Marijke FINANCIEN VAN RIJK EN GEMEENTEN Verschenen/ Cissy vanMarxveldt COMMISSIE VAN ADVIES BIJEEN NEDERL: HEIDE MIJ. Jaarverslag over 1928 FABRIEKSKETEL GESPRONGEN DE OPRUIMING VAN HET LEIDSCHE STADHUIS HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN NOORDWIJK'S NIEUWE BURGEMEESTER Humorhoekje w het nieuwe boek van iè In lederen Beekhtn&l Gebonden f 2.90. Oltg. Valkhof] Co -Amersfoort Een met grooten spoed bijeen geroepen eerste vergadering Overweldigende arbeid vóór Mei 1930 De algemeenc vergadering te Lcetiïcardcn De algemeene vergadering zal gehouden worden te Leeuwarden op (1 September. 7 September zal een excursie gemaakt worden naar de Boornbergumer petten en naar da bosschen bij Beetsterzwaag en 01 terterp. Het jaarverslag zegt, dat in het algemeen kan gezegd worden, dat in 1928 de parti culiere ontginningen zijn toegenomen cn ook de particuliere ontginningen met Rijks steun weder van beteekenis zijn geweest. Tevens bleek, dat door de gunstige resul taten voor den akkerbouw de lust tot ont ginning toenam. Ook de z.g. ontginnings vennootschappen waren krachtig werk zaam. Die ontginningsvennootschappen zijn •voor het platteland van veel belang en dat niet alleen, doordat zij werkgelegenheid scheppen, maar ook en niet in minder mate, doordat zij het werk goed laten uit roeren. Dat ruilverkaveling een bijzonder gun- stigen invloed kan hebben op de verbete ring van den grond, is overtuigend geble ken te Nieuw-Leusen. De resultaten, ver kregen rnet 00 Ii.A grond, in den winter van 1927'28 bewerkt, waren van dien aard, dat spoedig meer dan 200 II.A. in bewerking werd genomen en ook de ont ginning van heidegronden toenam. In het algemeen kan gezegd worden, dat de opbrengsten van het bouwland in 1928 hoog cn zelfs hier en daar zeer hoog zijn geweest. Opbrengsten van 50 II.L. rogge behoorden inderdaad niet tot de zeldzaam heden en evenmin aardappeloogsten van i50 a 500 H.L. De lage prijs van de aard appelen was echter oorzaak, don de gun stige financieele verwachtingen van dit gewas riiet in vervulling zijn gegaan. Wat den boschbouw betreft, kan opge merkt worden, dat de jonge beplantingen over het algemeen slechts vrij goed aan geslagen zijn. liet ongunstige voorjaars weer en een paar zeer warme dagen in Juli hebben op de jonge beplantingen min der gunstig gewerkt. Vooral in het zuiden van het land, maar ook elders, hebben nachtvorsten in Mei belangrijke schade aangei icht aan jonge bezaaiingen. In de echte boschbouwstreken, de Velu- we en gedeelten van Noord-Brabant, ne men de dunningswerkzaamheden geregeld toe. De bosschen geven daar hoe langer hoe meer werk. HEVIGE BRAND TE WIJK AAN ZEZE. Een sigarenmagazijn uitgebrand. Gistermorgen te 9 uur brak door onbe kende oorzaak plotseling brand uit in het sigarenmagazijn van den heer Z. aan den Boeweg onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin. De felle wind wakkerde het vuur zeer snel aan, zoodat binnen enkele minu ien de vlammen hoog oplaaiden, waardoor groot gevaar voor de belendende perceelen ontstond. De zeer brandbare voorraad gaf het vuur steeds opnieuw voedsel, zoodat spoedig ook een aangrenzende kruideniers winkel door het vuur werd aangetast. De brandweer van Wijk aan Zee en Duin vermocht met haar primitief materiaal niets tegen de vuurzee uit te richten. Aan gezien de grensscheiding van de geheel in- eenloopende gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin juist midden over den rijweg loopt, zoodat de bewoners van de straat tot twee verschillende gemeenten behooren, kon de Beverwijksche brandweer aanvankelijk geen hulp bieden. Spoedig werd echter haar hulp langs officicelen weg ingeroepen. De motorspuit van Bever wijk was toen vlug ter plaatse en met 3 krachtige stralen werd het vuur aangeval len. Aan dit krachtig optreden was het te danken, dat de brand geen verdere uitbrei ding kreeg. Na een half uur ingespannen arbeid waren de samenwerkende brandwe ren het vuur meester. Het sigarenmagazijn was uitgebrand, terwijl de aangrenzende gebouwen ernstige brand- en waterschade hadden bekomen. Verzekering dekt de schade. DE HERSTELCONFERENTIE. De ontvangst der journalisten. Wegens a s. vacantie-afwezigheid