AM EOSFOORTS CH DAGB1AD Iedere Dame gebruikt nu 4711. BINNENLAND. GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 Gedurende de maand Augustus geopend van 8 VI2 en van! V7 uur D00DEMANS ROTS. Dinsdag 6 Augustus 1929 ..Dc EEMLANDER' 28e Jaargang No. 32 SA ADONIS VERGAAN DE KONINGIN NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN ttfüfl'iVütirf'irWffftti"IiHfjl luxe autover-huurinrichting met betrouwbare chauffeurs A. v. d. WEG. LANGESTRAAT23 UITSLAANDE BRAND DEN HAAG IN Benzinedamp ontbrand EISCHEN INGEWILLIGD N.V. COMPAGNIE LYONNAI utrechtscheweg 10 - tel. 179 - amersfoort MOORDAANSLAG TE HEERLEN Dader gearresteerd BEMIDDELINGSPOGING MISLUKT? FEUILLETON. N i'l De bemaDDÏDg gered Men seint ons uit Amsterdam: Wij vernemen dat het stoomschip Adonis van do K.N.S.M. op ecnige mijlen afstand van Oran aan de noordkust van Afrika is .vergaan. De geheele bemanning is gered. Omtrent het vergaan van het stoomschip „Adonis" vernemen wij nader dat bij de directie der Kon. Ned, Stoomboot Maat schappij een telegram is ingekomen, waar in gemeld wordt dat de „Adonis" is verlo ren gegaan tusschen do plaatsen Arzev en Oran aan de Noordkust van Afrika. Nadere hizonderheden ontbreken op het oogenblik nog. doch wel staat vast dat de bemanning .van het schip is gered. De „Adonis" is een vrachtschip, dat 1700 brut. reg. ton meet. Aankomst op WieriDgeD Maandagmorgen te ongeveer half 12 ar- ri-veerden de Koningin en de Prinses over den afsluitdijk per auto op Wieringen. Langzaam ging het van af den afsluitdijk door Ilypolytushoef naar Deu Oever waar het hooge gezelschap een bezoek bracht aan de Zuiderzeewerken waarbij vooral de groo- te uitwateringssluis de aandacht van de Koningin en de Prinses trok HJVI. was in gezelschap van den Direc teur-generaal der Zuiderzeewerken den heer V. J. P. de Bokcq van Kuffeier die den ge- tieelen tocht meemaakt. Hier werd "aan II. 3M. voorgesteld ir. W. A. A. Hupkens van der Eist. Nog werd .voorgesteld ir. J. C. N. Ringeling. Vervol gens ging men aan boord van het stoom schip „Zilvermeeuw". De tocht ging eerst naar den in aanleg zïjnden afsluitdijk met werkhavens op Breezand, vervolgens naar het sluiseiland Kornwerderzand cn het hiermede verbonden voltooide gedeelte van den afsluitdijk, aansluitende aan de Frie- Bche kust. De belangstelling van de zijde der Wie- ringers was buitengewoon groot. In Den Oever en in Ilypolytushoef werd rijk gevlagd. Van den vasten wal was er veel publiek overgekomen om II. M. cn li. K. II. te zien. 's Middags te 5 uur werd te Wieringen teruggekeerd, vanwaar de Koningin naai Scha gen vertrok. BRAND IN DE SLOTERPOLDER. De oorzaak onbekend. Men meldt ons uit Amsterdam: Aan het einde van den Postjesweg begin nen de warmoezeerderijen. Door een bree- tie sloot is hier stad en tuingebied als het ware gescheiden. Door enkele kleine hooge voetbruggetjes zijn de tuinen te bereiken lp. dit tuingebied was Zondagavond tegen echt uur brand uitgebroken in een loods, toebehoorende aan den heer Wolkers. Met het gewone materiaal kon de brandweer dit als een fakkel brandende gebouwtje, dat opgevuld was met broeiramen niet berei ken. De babyspuit word er heen gebracht, maar wispelturig als baby's zijn, weigerde ook deze na eenigen lijd zijn plicht te doen. Het vele kroos in den sloot, waaruit het wa ter werd gehaald deed het spuitje verstop pen. Toen zagen we wat m den tijd van Jan van der Ileyden ook