Voor do Reis. Fieschjes Zuurtjes. Doozen en Doosjes Bonbons. Fa. M. R.N. OOSTERVEEN ZITTINGEN IN DE EERSTE KAMER? SVEN HEDIN TE BERLIJN Terugkeer naar Azië GROOTE BRAND TE NAPELS Millioeneoscbade Koopt Uw Radio bij een vertrouwd adres. Wij vertegenwoordigen de bekende Ducretet en Philipstoesteiien UTRECHTSCHESTRAAT 15 F.H.LOMANS Betaling in overleg met kooper DE VIERING VAN BEN AUGUSTUSDAG De Humanité in beslag genomen DE CONFERENTIE IN DEN HAAG De uitnoodiging van Amerika BEL483 F. V. LOMANS DE HITTEGOLF IN AMERIKA Vele slachtoffers FRANKRIJK'S DELEGATIE NAAR DEN HAAG VOOR ONZc HUISVROUWEN .1 EEN RECEPTIE IN DE RIDDERZAAL Zijn ziekte heeft niets om het lijf Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C. Sven Hodin is te Berlin aangekomen, waar hij vandaag door den rijkspresident is ontvangen. In een onderhoud met den medewerker van de Vossische Zeitung deelde de ver maarde ontdekkingsreiziger mede op de terugreis naar Aziö te zijn, waar hij zich .weder bij zijn expeditie, die te Kansoe- Tsjetjoean is teruggebleven, zal voegen. Hedin gaat over een paar dagen oerst naar Stockholm, waar hij eenige weken blijft. SVEN HEDIN. Hij weet nog niet langs welken weg hij naar Azië zal terugkeeren. Dat hangt af van den loop van het Chineesch-Russische conflict. Hij hoopt echter, dat de Russen hem zullen toestaan dopr hun rijk naar China te reizen. Sven Hedin vertelde van de regeering te Nanking toestemming te hebben gekregen eigen postzegels in vier of vijf verschillen de waarden en kleuren uit te geven, tot een totaal bedrag van ongeveer 2500 gou den dollar. Zijn reis naar de Vereenigde Staten heeft hij alleen ondernomen voor zijn gezondheid. De Chineesche genees heer, die hem had behandold, geloofde, dat hij een gezwel aan het ruggemerg had en stuurde hem naar een specialist te Boston. Deze constateerde, dat hij alleen aan over spanning leed. Ik heb dus, voegde hij er aan toe, alleen een reis om de wereld ge maakt om te vernemen, dat ik gezond ben. Hij hoopt, dat zijn huidige expeditie een groot wetenschappelijk resultaat zal ople veren. De expeditie telt 42 geleerden, die veeds gedurende twee jaar in Azië aan den arbeid zijn en daar nog twee jaar zullen blijven. Rome, 1 A u g. (V. D.) In den afgèloopen nacht brak in de handelshaven van Napels een groote brand uit, waardoor verschei dene parafineopslagplaatsen werden aan getast en geheel uitbrandden. De vlammen sloegen wel 100 meter hoog en waren ver in den omtrek zichtbaar. De materieele schade wordt op verscheidene millioenen lires geschat. Mer.schenlevens zijn niet te betreuren. GROOTE BRAND TE SERAJEWO. Belgrado, 31 Juli (V.D.) Uit Serajewo wordt gemeld, dat daar hedenmorgen vroeg in het station een groote brand is ontstaan, waardoor de opslagplaatsen wer den aangetast en de opgeslagen goederen een prooi der vlammen werden. De oor zaak is nog onbekend, maar het eerste onderzoek geeft aanleiding tot het vermoe den, dat de brand moedwillig gesticht ia. De schade wordt geschat op acht millioen dinar. KNOEIERIJEN MET LEVERANTIES IN NATURA. Ferme straften. De rechtbank te Parij9 heeft gisteren vonnis gewezen inzake de knoeierijen met leveranties in natura. waarbij de veehan delaar Lévy en nog drie beklaagden, onder wie de Nederlander G.. betrokken waren Lévy werd veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf en 2000 frs. boete. Van de andere beklaagden kreeg er één bij ver- stek vijf jaar gevangenisstraf