kan de heer Paul Derjeu zijn benoeming tot lid van de commissie voor huisvesting der journalisten ter herstelconferentie niet aannemen. In zijn plaats is benoemd tot }id dier commissie de heer P. van t Veer. Gisteravond heeft aan het Dep. van Fi nanciën de eerste vergadering plaats ge had van de commissie van advies, bedoeld in art. 37 der wet van 15 Juli 1929 S. 3S8, „houdende herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten". Nadat de voorzitter namens de ministers van Financiën en van Binneniandsche Za ken en Landbouw de commissie had ge ïnstalleerd, sprak de voorzitter een per soonlijk woord tot de leden ter veront schuldiging van den grooten spoed, waar mede de leden tot de eerfte vergadering waren opgeroepen. Ook op de benoeming van een secretaris der commissie kan niet worden gewacht. De voorzitter verklaarde zich bereid tijdelijk mede zich te belasten met de werkzaamheden verbonden aan het secretariaat. Het archief van de commissie, vroeger werkzaam in de periode van de voorbereiding der nieuwe wet op de finan cieele verhouding, zou worden overgeno men bij de ontbinding dier commissie. Wat nu de spoedeischende werkzaamhe den der commissie betrof, meende de voor zitter dat het stellig in de bedoeling zou liggen, dat de commissie een ontwerp-alge- meenen maatregel van bestuur, bedoeld in het eerste lid van art. 37 der nieuwe wet, bij de regeering inzond. In dat geval zou dus de commissie niet wachten tot haar advies over een ontwerp-algemeenen maat regel werd gevraagd; zij zou zelve, cn dade lijk moeten handelen. Van een zuiver- technische uitvoering der wet kon daarbij geen sprake wezen. De voorzitter wees bijv. op de puzzle, op gegeven door de Tweede Kamer omtrent de verplichte uitgaven voor het lager on derwijs, door de Lager-Onderwijswet 1920 op de gemeenten gelegd. Ter vaststelling van de beteekenis van „letter g" in de be kende uitkeeringsformule was noodig dt opbrengst te weten van de gemeentefonds belasting over het dienstjaar 1931/32. Hier zou een schatting noodzakelijk wezen, om dat alle berekeningen moeten worden ge maakt in 1930. De voorzitter wees in ver band hiermede op de absolute noodzake lijkheid dat de gemeentebesturen in Mei 1930 bij het opmaken van de begrooting van inkomsten cn uitgaven voor het jaar 1931 zouden weten op welk bedrag de rijks uit- keering voor het jaar 1931 was te stellen. De gemeentebesturen zouden anders nooit het bedrog, door eigen belastingen over 1951 te dekken, kunnen vaststellen. Een overweldigende arbeid moest dus vóór Mei 1930 zijn verricht. Daarom had de com missie geen dag te verliezen. Zeer veel tijd zou heengaan aan bet behandelen van de bezwaarschriften door de gemeentebestu ren iu te dienen, wanneer de ministers de commissie o\er die bezwaren zouden wil len hooren en dus een administratie in jurisdictioneele vormen zou moeten wor den gevoerd met beantwoording van de motieven waarop de adviezen der com missie steunen. Lang vóór Mei 1930 moet dit werk ge heel zijn verricht, steunende op den alge- meenen maatregel van bestuur, die stellig in de herfst van 1929 tot stand zal moeten komen. Met het oog op de belangrijke functies der commissie mocht zij niet ontwaarden in een „vlaggetje" geplaatst naast een ambtelijk bureau dat het eigenlijk werk zou verrich ten. Vooral bij het geven van adviezen die in wezen uitspraken zijn op bezwaarschrif ten van gemeentebesturen, moet de com missie het vertrouwen hebben van regee- ring en gemeentebesturen beide en daar toe moet zij, afgezien van de aan haar toe vertrouwde ambtelijke krachten, ook zelve zijn een centrum van toewijding cn een brandpunt van energie. noegzaam principieel zijn gevormd voor de theologische studie, het advies in te win nen van het college van hoogleeraren en ten 7e. van de onder sub 1 tot genoemde beslissingen in nader overleg te treden piet den senaat der Vrije Universiteit. Een geweldige Jtnal en een grote verwoestiDg Niets van oudheidkundig belang gevonden De toren afgebroken Gisteravond lialf tien is in de Nederland- sche Katoenspinnerij te Hengelo (O.) in een bleekerij een ketel, waarin ruwe katoen werd gekookt, uit elkaar gesprongen, het geen met een geweldigen knal gepaard ging. ITet dak is minstens over een afstand van 10 M. ingestort. Het vlak aan den spoorweg gelegen terrein is overdekt met ruwe katoen en brokstukken van het dak. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Ontstemming onder de in meerder heid Protestante bevolking De installatie De pas benoemde burgemeester van Noordwijk, mr. v. d. Mortel, zijn echtge- noote en familie zijn gisteren aan de grens der gemeente hartelijk verwelkomd door een feestcomité, bestaande uit de besturen der beide oranje-vereenigingen. Bloemen werden aangeboden, waarna een défilé plaats had van allerlei vereenigingen. Op het raadhuis zongen vereenigde koren een welkomstlied. Hierop volgde de installatie door den loco-burgemeester, den heer Van Eeden, in de feestelijk versierde raadszaal. Spr. heette den burgemeester hartelijk welkom namens den Raad, wees op de belangen van Noord- wijk als badplaats, op het bloembollonbe- drijf en den landbouw, herinnerde aan het goede, dat door wijlen jhr. Van Panhuys is tot stand gebracht en vertrouwde, dat de nieuwe burgemeester zich met onpartijdig heid zou wijden aan de belangen der ge meente. De heer v. d. Mortel bracht dank aan H. M. de Koningin cn aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en gaf de verzekering, dat hij op onpartij dige wijze zou meewerken aan de belangen der gemeente. Namens den Raad sprak dr. H. van Nes, die hoopte dat deze benoeming, die voor het eerst een roornsch-katholiek burge meester bracht in Noordwijk, en bij een deel der burgerij, die nog in meerderheid Protestant is, ontstemming had gewekt, mocht strekken tot heil der gemeente en dat de eenheid van weleer, die helaas door de vele scholen dreigt teloor te gaan, mocht terugkeeren. Hij gaf de verzekering van de medewerking van den Raad. Na een druk bezochte receptie had een rijtoer met muziek plaats door de beide Noordwijken. Een zangkoor zong een wel komstlied. Bij het monument van wijlen burgemeester Pické brachten de vereenigde koren een zanghulde. De feestelijkheden werden gisteravond voortgezet met concer ten en zanguitvoeringen. ALGEMEENE SYNODE DER NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. XIII. Prof. Haiijema geeft de eindredactie \an de wijziging in artt. 2 en 3 Syn. Reglement op de benoeming van ouderlingen en diake nen en de beroeping van predikanten. Deie wijziging bedoelt de duidelijkheid te bevor deren, door de dubbelzinnigheid weg te ne men, die in het thans gebruikte werkwoord „kunnen" schuilt tegelijk wordt door deze nieuwe redactie de misvatting voortaan on mogelijk," als zouden stemgerechtigden, die eene bepaalde gemeente metterwoon verla ten hebben, toch nog in die gemeente mogen stemmen, zoolang zij op de lijst van stemge rechtigden voorkomen. De heer Eilerts de Haan geeft de eindre dactie van do wijziging in art. 35 Regl. Pen sioenfonds welke ten vorigen jare voorloo- pig en thans definitief Is aangenomen. De heer Bloem behandelt de consideratiën over de in 1928 voorloopig aangenomen wij ziging in art. 6 Alg. Reglement. De rappor- teerende commissie merkt in haar rapport op. dat deze wijziging nog niet alle moeilijk heden wegneemt en stelt daardoor eene an dere redactie voor zoowel in art G als in art. 42. Aangezien bij de voorloopige bespre king blijkt, dat deze nieuwe redactie ook eenige zakelijke wijzigingen tengevolge zal hebben, wordt de verdere behandeling tot eene volgende zitting uitgesteld. Vervolgens behandelt de heer Barbas de consideration over de wijziging in art. 53 F«eglement kerkelijk opzicht en tucht. Het geldt hier de toevoeging van een nieuwe alinea, krachtens welke de „rehabilitatie" ook binnen den termijn van 5 jaren zal kun nen worden verleend, indien de Algemeene Synodale Commissie leitcn en omstandighe den ter kennis van de Algemeene Synode heeft gebracht, waarmede geen rekening kon worden gehouden, toen de laatste uit spraak in de zaak werd gedaan, en welke tot een andere uitspraak aanleiding konden hebben gegeven. Vier leden van de commissie van rapport stellen voor deze wijziging te verwerpen, of schoon de groote meerderheid der provin ciale kerkbesturen cn 33 classikale vergade