DOODEMANS ROTS. Verhuring van Lips safe-loketten Gedurende de maand Augustus geopend van 8 VI2 en van 1V7 uur AH EPSFOORTSCH DAGDIAB 28e Jaargang No. 29 -DE EEMlANDEft"j FEUILLETON. HOTEL DE PLASMOLEN AFGEBRAND De oorzaak onbekend A/Iaison tie Jager Zn. Gemberkoekjes, Botercake, Amandelcake met vruchten. VV, H. J. ODERWALD f Kist gedekt door de driekleur Vrijdag 2 Augustus 1929 TWEEDE BLAD. BINNENLAND DE STAND VAN DE KABINETSCRISIS Heden de beslissing N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verzilveren van coupons Handeiscredieten Incassseringen Spaar-deposito's rente 4 WORDT DE ORDE VAN DE STER OPGEHEVEN? Besluit van Krishoamurli COMPAGNIE LYOr^NIASEA ÉN.V Het geweten is het beste boek o\er mo raai, dat men steeds dient le raadplegen. PASCAL. Naar het Kngelscb van A. T. QUI LLER—COUCH. 39 Maar wat nog het merkwaardigste was in deze zonderlinge vrouw, was noch haar oogen, haar rimpels en haar vreemde ge laatskleur, maar het verbazende aantal ju- weelen dat zij droeg. Toen zij daar zat on der den gloed van de lichtkroon, schitter de zij letterlijk van de edelsteenen. Bij iedere beweging van haar vlugge handen sprongen honderg^schittercnde punten van vuur uit de diamanten ringen aan haar vingers; bij iedere beweging van haar ge- rimpelden hals speelde het licht op tal- looze facetten en steeds schitterden die koude oogen even helder als de steenen. Zij "".•as rrdiept in het spel toen wij binnen kwamen en sloeg de oogen slechts \oor een oogenblik lot ons op, maar die enkele blik was zoo koud. zoo volstrekt onmenschelijk, dat ik twijfelde of het alles werkelijkheid was. De geheele vergadering had meer van een kamer vol veroordeelde geesten, waar in deze vrouw als rechter presideerde. Toen wij nog bij de deur stonden, ont stond er plotseling stilte onder de aanwe zigen: mannen en vrouwen schenen hun adem in te houden en bogen zich met aan dacht oyer de tafel. Toen een pauze daar na riep iemand het getal „ecn-cn-dertig" en het geroezemoes der stemmen begon op nieuw een vereeniging van uitroepen en teleurgesteld gemompel. Toen, en toen pas verhief de vrouw aan het hoofd van de la- fel haar stem en toen zij sprak waren haar woorden tot ons gericht. „Kom binnen, heeren. kom binnen. Ge hebt geen gunstig oogenblik gekozen, want de bank is aan het winnen, maar ge zijt niettemin welkom!" Toen haar oogen zich op ons vestigden veranderden zij toch niet van uitdrukking, env waren ofschoon ik haast niet ver wachten kan dat deze beschrijving begre pen zal worden - opeens volmaakt oplettend en tevens zonder uitdrukking. Maar nog meer verbazingwekkend was de stem die in strijd was met beide indrukken, een al lerliefste, aangename stem met een muzi- kalen klank, die het oor aangenaam aan deed als de toon van een lieve zangstem. Toeil de anderen hoorden dat wij werden toegesproken, wierpen zij een oogenblik een nieuwsgierigen blik op ons en vestig den daarnü. opnieuw hun aandacht op de tafel. Aldus welkom geheetcn kwamen wij naar het midden van de kamer en begon nen het spel na te gaan. Ik heb nooit er gens roulette zien spelen en weet dus niet of het altijd zoo toegaat, maar dit is het wat ik zag: De tafel, welke ik genoemd heb, was langwerpig en met een groen laken rand en op dien rand waren stapeltjes goud en zilvergeld, groote en kleine stapeltjes. Mid den in was een uitholling zal ik het maar noemen, waarin een lange naald draaide op een spil wanneer een hamd die in be weging bracht. Het leek op een compas van «en schip, maar in plaats van Noord, West, Zuid en Oost, was de tafel rondom de holte en op do hoogte van het compas verdeeld in vakken van rood en 'zwart mei de cij fers van 1 lot 36 en eindigend in een nul, zoodat er in het geheel 37 vakken waren, die met het cijfer tegenover de vrouw die presideerde begonnen. Als het s. el begon legden de spelers hun geld op het een of ander vak. Ik zag dat ze zoowel op zwart als op rood konden zetten of weer op een van de drie dozijn 1-1?, 13-21, 25-36. Toen jet geld was opgezet, boog de vro'jv zich voorover en bracht met een zwaai van haar