DË EËMLANDEU Oorlog 2eer .onwaarschijnlijk BUITENLAND. GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maaadeo voor Amersfoort f2.10, per maand I 0.75, per Vrijdag 19 Juli 1929 28e Jaargang No. 17 BUITENLANDSCH OVERZICHT GEHEIME MILITAIRE STUKKEN Spionnage voor Rusland? AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Vijf dooden COLORADO- EXPRESS ONTSPOORD Ongeveer 20 dooden FELLE BRAND TE EMBDEN §1 DE RADICALE JEUGD VAN EUROPA AAN 'T WERK VREDELIEVENDHEID VAN DE SOVJET AMERSFOORTSCü week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17'/r Binnenland franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 UITGAVE: VALKHOFF Cg DPI IC ntn m-RTPMTIFN van 1-4 regelt I l-OS niet inbegrip van den bewijsnummer mill.) ucn HUVCniCWIICW elkc rcgd mKr ,0i25, Utldadigfadt'-advertcntici. voorde helft van den pri|s. - Kleine Advertcnticn KEITJES" bij vooruitbetaling 1-5 regel- 50 cent. elke regel meer 10 «at, driemaal plaatsen 1 Bewijsnummer extra I 0.05 De spanning tusschen China en Rusland. Het geschil begint er nu dreigender uit t9 zien. ITet is niet geheel en al onbegrijpelijk, dat men te Moskou thans in de wiek is geschoten: immers de sovjetrepubliek stel de een aantal ultimatieve eischen. die be antwoord werden met even zoovele tegen eischen. De nationalistische regeering te Nanking heeft wel binnen den bepaalden tijd van drie etmalen van repliek gediend, maar op een wijze, die Rusland in 't minst niet kan bevredigen, tiet geduld der macht hebbers te Moskou is thans ten einde, wan neer men af mag gaan op berichten uit Russische of I.itausche bron. Het sovjet commissariaat (ministerie zouden wij zeggen) van buitcnlandsche zaken te Mos kou heeft aan den Chineeschen gezant aldaar een tweede nota ter hand gesteld, waarin te kennen wordt gegeven, dat de Russische regeering het besluit heeft ge nomen onverwijld alle vertegenwoordigers der unie van sovjetrepublieken zoowel diplomatieke, consulaire als handelsver tegenwoordigers die momenteel zich op Chineesch grondgebied bevinden, uit China terug te roepen. Bovendien is het den Chi neeschen vertegenwoordigers in de sovjet republiek niet langer geoorloofd langer zich in Rusland op te houden. Op staanden voet moeten zij vertrekken en bovendien wordt het verkeer per trein tusschen China en Rusland onmiddellijk stopgezet. Even min heeft de sovjet regeering nagelaten te verklauen, dat zij bij voortduring aanspraak blijft maken op het bezit van den Chinee schen Oosterspoorweg en tot alle maat regelen zal overgaan, die vereischt worden voor 't opkomen harer belangen in 't Verre Oosten. Dat ziet er allemaal nog al dreigend uit en is volkomen in strijd met de opvatting in Chineesche regceringskringen als zou men maar met een plaatselijk conflict in Mandsjoerije hebben te doen. Het aanvan kelijk optimisme in Japan verdwijnt nu ook reeds. Zoo moet de Japanscbe minister viin oorlog in een kabinetszitting den toe stond in Noord-Mandsjoerije gewoonweg kritiek hebben genoemd en met klem heb ben betoogd, dat het nu een dringende cisch is geworden, dat Japan zoo spoedig mogelijk positie kiest in verband met het Chiueesch-Russische geschil Genoemde Ja papsclie minister heeft nog al sensationcele mededeelingen gedaan, hierop neerkomen de. dat Rusland heel wat troepen op de grens van China ter dispositie houdt Aan den anderen kant is ook de regeering van Nanking blijkbaar op het ergste voorbereid, daar bet dubbel zooveel troepen op de been houdt aan den Oosterspoorweg, zoodat een gewapende hotsing geenszins tot de onmo gelijkheden behoort. Tsjang Kai Tsjek. die men China's pre sident kan noemen, vindt het „overnemen' \an den Oosterspoorweg ondertusschcn iets heel gewoons, daar Rusland toch reeds meermalen heeft te kennen gegeven ge noegen te nemen met de overdracht, le ceniger tijd. van de spoorlijn aan China. Oudertusschcn heeft China het proces door oen eigenmachtig optreden iets verhaast; dit ligt trouwens in de lijn van het streven der Chineesche nationalisten, die volkomen soeverein willen zijn en de relaties met de andere mogendheden alleen gebaseerd wil len zien op den grondslag van