Engeisclie fauteuils - Haardbankjes iff fei J Fa. J. W. VAN ACHTERBERGT, West-Singe! 12-13. Telefoon 238. AUTO TEGEN EEN BOOM EN VERBRAND ROTARY-CLUB TE MA AST RICHT De plechtige installatie NEDERLAND'S INVLOED SN AMERIKA PERMANENT HOF V. INT. JUSTITIE TE WEINIG PIONIERS! BURGEMEESTER EN VERKIEZINGSSTRIJD Humorhoekje Twee inzittenden er uit geslingerd; ecu op slag dood Twee auderen verbrand In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij do tweede tol onder de gemeente Dubbel dam op den straatweg DordrechtWillems- dorp een vreesclijk auto-ongeluk gebeurd. Een Fordauto, waarin een viertal jongelui uit Dordrecht gezeten waren, die van een avondpartij huiswaarts keerden, reed om streeks half een tegen een afgekapten boom. Twee der inzittenden, een 22-jarig meisje, mejuffrouw P cn de 22-jarige jongeman G. do K. werden door den schok uit de auto geslingerd. De eerste werd met een hersen schudding opgenomen, terwijl de heer K. op slag dood was. De aulo vloog, doordat het benzine-reser voir sprong, in brand. De twee jongelui, de 22-jarige A. U. en dc 30-jarige A. II. konden zich niet snel genoeg in veiligheid stellen cn kwamen in do vlammen om. Mejuffrouw P.. is naar een der ziekenhui zen ocergobracht. Verscheidene vooraanstaande Katholieken hebben deze club tot stand gebracht Men meldt ons uit Maastricht: Hoewel de Katholieke pers zich m ver schillende organen heeft verklaard tegen het deelnemen van katholieke landgenootcn aan Rolarv-clubs is Zaterdagavond in Maastricht een Rotary-club opgericht en door den heer De Cook Bulling uit den ITaag opgenomen verklaard in het Neder- landsche Rotan, verband. Tot de toegetre den leden behooren o.vn. de president van de Arrondissements Rechtbank te Maas tricht en de officier van justitie bij die Rechtbank, resp. mr. Bonhomme en mr. Brantjes; de directeur van de Hoogerc Han delsschool, de heer Houbcn; de directeur van het Gcmeent. Gas- cn Waterleidingbe drijf. Ir. Driessen, de consul voor Belgic te Maastricht, de heer Robert; de voorzitter van den Voogdijraad, mr. dr. van Oppen; ile exporteur van ceramiek, de heer Smcots. allen vooraanstaande katholieken in de Maastrichtsche samenleving. Reeds zijn 20 personen in deze club als lid opgenomen De president der Rechtbank mr. Bonhom- ine, aanvaardde do benoeming als voorzit ter der club. Als secretaris is benoemd dc gepens. kolonel G. Uil wig. president en gedelegeerd commisaris der Hollandsche Rubberfabriek; als penningmeester de heer C. If. Beels, directeur van de Limburgscbe Bank Verecniging. De heer Houben werd benoemd tot vice-president. De heer De Cock Bulling installeerde de nieuwe club. daarbij hulde brengende aan Ir. Driessen, aan wien het voor een belang rijk deel te danken is geweest, dat bij de oprichting der Rolarv-club te Maastricht de moeilijkheden werden overwonnen die zich bij deze stichting voordeden. De heer Slis. uit Rotterdam, de nieuwe gouverneur van het Nederlandsche Rotai v- district, sloot zich daarbij aan, er op wij zende flat speciaal de nieuwe Maastricht sche club een zeer belangrijke positie zal kunnen innemen op het punt van interna tional service, waar Maastricht door haar ligging nabij de Belgische cn Duitsche grens méér dan andere clubs op die in ternational service zal zijn aangewezen. De heer Rochal uit Utrecht bracht de gc- lukwenschen over van de Utrechtsche Ro- lary-club, de club uit hel centrum fles lands, die er prijs op stelde iemand uit baar midden naar deze installatie tc Maastricht af te vaardigen De heer Rochat wist zich met zijn woorden bovendien de tolk te zijn van alle andere Nederlandsche clubs, wien liet in verband met den grooten afstand niet mogelijk was Zaterdagavond in Maastricht aanwezig te zijn. Ir. Driessen uit Maastricht sprak in een wederwoord van dank als zijn overtuiging uit, dat de Rotary protestanten cn katholie ken. noord- cn zuid Nederland behooren verecnigd te zijn, als behoorende bij elkan der op dit terrein, waar service above self" als eerste doelstelling geschreven staat. Onder luide bijvalsbetuigingen werd war me dank gebracht aan mr. Bonhomme. die als rustig kapitein cn overtuigd Rotarian dit Maastrichtsche scheepje veilig van stapel deed glijden cn het op zijn eerste vaart in goede koers deed loopen. Mr. Bonhomme verzekerde gaarne, alle krachten ie zullen inspannen, om tesamen met zijn méde-clubleden, de Maastrichtsche club te doen worden een waardig deel van het Nederlandsche Rotary-district. UITVOERING DER ZIEKTEWET. Erkenning als bcdrijfsver- eeniging. