VOOR DE REIS! "MASSA'S DE HEINRICH PODEUS WEER VLOT SPOORWEGWENSCHEN DE ADELAAR Langestraat 40 - Tel. 224 Inmaakbrandewijn" Havik 41 Telefoon 292 OOST-INDIE SIAM'S KONING IN 1NDIE DE ARRESTATIES IN INDIE KUNST KNÜT HAMSUN 70 JAAR SPORT Nieuwe Uitgaven Op eigen kracht opgestoomd 10 uiaaoden in het zand De Heinrich Podeus heeft het Zandvoort- schö strand verlaten. Nadat de laatste dagen het schip bij vloed telkens met eigen kracht werkend, zich tientallen meters had ver plaatst naar zee, begonnen gistermiddag de ernstige pogingen tot vlot brengen. Een sleepboot en een bergingsvaartuig van v. d. Tak Bergingsmaatschappij te Rotter dam verrichtten het werk. Om half vier, bij den hoogsten stand van den vloed, was voor het eerst de zuiging op het vaartuig merkbaar. Hoewel efen paar trossen af knapten, was de ITeinrich Podeus" om half zes zoover gevorderd, dat een tros naar de sleepboot kon worden uitgebracht. Lang zaam ging liet vaartuig, dat 10 maanden in het zand had ge/.etèh, toen over het laatste beletsel, cle eerste zandbank, en is op eigen kracht naai- den „Nieuwen Waterweg" opgestoomd. ALGF.MEENC SYNODE DER NEDER- LANDSCHE HERVORMDE KERK. XVI. De Evangelische Gezangen Compagnie heeft bericht, dat zij cle voorwaarde door de Synode gesteld bij de goedkeuring van de uitgave van een Liederenbundel voor de jeugddiensten, aanvaardt. Deze bundel zal dus worden uitgegeven met cle authentisa- ?ie van de Commissie van toezicht op den druk en de uitgave der Evangelische ge zangen. Goedgekeurd wordt het verslag- met de rekening en balans van de Weduwen- en Weezen hu lp h&lrs. Deze hulpbeurs deed eene uitkeering aan 31 deelgereclitigden tegenover 47 in 1927. Hiervan ontvingen 47 de volle uitkeering van 42 en vier eene pro rata uitkeering. Aan contribution werd ontvangen 4997.50. Aan renten 3070 De leden van de Commissie van Bijstand dier Beurs worden herbenoemd De eindredactie wordt gegeven van de wijziging van art. 5.3 Regl. Kerkelijk Op zicht en Tucht (betreffende de rehabilita tie) welke definitief is vastgesteld. Ev'enzoo die van art. 3, Regl. Kerkeraden (betreffen de den leeftijd der diakenen). Vervolgens is het woord ann den heer Tammens over de consideration betreffen de de voorloopig aangenomen wijziging in artt. 10, 17 en 19 van het reglement op cle kerkvisitatie. De bedoeling der wijziging was, meer contact te brengen tusschen kerkvisllatoren en clus,si.kale besturen, door to bepalen dat een lid van het Classikaal Bestuur de kerkvisitatie moet bijwonen. In de consideration der kerk voor liet mee- rendeel ongunstig wordt o. a. aangedron gen op terugkeer tot het vroeger reglement. Ook in de synode spreken sommige leden zich in dien geest uit. maar zij erkennen met cle rapportecrencle commissie dat het oogenblik daarvoor thans niet gekomen is. De conclusie van de commissie om de voor gestelde wijziging te verwerpen, wordt zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Maar levens wordt, besloten de aandacht van kerkvisitatore» en van elassikale besturen te vestigen op het noodige contact, dal er tusschen classikaal bestuur en persoonlijke kerkvisitatie moet bestaan. Kr zijn ook consideration over de voor loopig aangenomen wijziging van art. 11 al. 1 Regl. kerkeradeii (schrapping van de woorden, „zij gaat gepaard met de beves tiging van de nieuw-benoemdenHier over rapporteert de heer van dei- Sluvs. Bij cle behandeling wordt er op gewezen, dat na schrapping de moeilijkheden niet geheel zouden verdwijnen. Do