KAMPERMAN'S Bel dan op No. 42 B. SchooSeman Eenigsfe gediplom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel Hebt U een Taxi of Auto noodig? POKKEN IN NEDERLAND Electriciteit op elk gebied J Gelukkig verloopt de ziekte in de meeste I gevallen zoo, dat ernstige gevolgen achter- blijven: meestal komen er eeen litteekens uit voort, of indien zij al worden gevormd, verdwijnen zij weer. Toch komen er ook doodelijk verloopende gevallen voor en kunnen er óok een enkelen keer litteekens nablijven. ZELDZAME GEBOORTEN IN ARTIS 13 ZANGERS GEWOND RADIOPROGRAMMA Humorhoekje T£L. 132 De z.g. goedaardige infectie ziekte „Alastrino" Moeilijk te bestrijden Vraagt Demonstratie v. Perseyp.straat 19. Telet. <23 DE ROOFOVERVAL TE LIEROP. Het gerecljl.hof te Den Bosch veroordeel de in hooger beroep J K, A. W. M. en Th. H., allen uit Helmond, gedetineerd, iedet tot i jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest en de medeplichtige J. do S. uit Helmond, gedetineerd, tot 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, wegens diefstal met geweld en bedreiging op het echtpaar H. Wijlaars te Lierop in den nacht gepleegd. DE KORTENAER TERUG. Se minister van Defensie de heer Lam bcoy en de minister van koloniën Dr. Ko ningsberger hebben Maandagmiddag in de werkkamer van eerstgenoemden minister ontvangen den luitenant ter zee eerste klasse J. Lagaay, die commandant was van H. M., thans in Nederland uit Curasao te ruggekeerde torpedobootjager „Kortenaer". De commandant bracht den bewindslieden verslag over zijn reis uit. PATIcNT UIT EEN RAAM GEVALLEN. 's Morgens vond men zijn lijk. Men meldt ons uit Enschedé: Maandagnacht, is in 't Roomsch-Katholie- ke ziekenhuis de 63-jarige patient D. uit 't raam gevallen. Het ernstig verminkte lijk is hedenmorgen gevonden. Het ledikant van D. was van het raam door middel van een tochtscherm gescheiden. Daar de man zeer zwak was, verwondert men zich dat de man heeft kunnen opstaan. KONINKLIJKE STCARINE-KAARSEN- FABRIEK, GOUDA Aankoop van indnstrle-terreinen. Nu tot samenvoeging der Kaarsenfabriek Apollo met do Koninklijke Stearine-Kaar- senfabriek Gouda is besloten en het bedrijf van de eerstgenoemde fabriek naar Gouda wordt overgebracht, heeft de gemeenteraad Aan Gouda besloten eenige industrie-terrei nen aan de vennootschap te verkoopen. De gemeente zal huizen doen bouwen tot vestiging van de uit Schiedam komende ar beiders met hunne gezinnen. HOE PROF. KRANENBURG GEKOZEN WERD. Afspraak met de R.-K, Volkspartij. Naar aanleiding van een bericht in de ..Maasbode", dat volgens zijn berekening een van de twee Statenleden der R.K. Volkspartij Brabant op de vrijzinnig-de mocratische lijst gestemd moet hebben, kan I-I e t V o 1 k nog het volgende mededeelen: ..Tijdens de zitting van de Utrechtsche staten kwam. onder het stemmen, in een gesprek tusschen Statenleden de vraag aan de orde, of vrijzinnig-democraten en so ciaal-democraten elkaar weer over en weer zouden steunen. Van sociaal-democrati sche zijde werd deze vraag ontkennend be antwoord, waarop een der anderen mede deelde, dat er ditmaal een afspraak was tusschen de vrijzinnig-democraten en rle R.K. Volkspartij met dien verstande, dat de Statenleden der R.K. Volkspartij hi\n stem op de vrijzinnig-democratische lijst zouden uitbrengen om de verkiezing van prof. Kra nenburg naast die van prof. v. Emdcn te a erzekeren. Een zeer betrouwbare zegsman, van wien dit bericht afkomstig zou zijn, werd even eens genoemd. Het resultaat van de ver kiezingen toont aan. dat deze mededeeling op waarheid