BHD Fa. R. van den Burg KAMPERMAN'S PIANO'S: „MASSA'S ,L Hirondellé' Langesiraai 16jlS UIT MOOI AMERSFOORT WEER N BRAND IN DEN SLOTERPOLDER NED. ZEEMANS CENTRALE HET HOUTCONFLICT ZAANDAM TE ROZENFEEST IN DE RESIDENTIE OFFICIEELE OPENING De bekroningen „DE DELLEN" BEHOUDEN ABDIJ VAN T0NGERL00 Inmaakbrandewijn" Havik 41 Telefoon 292 Vakkundige behandeling van uw RIJWIEL Rijwielhandel Bechstein Blüthner Grotrian-Steinweg Ibach Verschenen' Cissy vanMarxveldt Humorhoekje COSTUUMS MUTSEN MANTELS SCHOENTJES MATTEN LAKENS HANDSCHOENEN TWEE GALLEN. Deze week bereikten mij twee misvormin gen aan planten. De eerste was een min of meer peervor mige verdikking boven aan den top van een ongeveer een voet hooge plant. De ver groeiing \aak zoo groot als een spreeuwen- of lijsterei is meestal zeer behaard en vaak .van min of meer normaal gegroeide blade den voorzien, ja soms gebeurt het wel dat er zich een of meer bloemen aan ontwikke len. Aan die bladeren, maar meer nog aan de bloemen ziet een botanicus, dat hij te doen heeft met Havikskruid, Hiëracium. Het „ding", dat dit jaar veel schijnt voor te komen (ik kreeg het al vijfmaal!) is een gal, het product van een galwesp, die er haar eitjes in 't Havikskruid heeft gelegd. Snijdt men het ding door, dan ziet men er enkele holten in en in die holten min of meer ontwikkelde maden, de larfjes van het galwespje. Het tweede monstrueuze voorwerp ziet er uit als een balletje mos en komt voor aan rozestruiken, doch alleen aan onveredelde, aan de wilde dus. Ook hier is een galwesp aan het werk geweest. Die heeft eitjes ge legd in een jonge rozenloot en dientenge- volgc ontwikkelde zich daar de mosgal, ook hekend onder den naam Bedugear. Bhodites rosae is de officieele naam zoowel van de gal zelf als \an de galwesp. Er gaat geen jaar voorbij, dat wc deze gal niet krijgen met verzoek om toelichting. Een vrij ge woon verschijnsel dus. De boeken, waarin deze Bedugear be schreven wordt vertellen er de merkwaar digheid hij. dat de wespjes voor 90 pCt. wijfjes zijn en er dus maar één op de hon derd mannetjes zijn. Men wil wel, dat deze dieren op weg zijn naar ongeslachtelijke voortplanting, wat bij galwespen nu niet zoo n erg wonder is. Maar het kan nog wel een paar duizend jaar duren, eer het zoo ver is! Voort, mej. G. van Breda Beausar en E. Ivaat tot tijdelijk adjunct-commies: IT. N. de Bruijn, R. Beerta, M. Nijssc, allen thans klerk hij voormeld departement. Benoemd met ingang van 11 Juli de ma joor der artillerie van het leger in Ned.- Indiè A. R. W. Geij van Pittius tot adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Ko ningin. Benoemd met ingang van 1 Augustus bij het hoofdbestuur der Post en Telegrafie en Telefonie tot referendaris A. Visser, thans hoofdcommies bij dat hoofdbestuur en tot hoofdcommies A. Klinkenberg thans bui tengewoon geëmployeerd bij den tclegraaf- en telefoondienst. Snelle hulp van tuinders Een loods tot ruine Voor de tweede maal In deze week heelt e.en btand in den Sloterpolder bij Amster dam gewoed. F.n ook thans was het weer een loods gevuld met broairamen en riet, die een prooi van het vuur is geworden. In tegenstelling met den eersten brand kon de brandweer ditmaal wel de plaats, waar de vlammen fel oplaaiden, bereiken. Over bruggetjes, die de tuinen der war- moezenters in den Sloterpolder met elkaar verbinden, kon men vanaf den Hoofdweg de brandende loods, ingeschreven onder E. 379, naderen. De tuinders uit den omtrek waren reeds