6SMERSF00KTSCH DAGBLAD Iedere Dame gebruikt nu 4711. STADSNIEUWS. Reis-. Regen- en Stofmantels. D00DEMANS ROTS. Zaterdag 27 Juli 1929 r J5E eEMLANDER- 28e Jaargang No. 24 DERDE BLAD. A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 SPORT INTERNATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN N.V. COMPAGNIE LYONNIASE gjjj|g RADIOPROGRAMMA FEUILLETON. ADRES VAN DE AFD. AMERSFOORT DER VER VAN STAATSBURGESSEN AAN B. EN W. TER ZAKE HET ONT SLAG AAN GEHUWDE AMBTENA- RESSEN. Onderstaand adres is verzonden Het Bestuur van de afdeeling Amers foort der Vereeniging van Staatsburgeres sen veroorlooft zich het volgende mede to deelen cn te verzoeken Kennis werd genomen van de voordracht van Uw College, aan den Raad, van 28 Juni .1., Gedrukte verzameling No. 26. Deze voordracht houdt o.m. in eene ont- werp-regeling, krachtens welke, in het ver- olg, aan vrouwelijke ambtenaren ontslag :al worden verleend, wanneer zij vóór iet bereiken van den vijf en veertig jari- jen leeftijd in het huwelijk treden. Zooals iet voorstel luidt, zal deze regeling even- ueel in werking treden 1 Augustus 1929, erwijl volgens de agenda voor de Raadv ergadering, het in de bedoeling ligt, het ,'oorstel op 30 Juli t.v. in behandeling te irengen. Met dit voorstel is aan de orde gesteld cn principieele kwestie, want het betreft de maatschappelijke positie van de ge luwde vrouw, een vraagstuk, waarover /eliswaar onglijk kan worden gedacht, iaar waarvan niet valt te ontkennen, dat iet van groot belang is, cn evenmin, dat regeling ervan verre van eenvoudig is. lovendien wil het voorstel wijziging bron- en in de rechtspositie van een deel der rouwelijke ambtenaren. De termijn, die ligt tusschen de publieke lekendmaking van de voordracht en den lag van behandeling, bedraagt nog geen wee weken (wel is de voordracht gedag- eekend 28 Juni, maar het publiek kon aarvan pas kennis nemen door publicatie n de pers op 18 Juli) en hij valt bovendien lien in een periode, waarop reeds velen eet vacantie zijn, of weldra zullen gaan, n waarin het hier te lande dan ook geen ewoonte is, principieele, de maatschap- -elijke verhoudingen rakende onderwerpen de openbare lichamen te behandelen. Door deze omstandigheden is het aan elanghebbenden cn belangstellenden on- ogelijk, den Raad van hunne inzichten, [ventueel van hunne bezwaren te doen lijken. I-Iet is nu *elfs dankbaar, dat er jelanghebbcnden zullen zijn, die pas ach- raf zullen vernemen, wat is geschied. Dat het eventueel besluit reeds 1 Augus tus in werking zal treden, maakt dan ook ernstige inbreuk op een behoorlijke behan deling van de rechtspositie. Weliswaar, wordt door Uw College medegedeeld, dat et vraagstuk ter sprake is gebracht in n vergadering van de Commissie voor eorganiseerd Overleg en zou daauit mis- hien kunnen worden afgeleid, dat de be- nghebbenden voldoende zijn gehoord, laar staat tegenover, ten eerste dat naar ij meencn, geen enkele vrouw in die ommissie zitting heeft, en ten tweede dat iar over het vraagstuk niet van gedach- n is gewisseld, maar dat slechts een .ernming heeft plaats gevonden. Dat hierdoor de waarde van „het over s' belangrijk is verzwakt, zal