KAMPERMAN'S 6. Schoo&eman Bel dan op No. 42 Vakkundige van uw RIJWIEL Rijwielhandel Vraagt Demonstratie Electriciteit ep elk gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? Verschenen/ Cissy vanMarxveldt INT. COÖPERATIEVE ZOMERSCHOOL De heer Goedhart opent EEN THEOSOPHISCH HOOFDKWARTIER Plechtige opening Humorhoekje T£L. 132 TEL. 132 v. Perseynstraat 19. Telet. 423 het nieuwe boek van Deelnemers uit vijftien verschillende landen Zondag is de „International Cooperative Sumraerschool" geopend door den oud-voor zitter van den Internationalen Coöperatie ven Bond. don heer Goedhart, die de deel nemers uit vijftien verschillende landen in de Engelsche en Duitsche taal welkom heet te. De coöperatie kende, zoo zeide spr. geen grenzen, en hoewel de beweging hier te lande, vergeleken zelfs met die in andere kleine landen, nog niet erg sterk was, wa ren de coöperators vol goeden moed. I-Iet bleek thans, dat in de laatste tien jaren een opleving van de topassing der coöpera tie te merken was. De coöperatieve verecni ging. die alleen op winst uit is, kan niet veel in de goede richting doen, maar de be sturen moeten hegrijpen, dat de coöperatie is de beste regeling van den gemeenschaps dienst ten bate van allen. Het doel moet steeds zijn de verbetering van de mcnsche- lijke maatschappij, in plahts van de ver scherping der concurrentie. Het is wel zonderling, dat terwijl millioe- nen en millioenen jaar op jaar worden uit gegeven voor de verbetering van spoorwe gen, havens, kanalen en wegen, ten einde de ruiling van goederen te bevorderen, de natiën voortdurend hoogere tolmuren op trekken, die het nut van deze uitgaven he iemmeren, zoo niet illusoir maken. De In ternationale Coöperatieve Bond heeft den arbeid op zich genomen om dit aan de vol ken te doen begrijpen. Die bond neemt steeds toe in omvang en beteekenis. Reed? 42 landen met 83.000 vereenigingen, te za- men tellende meer dan 50.000.000 leden, zijn aangesloten. De Volkenbond heeft het belang van de 1. C. A. erkend door vertegenwoordigers van de Alliance toe te laten bij de economische besprekingen. Wij gaan dus voorut. Deze negende zomerschool heeft ten doel om aan de deelnemers een inzicht te geven in de verschillende vraagstukken, welke zich op coöperatief gebied voordoen. De lessen zullen worden afgewisseld door be zoeken aan groote coöperatieve centra. Nadat de spreker den dank had ontvan gen van den leider der zomerschool, prof Hall en de heeren Worley van de Produc tive federation en Willy Sering van den Belgischen Bond, werd de samenkomst ge sloten. Gisteren was in de eerste plaats aan de orde het vraagstuk van het koopen op cre- diet en op afbetaling, dat in den laatsten tijd vooral in Engeland wordt aanbevolen, in afwijking van het stelsel van Rochdale T'nion, te Manchester. Inleider was prof. Hall van de British Coöp. Union, te Manchester. AFSCHEID JHR. H. RAPPARD. Als directeur van 's Rijks Wer ven In Den Helder. Gisterochtend hebben ten bureele van den directeur van 's Rijks Werf in Den Helder het administratie\e personeel en de werk lieden in dienst bij dit bedrijf, afscheid ge nomen van hun scheidenden directeur jhr. H. Rappard. Namens de ambtenaren heeft het woor gevoerd de heer Poortman, die er op wees, dat men deze gelegenheid wenschte te be nutten om uiting te geven aan de waardee ring van het personeel voor alles wat jhr. Rappard heeft gedaan voor de werf en om aan te toonen dat instandhouding daarvan een staatsbelang is. Uw werk is blijkbaa onvoldoende