arm den naald in beweging. Dit deed zij drie maal, dn» maal bogen zich de begeerige gezichten c cr tot de draaiende naald en telkens maakte ik op uit het gemompel om mij heen, dat dj bank enorm veel gewonnen had. Na de derde ronde keek de vrouw op cn zei lot Loveday: „U is hier meer geweest en ik herinner mij, dat u ongelukkig was. Kom naast mij zitten als u kans wilt hebben te winnen en misschien maakt u een •nud aan het succes van de bank. Het begint mij zelf te verve len. Of lievier nog, laat dien donkeren knap pen vriend voor u opzeilen. Heeft u wel oons meer gespeeld?' vrJ3g zij mij. Ik schudde het boord. „Des te heter. De Fortuin begunstigt al tijd de beginnelingen en als dat gebeurt, dan zal mijn belooning wezen zulk een knappen jongen naast mij te hebben". Dit zeggende gat' zij haar aandacht weer aan de bank. Aan haar rechterhand zat een grijze heer met een oud gezicht en wreede oogen, die dit als een waarschuwing had moeten be schouwen om heen te gaan. Maar hij ver slond er geei) woord van. Al zijn aandacht Men meldt ons uit Vcnlo: Hedenmiddag tegen 12 uur brak brand uit in het bekende ontspanningsoord Hotel de Piasmolen, ge iegen tusschen Gennep en Mook. Het hecle hotel stond spoedig in lichte laaie. De brandweer uit Nijmegen die spoedig tei plaatse was, moest zich beperken tot de bescherming der aangrenzende bosschcn. De oorzaak is onbekend. Omtrent dezen brand meldt een corres pondent van het I-Ibld. nog: liet bekende hotel „De Piasmolen te Mook is gistermiddag door een grooteu brand vrijwel geheel verwoest. Vermoede lijk ontstaan door een defect aan een der schoorstecnen, breidde de brand, aange wakkerd door den stormachtigen wind, zich met enorme snelheid uit. Een kellner, die zich op <te derde etage bevond, bc merkte tegen twaalf uur een verstikkende rook. Direct maakte hij alarm, waarop al het personeel toeschoot. Het vuur bleek echter reeds zoo'n omvang te hebben aan genomen, dat aan blusschen met eigen middelen niet te denken viel. De brandwee- ren van Mook en Middelaar waren spoedig ter plaatse, maar beschikten ten eencn male over totaal onvoldoend materiaal om met succes den strijd tegen de vuurzee aan te binden. De kleine handbrandspuitjes wa ren zelfs niet bij machte om de tweede étage te bereiken, terwijl het vuur op de derde étage woedde. Daarom werd de hult» der Xijineegschc brandweer ingeroepen, die spoedig met een groote motorspuit ter plaatse was. liet grootste deel van het hotel stond toen al in volle vlam, terwijl het vuur steeds grootere afmetingen aannam door den fei len wind. lSen paar hevige regenbuien hadden zoo goed als geen resultaat. Om streeks één uur stortte met donderend ge raas het dak in, waarna de vlammpn hoog oplaaiden. Bij het uitbreken van don brand was het hotel geheel met gasten ten getale van ruim zestig bezet, waarbij nog komt ongeveer twintig man personeel. Het is nog niet be kend of veel gasten bij den brand verloren hebben. De schade, ook de bedrijfsschade voor het seizoen, wordt door verzekering gedekt. Van heinde en verre is een groote me nigte per auto en rijwiel naar de plaats des onheils gekomen om den brand gado te slaan. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN DOOR EEN DIRECTEUR? Een onderzoek voor Lange- dijker gemeenten en St. Pancras. De commissaris der Koningin in Noord Holland heeft, als gevolg van een besluit der vier Langedijker gemeentebesturen en dat van St. Pancras, die do gemeenschap pelijke lichthedrijvcn voor de gemeenten cxploiteercn, een commissie benoemd. Deze bestaat uit de heeren Oldenburg, Ochtman en baron van llaarsholte, directeuren van de provinciale bedrijven in Noord-Holland. Zij zal een onderzoek instellen naar de ge grondheid der beschuldiging van drie de zer gemeentebesturen, als zou de directeur der lichthedrijvcn ten onrechte 5 der uitbreidingen, tot een bedrag van ongeveer 260.000, hebben genoten. (Telegr.). Langestraat 56 Telef. 