Iedere Dame gebruikt nu 4711. BINNENLANDS D00DEMANS ROTS. Zaterdag 3 Augustus 1929 28e Jaargang No. 30 DERDE BLAtt" DE KABINETSCRISIS FEESTDRUKTE IN DE RESIDENTIE A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 NEDERLANDSCHE AUTO VERONGELUKT DE RAMP TE VEENDAM HERINNERING AAN DE ELTA. DE CONFERENTIE TE DEN HAAG Twee gewonden FEUILLETON. .DE EEMlANDEft-j Een ongunstige wending van de besprekingen Geen rechtsch parlementair Kabinet Men seint ons uit den Haag Naar wij vernemen waren in dc gistel avond voortgezette bijeenkomst van den kabinetsformateur, Minister van Staat, Jhr. Buys dc Beerenbrouck, met vertegenwoor digers der drie rechtsche Kamerfracties, van deze laatste tegenwoordig do voorzit ters dior fracties, dr. Beumer, (2o voorzit ter), Mr. J. Schokking en dr. W. H. Nolens en de leden do hceren H. Colljn, J. R. Snoeck Henkemans cn rar. P. J. M. Aal- berse. De besprekingen eindigden met ecu voor do totstandkoming van een parlemen tair kabinet, steunende op de rechterzijde, ongunstige wending. Ver sell illc tide vermakelijkheden georganiseerd door hel Ilaag- sche comité voor volksfeesten UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. ib benoemd lot kantonrechter- plaatsvervanger in liet kanton Schiedam? Mr. Dr. M.M. van Praag, directeur van den Gemeentelijken Woningdicnst te Schie dam. Bij K.B. is benoemd tot ambtenaar- van het Openbaar Ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, Jhr. Mr. W. van der Gces, thans ambtenaar van het Openhaar Ministerie bij de kantongerechten te Rotterdam, Gouda en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. Bij K.B. zijn bij de Algemeene Reken kamer benoemd tot adjunct-commies, mot ingang van 1 November 1928, A. W. van Dijk, I-I. A. II. van den Heuvel, I-I. Kapteyn, H. J. Lakenman, II. de Rover, S. J. Bui tin- ga, A. J. Kocli Jr.. E. A. Varenkamp, J. R. Zoon, J. Douw, N'. van lieeschwijk, J. H. Broekhaus, J. J. Risseeuw. W. H. Roefs, A. Arnold Bik; met ingang van 1 Febr. 1929: J. R. van Mansum. Mei 90 K.M. vaart tegen een boom en daarna in een sloof TEL 217. Herdenking in den Gemeenteraad Bekende journalistieke figuren Opgewekte stemming en zonneschijn Men meldt ons uit Den Haag: De residentie heeft gisteren den verjaar dag van II.M. de Koningin-Moeder op de gebruikelijke wijze gevierd. Hoewel het weer niet bijzonder fraai was te. noemen, was het toch aanmerkelijk beter dan do laatste dagen. Op het Voor hout, Lange Vijverberg was het dan ook zeer druk. Toen tegen den middag de zon begon te 6chijnen, kreeg het geheel een vroolijker aanzien en heerschte er een op gewekte stemming. Zooals telkenjare had ook nu weer het Haagsch comité voor Volksfeesten ver schillende vermakelijkheden georganiseerd. In het Zuiderpark hadden wedstrijden en vertooningen plaats, o.a. zwemwedstrijden, polowedstrijden enz. In de Hertenkamp hadden eveneens wedstrijden plaats. Voorts was er muziek door verschillende harmonie-vereeniglngen. Gisteravond is de viering van den ver jaardag van H.M. de Koningin-Moeder op de gebruikelijke wijze voortgezet. Zooals reeds gemeld is, waren de rijksgebouwen geïllumineerd. Een verlichte „E" prijkte aan de verschillende departementsgebou wen en de illuminatie trok zooals tel ken jare veel belangstelling. Ook was er op enkele plaaten in de stad muziekuitvoering. Tenslotte was er in de Groote Kerk een feestvergadering georganiseerd door de beide Haagsche Christelijke Oranje-vereeni- gingen „Bijbel, Oranje en Nederland" en „Bijbel en Oranje". Verschillende solisten verleenden hun medewerking aan dezen feestavond, waar prof. G. Wisse