gewaardeerd door de autoritei ten, zeide spreker, hetgeen een groote te leurstelling voor U moet zijn. De heer Rappard wees er in zijn ant woord op, dat waardeering van buitenstaan ders hem koud laat en dat de waardeering zooals het personeel die thans toont, zijn grootste belooning is. Zichtbaar bewogen dankte hij voor die waardeering, welke zich uitte in het aanbieden van een geschenk en hij drukte den wensch uit. dat zijn opvolger het thans ontwrichte bedrijf weder in rechte banen zal mogen leiden. Een sterk argument voor het voortbe staan van de werf is de bouw van den mijnenveger voor Indic. Namens de werklieden is den heer Rap pard een foto aangeboden, namens 8 orga nisaties tezamen een stoel. Des middags heeft het gemeentebestuur een album met foto's aangeboden. De Ver- eeniging Ilelder's Belang en de beide plaat selijke middenstandsvereenigingen hebben eveneens stoffelijke huldeblijken gegeven. CENTRALE EIER-VEILING TE GOUDA. Een commissie van onderzoek gevormd. Dezer dagen vergaderden te Gouda een aantal afgevaardigden der Pluimveehou dersveroenigingch uit Gouda en omgeving onder leiding van het bestuur der verecni ging tot bevordering \an de Pluimveehou derij in Zuid-IIolland (de V.P.Z.H.), ter be spreking van plannen tot oprichting van een centrale eierveiling te Gouda. Op deze vergadering, die was uitgeschreven oj» ver zoek van de vereeniging van Pluimveehou ders te Stolwijk, werd uitvoerig van dachten gewisseld over de wcnschelijkheid den afzet van de pluimveeproducten in be tere banen te leiden, waartoe de oprichtin; van een centrale veiling te Gouda door velen wcnschelijk cn noodzakelijk werd ge acht, mede in verband inet de omstandig heid, dat hij Burgemeester cn Wethouders van deze gemeente plannen schijnen to be staan om het marktwezen te reorganisee- ren. Aangezien het hier een aangelegenheid betrof waarover zonder behoorlijke voorbe reiding geen besluiten konden worden ge nomen, werd eene commissie benoemd be staande uit de heeren Van Asperen Verven ne, Van der Horst, Romeijn, Molenaar, Van der Zwaard, Den Hollander, zoomede leden \an bet dagelijksch bestuur der V.P.Z.H die op korten termijn de mogelijkheid van het tot stand komen van eene centrale eierveiling te Gouda zal onderzoeken cn zoo spoedig mogelijk voorstellen ter zake aan het bestuur der provinciale vereeni ging zal inzenden. Alvorens deze plannen in te zenden, zal zoo noodig opnieuw met de vorenbedoelde vereenigingen eene bespreking gehouden worden ten einde na te gaan in hoeverre deze hare instemming hebben. EEN ONEERLIJKE BELASTING AMBTENAAR. Wegens verduistering veroordeeld. De Vacantiekamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van een tijdelijk schrijver bij de belasting te Amsterdam, die zich bij herhalling heeft schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte, gepaard gaande aan verduistering op groote schaal van eenige duizenden gul dens. Een en ander was verd. mogelijk ge maakt, doordat belastingbetalers, die te veel belasting hadden betaald en deswege een kaart hadden ontvangen, houdende het ver zoek om bij den ontvanger het te veel be taalde te komen terugvorderen, niet kwa men opdagen. Hiervan maakte verd. mis bruik door kwitanties uit te schrijven, die hij teekende met de namen der niet ver schenen personen en vervolgens de bedra gen aan zichzelf uit te betaleTi. Overeenkomstig den eisch vaq het O.M. legde de Rechtbank verd. één jaar gevan genisstraf op. In haar \onnis overwoog de Rechtbank ecnerzijds dat