F.H.LOSVIANS na de ramp te VEENDAM De begrafenis van Koetje Mr. Verassching op Westerveld Ducretet is één der oudste maar ook één der beste Radiotoestellen. Vertegenwoordiger: BEL483 F. H. LOMANS HET HEENGAAN VAN DEN HEER TER HAAR Humorhoekje MOTIES VAN HET N.O.C. DE OORZAAK VAN MISLUKKING DE Wedèiom had Vrijdagmiddag onder Veen- dam een droevige plechtigheid plaats in erband met de noodlottige fabrieksramp un de 01 ige week. Ondei groote belang stelling toch werd gistermiddag het stoffe lijk o\erschot van Ütto Koetje, het zevende slachtoffer van deze ramp, op het kerkhof te Ompnelanderwijk ter aarde besteld. Om half twee werd in het sterfhuis een dienst gehouden, die geleid werd door ds. Ver- maat, Ilerv. predikant te Ommelanderwijk Ds. Vermaat sprak naar aanleiding van Sam. 20 3: Er is maar een schrede tus- schen Mij en den dood. Spreker richtte zich tot de bedroefde weduwe, haar kinderen en verdere familie leden. Ruim 2 uur zette de lijkstoet zich in beweging. In den stoet bevonden zicli B. en W. van Veendarn en leden der Directie van de fa. ilkens Toen men na een half uur op het kerkhof was aangekomen, sprak wederom ds. Vermaat. Vervolgens voerde burgemeester de Zee het woord. Hij richtte zijn gedachten naar 'Ie ernstige zieken cn sprak de hoop uit, dat dit het laatste slachtoffer roochl zijTi V ij staan hier zeide hij aan het graf van een jong arbeider, die onder vree- gelijk lijden te Winschoten is overleden. Weer is een huis in diepen rouw gedom peld. Moge de wetenschap dat ^oovelen duizenden rnet haai' meeleven de weduwe tot ecnige kracht strekken Tot slot sprak de heer V .T. A Wilkens. de oudste firmant. Hij bracht in herinnering dat Koetje die tijdelijk als opzichter werkzaam was door zijn welwillendheid bij de dextrinefabriek was geplaatst. Spr. richtte woorden van troost tot weduwe en kinderen en hoopte dat zij in de opvoeding van haar 3 meisjes kracht mag putten. Ds. Vermaat sprak na mens de familie woorden van dank voor de betoogde belangstelling Diep onder don indruk verlieten allen den doodenakkcr. De toestand der gewonden. De toestand van J. Luken, die in het R-K. Ziekenhuis te Winschoten wordt ver pleegd, was Vrijdagavond zeer zorgwekkend. De overige patiënten maken liet naai' om standigheden goed, terwijl de toestand van de patiënten, die in het R.-K. Ziekenhuis ie Groningen verpleegd worden, gunstig genoemd mag worden. De actie van het steuncomité. Het steuncomité voor de slachtoffers van de ramp te Vecndam, heeft reeds een be drag van 3607 ontvangen. De gemeente raad van Veendam heeft gelijk gemeld onder applaus besloten, op voorstel van den burgemeester, om 1000 in de kas van het comité te storten. De lolale opbrengst bedraagt thans dus reeds 4607. Daar er een groot aantal slachtoffers moet worden geholpen en som mige nagelalen betrekkingen van overle denen voor den duur van jaren, beveelt hot comité de belangen van haar kas ten zeer ste aan. Overschrijving kan plaats hebben op het eironummer van ds. J. G. Wuite, Doops gezind predikant te Vecndam, no. 17163. T. J. NOYON f In grootcn eenvoud is Zaterdag op Wes terveld de verassching geschied van het stoffelijk overschot van mi. T. I. Noyon, oud-procureur-gcneraal bij den Iloogen Raad dér Nederlanden Aanwezig waren o.m. tïir. dr. C. II. Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad, inr. A. Tak, procureur-gene.raal, mr. II. I. Kist, griffier en mr. F. A. Jas Jr., subsi i- tuut-griffier; mr. J. V A. Bosch, oud-v ice- president van den Iloogen Raad, mr. T. J. Terpstra Noyon. oud griffier van den Hoo gen Raad. mr. De Jong. vice-prgsident der rechtbank te Amsterdam, int'. De Vries van Doesburgh, oud-officier van justitie bij de rechtbank te "s-Gravcnhage, enz UTRECHTSCHESTRAAT 15 Gesproken is door mr. A. Tak, die zeide, dat het zeker niet bevreemden zou, dat hij als op volger van mr. Noyon als procureur- generaal van den Hoogen Raad iets zou zeg gen. Spr. noemde den overledene een emi nente persoonlijkheid. Iedereen kent car rière. die hij gemaakt heeft, zeide spr. Deze begon in Den Briel en werd voortgezet in Rotterdam cn Winschoten, waar hij haar vond, die zijn levensgezellin is geworden Daarna werd hij advocaat-generaal in Leeuwarden, waarna in Den Ilaag zijn glansrijke carrière werd gesloten. Bekend is ook. welk een gezag nic pro cureur-generaal mr. Noyop heeft gehad en bij het eindigen van zijn loopbaan heeft het de Koningin dan ook behaagd hem te be noemen tot ridder grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Naast zijn ambtelijke loop baan heeft Nov on echter een groote weten schappelijke carrière gemaakt. Spr. wilde daartoe geen beroep doen op de kleine boekjes die we altoos zoo gaarne naslaan, maar wijzen op zijn groote Wetboek voor Strafrecht, waarvan iedereen de waarde kent. Wat de overledene als mensch is geweest, weten zij het beste, die met hem in aan raking kwamen. Noyon was niet gemakke lijk, maar voor wie hem kenden was hij een trouw cn best vriend. Spr. heeft dat in moeilijke dagen mogen ondervinden. Met een laatst vaarwel en een hoop op weder zien eindigde mr. Tak zijn rede. Terwijl dr. Johnn Wagenaar uit 's-Gra vcnhage op liet orgc! „Wonn ich einrnal soil scheiden" van Bach speelde, werd de kist met het stoffelijk overschot uitgedra gen. Bij het crematorium heeft de oudste zoon miP S. Noyon uit Enschede, dank gezegd voor de groote belangstelling. AUTO GESTOLEN. Een zonderling verhaal. De bankier, mr H., uit de Rozenburglaan le Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn auto op het Beursplein was gestolen. Mij had den wagen des morgens om half tien daar geparkeerd, en toen hij een kwartier later verscheen om hem op te halen, was hij verdwenen. De onderzoekin gen van dc politie bleven dien dag zonder esultaat, maar s middags werd <le auto plotseling teruggebracht door een 21 jangen werkloozen chauffeur, die een heel zonder ling verhaal opdischte, ter verklaring van het feit, dat hij de gestolen auto terug bracht. Hij zcijle dien middag in Rijswijk, te zijn. geweest, en daar een auto te hebben aan geroepen, met het verzoek hem mee terug te nemen naar Rotterdam. Dit verzoek was dooi- den bestuurder van den betrokken wagen ingewilligd, maar deze had hem bij Delft gevraagd de auto voor hem naai Rot terdam te rijden. I-lij moest nog zaken doen Delft; de chauffeur moest maai naar Rotterdam gaan en op hem wachten op den hoek van de Henegouvverlaan. Aldus geschiedde, maar toen de bereid willige chauffeur een kleine twee uur op zijn collega had gewacht, en deze nog niet was komen opdagen bracht hij de auto naar den eigenaar, wiens naam hij in de papieren van de auto had ontdekt, terug De politie stelt een onderzoek in. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. In den nacht van Woensdag is inbraak gepleegd in t postkantoor te Lulterade meldt de „Lim Koer. De kantoorhouder had verzuimd t geld in de brandkast te sluiten en was 's avonds naai Kerkerade vertrokken. Er was dien dag juist een groot bedrag geind voor rijvvielplaaljes. Dc dief heeft de lade, waarin hei geld. de postzegels enz. lagen opengebróken en al les vertegenwoordigende de som van ruim f 500, meegenomen Waarschijnlijk zal de kantoorhouder die eerst 2 weken aldaar aangesteld is, het bedrag moeten bijstorten liet is daarom te hopen, dat de dief ach terhaald wordt. Zooals men zich herinnert werd een tweetal jaren geleden ook een bedrag van omstreeks f 60Ó gestolen Weigert uw electrisch lichtj DIE DOET ZIJN PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 Betaling in overleg met kooper Een uileenzelt ng zijnerzijds De heer J. ter Haar heeft den volgenden brief gezonden aan den Raad der. gemeento Anistei dam „Hierbij heb ik de eer U mede te deelen, dat door mij tegen 5 Septem ber a.s. ontslag wordt genomen als W ethouder der Gemeente. De reden, die mij tot het nemen van dat ontslag heeft geleid, is een verschil van gevoelen tusselien de meerderheid van het College en mij inzake het slui tend maken der begroipting voor 1030. 0*1 ,<v Toeschouwer „Waar ?iscb Je naar oaas 7" Pessimist„Zalm". Toeschouwer jvaaar der is geen 2ü:b Dier m het water". ■-> PessimistJSx is neeiemaaJ geen viscb to die ocroeroe rlrtar, <Juf ik uan ne' soo goec naai zalm nascnea ale naai wat accerr\ (Huiporist) (get.) JAN TER TIAAR Jr. Een uiteenzetting van clcn lieer ter Haar. De heer Jan ter Haar Jr. deelt ons nog het volgende mede: Op de ontvverp-begrooting voor 1930 moest ten slotte een bedrag van pl.m. 450000 gevonden worden om de begroo ting sluitend te maken. Burgemeester en Wethouders in hunne ^eerderheid waren van oordeel, dat ge meld bedrag alleen te vinden was dóór niet over te gaan tot een verlaging met ingang van 1 October 1929 van het gewone licht- tarief van 2.3 cl tot 211ct. per K.W.U. en liet muntmetertarief van 27ct. tot. 24 cent per K.W.U.van welke verlaging werd uit gegaan in de begroot mg voor 1929 (Gemeen teblad 1928 \fd 1. blz. 1710. en Afd. 1 Bij lage C. blz. 737 begrooting G. F.i De wethouder Ter Haar meende zich daartegen te moeten verzetten. Hij was van oordeel, dat. waar Burgemeester en Wet houders zoowel in de begrooting-192!) zelve als in de Memorie van Antwoord op het af delingsverslag voor die bpgrooting (Ge meenteblad 1928, Afd. 1 blz. 2205 en 2330) aan den Raad de toezegging deden het be doelde tarief te zullen verminderen en wel met ingang van 1 October 1929, aan die toe zegging moest worden gevolg gegeven, cn dat daarvan niet mocht worden afgeweken. Zulks klemde z. i. te meer, omdat tijdens de beraadslagingen over déze kwestie bij de behandeling der begrooting 1929 door vel schillende leden de vvensch werd geuit, en zelfs uit den Raad een voorstel werd ge daan, om de tariefsverlaging veel vroeger dan 1 October 1929, n.l. reeds op 1 Mei 192'.», te doen invoeren en dat enkel de overwe ging, dat de financiën niet toelieten de tariefsverlaging eerder toe te passen dan 1 October 1929, er toe heeft geleid, dat Bur gemeester cn 5\ ethouders het bedoelde voorstel niet konden aanvaarden. Boven dien werd door Burgemeester cn Wethou ders de toezegging gedaan, de verlaging op een v roegeren datum te doen ingaan, in dien in de eerste helft van het jaar 1929 zulks mogelijk bleek (Gemeenteblad 192-S, Afd. 2. blz. 3609). De wethouder Ter Haar meent nu, na alles wat ten opzichte van de vermindering van het tarief is voorgevallen, het niet aan gaat om thans te besluiten niet tot tariefs verlaging'op 1 October a.s. over te gaan. Ilij vond tot deze conclusie te gereeder aan leiding, omdat naajr zijn meening de be grooting voor 1930 zonder belastingverhoo- ging sluitend was te maken, indien evenals voor het jaar 1929 uit liet Reservefonds ook voor het jaar 1930 in plaats van 3 millioen was geput een bedrag van ongeveer 3'a