wederzijd- 3che gelijke rechten. Tsjang Kai Tsjek wil dan ook de afschaffing der ongelijke ver dragen een feit doen worden en de bizon- dere rechten der buitenlanders in China opheffen. Met andere woorden China vvi! been en meester in eigen huis zijn en wat in 't bizonder de - verhouding tot Rusland betreft, heeft Tsjang Kai Tsjek laten uit komen. dat de inbezitneming van den Chi neeschen Oosterspoorweg in elk geval niet ongedaan zal worden gemaakt, zoolang niet verschillende Chiueesch-Russische kwesties uit den weg zijn geruimd. Dat China's re geering in politiek opzicht een aparte po- ■uhe inneemt, is eveneens door Tsjang Kai Tsjek duidelijk gemaakt, die verklaard heeft, dat de derde Internationale en de Koëomintang twee heel verschillende zaken waren terwijl laatstgenoemde ook in 't minst niet overeenkwam met de kapitalis tische instellingen. Iinmiddels is de politieke loestand ge spannen en er heerscht een onmiskenbare nervositeit, die o.a. tot uiting komt in het samentrekken door beide partijen van troepen. Of Rusland echter een oorlog* zal uitlokken, of alleen maar een intimidatie poging doet. is op het oogenblik nog niet heelemaal duidelijk. In elk geval blijft China, dat noch van het roode, noch van het witte imperialisme iets moet hebben, op zijn stuk staan. Is bemiddeling nog mo gelijk? Amerika is er blijkbaar niet voor te vinden, doch uitgesloten is het niet. dat Japan een poging zal doen om de partijen tot elkaar te brengen: voor laatstgenoemd land toch is een uitbreiding van 't conflict in Mandsjoerije, waar "t zoovele economi sche belangen heeft, wel buitengewoon on- gevenscht. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. l'it Cornwall (Ontario) wordt gemeld, dal vier personen werden gedood en vijf huizen verwoest door de ontploffing van een pe troleumfornuis. LUXE AUTO-VERHUURINRICHTIIVIG IV1ET BETROUWBARE CHAUFFEURS De directeur van de Humanité aangehouden Parijs, IS Juli (V.D.) Op be\el van den Parijschen prefect van politie heeft gisteren in het redactiegebouw van de communisti sche Humanité een huiszoeking plaats ge vonden, waarbij vele geheime stukken vver den ontdekt. Reeds langen tijd treffen de communisten voorbereidingen om op 1 Au gustus a.s. een „rooden dag" te vieren F.er«t werd door de prefectuur van politie de be waking van het gebouw der JFumanitë be volen. Gsterenmiddag werd een der redac teuren, die het gebouw verliet, door de politie gefouilleerd. Daarbij werden behal ve twee persbewijzen, waarvan één op den naöm van Cassinot en één op den naam van Payard stond, ook eenige geheime do cumenten gevonden. Bij de onmiddelliju daarop volgende huiszoeking, die de politie in het redactiegebouw deed, werden ver schillende stukken in beslag genomen Daar onder bevinden zich een vertrouwelijk rond schrijven van den minister van oorlog, plan ne.r> \an den gcneralcn staf. foto's van Fran sche verdedigings- en hevvapeningswerkeri, mededeelingcn omtrent de zee- en land strijd-krachten enz. Men leidde hieruit af, ccn spionnagedienst tengunste van Rusland op het sjioor le zijn gekomen en men ver wacht talrijke arrestaties. In elk geval wordt de huiszoeking voortgezet. Op de redactie van het blad werd de Pool Salomon Enden berg en de Italiaan Debelli gearresteerd, die geen voldoende inlichtingen konden ge ven omtrent hun werkzaamheden, terwijl ook de directeur van de Humanité gearres teerd werd. In den loop van den avond werd voorts nog een der communistische Ipider- wegens opruiing van militairen gearres teerd, terwijl ook in de coTCrmiTnistische partijbureaus* en bij de communistische coöperaties huiszoekingen plaats vonden Bij Windsor in Nieuw Schotland is een auto op een overweg door ecu trein gegre pen. De vijf inzittenden kwamen om hei leven BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS VAN GILLINGHAM. De geheele stad in rouw. L u n d e n, 17 Juli. Duizenden inwoner? van Gillingham hebben heden de begrafe nis bijgewoond van de vijftien mannen en jongens, die bij de noodlot!ige brandweer demonstratie om het leven zijn gekomen D» geheele stad was in rouw en de tien met de Engelsche vlag