Groote Opruiming Margke DE HOUDING VAN PROF. LOHMAN V0LKENB0NDS1DEALEN EN HET MIDD. ONDERWIJS VELSEN'S HANEN MOGEN KRAAIEN DE MEISJESPADVINDERIJ DE KEURINGSDIENST IN ZWOLLE Vragen van den heer Arts Verschenen/ Cissy vanMarxveldf ZAL WARD HERMANS INTERPELLEEREN Onthullingen verwacht Humorkoekje Scherpe kritiek van een C. II. Zeeuwsch Statenlid Naar aanleiding van de moeilijkheden, 'die in de Christelijk-IIistoiische Unie zijn gerezen met het Kamerkieskringbestuur Van Rotterdam, dat ijverde voor de candi- datuur van rfir. .7. A. de Visser, en hu ook een eigen weekblad uitgeeft, waaraan ook prof. B. G. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, die als no. 1 werd ge- plaats op de C. II. candidatenlijst in de groep Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, medewerker is, schrijft de heer v. d. Wart, lid van de Stalen van Zeeland 'in het C. TI. orgaan „Het prot. Zuiden" een artikel, waaraan wij het volgende ontlee- ncn „Waren deze feiten bekend geweest vóór de vergadering van Statenleden, te Breda gehouden, dan zou ongetwij feld de caudidatuur van prof. Lohman aan zeer ernstige critiek onderworpen zijn geweest, want zijn gelieele houding schijnt ons afwijzend te staan tegen over den geest, die in de Unie leeft, en zich geopenbaard heeft in de candida tenlijst voor de Tweede Kamerverlde- zingen. Het wil ons voorkomen, dat voor hen, die zich kunnen veroenigon met den geest, die de Unie kenschetst, zoowel in leiding als door samenstelling van de candidatenlijst voor leden van de Tweede Kamer het thans niet aangaat, j:>rof. Lohman weer een mandaat voor de Eerste Karner te geven cn dat na mens de C. II. Unie." De schrijver besluit „Komt er geen licht in de houding van prof. Lohman, dan ligt het niet op den weg van de C. H. Statenleden, hem tot lid der Eerste Kamer te her kiezen". Een internationaal congres, waarbij geen enkel land is uitgesloten Openingsrede Min. Waszink Gistermorgen is in de Ridderzaal te Gravenhage het Elfde Internationaal Congres voor Middelbaar Onderwijs ge opend, waarop 23 landen zijn vertegenwoor digd. Vooral uit Engeland, Frankrijk, Bel gië, Polen cn Roemenie en natuurlijk uit ons land, zijn sterke delegaties ten con- gresse aanwezig. De openingsplechtigheid werd behalve 'door de congressisten door tal van autori- leiten bijgewoond. O.a. zagen wij verschei dene leden van het corps diplomatique, waaronder den deken Z.Exc. Adiercreutz, voorts jhr. Van Karnebeek, den commissa ris der Koningin in Zuid-IIolland, den bur gemeester van Rotterdam;mr. Droogleevei Fortuyn, terwijl het Ilaagsche gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door burge meester Pa lijn en den wethouder voor On derwijs, dr. v. d. Meulen. Namens het secretariaat van den Volken bond was de heer Pelt aanwezig, terwijl dr. E. van Raai te de Verecniging voor Volken bond cn Vrede vertegenwoordigde. Alvorens minister Waszink de ope ningsrede hied, bracht de op de galerij op gestelde Militaire Kapel onder leiding van luit. Louis Boer het Wilhelmus ten go- hoore, dat door alle aanwezigen slaande werd aangehoord. De minister heette in de Fransche taal de congressisten uit naarn der Ned. regee ring welkom en stond stil bij de onder werpen, welke het congres zal behandelen, o.a. het middelbaar onderwijs voor meis« jes, dat hij een brandende kwestie noemde. Al vermeldde het programma geen ander punt, dan het middelbaar onderwijs voor meisjes, dan reeds stond het nut van dit congres onomstootelijk vast. Geen enkel land uitgesloten. Sprekende over de houding, welke het internationaal bureau der leerarenorgani- saties dient aan te nemen ten aanzien van hot Róode Kruis der jeugd en den Vol kenbond, wees de minister op het tot dank baarheid stemmende feit, dat van dit con gres geen enkel