115. BEDREIGD GOOILUST. De heer F. E. Blaauw, deelt ons naar aan leiding van ons bericht mede, dat de Ge meente 's Graveland de bouwvergunning heeft gegeven, de hinderwet ook, maar dat hij in beroep bil de Ivoningiu is en gesteund wordt door een zwerm van rekesten, die hem steunen. Da Baad van State? moet over het geval nog zitting houden en eerst dan wordt definitief beslist. Laten wij ernstig hopen dat die' beslissing ten gunste van ons mooie en interessante Gooilust mag zijn. De crematie op Weste'rvcld Onder buitengewoon groote belangstel ling is gistermiddag op Westerveld de verassching geschied van''hel overschot van den heer W. II. J. Olderwuld oud-directeur en commissaris van de Stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam. Van do Stoom vaart Mij. Nederland waren aanwezig do heeren S. P. van Eeghcn, P. E. Tegelberg, M. K. Koning, B. van Heugel en Bronsing. directeuren. Verder merkten wij op jhr. mr dr. A. Röell, Comm. der Koningin in Noord-Holland, en vele andere hoogge plaatste personen. Allereerst werd gespro ken door den heer P E. Tegelberg namens de Stoomvaart Mij. Nederland. Deze wees o. a. op dc groote sympathie die de over ledene zoowel van de directie als van vele andoren genoot. De lieer E. Heldring, voorzittter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, huldigde den overledene en getujgde namens vele lichamen op 't ge bied van handel, scheepvaart en opvoeding, van groote erkentelijkheid. Daarna sprak de heer Boenna namens het varend tn walpersonccl van tie Mij. Nederland. Al ging de heer Oderwald voor enkele jaren als directeur heen alldus spr. toch bleef hij altijd bij ons en altijd heeft hij de belangen der jongeren be hartigd. 0 Onder het spelen van Asses Tod, Gezang 3, werd dc kist, gedekt door de Nederland sell o vlag uitgedragen. Bij het crematorium heeft mevrouw Oderwald dank betuigd voor dc grooto belangstelling. Ze hccjl in dit stadium een normaal verloop Men .meldt ons uit 'sGravenhage: In de Woensdagmiddag op uitnoodiging van den kabinetsformateur minister van Staat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck ge houden besprekingen betreffende de kabi netscrisis, waren de Kamerfracties der A. lï., C. H. en R. K. vertegenwoordigd. de Anti-revolutionaire door den tweeden voorzitter mr. dr. E. J. Beumer, (de voor zitter, mr. Th. Heemskerk, vertoeft reeds sedert eenigen tijd buitenslands) en door den heer II. Colijn: de Christelijk-IIistori- sche door den voorzitter, mr. J. Schokking en het lid der fractie, den heer J. R. Snoeck Henkemans; de Roomsch-Katholieke door den voorzitter mgr. dr. W. II. Nolens en het lid der fractie mr. P. J. M Aalberse. :jt Het is ons bij navrage ter bevoegder plaatse gebleken, dat de kabinetscrisis in dit stadium haar normaal verloop heeft. Nadat tusschen den kabinetsformateur eenerzijds en de A. R., C. II. en R. K. Tweede Kamerfracties anderzijds een uil wisseling van schriftelijke bescheiden heeft plaats gehad, heeft, zooals steeds in zijn voornemen lag, jhr. mr. Ruys de Beeren brouck, de vertegenwoordigers dier fracties tot een samenkomst met hem uitgenoo- digd. Zoonis wij bereids mededeelden worden de Woensdag j.l. begonnen besprekingen Vrijdag 2 Augustus voortgezel. In die bij eenkomst zal een definitieve beslissing in een of anderen zin gunstig of ongunstig %voor de vorming van een parlementair kabinet steunende op de rechterzijde vallen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd voor den tijd van vijf jaren tot lid der commissie van advies bedoeld in art. 37 der wet tot herziening van de finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de handelshoogeschool te Rotterdam, tevens voorzitter, mr. A. Veen, administra teur van de afd. belastingen en statistiek ter gemeente-secretarie le Rotterdam; mr. A. Jonker, directeur cn secretaris van de vereeniging voor Nederlandsche gemeenten te 'sGravenhage, mr. II. W. T. Mulder, re ferendaris bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland te 's-Gravenhage; J. D. A Visser, hoofdcommies bij het centraal bu reau voor statistiek te 's-Gravenhage, J. Walch, administrateur der gemeentefinan ciën te Amsterdam cn W. Wagenaar, refe rendaris bij het departement van finan