en 10,000 frs. boete, de tweede en G. elk vier jaar en 10,000 frs. boete. Den staat werd 2 mil lioen frs. toegekend als teruggaaf van de onrechtmatig geïnde'bedragen. vrL'R KINDEREN LEVEND VERBRAND. Droeve thuiskomst van eon baanwachter. R o m e, 2 1 .1 u 1 i. In het dorp Corbola bij Rovigo moest een baanwachter, toen hij van zijn nachtdienst huiswaarts keerde, tot de ontdekking komen, dat zijn woning in middels geheel in ascb was gelegd. Zijn vier kinderen, die er zich alleen in hadden bevonden de man wag namelijk weduw naar waren levend verbrand. De ver minkte lijkjes zijn reeds gevonden. (Tel Kalm verloop te Berlijn en te Brussel B e r l ij n, 1 Aug. (H. N.) Tot vanavond is de dag van heden kalm verloopen. Ook in Neu-Koelln, dat in Mei het tooneel van de straatgevechten was, bleef het rustig. Eerst tegen 4 uur begonnen zich troepen communisten op verschillende plaatsen te verzamelen om vandaar naar de Lustgar- ten te marcheeren. Het bleek echter dat aan het parool van de roode bladen om te gen 3 uur den arbeid neer te leggen slechts op betrekkelijk kleine schaal gevolg was gegeven. De opmarsch was niet zoo groot als verwacht had kunnen worden. Tegen half 6 begonnen de verschillende optoch ten, die door een sterke politiemacht wer den begeleid in de Lustgarten aan te ko men, waar vervolgens de verschillende sprekers op de bekende wijze het woord voerden. Tegen 7 uur vertrokken de be- toogers weer weg, zonder dat het tot wan ordelijkheden was gekomen. Kalm verloop te Brussel, Brussel, 1 Aug. (V. D.) De herden king van het uitbreken van den oorlog is heden in alle kalmte verloopen. De sta tions werden door een niet groote politie macht bewaakt. Met reden mag verwacht worden, dat de betooging, welke heden avond 7 uur aanvangt en een groot aantal straten zal doortrekken, niet mei. inciden ten gepaard zal gaan. Te Parijs. Parijs, 1 Aug. (V. D.) Tot twaalf uur hedenmiddag heerschte overal te Parijs volkomen rust en orde. De arbeiders wa ren voor liet overgroote deel aan den ar beid gegaan. Naar schatting zijn ongeveer vijf procent der arbeiders in staking. De straten bieden den gewonen aanblik, doch bet aantal taxi's is geringer dan gewoon lijk. Bij het in beslagnemen van de „Hu manité' werden ze9 medewerkers van dit dagblad gearresteerd. Ook in Parijs en in de omgeving werden hedenmorgen nog eenige personen gearresteerd. Te St. Etienne vonden dertig arrestaties plaats. Uit Brussel wordt gemeld, dat de politie daar toestemming heeft gegeven om lie den avond een communistische demonstratie te houden. Zij zal echter bijzondere maatrege len nemen. Op 6 Augustus zal de eerste bijeen komst plaats vinden Uit Berlijn wordt bericht Omtrent de formeele zijde van de bijeen' roeping der Haagsche conferentie wordt van welingelichte zijde medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de zes mogend heden, die tot de conferentie hebben be sloten, den zesden Augustus op een bepaald uur in Den Haag zullen bijeenkomen. Ver volgens zal de openingsvorgadering plaats hebben. Dezelfde ze9 mogendheden noodigen Amerika uit deel te nemen aan de confe rentie en de uitnoodiging zal door den doyen van het diplomatieke korps te Was hington worden overgebracht. In welken vorm de Vereenigde Staten aan de conferentie zullen deelnemen, hetzij door e'en vertegenwoordiger, die alleen de beraadslagingen aanhoort, hetzij door een vertegenwoordiger, die daaraan deelneemt, zal Amerika natuurlijk