gebeurde, de brandblusschers in een rijtje staan cn el kaar emmers water aangeven en den in houd op het vuur werpen. In tusschen was ac loods al lang bezweken. Ten slotte deed de babyspuit weer haar plicht en werden de resten van het vuur gedoofd. De oorzaak van dit felle brandje is onbe kend. Zaterdagmidadg was men er voor het laatst geweest TEL 217. De llaagsche brandweer moest Zon dagavond uitrukken voor een uitslaan- den brand in de Paulus Potterstraat 389, een benedenhuis bewoond door den chauffeur N. K. De bewoner was wegens dienst afwezig cn zijn vrouw, die niet haai kind een bezoek in de buurt had afgelegd, was huiswaarts gegaan om het kind te bed te leggen. Bij het ontsteken van het elec- trisch licht in de voorkamer schijnt een vonk van den schakelaar te zijn geslagen, welke vonk de benzinedamp van een in den gang staand motorrijwiel waarvan het benzinereservoir vermoedelijk lek was lot ontvlamming moet hebben gebracht. In een minimum van tijd waren de voorkamer en de gang in vlammen gehuld, die zoowel aan de straatzijde, als aan den achterkant door de keuken, naar buiten sloegen. Mej. K. en haar kind hadden zich dadelijk in vei ligheid weten te stellen, terwijl buren de brandweer telefoneerden. Deze was met cle motorspuit van de Van-der-Vcnnestraot binnen 'n paar minuten ter plaatse cn tast te onder leiding van den hoofdinspecteur De Jager cn den brandmeester Ottcn met twee stralen het vuur aan. Dank zij haar krachtig optreden slaagde de brandweer er in, den brand te beperken tot de beneden woning, waarvan de voorkamer; een alcoof en de gang uitbrandden, terwijl in de keu ken het plafond werd geblakerd. De motor spuit van den Rijsdijkschevveg was mede uitgereden, doch behoefde geen dienst te doen. De hoofdcommissaris van politie cn com-, rnissaris Paré wonoden een deel van den blusschingsarbeid bij. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIE- KRUIS". Het Witte Mobilisatickruis. Meermalen en van verschillende zijden werd er op gewezen, dat de zeer velen, die. tijdens de mobilisatie, ten behoeve van de gemobiliseerden, tijd en werkkracht be schikbaar stelden, daarvoor geen bewijs van waardeering hebben ontvangen. Reeds lang geleden werd door het Comité „Herdenking Mobilisatie 1914" de aandacht der regecring daarop geves tigd. De regeering heeft echter gemeend harèrzijds dien maatregel te kunnen ne men. Een denkbeeld om de bepalingen betref fende het gewone mobilisatiekruis zooda nig te wijzigen of aan te vullen dat daar door aan de hierboven in den eersten zin vermelde bedoeling zou worden voldaan, was niet uitvoerbaar. In verband daarmede werd zooals bekend is, door de algemeene vergadering van den Bond ingesteld een herinnerings- (tevens vvaardeeringstecken, om aan Ie bieden aan hen, die zich tijdens de oorlogsjaren ten behoeve van de gemo biliseerden bijzonder hebben ingespannen of zich op andere wijze te hunnen opzichte bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Dat teeken heet: „Het Witte Mobilisatie- kruis". Te dien aanzien kan o.a. het vol gende worden medegedeeld, het Witte Mobilisatiekruis is van dezelfde grootte en vorm als het gewone Mobilisatiekruis, ech ter vervaardigd van bcrlin-zilver en ver meld aan de keerzijde de woorden: Mobi- I isa ti e waard eer ing. Het bijbehoorende lint is als dat van het mobilisatiekruis, doch de breede midden- baan is wit. De'staking bij de Enka Gistermiddag heeft ten