uit Apeldoorn als feestrede naar optrad. Men meldt ons uit den Haag: Onder de vele journalisten, die ter ge legenheid van de conferentie in Den Haag zullen komen, zullen bekende figuren uit do buitenlandsche pers zijn. Met de Fran- sche delegatie komt een groot aantal jour nalisten mee, onder wie de bekende heer Gauvain van het journal des débats, „mem- bre de lTnstitut". Verbonden aan dc delegatie en wel voor de persaangelegenhedcn zal zijn de heer Bargeton, directeur, hoofd van den inlich tingen- en persdienst aan het ministerie van binncnTandsche zaken te Parijs. Bij de Engelsche delegatie zijn twee jour nalisten van het departement van buiten landsche zaken. Een van hen is de heer Steward, die in 1922, tijdens der Russische conferentie,ook hier was. BELANGRIJKE INBRAAK. Vaklui aan het work, voor 2400 gulden bankpapier gostoleu. Gisternacht is in het groote kantoorge bouw Boompjes 23a te Rotterdam een be langrijke inbraak gepleegd, waarbij ver moedelijk vakmcnschon aan het werk zijn geweest. In dit pand is op de le elatre de expedi tie en graanfactorsfirma Peterson en Hauchmann gevestigd, terwijl op de 2e etage de assurantiefirma Zuur en Van Duyn hare kantoren heeft Men vermoedt dat de dieven zich tegen het sluitingsuur hebben laten Insluiten cn eerst de kantoren van de expediteurs heb ben doorzocht. Hier werd een slot gefor ceerd. eenige lessenaars werden openge broken en de brandkast werd aangeboord. Het laatste echter zonder resultaat. Vervolgens is men door het uitbreken van een paneel binnengekomen bij de as surantiefirma, waar ook weer vergeefs de krachten werden gemeten op de brandkast. Ook - hier werden eenige lessenaars ge forceerd met het voor de inbrekers verras sende resultaat, dat in een daarvan de sleutel van de brandkast werd gevonden. Toen was het kinderwerk de brandkast te openen en een bedrag van 2400 gulden aan bankpapier, dat hierin was geborgen, mee te nemen. De beide brandkasten waren van oud model, doch niettemin wekt de wijze waar op hier „gewerkt" moet zijn, den indruk dat deze inbraak terdege is voorbereid cn dat men met geroutineerde dieven te doen heeft. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij het. pand door de voordeur verlaten. (Msb.) In de Donderdag gehouden raadsverga dering van Vecndam voelde burgemeester De Zee zich gedrongen eenige woorden to wijden aan de groote en verschrikkelijke ramp, welke Vecndam de vorige week heeft geteisterd. Wij denken, zoo zeide dc heer De Zee, aan de zes ddoden, die Maandag naar hun laatste rustplaats zijn gebracht, cn ook aan hem, die Maandag in het zie kenhuis is overleden cn Vrijdag wordt be graven Naast de smart cn droefenis van de acbiergeblevcnëii drukt ook de vrees voor stoffelijke zorg in de toekomst. Do plicht rust op ons om te zorgen dat in die stoffolijken nood op afdoende wijze worden voorzien. Bij het wéldadigheidscomitó zijn thans reeds gelden ingekomen en we mo gen hopen, dat liet comité voldoende gel den zal krijgen voor een fonds om op af doende wijze ook in de toekomstige jaren te kunnen helpen. Voor de vele gewonden werd de wcnsch uitgesproken, dat zij mo gen herstellen en dat de sombere rij der dooden thans een oindë zal hebben geno men. Aan het slot der -rede wijdde do Raad eenige oogcnblikkcn in stilte aan de geval len dooden. Hierna wendde de voorzitter zich tot den heer W. de Boer, een der raadsleden en een van de vele gewonden, die toevallig in de fabriek was. maar nu;gelukkig in zoo verre is hersteld, dat hij deze zitting kon bijwonen. Voor zijn-zetel stond een tuiltje bloemen met een kaartje, waarop