JUIST VANDAAG STADSNIEUWS. HuiswyEs Voor de Reit Fleschjes Zuurtjes. TUINBOUWPRAATJE SPORT UIT DEN OMTREK. HANDENARBEID Gisteravond geopend VOOR ON2 üoozen en Doosjes Bonbon; Fa, M.R.N. OOSTERVEEN AGENDA. BINNENLAND Humorhoekje gaat prof. SNAPSNEL een bezoek brengen aan Kweekerij „Horseweide" Kruiskamp 10'9 Amersfoort. Hij bestelt dan \oor het volgend na. of voorjaar. De nieuwe soorten, die hem het meest treffen. Dat moet u ook doen. liet zal uw tuin ten goede kooien. 30 Jnll 1929. De frambczenkever. Hebben wij het vaak over minder bekende schadelijke insecten en ziekten, dit is er een bij U allen bekend. Immers al kweekt men zelf geen frambo zen, in de vruchten die men koopt, kan men de bijna altijd vinden. D.w.z, de lar ven van het kevertje, die men dan bestem peld met den naam frambozen wormpjes. De frambozencultuur telt geen grooter vijanden. Het kevertje is 3i m.M. lang. De kevertjes schaden door in de nog niet geopende bloemknoppen in te boren en deze uit te vreten. Zij vliegen van Mei tot in Augustus. De wijfjes leggen haar eitjes in de pas gezette vruchtqn. Uit deze komen de z.gn. „wormpjes" die den vruchtbodern en een deel der vrucht vernielen. De vol wassen larven verpopt in een schorsspleet of in den grond. Er is geen afdoend middel legen. Men kan in 't voorjaar de kevertjes vangen door ze uit de struiken te schud den. Verder verdient het aanbeveling de steunstokken te reinigen. Nu we het toch over de frambozen heb ben. kunnen we nog wel even wijzen op de mozaïekziekte. Vooral bij de soort Super latief komt het \oor dat het blad gekroesd is en de planten jaar op jaar minder wor den, omdat er niet voldoende nieuwe scheu ten ontstaan. Het beste is dat men in plantgoed selecteert op deze ziekte en al leen planten poot met gaaf blad. MOTORSPORT. KNOBELRIT A. M. C. 22 Motorrijders gestart. Zooda.g j.l. hield de A. M. C. een knobel- rit waaraan behalve leden van de vereeni- ging, ook door niet leden kon worden deel genomen. In totaal namen 21 motorrijders aan deze rit deel. De uitslag luidt: 1. J. G. Wind, Amersfoort (A. M. C.) Th. J. v. Leijcnhorst, Terschuur (A. M. C.) 3 .T. v. d. Wetering, Amersfoort (A. M. C.) 4. J. Bleker, (geen lid). 5. J. v. d. Broek, Soest, (A. M. C.) 6. W. v. Beek. Amersfoort, (A. M. C.)" 7. A. den Boer, Utrecht, (U. M. C.) 8 A. Kok, Soesterberg, (A. M. C.) 9. G. v. Ee} Soest, (A. M. C.) RECTIFICATIE. In ons nummer van gisteren deelden wij mede, dat de heer Xic. Bovée ln de handi cap-race no. 4 geplaatst werd. Dit berust op een vergissing daar genoemde heer na protest de derde plaats kreeg toegewezen. Barn e veld. Op den Rijksstraatweg tusschen „de Viersprong" en Ter Schuur heeft Zondag een ernstig ongeval plaats gehad. De 56-jarige aldaar wonende metse laar W. H. ten Hoven wilde zich namelijk per rijwiel naar de kerk te Voorthuizen be geven. Op het zelfde moment naderden uit de richting Ter Schuur een paar auto's, die betrekkelijk kort achter elkaar reden. Nauwelijks was echter de eerste wagen ge passeerd, of hij sprong op zijn fiets en stak onmiddellijk den weg over, met de bedoe ling rechts te rijden, hierbij niet lettende op de tweede personenauto, die het achter wiel van ten H.