voordat de brandweer was verschenen, Ie hulp gesneld. Aanvankelijk bleef eenig resultaat uit, hoewel de vrijwillige brandblusschers het genoegen mochten smaken het vuur, dat zich reeds had meegedeeld aan het woon huis van den warmoezenier H. Wolders, aan wien ook de loods behoorde, te dooven. De brandweer was inmiddels ter plaatse verschenen met de baby-motorspuit die spoedig een flinke straal op het vuur rich,- le. Bovendien had de brandweer op een weiland opgesteld hel Kieslich-toestel, waaraan twee stralen gekoppeld werden. Ont met deze stralen het vuur te benade ren, moesten eerst tweemaal circa 350 me ters slang worden uitgelegd Toen de brandweer, geassisteerd door burgers, dit werk had voltooid, hetgeen binnen een kwartier gebeurde, kon met kracht het vuur worden aangevat, dat daarna dan ook zienderoogen verminderde Niettemin bleef er van de loods met in ventaris niets dan een ruïne over. Het belendend huis, dat men intusschen ontruimd had. kreeg wat brand- en water schade. De loods met inhoud was voor .f mou verzekerd. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam Mr. C. L. van Es, substituut griffier bij gemelde rechtbank; lc Dordrecht Mr. C. .1. Heemskerk, thans substiluut-griffier btj de rechtbank te Mid delburg benoemd lot rechtei -plaatsvervanger in de rechtbank te Rotterdam Mr. K. A. Rooi- bach advocaat en procureur te Rotterdam; idem te Haarlem Mr. \V. F. C C Pijn- acker Hordijk, voorzitter van den raad van beroep der directe belastingen te Haarlem idem tc Dordrecht Mr. P. Blusse van Oud-Alblas. advocaat en procureur te Dor- d:echt benoemd tol kanlonrecliter-plaatsvervan- ger in het kanton llwlst Mr. R. .1. J. Lam- boov advocaat en procureur Ie Hulst tot idem in het kanton Druten C W. van Dam candidaat-notaris, wonende te Dru ten, en G. J. J. Wouters, burgemeester -van Wa'mel, wonende te Leeuwen-beneden benoemd luj het departement tan Justitie: tot adjunct-commies: mej. I. M Braspot, mej. S. H. Winkelaar, J. C. P. van der Fusie van Necl. Zeemans Centrale en Ned. Zeemansbond Nieuwe tehuizen In èen te Den Haag gebouden bijzondere algemeene vergadering van den Zeemau? bond en van de Nederlandsche Zeeraans Centrale werd besloten tot fusie van de beide organen. De nieuwe organisatie zal heeten de Ne derlandsche Zeeraans Centrale, waarin voortgezet de Zeemansbond (opgericht 1S91) De voorzitters van de beide organisaties hebben bun mandaat ter beschikking ge steld, terwijl de voorzitter van de Nederl Zeeraans Centrale zoo lang de leiding blijft behouden, totdat vn nationale figuur bereid zal zijn gevonden de leiding op zich te ne men. Tot secretaris is benoemd de heer L. D. Poot te Haarlem De nieuwe organisatie neemt de bestaan de zeemanshuizen over, terwijl binnenkort nieuwe tehuizen zullen worden geopend te Londen en Genua. Reeds zijn de gelden be schikbaar voor den aankoop van een ge bouw te Londen en voor de verbouwing en inrichting daarvan. De verschillende tehuizen zullen onder beheer van commissies worden gesteld. Voorzitter van de commissie van het tehuis te Londen is de heer ds. TI. Janssen, leger- cn vloot-predikant in algenieenen dienst. Voorzitter van de commissie voor "net tehuis te Rotterdam is ds. G. H. Wagenaat te Rotterdam. Voorzitster van de commis sies der tehuizen te Hamburg en Genua is jkvr. J. W. Ortt. Voorzitter van de commis sie te Antwerpen is ds. II. E. Gravemevei en van de commissie te Bucnos-Aires ds. H. J. Ileyda. De heer C. Zuiver is