de geluk- wenschen voor zijn herstel van don gehee- lcn Raad. De heer De Boer dankte voor deze vriendelijke attentie. Op voorstel van den voorzitter besloot de Rand duizend gulden to storten in het weldadigheidsfonds. Donderdag, 1 Aug., was het 10 jaar ge leden, dat de Eerste Luchtvaart Tentoon stelling Amsterdam (Elta) werd geopend, welke tentoonstelling zich 6 weken lang in een groote belangstelling mocht verheugen. Meer dan 800.000 personen bezochten haar. Het Nederlandsche volk was gedurende den oorlog niet in de gelegenheid geweest kennis te nemen van de groote ontwikke ling van de luchtvaart, welke zich in de oorlogvoerende landen had afgespeeld. Door deze tentoonstelling werd echter een groot gedeelte van het Nederlandsche pu bliek omtrent luchtvaart ingelicht, niet al leen door eigen aanschouwnig, maar ook door de wijze, waarop de pers haar versla gen over deze gebeurtenis gaf. De hoofdgebouwen van deze tentoonstel ling, welke aan don overkant van het IJ gevestigd was, dienen nog als fabrieksge bouwen voor de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek Fokker. Het succes, met deze tentoonstelling be reikt, gaf den stoot tot de oprichting van de K.L.M., welke 7 October 1919 plaats vond. EXPLOSIE IN EEN SMEDERIJ Een kiodgedood Bij het schoonmaken van een laschapparaat Uit Berlijn wordt d.d. 1 dezer geseind: Op den steenweg naar Kiel in de buurt van Darmstadt heeft hedenmiddag een gru welijk auto-ongeluk plaats gehad. Een Ne derlandsche auto mot negen inzittenden, waaronder drie kinderen, wilde een rijtuig voorbijrijden en kwam daarbij in de sloot terecht, nadat de auto tegen een boom ge botst was. Op het oogenblik, dat het on geluk plaats vond, had de auto een snelheid van ongeveer 90 kilometer per uur. Een der kinderen was op slag dood. De eigenaar van den auto, een Nederlandsche arts, stierf onder de handen der toegesnel de leden van een hulpdienst. De andere ze ven slachtoffers werden met ten deele ern stige wonden weggevoerd. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk plaats had met den automobiel van den Nederlandschen geneesheer dr. Hubscher uit Axel. De auto werd geheel verbrijzeld. De negen personen die in het rijtuig zaten, werden onder het puin bedolven of op den straatweg geslingerd. Volgens de eerste hier ontvangen berichten zou dr. Hubscher en een zijner kinneren bij de ramp om het leven zijn gekomen. Dit blijkt echter on juist te zijn. Dr. Hubscher zou slechts licht zijn gewond, maar een zijner kinderen werd gedood. Ook zijn vrouw zou zwaar gewond zijn. In den auto bevonden zich behalve dr. Hubscher nog zijn vrouw, zijn schoonmoe der, zijn schoonzuster en vijf kinderen SCHOUT B.N. C. D. DE HAES. 40-jarig jubileum. Gisteren vierde dc schout-bij-naclit C. I). de Haes, inspecteur-generaal van het Loodswezen, zijn 40-jarig jubileum als of ficier bij de Ned. Marine. Op zijn bureau aan den Hofweg te den Haag werd de ju bilaris bij afwezigheid wegens verlof van den minister gecomplimenteerd door den secretaris van het departement van De fensie, terwijl in den loop van den dag tal van collega's cn ambtenaren van het De partement schout-bij-nacht do Haes kwa men gelukwcnschen met dit zeldzame ju bileum. Ook schriftelijk en telegraphisch mocht de jubilaris vele felicitaties in ontvangst nemen, terwijl eenige fraaie bloemstukken de sympathie vertolkten, welke de heer de Haes van alle kanten onderxindt. DE 25.000ste INWONER TE HELMOND. Gisteren kwam de heer Van Lierop uit de Tweede Hoogstraat op het Stadhuis to Helmond aangifte doen van de geboorte van een dochtertje, waarmede