berustte". IT VLIEGEN ONDER KERKDIENST. Een protest uit Rhoon. Naar het Hbld. verneemt hebben de ge meentebesturen van Rhoon en Hoogvliet gezamenlijk besloten een adres te richten lot den minister van Waterstaat, betref fende het hinderlijke luchtverkeer op Zon dag, veroorzaakt door de vliegtuigen die van het nabijzijnde vliegveld Waalhaven te Rotterdam opatijgen. Bij de laatstgehouden groote vliegfeesten van dit terrein af was het bijna ondoenlijk i om in de kerken in deze gemeente de gods- dienstoefeningen tè hou dan. (Prof. L. K. Wenckebach? schrijft aan KAIVÏP 4 het Hbld-: De Nederlandsche medici werden gister ochtend opgeschrikt door een bericht in hun kram, dat in Rotterdam gevallen (hoe veel?- van Alastrino waren waargenomen. Het bericht was eenigszins eigenaardig gesteld: ,.de waarnemende directeur van den G.G.D. te Rotterdam deelt mede, dat zich sedert eenige dagen in Rotterdam een ziekte voordoet, welke niet dadelijk kon I worden herkend." Men is tot de conclusie I gekomen, dat men hier te doen heeft met Alastrino", een goedaardige infectieziekte, die reeds sedert jaren m Engeland en Ame rika heerscht. Er is mogelijkheid, dat de ziekte zich zal uitbreiden, maar men be hoeft zich echter niet ongerust te maken". Dat laatste is zeker een juiste raad: het publiek behoort zich noodeloos nooit onge rust te maken. Maar verder is het bericht eenigszins om den tuin leidend. In gewoon Nederlandsch J overgezet zou het als volgt moeten luiden: In Rotterdam zijn de laatste dagen geval- j len van pokken voorgekomen, die eerst als zoodanig niet zijn herkend. Het zijn alle j lichte gevallen, die het meest lijken op den I milden vorm van pokken, zooals die al eenibe jaren in Engeland en Amerika voor komen en die ook wel Alastrino wor- den geheeten. In Engeland echter be schouwt men ze wel deglijk als echte pok- I ken en noemt ze ook zoo. i Men heeft inderdaad wel eens gemeend, dat de lichte (pokken)gevallen, die het eerst in Brazilië en Wcst-Indiè zijn waar genomen onder de daar inheemsche bevol king. een andere ziekte dan de pokken wa ren. De eerste schrijvers noemden ze „witte opkken"; de inboorlingen zelf alastrine; het is echter heel duidelijk gebleken, dat het geen andere ziekte is: de gewone vac cinatie beschermt evenzeer tegen alastrine l als tegen pekken en de ziekte heeft dezelf de epidemiologie. Doordat zij weinig ern stig is, wordt ze ^aak pas laat opgemerkt, zoodat reeds vele menschen besmet kun nen zijn, vóór zij herkend is De strijd ertegen is daarom veel moeilij- j leer dan tegen den gewonen kwaadaardigen vorm van pokken. Het zal daarom wel een bijzonder moeilijke taak zijn om de ziekte weer uit te roeien, nu zij eenmaal in Rot- i terdam is waargenomen. Des te moeilijker is dit. omdat door opheffing van den indi- recten inentingsdwang velen van onze be- I volking niet ingeënt zijn en dus zeer \at- j baar voor de ziekte j Het schijnt, dat deze vorm van pokken ..niet gemakkelijk omslaat in den vtrulenten j'vorm, zooals wij die uit beschrijvingen i maar al te goed kennen: theoretisch moet I inen echter zulk een overgang voor niet onmogelijk achten en men doet zeker goed, hiermede altijd rekening te houden. De zware pokkengevallen, die bijv. in Enge land af en toe worden waargenomen, zijn wel bijna steeds aan insleeüing uit het Oosten te wijten, maar van een enkel ge- Aal is men toch de oorzaak niet op het spoor gekomen, zoodat men dan in het onzekere verkeert, om men dan met een virulenter worden van het alastrim virus te maken heeft gehad. De vraag doet zich voor, of men thans