omhangen brandspuiten en de vijf affuiten, waarop de lijkkisten naar de begraafplaats werden overgebracht,-wer den gevolgd door meer dan tweeduizend rouwdragcnden. Bij de begrafenisplechtig heid -werd dooi' de koren van verscheidene kerken en scholen gezongen, waarna een peleton mariniers een laatste salvo afvuur de en de hoornblazers ,,The last Post-' de den hooren. (Tel., VERKEERSONGELUK TE BERLIJN. Een doode en verscheidene ernstig gekwetsten. Op een straatkruising te Berlijn-Steglitz heeft gisteravond een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. Een taxi die in groote vaart door de Bergslrasse reed, botste tegen eenn particulieren auto. De chauffeur van den eenen auto verloor de controle over zijn wagen en reed, juist bij een tramhalte, het trottoir op. Verscheidene personen, die bij de halte stonde of op de daarbij behooren- de bank zaten, werden door den auto mee gesleurd, terwijl de bank werd omverge- rukt. Een vrouw werd gedood en verschei dene persone werden ernstig gekwetst EEN MILLIOENENTRANSPORT PER VLIEGTUIG. P a r s, 1 8 J u 1 i (V D Op de Parijsche luchthaven Ee Bourgot arriveerden heden twee Goliath-vliegtuigcn nit Londen, met een waarde van dertig millioen goud in ponden sterling aan boord, bestemd voor de Bank van Frankrijk. VLIEGONGELUK IN ENGELAND. Twee dooden. Twee vliegers zijn omgekomen bij een ongeluk te Shipsea in Yorkshire. AANSLAG OP STREERUWITZ. We en en, 18 Juli (H.N Toen de bondskanselier Streeruvvilz vanmorgen zijn bureau op het Ballhausplein verliet, Irok een man, die zich geruimen tijd voor een tegenovergelegen huis had opgehouden, eensklaps eon revolver en maakte aanstal ten om te vuren. In zijn onmiddellijke na bijheid stond echter een agent, die hem het. wapen nog tijdig ontrukte en den man arresteerde. Deze verklaarde bij zijn ver hoor, dat het niét zijn bedoeling was ge weest op den kanselier te schieten Hij had slechts in de lucht willen vuren om op deze wijze de aandacht op zich te vesti gen Een onderzoek wordt ingesteld. De dader van den aanslag op Streeru- vvitz heeft nu toegegeven, dat hij een aan slag op den bondspresident in don zin had gehad, oindat hij dezen in de eerste plaats verantwoordelijk achtte voor de ellende en werkeloosheid, die er (e Weencn heersclten. Hij heeft. Streeruvvilz voor den bondspresi dent gehouden, maar zeide dat bij. toen hij zag dat het lieele plein vol politie-agenten slond, zijn plan gewijzigd had. on een de monstratief schot op een van de hoofd ambtenaren van politie gelost had. TALRIJKE BANKEN IN FLORIDA FAILLIET. Gisteren hebben weer li banken in Florl da baar deuren gesloten, waardoor het aan tal failliete banken in li dagen tot 22 ge stegen is. Er is een bedrag van 23 millioen dollar mee'gemoeid N e vv Vk ork, 18 Juli (II N.) Een ern stig spoorwegongeluk heeft bij Stratton plaats gehad, waar de z.g. Culorado-express die ondervoeg naar Chicago was, op een brug is ontspoord. De trein bestond uit een locomotief en 12 Pullmanwagens. De loco motief en de eerste 4 wagens vielen in het water, waar 2 wagens geheel onderdoken. Vier andere wagens bleven op de brug lig gen. terwijl de laatste 4 wagens wel ont spoorden doch op het railsbed bleven staan Men vreest, dat in het geheel 20 personen om liet leven zijn gekomen, terwijl het aan tal gewonden nog niet nauwkeurig bekend is. De oorzaak van hel ongeluk is nog on bekend Onder de passagiers bevond zich ook de bekende thealerondernerner Morris Gest. Groote materieeie schade E m b d e n. IS Jul i. (H.N.) Vanmiddag is een groote brand uitgebroken in de groote loodsen der Emdener Hafen-Umschlng Ges. m.b.LI. in de buitenhaven te Embden. I-Iet vuur vond in do groote graanvoorraden rij kelijk voedsel, te meer, daav de houten wanden van de loodsen tengevolge van de groote hitte der laatste dagen geheel uit gedroogd waren 1500 ton graan en een nieuwe élcvatorinrichting ter waarde van 100.000 Alk. zijn door het vuur vernield, terwijl 4 kranen door de verzengende hitte zoo krorn getrokken zijn, dat zij onbruik baar zijn geworden. De geheele brandweer van Embden en 5 drijvende brandspuiten namen aan het blussehingswerk