VERDUISTERING VAN 18 MILLE Koopt Uw Radio bij een vertrouwd adres, Wij vertegenwoordigen de bekende Uucretet en Ptiiiipsioeslellen UTRECHTSCHESTRAAT 15 F.H.LQMANS Betaling in overleg met kooper F. H. Ï-OSVSANS HENRI TER HALL EN DE PARTIJPOLITIEK Humorhoekje FOLKLORESCHOUW Een zeer geslaagd feest Een kantoorbediende voortvluchtig Eij een bankinstelling te Arasterdam is men tot de ontdekking gekomen, dat een kantoorbediende verduisteringen heeft ge pleegd tot een bedrag van ca. 18,000, zulks ten deele van deze bank. Hij heeft deze verduisteringen kunnen plegen door zich valscheïijk raderteekende chèques te laten uitbetalen, terwijl hij gistermiddag er van door gaande, nog plus minus-honderd En- gelsche papieren ponden heeft weten te be machtigen. Hedenmorgen om 9 uur belde hij nog de directie op, waarbij hij, toen men hem op de knoeierijen attent maakte, mededeelde, dat het vermiste bedrag on middellijk door zijn vader, die in Enschede zou wonen, gestort zou worden. Sindsdien heeft men van den jongen niets meer ver nomen. Overigens blijkt, dat zijn vader niet in Enschedé woont. In verband met deze belangrijke verduistering verzoekt de com missaris van de zesde sectie hun, die om trent dezen jongen man inlichtingen kun nen geven, of weten waar hij zich bevindt hiervan onmiddellijk aan genoemden com missaris medededeeling te willen doen. De jongen is 23 jaar oud, ongeveer 1.70 lang Hij heeft donker haar, dat achterover ge kamd is, donkere oogen, een breeden kin. een breeden mond en dikke lippen. Hij heeft het uiterlijk van een kantoorbedien de. Vermoedelijk heeft hij een aantal En- gelsche papieren ponden, die hij op zak heeft meegenomen, en poogt hij die voor Hollandsch geld in te wisselen. VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN. Op een voorbijgangster. In een perceel aan de Kleine Kattenbur gerstraat te Amsterdam is een vrouw, die bij het uithangen van dc wasch op een droogrekje vanuit het raam der tweede ver dieping gevallen. De vrouw kwam op een voorbijgangster terecht, die Joor dezen val tegen de straat geslingerd werd. De voorbijgangster, een 47-jarige vrouw brak haar enkel en werd naar een der gasthuizen overgebracht. De vrouw, die uit het raam was gevallen, kwam met den schrik vrij. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd met ingang van 20 Juli, tot kan- tonrechter-ploatsvervanger in het kanton Winschoten R. Roelfsema, ontvanger der registratie en domeinen te Winschoten, en F. J. van der Meijden, inspecteur der regis tratie en domeinen te Winschoten herbenoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Breda mr. W. A. J. van der Hurk te Purmerend Th. C. P. M. Kolfschooten en C. P. Kaaskooper; te Helder mr. W. de Sitter; te Leiden mr. P. E. Briët; ie 's-Hertogenbosch mr. I. A. Swane; to Al phen dr. H. J. Lovink en mr. J. C. Smit; te Steenwijk J. H. de Ruiter en mr. A. II. Goe man Borgesius; te Haarlem mr. T. A. M'. A. van Löben Seis; te Deventer mr. J. P. S. Gualtherie van Weezei; te Sneek mr. dr. P. C. Andreac; te Doesburg jhr. mr. G. A. A. Nahuijs; te Amsterdam mr. K Jansma en mr. W. de Gavere; te Hilversum mr. F. W. C. H. Oldewelt; te Arnhem jhr. mr. H. K. M. van Nispen tot Pannerden; te Amersfoort mr. R. P. van der Mark; gedetacheerd bij het leger hier te lande voor ten hoogste vijf jaren, ingaande met den dag van aankomst in Nederland, de lste luitenant der genïo D. H. Dekkers en de lsle luitenant der militaire administra tie P. Alons, beiden van het Nederlandsch- Indische leger; met ingang van 1 Augustus op verzoek eervol ontslagen uit den Zeedienst met dank voor de langdurige en