weer de vaccinatie moet gaan propageeren, als zijnde minder gevaarlijk dan de gemiti geerde (alastrim) pokken. Dat zal er van afhangen hoe deze epidemie verloopt: de kans op encephalitis na inenting is onge veer één op vierduizend voor eerste en ting; men zal dus moeten weten, hoe de sterftekans en de kans op naziekten is bij de gemitigeerde pokken. Ongetwijfeld zal ons stadstoe/.icht (bedoeld is dat te Am sterdam. Red. U.D.) op de volksgezond heid ons daarover spoedig inlichten en het zal dan naar wij hopen duidelijker taal spreken clan de waarnemende directeur van den G.G D. te Rotterdam. Naar de Tel. bij informatie van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam vernam, zijn daar ter stede geen gevallen voorgekomen van alastrim, een mild verloopende pokkenziekte, die, zooals gemeld, thans in Rotterdam voor komt MR. P. C. A. SICHTERMAN. 7 7* Ond-vice-president der recht- bank te Zwolle. Te Zwolle is overleden, 73 jaren oud, de j heer mr. P. C. A. Sichterman, oud-vice- president van de arrondissements-recht- batik aldaar. De overledene wa9 ridder in de orde van den Nederlancïschen Leeuw. De bijzetting zal geschieden a.s. Vrijdag in het familiegraf op Bergklooster. DIEFSTAL VAN EEN RELIQUIE UIT EEN KERK. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. Wegens diefstal van een zilveren re- liquie, toebehoorende aan de St. Anthonius Parochie, uit de R.-K. kerk aan de Princes- segracht te Den Haag, heeft de gewezen verpleger J. B. van B., aldaar, terechtge staan. Verdachte bekende op 25 Juni j.l. die kerk te zijn binnengegaan cn daar van het altaar het zilveren voorwerp met het oog merk vliii wederrechtelijke toeëigening te hebben weggenomen. Hij heeft dit vervol gens ergens in het Ilaagsciie Bosch ver stopt en daarop aan den pastoor geschre ven, dat deze het onder zekere condities kon terugbekomen. Een en ander heeft ge leid tot verdachtes aanhouding. Het O.M., waargenomen door mr. Rij kens, eischte gevangenisstraf tegen verdachte voor den tijd van twee jaar, mede in ver band met recidive als verzwarende om standigheid, en het feit, dat verdachte reeds dertien strafvonnissen achter den rug heeft. Verdachtes verdediger bepleitte het in stellen van een onderzoek naar do geest vermogens van zijn cliënt, Tucc jonge Casuarissen die het ■uitstekend maken Een unieke gebeurtenis Men schrijft ons uit Amsterdam: Er zijn slechts weinig menschen voor wie het waarnemen van jonge dieren niet een zeldzame bekoring heeft. De juistheid van deze bewering kan men tegenwoordig dagelijks controleeren in „Artis", waar men dit jaar zeer gelukkig geweest is, wat de geboorte van jonge dieren aangaat. De jonge nijlpaarden, damhertjes, ba- rasingha-hert, tedalschaap. zebu, water buffel, gay al, karbouw en hertebokjes mogen zich evenzeer in ieders belangstel ling verheugen als jonge zwanen, jonge waterhoentjes, jonge eendjes en wat dies meer zij. Heele scharen Amsterdammers interes seeren zich voor den groei cn ontwikkeling van de jonge kameel „Bob", die 'den 28sten Maart j.l. het levenslicht aanschouwd^. Zondag j.l. werden de trouwe bezoekers van den tuin verrast door de aanwezigheid van een allerkoddigst jong Nubisch ezeltje, dat dien dag om een uur of zes 's morgens geboren was. In het perk naast dat van dit ezeltje en zijn moeder loopt de jonge kiang of Tibe- taansche half ezel, die den Ssten Juli ter wereld kwam. Is de geboorte van laatst genoemd jong dier reeds een belangwek kend feit, niet minder geldt zulks voor die van den jongen zeeleeuw, welke den 20sten Juni j.l. geboren werd en