deel. Te gen 7 uur Avas het vuur gelokaliseerd, zoo dat het gevaar voor uitbreiding als gewe ken kon worden beschouwd, te meer, daar de vrij krachtige wind in de richting van het water waait AMAN OELLAH NAAR PEEZIé? Uitnoodiging der Perzische regeering. Rome, IS Juli. (1T.N.) Ex-koning Ainun Oellah is door de regeering van Perzië uit - genoodigd naar Perzië ie komen en daar zijn verblijf te vestigen. Hij kan dan de ontwikkeling der gebeurtenissen in zijn land daar afwachten. PROEFVLUCHTEN VAN DE „DO X". Bezichtigd door Iialiaansche Luchtvaartcommissie. Friedrichshafen. IS Juli. (V. D.) Het \liegtuig de „Do X heeft hedenoch tend vanuit Alternhein een nieuwe proef vlucht ondernomen, waarbij op groote hoogte liet Bodenmeer in verschillende richtingen werd overgevlogen, terwijl lan gen tijd boven Friedrichshafen werd ge kruist. Toen het vliegtuig was gedaald voor het Kurhuis werd liet bezichtigd door de Iia liaansche luchtvaartcommissie Italië Tïeeft. zooals bekend is reeds opdracht gegeven voor den bouw van twee machines van dit type. AMERIKAANSCHE HANDELSDELEGATIE TE MOSKOU. Een uit 87 vertegenwoordigers van han del en industrie bestaande Amerikaansche afvaardiging is gisteren te Moskou aange komen. Do deputatie werd door leden van de Westelijke Kamers van Koophandel der sovjet-unie ontvangen. Gisteravond'hield dc Kamer van Koophandel een receptie ter eere van de Amerikanen WEERBERICHT Hoogste barometerstand: 767.4 ie Weencn. Laagste barometerstand: 756.6 te Ingö. Verwachting tot den avond van 20 Juli: Zwakke veranderlijke wind, meest uit, richtingen, lx I der tot half bewolkt, warm :if zcei warm, droog behou dens eenige kans op onweer. ,1 'erdcdigmxt van 7 beslaande is niet voldoende, men moet ver loren terrein herzvinnen" Een congres le Berlijn Berlijn. 18 Juli (|T.\.) De bond von jeugdige demöcraien heeft een oproep ge richt tot de radicale jeugd van Europa, waarin gezegd wordt dat de bond besloten is met alle krachten te werken voor een goede verstandhouding tusschen de volken win Europa. Het is niet voldoende, zich te vreden te stellen met de verdediging van liet bostaande. doch slechts door nieuwe ra dicale mugelij kliedch voor een oplossing van de economische en sociale tiooden ie zoeken en aan de uitvoering daarvan te werken, zal de Europeesclip democratie zich kunnen handhaven en het verloren terrein kunnen herwinnen. Teneinde den toestand van de Europeesche democratie Ip bespreken en de mogelijkheid van een ge meenschappelijk en kameraadschappelijk samenwerken in hei leven le roepen, wor den do jonge democraten der radicale, li berale en democratische jeugdorganisaties van alle landen van Europa uitgenoodigd tol, een congres dat van 13 tot 17 November te Berlijn zal worden gehouden. China en Rusland verzoeken aan Duitschland hun belangen Ie willen behartigen Een nieuwe Chineesche nola Naar wij vernemen heeft hét Russisché ministerie \an buitenlandsche zaken tot den Duitschen gezant Von Dirksen het verzoek gericht of Duitschland bij het afbreken van de betrekkingen tusschen sovjet-Rusland en China de bescherming van de sovjet-belangen in China op zich wil nemen. Het.verzoek is direct naar Ber lijn doorgegeven Gisteren heeft eveneens de Chineesche gezant in Berlijn tot he» mi nisterie van buitcnlandsche zaken om be scherming verzocht van de Chineesche be langen in sovjet-Rusland De Duitsche re geering heeft zoowel hei verzoek van sov- jet-Rusland als van China ingewilligd China's zaakgelastigde ver laat Rusland. Uit Moskou wordt gemeld dal de Chi neesche zaakgelastigde le Moskou heden een bezoek zal afleggen bij den waarne- meriden volkscommissarisa'oop buitenland sche zaken, teneinde zijn paspoort te vra gen. I-Iij zal heden met het personeel van de Chineesche legatie Moskou verlaten en over Berlijn reizen, aangezien tie verbin ding tusschen de sovjet-Unie en China ver broken is. Alle Chineesche consulaten in de Sovjet-Unie zouden gisteravond le 6 uur gesloten worden. De Chineesche zaakwaar nemer heeft zich tot de vertegenwoordigers van een der groote mogendheden te Mos kou gewend met hef. verzoek, de zorg voor