land meer uitgesloten is. Zeer bijzonder verheugt Nederland, dat steeds bereid is de vredesgedachte te be vorderen. zich hierover, omdat de leeraren en leeraressen, die dagelijks in aanraking komen met het opgroeiende geslacht, de apostelen kunnen zijn van datzelfde vre. desideaal. Met den wensch dat het congres dit in het verschiet opdoemend ideaal eeniger- mate naderbij zal helpen brengen, opende de minister, onder luid applaus het com gres. VOcH Vervolgens sprak de heer L. C. Buur- 'v e 1 d namens de lvij het Internationaal Bureau aangesloten Nederlandsche organi saties. Hij wees op de banden tusschen Neder land en het Int. Bureau en stond uitvoe rig stil bij de taak van de leeraren en leeraressen. O.a. stelde hij in het licht hoe gewenscht het is om overeenkomstig de idealen van den Volkenbond bij hun onder wijs een geest te scheppen waarin het ver langen om tusschen de staten een rechts orde tot stand te brengen, een overwegen de plaats zal innemen. Hij herinnerde er nog aan dat hier het Vredespaleis en het Permanente ITof van Int. Justitie is gevestigd, in welk verband hij den naam noemde van Hugo de Groot, den grondvester van het Volkenrecht, die allen volkeren toebehoort. MINISTER WASZINK. Ten slotte wees de heer Buurveld er op, dat de leeraren ook hun plichten hebben te vervulen aan den opbouw van een nieuwe samenleving, die met de macht en het geweld zal breken, doch het recht tot grondslag kiest. Namens.het secretariaat van den Volken hond sprak de heer Pelt, die als waarne mer de beraadslagingen van het congres zal volgen, waarin het secretariaat groot belang stelt, cle beste wenschen uit voor het welslagen van het congres. Vervolgens hieden tal van congressisten begroetingstoespraken. Allen, die bij hun verschijning op het spreekgestoelte met het volkslied van hun land begroet werden, brachten hulde aan II. M. de Kontngin en ons land. Zij wezen in het algemeen op de taak der leeraren om het hunne bij te dragen tot bevordo- ring van don wereldvrede en de verzoe ning onder de volkeren on zoodoende werkzaam te zijn in het belang der ge lieele menschheid. 's Middags werd eon excursie naar Lei den gemaakt, terwijl vóór vandaag een be zoek aan Amsterdam op 't program staat. Een gemeenteraad, die Chantecler goedgezind is V eisen is een achtenswaardig dorp, waar met angstvalligheid wordt gewaakt, dat de voorname rust niet wordt \erstoord. De commissie voor plaatselijke strafwetgeving meende echter dat de rust Dog niet zoo volko men was, als men wel kon wenschen. De overgang van de nacht-rust tot de dag-rust was te onrustig, daar het pluimgedierte, behalve het uitklappen der vleugels cn het gladstrijken der veeren, de onhebbelijk heid had daarbij eenige keelgeluiden te maken. De grootste schuldigen waren wel de hanen. Dit was zeer hinderlijk voor de dag en nacht rustige omwonenden, die on rustig dreigden te worden. Dies besloot de commissie de rustver stoorders te treffen en een verordening voor le stellen, waarbij aan de hanen het zwijgen werd opgelegd. Het voorstel is echter, zoo lezen wij in „De Tijd", met eenige stemmen meerder heid door den gemeenteraad verworpen. De hanen mogen dus blijven kraaien. Als die beesten nu maar zoo verstandig zijn niet van vreugde over deze verwer ping tweemaal zoo hard te gaan kraaien! BRAND IN EEN GARAGE TE ZANDVOORT. Vijftien auto's ernstig be schadigd. Gisternacht omstreeks twee uur brak brand uit in de garage van den heer Gra- venstein in de Brugstraat te Zandvoort. De vrachtauto van den heer P. Kerkman was in hrand geraakt. De brand liet zich ernstig aanzien. Mevrouw de Jode uit de melkinrichting „Plancius", wier slaapka mer grenst aan de garage, ontdekte den brand cn waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was, evenals de