Fa. M. R. I Oosterveen PIANO'S: Fa. R. van den Burg LOOSDRECHT ALS WATERWINPLAATS Groote sorteering Blikjes voor de Picnic. STAD IN OPWINDING DENEMARKEN EN DE ONTWAPENING Kopenhagen ontkent dit Koopt Uw Radio bij een vertrouwd adres Wij vertegenwoordigen de bekende Ducretet en Philipstoesteiien MAGDONALD IS WELKOM IN AMERIKA F. H. LOMANS GEHEIME MILITAIRE STUKKEN DE AMSTERDAMSCHE WATERLEIDINGPLANNEN HUI- VROUWE' VACANTSET1JD. Bechstein Blüthner Grotrian-Steinweg Ibach Een ■professor schiet met een rakel naar de maan Hevige ontploffing N e w-Y ork, 18 Juli. (V. D.) Uit Wor cester in den staat Massacliussets wordt gemeld, dat prof. Goddard, hoogleeraar aan de universiteit aldaar, na een studie van vele jaren gisteren een poging zou doen om uit een speciaal voor dit doel gebouw den toren een raket af te schieten naar de maan. De raket vloog ongeveer duizend voet hoog en explodeerde toen met een knal, die mijlen ver in den omtrek hoor baar was en tengevolge waarvan alle rui ten van do universiteitsgebouwen spron gen. De resten van de raket vielen bran dend naar beneden, zonder echter op plaat sen neer te komen, waar zij schade konden aanrichten. De stad geraakte in groote op winding en politie en brandweer spoedden zich naar de plaats, van waar het projec tiel was afgeschoten. Zij vonden echter slechts den professor en zijn assistenten. De raket was negen voet lang en had een doorsnee van 28 duim. Zij bevatte een gas, dat de explosies moest voeden, welke het projectiel de vereisehte snelheid moesten geven. Legt de Volkenbond militaire verplichtingen op Kopenhagen, 18 Juli. (V. D.) Op in het oog vallende wijze maken de Deensche bladen melding van de discussie, die gis teren in het Engelsche Lagerhuis werd ge houden en waarbij o.a. het Deensche ont wapeningsplan ter sprake kwam. Op een vraag had de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken Henderson geantwoord, dat er, behalve het Volkenbondspact, geen enkele, andere internationale overeenkomst bestaat, welke Engeland verplicht Dene marken bij een eventueejen aanval te be schermen. Een conservatief afgevaardigde vroeg den minister voorts, of deze zich er van bewust was, dat Denemarken de ver plichting heeft andere staten te verdedigen, een verplichting, die het echter niet zal kunnen vervullen, wanneer het zich het recht voorbehoudt zich te ontwapenen. Henderson antwoordde hierop, dat deze vraag eiken grondslag mist. In verband hiermede heeft de Deensche minister van buitenlandsche zaken aan het democratische Kopenhaagsche dagblad Politiken verklaard, dat Deneraarken bij zijn toetreden tot den Volkenbond geen enkele verplichting tot verdediging van een anderen staat op zich heeft genomen. De algemeene verplichting, die het Volken bondspact oplegt, strekt zich uit tot het deelnemen aan bepaalde economische maatregelen in geval van een in strijd met het pact zijnden aanval. Inzake het deel nemen aan militaire maatregelen kan elke staat echter zelfstandig beslissen. Denemar ken heeft deze houding reeds van tevoren vastgelegd in het rapport van de commis sie, welk rapport de basis vormde voor het toetreden van Denemarken tot den Volken bond. In dit rapport wordt uitdrukkelijk vastgesteld, dat rnen niet moet rekenen op bet deelnemen van Denemarken aan een aanval van werkelijk militairen aard tegen over andere- staten en dat men evenmin een dergelijke deelneming zal kunnen eischen. Deze opvatting van de interpre tatie van het Volkenbondspact is indertijd namens de geallieerden gedeeld door lord Robert Cecil en later ook bevestigd. Boven dien is zij in de