zeer goede diensten den lande bewezen dc hoofdoffi cier van den Marinestoomvaartdienst le klasse J. do Winde en is hem den titulaircn rang van Schout bij Nacht verleend op verzoek eervol ontslagen uit den mi litairen dienst met ingang van 16 Juli de eerste luitenant op nonactiviteit C. do Plot van het wapen dgr infanterie - met ingang van 1 Augustus op verzoek eervol ontslagen, uit den militairen dienst de officier van gezondheid eerste klasse II Blom van Assendelft van het personeel van Jeu geneeskundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tot reserve pfficier van gezondheid eerste klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht bonoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het personeel van den ge neeskundigen dienst tot reserve officier van gezondheid tweede klasse J. J. Sieperda en J. W. Thorbecke, artsen overgeplaats naar het 6e regiment infan terie de eerste luitenant R. B. M. B. M Wirtz van het regiment Grenadiers hei-benoemd tot burgemeester van Bors- selen J. L. Rickel, secretaris van Baarn Jhr. Dr. G. C. J. van Reenen. van Adorp G. W. H. Esseling, van Scheem- da E. J. Braak, van Bedum M. Jouwstra, van ten Boer G. Huisman, van Beerta J. H. Nanninga met ingang van 1 Juli opnieuw benoemd als secretaris der commissie van advies voor de rijkslandbouwproefstationsJ. Kamphuis Suermondt te 's-Gravenhage met ingang van 1 Juli is opnieuw be noemd tot lid van het college voor de vis- scherijen I. J. Iloogendijk A. te Vlaardin- gen, P. A. de Jong te Tholcn en J. B. Wes- terdijk te Uithuizermeden benoemd tot burgemeester van Bovcn- karspel W. C. van Breda en van Noord wijk J. B. V. M. J. van de Mortel benoemd te rekenen van 1 Januari 1929 bij den berichtendienst voor de luchtvaart ter standplaats Amsterdam tot chef-radio telegrafist-observator F. M. v. d. Vliet, voor dien radiotelegrafist-observator lste klas. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de registratie-ontvanger P. H. J. Schuyleman te Amsterdam, werkzaam gesteld aan het gecentraliseerde kantoor der registratie en successie aldaar en is de registratie-ontvanger N. G. van Hasselt ver plaatst van het kantoor der registratie-do meinen en hypotheken te Gorinchem naar het kantoor der registratie no. 4 en domei nen te Amsterdam. Weigert uw electrisch licht BEL433 DIE DOET ZIJ J PLICHT UTRECHTSCHESTVAAT 15 BURGEMEESTER VAN NOORDWIJK. Blijkens de Staatscourant is benoemd tot burgemeester van Noordwijk de heer J. B. V. M. J. van de Mortel. De heer Van de Mortel is, naar wij ver nemen, op het oogenblik doctorandus in de rechtswetenschap te 's Hertogenbosch. Hij is 31 jaren oud en studeerde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUT BEDRIJF. Ook de werkgevers verwerpen het bemiddelingsvoorstel De Bond van Werkgevers in het Zaan- sche houtbedrijf, heeft den waarnemend rijksbemiddelaar voor district II medege deeld, dat in de gister gehouden vergade ring met algemecne stemmen besloten is. diens beiuiddelings-voorstellen niet te aanvaarden. BRAND NABIJ SLOTEN. Een timmerfabriek afgebrand. Gistermiddag omstreeks kwart voor éón is tijdens het schaftuur brand uitgebroken in do timmerfabriek van de fa. Witziers en Hooning, welke gelegen is aan don Ringdijk, nabij Sloten. Het vuur vónd in den aanwe zigen voorraad hout gretig voedsel en bin nen een half uur stond de heele fabriek in lichte laai De brandweer uit Hoofddorp kon niet verhinderen, dat ook het dubbele woon huis van den heer Witziers, dat naast de fabriek is gelegen, door bet vuur werd aan getast. Fabriek cn woonhuis brandden tot den grond toe af. Het huis van den heer Hooning bleef gespaard. De schade is uit den aard der zaak groot, daar behalve de fabriek ook de aanwezige machines en voorraden een prooi der vlam men werden. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Men vermoedt dat kinderen tijdens het schaftuur met lucifers hebben gespeeld, waardoor de brand zou zijn ont staan. Meisje tol Jongeling ale sopje onder ls geneest _"t Doet et met toe oeste Als je nerKeiyit roo brandt van Uefde voor me zul Je nel gauw weer droog «Dn", (Humorist! Twee-derde van dc op hem uitgebrachte stemmen waren niet van den Vrijheidsbond Publicatie van briefwisseling Ten einde verkeerde voorstellingen recht le zetten, voorstellingen, die eventueel een uitvloeisel mochten zijn van de in de laatste weken in de pers verschenen be richten omtrent het al of niet bedanken van den heer ITenri ter Hall als lid van den gemeenteraad van Rijswijk, acht het be stuur van de Afdeeling Rijswijk der Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zich verplicht, harerzijds publiciteit te geven aan de te dier zake gevoerde corresponden tie. Op Vrijdagmiddag 5 Juli kwam bij het Bestuur in het volgende schrijven: Rijswijk (Z -II.). 11 Juli 1929. Aan het bestuur van de Afdee ling Rijswijk (Z.-IT.) van de Libe rale Staatspartij „De Vrijheids bond" alhier. Mevrouw en Heeren, Na rijp beraad heb ik de eer U het vol gende te berichten: Ik wensch mijn zetel in den Raad dezer gemeente to Uwer beschikking te stellen, niettegenstaande het feit, dat bij de laatste gemeenteraadsverkiezing voldoende is gebleken, dat minstens tweederde ge deelte dor op mij uitgebrachte stemmen af komstig was van personen, die geen lid van Uwe afdeeling zijn. Aangezien ik mij echter heb vrijgemaakt van alle partijpoli tiek acht ik deze ter beschikkingstelling van mijn zetel den meest, aangewezen weg. Echter kan het geval zich voordoen, dat mijn opvolgers op de lijst geen tijd en ge legenheid kunnen vinden het lidmaatschap van den Raad waar te nemen, wat tot ge volg zou hebben, dat de linkervleugel in den Raad zou verzwakken cn het geval- Klok zich zou herhalen. Om dit te voorkomen, doe ik U het vol gende voorstel: Wanneer gij over mijn zetel in den Raad wenscht te beschikken, verzoek ik U mij wederom op de lijst te plaatsen en wel onderaan. Mocht het door mij genoemde geval zich voordoen en geen van mijn op volgers zich beschikbaar kunnen stellen, dan zou ik automatisch weder tot lid van den Raad worden benoemd. Deze benoe ming zou ik dan weder aanvaarden, ech ter onder voorbehoud, dat ik los van alle partijpolitiek de gemeentebe langen zal behartigen. Beleefd verzoek ik U mij vóór 15 Juli a s. met. Uwe beslissing bekend te maken. Hoogachtend (w. g.) HENRI TER ITALL. Tegelijkertijd verscheen in de Pers eene medeeling over dit schrij\en, welke niet van het bestuur uitging. Het schrijven van den heer Ter Hall werd door het bestuur op 11 Juli beant woord rnet onderstaanden brief: Afdeeling Rijswijk (Z.-1I.) van den Vrijheidsbond. Rijswijk (Z.-ll.), 11 Juli 1920. Hooggeachte lieer Ter Hal), Uw geëerd schrijven d'.d. 4 dezer kwam in goede orde in ons bezit. Wij namen ken nis van Uw wensch om uw raadszetel ter beschikking te stellen. Wij namen kennis van uw verzoek, om ingeval wij over Uw zetel wenscliten te beschikken, U onder aan op onze lijst te plaatsen opdat U bij eventueel bedanken van alle opvolgers op de lijst automatisch, weder Raadslid zoude worden. Wij merken U echter op: le. dat zelfs als al Uwe opvolgers bedan ken, U toch niet in Uw eigen vacature zoude kunnen terugkomen (zie art. 16a in verband met art. 18a van de Gemeentewet). 