politie. De wagen werd bran dende op straat gereden. Een vijftiental wagens heeft, aldus meldt De Tel.. veel schade geleden. De garage brandde niet uit. De oorzaak van het in brand geraken van den vracht auto is onbekend DE OVERHEID EN HET VLOEK- VERBOD. Hel rapport Ridderbos komt in 1930 bij de Galv. Juris- tenvereeniging in behande ling. Het bestuur der Calvinistische Juristen Vereeniging heeft als onderwerp ter be handeling op de algemeene ledenvergade ring in 1030 te Amersfoort,- vastgesteld het bekende rapport-Ridderbos over de „Over heid en het Vloekverbod". Mr. J. W. Note- boom te den Haag adjunct-directeur van hot Kuyperhuis, heeft zich bereid ver klaard hierop een inleiding te schrijven, behandelende, zoowel de algemeene kwes tie van de verhouding van de overheid lot de wet Gods als de meer concrete vraag in het rapport-Ridderbos besproken. Hel vraagstuk van het niet- polilick werken Uitwisseling van padvindsters In de zitting van het Wereldcomité voor de meisjeapadvinderij werd besloten het. verzoek van Brazilië om aansluiting te on dersteunen. De bekende declaration d'entente, die 3 jaar geleden reeds door tal van jeugdver- eenigingen, o. a. door de verkenners, was goteekend, werd, ingevolge toestemming van de conferentie in Mei 192S in Hongarije gehouden, thans dofinitief onderteekend. Het internationale blad „The Counsil Fire' zal kwartaalsgewijze blijven verschij nen, iets In prijs verhoogd worden, terwijl een prijsvraag voor een omslag wordt voor bereid, waarbij in principe werd aange nomen, dat 3 Nederlandsche kunstenaars zullen worden aangezocht de jury te vor men. [t Het vraagstuk van het nio't-politiek' en niet-sectarisch werken, waaraan in prin cipe algemeen wordt vastgehouden, werd ampel besproken, waarbij werd vastgesteld dat nationale geschillen hierbij in het oog moeten worden gehouden. Mevr. Malkofska uit Polen gaf denkbeel den aan voor de uitwisseling van padvind sters naar verschillende kampen. Na afloop van de werkzaamheden werd de thé gebruikt ten huize van jhr. en mevr, Graswinckel, welke laatste voorzitster van de afd. Den Haag van het Ned. Meisjes Gil de is. Geen ontvangst op het Loo. In den loop van den micldag heeft het Wereldcomité voor de padvinderij een tele gram ontvangen van TT. M. de Koningin, waarin werd medegedeeld, dat II. M. we gens staatsbezigheden in verband met de kabinetscrisis van de ontvangst ten paleize Het Loo moest afzien. Daarop heeft het Wereldcomité een antwoord-telegram aan de Koningin gezonden, waarin de eerbie dige groeten werden vertolkt en dank werd betuigd voor de tot dusver door TI. M. be toonde belangstelling. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. 1. De 114e vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk is gisteren geopend door den president, dr. G. J. Weyland, te Veere, in hoedanigheid van president van jaren. De heer J. Quasi, predikant te Utrecht, was door ongesteld heid verhinderd. De president leest een ge deelte uit het Evangelie van Lucas en her innert daarna aan het overlyden van ds. W. Stoel, in leven predikant te Bemmel, die zich in den kring der Synode heeft doen kennen als een bekwaam cn ernstig man van karakter. Vervolgons herinnert cle pre sident aan het feit, dat hij In 1905 voor het eerst de Synodezaal binnentrad en thans voor de vijf-en-twintigste maal de vergade ring bijwoont. Ilij verwelkomt de kerkelijke hoogleeraren, prof. dr. L. Knappert en prol', dr. Th. L. TIailjema, spreekt zijn deelne ming uit in den gezondheidstoestand van dr. TI. M. van Nes te Leiden en verheugt zich over het herstel van den secretaris der Waalsche commissie, dr. G. E. M. Picard, hoewel deze ter Synode door zijn secundus E. J. TI. Brandligt, predikant te Groningen, is vervangen. Behalve dezen secundus treden