plenaire Volkenbondsver gadering van 1926 nogmaals bevestigd en vastgelegd in de officieele interpretatie van artikel 16 van het Volkenbondspact. BOUW VAN GROOTE PASSAGIERS- SCHEPEN. De United States-lijn bericht, dat twee reusachtige schepen van 56.000 ton, elk 25 rnillioen dollar kostend, hel volgend jaar op stapel gezet zullen worden om in den passagiersdienst over don Atlantischen Oce aan opgenomen te worden in 1932. ONTTROUW BIBLIOTHECARIS. Hi) verkocht de boeken. Blijkens een bericht uit Graz heeft de po litie dr. Joseph Urdrich, assistent-bibliothe caris bij de universiteitsbibliotheek van Graz aangenomen. Urdrich wordt er van beschuldigd zich kostbare werken, die het eigendom van de bilbiotheek waren, te heb ben toegeëigend en naar het buitenland ver kocht. Hij heeft reeds bekend in den loop van 1928 vijf werken ontvreemd en vier daarvan aan een firma te Leipzig verkocht te hebben. Als motief voor de daad gaf hij zijn moeilijke financieele omstandigheden op. VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. De marconist omgekomen. Parijs, 18 Juli (V.D.) Gistermiddag vond een ernstig vliegongeval plaats met een Fransch bombardementsvliegtuig nabij Chartreuse. Het toestel, dat drie sergeants en éér» marconist aan boord had, stiet bij het lan den heftig op den grond en sloeg over den kop, waardoor de benzinetank in brand laakte. De drie sergeants konden zich tij dig uit het toestel redden, doch de mar conist raakte in de draden van zijn in slallatie verward en liep zoo ernstige brandwonden op, dat hij kort na aan komst in een ziekenhuis overleed- UTRECHTSCHESTRAAT 15 F.H.LOMANS Betaling in overleg met kooper Zijn bezoek zal nog niet terstond een feit worden Geen officieele uitnoodigiog Londen, 18 Juli. (H. N.) Volgens een bericht uit Washington wordt er in de kringen van het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken op gewe zen, dat er geen diplomatieke nota's tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten gewisseld worden over het voorgenomen bezoek van Macdonald aan Washington. Wel verluidt, dat generaal Dawes Macdo nald heeft meegedeeld, dat zijn bezoek aan Washington welkom zal zijn. Tevens wordt er op gewe zen, dat noch Mac donald noch presi dent Hoover den wensch hebben de besprekingen met groote officieele feestelijkheden ge paard te doen gaan. Beiden geven er do voorkeur aan de on derhandelingen op vriendschappelijke en niet-officieele MACDONALD. wijze te voeren. Hierom meent men, dat een officieele uit- noodiging niet tot Macdonald zal worden gericht. Deze opvatting wordt in de betrokken kringen te Londen gedeeld. Over het tijd stip van het bezoek worden nog onder handelingen gevoerd, doch in geen geval zal het bezoek voor afloop van de inter nationale diplomatieke conferentie plaats hebben. Weigert uw electrisch licht BEL433 DIE DOET ZIJM PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 De Humanité neemt na den inval op haar bureaux een spottende houding aan POINCARé'S GEZONDHEIDS TOESTAND. Veel verbetering merkbaar. Parijs, 18 Juli. (H.N.) Officieel wordt meegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Poincaré, die door zijn laatste groote redevoeringen zeer vermoeid is en bij wien ook een verhoog in g van tempera tuur is geconstateerd, veel verbeterd is. Zijn ge neesheer lieeft hein voor vandnag nog rust voorgeschreven. Men gelooft echter, dat hij Vrijdag weer in de Kamer zal kunnen ver schijnen. PROTESTEERENDE BLINDEN. Do Weensche correspondent der N.R.Ct, schrijft: Op den luatsten dag van het internatio naal blindencongres te Weenen is het