moeten orden toegestemd. Tenslotte, kan worden verwacht, dat de lfde omstandigheden die hierboven zijn ngevoerd, als even zoovele beletselen §oor het publiek on de belanghebbenden n zich in voldoende mate met het vraag- uk, op dit oogenblik te bemoeien, (waar- TEL. 217. door zij zich in hare rechten als burgers te kort zien gedaan) ook in zooverre zul len gelden voor den Raad, dat deze waar schijnlijk niet voltallig zal kunnen zijn, en bovendien niet volledig bekend zal wezen met de meeningen van belanghebbenden en belangstellenden. Het is op grond van het bovenstaande, dat de afdeeling met aandrang Uw College verzoekt, de behandeling van de besproken voordracht te willen uitstellen, tot zooda nig tijdstip na de vacanties, dat er behoor lijk gelegenheid zal zijn. datgene te doen, wat belanghebbenden en belangstellenden meenen dat noodig zal zijn ter bevordering van eene goede wijze van afdoening van dit zoo belangrijke vraagstuk. NEDERL. REIS VEREENIGING. Autotocht afd. Amersfoort De afd. Amersfoort der N. R. V. ontwik kelt in dit reisseizoen een groote activiteit Buiten de zeer interessante, wekelijksche' fiestochtcn onder leiding van den heei Wichman worden voor niet-wielrijders wel geslaagde tochten ondernomen, verzorgd door Mevr. Bremer, naar gemakkelijk be reikbare en toch nog altijd te weinig be zochte deelen van mooi-Holland. Zoo trok men per auto naar Wageningon en omge ving met 20 deelnemers, naar Giethoorn met 46 en zoo wil men 18 Augustus over de dan bloeiende Veluw© met hoogstens 27. De reis wordt gedaan met een toerauto over Harderwijk, Nunspeet, Vierhouten en Epe naar Apeldoorn, waar het kon. park wordt bezocht. Verder gaat het langs de gemeentelijke parken naar hotel Eik cn Dal te Hoogsoeren, waar wordt gedineerd. Na een theeuurtje aan het Uddelermeer gaat het „huis toe". Bij gunstig weer een prachtlocht! EEN NATIONAAL MUZIEKCONCOURS. Van de mondaccorcloonclub „Excelsior". Vanwege de mondaecordion vereeniging „Excelsior" (directeur de heer M. Willemse) zal er ter gelegenheid van het 5-jarig be staan dezer vereeniging een Nationaal Mu ziekconcours en mar sch wed strijd worden gehouden op Zondag 11 en 18 Augustus a.s. aan den Leusderweg. In totaal hebben er 32 vereenigingen voor dit concours inge schreven. Op Zondag 11 Augustus heeft er uitsluitend een wedstrijd plaats voor Har monie- en Fanfarecorpsen. De plm. 600 deel nemers zullen om 12.30 in optocht vanaf de Ilof vertrekken naar het terrein van den A. B. L. O., waar om 1.15 het concours aan vangt. Zondag 18 Augustus wordt de wed strijd voor mondaccordeonvereenigingen gehouden. Hieraan nemen plm. 900 deelne mers deel, die eveneens om 12.30 vanaf de Hof vertrekken. Ook deze wedstrijd vangt om 1.15 aan. EEN RJJWIELTOCHT VAN DE V.A.R.A Naar de Studio te Hilversum Morgen (Zondag) organiseert de verecni ging van arbeiders Radio-amateurs (V.A. R.A.) een rijwieltocht door het Gooi met als einddoel een bezoek te brengen aan de Stu dio van de V.A.R.A. aan de Heuvellaan tü Hilversum. De deelnemers vertrekken orn 9 uur vanaf het Anjerplein. INLIJVING UITSTELLERS. De dienstplichtigen van de bereden ar tillerie, bestemd voor de opleiding voor onderofficier-administrateur, aan wie in dertijd uitstel werd verleend tot het tijdvak van 2 tot 6 Juli j.l., moeten op 1 Augustus a.s. voor eerste oefening in werkelijken dienst komen. WIELRENNEN Zondag a.s. op de grasbaan van het Sportterrein „Birkhoven". Een aantrekkelijk pro gramma Deelname van Duitschers f|p UTRECHTSCHEWEG 10-TEL. 179-AMERSFOORT Dat het bestuur van de A.R.