millioen. Buitendien is hij de rnecning toegedaan, dat wanneer de overige leden van het col lege zich op het standpunt hadden willen stellen, dat het hier betrof de verwezenlij king van een na ampele discussie genomen beslissing, welke nog slechts door een for meel besluit moest worden bevestigd, dus dat het hier gold een materieel besluit, waaraan uitvoering diende te worden ge geven, er nog wel op posten van andere hoofdstukken zoodanig had kunnen worden bezuinigd, dat het meergenoemde hedrag van pijn. 150.000 was gevonden. Nu van Burgemeester cn Wethouders in hunne meerderheid hiervoor geen mede werking was te verkrijgen, acht de heer Ter Haar zich niet langer verantwoord om in het College zitting le blijven nemen en heeft hij mitsdien als Wethouder tegen 5 September a.s zijn ontslag genomen. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. XV. In het morgengebed herdenkt de presi dent, den feestdag van de Koningin-Moeder. De Synode besluit 1-1.M. een telegram van gelukwerisch te zenden. Daarna komt in behandeling het rapport van den lieer Bóonstra over het jaarverslag van den. Pensioenraad De samenstelling van dien Raad bleef in 1928 dezelfde. De l eer mr. dr. C. I. Schoch bleef voorzitter cn, tot vreugde van den Pensioenraad, bleef het gevaar afgewond.,- dal h°» 7iin wi<il<un- digen adviseur dr. M. van llaaften zou ver liezen. Uitgekeerd i3 in 1928 4062,79. Blijkens de balans en winst- en verlies rekening is in 1928 totaal ontvangen aan premies 199.011.77. De onkosten bedroegen ƒ7091.03. Aan rente is ontvangen 21,159.91. De balans geeft een kapitaal aan van 598,756.48. De rapporteerende commissie stelt voor liet verslag onder dankzegging te aanvaar den, décharge te verleunen cn aan de Alg. Synodale Commissie op te dragen hot hou den van een bespreking met den Pensioen raad over het geschilpunt bovengenoemd (de aanstelling van een directeur), teneinde aan de Synode van 1930 ccn voorstel te doen. Nu komt m behandeling een uitvoerig rapport van den heer Tammcns over de consideration der kerk met betrekking tot d« voorloopig aangenomen wijzigingen, welke op den Ligger van het 'predikants traktement betrekking hebben. Aangezien de groote meerderheid der consideration ongunstig is, stellen vijf leden der commis sie voor, de wijzigingen niet definitief vast te stellen. Deze conclusie wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen De president merkt op, dat hiermee nu echter de moeilijkheden met betrekking lot den Ligger nog onopgelost blijven. Hij wijst bepaaldelijk op de moeilijkheid, welke ge legen is in de vraag, of hot juist is, op den F igger in plaats van liet door de kerkelijke wet vereisehte minimum een (dikwijls veel) geringer bedrag te vermelden en daarbij aan de verklaring te voegen, dat de Raad van Beheer dispensatie tot een bepaald be drag voor den tijd van één jaar heeft ge geven. Deze vraag leidt tot uitvoerige bespre king en geeft aanleiding tot behandeling n het rapport van den heer Eilerts de Haan over een voorstel van het classicaal bestuur van Meppel tot wijziging van art. 60 al. 5 Regl. vacaturen, Aldaar te lezen. De bedragen, in de beide vorige alinea's vermeld, behoeven niet te worden uitge keerd, indien dispensatie is verleend van d6 bepaling in art. la van het reglement op de predikantstraktementen, doch slechts vcor den tijd en tot het bedrag, waarvoor de dispensatie is gegeven.De rapporteur ontraadt de aanneming van dit voorstel. Naar zijn gevoelen kan het volledige mini- mum-aanvnngstraktemcnt op den Ligger niet worden vermeld, omdat kerkvoogden dan ook gebonden