tot verwikkelingen op politieke gronden geko men. De Engelsche afvaardiging had voor gesteld het volgend congres onder patro naat van den Volkenbond te houden, waar tegen de Vlaamsche afvaardiging met scherpe aanvallen op de anti-Vlaamsche re dering verzet aanteekende. De Vlamingen zeiden, dat de Volkenbond zich door de Belgische regeering laat ompraten en dat zij daarom geen vertrouwen in dit lichaam hebben. Toen de voorzitter van het congres deze uitlatingen wraakte, maakten de Vlamingen kabaal cn verlieten onder het zingen van Vlaamsche strijdliederen de zaal. Later wist men hen echter te bewe gen weer tot de vergadering terug te kee- ren. Ook de sowjetafgevaardigden haalden de politiek in het debat en werden door den voorzitter gewraakt, waarop zij van ver dere deelneming aan het congres afzagen en de zaal verlieten, na eerst nog te heb ben aangekondigd, dat zij een eigen con gres zouden organisceren. GROOTE BRAND TE WARSCHAU. Lsgeropslagplaats vernield. Warschau, IS Juli (H.N.) Gisteren is een groote brand uitgebroken in een loods van het leger in de Warschausche voorstad Powasky. 1-Iet vuur breidde zich zeer snei uit, daar de loods groote hoeveelheden licht brandbaar materiaal als petroleum, benzine enz. bevatte. Bovendien was de loods even als alle aangrenzende gebouwen van de legeropslagplaats uit hout opgetrokken. Hel blusschingswerk ondervond groote moeilijk heden. Op het terrein waren geen voldoen de bluschapparaten aanwezig, terwijl een kraan van de waterleiding niet in de buurt was. De brandweer r^iest dientengevolge 2 K.M. slangen uitleggen, alvorens op een kraan van de waterleiding aangesloten kon worden. Dit nam zooveel tijd in beslag, dat het blusschingswerk eerst kon beginnen, toen twee naast elkaar liggende loodsen reeds voor de helft waren afgebrand. I)e brandweer moest zich in hoofdzaak er toe beperken de aangrenzende gebouwen te be schermen. HET FRANSCHE AMNESTIE-VRAAGSTUK Alleen op Elzas-Lotharingen toepasselijk. Als uitvloeisel van de tusschenkomst van minister Barthou is de juridische commis sie uit de Kamer teruggekomen op haar be sluit om de amnestie voor politieke en pers delicten, in Elzas-Lotharingen bedreven, tot geheel Frankrijk uit te breiden en heeft zij zich geschaard aan de zijde van Barthou, die tegen elke uitbreiding buiten de gren zen van zijn ontwerp i«. Omtrent de huiszoekingen bij de Huma- nité, op wier redactiebureaux eeenige ge heime militaire documenten zijn in beslag genomen, meldt de N. Rotterdamsche Cou rant nog het volgende: Men moet afwachten of de resultaten van de huiszoekingen in de gebouwen van de Humanité en van de „Jeunesses commu nistes" werkelijk zoo belangrijk zijn als zekere bladen voorgeven. De Humanité zelf neemt er een spottende houding hij aan. Het blad is slecht te spreken over het op treden van de politie. Wel werden redac teuren van het blad uitgenoodigd tegen woordig te zijn als er weer een nieuwe ka mer overhoop werd gehaald, maar hieraan werd niet in alle gevallen do hand gehou den. De Humanité maakt daarom alle voor behoud ten opzichte van de conclusies, uit deze huiszoeking te trekken. Hel blad insi nueert, da.t er wel weer valsche stukken in het dossier gesmokkeld zullen worden. Cas- set was afwezig ten tijde van de naspeurin gen en degene, dio hem verving, wilde het stuk niet onderteekonen, na afloop door de politie opgemaakt. Belangrijke politiechefs leidden de operatie cn ook uit andere fei ten blijkt, dat de politie daaraan groote waarde hechtte. De politie wist, dat er al lang een centrum van anti-militaristische propaganda en