Helmond de 25.000ste inwoner binnen haar muren heeft. De pasgeborene is ingeschreven onder de namen Leonarda Wilhelmina van Lierop. De burgemeester heeft den gelukkigon vacler een envelop met inhoud aangeboden. Door de ingezetenen van Helmond zijn ver schillende geschenken aangeboden. Donderdagavond om 9 uur heeft in de werkplaats van den heer G. Harlingen in do Ramen te Hoorn, terwijl men bezig was met het schoonmaken van een autogecn- lasch-apparaat een explosie plaats gehad, doordat zich gassen hadden ontwikkeld in de smederij waar een vuur brandde. Van liet achter de werkplaats gelegen Christe- li;,t«: schoolgebouw is geen ruit heel geble ven. In de werkplaats zelf was de chaos groot, het dak is uit elkaar geslagen, ter wijl deuren en ramen van hun plaats wer den geslagen. Op het oogenblik van de ex plosie xvareu do eigenaar G. van Harlingen en een jongeman de 24 jarige L. de Scha- gen in de werkplaats. Beide liepen ernsti ge brandwonden op. Do toestand van laatstgenoemde liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd, de heer van Harlingen zal vermoedelijk vandaag het ziekenhuis weer kunnen verlaten. De brand die in de smidswerkplaats ont stond, werd met behulp van de toegescho ten buren spoedig gebluscbt. TOELATING VAN EEN RAADSLID. Een kwestie te Katwijk. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben on gegrond verklaard het beroep van J. Hue- ting en J. Eikelenboora, leden van den raad der gemeente Katwijk, tegen het be sluit van den raad dier gemeente tot toe lating van L. van der Zwan als lid van dien raad. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Donderdag had te Zwijndrecht een doo- delijk ongeluk plaats. De 54-jarige II. van D. wilde den Rotterdamscheweg oversteken, toen hij werd aangereden door een auto. De spoedig ter plaatse zijnde geneesheer kon slechts den dood constateeren. HET MIDDELBURGSCHE STADHUIS. En een moderne winkel. De restauratic vaji het Raadhuis te Mid delburg kwam volgens jiet gemeentever slag over 1928, in 1927 grootendeels gereed. Alleen restte nog het plaatsen van het naar kleimodel van den beeldhouwer L. Zijl le Bussum gemaakte beeld in zand steen, voorstellende Maria van Bourgon- dië. Dit beeld kwam in Mei 1928 gereed en werd tegen bet einde van die maand in de middelste nis van den Choertorcn ge plaatst. Door B. en W. werd aan de Monumenten- commissie advies gevraagd over een bouw- aanvraag voor een winkelhuis met boven woning in dë Noordstraat tegenover het stadhuis, waar omzichtigheid geboden was. Eenige wijzigingen in het bouwplan wer den voorgesteld, waardoor do gevel rusti ger werd cn alhoewel contrasteerende met den gevel van het Raadhuis aan dezen vol gens het oordeel der commissie geen af breuk zou doen, schrijft het Hbld. Het bleek, dat do voorgestelde wijzigingen door het gemeentebestuur waren overgenomen en als voorwaarde aan de bouwvergunning verbonden. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Te Heiloo heeft hedennacht nabij den z.g Kattenberg een ernstig motor-ongeval plaats gehad. Een zekere Veldkamp en De Haan kwamen van de kermis te Heiloo en reden met hun motorrijwiel in de richting van Alkmaar. Het motorrijwiel kwam in botsing met een wielrijder, met het gevolg, dat het motorrijwiel over den kop sloeg. Beide berijders bleven bewusteloos op den v/eg liggen. Zij bleken een schedelbreuk en andere verwondingen te hebben bekomen. Na voorloopig verbonden te zijn, zijn zij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Het rijwiel werd ver nield. De wielrijder kreeg geen noemens waardig letsel. Iedere rede schijnt, ijdel en nietig, zoodra haar de daad geen kracht geeft. DEMOTHEXES. I: Naar het Engelsch van A. T. QUILLER-COUCH. 