kantore van de Enka te Hillegersberg een conferentie plaats gehad tusschen de directie van de fabriek en de vertegenwoordigers van de Ned. Verëeniging van Fabrieksarbeiders. In deze conferentie zou het conflict wor den besproken, terwijl wellicht een basis voor een oplossing zou worden gegvonden. Nader vernemen wij. dat de directie van de Enka m de gistermiddag gehouden con ferentie de eischen van de stakende meisjes heeft ingewilligd. Het premiestelsel zal worden afgeschaft, er zal een kleine wijzi ging iu het boetensysteem worden aange bracht, terwijl de meisjes waarschijnlijk uitbetaald zullen krijgen, 'wat zij meenden verleden week tekort gekomen te zijn. Dit besluit is gisteren eerst aan een gedeelte- van de meisjes meegedeeld kunnen worden Een besluit, om de staking op te heffen, kon dus nog niet worden genomen, doch men verwacht dat hedenmorgen alle meis jes die het nieuws aan de fabriekspoorl hooien, liet werk zullen hervatten. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gistermiddag is in den IJssel bij de uit spanning „Het Harenberg" ondei Warns- veld de 26-jarige K. K. T. eldkamp bij het zwemmen verdronken. Pogingen om hem te redden bleven vruchteloos. Eerst na een uur duiken en dreggen kon zijn lijk worden opgehaald. D. H. BENJAMINS. Dorlor honoris causa. De heer D. II. Benjamins, directeur cler j Nederlandsche Handelsbank te Amster dam, is door de universiteit ie Brussel, wegens bijzondere verdiensten op handels gebied. benoemd lot Doctor Honoris Causa in de handelswetenschappen cn economie. Mijnwerker getroffen door een schol hagel De Courant verneemt uit Heerlen: Zaterdagavond is alhier een moord ge pleegd. Een viertal mannen, die een groot gedeelte van den avond met elkaar hadden doorgebracht, kregen over onbeteekenende kwesties oneenigheid. Zij gingen ten slotte naar een café, gelegen aan de Bonstraat, even voorbij de kom der gemeente en be gonnen daar opnieuw te twisten. Daarna begaven zij zich weer naar buiten, waar het wederom tot een hevige woordenwisse ling kwam. Een hunner, de 28-jarige D. Hink, heeft waarschijnlijk in dollen aan val van woede zijn jachtgeweer, dat hij over den schouder had hangen, gegrepen, cn dit op zijn drie kameraden gericht on een schot gelost. Hevig verschrikt stoven zij uit elkaar. De 44-jarige mijnwerker Jan Sillem kreeg echter een schot hagel door het schouderblad Dr Drekel, die aan stonds ter assistentie werd geroepen, con stateerde dat de man onmiddellijk was overleden. De marechaussee te Nieuwenha- gen is er Zondagavond te 6 uur in geslaagd den man aan te houden. ITij had zich daar in het lijkenhuisje verscholen. Het slacht offer laat een vrouw en zes kinderen ach ter. De dader woonde sinds eenigen tijd te Amstenrade. ALS VERSTEKELING NAAR HOLLAND. Hij wilde zoo graag zijn moeder weerzien. De Rotterdamsche politie heeft gister avond een merkwaardig geval moeten be handelen. Door het stoomschip Nieuw-Arn- sterdam werd uit New-York meegebracht eeu Nederlandsche verstekeling, die ver klaarde passage naai Holland te hebben ge zocht. omdat i)ij zoo graag zijn moeder wil de weerzien. Het lastige van het geval was evenwel, at zijn moeder inmiddels naar Xederlandsch-Indife was vertrokken. Waar de man werkloos is, heeft de vreemdelin gendienst zich zijn let aangetrokken en zal probeeren den man een werkkring te bezor gen op een schip dat naar Nederlandse]}-' Indic vertrekt. DOODELIJK ONGELUK