spionnage aan de Humanité verbonden is, de formeele bewijzen kon ze echter niet in handen krijgen. Wel werd al maanden lang ieder, die de Humanité in- en uitging, in het oog gehouden. Degenen, die na de aanhouding van den redacteur de bureaux van de Humanité binnengingen, waren in burger. Een vijftig tal agenten in uniform bewaakten de toe. gangen. Dit alles ging snel in zijn werk- In elk geval werden wanordelijkheden voorkomen. De leden van den staf in het. gebouw moesten zich wel schikken. Het lokaal, waar de aangehoudene werkte, had de voornaamste belangstelling van de po litie. De kamers in het gebouw dragen na men. Een heet Politiepost, een ander Mili tair-bureau. Naar het heet. zijn er geheime documenten van het hoogste belang in be slag genomen. De aangehoudene wilde niet zeggen hoe die stukken in zijn handen kwamen. Onbekenden zouden ze hem op straat hebben gegeven. Er was geen denken aan om al die stukken op het bureau zelf na te pluizen, daarom werden ze in twen reusachtige zakken naar het bureau van de recherche vervoerd. Dit alles geschiedde met het oog op 1 Augustus, welken dag de communisten tot hun grooten dag willen maken. DE DEENSCHE KONING OP REIS. Naar uit Nedersleben gemeld wordt, is de koning van Denemarken gisterochtend aan boord van het koninklijke jacht voor eer» bezoek aan de stad cn het district aldaar aangekomen. Aan de receptie nam ook, vooi het eerst sedert 1920, de Duitsche fractie van den gemeenteraad deel. DE DEENSCHE KAJAK-VAARDER GERED. Kopenhagen, 18 Juli (V.D. De geruch ten omtrent het lot van den Deenschen kajak-vaarder Pless-Schmidt, die een po ging heeft gedaan om met een kajak, een soort van kano van het model, dat door de Laplanders en Eskimo's veel gebruikt wordt van de Faroer-eilanden Bergen in Noorwe gen te bereiken, worden thans uit Oslo be vestigd. Pless Schmidt werd Zondag j.l. bij regenachtig weer en hooge zee op 130 mijlen afstand ten Westen van Aalesund aange troffen op den Atlantischen Oceaan door een Noorsche visschersboot, die vandaag of morgen te Aalesund terug verwacht wordt. Pless Schmidt maakt liet goed. DE VERBRANDE ABDIJ VAN TONGERLOO. De wederopbouw. Antwerpen, 17 Juli (V.D.) Aan de op 28 April 1.1. door een feilen brand grooten deels verwoeste abdij van Tongerloo is men thans druk bezig met herstel en heropbouw Het. dak op de kerk is thans gelegd, het welk voorspoedig gegaan is. Gevreesde in stortingen van gewelven deden zich niet voor. Op 15 Augustus, O.L. Vrouwe Hemelvaart, één der groote feestdagen voor de abdij hoopt men met de restauratie zoover te zijn. dat de kerkelijke diensten en de kooroffi cies hervat kunnen worden. Men begint thans eveneens met de andere gebouwen en hoopt deze voor den a.s. win ter onder dak te hebben. Dit werk houdt echter door de bouwvalligheid van verschil lende muren zeer op. SLACHTOFFERS VAN HET BADEN. C o b l e n z, 18 J u 1 i.(H. N.) Tengevolge van de hitte wordt op groote schaal van de gelegenheid tot baden gebruik gemaakt. Dit heeft vandaag vier slachtoffers gekost. In de buurt van Kemperhorf verdronk een Fransch onderofficier; de Fransche con- trülemotorboot, die naar het lijk zocht, geraakte op een rots en kwam daardoor zelf in gevaar. Meer naar beneden van de rivier verdronken terzelfder tijd een 10- jarige scholier, terwijl te Fuerihchen ec-n 2S-;arrge vacantieganger verdronk. Te Mettenuch is liet lijk aangedreven van een jongen hian, die Dinsdag is verdronken; OPGRAVINGEN IN EGYPTE. Ruïnes van twee oude steden. In de jaren na den oorlog hebben Duit sche geleerden geen deel genomen aan de opgravingen in Egypte