zouden zijn lot uitkeering van het volle traktement, indien de dispen satie mocht ophouden, en geheel zouden zijn overgegeven aan het oordeel van den Raad van Beheer met betrekking tot een bedrag dat van het geheel niet behoeft te worden uitgekeerd. Overeenkomstig de con clusie wordt het voorstel verworpen. De herziening der salarisregeling Het georganiseerd overleg Weigering der Chr. Ilist. om zich vast te leggen De gang van zaken De oorzaak der mislukking van de po ging tot vorming van een parlementair, recht sell kabinet ligt, zoo meldt het Hbl., fin de bekende weigering der Christ.-Hist, fractie, om' zich op een regeeringsprogram vast te leggen. Tot een eigenlijke bespre king van het program van den kabinets formateur is het dan ook niet eèus geko men. Op de weigering van de chii^telijk- hislorischcn is alles afgestuit. De gang van zaken. Wij lezen in de Rotterdammer: De heer lluys de Beerenbrouck heeft zich tot de drie rechtsche fracties gewend met een ontwerp werkprogram en ge vraagd. of de fracties op dien grondslag bereid waren aan een door hem ic vor men kabinet steun te verleenen. Daarop is door de anti-rev. fractie ge antwoord. dat zij bereid was aan een ka binet, steunende op de rechterzijde, steun te verleenen. en dat zij met de algemeene strekking van het ontwerp-regeeringspro- gram kon meegaan. Op enkele punten werd nadere preoiseering, wijziging of aan vulling verzocht. Aangenomen mag worden, dat de beant woording van deze punten tot overeen stemming zou hebben geleid. Van chr.-hist zijde schijnt geantwoord, dat men niet genegen was over een ont werp regeeringsprogram besprekingen te voeren, daar zulk een program geheel voor de verantwoordelijkheid van het kabinet moest blijven. De formateur kon tevreden zijn met het feit, dat de chr.-hist, fractie van gouvernementeelcn zin was en gaarne een parlementair kabinet zag optreden. Dit antwoord van de chr.-hist, fractie gaf den formateur aanleiding, zich met een drietal vragen te wenden tot de r.k. en a r. fracties, welke vragen hierop neer kwamen. of men bereid was een kabinet te steunen zonder dat er overeenstemming over het werkprogram verkregen was dan wel, of men bereid was een minderheids kabinet onder leiding van mr. Ruys te steunen. Op deze vragen is door de a.r. fractie ontkennend geantwoord. Aan dit standpunt heeft de chr.-hist, fractie blijkbaar ook in volgende confe renties vastgehouden. En daarop hebben de pogingen van mr. Ruys schipbreuk ge leden. Aan het slot van dc vergadering van het N.O.G. werden nog eenlge moties be handeld. I. De 83ste algemeene vergadering van het N. G. enz. overwegende, dat. de her ziening van de salarisregeling der onder wijzers, in 1928 tot stand gekomen, een ge heel onvoldoend karakter heeft, overwegende, dat deze regeling in gotmen deele rust, doch nieuwe onrust in liet on derwijzerscorps heeft gebracht, overwegende, dat de Regeoring nog steeds in gebreke is gebleven, het tegen de onderwijzers begane onrecht der intrek king van art. 40 B.B. te herstellen, draagt het hoofdbestuur op, met klem bij de Regeering aan te dringen op herstel van dit onrecht door het uitvaardigen eener afdoende salarisregeling, die aan do gerechtvaardigde wenschcn der onderwij zers tegemoet komt. II. De 83ste algemeene vergadering van het N. O. G. enz. overwegende, dat de ministerraad afwij zend heeft beschikt op het verzoek, om de tijdelijke vertegenwoordiging der onderwij zers in het G. O. tot een blijvende te ma ken, overwegende, dat duizenden onderwij zers, direct-bclanghebbcndcn bij dat Over leg, van invloed bij do