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat, verecnigingen, in wier bedoeling het ligterkenning te vragen als bedrijfsver- ecniging in den zin der Ziektewet, thans reeds die erkenning kunnen aanvragen. Voor de wijze, waarop die erkenning moet worden aangevraagd en de stukken, die bij de aanvraag dienen te worden* overgelegd, wordt verwezen naar de beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid van 5 Juli 1929, opgenomen in de Staatscourant van Woensdag 10 Juli 1929. Prijsvraag uitgeschreven door een Amerikaan Vier Nederlanders bekroond In het Burgerwachtgebouw ie Amster dam heeft de uitreiking plaats gehad van de pi ijzen voor de bekroonde antwoorden op de prijsvraag, welke de invloed is ge weest van Nederland op de vestiging in cn de ontwikkeling van de koloniën, thans be kend als de Vereenigde Staten van Ameri ka. Het uitschrijven van deze prijsvraag is uitgegaan van kolonel Robei t MThompson uit Florida, die de prijzen ook beschikbaar heeft gesteld. De verecniging Nederland in den Vreemde heeft voor de uitvoering van zijn denkbeeld zorg gedragen. De waarne mende voorzitter dezer vereeniging deelde mee. dal ook veel Nederlandsche studenten antwoorden hebben ingezonden. 1-Iij zette dan uiteen, dat de kolonisatie van de Ne derlanders der 17de eeuw in Noord-Ameri ka van grooten invloed is geweest op de maatschappij, die zich daar gevormd heeft. Hij betreurde het. dat de Vereenigde Sta ten. in plaats van van hun wafli :le?ring daarvoor blijk te geven door het verlecnon van faciliteiten aan onze handel- cn scheep vaart, tariefmuren hebben opgetrokken; wat zeker niet gebeurd zou zijn, als de geest, die uit de sympathieke daad van ko lonel Thompson spreekt, in Amerika meer algemeen was. Sprèker deelde daarna mee. dat de eerste prijs 400) is toegekend aan den lieer J. v. Essen, de tweede 250) aan de heer K Stoker, (beiden te Xmslërdam); de twee derde prijzen (elk 100) aan dc heeren I-I. Buiut (Amsterdam) en F C Dominicus (Leiden) Kolonel Thompson verkreeg daarna het woord. 11ij zeide. verleden jaar tijdens de Olympische Spelen den idruk gekregen te hebben, dat er wel aanleiding bestond vonr een pogen, om iets Ie doen. wat aan r'e we- derzijdsche waardeering tusschcn Neder land en Amerika ten goede zou komen In het uitschrijven van deze prijsvraag moet men een dergelijke poging zien, waarvan hij hoopte, dat ze doeltreffend moge blij ken; daarom zal hij ook aan de bekroonde antwoorden in zijn 'land zooveel mogelijk bekendheid geven. WARD HERMANS ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING Geen militaire spionnage Uit Brussel wordt gemeld: De raadkamer der Brusselsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in zake de tegen Ward I-Iermans ingesteldo vervolging en hem ontslagen van rechtsvervolging, om dat de instructie niet het bewijs had opge leverd, dat het hier betrof militaire spion- nage, maar dat de beklaagde gedreven werd door politieke overwegingen. NEDERLANDSCHE TREÏLER GEZONKEN De bemanning gered. Uit Londen wordt gemeld; Gedurende een dichten rnist op de Fir tb Clyde is dc Nederlandsche treiler Gerard uit IJmuiden Zaterdagmorgen hij Bishops Rock aan den grond geloopen en gezonken Dc bemanning, bestaande uit tien koppen begaf zich in de reddingbooten cn werd, na ongeveer vier uren te hebben geroeid, gered '.oor het s.s. Findhorn uit Glasgow. HET CONFLICT IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. Besprekingen met den rijks- bemiddelaar. Bij dc besturen der samenwerkende or ganisaties in het houtbedrijf is een verzoek binnengekomen van den waarnemend rijks bemiddelaar den heer H. A. van IJssel- stein, om met enkele