maar voor de her vatting van dit werk heeft nu een reis van prof. dr. Roeder, directeur van liet Pel-i- zaono-Museum te Hildesheim, den weg ge baand. Op deze reis, in Maart en April van dit jaar, heeft prof. Roeder, naar het we tenschappelijk tijdschrift „Forschungen und Fortschritte" meldt, zoowel in de Nljl-delta als in Opper-Egypte ruines van twee oude steden gevonden, waarheen eer lang een Duitsche uitgravings-expeditie zal vertrekken. Geen bezwaar legen een lijdelijke maar wel legen een permai nente waterontrekking Wat overeenstemming nog in den weg staat L o o s d r e c li t. De vorige week zijn naar wij meldden te Utrecht besprekingen go- houden tusschen afgevaardigden van de polderbesturen van Breukelervcen, Tienho ven en Loenderveen, B. cn W van Loos drecht met hun raadsman mr. Blaupot ten C.ate eenerzijds, wethouder Ter Haar van Amsterdam cn den directeur der gemeente waterleiding aldaar anderzijds, omtrent de wateronttrekking aan de Loosdrechtsche plassen ten behoeve van de Amsterdamsche Drinkwatervoorziening. Mr. H. Th. s'Jacob, Commissaris der Koningin van Utrecht, was daarbij tegenwoordig. In verband met deze besprekingen heeft de Gooische cor respondent van het Hbld. een onderhoud gehad met den burgemeester van Loos- drecht, jhr. B. J. van Swinderen en hij vertelt daarover: „Zooals onze lezers weten is dooi Amster dam de Rijuwaterleiding losgelaten, en wil men een blijvende installatie in het piassen- gebied maken. Dit nieuwe plan, om inplaats van een tijdelijke een permanente winplaats in de plassen te vestigen, heeft de onderhande lingen zeer verzwaard. Tegen een wateront trekking gedurende vijf jaar waren geen bezwaren, zoodat, de toestemming ran de betrokken autoriteiten zonder meer ver- unri worden. Nu het echter gaat om een altijddurend contract, krabt men zich een weinig achter het oor en bepeinst de voor- cn nadeelen. Het plassengebied geniet thans groote voordéeleu van de watersport. Zal deze ge handhaafd kunnen blijven? Zullen de om wonenden niet te veel aan banden worden gelegd met het oog op het voorkomen van waterverontreiniging en de vestiging van industrie? Is voor altijd de mogelijkheid af gesneden om de plassen droog te leggen? Deze en dergelijke vraagpunten hebben wij met burgemeester van Swinderen be sproken, en wij ontleencn aan dit gesprek het volgende: Men voelde te Loosdrecht aanvankelijk veel voor het tijdelijke plan, omdat het wa- terbezwaar daarbij werd opgeheven en de toen bestaande bedreiging van het plan- Bronwas9er, de vuilberging in de plassen, daardoor uit den weg zou worden geruimd. Thans staat men eenigszins anders tegen over de Amsterdamsche plannen. F.r zit zoo'n groote mate van onzekerheid in wat de toekomst betreft! Stel dat na het tot standkomen van de IJ- en Eemmercn de watersport zich geheel daarheen verplaatst, dan zou stellig gedacht worden aan het droogleggen der plassen, om d© groote op pervlakte daarvan op andere wijze pro ductief te maken. Maar een overeenkomst met Amsterdam zou het drooglegden in den weg staan. Niet bekend was ook, of Amsterdcj^ geen bezwaar zou maken tegen het voor de watersport exploiteeren van den Loender veenschen plas, waartoe straks de moge lijkheid geopend zou worden. Het ligt n.l. in de bedoeling, om het waterpeil in het ge- heele plassengebied op één hoogte te bren gen, schommelend tusschen de grenzen —90 c.M. en —100 c.M. N.A.P. Thans wordt Loen derveen bemalen en is het zomerpeil daar —1.05 N.A.P., terwijl dit op de niet bema len Loosdrechtsche plassen bedraagt —0.92 N.A.P. Daarom is er tegenwoordig geen verbinding tusschen beide plassen, rnaar bij gelijk peil is hel mogelijk een doorvaart VOOR ONZE Koffietafel: Haringsla. Middagtafel: Gebakken Bot. Bloemkool. Flensjes. 