*s fiets greep en den wielrij der ter zijde van den weg wierp. De onge lukkige bloedde uit enkele hoofdwonden en bleek bewusteloos te zijn. Al êpoedig pas seerde per auto een geneesheer van elders, die dadelijk stopte en den bewustelooze op een ladder naar diens in de nabijheid zich bevindende woning deed vervoeren. Vervol gens werd de patiënt door dokter Van Ga len Last. uit Voorthuizen, behandeld, die zijn toestand wel ernstig. doch niet levens gevaarlijk achtte. De chauffeur, die uit Amsterdam afkom stig bleek, stopte en was blijkbaar zeer on der den indruk van het ongeluk, dat hij. ook volgens ooggetuigen onmogelijk had kunnen voorkomen. Ten Hoven's rijwiel is zwaar beschadigd. EXAMENS. Pransch M.O.—A. Geslaagd de dames M. vaaj Noortwijk (Rotterdam/, A. L. Cainmel- beeck, J. J. van Roggen (d«n Haag), I—S. E. van Toulon \an der Koog (Vogelenzang, mevr. de wed. J. B. Puissant-Bot en de heer C. D. van der Esch (Dordrecht). Voor het M.U.L.O.-diploma slaagde mcj. L. M. van der Lely, alhier. Voor het examen Engelsch L.O. te Utrecht slaagde o.m. de heer A. Hoevers, alhier. Voor het examen hoofdacte slaagden te Utrecht onze stadgenooten. de dames A. H. Steenvoorden. A. M. pegeliük en M. H. J. Kok. Een zomencursus van de vereeniging lot bevordering van hef onder wijs in handenarbeid in Nederland In het gymnastieklokaal van liet gebouw der Amersfoortsche Schoolvereeniging aan de Johan van Oldenbarneveldtlaan had gis teravond de officieele opening plaats van den zomer-cursus voor handenarbeid. Deze cursus wordt te dezer stede georganiseerd door de vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Neder land. De opening werd door een groot aan tal belangstellenden bijgewoond. De voor zitter der afdeeling Amersfoort, de heer A. B. van der Kleyo, opende de bijeen komst met een kort woord ter inleiding en sprak den wensch uit, dat deze cursus aan haar doel zal mogen beantwoorden. Hierna sprak de heer H. A. Backer, gedelegeerd lid van het hoofdbestuur, en kele woorden ter opening van den zomer- curcus en heette namens het hoofdbestuur alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bizonder tot den heer Van der Meulen, oud-directeur van de Ilaagsche Schoolver eeniging. Spreker bracht woorden van dank aan allen, die op eenigerlei wijze heb ben medegewerkt aan de tot stand koming van dezen zomercursus voor handenarbeid. Vervolgens bespreekt de heer Backer in het kort de geschiedenis na van den han denarbeid in het algemeen en van de cur sussen voor handenarbeid in het bizonder. Het \ak „handenarbeid" mag zich steeds meer in een groote belangstelling verbeu gen. Spreker hoopt dan ook voor dezen zo mercursus ook een levendige belangstel ling rnag bestaan eD dat het werk. dat hier \erricbt zal worden, mag strekken tot pro paganda van den handenarbeid. „De boteek«nis van den handen arbeid voor de lagere schooi." De heer dr. H. B. F. W e s t e r o u e n van Meeteren. inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Hoorn en oud-secretaris van de vereeniging, hield hierna een lezing over het onderwerp: „De beteekenis van den handenarbeid voor de lagere school". De lieer Van Meeteren me moreerde, dat het reeds lang het verlangen van het hoofdbestuur der vereeniging is ge weest om een zomercursus in handenarbeid te kunnen houden. Daarom acht spreker het een verheugend feit, dat dezo cursus thans is tot stand kunnen komen. Deze cursus is geen officieele cursus. Dat wil zeggen, de deelnemers en deelneemsters zullen na het beëindigen van den cursus .geen diploma kunnen verkrijgen. De aller eerste vraag, die de cursisten zullen heb ben te beantwoorden, is de vraag, wat het onderwijs in handenarbeid op de lagere school moet omvatten. Bij het antwoord op deze vraag moet men zeer voorzichtig te werk gaan. Met den wettelijke» uitleg van hetgeen het handenarbeid onderwijs omvat, is nog geen paedagogische oplossing van het vraagstuk gegeven. Een bevredigend antwoord geeft de wet dan ook niet, omdat enen daarbij niet komt op een paedagogisch niveau. Want wil men een afdoend ant woord geven op de vraag, wat van den han denarbeid aan de kinderen moet geleerd worden, dan moet men zich plaatsen op een hooger niveau, ook al oradat de on derwijzer altijd meer van een vak moet ken nen, dan hij aan de kinderen moet onder wijzen. Bij de bespreking van dit vraag stuk wijst de heer Van Megteren er op, dat de paedagogie een wetenschap is. Niet een wetenschap van iets, dat reeds bestaat, van een factum, doch een wetenschap van iets dat ontstaat en wordt, van een fieri. De we tenschappelijk altitude van de paedagogie acht spreker bovenal de a.h.w. algebraische formuleering van een vraag. Dat is iets, dat een allerbelangrijkste rol speelt. In ver band hiermede wijdt spreker enkele woor den aan de z.g.n. „Probleem-Ebenede verschillende niveaus, waarop men zich bij het oplossen van vraagstukken, moet stellen. Voorts gaat spreker diep in op het wezen van de paedagogiek om daarna in het bijzonder te wijzen op de handenarbeid De paedagogie kan genoemd worden een technische wetenschap, omdat de werk hypothese rnoet uitkomen. De handenar beid in de school is, aldus de heer van Meeteren, drieledig. De eerste vorm is het „kennen", de tweede is de handenarbeid om het vak zelf, terwijl de derde vorm is de populaire handenarbeid „omdat het leuk is". Vaak wordt er ietwat hoonend gespro ken over handenarbeid, hetgeen mogelijk voor een gedeelte ook wel aan de handen arbeid van vroeger zelf te wijten is, maar daarom juist is voor deze zomercursus in handenarbeid zulk een mooie taak wegge legd, hetgeen door spreker nader wordt toe gelicht met enkele voorbeelden uit de prac- tijk. Wijzende op de aesthetiek betoogt de heer van Meeteren, dat de aesthetica hare eischen doet gelden in de opvoeding. Zoo ergens, dan is het vooral bij het vale van den handenarbeid, dat er een groote cn belangrijke samenwerking zijn tusschen den onderwijzer en de klasse. Want juist die samenwerking tusschen onderwijzer en klasse komt bij de handenarbeid op zulk een sprekende wijze tot. uiting. In verband hiermede wijdt de heer van Meeteren nog enkele woorden aan de aesthetische waarde van den handenarbeid, terwijl hij daarbij te\ens memoreert de kwestie van de origi naliteit, die naast de aethica een zeer be langrijke rol speelt bij den handenarbeid. Ten slotte brengt de heer van Meeteren in herinnering de arbeidsvreugde, het plezier in het vak, waartoe de handenarbeid een uitstekend middel is. De handenarbeid kan oorzaak zijn, dat de dikwijls zoek geraakte arbeidsvreugde, weer herkregen kan wor den. Met een enkel woord ter propaganda van den handenarbeid besluit spreker zijn rede. De heer Backer dankte den heer van Meeteren voor zijn uitgebreide en zeer leer zame voordracht, die ongetwijfeld door alle aanwezigen met de grootste belangstelling is gevolgd. De aanwezigen werden hierna in de ge legenheid gesteld vragen te stellen naar aanleiding van het besproken onderwerp, waarna nog enkele punten van huishou- delijken aard werden besproken. De ver gadering werd hierop door den voorzitter met een woord van dank gesloten. „DE WANDELAAR". Het zevende nummer. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G Schoonderbeek te Laren onder redactie van Rinke Tolman het zevende nummer van „De Wandelaar"; maandblad, gewijd aan natuurwaardeering. natuurbescher ming, heemschut, geologie en folklore. Na het inleidend artikel van Jan Veld n^an, waarin deze de lof zingt van het. Ve luwsche land in 't lentegetij, zijn zoowel de redacteur als Jan R Strijbos aan het woord. De eerste ontdekte in Soest een voor Nederland zeer zeldzamen broed vogel, den kleinen plevier, de "laatste slaagde er in het fijne diertje, dat tevoren Jn Neder land nog nooit eerder was gefotografeerd, eenige keeren te kieken cn de jongen even eens op de plaat te krijgen. G. J. Klokman J.Azn.. de kenner van den Achterhoek, vraagt ditmaal aandacht voor de bonte vlinderwereld, inzonderheid \oor den weerschijn vlinder. Van de bekoringen, die er uitgaan van de Vecht, vertelt mevrouw Brinkgreve-En- trop uitvoerig. Opnieuw maakt G. Wolda den lezers duidelijk hoe zwaar onze vogelwereld het in den afgeloopen winter te verduren heeft gehad Dr. C. G. G. J. van Steenis geeft een ver klaring van hef feit, dat de lijn die de top pen der boomkruinen in 'l Nederlandsclie landschap verbindt, wel is waar over 't al gemeen horizontaal loopt, maar op bizon- dere plaatsen gebroken is door meer of minder gelijkmatige verhevenheden Behalve de merkwaardige serie foto's van den nog nimmer te voren in Neder land in beeld gebrachten kleinen plevier, bevat de aflevoring nog tal van andere il lustraties, die tot de verbeelding spreken. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Goedkoope trein naar Zand- voort. Op Woensdag 7 Augustus a.s. zal een goedkoope trein loopen naar Amsterdam, Haarlem en Zandvoort-Bad. Deze trein ver trekt van hier 's ochtends 8.21, terwijl de terugtrein aankomt te 21.23. Voor nadere bijzonderheden verwijzen .wij naar de in dit. nummer voorkomende advertentie cn naar de strooibiljetten, die aan hel station verkrijgbaar zijn. RESTAURANT TRAMSTATION O.S.M. Een belangrijke verbetering van het terras. Sinds korten tijd heeft de bekende Res tauratie Tramstation O.S.M.gelegen aan het. Stationsplein en iu eigendom van den heer W. Peper, alhier, een belangrijke ver betering ondergaan. Het terras, dat den be zoeker een gezelligen aanblik op het altijd drukke Stationsplein biedt, is van den straatweg afgescheiden geworden door een muur met ingemetselde bloemstukken, waarin zich tal van fleurige bloemen en planten bevinden. Op het terras zelf zijn tal van geriefelijke leuningstoelen aangebracht, die het tot een genoegen maken er voor korten of lange- ren tijd le verpoozen. Het zitje loopt thans door tot aan de Barchman Wuytierslaan, zoodat men ook daar het komende cn gaande verkeer onder het rustig genot van een of andere verversching kan gadeslaan. Deze verbeteringen hebben het geheel tot een zoodanig attractief punt gebracht, dat ongetwijfeld vele menschen, zoowel stadge- nootcn als vreemdelingen, zich gedrongen zullen gevoelen een,bezoek aan het terras te brengen. Voor de'^rcizigers vormt de res