lijke Militaire Kapel een concert gaf, aan geboden door den commandant van het re giment grendadiers en het werd, na afloop van het concert voortgezet in de groote zaal, waar men langen tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. DOODELIJK ONGELUK. Door een vrachtauto overreden. Gistermiddag is op den Haagweg tus- schen den Haag en Loosduinen de opge ver 15-jarige wielrijder J. H. uit de Pre- toriusstraat te 'sGnavenhage door een vrachtauto aangereden en gedood. SCHILDERSSTAKING OPOEHEVEN. De staking der schildersgezellen te Zut- phen is geëindigd doowdat het compromis voorstel van de Zutphensche schilderspa troons aangenomen is. Het werk wordt uiterlijk Maandag 15 Juli a,s. hervat. De Minister van Koloniën heeft, mede na mens den Minister van Defensie, geant woord op ragen van den heer Boon be- treffendo de weermacht in Curasao Hij deelt mee, dat de sterkte van het garnizoen gemiddeld 100 man niet totaal onge oefende manschappen, docb geoefende in fanteristen heeft bedragen. Inderdaad zijn er op het Waterfort e eni ge kanonnen, die evenwel uitsluitend be stemd waren en nog zijn tot het af- geven van saluutschoten scherpe patronen zijn daarvoor uiteraard niet aanwezig; de 1 bediening van deze vuurmonden (verouderd marinegeschut) geschiedde en geschiedt door daarin bedreven manschappen van het garnizoen, Reeds sedert eenigen tijd be schikt de bezetting over mitrailleurs. De. Regeering had reeds vóór den overval maatregelen genomen om de sterkte der militaire bezetting op te voeren en het ge halte der troepen, alsmede de bewapening, te verbeteren. Blijvende stationneering van een oor logsvaartuig in do Caraïbische wateren ligt niet in de bedoeling der RegeeriDg: wel werd reeds vóór het onlangs gebeurde de wensehelijkheid gevoeld, jaarlijks geduren de eenige maanden een oorlogsbodem in die wateren verblijf te doen houden, zoo als dit in de beide voorafgegane jaren ge schied is. Voorts is,naar de ondergeteekendo de zer dagen in de Eerste Kamer der Stat en- Generaal mededeelde, de aanschaffing van een vaartuig, vóórzien van de noodige be wapening en geheel of gedeeltelijk te be mannen met marine-personeel in overwe ging. ten behoeve van de uitoefening van het politietoezicht in de havens en langs de kusten van de Benedenwindsche Eilan den. Op vragen van den heer Duys nopens de houding der Regeering tegenover de na gelaten betrekkingen der gevallen militai ren deelt de Minister van Koloniën mee, dat de betrokken families op de gebruike lijke wijze zijn ingelicht door telegrafische inroeping van de tusschenkomst der be trokken burgemeesters. Evenmin als dit ge bruikelijk is bij het sneuvelen in Nederl.- Indië van officieren en minderen van het leger, is een bewijs van deelneming door of namens de Regeering aan de betrokken families gezonden. De begrafenis van de gevallen militairen heeft overeenkomstig de daaromtrent be staande bepalingen op 's Lands kosten plaats gehad. Mocht bedoeld zijn te verne men of er bij de Regeering plannen bestaan om het stoffelijk overschot van de geval lenen naar Nederland te doen overbren gen, dan wordt er de aandacht op geves tigd. dat er geen redenen aanwezig zijn om in dezen een andere houding aan t« nemen dan gebruikelijk tegenover in Ne- derlandsch-Indië gevallen militaire en bur gerlijke Landsdienaren. Ook overigens be staat hiertoe geen reden, omdat hun stof felijk overschot, zij het niet in Nederland, toch in Nederlandschen bodem begraven is. De toekenning van pensioen en onder stand aan de nagelaten betrekkingen der hierbedoelde in Curasao in en door den dienst omgekomen Landsdienaren a#1 ge schieden naar analogie van de vow Ne- derlandsch-Indië ter zake laatstelijk bij het Koninklijk besluit van 28 Mei 1920 getrof fen regeling. UIT DE STAATSCOURANT. Met ingang van 1 September op verzoek j eervol ontslagen de referendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie P. C. W. Worst, belast met de functie van dep directeur van het post- en telegraafkantoor te Weesp op verzoek eervol ontslagen J. Winter Jzn. te Huizum als plaatsvervangend lid der centrale commissie voor de rijksverka veling on al6 zoodanig benoemd J. L. Nij- singh te Wijk (Dr); benoemd tot lid der centrale