1 Beleefd aanbevelend, LANGESTfiAAT 42 TEL. 17 Arnh. straat door de Bloklaan, welke beide polders, scheidt, aan te brengen, zoodat ook Loen derveen voor de watersport geopend en b.v. de 90 bunder water welke de gemeente daar heeft liggen, productief gemaakt kan wor den. Een andere overweging is, dat Amster dam bij uitvoering van liet plan tot water- onttrekking aan d-e plassen, 5 milJioen gul den uitspaart op de rivierleiding, en men in Loosdrecht gaat zeggen: vóór -wat, hóórt wat, ons water heeft voor u zulk een groote waarde, dat gij ons licel gevoegelijk daar voor betalen kunt, vooral ook als schade loosstelling voor het wegnemen der indu- strieele mogelijkheden. Amsterdam voert daartegen aan, dat hel hoogwaterbezwaar niet meer zal gelden. Loosdrecht echter redeneert, dat beteekent niet meer dan de waarde van een weinig stookolie! Het overtollige water uit den Loosdrechtschen plas kan eventueel wor den afgevoerd naar den Mijndenschen pol der, waar slechts het aanwezige motorge maal wat meer en «terker behoeft te draai en, orn alles op de Vecht te loozen. Burgemeester Van Swinderen bevestigde, dat omtrent de waterspor t-handhaving eventueel het gebruik maken daarvoor van Loenderveen. nog niets bekend was, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat Amsterdam de voorwaarde zal stellen, dat de bekende drukbezochte» zweminrichting, gelegen in den Loenderveenschen plas, zal moeten verdwijnen! Amsterdam is overigens voornemens een pompstation in.de nabijheid van den Loon- denveenschen watermolen te bouwen. Dit zal het water door een buisleiding stuwen naar de bestaande zuiverinrichting te Nig- tevecht, welke vergroot moet worden, In den knik van de Bloklaan wordt een dui ker gemaakt voor de verbinding met de Loosdrechtsche plassen, terwijl aan het Tienhovensch kanaal een pompinstallatie wateraanvulling uit het waterschap Bethu ne zal halen. Voor dezen polder vooral, welke evenals de Horstermeer zeer diep ligt, en enorme hoeveelheden water, op de Vecht moet uit slaan om droog te blijven, beteekencn de Amsterdamsche plannen een bijzonder groote verlichting aan bemalingskosten. Als echter Amsterdam een onbeperkte hoe veelheid water wil onttrekken, zal de aan vulling uit de Bethune nog niet voldoende zijn, vooral omdat Loenderveen niet lager dan —90 c.M. N.A.P. bemalen mag worden. Daarom zal 't noodig zijn aan nog een ande ren polder water te onttrekken, waarbij het water uit dien „X"-polder, (burgemees ter v. Swinderen was niet gerechtigd orn dien polder te noemen) eerst naar de Be thune gebracht zal worden, om den langst mogelijken weg voor biologische reiniging le verkrijgen. Burgemeester Van Swinderen vestigde onze aandacht ten slotte op het groote be lang van liet Yechtgemaal te Muiden voor de Amsterdamsche Waterleidingplarmeo. Alleen wanneer dit gemaal tot stand komt, is het uitgesloten, dat het verontreinigde Vechtwater bij hoogen waterstand in de plassen loopt. In den argeloopen winter b.v. liep het peil door het overloopen der Vecht- dijken in een paar dagen 20 c.M. op! Onze indruk van het gesprek, gevoerd in de zweminrichting aan den prachtigen Loenderveenschen plas was, dat Amsterdam en Loosdrecht, resp. de polderbesturen, op den duur wel tot overeenstemming zullen komen, als Amsterdam wat wil afstaan van de door het totstandkomen van de piassen- waterleiding verk régen besparing."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2