toegetreden tot lid van het hoofdbestuur. Met deze fusie is hel levenswerk van jlir. S. B. Ortt, die 38 jaar aan deze organisatie heeft gewerkt, bevestigd. De stakers verwerpen het bcmidde lings voorstel Groote meerderheid ertegen Men meldt ons uit Zaandam ■Gistermorgen vergaderden de vier samen werkende arbeidersorganisaties in het con flict, betreffende het houtbedrijf, ten einde te beraadslagen over het bemiddelings voorstel, gedaan door den Rijksbemidde laar. De Centrale Bond van Transport-ar beiders verwierpen met 470 tegen 23 slem- men het bemiddelingsvoorstel, terwijl de Katholieke Bond het voorstel met alge meene stemmen verwierp. Nog meldt men ons In de gister gehouden stakersvergadering is met groote meerderheid van stemmen besloten het voorstel van den Rijksbemid delaar, inhoudende het loon van de losse werklieden, met 50 cent per week te ver- hoogen, en de tarieven dien overeenkom stig op te voeren, niet te aanvaarden. In de vergadering zijn uitgebracht 755 stemmen, waarvan 720 stemmen voor doorstaken, 29 voor aanvaarden en 6 blanco waren. De 300 stakende bootwerkers hebben aan deze vergaderingen geen deel genomen. Het be sluit van de werkgevers is nog niet be kend. GENERAAL-MAJOOR H. A. CRAMER. H. M. de Koningin heeft gister op het Huis ten Bosch ontvangen dc-n generaal-majoor H. A. Cramer, nieuwbenoemd commandant van het Leger in Nederlandsch-lndië. KROONDOMEIN. Benoeming Rentmeester. De Koningin heeft met ingang van 6 Juli 1929 benoemd tot Rentmeester van het Kroon-Domein in het rentambt Hulst H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. In memoriam Jhr. J. L. Mock Wederom, als vorige jaren, zijn de zalen van den ITaagscben Dierentuin herschapen in een rosarium, dat de schoonste varië teiten en de nieuwste snufjes op hel gebied der rozencultuur bevat. Nos Jungunt Rosae viert er haai triom fen en zestig inzenders hebben voor den aanvoer van de mooiste aller bloemen ge zorgd in z55 ruime mate, dat het complex keurig geordend, een overdaad van oog bekorende tafereelen is geworden. Met midden van de zaal biedt niettemin een toonbeeld van rustéén groot grastapijt, zonder ecnige verstoring door boe fraaie bloemengroep ook. Docb aan de boorden, langs de zijwanden en op bet podium prij ken en pronken de rozen in rijken over vloed van kleuren en geuren en tinten. Wij zien daar nieuwe soorten als de twee kleurige President Deville, Max Vogel, Mevr. van Rossem, van opvallend schoone zalmkleur en andere noviteiten, bijeenge bracht door de firma Leenders te Steyl, 'n 150-tal van de meest gevraagde soorten, in gezonden door de firma Abbing te Zeist, daarnaast ter afvviseling orchideeën van de firma Buusman te Leiden, een mooie collectie bloemstukken van het magazijn Tfceresia in Den Haag, collectieve rozen- inzendingen uit Boskoop, Aalsmeer en Naaldwijk op cn nabij het podium, waarop men ook de nieuwste snufjes uit Amerika op rozencultuurgebied aaiitreft, pracht- soorten als Kilham cn Ville de Paris, van de fa. Van Rossem uit Naarden en tal van andere inzendingen van harmonieerenden aard. In het zijzaaltje keurig handschilder- en borduurwerk, moderne tuingereedschappen van de fa. Stutvoet uit Utrecht, een rozen postkantoortje, elders een inzending van apparaten, waarmee men in een minimum van tijd droog-ijs, met behulp van kool zuur voor den dag toovert, welk „drv-ice" De oiiicieele opening, koel te houden zonder de emballage voch tig te maken verder tuinameublemcnten die zijn