afgevaardigden van dc organisaties Donderdag 18 Juli a.s. ten gemeentehui ze te Zaandam een besprek in, te houden in zake het conflict in de Zaan- sche houtindustrie.' BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Vrijdagavond is de 19-jarige van der V uit Gernert, die met een aantal kameraden in hel Wilhelminakanaal onder Anxlel aai liet zwemmen was. verdronken. Zijn lijk is eenigen tijd later opgehaald- Beslissing inzake de Servische en Braziliaansche leeningen. Vrijdagmiddag heeft het Perm. Hof van Int. Justitie, in tegenwoordigheid van een zeer (alrijk publiek, uitspraak gedaan in de zaken betreffende de betaling van ver schillende Servische en Braziliaansche leeningen, in Frankrijk gesloten. De presi dent, de heer Anzilotti deelde mede, dat hij eerst voorlezing-zon doeiuvan het ar rest inzake de Servische leeningen, dat vervolgens een kwartier zou worden ge pauzeerd cn daarna het arrest betreffende de Braziliaansche leeningen zou worden voorgelezen. Wat de Fransch-Servische zaak be treft, daarbij ging het om de volgende lee ningen 4 pet. 1895, 5 pet. 1902, \Vs pet. 1906, A'/i pet. 1909 en 5 pet. 1913. Het Hof heeft mei 9—3 stemmen de volgende be slissing gegeven 1. Wat de Servische 4 pet. leening van 1S95 betreft, hebben de houders van obli gatie». van deze leening. welke bun natio naliteit ook moge zijn, het recht oin, naar hun vrije keuze de betaling van het nomi naal bedrag van hun vervallen, maar on betaalde coupuns en van de coupons, die zullen vervallen, alsmede van hun obliga ties. welke zijn uitgeloot, maar niet be taald en van die. welke nog moeten uit loten, te verkrijgen, te Parijs, Berlijn, Wee- ncn en Belgrado, in de munt, welke gang baar is in een van deze plaatsen. 2 Wat de Servische 1 pet. leening van 1S95. 5 pet. leening van 3902, 5M pet lee ning van 1900, pet. leening van 1909 cn 5 pet. leening van 1913 betreft, hebben de obligatiehouders het recht de betaling te verkrijgen, van hun vervallen, maar onbe taalde coupons en van die, welke zullen vervallen alsmede van hun obligaties, wel ke zijn uitgeloot, maar niet betaald en van die, welke zullen worden uitgeloot, in goud franken, voor wat de lezing van 1895 be treft ter plaatse van Belgrado en Parijs cn voor wat de leeningen van 1902, 1900, 1909 en 1913 aangaat, ter plaatse van Belgrado, Parijs en Brussel cn Geneve, of op de te genwaarde van dat bedrag, naar den koers van den dag in de plaatselijke munt le Berlijn en We'enen, voor wat de leening 1913 betreft cn Ie Berlijn, Wecncn en Am sterdam voor de leemng van 19.02, 1900 en 1907. 3. De waarde van de goudfranc zal voor do hierboven bedoelde betalingen tusschcn partijen worden vastgesteld als gelijk aan die van hun gewicht in goud. overeen komende met het twintigste deel van een goudstuk, dat 015.161 gram weegt, van een gehalte van 900 1000 fijn. R.K. UNIVERSITEIT. Benoeming rector-magnificus. Tot rector-magnificus van de R.K. Uni versiteit is als opvolger van Mgr. Prof. Dr. I. Hoogveld benoemd Prof. Dr. J. H. S. Bel- lcfroid, gewoon hoogleeraar aan de R.K. universiteit. DE LEERDAM. Uit Londen wordt gemeld Het stoomschip Leerdam heeft belangrij ke schade onder dc tanks opgeloopen. Het schip heeft een certificaat van zeewaardig heid gekregen voor de reis naar Rotter dam. Van de zijde van de Holland-Amerika- Lijn vernemen wij. dut de Leerdam op eigenkracht naar Rotterdam gaat. Het schip zou vermoedelijk nog vandaag van Ponta Delgada naar Rotterdam vertrek ken. No. 100.000 De vele „rijvaarriigen" in de hoofdstad. Men meldt ons uit Amsterdam; Vrijdagmiddag legde sedert de instelling van het ..Centraal Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken van Rij vaardigheid" de 100.000e candidaal de verci.