zelf beslissen. Ook de kleinere mogendheden, die her- stel-schuldeischers zijn, zullen worden uit- genoodigd. Tot sommige hunner is de uit noodiging reeds gericht. DE JONGSTE STAATSGREEP IN ROEMENIE. Volgens oen bericht uit Boekarest is het onderzoek inzake de militaire samenzwe ring geëindigd. Het tweede legercorps stelt voor een aanklacht in te dienen tegen 42 militairen, die tegen den nacht van 4 Juli toebereidselen hadden getroffen voor een aanval op de belangrijke staatsgebouwen en het uit den weg ruimen van de leden der regeering. Tal van officieren, ambte naren en arbeiders worden beschuldigd van deelneming aan het complot. De samen zweerders hadden zich naar het voorbeeld der Italiaansche fascisten georganiseerd en droegen zwarte hemden als herkennings- teeken. Het proces begint op 2 September voor den krijgsraad van het tweede leger corps. HET PROCES WEGENS DEN AANSLAG OP KEMAL PASJA. Uit Smyrna wordt gemeld, dat in het proces tegen mevr. Kadrye, die met haar moeder, haar zuster en haar man beklaagd was van een aanslag tegen het leven van Kemal Pasja, alle beklaagden vrijgespro- Weigert uw electrisch licht DIE DOET ZIJN PLICHT UTRECHTSCHES TRAAT 15 De buitengewone warmte in een groot deel van de Vereenigde Staten en Canada houdt nog steeds aan. Er worden tal van sterfgevallen gemeld. Alleen in den staat New York wordt de schade aan landbouw gewassen op drie millioen doliar geschat. De samenstelling Verklaringen van Zaleski Parijs, 1 Aug. (H.N.) De officieele lijst der Fransche delegatie, die aan de Haag sche conferentie zal deelnemen is thans gepubliceerd. De delegatie staat onder lei ding van Briancl. den minister van finan ciën Cherin en den minister van arbeid Loucheur. Verder behooren tot de delega tie de chef der politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken Phi lippe Bertbelot, de rechtskundige adviseur van het ministerie van buitenlandsche za ken en ook de gouverneur van de bank van Frankrijk Boreau, die Frankrijk op de conferentie van deskundigen heeft verte genwoordigd. Later zullen ook de Fransche gedelegeerden in de Rijnland-commissie en de opperbevelhebber van het Rijnleger naar Den Haag ontboden worden. De Litansche nota. Warschau, 1 Aug. (H. X.) Naar de bladen melden, heeft minister Zaleski tij dens zijn verblijf te Parijs, waar hij vier dagen vertoefde, verschillende belangrijke besprekingen met Briand en andere politici gehad. Tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaarde bij, dat Polen aan de conferentie te Den Haag zal deelnemen, wat een bewijs is voor het toenemende aan zien van Polen. De Poolsche delegatie zal aan de beraadslagingen te Den Haag van den beginne af aan deelnemen. De samen stelling van de Poolsche delegatie zal in den loop van Donderdag plaats hebben. Waarschijnlijk zal Zaleski zelf de leiding op zich nemen. Wat het memorandum van den Litauschen minister-president Wol- demaras aan den Volkenbond betreft, ver klaarde Zaleski, dat hij van den inhoud van dit memorandum voorloopig slechts uit de Fransche bladen beeft kunnen ken nis nemen. De Litausche nota is zoodanig, dat zij eigenlijk geen antwoord verdient. Aangezien echter toonaangevende personen te Genève gedwongen zijn zich met deze aangelegenheid bezig te houden, zal Polen zeer zeker antwoorden. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN BOEREN. Hamburg, 1 Aug. (H.N.) Te Neu- Münster is het vandaag tot eon botsing ge komen tusschen de politie en de boeren, die op groote schaal naar Münster waren gekomen om den leider van den landbond Wilhelm Hamken af te halen, die vandaag uit de gevangenis werd ontslagen. Er werd een stoet van ongeveer 3000 deelnemers gevormd die een vlag waarop een ploeg en een groot zwaard afgebeeld waren, wil den ontplooien. De politie trachtte dit te beletten, waarop het tot een handgemeen kwam, zoodat de politie ten slotte gedwon gen was van de gummistokken gebruik te maken. Een aantal personen werd daarbij gewond. Nadat de politie de vlag in beslag had genomen, stelde zij zich aan het hoofd van den stoet die thans in goede orde door de hoofdstraten naar het lokaal van den landbond trok waar de komst van Hamken werd afgewacht. DE TRAMSTAKING TE ROSARIO OPGEHEVEN. B u e n o s-A ires, 1 Aug. (V. De tramstaking te Rosario. die met haar ge volgen een zeer rustigen omvang had aan genomen, is opgeheven, aangezien de beide partijen tot overeenstemming zijn geko men. Het werk zal ten spoedigste worden hervat. DE STAKING TE BOMBAY. Werkhervatting op groote schaaL Londen. 1 Aug. (H. N.) Het conflict in de katoenspinnerijen te Bombay, dat se dert het begin var. dit jaar voortduurt, wordt thans als geëindigd beschouwd, nu meer dan 100.000 arbeiders het werk heb ben hervat. BLOEDIGE ONLUSTEN TE BANGALORE. Bangalore, 1 A j g. (V. D.) Bij een bot sing met Indische studenten werden gis teren vijftig studenten door scherpe schoten van de politie gewond. Men vreest rtot vele studenten aan de opgeloopen verwondin gen zullen overlijden. -v EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Stuttgart, 1 Aug. (H. N.) Gif teren zijn van het vliegterrein te Boeblingen ze ven lichte vliegtuigen naar Parijs vertrok ken om deel te nemen aan de Europeesche rondvlucht. De vlucht gaat van Parijs naar Boekarest en vervolgens over Boedapest en Weencn naar Parijs terug Bij deze vlucht zal het vooral aankomen op de snelheid en de regelmatigheied der vliegtuigen. lederen dag zal een bepaalde etappe moeten wor den afgelegd. DE MIJNRAMP IN SILEZIË. Het aantal dooden tot dertig gestegen. Waldenburg, 1 Aug. (V. D.) In den loop van den nacht zijn van de slachtof fers van de mijnramp te Waldenburg twee zwaar gewonde sleepers aan de gevolgen van hun verwondingen overleden, zoodat het aantal dooden thans gestegen is tot dertig. Koffietafel: Blikje zalm. Middagtafel: Gebakken bot. Kropsla. Aardappelen. Broodsdhoteltje. LANG£STRAAT 42 - TEL. 77 De diplomatieke herstel conferentie Geen publiek wordt toegelaten De Witte Ster correspondent der N.R.C. schrijft: Nog steeds verkeert onze regeering in onzekerheid, hoe de conferentie moet wor den ingericht. Het begint er nu werkelijk naar uit te zien, alsof men toch nog op 6 Augustus wil beginnen. Maar nog altijd ontbreekt het algemeene secretariaat. Er is niemand die zeggen kan wat eigenlijk ter voorbereiding noodig is. Zal men open bare zittingen houden? Soms doet men het, soms laat men het na. De conferentie van Spa hield geen enkele vergadering, waarbij pers en publiek waren toegelaten. Als wij ons wel herinneren,, was dit ook op de conferentie van Locarno het geval. Wij zouden tal van schadeloosstellingscon- fercnlies kunnen opsommen, waarbij alle besprekingen achter gesloten deuren plaats vonden. Het zou dus geen ongewoon ver schijnsel zijn, als ook dezen keer publieke tribunes een overbodige weelde zouden blijken. In geen geval zal de conferentie