conclusie, om cle wijziging definitief vast te stellen, wordt dan ook verworpen met 12 tegen 7 en aan de synodale commissie wordt opgedragen het zoeken naar eene forniuleering, welke die moeilijkheden voorkomt. De heer dr. Nlemëyer rapporteert namens <^ene comrnissio ad hoc over een brief van het dagelijksch bestuur van het Zuiderzee- fonds, alsmede over een brief van het hoofdbestuur der Vereeuiglng van Vrijzin nig Hervormden in Xederiand, een brief van de classikule vergadering van Brielle, en een schrijven van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche predikanten. Dit laatste schrijven heeft cle commissie echter niet in behandeling genomen, „om dat zij den adressant, als vertegenwoordi ger van eene vtyeeniging, welke niet uit sluitend uit Hervormden bestaat, tot adres- seeren niet bevoegd acht. De adressan van het hoofdbestuur der Vereeniging vn Vrijzinnig Hervormden en van Brielle hebben de strekking er op aan te dringen, dat de gelden voor Nod. Her vormde doeleinden in het droog te leggen Zuiderzeegebied zullen blijven onder beheer van de Synode of van een door haar aan te wijzen orgaan. Bij de samenspreking met het dagelijksch bestuur van het Zuiderzee* fonds is bijzondere eenstemmigheid ver kregen, welke aan de commissie vergunt voor te stellen: lo. aan het dagelijksch bestuur van het Zuiderzeefonds te berichten, dat cle Synode zich veroenigt met het denkbeeld, om art, 18 Huish. Regl. te doen luiden: „De in het vorige artikel bedoelde verstrekking van goederen of gelden heeft niet plaats, tenzij het overleg mot de Synode of de door haat aangewezen commissie tot overeenstem ming heeft geleid'; aangevuld met de be paling. dat dit artikel niet kan worden ge wijzigd zonder goedkeuring van de Alg Synode; 2o. aan de algemeene synodale commis sie op te dragen, om, wanneer bericht zal zijn ingekomen dat de door hel dagelijksch bestuur voorgestelde wijzigingen defintief zijn aangenomen, namens cle Synode in deze zaak verder handelend op te treden, bepaaldelijk door: a. den quaestor-generaal te machtigen de door hem reeds ontvangen ot' nog te ont vangen gelden voor de Zuiderzee-belangen over te dragen aan den penningmeester van het Zuiderzee-fonds; b. openbaarheid te geven aan hel feit, dat een geheel nieuwe toestand is ontstaan, nu door de aangebrachte wijzigingen tot vol komen bevrediging van beide partijen al- geheele samenwerking is verkregen tus schen de Synode en het bestuur van het Zuiderzeefonds; 3o. zich te beraden over de vraag, welke bestaande of nieuw te vormen commissie zal worden aangewezen voor het overleg met hel Zuiderzeefonds. Deze conclusies werden met alemeene stemmen aanvaard en voor het overleg sub 3o. bedoeld, wordt aangewezen de reeds vroeger door de Synode benoemde commis sie voor de kerkelijke belangen van bet Zuiderzeegebied, van welke commissie dr. J. Th. de Visser voorzitter is. Een stielverbinding Amsterdam T'wenteM UnsterThuri ngen Belangen van handel en toerisme Het doorgaand spoorwegverkeer tusschen Nederland en Duitschland laat in sommige opzichten nog te wenschen over. Met name te Munster wordt het als een groot nadeel gevoeld, dat daar sinds den oorlog alle doorgaande snel verbindingen met Nederland zijn opgeheven. Tot 191+ werden de ochtend- en avond- trc-inen Vlissingen—Berlijn geleid via Box tel -- Wesel Mtinster ösnabrück v.v„ terwijl in Wesel reizigers van en naar Mini ster konden overstappen in directe treinen naar en van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Bovendien