40 Ik keek om naar Tom, die knikte en zette mijn eerste halve kroon op het roode vakje, gemerkt 19. Mijn buurman scheen niet te letten op de onbeduidende som die ik op zette; hij boog over de tafel heep en bracht het wiel in beweging. Ik boog mij ook voor over om te kijken en toen het wiel stilstond, zag ik het geldstuk wegvegen en met een massa geldstukken van meer waarde bij den grooten hoop voegen. „Een slecht begin", zei de zachte stem naast mij. „Nog eens probeeren". Ik zette nog eens op, en een derden keer, en mijn twee halve kroonstukken volgden het eerste. Ik had nog maar één kans. Bleek van wanhoop, haalde ik rnljn laatste halve kroon uit mijn zak en legde haar op zwart, Oogenblikkelijk liet mijn buurman het wiel draaien. Het draaide maar rond of het nooit zou ophouden, al maar rond, toen langza mer, aarzelde, stond eindelijk stil en waar? Op het roode vakje vlak tegenover mij. Een oogenblik scheen alles te draaien en Ïq dansen voor mijn oogen. Do kaarsen schitterden in millioenen stralen, de tafel draaide, de ringen om de vingers van de vrouw schitterden en blonken cn schoten vuur, terwijl daar tegenover mij de duivel- sche vinger der Fortuin wees op de vernieti ging van mijn hoop en naar mij en noemde mij een dwaas. Ik greep mij vast aan den rand van de tafel en zonk achterover in rnijn stoel. Toen hoorde ik achter mij een vloek uit den mond van Tom. De overstelpende waarheid brak eindelijk door tot mijn verstand en verdreef het bloed uit rnijn gelaat en de hoop uit mijn hart. Geruïneerd; geruïneerd! De ge zichten om mij heen werden beneveld voor miju oog, de kamer en alles wat mij omring de begon te benevelen en dreef al verder cn verder weg, ik zag niets meer dan de gevol gen van mijn dwaasheid. Nauwelijks weten de wat ik deed, draaide ik mij om en zag Tom aan; zijn gelaat was doodsbleek cn \erlrokken. En toen fluisterde de muzikale stem naast mij: „Het spel gaat zoo aanstonds door; wilt u opzetten Ik stamelde een weigerend antwoord „Wat? Nu al afgeschrikt? Een zwak ka rakter gaat niet samen met zulk een ge zicht", cn weder maakte zij het ding aan 't draaien. „Is het, omdat u niet meer kunt fluister de zij mij toe. „Ja, dat is het." „Ja, het is een heel ding, om met een hal ven sovereign een hank te Iciten springen. Maar zeg, hebt u niets niets meer? Ik heb een gevoel of mijn geluk mij in den steek laat" „Niets", antwoordde ik, „niets ter wereld". „Arme jongen!" Haar stem was vriendelijk en sympathiek, maar in liaar oogen was geen sprake van genadigheid. Ik bleef een oogenblik zitten, verbluft en ongelukkig. En toen sprak zij „Kan ik u wat leenen?" „Neen, want ik zou geen kans zien het u terug te geven. Dit was alles wat ik bezat. En het is weg. Ik heb geen cent meer op de wereld." „Arme jongen!" „Dank u. Ik kon niet verwachten, dat u medelijden met mij zou hebben, maar „Ach, je hebt ongelijk. Ik heb medelijden met je. Ik heb medelijden met jullie alle maal en toch leef ik ten koste van jullie. Dwazen, dwazen noem ik jullie allemaal. Dus je kunt niet spelen", voegde zij er bij en zij liet het rad weer gaan. „Wat wou je nu gaan doen?" „In de eerste plaats hier vandaan gaan." En dan?" Ik haalde mijn schouders op. „Neen, ga nog niet weg. Ga een poosje bij mij ziiten kijken. liet Geluk is je eenige vij and. Ik zou graag aan je verloren hebben." Zij zag er zoo merkwaardig uit met haar gele gezicht, haar rimpels cn massa dia manten, dat ik haar maar steeds moest zit ten