het Chineesche gezantschap op zich (e wil len nernen. De besprekingen hierover zijn nog niet beëindigd. Zij worden van een afdeeling van de O.G.P.U. en officieren van de Roode Garde tot aan de grens begeleid. Generaal Budjennv heeft opdracht ge kregen: een sterk luchteskader aan de Mandsjoerijsche grens samen te trekken, de infanterie, kavelarie en tankafdeelingen in het grensgebied te versterken. Al het be schikbare spoorwegmateriaal is vooT dit doel in beslag genomen. De garnizoens in Moskou en Leningrad zijn aanmerkelijk versterkt. In weerwil van deze voorbereid selen wil Rusland vijandelijkheden vermij den. In Moskou rekent men nog op een Chineesche nota, op meer verzoenenden toon gesteld. Nieuwe huiszoekingen Charbin. te Peking. 18 Juli. (V, D.) De Chinee sche autoriteiten hebben nieuwe huiszoe kingen ondernomen in een filiaal van de „Dalbank" te Charbin, waarbij de directeur is gearresteerd en een groote hoeveelheid materiaal in beslag werd genomen. De Chi neesche politie beweert, dat deze bank de communistische beweging in het Verre Oosten heeft gefinancierd De Nanking-re- geering heeft generaal Tsjang I-Isu Liang benoemd tol opperbevelhebber van alle Chineesche strijdkrachten in Noord-Mand sjoerije Zij heeft het vroegere lid van de Russische Czaristisclie generale staf Kler- sche en den voormaligen kozakken-atamam Semjonow, die beiden eon rol hebben ver vuld bij de witte troepen tijdens de contra revolutie. toegestaan, iroepen te wei .-en tot. een getal van 12.000 man uil de voormalige witte legers van Koltsjak en Denikin, ter hescherming van den CKsterspoorweg. Een nieuwe Chineesche nota? De Japansehe regeering neeml volgens een bericht uit Tokio voorloopig in het conflict tusschen China en Rusland een af wachtende houding aan. In het Japansehe ministerie \an oorlog neemt men aan, dat het afbreken der diplomatieke betrekkin gen niet door vijandelijkheden zal worden gevolgd. Echter ziet men een gevaar in de troepenconcentratie langs de grens, daar dit tot botsingen aanleiding kan ge ven. Uit Nanking wordl gemeld, dat daar gistermiddag een conferentie der Chinee sche leiders heeft plaats gehad, weJke door de regeering was bijeengeroepen en den geheelen middag duurde. Een officieel communiqué over de beraadslagingen is niet uitgegeven, doch naar verluidt koes tert de nationale regeering nog steeds hoop. dat een vredelievende oplossing mogelijk zal zijn. Dr Wang, de minister van buitenland sche zaken, deelde mede. dat een nieuwe nota zal worden gezonden, welke tol een vredelievende oplossing zou kunnen hij- dragen. Over den inhoud van de nota deerl hij echter geen nadere mededeelinge.n. De gouverneur van Mandsjoerije moet de le gatie meegedeeld hebben, dat de sovjet troepen langs de grens worden geconcen treerd en de toestand critiek is. Een oorlog zeer onwaarschijnlijk. Volgens een bericht uit. Nanking is de tekst van de sovjet-nota, waarin het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen wordt meegedeeld gisteravond te Nanking ontvangen. De minister-president heeft daarop terstond een conferentie der leden van de .regeering bijeengeroepen. De voor zitter van den wetgevenden raad verklaar de, na afloop van de conferentie, dat de regeering zich niet ongerust maakt. De nota werd verwacht en men is van opvat ting, dat verder niets ernstigs zal volgen. Een oorlog tusschen Rusla-nd en China is zeer onwaarschijnlijk. Na hef onderhoud te Peking tusschen Tsjang kai Tsjek en Tsjang Hsoelian is de regeering echter voorbereid op alle gebeurtenissen, die zich zouden kunnen voordoen. a=pan neutrwi. Tokio. 18 Juli. (V.D) Naar uit Pe king vordt gemeld, heefl de Japanscbe geering den Chineeschen gezant medege deeld. dat zij het ChineeschJapansch vriendschapsverdrag zal onderleekencn. mits de Nanking-regeer ing den Status Quo voor den Znid-Mandsjoerijschen Spoorweg garandeert. De Japansehe pers publiceert mededeelingcn van het ministerie Van bui- tenlandse.be zaken, waarin medegedeeld wordt, dal Japan in het RussischChinee sche conflict de strengste neutraliteit zal handhaven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1