bestond er toon een avondsnelverbinding van Den Plaag via Haarlem, Amsterdam.. Enschedé, Gronau naar Münstor en c-en ochtendsne!verbinding in omgekeerde richting. Van de beide snelverbindingen Vlisain on— Berlijn v.v. is er één vervallen en cle overgeblevene is verlegd naar cle route Vlissingen Arnhem Zutphen Hen gelo OI don zaal Bcntholm Osna- briick Berlijn v.v. De snelverbindingon Den Haag Amsterdam Enschede Minister v.v. zijn na den oorlog tot dusver nog niet weer ingevoerd. lil de stad Münstor werd dit nadeel van een gemis ann doorgaande treinverbindin gen met Nederland ;-*er sterk gevoeld en protesten daartegen zijn vooral daar tot uiting gekomen. Maar ook hier Ie lande wordt het als een groole leemte ondervonden, dat het nijvere Twente verstoken is van goede treinverbin dingen met Munster en het Ruhrgebied en dat tusschen Enschede, een dei- belangrijk ste industriesteden van ons land en het na bij gelegen Minister, de hoofdstad van West falen, geen doorgaande sneltrein ver bindingen bestaan, terwijl er wel een Ü5 K.M. lange hoofdspoorweg Is, op snelver keer berekend, welke deze steden verbindt. Het is dus geen wonder, dat toen de in dustrie- und Plandelskammer van Münster ren actie begon om dit isolement van West- falen's hoofdstad op te heffen, en de be langhebbenden bij doorgaande snelverbin dingon Holland Twente Münster Thüringen bijeen te roepen, deze actie niet alleen in Munster, maar ook in geheel West- falen, in Twente en in Amsterdam leven- digen bijval heeft gevonden. Up initiatief van de Münstersche Kamer .an Koophandel is een commissie samen gesteld, wier arbeid ten doel heeft, te trachten doorgaande sneltreinverbindingen te krijgen op het traject Amsterdam Amersfoort - Apeldoorn Deventer - Almelo llcngelo Enschede Gronau Münster Kassei -- Thüringen v. Deze commissie heeft dezer dagen te En schedé een vergadering gehouden, waar vertegenwoordigd waren van Duitsche zijde: De Industrie- en Ilan- delskamers van Münster en Dortmund, het Kreisbestuur van Lüdinghausen, de gemeen tebesturen van Münster. Hamm, Gronau en Soest, cle Westfélische Verkehrsverbancl e. a., van Nederlandsche zijde: de gemeentebe sturen van Enschedé. Deventer, Almelo en Hengelo, de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Twente en de A. N. B. Toeristenbond voor Nederland. De vergadering, welke geleid werd door den vice-voorzitter van cle Industrie- und Jlandelskammer van Munster kwam na ampele besprekingen tot overeenstemming omtrent de volgende punten: In cle eerste plaats handhaafde de com missie het reeds in een vorige bespreking aangenomen standpunt, dat het als een be langrijke verbetering zou worden be schouwd, wanneer in D-trein No. 171 door gaande rijtuigen Amsterdam—Erfurt Bou worden opgenomen, welke rijtuigen met een nieuw in te leggen sneltrein zouden kunnen doorgaan van Hengelio via En schedé, Gronau Münster naai- Hamm en vandaar met den bestaancien Eilzurg No. 81 naar Kassei, Eisenach en Erfurt en wan neer deze rijtuigen met Eilzurg No 82 van Erfurt, via Eisenach naar Hamm on ver der met een nieuwen sneltrein via Münster, Gronau zouden worden teruggevoerd naar Enschedé, waar ze clan wellicht zouden kunnen worden opgenomen in den sneltrein No. 170 naar Amsterdam. Hierdoor zou een geschikte dagverbinding ontstaan van Nederland naar Münster, Kas sei. Thüringen v.v. In de tweede plaats zou de commissie het als een belangrijke aanwinst beschouwen, wanneer er een ochtendaneltrein