in cle Sy node als secundi op dr. H. E. G. van cle Mee- ne, predikant te Overlangbroek (voor ds. J. Quast), J. Barbas, predikant te Hengelo (Gld.) (voor ds. W. Stoel), P. van der Sluvs, predikant te Dedemsvaart (voor L. S. van Swet). Vervolgens benoemt de Synode opnieuw lot president dr. G. J, Weyland, predikant te Veere; tot vice-president ds. C. J. van Paassen, predikant te Haarlem, cn tot se cundus van den vice-president dr. F. Tam- mens, predikant te Zuidbroek. Na de vaststelling van bet reglement van orde wordt besloten, dat voorstellen van niet-leden der Synode, welke na de eerste vergadering inkomen, niet meer in behan deling zullen worden genomen. Vrijdag zal een grostal worden gevormd voor de benoeming van twee leden der Al gemeene Synodale Commissie met hun se cundi. Afgetreden zijn de heeren J. Barbas en J. D. J. Idenburg. Dan zal ook de quaes tor-generaal in de vergadering aanwezig zijn voor de behandeling der financieele aangelegenheden. HAVEN BESMET. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft de haven Saignon-Cholon (Indochina) besmet verklaard wegens pest. BRANDSTICHTING Gistermiddag ontstond een felle brand in de boerenbehuizing van den heer J. Boersma te Warffum. Behalve een bij- schuur is alles tot den grond toe afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. Er wordt aan brandstichting gedacht. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. ONVOORZICHTIG. Maandag is een vijftienjarig meisje te 's Heer-Arendskerke van een vrachtauto gesprongen cn door een anclere auto over reden. Zij is spoedig daarop overleden. EEN GIFT VAN PRINSES JULIANA. Nat, Comité „Ver. Rem brandt", Naar wij vernemen is bij het Nationaal Comité „Vereeniging Rembrandt" het be richt binnengekomen, dat door Prinses Juliana een belangrijke gift is beschikbaar gesteld. NED .ZIONISTENBOND. Herdenking van Theodoor HerzL Op 28 Juli a.s. zal het bondsbestuur van den Nederlandschen Zionistenbond een vergadering te Amsterdam beleggen, ter gelegenheid van den 25sten sterfdag van dr. Theodor Herzl, den stichter van de Zio nistische Wereldorganisatie, Op dienzelf den datum zullen in de geheele vverêfd her denkingsavonden gehouden worden aan zijn nagedachtenis gewijd. Op deze vergadering, die in het gebouw Bellevue (ingang Leidschekade) des avonds te 8 uur gehouden wordt, zullon het woord voeren de heeren: A. Ehrenfeld, lid van het bondsbestuur van den Nederlandschen Zio nistenbond; J. TI. Kann, oud consul van Ne derland in Palestina en prof. dr. L. S. Orn- stein, hoogleeraar to Utrecht. Voorts zal mevr. E. Sanders—Herzberg declameeren. Onjuiste uitvoering van de Warenwet? Het Kamerlid de heer Arts heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend dat de gang van zaken bij den keuringsdienst van waren in het gebied Zwolle dezer dagen besproken is in den Zwolschen gemeente raad en door een raadscommissie is onder zocht? 2. Is den minister bekend, dat bij dit on derzoek o. a. schrifturen van den directeur zijn overlegd, waaruit, bleek, dat in de jaren 1922 cn 1923 deze directeur opdracht heeft gégeven aan een keurmeester om van schandelijk vervalschle melk geen proces verbaal op le maken, omdat de directeur met vacantie moest, en evoneens, dat voor 35 pel. beschimmelde nootmuscaat werd vrijgegeven zonder dat deze voor mensche- lijk gebruik ongeschikt werd gemaakt? 3. Acht de Minister dit dan geen onjuis te uitvoering van de Warenwet? 