TE GOIRLE. Zaterdagmiddag is op de Goirlesche jute- spiimerij te Goirle de 37-jarige, ongehuwde H. L.. welke op een wals van een machine, cie 200 omwentelingen per minuut maakte, een riem wilde overgooien, tusschen dc ma chine geraakt en verbrijzeld. DE LIMBURGER KOERIER. In ons avondblad van 27 Juli j.l. schreef v. G dat het eigendom van den „Limburger Koerier" in den loop der laatste maanden in Belgische handen zou zijn overgegaan. Deze mededeeling is ons onjuist gebleken. Wij betreuren dit onjuiste bericht. UIT HET RAAM GEVALLEN. De 54-jarige Engelsehe zeeman R. B. B. van het tankschip Varand, dia m Zee manshui- aan de Calandstraat Rotter dam logeerde, is gisternaent in beschonken toestand uit een raam van de derde eta gevallen. Hij is met een ernstige schedel breuk opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Kort daarna is hij aan de hekomen verwondingen over leden. MEISJE VERDRONKEN Gisteravond heeft een schipper die met zijn schip in do Haringvliet te Rotterdam lag, omstreeks tien uur aangifte bij de po litie gedaan van de vermissing van zijn zes jarig dochtertje, Antje IJsseldijk. Door agenten is in de nabijheid van het schip gedregd en reeds na korten tijd is het lijkje van het kind opgehaald. DE STAKING BIJ DE KALKZANDSTEEN FABRIEK TE VUREN OPGEHEVEN Maandag zou het grootste gedeelte van de arbeiders aan de kalkzandsteenfabrie.k .Loevesteyn" te Vuren het werk hervatten. In den loop der week zullen alle arbeider* hun pï&ats weer in kunnen nemen, daar de de werkzaamheden voor de regeling der fabriek dan wel gereed zullen zijn. De ongeorganiseerden waren aan het werk gebleven. FILMVERTOONING AFGELAST. Zaterdagavond zou in „Concordia" te Bussum de film van rlo Olympische Spelen worden vertoond. Toen de directie echter ten oore kwam. dat hierop nog de boycot van den Nederlandsclien Bioscoopbond van toepassing is, heeft zij de vertooning niet door laten gaan. BRAND TE BREDA. Zondagmorgen omstreeks half 12 brak brand uit in een achter het huis gebouwd schuurtje van de familie F. in de Zand- bergwèg te Breda. Dank zij het krachtig ingrijpen van tennisspelers, die in de on middellijke nabijheid hun terrein hebben, werd erger voorkomen. De politie met kléin materiaal was spoe dig ter plaatse, terwijl de Bredasche mo- lorspuit met alle materiaal uitrukte. Het, schuurtje, dat deel uitmaakte van een complex gebouwen, \v:o. een boerderij vol hooi en stroo brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in 't duister. Mogelijk is broei van op gestapeld hout de oorzaak. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is in bet kanaal te Wijk- aan Zee bij de hoogoven een 18-jarige jon gen verdronken. De jongeman is afkomstig uit Den Haag en logeerde bij zijn groot ouders. Men poogde levergeefsch de levens geesten op te wekken. Het bioscoopconflict io bet zuideo Het Bestuur der „Vereeniging van Noord Brabantsche en Limburgeche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring" ge vestigd te Eindhoven is niet ingegaan op het bemiddelingsvoorstel tot oplossing \an het bioscoopconflict, hetwelk de voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeu ring de heer D. van Staveren heeft gedaan. Genoemd bestuur heeft den heer van Sta veren medegedeeld, dat een bespreking over het bemiddelingsvoorstel z i. geen re sultaat kan opleveren zoolang de Bios coopbond op het standpunt blijft staan, dat blijkt uit het door dien Rond op 27 Juli aan den bemiddelaar gezonden schrijven. Wie altijd op goede tijden wacht, maakt .van zijn tijd een slecht gebruik. Naar het Engelscb van A. T. QUILLER—COUCIT. 