toegan kelijk zijn voor het Nederlandsch publiek. Wat in de vergaderzaal aan ruimte voor toeschouwers overblijft, moet voor de pers worden gereserveerd. Dit is ook niet anders dan billijk. Wij Nederlanders hebben als zoodanig geen belangen ter conferentie. Ne derland zal. evenals alle andere landen, als de gelegenheid tot toehooren geboden wordt, alleen door zijn pers daarvan ge bruik kunnen maken. Zou de conferentie openbare bijeenkom sten houden, dan zullen deze zeker slechts zeer schaarsch zijn. Op meer dan twee, of ten hoogste drie, hoeft men niet te rekenen. Intusschen is het voor het departement van buitenlandsche zaken, dat totnogtoe zonder eenige voorlichting van den kant der be trokkenen, de snel naderende conferentie heeft moeten voorbereiden, een punt van belang te weten, of een vergaderzaal voor openbare vergaderingen noodig is. Natuur lijk houdt men met de mogelijkheid, dat dit wèl het geval zal zijn, terdege rekening. Men heeft daarvoor als plaats uitgekozen de zaal van de Eerste Kamer. De lokalitei ten van de Tweede Kamer zullen voor het bureau der conferentie enz. worden inge richt. Menigeen zal deze keus wat vreemd vin den. Er is echter allerlei voor te zeggen: en allerlei dat pleit tegen andere, in aan merking komende gelegenheden. Het Vredespaleis staat niet ter beschik king. Daar zetelt het Internationale Hof van Justitie, en heeft bovendien de Inter nationale Academie op het ©ogenblik haar tehuis. De Ridderzaal is veel te groot en heeft een zeer slechte accoustiek. Men be denke, dat aan de conferentietafel op zijn hoogst slechts een paar dozijn gedelegeer den plaats zullen nemen. Het geheel zal waarschijnlijk doen denken aan een zit ting van den Raad van den Volkenbond; slechts zal het aantal deskundigen cn se cretarissen, dat de eigenlijke gedelegeerden in de zittingszaal begeleidt, hier allicht grooter zijn. Er is nog een bijzondere reden, om de Ridderzaal niet voor de openingsvergade ring die met de slotvergadering in de eerste plaats voor openbaarheid in aan merking komt te gebruiken. Onze regee ring wil der conferentie op haren eersten levensdag een receptie in de Ridderzaal aanbieden. Men rekent op 1000 gasten. Een glorierijker plek voor een dergelijk? ont vangst is in den Haag niet te vinden. Zou het niet een wat armoedigen indruk ma ken, als de gasten 's avonds ontdekten, dat men in allerijl hun vergaderlokaal had uit geruimd, om hun het feest te kunnen aan bieden? De keuze bleef dus slechts tusschen de Tweede en de Eerste Kamer. Gemoedsover wegingen hebben het pleit ten gunste van de Eerste Kamer beslecht. De vergaderzaal van de Tweede Kamer heeft geen bijzonder karakter; het is een. voor zijn doeleinde I practisch lokaal, meer niet. Heel anders j echter zijn interieur en atmosfeer in de j oude vergaderzaal van de Staten van Hol land. Prachtig is de zaal, indrukwekkend haar ligging aan den stillen Vijver; daar spreekt de geest der geschiedenis. Onze autoriteiten hebben terecht gemeend, dat de door een dergelijke omgeving gewekte stemming voor de openingszitting van een conferentie van dezen aard en van deze historische beteekenis niet zonder gewicht is. Toen indertijd de Berlijnsche universi teit haar eeuwfeest vierde, opende prof. Harnack de herdenkingsplechtigheid. Hij begon zijn groote rede met te verhalen hoe diepen indruk hij had opgedaan, toen hij voor het eerst het woord had gevoerd in de grijze aula vari de Leidsche