2e. dat no. 1 van Uw opvolgers op onze lijst zich bereid heeft verklaard eventueel een Raadszetel te bezetten. 3e dat het niet aan de afdeeling is om U onderaan op onze lijst le plaatsen, daar de bevoegdheid hiertoe berust bij het Hoofd- stenibureau voor de verkiezing van leden van den Raad der gemeente Rijswijk (Z.-H.). Voorts zij U als oordeel van het bestuur medegedeeld, dat het onvereenigbaar is, om zitting in den Raad te nemen voor den Vrijheidsbond, als men zich voorbehoudt los van alle partijpolitiek te willen blijven. Wij verzoeken U beleefd, ons wel te wil len melden, of U na lezing van bovenstaan de mededeelingen al dan niet besluit Uw ontslag te nemen als lid van den gemeen teraad. Ten slotte zal het ons aangenaam zijn le vernemen, of U nog lid van onze Afdeeling bent. Uw antwoord zouden wij gaarne vóór of op 12 dezer vóór 5 uur des avonds ont vangen. Na betuiging van onze hoogachting Namens het Bestuur w. g. A. W. LANS—VISSER, secretaresse van de Afd. Rijs wijk (Z.-H.). Hierop ontving het bestuur als ant woord van den heer Ter Hall: Rijswijk (Z.-H.), 13 Juli 1929. Aan het bestuur der afdeeling Rijs wijk (Z.-H.) van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" alhier. Mevrouw en Heeren, In antwoord op Uw schrijven van den llden dezer, hetwelk ik door bijzondere omstandigheden niet op het door U ge vraagde tijdstip kon beantwoorden, heb ik de eer U het volgende mede te deelen: Uit de burgerij dezer gemeente zijn ver schillende verzoeken tot mij gekomen, mijn zetel in den Raad niet beschikbaar te stellen. Een dergelijk verzoek bereikte mij ook uit den Raad zelf. Er is mij gewezen op het feit, hetwelk ik zelf reeds onder Uwe aandacht bracht, dat bij de laatste Raads verkiezing tweederde gedeelte der op mij uitgebrachte stemmen afkomstig was van uiet-vrijheidsbonders. Waar nu, ook uit de hierboven bedoelde verzoeken, ondubbelzinnig gebleken is dat bet meerendeel der vrijzinnige kiezers in deze gemeente er prijs op stelt, dat ik de functie van Raadslid blijf vervuilen, heb ik besloten aan die verzoeken te voldoen cn in het belang der gemeente als zoodanig aan te blijven. Ik verzoek U dus mijn schrijven, waarbij ik mijn zetel te Uwer beschikking stelde, als niet gedaan te be schouwen. Ik stel er echter prijs op nogmaals te verklaren, dat ik mij vrij voel van alle partij-politiek en in den vervolge in den Raad daarnaar zal handelen. Ten slotte deel ik U nog mede, dat ik reeds den 27sten April j.l. in een schrijven aan den algemeenen secretaris van den Bond als lid van den Vrijheidsbond be dankt heb. Ik had verwacht, dat het Hoofdbestuur van het bedanken van een lid kennis had gegeven aan het Afdeelings- bestuur. Hoogachtend, w. g. ITENRI TER ITALL. Hadde de heer Ter Hall de pers buiten deze aangelegenheid gehouden, dan ware de correspondentie eenvoudig ter zijde ge logd, om bij de eerste algemeene ledenver gadering ter kennis van de leden der af deeling te brengen, vergezeld van het voor stel, de correspondentie voor notificatie aan te nemen en alleen aan den heer Ter ITall te berichten, dat hij natuurlijk niet meer gerekend werd, zitting te hebben voor den Vrijheidsbond. De kwestie ware daarmede afgehandeld. Nu de heer Ter Hall echter mededeelt, dat ondubbelzinnig gebleken is, dat het meerendeel der vrijzinnige kiezers in Rijs wijk op zijn behoud als Raadslid (buiten partijverband) prijs stelt, stelt het bestuur daartegenover, dat bij dat bestuur geen en k e 1 verzoek van die strekking is inge komen. Van verder commentaar op de cor respondentie wenscht het Bestuur zich te onthouden. Het Bestuur van de afdeeling Rijswijk