42 Wij waren met ons drieën alleen in de kamer. Zij nam den gesp aan, bekeek hem aandachtig en gat' hem mij daarna terug. Reeds begon de morgenstond aan te bre ken, ik zag het licht door de reten van de luiken, dat de kaarsen, die aan het uitgaan waren, iets spookachtigs gaf cn een grauw waas over het geheel wierp: een ontred derde kamer mei stukjes papier op den grond, de overblijfselen van het nachtelijk tooneel. Maar spookachtiger dan iets an ders was het gele gezicht van de vrouw bij dat onmeedoogend licht. Daar zat zij, schijnbaar onvermoeid, in al den glans van baar schitterende juweelen, toen wij de zaal uitgingen een echte godin van de speeltafel. Wij waren bij de deur en gingen in don ker de gang, die naar de straat leidde, in, toen Tom fluisterde: „Pas op: dat briefje beduidde niets goeds." Ik knikte, deed rle deur open en liep in donker verder. Op hetzelfde oogenblik boor de ik een vluggen voetstap links, ik zag een flauw schijnsel, voelde een hevigen slag op mijn borst. Ik deinsde achteruit en hoor- tere gang naar de buitendeur, maar in dat de Tom mij reeds voorbij rennen cn een harden slag toebrengen „Loop gauw weg' De gang door! Gauw!" In een oogwenk vlogen wij door de cluis- oogenblik zag ik door de open deur achter ons, in den gloed van al de kaarsen, het gezicht van de gele vrouw, die daar nog zat, onbewegelijk cn kalm. Wij wamen bij 3e deur eo. stonden 'ri eens in het daglicht. Eerst de steeg door, de straat op, toen nog een straat en toen door een massa zijstraatjes. Tom \ooruit. ik volgde hem, hijgende cn niet mijn handen op mijn volle zakken, uit vrees, dat het geld er uit zou vallen. Steeds maar vooruit, ofschoon geen enkele voetstap hoorbaar was achter ons; wij hadden ook geen sterveling gezien sedert Tom mijn aanval Ier neergeslagen had. Dood af, buiten adem kwamen wij eindelijk op het Strand uit. en hier kwam Tom een weinig tot rust. „liet is wonderlijk stil op straat", zei hij Ik dacht ecu oogenblik na: ,,'t Is Zondag ochtend." Nauwelijks waren die woorden uit mijn mond. of ik hoorde iels klinken op de straatstecnen naast mij. Ik bukte cn raap te het op. De gouden gesp. „Hé! hoe vreemd!" zei ik. „Volstrekt niet", antwoordde Torn. „Kijk maar eens naar je borstzak." Ik keek en zag een snee over mijn borst, vlak boven het hart. Toen ik er mijn hand op lei, rolde er een sovereign uit, toen weer een, het geld rolde rinkelend op den grond. Tom raapte ze op cn gaf ze mij aan en zei: „Jasper, je mag den hemel danken, als je daarvoor in een stemming bent. Je bent er ternauwernood goed afgekomen." „Wat ineen je?" Wel, dat je dood zou wezen, als je dat stukje uietaal niet in je borstzak had ge had. Laat eens even kijken." Wij keken bet sarnen na en ja, daar was juist midden in den gesp een diepe deutc. Wij zwegen een oogenblik en toen zei Tom: „Laten wij naar huis gaan. liet zou ulet veilig zijn als ze ons zagen met al dat geld om ons h^en." Toen wij voor het huis gekomen waren, waar wij woonden, stond ik stil. „Tom, ik ga niet binnen. Ik ga een lange wandeling maken en een bad nemen, om dien \reeselijken nacht te vergeten. Jij kunt het geld wel mee naar boven nemen en stop het ergens weg. Wacht, ik zal er een paar stuks afhouden. Neem jij de rest maar