°en T.C. „Do Pedaalridders" niets onbeproefd laat om de wielerwedstrijden weer in onze stad popu lair te maken, blijkt weer, dat zij naast een geheel nieuw nummer op het programma, deze wedstrijden voor morgen internatio naal heeft gemaakt. Waren de vorige ra ces alleen bezet door Hollandsche renner: thans hebben ingeschreven de Duitschers Fritsch Gijsch en Hans Brodbeck, resp kampioen van Westfalen (Duitschland) in 1929 en 1928. Behalve dit tweetal zullen de volgende amateurs starten, n.l.r J. v. d. Bos, G. Schukkink cn G. Wiegman uit En schedé, Kesselaar en Cornelissen (Zaan dam), Klopper uit Amsterdam en de Gebrs. v. d. Starre (Amersfoort). Ditmaal heeft het bestuur de wedstrijden voor de amateurs gewijzigd. Reden zij bij de laatstgehouden wedstrijden alleen een sprint- en koppel- wedstrijd nu zullen de aangekondigde ama teurs op eigen kracht een Omniumrace rij den. Iets nieuws voor Amersfoort. Deze Om niumrace bestaat uit 3 gedeelten, t.w. een sprint-, een achtervolging en een 30 ronden race met 3 klassementen. Hij, die in deze 3 wedstrijden het hoogst aantal punten be haald, Is winnaar van deze genoemde race cn krijgt den prijs van Birkliovcn, bestaan de uit een grooton zilveren beker. Van de renners wordt voor een dergelijke race enorm veel gevergd, terwijl de renner die zoowel in de sprint als in den langen af stand uitblinkt een goede kans maakt. Meestal zijn deze beide adjectieven niet in den renner vereenigd. zoodat we niet al leen van een interessante ontmoeting ge nieten, doch ook van een spannende, die een bezoek alleszins waard is. Wie er zal winnen is onder deze omstandigheden moeilijk te zeggen daar de capaciteiten van de beide Duitschers ons niet bekend zijn. Van de Hollanders zijn do drie renners uit Enschedé, die bij den laatsten wedstrijd zoo uitstekend werk lieten zien, niet te onder schatten tegenstanders terwijl de Gebrs. v. d. Starre ten allen tijd in staat zijn voor een verrassing te zorgen. Zeer terecht staat deze wedstrijd op de affiches aangekondigd als een Holland—Duitschland-wedstrijd. De nieuwelingen vullen het programma aan. Niet minder dan 26 renners zullen in do verschillende nummers in deze catego rie uitkomen. Deze renners rijden een sprint-wedstrijd over 3 ronden een koppel wedstrijd over 3 ronden en een afvalrace. Aan dezen laatsten wedstrijd verschijnen alleen de nieuwelingen aan de start, die niet aan den koppel-wedstrijd deelnemen Deelnemende koppels zijn F. Veldman—H v. Wijk, Amersfoort; Gebrs. Veenendaal, Amersfoort; G. van DoornH. J. Thiel, AmersfoortHilversum; G. v. Diest— Die- terman, Amersfoort—Zaandam; Oudekeizer J. Schipper, Enschedé en v. Breukelen— Spierenburg, Hilversum. Ongetwijfeld beschouwen wij het koppel Veldmanv. Wijk als het sterkste. Even wel verwachtten wij feilen strijd van Oude keizerSchipper uit Enschedé en zeer zekor van G. v. Doorn die samen met Thiel uit Hilversum rijdt. De volgorde der wedstrijden luidt 1. Series sprint Amateurs. C. Series sprint Nieuwelingen. 