commissie voor de Statistiek prof. mr. F. de Vries, hoogleeraar te Rotterdam, prof. ir. J. P. de Vooys, buitengewoon hoogleeraar te Delft. H. Ameünk, secretaris van het christelijk nationaal vakverbond, dr. J. A. Neder- braggt, administrateur bij het departement van buitenlandcche zaken en mr. P. J. C. Tetrode, directeur der Nederlandsche bank te Amsterdam. Op verzoek met 1 October Mr. J. Ph. Suij? ling eervol ontslag verleend de hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten cn is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in het bur gerlijk recht en het internationaal privaat recht Mr. Dr. S. van Brakel, vice-president der rechtbank te Utrecht, Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit le Leiden voor het onderwijs in de uitlegging van het Nieuwe Testament cn de geschiedenis der oud Christelijke let terkunde Dr. J. de Zwaan, onder gelijktij dige toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen. op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lan de bewezen, de gen.-maj. der genie van het Ned.-Ind. leger P. A. v. d. Burg en is bij benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw; op verzoek eervol ontslagen met dank, wegens gezondheidsredenen, als lid van den radioraad Dr. Th. Stoop te Dordrecht, en be noemd tot lid E J. Bakker, secretaris van den Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst te Bussum. NEDERLANDSCHE STUDENTEN IN ZWITSERLAND. Verschillende excursies. Een groep studenten van de Landbouw- boogeechool te Wageningcn maakt onder leiding van prof. dr. Thai Larsen een stu diereis door Zwitserland ter bezichtiging van werken op het gebied van bergbeekbe- teugeling en herbebossching van kale berg hellingen. Deze excursie werd voorbereid cn wordt persoonlijk geleid door den Ober- for8tinspector, den heer Albisetti, te Bern. Bezocht werden reeds de werken voor de Hanetenbach bij Interlaken, de uiterst moei lijke herbebosschingswerken van de kale, steenachtige hellingen langs de Lótsch- bergbahn bij Brig en de „Sperrenbau" en „Mauerwerke" in de „Valle Carcale" bij Lo* carno. Verschillende excursies bij Bellin- zona en Lugano staan nog op het program ma. DE LEERDAM. Met bodemschedt naar Rotterdam. De directie van de Holland—Amerika-lijn deelt mee, dat het stoomschip Leerdam naar Rotterdam terugkeert voor reparatiën. Het schip, dat bodemschade heeft gekregen, zal zoo spoedig mogelijk van Horta (Fayal) naar Rotterdam vertrekken. De passagiers blijven te Horta en zullen met het stoom schip Spaarndam, eveneens van de Hol land—Amerika-lijn, naar hun bestemming worden vervoerd. De Spaarndam zal 16 Juli van Rotterdam naar Havana, Vera Cruz, Tampico en New Orleans vertrekken. MR, KNOTTENBELT. Fractievoorzitter van den Vrij heidsbond. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, is mr. Knottenbelt tot voorzitter van de Twee de Kamerfractie van den Vrijheidsbond ge kozen MR. W. BARON DE VOS VAN STEENWIJK. „Buiten-af" De 70-jarige jubilaris had zich, door bui ten 's-Gravenhage te gaan, aan alle feest betoon. waaraan het hem zeker niet ontbro ken zou hebben, onttrokken. DE MUNTEN HISTORIE TE VEENENDAAL 200 oude munten door den vinder achtergehouden. Ve e n e n d a a 1. Dinsdagmorgen diende voor de Arnhemsche Rechtbank de zaak te gen G. van der B. en H. van R. inzake de vondst van een 200-tal oude munten te Veenendaal. In deze zaak werden 5 getuigen gehoord. Aan het einde van het vorige jaar had van R. te Veenendaal in den grond de 200 munten gevonden in een Keulsch potje. Van R. zeide, de munten in den uitge graven grond te hebben gevonden. Hij had het. uitgraven „aangenomen", dus wat hij in den uitgegraven grond vond, meende hij als zijn eigendom te kunnen beschou wen. Wel had een notaris hen gezegd, dat als zij het oude geld in een andermans grond hadden gevonden, de helft van de waarde toekomt aan den grondeigenaar. Van der B. was hij van R. in lossen dienst en heeft het geld bewaard. Men i9 er mee naar Utrecht, Den Haag en Am sterdam gegaan, en tenslotte bleek, dat de oude munten een waarde van f 1000 onge veer vertegenwoordigden. De grond behoorde toe aan den drogist T. le Veenendaal. Deze had den aannemer B. opgedragen op dit perceel eenige hui zen te