tauratie een welkome gelegenheid om de gewenschte tram of trein af te wachten, hetgeen in deze drukke vacantie-dagen al zeer duidelijk blijkt. ERNSTIG ONGELUK Verwonding van drie vingors. Gistermiddag geraakte een man, werk zaam aan de zandgraverij achter het pen- sionnaat „St. Louis", met zijn hand be kneld tusschen een ketting, die aan een kipkar bevestigd was, welke door een paard voortgetrokken werd Hierdoor werden drie vingers vrij ern stig gewond. De politie heeft een noodver band gelegd, waarna de man in het St. Elisabeth-ziekenhuis verder geneeskundig behandeld werd door dr. Aghina. DOOR EEN SPIEGELRUIT GEREDEN Gisteren in de Kampstraat. Gistermorgen slipte in de Kampstraat een auto ten gevolge van de gladheid van het asphalt. liet voertuig kwam tegen een ruit van een aldaar staand perceel terecht, die brak cn waarvan de glasscherven eenige schade in de etalage aanrichtten. Deze schade wordt evenwel door verzeke ring gedekt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. AANRIJDING Op den Utrechtschen weg. Gisteren in het middaguur had een aan rijding plaats op den Utrechtschen weg tusschen een auto en een wielrijder, die een mand met melkproducten vervoerde. De wielrijder bekwam eenige materieel# scha de, waarvoor door de politie naar de schuldvraag een onderzoek wordt' inge steld. VERJAARDAG VAN H. M DE KONINGIN-MOEDER. Marsch door de stad. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal door het 5e, 16e, 18e en 21e R. I. oj) Vrijdag 2 Augustus van 11 tot 12 uur voorm. een gezamenlijke rnarsch met de Stafmuziek door de kom der Gemeente worden gemaakt, onder lei ding van den Commandant van het 21e R. I., waarbij het vaandel van het 21e R. I. zal intreden. Elk regiment vormt daarbij een Bataljon onder commando van den Majoor- Iioofdinstructeur. r RIJWIEL ONGEVAL. Te hard gereden, Vanochtend reed een wielrijdster in volle vaart de Coornherllaan af om den Kapel- weg op te draaien. Door de groote snelheid kon zij bocht niet meer nemen, waardoor zij slipte en kwam te vallen. Bloedend ge wond aan hoofd en armen is zij bij een dei omwonenden binnen gebracht om van de schrik te bekomen en voorloopig verbonden te worden. POLITIE-NIEUWS Korte berichten. Ter zake openbare dronkenschap werd isteren eon man in arrest gosteld. Een man. die onder den invloed van sterken dronk verkeerde, werd naar het politie-bureau gebracht. Na aldaar gekal meerd ia zijn, bleek hij nog gesignaleerd to staan voor een boete van 3.subs. 3 dagen hechtenis, waarna hij de boete be taald heeft. 1 Een wielrijder zag zich geverbaliseerd ter zake het zonder noodzaak berijden van een trottoir Koffietafel: Rookvleescb. Middagtafel: Bloemkool. Yersche worst. Aardappelen. Hangop. LANGESh RAAT 42 - TEL. 77 D ag e 1 ij k s. Cinema Royal. Langestraat Theetuin „Amersfoortsche Berg'Middag concert en dancing van 8.30— 11 uur. Kunstzaal „Sierkunst". Utrechtscheweg h. Stoven van der Hagcnlaan. Museum Flehite. Westsingel Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 24. Theosofische Bibliotheek. Gebouw TheOS.- Ver. Regcntesselaan (Zaterdags van 1.30— 2.30 uur). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal cn Bibliotheek), Muurhuizen 9. R.—K. Leeszaal, Nieuwestraat 24. Vredesbibliotheek, Arnh. weg 50 Frincess-room Zondag, middag- cn avond concert. Hotel Monopole, Zondagmiddag- cn avond concert. Danszaal Klaasscn Zondags Dancing. 