verd. zich destijds bij de gemeentegasfabriek ook aan ernstige knoeierijen met cokesleveranties heeft schul dig gemaakt; anderzijds dat, wat de fraude bij de belasting betreft, het \erd. zeer ge makkelijk is gemaakt, de feiten te plegen. MINISTER LAMBOOY. Minister Larnbooy zal Donderdag a.s. een bezoek brengen aan het concours hippique te Hoofddorp. LIJK AANGESPOELD. Maandagmiddag is aan het Stille Strand te Scheveningen het lijk aangespoeld van den heer H. V. G., ambtenaar ter provin ciale griffie, die Zaterdag jl bij het zwem men verdronken is. ZES LOOPERS ONDER EEN VLOERMAT. Mislukte inbraak. Een agent heeft in het portaal van een perceel in de Rozenstraat te Amsterdam een man aangehouden, die door hem, in gezelschap van een ander, ieder dragende een koffer, was aangetroffen voor een per ceel op de Keizersgracht. Onder de vloer mat in genoemd portaal werden 6 loopers gevonden. Bij de vlucht der twee mannen werd nog een valies weggeworpen, dat in beslag is genomen. Van het perceel op de Keizersgracht was het slot geforceerd. Nieuw gebouw aan de Tolstraat ie Amsterdam Men meldt ons uit Amsterdam: Onder groote belangstelling heeft de alg. secretaresse van de Theosofische Vereeni ging, mevhouw C. Ramondt— Ilirschman, Maandagmiddag om half twee het nieuwe noofdkwartier der vereeniging, gelegen aan de Tolstraat, geopend. Spreekster heette alle aanwezigen, in het bizonder de vertegen woordigers der Anthrop'osofen en der Uni ted Lodge, welkom, voorts de talrijke ver tegenwoordigers der verschillende loges en aanverwante vereenigingen, o.a. prof. D- van Hinloopen Labberton van de Theoso fische Wereld-Universiteits-Associatie en enkele leden van den N'ationalen Raad Spreekster vertelde hoe de T. V. uit het vroegere hoofdkwartier op den Amsteldijk gegroeid is en zij zich tijdelijk heeft moeten behelpen met het hulpgebouw van de P. C. Meuleman-stichting, jegens welke organisa tie zij ook haar dank uitsprak. Spr. gaf voorts uiting aan haar verwach ting dat de T. V. ook in het nieuwe gebouw zich verder zou ontwikkelen tot een steeds krachtiger organisatie, die blijk gaf van een sterk groeiend geestelijk leven. Precies om drie minuten over twee dit tijdstip was astrologisch berekend als het gunstigste moment opende me\i\ Ramondt vervol gens den boekhandel van de Theosofische Vercenigings-Uitgevers Mij.,* waar boeken op allerlei mogelijk geestelijk, cultureel en humanitair gebied te vinden zijn. Na de toespraak kregen allen in groepen gelegen heid het gebouw, dat onder architectuur van de heeren Brinkman en Do Vlugt ge bouwd is. is te bezichtigen Waar de bui tenwanden voor 't grootste gedeelte uit rui Ion beslaan, mnakle liet geheel een lichten cn luchtigen indruk. liet interieur was ver zorgd door den kunstenaar Copinr. bekend noor zijn Leerdamsch glaswerk. Alles was smaakvol ingpricht. Ook de bibliotheek met haar 15000 boekwerken, die volgens het mo derne opbergingssysteern van Lips was in gericht, maakte een preltigcn indruk. OPIUEÏ GEVONDEN. Terzake het voorhanden hebben van opium, heeft commies der invoerrech ten en accijnzen op een stoomschip aan .de Handelskade te Amsterdam een Chiuee- schen stoker aangehouden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteravond te ruim 8 uur is te Wape ningen de 20-jarige H. Döuma, uit Rotter dam, sergeant bij het 22ste regiment infan terie: in garnizoen te Ede, bij het baden in den Rijn verdronken. Hoewel geruimen tijd is gedregd, werd het lijk niet gevonden. DR. J. A. SCHUTTERT. Vorassching