zich sindsdien in een groote populariteit bij de Artis-bezoe- kers verheugen mag. In verband mei deze interessante cn zeldzame geboorten rnoge hier verklapt worden, dat tegen eind Augustus of begin September ook nog een jong van de ban- teng. het wilde rund van Java, verwacht wordt. Het meest belangwekkende van alles is echter wel de geboorte resp. op Donderdag IS en Zondag 21 dezer van twee jonge Casuarissen. Ons is op het oogenblik geen enkel geval bekend van het fokken van casuarissen in een zoölogischen tuin of dierenpark, behalve dan, dat in 1862 in den tuin te Londen een jonge Bennett's casua- ris geboren werd, welk dier echter nog denzelfden dag door ratten gedood werd. Het is reeds moeilijk om een paar casua rissen aan elkaar te wennen. Pogingen hiertoe in „Artis" aangewend, werden met succes bekroond. Het wijfje van het paartje in kwestie legde den 26sten Mei en den lsten Juni j.l. telkens een ei, waarvan het niet uitgesloten wa^ dat het bevrucht zou zijn. Nu is het bij de casuarissen het mannetje cn niet het wijfje, dat de eieren uitbroedt. Nadat het mannetje 52 dagen had zitten broeden, kwam het eerste jong uit. Het tweede volgde drie dagen later. De jonge dieren, die ook verder door den vader verzorgd worden, maken het uitstekend en groeien goed. Het zijn aller liefste diertjes, licht geel-bruin gekleurd met donkerbruin tot bijna zwart gekleurde overlangsche strepen, een breede over het midden van den rug en een aantal smal lere min of meer evenwijdig daaraan, ter weerskanten. De jongen roepen den vader met een fluitend geluid, dat even aan den roep van een scholekster herinnert. Bij het eten maken de jongen soms een piepend geluid. I-Iet behoeft niet gezegd te worden, dat ook de casuaris met zijn beide spruiten enorm veel belangstelling van de zijde van het publiek heeft te oogsten. AFSCHEID DS. W. K. REDDINGIUS. Wegeens zijn vertrek naai Den Haag, waar hij de Vereeniging van Vrijz. Her vormden als voorganger gaat dienen heeft ds. W. G. Reddingius Zondag afscheid ge nomen van de Ned. Herv. gemeente van Dokkum, sprekende over Marcus 4 19, de gelijkenis van den zaaier. Aan het slot van zijn predikatie bracht ds. Reddingius dank voor de genoten achting en vriend schap en de warme belangstelling, die hij steeds mocht ondervinden. De scheidende predikant werd toege sproken door doctoranda F. Rappold, na mens de Rem. gemeente te Dokkum; ds. C. de Jongh van Morra, ds. J. Visser van Aalsum als consulent, en ds. I. v. Rossum van Metslawier. De gemeente zong hem staande toe Gez. 224 1. HOSPITAALKERKSCHIP DE HOOP. Op den eersten kruistocht van het hospi taal-kerkschip De Hoop, gehouden van 10 Juni tot 28 Juli, heeft de geneesheer F. G. van Asperen 75 patiënten, waarvan 14 in volle zee en 61 in de haven van Lerwick, behandeld; 4 patiënten zijn aan boord op genomen en te IJmuiden binnengebracht, waarvan 2 Nederlanders en 2 Duitschers met tezamen 35 verpleegdagen. Ds. Luyten. uit Vlaardingen, heeft voor de geestelijke belangen der visschcrs ge zorgd. - 'Autobusongeluk in Sauerland In volle vaait langs de belling Het St. Plechelmus-zangkoor uit Olden- zaal maakte met twee autobussen een uit stapje naar Sauerland. Op een der berg hellingen aldaar geraakten de remmen van een der bussen in brand, waardoor deze met groote snelheid langs de helling naar beneden schoot. De chauffeur zag aan den eenen kant een diepte en gooide daarom het stuur om cn reed tegen don bergwand aan den an deren kant op. De bus bleef niet in het zand zitten en werd zoo goed als geheel vernield. Van de circa