geëxposeerd in een omgeving waar zij behooren, n.l. in den tuin sproei- en regenmachines, grasmaaimachi- nes en nog veel meer, dat aandacht ver dient De officiële opening. Bij de opening, gistermiddag te ruim 12 uur, waren o.a. de voorzitters van de Bel gische Rozenvereeniging en van de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde aanwe zig. De waarnemend voorzitter, de heer G. A. van Rossem. herdacht met grooten wee moed het verscheiden van den president van Nos Jungunt Rosae, Jhr. J. L. Mock, die de stimulans was van de rosaria en van de rozenlentoonstellingen in ons land. Zijn heengaan, aldus spr., beteekent rouw voor „Nos Jungunt Rosae" doch waar bloe men zoowel vreugde als rouw vertolken, daar heeft Nos Jungunt gemeend, de ten toonstelling te doen doorgaan, hoewel zon der feestelijk vertoon het bestuur handelt aldus zeker in zijn geest. MertBrkentelijkheid bracht spr. in her innering, dat een Nederlandsche firmt, de fa. Leenders te Bagatelle (Frankrijk) de gouden medaille heeft behaald De schoone residentie achtte spr. voor een rozentcntoonstelling wel de aangewe zen plaats en spr. dankte allen die hadden medegewerkt in het bijzonder de heeren Doorenbos en Ludding om deze exposi tie te doen slagen. Daarop heeft de inspecteur van den Landbouw, de heer I. G. J. Kakebeeke met een kort woord de tentoonstelling geopend en allen opgewekt Nos Jungunt Rosae te steunen. Bekroningen. De volgende bekroningen zijn toegekend: Groote zilveren eere-rnedaille van de Ko ningin M. Leenders en Co. te Steyl, met nieuwe rozen niet ouder dan van 1925. Zilveren eere-medaille van de Koningin- Moeder G. Moleman te Gouda, met sor timent buitenrözen. Zilveren eere-medaille van den Prins D. Ravensberg te Boskoop, met groep kas- rozen. Wisseilbeker Kon. Mij. voor Tuinbouw en PlantkundeJ. Keessen Dzn. te Aalsmeer, met nieuwe rozen niet ouder dan van 1925 (kascultuur). Nieuwe aanwinsten fa. M. Leenders en Cc. te Steyl, gouden medaille voor „Max Vogel" gr. verg. zilv. med. dezelfde, met „Anctte Gravereaux", zilv. med. dezelfde met. de roos „President Devilleen een ge tuigschrift van verdienste dezelfde met zaailing '1874 fa. .T. A. M. van Buuren, Aalsmeer, zilv. med. met soort van „Golden Ophelia" fa. Kluis en Koning te Boskoop zilv. med. zaailing no. 19 en idem zaailing no. 26; Fa Faassen Hekkens te Tegelen, getuig schrift van verdienste met zaailing no. 3 en eerv. verm, met zaailing no. 6. fa. Reunekes en Zn. te Boskoop, getuig schrift van verdienste met soort van Clo- vëllv. Afgesneden buitenrözen sortimenten fa. G. Moleman te Gouda 2 gr. gouden med. fa. G. A. van Rossem te Naarden, gou den en gr. verg. zilv. med. fa. J. Abbing en Zn. Zeist gouden cn gr. verg. zilv. med. I. Buning Den Haag, zilv. med. Groepen van één variëteit in een kleur G. A van Rossem te Naarden, gouden en bronzen med. Variëteiten niet ouder dan van 1925 J. Keessen Dzn., Aalsmeer, gr. gouden med.M. Leenders en Co. te steyl, gouden med. G. A. van Rossem te Naarden, gr. verg. zilv. med. en W. Verschuren te Iioef- felt, verg. zilv. med. Klimrozentakkenfa. Ravensberg en Boer te Boskoop, zilv. med. Afgesneden kasrozen, persoonlijke inzen ding finna D. Ravensberg te Boskoop, gr. gouden en gouden med.J. Boer Gzn., te Boskoop verg. zilv. en zilveren med.A. Kluis te Boskoop, getuigschrift van ver dienste Collectieve inzendingVeilingsvereeni- ging te Honselerdijk gouden gr. verg. zilv. med. Bloemwerken fa. B. TI. v. d. Lubbe, Den