op Westervcld. Gistermiddag heeft op Westerveld onder zeer veel belangstelling de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. J. A. Schutter, oogarts to Gronin gen. voorzitter van den Koninklijken Nc- derlandschen Schaatscnrijdersbond. Het bestuur van den K.N.S.B. was vertegen woordigd door den heer P Stoffel Pzn., al gemeen penningmeester, Deventer; J. M. Staab. Rotterdam: A. R. v d. Sluis. Leeu warden; jhr mr. Laman Trip, Vcló cn G. van Calcar. Lelde De Amsterdamsche iisclub was vertegen woordigd door den heer Louet Feisser. Verder was de Groningsche Schaatscn rijdersbond vertegenwoordigd door den heer Burger cn wij merkten voorts nog op luitenant-kolonel Van Venema. bestuurslid van de Groote Sociëteit te Groningen, dr. Diddens uit Groningen, enz Op verzoek van den overledene werd niet gesproken. Een broeder bracht een laat sten groet en dankte voor alles wat de overledene voor de familie, was geweest cn stelde ziin goede eigenschappen in het licht. Onder het spelen van het Gebed uit Madam Butterfly verliet de stoet de aula op weg naar het crematorium. OPGEHELDERD. Een onde inbraak. Ongeveer twee jaar geleden is er ingebro ken in de zuivelfabriek „Amsta" aan het Abcoudermeer en een bedrag van S00 ontvreemd. De politie van Ouder-Amstel heeft nu meer licht in deze zaak gebracht, meldt „De Tijd". Door toevallige omstan digheden is komen vast te staan, dat de bel de moordenaars van Amstelveen ook hier aan waarschijnlijk niet vre.emd zijn, daar beiden vroeger aan genoemde fabriek heb ben gewerkt. Eén hunner heeft reeds be kend, de ander blijft tot nog toe ontkennen. DR. H. R. WOLTJER. De opvolger van prol. Clay. Dr. H. R. Woltjer, conservator aan het Natuurkundig Laboratorium en lector in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die, zooals wij onlangs hebben ge meld, ernstig in aanmerking kwam om te worden benoemd tot hoogleeraar in de na tuurkunde aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng als opvolger van prof. dr. J. Clav, is thans door het curatorium dezer hoogeschool als ecnig aanbevolenen op de voordracht geplaatst. Dr. H. R. Woltjer werd 16 Februari 1887 te Amsterdam geboren en studeerde in de wis- en natuurkunde aan de gemeentelijke universiteit aldaar, waar hij een der beste leerlingen was van prof dr. P. Zeeman. On der diens leiding promoveerde hij aldaar in 1914 tot doctor in de wis- en natuurkun de op een proefschrift, getiteld: Magneti sche splitsing en temperaturen. In 1915 werd hij benoemd als assistent van prof. Kamerlingh Onnes aan het Natuurkundig Laboratorium te Leiden. In 1917 werd hij benoemd tot conservator. Gedurende vele jaren heeft hij met prof. Kamerlingh Onnes samengewerkt bij diens onderzoekingen op magnetisch gebied. liet vorig jaar werd hij benoemd tot lec tor in de natuurkunde aan de Leidsche uni versiteit. Ook heeft hij het vorig jaar tijdens het eenjarig verlof van prof. Clay diens colleges aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng waargenomen. Verschillende belangwekkende publicaties zijn van zijn hand verschenen. AFSCHAFFING VAN TAXE TUSSCHEN NEDERLAND EN DENEMARKEN. Dc Kon. ed. Automobiel Club meldt ons In aansluiting aan een vorig bericht, waarin medegedeeld werd. dat de afschaf fing van taxe voor Nederlanders reeds aan de grens in Denemarken was in werking getreden, kan nu worden bekend gemaakt, dat thans ook in Nederland vrijstelling van wegenbelasting wordt verleend van in De nemarken wonende houders van motorrij tuigen. Daar in Denemarken