-chte proef af. No. 100.000 bleek le zijn mejuffrouw Ilennie Appels, die ten overstaan van een tier adviseurs den heer Wilh. II. Wollen- sick, haar bekwaamheden in hel besturen van een automobiel moest toonen. Vooruil- ijden ging als bij de meesten uitste kend; hel achteruit rijden leverde ook in het geheel geen moeilijkheden op; de bochtjes werden goed en rustig genomen; de hand- en hoornsignalen werden gege ven, juist daar, waar het noodig was; het van rechts komend verkeer ging voor; het an links komend verkeer wachtte op No J00.000..in hel kort: No. 100.000 voldeed aan de gestelde eischen en zal binnen enkele dagen haar rijbewijs in bezit hebben. De directeur van het Centraal Bureau, de heer .1. G. van Turnhout, was hij het af leggen van de proef aanwezig. EET EERSTE KAMERLID MR. J. J. CROLES. Naar wij vernemen is aan mr. T. J. Croles ie I eeuwarde» l aftredend a.r. Eerste Ka merlid schriftelijk opnieuw een candida- luur aangeboden onder toevoeging van een tormulier voor bewilliging. Mr. Croles heeft echter, zoo meldt het Vac!., voor een vernieuwde candidaluur be dankt en daarom komt zijn naam op de ingediende candidalenlijst der a.iv partij voor Friesland niet voor. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is toestemming verleend lot het aannemen van de versierzelen van. ridder der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk cn van ridder der orde var» de Kroon van Belgié aan A. J. Bothenius Brou wer, oud-hoofdredacteur der „Nieuwe Cou rant" te 's Gravenhage. commandeur der orde van Civiele Ver diensten van Spanje, aan F. Smidt Dege- ner, hoofddirecteur van het Rijksmuseum le Amsterdam. commandeur 2e klasse in de orde van St. Olaf van Noorwegen aan den kolonel van den generalcn staf H. G. Winkelman De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft met ingang van 11 Juli 1929 benoemd tot tijdelijk onderinspecteur van den havenarbeid den heer L. T. Voslamber, adjunct havenmeester te Delfzijl en hem werkzaam gesteld in het 3e district der in spectie van den havenarbeid ter stand plaats Delfzijl. Rapport van dc Lcgercommissie over het wapen der genie Meer bouwpractiik voor officieren De Staatscommissie-Van Vuuren (Leger- commissie) heeft verslag uitgebracht over het wapen der genie. Haar bedoeling was in hoofdzaak te onderzoeken of, bij de aan dat wapen opgelegde oorlogstaak en de daarmee verband houdende vredestaak, het beschikbare personeel naar haar oordeel op de meest doeltreffende wijze wordt werk zaam gesteld, mede in verband met de vraag of voldoende rekening wordt gehou den met de hulp, welke door de krachten in de burgermaatschappij kan worden ver leend. Wijzende op de noodzakelijkheid om bij de weermacht in voldoende inale goed toe geruste technische troepen in te deelen, laat de commissie niet onvermeld, dat haar is gebleken, dat de technische troepen in liet bijzonder de pioniers zoowel voor wat betreft hun sterkte als hun oorlogs uitrusting, niet voldoen aan de eischen, welke in verband met de ervaringen \an den grooten oorlog, waar de betrokken le gers nu eens aanvallend, dan weer verde digend optraden, aan deze troepen moeten worden gesteld. Wanneer men de sterkte der technische troepen vergelijkt met die van de andere wapens, dan moet volgens de commissie worden gesproken van een wanverhouding. De aan andere wapens te verlecncn steun moet daaronder lijden. De verhouding van het aantal compag nieën pioniers tot het aantal compagnieën infanterie in Nederland is 1:36; in Belgic 1:6 üi 7Vj\ in Frankrijk 1:9 en in Enge land 1 16. Bij de verbindings- en verlichtingstroe- pen beslaat, boewei niet in zoo sterke ma te, eveneens een tekort. De commissie is dan ook van oordeel, dat verdubbeling van het aantal pioniers- compagnieën van het oorlogsveldleger en ecnige uitbreiding van rle verbindings- en verlichtingstroepen noodig zijn om eeniger" mate in het tekort le voorzien. In de aanwijzing voor de oorlogsbestem ming der officieren- denkt de commissie zich een indeeling van beroeps- cn reserve- officieren, uitgaande van het beginsel, dat het veldleger het hoofdorgaan van de landsverdédiging vormt. De gelegenheid lot het opdoen \an meer bouwpractijk zou de commissie voor de of ficieren der genie gaarne zien geboden. De commissie is van oordeel dat er thans bij andere takken van dienst talrijke werk zaamheden worden uitgevoerd door tijde lijk in dienst genomen ingenieurs, welke werkzaamheden hij uitsték geschikt zijn om aan de