academie. Zóó sterk sprak zelfs op dat oogenblik nog tot hem de herinnering. Als Briand of wie dan ook, tot opening van de conferentie het woord neemt, zullen de atmosfeer en om geving van de oude vergaderzaal der Sta ten van Holland sterker zich doen gevoe len. dan dit ooit in de Tweede Kamer mo gelijk zou zijn geweest. Bijzonder mooie zittingzalen voor com missievergaderingen vind men in het ge bouw der Eerste Kamer. In veel opzichten is het bij uitstek geschikt voor het doel, waartoe het nu uitgekozen is. Vele journalisten echter zullen deze keu ze met schrik vernemen. Om aan hun be hoeften tegemoet te komen zijn echter voorloopige schikkingen getroffen, die ten deele het karakter van een verrassing zul len dragen. Wij zuilen die nog niet nader verraden Intusschen echter neemt onze regeerir.g haar maatregelen slechts op den gis. Nie mand is er om haar te vertellen, hoeveel commissies er zullen zijn, hoe de bijeen komsten zullen zijn ingericht, hoe groot de deelneming zal zijn aan die commissies. Voor de weinige groote bijeenkomsten in de vergaderzaal der Eerste Kamer .hoopt men, naar het voorbeeld der zittingen van den Raad van den Volkenbond, met een enkele, groote, ovale tafel voor de hoofd gedelegeerden, dwars door de zaal ge plaatst, te kunnen volstaan. Men neemt aan, dat de deskundigen cn secretarissen zich achter hun chefs zullen groepeeren. Hoe zal het echter in de andere bijeenkom sten zijn? Er zijn rijke mogelijkheden voor het vor men van commissies en sub-commissies; wij doen eenige grepen: Voor de regeling van de schadeloosstelling, een onderwerp, dat reeds in vele details kan uiteenvallen; voor de verdeeling der betalingen van Duitschland; voor de constructie van de internationale bank, waarbij niet alleen Snowden bezwaar zal maken tegen het te Parijs opgestelde schema; voor de ontrui ming van het Rijnland, een kwestie van politieken zoowel als van militairen aard. Reeds het noemen van deze hoofdpunten maakt duidelijk genoeg, hoe uitgebreide en ingewikkelde besprekingen nog noodig zijn, en hoe onwaarschijnlijk het is, dat men in drie weken gereed zal kunnen komen. Als men nu nog maar precies van elkaar wist wat men wilde, als er slechts een work- program te voren was opgesteld, dan be stond er eenige hoop. De lezer weet echter, hoe het hiermede staat. Men zou zeggen: Het wordt tijd dat de heeren zich zelf en ons een denkbeeld gaan geven van de wijze, waarop zij hier de dingen zullen aanpakken. Reeds uit hun aankondiging van de conferentie sprak geen volmaakt overeenstemmende voorstel ling ten opzichte van het program. Een inlichtingenbureau. In het gebouw der Tweede Kamer, dal, zooals gemeld, bestemd zal worden voor de vestiging van het secretariaat der her stelconferentie, zal ook gevestigd worden een gemeenschappelijk inlichtingenbureau van de Nederlandsche Spoorwegen en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, in we-rtt bu reau o.a. vertegenwoordigd zullen zijn de Compagnie Internationale des Wagons- Lits en de Mitropa. Dit bureau zal voor gedelegeerden en journalisten naar wensch reis en reis route regelen. De Ver. voor Vreemdelingen verkeer zorgt voor alle noodige materiaal, omtrent de te bezoeken plaatsen in Neder land Dit wordt in 13 talen kosteloos t^ beschikking gesteld. Voor de expeditie dei bagage cri rege ling der douane-aangelegenheden werd de lirma Gebr. Ru ijs aangewezen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2