ciën; benoemd lot burgemeester van ITonlenis- se mr. R. J. J. Lambooy; eervol ontslagen uit den zeedienst vvo gens eindigen van hun bij hun benoeming aangegaan dienstverband de officieren vlie ger'der tweede klasse II. M. van der Vijver en W. II. Smets. Bevorderd tot Groot-officier in de Oran- je-Nassau-orde W. dc Vlugt, burgemeester van Amsterdam benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier Mevrouw P. A. van Leeuwn—Waller en Mevr. B. R. M. Koningsberger—Lang, leden van de uitvoe rende commissie van het Nationaal Comité tot huldiging van II.M. de Koningin-Moe der, te 's-Gravcnhage Mevrouw F. A. J. Tripzegers—Veeckens, Presidente van het Huldigingscomité ïïi Nedarlandsch-Indiè A. J. de Haan, voorzitter van het Aubade- ccmité bij de huldiging van II. M. de Ko ningin-Moeder, te Amsterdam (bij bevorde ring) tot ridder Jonkvrouwe W. van Pan- thaleon Baronesse van Eek, penningmees teres van het Nationaal Comité tol huldi ging van If. M. de Koningin Moeder te 's- Gravcnhage F. Th. M. Luns, leider \an het Begentessespel in het Stadion, le Am sterdam en C. de Graaft te Amsterdam. Toegekend de zilveren 'eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan P. Vermeeren, wonende te Geertruidenberg, opzichter bij de N.V. Papierfabriek Maasmond te Raams donksveer de bronzen idem aan M. van Ardenne, wonende te" Geertruidenberg, tim merman bij die fabriek zilveren idem aan W. Hanaart, le bediende van liet Collegium van het Leidsche Studenten corps te Leiden bronzen idem aanJ. Schreuder, pakhuisknecht in het filiaal van de N.V. Kaashandel Maatschappij „Gouda" te Rotterdam L. Wubben te 's- Gravcnhage. machinist van den Noordpol der en aan D. J. Beltman te Schnlkhaer ge meente Diepenveen, wegwerker in dienst van de N.V. Overijsselsche Kanalisatie Maatschappij. Benoemd aan de Rijks II B. S. te Ap- pinsedain tot leeraar T. Jarings, thans lij delijk en wederom lijdelijk benoemd tol leeares Mejuffr. L. M. H. F. Abels. Benoemd aan de Rijks II. B. S. te Neu zen tot leerares Mejuff. C. A Stibbe, thans tijdelijk en wederom tijdelijk benoemd tot leerares Mejuffrouw W. A. Zijlslra cn W. M. C. Morel en tot leeraar J. Klok. Benoemd tot leeraar aan de Rijks II. R S. te Vlissingen J. M. Goeman, thans tijde lijk. Benoemd tot directeur-léeraar aan de Rijks II. B. S. te Waganingen Dr. N. Bak ker, met eervol ontslag als directeur-lëe- raor aan de Rijks II.B.S. ie Velsen. Benoemd tot leeraar aan de Rijks II.B.S. te Schiedam H. Willems met eervol ontslag als leeraar aan dc Rijks II IJ. S. te Oost- hu De Minister van Waterstaat heeft aan den lieer Jr. E C. W. van Dijk te Billho- veti wegens zijne benoeming lot directeur der Ned. Spoorwegen eervol ontslag ver leend als lid van den Spoorwegraad, met dank en benoemd tot lid tot li December 1929 den heer J. I). Evers, chef van Dienst i der Exploitatie bij dc Ned. Spoorwegen te Utrecht. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der dir. belas tingen enz. P. IT. Pesman, toegevoegd aan het Hoofd van de inspectie der belastingen te Groningen, 3e afd. verplaatst naar den Helder en aangewezen als hoofd van de j inspectie der dir. bel. enz., aldaar. Benoemd bij het reserve personeel der landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot Reserve-Officier van Gezondheid der tweede klasse, de hee ren J. P. Niekerk, I. A. C. Schepel, W. C. J. B. Hulscher cn A. de Moov, artsen eervol ontslagon uit den militairen dienst de reservc-eerste-luitenant R. 11. Jansen van het 3de Reg. Veld-Artillèrie. Bij K. B. is aan Mej. J. F. M. Brans op haar verzoek met ingang van 1 Augustus 1929 eervol ontslag verleend uit hare be trekking van kanselier der eerste klasse aan Hare Majesteits Gezantschap te Was hington en is de heer B. van Loen met ingang van dienzelfden datum als zooda nig benoemd. voor Amersfoort en Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT Directie: A. H. MARTENS. Naar wij vernemen zal de orde van de „Ster worden opgeheven. De reden van deze opheffing zou hierin zijn gelegen, dat de heer J. Krisriamurtic, het hoofd der or de, van meening is, dat