3. Demi finale sprint Amateurs. 4. Demi finale sprint Nieuwelingen. 5. Finale sprint Amateurs. 6. Finale sprint Nieuwelingen. 7. Serie achtervolging Amateurs. 8. 30 ronden koppelwedstrijden voor Nieuwelingen. Pauze. 9. Finale achtervolging Amateurs. 10. Afvalrace voor Nieuwelingen. 11. 30 ronden race voor Amateurs. Nog kunnen wij vermelden dat de wed strijden worden opgeluisterd door muziek van de muziekvereeniging H. J. Hegeraat De leiding is in handen van den heer Daalderop uit Hilversum. Voor nadere bijzonderheden betreffende aanvangsuur enz. verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende annonce. Voetbal. SERIE-WEDSTRIJDEN AMERSF. BOYS. De wedstrijden vangon mor gen aan. De v.v. „Amersfoortsche Boys" houdt morgen op haar terrein aan den Woestij- gerweg serie-wedstrijden. De volgende wed strijden zullen worden gespeeld Soestdijk ISchorpenzeel II cn Amersfoortsche Boy9 IISteeds Voorwaarts. De verliezers van deze ontmoetingen spelen daarna tegen elkaar. Tevens vindt dien dag een eere wedstrijd plaats tusschen TI. V. C.. I on V. I. O. S. uit Den Haag. Groen: Van Wezel (Tubantia) Prins (Go Ahead), Wanders (Wageningen) Sterk (t Gooi), Van Houtum (LONGA), Remeyer (Go Ahead)Iseger (Haarlem), Van Delden (Sneek), Nijboer (Hoogezand), Th. de Kreek (Go Ahead), De Kanter (Willem II). .m Motorsport. MOTORSPORT TE GRONINGEN. Aan de motorwedstrijden op de grasbaan te Groningen zal o.m. in de klasse Seniores op Harley Davidson 350 c.c. worden deel genomen door onzen stadgenoot, den heer Nic. Bovée. SERIE-WEDSTRIJDEN A.P.W.C. Uitgesteld tot nader datum, De reeds aangekondigde en inmiddels goedgekeurde serie-wedstrijden van A.P. W.C. zijn tot nader datum uitgesteld. DE KEURELFTALLEN. De uitverkoren spelers. De T.C. heeft in één dezer dagen gehou den. vergadering te Amsterdam 4 keurelf- tallen samengesteld, die op Zondag 8 Sep tember a.s. in Deventer op het Go Ahead- terrein tegen elkaar zullen spelen. De for maties van deze elftallen zijn Rood: Van der Meulen (H.F.C.) Van Run (P.S.V..), Van Kol (Ajax) De Leeuw (Willem II), J. Ilalle (Go Ahead), Van Heel (Fcijenoord) G. Landaal (AGOVV), Kools (NAC), Bak hu vs (ZAC), v. d. Broek (PSV), Homborg (Blauw-Wit). Wit: Boumans (P.S.V.)De Bruin (Her- mes-D.V.S.), v. d. Geest (Sparta) Van Res teren (HBS), Van Dolder ('t Gooi), H. C. v. d. Broek (Xerxes) Gerritse ('t Gooi), Hermans (PSV), J. do Kreek (Go Ahead), W. Tap (ADO), v. d. Heyden (Wageningen). Blauw: L. Halle (Go Ahead) v. d. Zalm (VUC), Horsten (Vitesse) Rixoord (Feijenoord), Legger (Be Quick G.), v. d. Wildt (VUC)Lommen (Roermond), Smeets (H.B.S.), Klui (AGOVV), Van Loon (Willem II), Van Nellen (DHC). Zondag 28 Joll. Hilversum. V.A.R.A. 9.00 Voor post- duivenliefhebbers. 9.02. Gramafoonplaten. 9.10. Esperanto. 9.25 Orgelrecital. V.P.R.O. 10.00. Kerkuitzending. A.V.R.O. 12.00 Tijd sein. 12.00—12.30 Lezing. 12.30—2.00. Lunch- muziek. 