totstandkoming van voor hen geldende regelen worden uitge sloten, overwegende, dat door deze uitsluiting het G. O. niet geacht kan worden te be antwoorden aan het doel. dat met de in stelling er van werd beoogd, draagt het hoofdbestuur op, met kracht te ijveren voor de totstandkoming cener regeling, waardoor aan dc onderwijzers hun rechtmatige invloed in het G. O. wordt toegekend. Deze moties werden met algemeene stem men aanvaard. Tenslotte hield de heer Reuvers nog een betoog tot deelneming aan de Vredesactie en tot bevordering van de Vredesactie. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur zal nagaan wat in deze meer gedaan kan worden door het N.O.G. dan reeds is gei daan. Nog werd het woord gevoerd door den lieer Zwitser namens de Unie van Chr. Onderwijzers, die zeide samenwerking mot 't N.O.G. zeer op prijs te stellen; den heer Zeyl namens de Verecniging voor M.U.L.O- onderwijs; den heer Zeïfelder namens Volksonderwijs, die uiting gaf aan zijn sympathie met het streven van de Ver- eeniging „School cn Vrede". Deze laatste spreker hield een pacifistisch hetoog. waar in hij ieder opwekte, om zooveel nis in zijn vermogen lag, meo te helpen, den vrede te dienen. De voorzitter der afd. Amsterdam, de heer Feringa, dankte den voorzitter, den heer II. J. Bon, voor zijn leiding. De algemeene vergadering werd daarna gesloten. DE STAKING RIJ DE ENKA. Uitgebreid tot 900 meisjes. Zaterdag is in het conflict tusschen de arbeidsters van de Enka te Rotterdam en de directie van deze kunstzijdefabriek, in zooverre verandering gekomen, dat tic sta king zich thans heeft uitgebreid tot 900 meisjes. Er zijn er thans nog 400—500 aan het werk. Met bestuur van de Ned. Ver. van Fa- blieksarbeiders, die do leiding van de sta king op zich genomen heeft, hoewel het deze on'organisatorisch cn dus niet juist acht, heeft tevergeefs getracht onderhan delingen met de directie van de fabriek aan te knoopen. De directie stelde zich op het standpunt, dat zij alleen rechtstreeks met de meisjes in verbinding had te treden en niet. met de vereeniging, waartoe de meisjes eerst zijn toegetreden, nadat het conflict was ontstaan De slaking duurt daarom \oort. VERDRONKEN. Een onvoorzichtige manoeuvre. Op het Patcrswoldsche meer is Zondag middag dc 25-jaric student N. uit Gronin gen. toen hij achter een zeilboot aan zwom \o.rdronken. Om uit te rusten had hij zich n.l. aan de boot vastgebonden cn werd, doordat de boot plotseling zwenkte met den stroom meegesleurd. Zijn vriend, die bij hem was, sprong hem onmiddellijk na, doch kon bom niet redden. Toen hij aan boord gebracht werd heeft men nog getracht door middel van kunst matige ademhaling de levensgeesten op tc wekken, hetgeen echter niet mocht geluk ken. STAKING AAN DE ZINKWITFABRIEK TE MAASTRICHT. Ongeregeldheden. Vrijdagavond is het tot handtastelijkhe den en vechtpartijen tusschen stakers en werkwilligen gekomen. De politie had de handen vol om de menigte in bedwang te houden. Er werden flink wat klappen uit gedeeld. Bereden marechaussees hielpen mee de orde te handhaven. Zaterdagmor gen zijn de werkwillige Belgen weggeble ven en ook heel wat arbeiders uit stad en dorp durfden uit angst niet gaan werken. Bij de fabriek posten mannen en vrouwen. De Bond van neutrale arbeiders heeft een manifest verspreid, waarin wórdt medege deeld, dat de staking geenszins beëindigd is en dat de directie do R. K. arbeidersorga nisatie heeft misleid. Dc pólitic heeft uit gebreide maatregelen genomen om bij het uitgaan der fabriek de orde te bewaren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7