ringen gunstig adviseeren. Bij de bespreking wordt in 't licht gesteld, dat de meening, in sommige classikale ver gaderingen gehoord, als zoude hier aan de Algemeene Synodale Commissie een „nieuw recht" worden gegeven, geheel onjuist I's. Besloten wordt (met 13 tegen 6) de nieuwo alinea definitief aan te nemen. Prof. Haitjema behandelt een voorstel van de Alg. Synodale Commissie tot wijziging van artikel 2 van het Algemeen Reglement. Dit voorstel is een gevolg van de opdracht der Synode van 1928 met betrekking tot een vroeger door den heer mr. J. A. Stoop c.s. ingediend voorstel, waarover in die Synode was gehandeld. (Hand. 1928 bl. 292). Het rap port wordt ter inzage gelegd, zoodat wij in een later verslag op dit hoogst belangrijk onderwerp terugkomen. In den namiddag wordt een Synodus Con- tracta gehouden ter behandeling van een bezwaar van den kerkeraad te Heenvliet in zake goedkeuring van den legger van het predikantstraktement. DE THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Vermindering van de eischen voor hot eandidaatsezamen. De studenten der Theologische School te Kampen hebben een verzoek gericht tot de hoogleeraren om te komen tot verminde ring van de eischen van het candidaatsexa- men. Het curatorium benoemde een com missie bestaande uit de predikanten dr. K. Dijk te Den Haag, dr. W. A. van Es te Leeuwarden en J. L. Schouten te Amster dam, om met de hoogleeraren samen te spreken en het curatorium advies hierover uit te brengen. Naar aanleiding daarvan is nu besloten: le. het admissie-examen tot de Theologi sche School, gelijk het thans afgenomen wordt, af te schaffen; 2e. te trachten om in samenwerking met de Vrije Universiteit te komen tot een gemeenschappelijk toela tingsexamen, af te nemen door daarvoor speciaal te benoemen examinatoren uit de leeraren van christelijke gymansia of ly cea, welF.e lid zijn van een Gerefor meerde kerken; 3e. voor dit examen, in overleg met de Vrije Universiteit, een na dere regeling vast te stellen; 4e. voor deze nadere regeling een commissie te benoe men uit het college van hoogleeraren en dat van curatoren, die in een volgende ver gadering met definitieve voorstellen zal ko men; 5e. het onderzoek naar de beweegre denen tot het ambt te handhaven; 6e. over de vraag, welke waarborgen zijn te verkrij gen dat degenen, die zich aanmelden voor de studie a^n de Theólogiscbs school, ge Alleen een spoedige wetswijziging kan de zaak voldoende oplossen Ingrijpen c'er regeering gevraagd De heer W. H. Idzerda, oud-adviseur der Staatscommissie Bioscoopgevaar en oud-lid der Centrale Commissie der Rijksfilrukeu- ring heeft zich gewend tot den minister van binnenlandsche zaken cn landbouw met verzoek in genoemd conflict in te grijpen en door wijziging van de Bioscoop wet-daaraan een einde te maken. Adressant betoogt, dat het bemiddelings voorstel van den voorzitter der Centrale Commissie voor de Rijksfilmkeuring geen oplossing van het conflict kan brengen en wel, omdat het bestuur van den Nederl. Bioscoopbond nadrukkelijk te kennen beeft gegeven, dat een keuring in centraal ver band, als in het Zuiden toegepast, in strijd is met de Bioscoopwet, daarbij wijzende op het feit, dat de regeering het met deze hunne zienswijze eens is. hoewel de Gede puteerde Staten van Noord-Brabant ^en Limburg die zienswijze niet deelen en de gemeenten in het gelijk hebben gesteld. Het voorstel van den voorzitter der Rijkskeuringscommissie handhaaft deze keuring in centraal verband met een wij ziging in den tot nu toe gebezigden vorm van keuren, zijnde dit laatste een secun- ftlaire aangelegenheid welke staat buiten de principieele redenen, waarom het con flict gaat. Adressant betoogt nader, dat waar der halve het voorstel van den voorzitter der C. C. geen oplossing van het conflict brengt en de toestand toch zoo niet langer kan duren, slechts een spoedige wets wijziging de zaak afdoende oplost, in dier voege, dat in de Bioscoopwet een gemeen telijke nakeuring in centraal verband met name wordt genoemd. Met liet opruimingswerk van de puin hoop van het verbrand stadhuis te Leiden is men thans zoover gevorderd, dat onge veer alles, wat zich achter den voorgevel