2.00—2.30. Herdenking van Hugo Hoffmansthal. 2.30—3.00 Gramafoonplaten 3.00—3.30 Pianorecital. 3.30—5.00 V.A.R.A. Kleuteruurtje. 5.45 Wekelijksch nieuws vau Teun de Klepperman 6.00 Concert 7.30. Sluiting A.V.RO. 7.30—8 00 Gramafoonmu- ziek. 8 00 Tijdsein. 8.15 Kurhaus. 12.00 Slui ting. Huizen N.C.R.V. 8.25—9.20 Morgenwij. ding. K R O. 11.00—12.30 Plechtige Hoogmis 12.301.30 Lunchimiziek. 1.30—2.30 Spre kers. 2.30—5.00 Dubbelmannen kwartetten- wedstrijden N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst. Na 5.50 Avonduitzending. Maandag 29 Juli Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politie berichten. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.00 2.30 Gramafoonmuziek. 2.30—4.30 Rem brandt Theater 5.00—6.00 Kinderuurtje G.00 Tijdsein. 1.01—7.15 Dinermuziek. 7.15 7.45 Lezing. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijd sein. 8.01—9.00 Verecnigingsuurtje uit Zaandam. 9.00—11.00 Concert. 10.15 Persbo- richten. 12.00 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 11.00. Tijdsein. 11.00 11.30 Ziekendienst. 12,30 Tijdsein. 12.30—1.45 Orgelconcert.4.00 Tijdsein. 4.00—5.00. Zio- kenuurtje. 5.00 Tijdsein. 5.00—6.S0 Gramo- foonplaten. Na 6.30 Avonduitzending. Dinsdag 30 JulL Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00— 2.45 Kookkunst. 2.45—3.00 Gromofoonmu- ziek. 3.00—4.00 Maak het zelf. 4,30—5.39 Microfoodebutanten. 5.30—6 00 Graraofoon- muziek. 6.00 Tijdsein. 0.01—7.15 Dinermu ziek. 7.00—7.45 Politieberichten. 8.00 Tijd sein. 8.01—8.30 Boekenhalfuurtje. 8.30— 10.30 Concert. 10.30 Persberichten. 11.30 Sluiting. Huizen K. R. O. 11.30-12.00 Godsdien stighalfuurtjo. 12.00 Tijdsein. 12.15—1.15 Lunchmuziek. 1.152.00 Gramafoonmuziek 2.002.20 Knipcursus. 2.20—3.20 Vrouwen uurtje. 5.00—6.00 Dinermuziek. Na 6.00 avonduitzending. Woensdag 31 JulL Hilversum A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10 0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.152.00 Lunchmuziek 2.00— 2.30 Gramafoonplaten. 2.30—3.30 Kurhaus. 3.305.00 Populaire muziek. 5.306.00 Le zing. 6.00 Tijdsein. 6.01—6.15 Concert. 6.45 —7.15 Pianorecital. 7.15 Voortzetting con cert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein 8.01—8.15 Gramafoonmuziek. 8.15 Kurhaus 12.00 Sluiting. Huizen, N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00 —11.30 Ziekendienst. 12.30 Tijdsein. 12.30 2.00 Concert 2.00 Tijdsein. 2.00—2.30 Gra- mofoonplaten 2.30—4.30 Concert. 4.305.00 Graraofoonplaten. 5.00 Tijdsein. 5006.00 Kinderuurtje. Na 6.00 avonduitzending. Wie een nooddruftigon broeder bijstaat, neemt Jezus bij de hand. THOMAS a KEMPIS. Naar het Engelscb van A, T. QUILLER-COUCH. 84 V 9 October, halfvier. Ik kon die werkeloosheid niet langer verdragen en ging dus nogmaals de kampanjeladdcr op. Ttoyerson zat aan het roer en Railton stond net hem te praten. Hij had eon flesch in le hand en leek zeer opgewonden. Ik zag lolliver eerst niet, maar toen ik opkeek jaar het want zag ik iets heel merkwaar- ligs. Er zat een man in den mast Kelly, in ;laap naar het scheen. Colllver klom naar rem toe, met een mes in zijn mond en was ïog maar een paar meter van hem van* aan. Ik schoot, maar