Haag, gouden medaille; Fa. M. Th. Mul der, Den Haag, 2 zilv. med. fa. D. G. C. de Jong, Den Haag, zilv. med.E. J. Lud ding te Utrecht, bronzen med. mevr. Mar tens—Van Balgooy, te Haarlem, eerv. ver melding; J. G. Zonneveld, Den Haag, bron zen med. Buiten programma W. Buurman, te Oegstgeest, gouden, zilv. en bronzen med.; fa. Ravensberg en Boer te Boskoop, gr. ver guld zilv. med. Stands „Onze Tuinen", bronzen med. „Floralia'idem, Glas-industrie Happel, Den Haag, idem Heenk Ijzerhandel le Haarlem, zilv. mid., Jean Heybroek te Bilthoven, bronzen med. mevr. Martens van Balgooy, bronzen med. cn eerv. ver melding en metaalhandel Miko te Den TIaag, zilveren medaille. Pilkes te Zeist. M. J. Spruyt te Den Haag en Stutvoet te Utrecht, bronzen medailles. Een mooi natuurmonument De stichting ,.1-Iet Geldersche Landschap" deelt mede, dat op de 3 pet. obligatiele ning voldoende is ingeschreven om het landgoed „De Dellen' aan te koopen, zoo dat een mooi natuurmonument voor het nageslacht is behouden. Ged. Staten vernietigen het subsidiebesluit vaD Roosendaal Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben naar de Maasb. meldt, het besluit \an den gemeenteraad van Roosendaal om 500 bij te dragen in de kosten van den wederop bouw van Tongerloo (België), welk besluit met bijna algemeene stemmen werd geno men, niet goedgekeurd, wijl Gedep. Staten zulks niet in den geest van de wet achten. MR. L. BOEKHOUDT t Te Zutphen is overleden nu*. L. Boek houdt, oud-griffier bij het kantongerecht aldaar. NED. HERV. GEM. TE ZAANDAM. Weer een rechtzinnig pre dikant beroepen door een vrijzinnigen kerkeraed. De (vrijz.) kerkeraad der Ned. Herv Gem. te Zandam-Oost heeft besloten, in de vacature van dr. J. W v Duyne, die naar Amsterdam-YVest vertrekt, weer een recht zinnig predikant te beroepen. DIEFSTAL VAN KOFFIE. Op 16 Juli j.l. werden te Rotterdam balen ongebrande koffieboonen uit loods Brazilië in een spoorwagon geladen. Tijdens dit vervoer zijn er 25 balen verdwenen. Ze be vatten ieder 60 K.G. koffieboonen, „X an tos' terwijl de halen gemerkt zijn L.S.—C.B. 2. Op iedere baal komt voorts een nummer voor tusschen de 1 eti de 112. De Rotter- damsche politie verzoekt hilichtingoai over het gestolene waarvan de waarde ongeveer 2000 bedraagt- verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd TEL. 132 TEL. 132 Arnh. straat het nieuwe boek van In itderto Boekhandel Gebonden f 2.90. öi tg. Valkhof! i Co -Amersf oor* FRANS HALSMUSEUM. Grooter aantal bezoekers. Het aantal bezoekers, zoo meldt het jaar verslag van het Frans Halsmuseum, was in 1928 grooter dan in het vorig jaar. Tot den bouw van de nieuwe zaal. waar aan liet museum voor tijdelijke tentoon- stélïingen behoefte had. werd door den ge meenteraad besloten. Verscheidene aanwinsten werden verkre gen, o.a. een schilderij van Ph. Wouwer man, „Halte bij een boefsmid", een typisch staal van dezen voordien nog niet repre sentatief vertegenwoordigden meester. In bruikleen werd onl\angen een zeege zicht van Jan Toorop. Het gezicht op de St. Bavo door Geertgcn tot Sint .lans werd dooi kerkvoogden der Groote Kerk teruggenomen. De bibliotheek ook kreeg geschenken; andere boeken werden aangekocht. Verscheidene schilderijen werden geres taureerd. 4 i .''"'A 'sfc» Het meisje „Goeie genade, Bertus, zelfs al ben je een tuinman, daD kun je toch wel eens wat vry nemen en niet miin mlddae besteden om dat meer te wieden". (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6