bevond, met den grond gelijk is gemankt. Behalve een stuk van den achtergevel staat de ingebouwde kluis nog overeind. Met de verwijdering van deze kluis wordt thans een begin gemaakt. Woenhdag is men klaar gekomen met de algeheelé opruiming van den toren. Gelijk destijds is gemeld, was de toren, met het oog op het gevaar voor omvallen, tot aan den eersten thans afgebroken; de afbraak van den geheelen toren is gisteren \ol- tooid. Het is wel eigenaardig, dat bij deze afbraak van den toren, niets, maar letter lijk niets van oudheidkundig belang te •voorschijn is gekomen, behalve dan de klokken, waarvan wij destijds uitvoerig ge wag maakten. Het vermoeden bestond, dat een oorkon de, aan den bouw van den tonen herinne rend. te voorschijn zou gekomen zijn, doch dit vermoeden is tot heden niet bewaar heid. Er bestaat nog een kleine kans, dat deze later alsnog gevonden kan worden, doordat een klein stukje muur, dat zich tegen den achtergevel van het pand van het modemagazijn „de Faam" bevindt, voorloopig niet verwijderd, wordt. Dit stuk je muur bevond zich aan de rechterzijde van den ingang van den toren, de plaats, waar dergelijke oorkonden nog al eens in gemetseld werden. De kans. dat dit ook. hier het geval zal zijn, moet echter, gelet op de kleine oppervlakte der overgebleven ruimte, als uiterst gering geacht worden. Bij den brand werd het pand, waarin op den beganen grond de firma Bayer God- dijn een galanteriezaak dreef, en waarvan de bovenverdieping bij het stadhuis was getrokken, zeer ernstig beschadigd. De bo venverdieping en het achtergedeelte van het pand brandden geheel uit. Men is thans begonnen ook dit pand geheel af te breken, waardoor de breedte van den voor gevel aan de Breestraat niet onbelangrijk vergroot wordt. Nog steeds wordt het vrijkomende puin bestemd voor de werken van de demping der Zuiderzee. MR. J. BLOM. f Notabel Ingezetene van TieL In den ouderdom van 45 jaar is te Tiel overleden de lieer Mr. .T. Blom, adjunct directeur van de Ned. Maatschappij van Brandverzekering, aldaar. De heer Blom was van Juni 1912 tot Juni 1915 griffier bij het Kantongerecht cn van 10 September 1919 tot aan zijn dood echter-plaatsver- vanger bij de rechtbank aldaar. Voorts was hij o.a. eenige jaren lid van den ge meenteraad, diaken der Ned. Herv. Kerk, van do oprichting der V. V. V. af, haar voorzitter en bestuurslid der Neder-Betuw- sche Paardensportvereeniging. De begrafenis is bepaald op Zaterdag middag 3 uur. DOOR ZIJN EIGEN KAR OVERREDEN. Woensdagmiddag is de 35-jarige vracht rijder J. Offermans, gehuwd cn afkomstig van Wehr (D.) even nabij Sittard onder het wiel van zijn kar geraakt en op slag ge dood. De getroffene was vader van 3 kin deren. AUTO-ONGELUK. Een chauffeur zwaar ge wond. Gisternacht is een auto, waarin vijf per sonen zaten, bij do ITulk onder Hoorn te gen een boom gereden. De chauffeur, af komstig uit Volcndam, werd met een ge broken sleutelbeen en een zware hoofd wond naar het stadsziekenhuis te Hoorn vervoerd. Do anderen bekwamen lichte verwondingen. De carosscrie van de auto is geheel verbrijzeld. Dit ongeval had, naar liet Ilbld. meldt, een nasleep. Terwijl de ziekenauto van de firma Post het slachtoffer haalde, heeft uit de garage te Hoorn een tot nu toe on bekend persoon een auto genomen en is daarmee gaan toeren, met het gevolg, dat. hij op het Kleine Noord met een huis in botsing kwam cn een steenen paal op een' stoep stuk reed. Hij heeft de auto aan zijn lot overgelaten, die later door personeel van do garage is teruggehaald. DE NIEUWE TWEEDE KAMER. Ook jhr. Ruys neomt de be noeming aan. Thans heeft ook jhr mr. Ruys de Bee- renbrouck zijn benoeming tot lid der. Tweede Kamer aangenomen. GENERAAL SNIJDERS. Generaal Snijders is Woensdag per K. L. M.-vliegtuig uit Zwitserland in ons land tei uggekeerd. HET KAMERLID DR. H. MOLLER. liet Kamerlid dr. H. Moller is sedert twee weken opgenomen in het ziekenhuis te Til burg naar de Volkskrant meldt. •Tongmensch, lot hooier ..Zeg 'cs, zou Jc aan den anderen kant van de wei willen beginnen. Mi|n vriendin hier kan mUn huwelijksaanzoek nu ieder oogenbllk aannemen". (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6