de Nederland- sche automobilisten van 1 April J.l. af van taxe zijn vrijgesteld, is ook de vrijstelling van taxe voor de Deensche automobilisten in Nederland van terugwerkende kracht tot 1 April 1929. HET 7e CONGRES VAN HET WERELD VERBOND VAN DIAMANTBEWERKERS. Omtrent het verloop der besprekingen van het 7e Congres van het Wereldverbon I van Diamantbewerkers, dat naar men weet van 8—11 dezer te Stuttgart heeft plaats gehad, hebben wij hedenmiddag, in een onderhoud met den heer Bernard van Praag, verschillende bijzonderheden verno men, waaraan het volgende is ontleend: De besprekingen, die naar aanleiding van het verslag van den secretaris, hebben plaats gehad, hadden een vriendschappelijk verloop. Het belangrijkste punt der agenda was de Zuid-Afrikaansche kwestie (de aanslui ting van den Zuid-Afrikaaoschen Diamant- bewerkersbond bij het Wereldverbond). Na een toelichting van den voorzitter werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: Het Congres van hel Wereldverbond, ge houden te Stuttgart, 8—11 Juli 1929, Gehoord het verzoek van den Zuid-Afri kaanschen Diamantbewerkersbond, om toe gelaten te worden tot het lidmaatschap van het Wereldverbond, besluit: I. dit verzoek in te willigen, onder voor behoud II. dat de Bonden in Europa cn Amerika het recht zullen hebben, om leden van ge noemden Bond, die zonder verlof naar Zuid- Afrika vertrokken, bij terugkeer het lid maatschap te weigeren, of aan her-toelating voorwaarden te verbinden; III. dat genoemde Bond niemand als lid mag aannemen, die na het nemen van dit besluit zonder verlof naar Zuid-Afrika ver- trók of zal vertrekken. De aanneming van deze motie beteekent mede zoo zeide ons de heer van Praag, dat do toelating besloten is en dat daarme de ook is vastgesteld dat de Zuid-Afrikaan sche Diamantbewerkersbond verplicht zal zijn, zich te houden aan de voorwaarden, van de leerlingen-regeling, zooals die in het Wereldverbond geldend is Verder is besloten om zooveel mogelijk do vacantieweek in alle centra tegelijker tijd te houden. Naar aanleiding hiervan werd er o.m. op gewezen dat zich te dien opzichte in verschillende landen bezwaren zullen voordoen; men zal echter trachten, zooveel mogelijk eenheid te bereiken. Naar aanleiding van een voorste! van den Belgischen Bond om tot instelling van een internationale crisiskas over te gaan, werd de wcnschelijkheid betoogd dat in alle lan den, waar zulk een crisiskas van nut kan zijn, een zoodanige kas zal worden gesticht. Eveneens werd besloten tot het instellen van eon actie voor vermindering van den arbeidstijd. Zoo zal men in de landen, waar langer dan 45 uur gewerkt wordt, zoo spoe dig mogelijk inperking van den arbeidstijd trachten te verkrijgen, om daarna te ijve ren voor een 40-urige werkweek in alle lan den. Voorts zal geijverd worden voor het verkrijgen van twee betaalde vacantiewe- ken en vergoeding van loonderving door godsdienstige en andere feesten. Een maal in de vijf jaren zal voorts een onderzoek worden ingesteld naar de loonen en arbeidsvoorwaarden in de verschillende centra. Aan de Internationale zal daarover rapport worden uitgebracht. AFSCHEIDSMAALTIJD AAN DEN MEENSCHE GEZANT. ROE- De heeren J. Stroeve en mr. J. A. van Sonsbeeck, voorzitter en secretaris der Ver eeniging voor den Effectenhandel hebben tezamen met den advocaat der Roemeon- sche legatie, mr. E. II. von Baumhauer, aan den scheidenden gezant, den heer J. Carp, oen afscheidsmaaltijd in do Groote Club te Amsterdam aangeboden. De heer