IS inzittenden bekwamen er 13 min of meer ernstige verwondingen aan armen, beenen en hoofd, zoodat zij in het ziekenhuis te Altonn verbonden moesten worden. Gisteravond zijn zij te Oldenzaal teruggekeerd. ALGEMEENE SYNODE DER NEDER LANDSCHE HERV. KERK. XI. Nadat*de president heeft geopend met de voorlezing van derwestienden Psalm, komt do vraag in behandeling of het ontwerp van een nieuw Algemeen Reglement, zooals dit door»de z.g. Reorganisatie-Commissie is in gediend, nog tijdens deze Synode in be handeling zal worden genomen. Volgens dr. Niemeyer zcfu de behandeling althans aan de hoofd lij nenzeer zeker nu wel aanstonds kunnen plaats hebben, waartegen door den president wordt opgemerkt, dat het al dade lijk moeilijk zal wezen vast te stellen, wat onder hoofdlijnen moet worden verstaan. Prof. Ilaitjema herhaalt nu zijn voorstel, om het ontwerp door een in Januari 1930 bijeen te roepen vergadering van de Syno de te doen behandelen, en hij licht dat voor stel nog nader toe. Men zal zich in de Kerk alvast officieus over deze belangrijke aan gelegenheid kunnen uitspreken en ieder Sy- nodelid zal haar ernstig kunnen overwegen. De praeadviseur uit Leiden vereenigt zich. hoewel hij de argumenten van zijn ambtge noot uit Groningen tot zekere hoogte deelt, met het vorostel-Niemeyer, hewelk daarna wordt verworpen met 12 tegen 7 stemmen (de heeren dr. Niemeyer, Eilerts de Haan, Tammens. Cremer, Franck* Brandigt, en mr. Tyssens). Het voórstel-Haitjema wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen en be sloten wordt aan de Syn. Commissie te verzoeken de buitengewone vergadering uit te schrijven op 7 Januari 1930; terwijl op de bevoegdheid der commissie zal worden ge wezen. om over liet onderwerp haar advies te geven. Voorts zal het in de Handelingen worden 0 pgenonien en tegen kostenden prijs afzonderlijk beschikbaar worden ge steld. In de namiddagzitting worden de aan gelegenheden van het hooger onderwijs be handeld. De president dankt de hoog leeraren voor de groote toewijding, waar mee zij hun arbeid, waarvan het verslag getuigt, hebben verricht. Hij wijst er op, hoe thans ook menig gebied wordt betreden, waarop de theologische student in vroeger Jaren geen voet zette. Te Leiden werd aar» den zendeling J. van Muylwijk gelegenheid gegeven te spreken over den zendingsar- beid op Nieuw Guinea en in Deli. Te Utrecht verhaalden eenige jonge dienst doende predikanten van hun eerste erva ringen in de eerste gemeente. Prof. dr. L. Bouman gaf er voor theologen eenige col leges over „hoofdvragen uit de nieuwere psychologie." En te Groningen werd in de Paaschweek een excursie gemaakt met 10 studenten naar Emden, waar de Groote Kerk met haar archiefschatten werd be zocht en deel werd genomen aan een drie- daags^he theologenconferentie, welke be legd was door de Reformierte Landeskircho van Hannover. Het aantal studenten is grooter gewor den. Te Leiden werden voor den cursus 1928-'29 ingeschreven 61 studenten, van wie 18 voor de eerste maal. Te Utrecht bedroe gen deze cijfers 150 cn 36; te Groningen 44 cn 15. Vervolgens wordt voor de uitgave van een geschrift van dr. F. J. Los, dat getiteld zal zijn: „Tekst en toelichting van de Ge loofsbelijdenis der Ned. Herv. Kerk", een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen. Een voorstel van prof. Ilaitjema, strek kende om gedurende 3 jaren jaarlijks twee studiebeurzen beschikbaar te stellen voor studenten in h«t buitenland, ten einde de universiteiten in ons land te kunnen be zoeken, kon geen meerderheid verwerven. Het wordt met 11 