aankijken. jjk heb al menigen wankopigen jongen naast mij zien zitten", ging de merkwaar dige vrouw voort, „in dezen zelfden stoel. Ach ja! ik ben nu oud, weet je, heel oud, ouder zelfs dan je zou denken, maar toch triomfeer ik over de jeugd. Soms heb ik een gevoel of ik de jonge levens van anderen opvoed." Zij uitte deze vertrouwelijke mededeelin- gen zonder dat er eenige verandering kwam op haar gezicht en toch keek ik haar aan en ik werd geboeid door dat mensch. „Ja, daar zitten ze een oogenblik en dan gaan ze hóen, wie weet waar naar toe? Jij zult op 't oogenblik ook gaan en dan zal ik je voor altijd uit het oog verliezen en er geen oogenblik over denken wat er met je gebeurt. Geld is mijn bloed; je ziet de kleur van het geld op mijn gezicht Zij komen al lemaal hier en ik zuig hun bloed uit en dan stuur ik ze weg. Soms winnen ze; maar ik kan wachten. Ik wacht en ik wacht en dan komen zij hier weer terug, dat is nu een maal hun noodlot. Zij komen terug en op het laatst win ik toch. Ik win altijd op het laatst." Nu lette zij een oogenblik op het spel en ging toen weer voort: „Het is een zeldzame drank, dat gele bloed en te zoeter wanneer het van een jeugdig persoon komt. Ik heb maar één druppel van uw bloed gehad, maar toch smaakt het mij. O ja, ik kan medelijden hebben, mijn hart is vol medelijden als ik hier goud zit te drinken. Uw vriend is een allerliefste jon gen, maar ik heb toch meer met u op; en nu wilt ge heengaan. Dat heengaan is altijd xvreed, nietwaar?" Er was geen zweem van spot in haar stem en haar oogen waren precies eender als altijd. Tot eenig antwoord sloeg ik mijn oogen op, maar zij raadde mijn gedachten. „Neen. ik houd u niet voor den gek. Ik wou zoo graag, dat je eens won eenmaal; ik zeg het en ben volkomen eerlijk. Je zult op het laatst teleurgesteld worden, maar ik wou graag, dat dit lang duurde. Heeft uw vriend geen geld?" „Neen, dit was alles wat wij met ons bei den over hadden." „Dus hij kwam terug en liet u spelen van uw eigen geld, dat is een raar soort vriend schap." „Neen, u vergist u", antwoordde ik. „HIJ was er zeer sterk tegen hier heen te gaan, maar ik haalde hem over of liever, ik drong er op aan. Het is alle3 mijn schuld. „Welnu", zei ze peinzend. „Ik geloof ook. dat u maar heen moet gaan; maar het is heel jammer. Je bent teen veel te knappe jongen om te doen wat je nu waarschijnlijk van plan bent; maar het spel neemt geen notitie van een knap gezicht, anders zou het er voor mij leelijk uitzien. En nu vaarwel." Er was geen zweem van medelijden in deze onbeprijpelljke oogen. Ik keek haar een oogenblik aan, maar het glanzend zwart openbaarde niets van wat onder de opper vlakte verborgen was niets dan onverbid delijke kalmte. „Vaarwel", zei ik en ik stond op om heen te gaan, want ik voelde Tom's hand al op mijn schouder. Ik durfde hem niet aan te kijken. Alle hoop was vervlogen, alle rijk*3, dom alle -— Wacht! ik stak mijn vingers in mijn vestjeszak en haalde er den gouden gesp uit. Het ding had geen waarde voor mij als wegwijzer naar den Grooten Robijn: maar het kon als metaal nog eenige waarde, hebben. Ik had het ding altijd bij mij ge had sedert den dag dat oom Loveday en Ik mijn vaders dagboek gelezen hadden. Maar wat had ik er nu nog aan? Over een paar uren zou ik verheven zijn boven alle hoop op het vinden van schatten. Kon ik dien vervvenschten gesp mijn laatste penningen niet achterna werpen? Wie weet of lk er niet nog wat mee terug kon winnen als iemand er ten minste geld voor wou geven. Ik zou het probeeren. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9