werd in gelegd van Münster via Gronau naai En schedé. waarvan de doorgaande rijtuigen wellicht konden worden opgenomen in snol- trein No. 158 van Enschedé naai Amster dam en wanneer dan deze rijtuigen op de terugreis zouden worden opgenomen in den RESTANTEN BLAUWE COSTUMES HEEL VOORDEELIQ. verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd D-trein No. 173 (Amsterdam—Berlijn) om van Hengelo met een nieuwen sneltrein door te gaan via Enschedé—Gronau naar MünSlK. De zakenlieden uit Münster zouden dan in-de gelegenheid zijn met den ochtend trein naar Amsterdam te reizen, aldaar hun zaken af te doon en 's avonds van denzelf- don dag nog weer naar Münster terug te keeren. In do zomermaanden zouden bo vendien de Nederlandsche badplaatsen met deze v erbindingen zeer zijn gebaat De commissie namk het besluit, de bo venstaande wenschen ter kennis van de be trokken Spoorwegmaatschappijen te bren gen. De aaokomst te Taodjong Priok Batavia, 5 Aug. (Aneta.) Hedenoch tend arriveerde voor de haven van Tand jong Priok het Siameeschs Kon. jacht dé Mo ka Cliakri, geëscorteerd door het oor logsschip Phraruang. met aan boord Z. M. den Koning en H. M. de Koningin van Siarn, die zooals reeds eerder gemeld, een bezoek zouden brengen aan Ned. Indië. Op de kade van de tweede binnenhaven, welke met haar talrijke gepavoiseerde sche pen een vroolijken aanblik bood, werd het hooge gezelschap door den Gouverneur- Generaal alsmede andere hooge autoritei ten verwelkomd, waarna per extra-trein naar Weltevreden werd vertrokken. Van het station Koningsplein ging de stoet in siatierijtuigen. luide toegejuicht door een groote menigte Kuropeesche en inlandsche belangstellenden naar het Pa leis. F. W. J. GOKKEL.+ M ageiang, 3 A u g. (Aneta). Alhier is overleden de heer F. W. J. Gokkel, kapi tein der infanterie en adjudant h la suite. De oorzaak van dit overlijden is longont steking, die opgeloopen was bij een meer- daagsche oefening. NIEUWE ARRESTATIES. P a d a n g, 3 Aug. (Aneta). De voorzitter van de afdeeling Soengeibatang van den Sarekat Islam, zekere Datoek Singamang- kocto, word, in verband met een spreek- deJict, door de politie gearresteerd. Ook eon zekere Datoek Singoradjo, secretaris van do afdeeling Manindjau van de Partij Sarekat Islam werd achter slot cn grendel gezet cn wel terzake verzet tegen den con troleur B. B. te Manindjau, waaraan hij zich schuldig gemaakt had. Eerstgenoem de maakte indertijd deel uit van een dele- latie naar Zijne Excellentie don Gouver neur-Generaal, om te protesteeren tegen de invoering van de zoogenaamde goeroe-or donnantie. Manifest van de Perhimpoenan Indonesia Naar aanleiding van de jongste arresta ties van inheemschen en de berichten dat zij geïnterneerd Zullen worden ontvangt het Volk van de Perhimpoena Indonesia een manifest, waarin de inlandsche arbei ders tot een protestbeweging worden opge roepen. Men leest in het stuk: „De Sarikat Ivaoem Boeroeh Indonesia heeft geen enkele strafbare daad gepleegd, liet eenige strafbare zit daarin, dat de In donesische arbeiders gepoogd hebben zich door aansluiting weerbaar te maken tegen de onbegrensde macht van de koloniale wetgevers. Doch iedere groeiende organisa tie in Indonesia, die een bedreiging vormt voor de belangen van de werknemers, moet worden vernietigd. De massa-arrestaties worden schoongepraat met. het argument, dat de S. K. B. I. relaties heeft met cle Liga tegen imperialisme cn voor nationale onaf hankelijkheid en de Pan Pacific Workers