Stroeve, die de tafel presideerde, huldigde daarbij de groote verdiensten van 'tien gezant. De heeren G. Assan, president van het Roe- mecnsche Nationale Comité der Internatio nale Kamer van Koophandel; Th. Orghidati, president der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Boekarest; prins A. Cantacu- zène, legatie-secretaris, cn P. A. C. Keeman, consul-generaal, zaten onder meer mede aan. EEN ONGESCHIKT KRUITDEPOT. Te Kerkdriel had J. van G., een zakje kruit in don zak gestoken, dat bij gebruiken wilde om musschen in den kersenboom gaard te keeron. Ondoordacht stopte hij eenigen tijd later een tabakspijp, waaruit hij gerookt had, in denzelfden zak, waarin onmiddellijk een ontploffing plaats had. zoodat de man in brand raakte. Hij sprong in een sloot, waardoor de vlammen ge doofd werden. Aan zijn hand was hij ernstig gewond WEER BOSCHBRAND OP DE VELUWE. Vijf H. A. grof dennenbosch ver loren. Weder heeft een boschbrand de Veluwe geteisterd in de omgeving van Apeldoorn. De grenshoek van het Orderbosch, tegen de Asselsche bosschcn gelegen, is Maandag in vlammen opgegaan. Onder leiding van den houtvester van het kroondomein I. C. F. C. N. Mulder vingen boschwachters en pas- seorende toeristen met den blusschingsar- beid aan, spoedig bijgestaan door de Apel- doornsche brandweer cn rijks- en gemeente politie. Gelukkig stuitte de brand op ecu tien meter breede brandgang, zoodat onge veer vijf H.A. grof dennenbosch verloren ging, in eigendom toebehoorend aan het kroondomein. Nauwelijks was men het vuur meester of drie a vier honderd nieter verder ontdekte men weer brand midden in het bosch. Men kon het vuur spoedig dooven. GEEINDIGDE STAKING De staking, die Vrijdagmorgen op de Waalstecnfabrieken van den heer Hoeken te Ilerwijncn uitgebroken is, is gistermid dag geëindigd. De geschillen zijn bijgelegd. De ontsla gen arbeiders, die do aanleiding voor de staking was, is weer in dienst genomen. Morgen wordt het werk hervat. MOTORRIJDER TE WATER GEREDEN. Doodclijk ongeval tc Ter- heyden (N.-B.). Maandagavond omstreeks halftien is de 41-jarige sigarenfabrikant F. E. uit Terheij- den met zijn motor bij de brug over het Wilhelniinakanaal onder die gemeente in het water gereden. De brug was op dat oogonblik open, zoo schrijft De Tel., voor het doorlaten van schepen en de boomen waren derhalve gesloten. De omhoog loo- pende weg maakt daar ter plaatse een zeer scherpe bocht, terwijl het uitzicht ook nog belemmerd wordt door de brugwachterswo ning, zoodat \ermoed wordt dat E. te laat opgemerkt heeft, dat de brug open was. Door den schok vlogen de boomen open, met. het noodlottig gevolg, dat E. in het water terecht kwam en in de diepte ver dween Hoewel direct hulp kwam opdagen, is men nog een uur aan het dreggen ge weest om E. op het droge te brengen. Door dr. W. uit Terheijden is nog langen tijd ge poogd de levensgeesten weder op te wek ken, doch deze kon ten laatste niet anders dan den dood constateeren. E. laat een vrouw met vier zeer jeugdige kinderen ach ter, terwijl het vijfde kind binnenkort ver wacht wordt. DE „KORTENAER". Blijkens bij het departement van Defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Ivortenaer 15 Juli, 's ochtends 11 uur, van St. Thomas vertrokken. Er is geen eerlijkheid meer, mijn kamenier ls er met drie van mbD beste Jurken van door. Welke drie, —Van die ik met zooveel moeite over de grens gesmokkeld had, den laatsten keer. toen lk uit Parits kwam. (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7