van den Vrijheidsbond DE KOFFIEDIEFSTAL TE ROTTERDAM Twee verdachten aangehouden de koffie nog zook. Men zal zich herinneren dat op 16 Juli j.l. een ernstige kofficdiefstal is gepleegd bij het vervoer van ongebrande koffie uit de loods Brazilië aan de Lekhaven te Rot terdam. in een spoorwagon. Deze wagon werd geladen met 112 zakken koffie, elk van CO K.G. zwaar. Toen de lading in Val- k ens waard aankwam, bleken er 25 zakken te zijn verdwenen'. De zakken waren ge merkt L.C./C.B. 2, cn vertegenwoordigden een waarde van f2000. Vermoedelijk zijn ze genummerd met de hoogste getallen van de reeks 1112. Het onderzoek van de politie heeft opge leverd, dat het Iaden van den wagon onge veer tot kwart voor vijf heeft geduurd. Daarna is omstreeks half zes door twee portiers van do fa. Thomson, die elkander aflosten, bemerkt dat bij die loods een slee- perswagen, waarvoor eyi oud bruin paard was gespannen, en waarop balen lagen, in het zand vastraakte. De twee portiers heb ben nog een bandje meegeholpen om den wagen weer in het rechte spoor te krijgen Een van hen heeft later den wagen nog eens gezien, terwijl deze met vrij groote snelheid in de Vierhavenstraat reed. In verband met deze gegevens heeft de politie twee aanhoudingen gedaan In de 'eerste plaats is in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Hillebergsche politie de 23-jarige sleeper IT. S., een goede bekende van dc poli lie, van zijn bed gelicht, terwijl tegelijkertijd is aangehouden de 17-jarige los werkman G C. Deze zijn door de beide portiers herkend als de mannen die den wagen bestuurden. Zij konden gec-n be hnorlijk alibi opgeven en zijn toen in bewa ring gesteld. Beide ontkennen. De koffie is nog steeds zoek en de politie weet nog niet waar de twee mannen ze heen gebracht hebben. De mannen zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring STREMMING VAN VERKEER. De schipbrug bij Doesburg. Van Woensdag 24 Juli van 10 u n.m. tot Donderdag, 25 Juli, 5 u. v.m. zal wegens werkzaamheden het rijverkeer over de schipbrug re Doesburg stopgezet worden. De groote optocht te Tilburg. Zondag was het 't glanspunt van ds folkloristische feesten te Tilburg. Tegen elf uur in den voormiddag verzamelden zich op het Heuvelplein de deelnemers aan den grooten stoet, die naar het Sportpark aan den Goirleschb weg zou trekken. Een groote monschenmenigte sloeg het opstellen van den stoet gade. Het weer was bijna te warm voor zulke feesten. Er zul len dan ook heel wat zweetdruppeltjes ge laten zijn, meldt het Hbld. zoowel door de heen en weer dravende commissieleden, de hier en daar wintersch gekleede deelne mers mitsgaders de menschen, die in dich te rijen eromheen stonden. De Brusselsche reuzen Mieke en Janneke, die ook aan den optocht zouden deelne men, ontbraken op het appèl; de poppen waren zoo zwaar, dat het voor geen men- schenkind bij dit heete weer doenlijk was, ze te torsen. Aan de Venlosche reuzen V&- luas en zijn vrouw had men intusschcn al vracht genoeg. Omstreeks kwart over twaalf begon de stoet zich in beweging te zetten. De optocht slaagde als geheel werkelijk zeer goed en hij doet dan ook den samensteller, dr. P. C cle Brouwer, alle eer aan. De stoet werd geopend door een stan daardrijder met het vaandel van Tilburg Vooruit. Dan volgde de kernspreuk „ITct Vaderland getrouwe blijf ick tot in den doot", waarachter de spreuk „Brabant is syn eyghen lant". Men concludeere uit deze spreuk intusschen niet, dat het alleen Bra- banters waren, die in dezen stoet meelie pen; er waren ook West Friezen en Lim burgers. De bekende Oeteldonkers uit Den Bosch hadden hun