ik miste; maar ik alarmeerde Kelly die opsprong cn greep ;en blok dat hij had losgesneden om zich o verdedigen. Op hetzelfde oogenblik tormden Railton en Colliver naar mij toe. Toen ik achteruit liep struikelde ik, het chot ging af en ik geloof dat ik Royerson aakte, die de voorste was. Wij rolden sa men de trap af, hij boven op en hij takelde mij woedend toe met zijn mes. Op dat oogenblik hoorde ik een geweer afschieten en de hand van mijn aanvaller liet plotse ling los. Hij viel achterover tegen Railton an, die waggelend, volgde en ik had dus den tijd bij de hutdeur te komen waar me vrouw Coucanen met een geweer in de hand stond te wachten. Voordat wij de deur konden sluiten, schoot Colliver, die nu boven aan de trap stond en zij viel achterover de hut in. Ik sloot de deur; daar lag zij met een wond vlak onder het hart. Zij kon nog even naar haar kind wij zen voordat zij stierf. Hebt ge ooit zoo iets vrecselijks bijge woond? 10 October. Ik heb den gelieelen nacht wakker gelegen en getracht het kind te kalmeeren, cn tevens een oog te houden op de schavuiten. Het schip slingert geweldig, do arme dooden worden van den eenen kant naar den andere geworpen. Tegen den middag hoorde ik een gil op het dek en dacht dat Kelly van uitputting in zee was gevallen. Het geweld in het voorkas- teol is afschuwelijk. Ik denk, dat er doo den bij zijn. 11 October. Het kind is stervende. Er woedt een vreeselijke storm en met deze bemanning heeft het schip geen kans goed af te komen, indien wij ergens in de buurt van land zijn. God zij ons genadig!' HOOFDSTUK XI. Wat er op de gouden gesp Ie lezen stond; en hoe ik den grooten sleutel naar beneden haalde. Dat was liet einde van het dagboek van mijn vader het eindigde in een tragisch stilzwijgen, een afgebroken door de echo van dien akeligen gil, clie naar land werd overgebracht op de vleugelen van den storm en nu in tegenwoordigheid van de ze» stommen getuige, eindigde met het woord: „moord". Ik behoef niet uit te wij den over den indruk dien de lectuur op ons maakte. Er was weinig gesproken of opge merkt onder de lectuur; maar nu stokte oom Loveday's stem, mijn eigen ademha ling hijgde en terwijl het verhaal voortging stroomden de tranen over ons beider wan gen bij het lezen van de lieve woorden en boodschappen tot Margery. Ik zeg, dat wij beiden schroiden, dat is zoo. Maar ik kon er niets aan doen, mijn jeugdig hart zwol en pijnigde mij totdat de tranen uit mijn oogen sprongen en toch zwol in mijn hart een gevoel van killen haat. Ja, het was droevig genoeg, dat be sef ik nu ik er over nadenk. Dat de hand, die deze ontroerende regelen schreef, nu koud was en stijf; het oor, waarvoor die lieve woorden bestemd waren, ze niet meer kon hooren, dat aan al de warme hoop en verwachtingen een eind zou komen naast dat bed, waar man en vrouw dood ter ne der lagen och! dat was zoo tragisch Maar daar dacht ik op dat oogenblik niet aan of ten minste maar zeer flauw. Haat, machtelooze haat was het eenigo wat mijn jeugdig hart vervulde toen het dagboek ten einde was gelezen, haat en geen ander gevoel vervulde mij toen oom Loveday plotseling zweeg, de bladzijde omsloeg