tegen 8 stemmen verwoi'i per» DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. Men schrijft uit Curasao d.d. 04 Juni aan De West, het te Paramaribo (Suriname) verschijnende nieuwsblad: Men zal in Suriname goed doen de be richten in de Amigoe di Curasao over de overrompeling van het waterfort, onder reserve te aanvaarden. Deze berichten zijn tendentieus en geven een te rooskleurige voorstelling van zaken. Met name de hou ding van den kapitein-commandant is ge flatteerd weergegeven. De kapitein heeft zich geen oogenblik verdedigd, maar zich dadelijk overgegeven aan de indringers. Daarvan werd dankbaar gebruik gemaakt en hij werd als werktuig gebruikt om de gewapende manschappen, die kwamen toe rijden om het fort to helpen verdedigen, tegen te houden en zich gevangen te doen geven. De overrompeling van het fort is vooraf gegaan door aanvallen op afzonderlijke politieposten, waar de binnendringers zich voorzagen van wapenen, terwijl de tele foon onmiddellijk werd doorgesneden. De West kon aan het bovenstaande nog toevoegen, dat de troepen onder bevel van kapitein Schlimmer in het midden van Juli in Suriname zouden terugkeeren. DS. P. VAN GENDEREN STORT, f Zaterdag j.l. is in het ziekenhuis te Gro ningen overleden ds. P. v. Genderen Stort, predikant bij de Luthersche gemeente te Nieuwe-Pekeia. De ontslapene was achter eenvolgens predikant te Harlingen, Cu- lembor°n Nieuwe-Pekeia. Donderdag 1 Augustas. H i 1 v e r s u m. A.V.R.O. 10 00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten 12.152.00 Lunchmuziek. 2002.39 Gramofoonmuziek.. 2.30—1.00 City Theater Den Haag. 4.10—5.00 Orgelconcert. 5.30—7.15 Dinermuziek. 6.00 Tijdsein. 7.15—7 45 Sreekuur Radio dokter. 7.45 Polfticberich ten. 8.00 Tijdsein. 8 01 10.30 Concert. Na afloop Persberichten en Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 10.00 Tijdsein 11.00— 11.30 Ziekcndienst. 12.30 Tijdsein 12.30— I.45. 6.30—7.00. Gramofoonplaten. Na 7.00 Avonduitzending. Vrijdag 2 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding 12 00 Politiebe richten. 12.151.45 Lunchmuziek. 1.45—2.45 Concert Willem Hespe'e Kinderkoor. 2.45— 4.00 Gramofoonmuziek. i.005.00 Pupulairs muziek 5.30—7.00 Coocert 6.00 Tijdsein. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus- concert. Na afloop Persberichten en Dans muziek. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00 II.30 Ziekendienst K.R.O. 1130—12.00 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 12.15— 1.15 Lunchmuziek. 1.15—2.00 Gramofoon platen N.C.R.V. 4.00 Tijdsein. 4.00—5.15 Con cert. 5.15—6.00 Oranje Programma. Na 6.00 Avonduitzending. Zaterdag 3 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe- richicn. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 Filmpraatje. 2.30—3.30 Tuschinksy Theater Amsterdam. 3.30—4.30 Kurhau3 Thé dan sant. 4.30—5.30 Gramofoonmuziek. 5.30— G.00 Boeken halfuurtje. 6.00 Tijdsein. 6.01 7.45 Concert. 7.45 Politiebrecihten. S.A.R.A. 8.00 Op verzoek wederopvoering van „Menske door Ys. Visset. 9.30 Liederen. 10.00—10.15 Concert (Rossini programma). 10.45 Haken cn oogen 11.15 Gramofoonpla ten. Huizen. K.R.O. 11.3012.00 Godsdien stig halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 1215—1.15 Lunchmuziek. 1.15—2.00 Gramofoonplaten. 2.00—3.15 Kinderuurtje. 5.005.45 Diner muziek. Na 5.45 Avonduitzending. HijWaar ter wereld doe je dat voor zu (een beetje bijgeloovig) „Omdat, als lt sou wachten op iemand die dien ladder voor me zou weg halen. Ik m'n trein zou missen". (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7