4. Wil de Minister onderzoeken of de di recteur van den keuringsdienst van waren in het gebied Zwolle thans een juiste op vatting heeft van de uitvoering der Waren wet? CONCOURS VAN KOETSWERKEN TE HILVERSUM. Op 10 Augustus a.s. liet Bestuur van de Koninklijke Neder landsche Automobielclub heeft op Zaterdag 10 Augustus 1929 des namiddags te twee uur in het Gemeentelijk Sportpark te Hil versum een concours voor Koetswerken uit geschreven. Dit concours is in twee afdeelingen ge splitst: de eerste voor Koetswerken, welke niet in serie vervaardigd worden, de tweede voor Koetswerken, welke wel in serie ver vaardigd worden. Tiet BfMuur beveelt dit concours in do belangstelling aan en wekt tot groote deel name op. Reeds eerder werden te Scheve ningen en Noordwijk soortgelijke concour sen georganiseerd, die aan een bepaalde be hoefte bleken te voldoen. De sfeer van een concours is anders dan die van een expositie in een gebouw, waar veel eigenschappen van het koetswerk niet zoo tot hun recht komen als in cle open lucht. Ook is in het laatst genoemd geval meer reden tot vergelijking. Het concours is mede van belang met het oog op een grootere vraag, welke er begint te bestaan voor koetswerken, welke naar gelang van hel seizoen, geheel geopend of gesloten kunpen worden. De producten van den Nederlandschen Koetswerkbouwer kunnen, namelijk die, welke niet in serie vervaardigd worden, de toets met het buitenland goed doorstaan en rustige vergelijkingen zijn dan ook op dit concours mogelijk. HET OEFENINGSKADER TE OSLO. Blijkens bij het departement van Defensie ontvangen telegram is het oefeningskader, bestaande uit TI. M.'s Heemskerk, de Z. V, Z VI, O IX en O X 17 Juli to Oslo aange komen. DE ADELAAR Langestraat 40 - Tei. 224 Koopjes in alle afdeelingen. het nieuwe boek van W x 66 In itdertn Bwkhciultl Oeborukn l 2.90. ültg. Valkhorf i Co -Amersfoort Naar de correspondent van de N.R.Ct. le Brussel aan zijn blad meldt, heeft bet Vlaamsch-nationale Kamerlid voor Meche- len, Ward Hermans, aan zijn politieke vrienden in Kamer en Senaat het plan te- kennen gegeven, onmiddellijk na de hervat ting van de parlementaire werkzaamheden de kwestie der documenten, waarvan er een door het Utrechtsch Dagblad werd ge publiceerd, in de Kamer te berde te gaan brengen. Ook denkt hij er over, de regee ring in verband daarmee te interpelleercn, waarbij men, naar verzekerd wordt, zekere onthullingen zijnerzijds mag verwachten. BELANGRIJK VERLIES. Een kantoorbediende te Amsterdam deed aangifte dat hij gaande van de Keizers gracht naar perceel O.Z. Voorburgwal 249, is kwijtgeraakt het connossement van een lading van 196.070 K.G. gerst, ter waarde van 20.000 bestemd voor de firma Zwaar demaker N.V. Zaandam. EEN OPWINDENDE ARRESTATIE Woensdagmiddag om half 3 gaf een winke lierster te Groningen aan 'n surveilleerend agent kennis dat even te voren een haar onbekend persoon geld uit de toonbanklade had gestolen. Zij wist een signalement van den dader op te geven, waarna het eenigen agenten al vrij spoedig gelukte het spoor van den dader te vinden, die de vlucht nam naar een opslagplaats. Hij werd hier door een inspecteur en twee politieagenten achtervolgd, maar wist te ontkomen over een 3 M. hooge schutting, bespannen met prikkeldraad. Na een opwindende jacht slaagde de politie er ten slotte in den dader te arresteeren. die bleek te zijn zekere TL P., een Duitscher, afkomstig van een schoe ner in de Noorderhaven. HET BIOSCOOP-CONFLICT. Te Tilburg gaan de bioscopen open en dicht! Naar gemeld wordt zullen de vier bios copen te Tilburg, die sedert eenige weken door de exploitanten gesloten worden ge houden, gedurende de as. kermis (can 29 Aug. tot en met 2 Sept.) weder voor het pu bliek toegankelijk zijn. Nadien worden ze weer gesloten. Vrijdag a.s, wordt er in den Stads schouwburg eene openbare vergadering ge houden, waarin drie bestuurderen van den Ned. Bioscoopbond het woord zullen voeren. K(jk eens wat er met uw bagage gebeurd ls. meneer, - D&'s een bof. Ik was den sleutel van die koffer kwijtgeraakt .(Passing Show), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6