om meer te vernemen, niets meer vond en zweeg. Eenmaal had hij even opgehouden met lezen om een nieuwe kaars te vragen. Juf frouw Busvargus bracht er een, stak haar aan en ging weer weg. Dit was ons eenig oponthoud. Joe Rosearia was nog niet uit Polkimbra terug; wij waren dus alleen in de toenemende duisternis en met de ver schrikking van het verhaal. Toen oom ophield met lezen zweeg hij langen tijd. Eindelijk strekte hij de hand uit naar zijn pijp, stopte die en keek op. Zijn vriendelijk gezicht was nat van tra nen, dikke tranen stonden nog in zijn oogen. „Vermoord," zei hij, „vermoord." „Ja, vermoord!" herhaalde ik. „Maar wij zullen dien wreedaard lo pak ken krijgen," riep hij uit, terwijl hij met zijn vuist op tafel sloeg. „Wij zullen hem wel krijgen met al zijn gemeene streken, nietwaar jongen?" „Nog niet," antwoordde ik, „hij is op het oogenblik ver weg. Maar wij zullen hem krijgen; o ja, wij zullen hem krijgen." Oom Loveday keek mij een oogenblik vreemd aan en herhaalde: „Ja, ja, wij zullen hem krijgen, dat staat vast Joe Rosearia heeft zeker alarm ge maakt vóórdat hij nog ver weg kon zijn En dan te moeten denken", voegde hij er bij, de hand opheffende, „dat ik gistermor gen nog met dien schurk heb gepraat alsof hij een ongelukkig slachtoffer was van de zee!" Ik weet zeker, dat oom betreurde zoo veel mooie woorden aan hem verspild te hebben en inderdaad, hij was zelden zoo welsprekend geweest. „Paarlen, paarlen voor de zwijnen! Zwij nen! zeg ik. Slangen, of is het niet een be- leediging voor een slang zijn naam te ge ven aan zulk een vent als Colliver. Wat zeg je er van Jasper?" „Wij zullen hem krijgen!" „Jasper, mijn jongen," zei hij, terwijl hij mij voor den tweeden keer vreemd aan keek, „je moet liever naar bed gaan. Pro beer wat te slapen, arme jongen wat denk je ervan?" „Ik bedenk, dat wij den gesp nog niet bekeken hebben", antwoordde ik. „Beste jongen, daar heb je gelijk in; je hebt alweer gelijk. Laten wij hem bekij- ken." 0 Het stukje metaal geleek, zooals ik reeds gezegd heb, op de helft van een ceintuur gesp met een holte, maar geen daarin pas sende haak. Eenigszins laugwëVpig van vorm. Hij glom helder bij het kaarslicht, toen oom hern met zijn zakdoek oppoetste, zijn bril opzette en er zich overheen boog. Na verloop van een minuut keek hij op en zei: „Ik kan er geen kop of staart aan vast maken. Het is duidelijk genoeg te lezen, maar het is nonsens. Kijk zelf maar eens'". Ik boog mij over zijn schouder heen en hier volgt wat ik zag: De rand van den gesp was versierd met een rand van bloemen en beesten, allen beelderig klein. Binnen dien rand was met veel minder fijne letters een opschrift ge schreven, duidelijk genoeg te lezen, of schoon men er geen touw aan kon vast- knoopen. Het waren vijf regels, van drie woorden ieder, aldus: Maan Einde. Zuid. N. N. W. 22 Voet, Noord. Zijde. Q. Diep. Te. Punt. Water. VA. Uren, Ik las de woorden wel twaalf maal over cn daar Ik steeds geen oplossing kon vin den, wendde ik mij tot oom Loveday. „Jasper," zeide hij, „mij dunkt die woor den zijn nonsens." „Dat vind ik ook, oom.' (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9