aangezien zijn lee ringen, voor de geheele wereld bestemd UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT 'HP UTRl KRISHNAMURTI. zijn, de orde als organisatie eerder een be lemmering zal zijn, voor de verspreiding van zijn boodschap. Het publiek in het algemeen beschouwd, de gegeven lGering steeds als voor een kleine groep van menschcn bestemd, het geen onjuist geacht wordt. Teneinde deze misvatting te doen ver dwijnen zal het Ster-lidmaatschap opge heven worden. Vermoedelijk zal een zake lijke organisatie van een kleine groep wer kers blijven bestaan voor de organisatie van lezingen, kampen, enz. •Een officieele niededeeling zal hierom trent dezer dagen bekend worden gemaakt. VERLOVEN BIJT DE P. T. T. UITGESTELD. In verband met de Herstel conferentie. In verband met de Herstelcónferentie heeft naar de Tel. meldt het hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie cn Tele fonie alle verloven van liet personeel, die a.s. Maandag zouden ingaan, voor onbe- paalden tijd uitgesteld. was gevestigd op de tafel voor hem en de eenigo beweging die hij maakte was zich nog dichter over het spel heen te buigen. Torn fluisterde mij in het oor: „Jij hebt het geld, Jasper; volg haar raad op als je werkelijk dit spel wilt uitspelen. Ga zitten als je er kans toe ziet cn speel zooals je zelfs wilt". „Jij bent hier meer geweest", antwoordde ik, „cn weet meer van het spel af". „Ja, ik ben hier meer geweest, maar dat heeft mij "duur genoeg gekost! Neen, neen, jij bent zelf op het idee gekomen om te spelen, je moet het plan nu zelf ten uitvoer brengen. Ik ben altijd ongelukkig en wat zou ik er meer van weten dan jij, er is niets aan cn je kijkt eerst maar een paar maal toe, het is doodeenvoudig". Weer had de bank gewonnen. Aan de lin kerhand van onze gastvrouw stond een suf fige man met een schopje in zijn hand. waarmee hij al de winst naar zich toehaal de. Al de mcnschen die er omheen ston den hadden doodsangstige gezichten; zelfs op de gezichten van de winners, en dat waren er werkelijk niet veel, was geen spoor van satisfactie te lezen, het was of ze in vreeselijke overspanning verkeerden, waarin ze niets anders zagen dan' de sta peltjes geld, de gonzende naald en de schit terende handen van de vrouw die de naald liet draaien. Zij zat daar steeds doodkalm en koud, de oogen gericht op het schouw spel als een sphinx schitterend van edel gesteenten. Toen ik mijn oogen gevestigd hield op de naald, ronddraaiend en stilstaand, werd ook ik langzamerhand bevangen door de krank zinnige opwinding die iedereen vervulde Ue glinsterende vingers van de gastvrouw hielden mij vast als een slang, die zich om haar slachtoffer kronkelt. De verslikkende hitte, de gloed van het licht, de verwarde- geluiden stegen mij naar liet hoofd zoonis de wijn de hersens verhit. Het rinkelen van het geld, de harde stem van den man met de spade, die met bepaalde tusschcnpoozeu riep: „Opzetten, heeren!" het werktuigelijke spel, dat alles verwarde mijn zinnon Ik vergat Tom, ik vergat de reden van onze komst, ik vergat zelfs waar ik was en ik boog mij voorover naar het snel voortdraaiendo wiel, met evenveel spanning als de meest verwoede speler. Ik werd uit mijn gepeins gewekt door een gemompelden vloek, toon de man met het grijze haar voor mij van zijn stoel opstond cn heenging van de tafel met wanhopige oogen cn slependen gang. Toen hij opstond maakten de met jüweelen beladen vingers een kleine beweging cn ik viel neder op den ledigen stoel. De bank won nog steeds. Aan de linker hand van de gastvrouw lag een steeds hoo- ger wordende stapel goud en zilver, dat dan in de roode en zwarte vakjes verdeeld werd. En al dien tijd had de vrouw nauwelijks een woord gezegd, maar toen de naald weer be gon te draaien, al langzamer cn eindelijk stilstond ditmaal te midden van we^Jno- pige vervloekingen wendde zij zien tot mij en zeide: „Nu kunt ge de bank laten springen ala ge wilt. Speel zoo brutaal als ge kunt; ik zou graag willen verliezen aan zulk ecu knappen jongen man". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5