genieofficieren te worden toe vertrouwd. Zij vestigt hierbij als voorbeeld de aandacht op den aanleg en de verbet» ring van wegen cn den houw van brug gen enz. De commissie is ten aanzien van de op leiding van de beroepsofficieren der genie van oordeel, dat het programma der K. M A. ware uit te breiden ten opzichte van de werktuigkunde en de electrotechniek. Voor alle reserve-officieren der genie zou de commissie een opleiding aan de school voor reserve officieren wenschen. Dr. II. J. Lovink in den Alphenschen raad geïnterpelleerd. Niet boven de partijen? In de vergadering van den gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft de heer B. ten Cate Brouwer (V.B.) den burgemeester, het lid van de Tweede Kamer dr. Lovink, vragen gesteld over het niet verleencn van vergunning aan den Vrijheidsbond voor het houden van een rondwandeling door liberale zangers en zangeressen in de ver kiezingsdagen. De burgemeester antwoordde, dat hij de vergunning had geweigerd met het oog op het sentiment, dat in de dagen voor de verkiezingen zoo dikwijls tot uiting komt. Een vergunning was trouwens aan alle partijen geweigerd. Aan de orde kwam daarna de intepella- tie van hetzelfde raadslid over het deelne men van den burgemeester aan do verkie zingsactie ten gunste van een bepaalde (da Christ. Ilist. richting). De door den heer Ten Cate Brouwer gestelde vragen hebben wij reeds in ons blad gepubliceerd. De burgemeester, dr. Lovink, merkte op, dat in het verslag in „De Rijnbode" niet is vermeld, dat de burgemeester de op ds vergadering der Chr. Hist, kies ver een igiüg aanwezigen heeft aangespoord om bij da verkiezingen van leden van de Tweede Ka mer hun stem uit te brengen op de Chr. Hist, lijst. Wel vermeldt dit verslag het geen overigens juist is dat opr. heeft ?0* wezen op het gevaar der ondermijning van ons gezag in Indiè door het communisme. Waar de vragen van den heer Ten Cate Brouwer steunen op een onjuiste weerge ving van het verslag in „De Rijnbode" stel de dr. Lovink voor, die vragen voor ken nisgeving aan ie nemen. Nadat de heer Ten Cate Brouwer in een uitvoerige rede nog had betoogd, dat de burgemeester zich niet hoven de partijen weet. te stellen, werd de interpellatie ge sloten. (Hbld.J HR. MS. KORTENAER. Op thuisreis naar Nederland. Blijkens bij het Departement van Defen sie ontvangen bericht, is I-ïr. Ms. torpedo- hootjager „Kortenaer" Woensdagavond 10 dezer van Curasao vertrokken op thuisreis naar Nederland. Volgens het verdere reisplan zal deze bodem 12 Juli te St. Thomas aankomen, den 15en Juli vandaar vertrekken, te Ponta Delgada aangekomen 22 Juli v andaar ver trekken 21 Juli en 29 Juli te Willemsoord zijn teruggekeerd. VACATUREN HERV. KERK. liet „Doetinchem's Weekblad" geeft den staat der predikantsvacalurcn in de Ned. I-Ierv. Kerk op 1 Juli. In Gelderland waren 13 vacaturen, in Z.-Holland G9, in N.-Hol land 43, in Zeeland 19, in Utrecht 24, in Friesland 50, in Overijsel 13, in Groningen 42, in N.-Brabant 16, in Limburg 2 en in Drente 16 Totaal 337. Op 1 Januari j.l. was het totaal 333 en op 1 Juli 1928 324. In het genoemde weekblad worden de namen der gemeenten met vacaturen erbij vermeld. Ds. J. Grooneweg, pred. dir. van de Doe- tinchemsche Inrichtingen, vindt den toe stand onrustbarend cn vraagt, of het niet mogelijk zou zijn. een grondig onderzoek naar de oorzaken van de voortdurende ver meerdering van het aantal vacaturen in te stellen. Ds. W. STOEL, t Lid Alg. Synode. Te Bemmel (G.) is overleden ds. W. Sloel, Ned. I-Ierv. predikant aldaar. D^. Stoel was in 1865 geboren. In 1890 werd hij cundidaat tot den Heiligen Dienst, en 5 October van dat jaar deed hij zijn in tree le Garsthuizen. Vervolgens stond hij als Ned. I-Ierv. predikant te Aalsum van 3893 af cn te Bemrnel van 8 Mei 1898 af. De overleden was lid van de Algcmeene Synode en vice-president van het provin ciaal kerkbestuur van Gelderland. Geestdriftig Jongeling; ..Geloof me. mijn liefde is gTooter en dieper dan de Oceaan". Met meisje ..Giet haar dan niet langer in mbo oor". (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6