beroemd fanfarecorps „De Kik» vorsch" afgevaardigd. Hierop volgden groe pen van kinderen, die verschillende folklo ristische gebruiken van Brabant aanschou welijk voorstelden, zooals de Sterrenzan- gers van Driekoningen, de rommelpotters van Vastenavond, de Pinksterblom e.d. Alleraardigst waren de groepen, die de verdwijnende bedrijfsvormen in beeld brachten. ITet was een bonte, vroolijke troep van boeren en boerinnen, die bijzon der goed acteerden. Ook de volledige Brabantsche overtrek trok veel belangstelling. Hierop volgden de gilden, die uit alle streken van Nederland waren opgekomen om aan deze feesten deel ie nemen. De stoet werd besloten door het Akker- mansgilde uit Venlo met de bekende reuzen Valuas en zijn vrouw, die, toen zij het stad huis passeerden, waar het voltallig ge meentebestuur op het bordes het optrek ken van den stoet gadesloeg, een dansje uitvoerden, dat begrijpelijkerwijs heel wat lachlust opwekte. Omstreeks half twee kwam de stoet op het sportpark aan waar de stoet nogmaals voor de jury defileerde, waarna do verschil lende spelen een aanvang narnen. De jury kende o.a. prijzen toe: Gilde met het schoonste geheel in den stoet: St. Joris te Brecht (België). Oudste en meest oorspronkelijke costu mes: le prijs Groep Enkhuizen; 2e prijs Gilde St. Sebatiaan, Esschen. Schoonste verzameling oude platen: Gilde St. Joris, Goirle. Schoonste verzameling oude papieren cn perkamenten: St. Joris, Tilburg. Oudste vendel: St. Sebastiaan, Esschen (België). Besto vendelaar: lo M. Strijbos van St. Catharina te Strijp, 2e Rijken, van St. An- tonius te Beek cn Donk. Folkloreprijzen verwierven. Boerenover- trek met klepperman, voorgesteld door de afdeeling Tilburg van den Jongen Boeren stand, le prijs; Kwezel met wolspinsters, voorgesteld door bewoners van den Hei kant, te Tilburg, 2e prijs; Spinning, voor gesteld door den Jongen Boerenstand, 3e prijs; Oude Weverij (Heikant, Tilburg), 4e prijs cn Ossenkar, Middelbeers, 5e prijs. Extraprijzcn: Oude dansen: de heer Land meter, dansleeraar te Tilburg, verwierf een eeroprijs voor een aantal door zijn leerlin gen uitgevoerde oude dansen; Gilde St. Se bastiaan te Esschen (B.) kreeg den eersten prijs van deze afdeeling. De damesgroep van het Visschersgilde te Enkhuizen ver wierf twee eerste prijzen, een voor de mooi ste Nederlnndsche kleederdracht on een voor West-Friesch dialect. INTERNATIONALE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCH. Uit Nijmegen wordt aan het Vad. gemeld, dat de deelnemers Maandag in den loop van den dag aldaar zijn aangekomen. De Span jaarden hadden veel bekijks met hun mooie uniformen. Gistermiddag om 1 uur had op de binnenplaats van de kazerne der Kolo niale Reserve het plechtige hijschen der vlaggen van alle deelnemende naties plaats. Aan tafel heeft Jhr. Mr. J. W. Schorer. als leider de deelnemers welkom geheetrn De Spanjaarden begroette hij met een aardige rede in hun eigen taal. Gisteravond had eon militaire wandeling door de stad plaats, die in deze vriendelijke omgeving veel leven en beweging bracht. Men ging vroeg naar bed, want hedenochtend moet men al zeer vroeg aantreden voor den eersten dag- ma rsch „MOTORING IN HOLLAND". Uitgave van de Nederland- scbe Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. Wij ontvingen dezer dagen van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een vierde druk van „Motoring in Holland". Het boekje bevat naast de bizonderheden van verschillende steden, ook tal van routes voor motortoch ten door ons land, Jlet werkje is rijkelijk geïllustreerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6