zetten. B. had den verdachte van R. den grond laten uitgraven en verwijderen. De verdachten meenden daarom, in hun recht te staan, uit den uitgegraven grond de gevonden munten als hun eigendom te kunnen beschouwen. Get. T. de eigenaar \an den grond, ver klaarde, nooit gehooid te hebben, dat er iets in zijn grond was gevondeD. De aannemer B. had den verdachten wel eens gevraagd of er nooit iets gevonden was, maar immer hadden de verdachten ontkend. Van Pt. had den notaris Z. te Veenendaal voorgelogen, door hem te verklaren, dat het potje met de munten bij van den B. in den grond was gevonden. De notaris heeft hem toen den weg gewezen, de gevonden schat te gelde te maken. Getuige B. verklaarde nog, dat van der B. wel eens hem een leeg Keulsch potje had voorgehouden, maar daar men er de waarde niet van kende, heeft men het naar de mesthoop gedirigerd. Van de munten heeft B. nooit wat ge zien. President (tot verdachten): „Je wist du# wel, dat het met de munten geen zuiver# koffie was." Verdachte van R.: „Nee." President mr. Quintus: „Waarom ging je er dan mee naar den aannemer." Verdachte: „Ik wilde onderzoeken van wie ze waren." President: „En je hebt ze gehouden, om dat je er niet genoeg voor kreeg. 1000 gul den was je niet voldoende." Verdachte: „Daar waren we te dom voor." President: „Ja, ja. maar ondertusschen... Verdachte hield vol, dat hij alleen een onderzoek wilde instellen naar den eige naar van de vondst. Prqesident: „Je wou d'r te veel voor hebben en tenslotte is je 't deksel op den neus gevallen." De Officier van Justitie, mr. Lasondor, noemde deze zaak er een van een zeer bij zonder karakter. Spr. achtte het ten last# gelegde uit de getuigenverklaringen béwe- zen cn requireerde dat de verdachten zou den worden veroordeeld tot een gevange- ni6traf voor den tijd van 3 maanden. Mr. van der Poel, de verdediger, pleitt# vrijspraak. De Rechtbank doet over 14 dagen uit spraak in deze zaak. <N. A. Ct) AUTO-ONGEVAL OP DEN AMERSFOOHTSCHEN STRAATWEG. Betrekkelijk goed afgeloopen. Soesterberg. Ter hoogte van de R.-K. kerk reed Maandagmiddag een auto in de richting Amersfoort met een vrij groote snelheid. Door de gladheid van den weg kwam deze wagen te slippen, waarop hij tegen een paal aanreed, en vervolgens te gen het hek der kerk botste. De auto lag geheel omgekeerd, met de wielen omhoog. Van de vijf inzittenden bekwam niemand eenig letsel, uitgezonderd een dame, die een bloedstorting aan haar hand opliep. De wagen, die aanzienlijk was beschadigd, werd naar Utrecht gesleept. Dit is sinds Vrijdag j.l. reeds het vierde ongeval op dezen nieuwen asphaltweg. Ver moedelijk zullen nog vele ongevallen op dezen verkeersweg plaats vinden, aange zien de samenstelling van het wegdek zeer veel gevaar oplevert voor automobilisten en motorrijders bij regenachtig weer. Bij droog weer is er een en al lof over dezen pracht verkeersweg, die als een gladde renbaan zich van Huis ter Heide tot aan het Berghotel bij Amersfoort uitstrekt. Snelheden van 60 en 70 K.M. zijn geen uitzondering, maar geen der rijders schijnt te beseffen, welk een groot gevaar dreigt wanneer met. een dergelijke vaart wordt gereden, indien het wegdek ook maar eenigszins 'vochtig is. Zoodra men maar iets remt op den nat ten weg, glijden de wielen van den auto of motor door; raen drukt de rem sterker aan, het wiel maakt een zijwaartsche beweging en de vaart waarmede gereden wordt vol tooit het proces*, een botsing tegen een der vele boomen. Men zij er dus nogmaals voor gewaar schuwd, dat het rijden op een geasphalteer- den weg bij nat weer de grootste voorzich tigheid eischt, zoowel in het belaDg van uw eigen leven en auto, als in dat van anderen die zich op den weg bevinden. Vermeld zij nog, dat Zaterdagmiddag niet. minder dan drie motorvoertuigen tegen een boom gereden zijn. alleen omdat de weg hier en daar als gevolg van het drup pelen der boomen nat geworden was. Ook hier geldt dus weer: Un homme a-verti en vaut deux! «Sastbaer: Jk w lilt prettig rindea alg O er roer tergde, gees traite te «meren. wrat mjte nou» tg erg Inge nomen met bur Idee ent Ocet-Indisdie kers tegen kei net te lateo groeten*, »-O/sodoa cwnieaJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6