3 Aug. Opening Jeugdherberg „J„ong Amersfoort" (Berkenweg). 4.30 uur. 30—31 Aug. Munopolc Algem. verg Leer aren Gymnasia, BURGERLIJKE STAND Geboren: Willempje, d. v. Wolbert van Essen en Woutertje van Buren; Johannes aria, d. v. Remko Roos jen en Jacoba Jo hanna Heere. FRUIT- EN GROENTEN VEILING. Prijsnoteering. Veiling 29 Juli 1929. Druiven 50—60, Tomaten 510, Frambo zen 3548, Kersen 13—15, Roode bessen 18 22, Zwarte bessen 1113 ct. per pond Perziken 10—13, Bloemkool 8—22, Roode kool 1416, Spitskool 9—10 ct. per stuk. Rhabarber 45, Wortels 10—13 ct. per bos. Andijvie 1530, Knopsla 25—30 ct. per 10 stuks. Snijboonen 23—29, Sp.boonen 30—35, Doppers 1416, Postelein 810, Aardappe len 34, Tuinboonen 710, Spinazie 810 ct. per K.G. KAASMARKT. Aangevoerd 100 wagens bevattende 27000 Kilo. Prijs 36 tot 97 per 50 Kilo. Handel traag. „WERELDREIZIGER" AANGEHOUDEN TE VLISSINGEN. Een Engclschman, die Hol lander bleok te zijn. Uit Vlissingeh wordt d.cl. 27 Juli aan de Ct. gemeld: In den afgeloopen nacht trof een agent van politie een man op straat die een we reldreiziger bleek te zijn. Reeds twee jaar was hij onderweg. De agent verzocht den man mede te gaan naar het bureau. Hoe wel de globetrotter daartoe weinig lust ver toonde, bereikten beiden de Zeilmarkt, al waar een caféhouder werd verzocht, den man, die uitsluitend Engelsch sprak, naar zijn \erlangens te vragen. Toen de caféhou der de vreemdeling zag maakte hij de politie erop attent, dat deze heelernaal geen En- gelschman was. doch een Hollander. Nu moest hij natuurlijk mee naar het «bureau. Aldaar kwam spoedig aan het licht dat de man reeds tweemaal gesignaleerd stond en zelfs voor één feit nog twintig dagen moest „opknappen". Merkwaardig is nog. dat de man verscheidene stempels had van burge meesters en commissarissen van politie in wier gemeente hij had vertoefd. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE WARMOND Vergiftige bessen de oorzaak. Uit Warmond wordt aan de Ct. gemeld omtrent het vergiftigingsgeval dat twee kinderen het leven gekost heeft, dat hel gemeentelijk bureau der V V.V. voor War mond een onderzoek heeft doen instellen omtrent de oorzaak van de vergiftiging. Dit onderzoek heeft uitgewezen dal do kinderen vergiftige bessen hebben gege ten. Hoewel de toestand van liet derde slachtoffer ernstig is, hoopt men liet in het leven te kunnen helioudcn. ELECTRIFICATIE SPOORWEG VELSEN—UITGEEST. Een nieuwe spoorbrug le Beverwijk. Naar wij vernemen, zal de bestaande spoorbrug aan'de ha\en te Beverwijk vóór do a.s. eleclrificatie van het baanvak Vel- senUitgeest worden vervangen door een groote ophaalbiug, voorzien van dubbel spoor. De aanbesteding van dezo brug zal plaats hebben op 27 Aug. a.s. De raming bedraagt 35.000. Te Uitgeest is nu de eerste materialen- trein gearriveerd. Vandaar uit zullen de electrificatiewerkzaamhedcn in de richting Alkmaar, Amsterdam en Velsen beginnen. Het traject Amsterdam—Alkmaar is 42 K.M lang, Amsterdam—Uitgeest 12 K.M. Op dit laatste traject zijn reeds alle spoor bruggen verzwaard met uitzondering van do spoorbrug Nauernasche Vaart. .rs Zt), na z'n aanzoek ie hebben afgewezen „Ik hoop dat het geen verschil zal maken m onze vriendschap" Hij O nee, behalve dat die me niet zooveel zal kosten". (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2