mee." Tom keek naar de schoorstccnen, die door de opkomende zon verlicht werden cn nam een besluit. „Nu, wat mij betreft, ik ga naar bed. en jij zou verstandig wezen als je dat ook deed." „Necn, ik kom vanavond terug, maak dat dan het vette kalf klaar is. Ik moet er eeu poosje uit zijn." „Waar ga je naar toe?" „Ach, dot weet ik nog niet. Ergens. Het kan mij niet schelen waar. De.rivier op misschien." „Wou je liever, dat ik mee-ging? „Neen, ik ga liever alleen. Torn, ik ben krankzinnig geweest. Ik heb je meegeno men naar een hol, waar we alleen door eeD wonder goed en wel zijn uitgekomen cn ik moet er je vergiffenis voor vragen. En Tom, ik heb je daarenboven mijn le\en te danken." „Niet aan mij, Jasper, maar aan den gesp." „Neen. aan jou, Torn ik ben een onna denkende dwaas geweest, en Tom, dat was ecu prachtige slag, dien jij gegeven hebt." Hij lachte cn liep de trap op; ik keerde mij om cn liep somber de eenzame stiaat in. HOOFDSTUK III Een oud verhaal, op traaitionoele wijze verteld. Toen Tom vroeg, waar ik naar toe ging, had ik gesproken over een tochtje op de rivier; ofschoon, om u de waarheid te zeg gen, dat nog niet in mijn hoofd was opge komen. Maar toch, dienzelfden Zondag be vond ik mij 's namiddags aan de overzijde van de Theems tusschen Streatly en Pang- bourne; mijn bootje lag vastgemaakt aan den oever cn ik lag loom uitgestrekt op mijn rug tusschen het struikgewas, tus schen de lakken door naar de lucht te kij ken. Ik had daar zeker al ruim een uur gelegen: de lotgevallen van den vorigen avond kwamen mij vaag voor den geest en ik luisterde naar het gezang der \ogels en keek naar den tak, die voorover hing, ter wijl de bladeren over mijn gezicht wuifden, of naar een ijsvogel, die langs het water streek, toen een merel op een tak ging zit ten vlak hij mijn rechterhand en onbewust, dat er een toehoorder in de buurt was, zijn geluk begon uit te zingen. Zoo liggende kon ik den zwarten vogel met den gelen snavel heel goed zien en met droomerig genot van zijn zang genie ten. Zijn zang was zoo zacht cn zoo teer en zoo liefelijk, dat ik langzamerhand inslui merde; mijn uitgeputte geest kreeg rust en ik viel weldra in een diepen slaap. Wat was dat? Muziek? Ja, maar niet het gezang van mijn vriend de merel, niet de zoete toon, die mij deed insluimeren en die ik nog hoorde in mijn droomen. Muziek.' Ja, maar het was een menschelijke stem en een duidelijk lied. Ik schrikte en richtte mij op op mijn elleboog om te luisteren. Het was een menschelijke stem, daar was geen twijfel aan liefelijk monscheüjk: het was een meisjesstem, die zong. Maar waar? Ik keek om mij heen, maar zag niemand. Toch kon de zangeres niet ver af zijn, want de woorden, hoewel zij zacht ge zongen werden, kon ik duidelijk verstaan. Nog half in slaap, viel ik weer achterover en luisterde: „Meibloemetje. Zag je iemand voorbijkomen? De Liefde passeerde vandaag Heel vroeg in den morgen. Maar zijn oogen schitterden als glas." De zachte tonen trilden in de lucht, die door het kreupelhout kwam. De merel zweeg, de bladeren boven mijn hoofd be wogen zich geruischloos en toen de stem ophield was de stilte zoo intens, dat ik on willekeurig den adem inhield. Een oogen blik daarna ^ing de stem voort: „Vogeltje in de struiken, Hoe was hij gekleed? O, zijn kleeren waren gescheurd, Vuil van modder. Maai- zijn oogen schitterden als sterren. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5