Union. Deze schandelijke daad van het Neder landsche imperialisme provoceert een daad werkelijk verzet van het Indonesische volk. Maai wanneer straks evenals in de jaren 1920 cn 1927 geen andei middel van v erweer tegen de tyrannieke onderdrukking móge lijk is dan de gewapende opstand, dan schreeuwt juist de imperialistische regee ring moord en brand." Groote belangstelling in Noon wegen voor den schrijver Hij onttrekt zich aan huldebetoon Uit Oslo wordt gemeld, dat de beroemde Noorsche schrijver en winnaar van den No" belprijs zijn 70en verjaardag in stilte heeft gevierd. Hij had zich naar Kristianssand begeven, doch toen bekend werd, dat hij zich daar bevond, verliet hij Zaterdagmid dag met zijn vrouw en zijn oudsten zoon deze stad met onbekende bestemming. Eerst in den loop van gisteren bleek, dat (hij zich naar bet kleine plaatsje Wlaekke- fjord teruggetrokken had. Hier heeft de groote Noorsche dichter zijn 70sten ver jaardag in alle stilte, cn niet gestoord door de belangstelling van het publiek, gevierd. Intusschen heerschte óp Ihet telegraafkan toor te Grirastad, in do nabijheid waarvan Hamsun's buitengoed Noerholraen gelegen is een buitengewono drukte, zoodat met versterkt personeel gewerkt moest worden. Een stroom van telegrafische gel uk wen schen uit binnen, en buitenland kwam bij bet kantoor binnen. Te Grimstad zelf werd gisteravond een groot feest ter eere van Knut Hamsun gevierd. Te Oslo word de verjaardag eveneens herdacht en de radio- oraroep wijdde er haar uitzending aan. De Noorsche vereeniging van schrijvers had Hamsun een zilveren beker aangeboden, dien Hamsun geweigerd had, maar die niet temin gisteren naar Noerholmen werd ge zonden. EEN OPERA-LIBRETTO VAN DE ROEMEENSCHE KONINGIN-WEDUWE. Naar Az Est verneemt, heeft de koningin- weduwe van Roemenië het libretto voor een opera geschreven, waarvan de directeur van het Boekarester conservatorium, Nonu Ottesco, de muziek componeerde. De opera wordt in het komende seizoen aan de Pa- rljsche Grand Opéra uitgevoerd. VOETBAL HET WERELDKAMPIOENSCHAP Montevideo, 5 Aug. (V.D.) Voor het wereld voetbal-kampioenschaptournooi. dat van 1530 Juli 1930 te Montevideo zal plaats vinden, hebben reeds twaalf landen ingeschreven' w.o. slechts drie uit Europa. De laatste zijn Italië, Spanje en Portugal, de overigen Peru, Brazilië, Argentinië. Chi li, Paragua, Cuba. Vereenigdo Staten van Noord-Amerika, Mexico cn Uruguay. De inschrijvingen sluiten op 1 Januari 1930. DE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Successen voor A. Z. en P. C. Betreffende de nationale zwemwedstrij den. die Zondag te Utrecht zijn gehouden schrijft men ons nog het volgende: Zondag hadden in de zwemschool aan de Vo3segatsche dijk nationale zwemwedstrij den plaats, waaraan ook door de A. Z. en P. C. werd deelgenomen. ITet grootste suc ces \oor deze vereeniging werd behaald bij popduiken: de heer S. van Ilaselen wist in 28 4/5 sec. de beker op Minnes te veroveren. In het nummer 5 X 50 m. estafette (vrije slag) plaatste de A.Z. en p. C. zich derde, wat, gezien concurrenten als U.Z.C.«(no. 1) Dolfijn (no. 2), ILV.G.B. e.a., geen slechte prestatie mag heeten. Doordat de Amers- loortsche rugzwemmer telkens in de tou wen belandde maakte hij een dusdanige tijd dat de A. Z. on P. C. in de 4 X 50 m. wisselslag ostafette geen prijs kon bemach tigen. Over het algemeen weiden goede tijden gemaakt, de O.D.Z. legde de 4 X 50 rn. wis selslag estafette af in 2 min. 37 sec., cn ver beterde hiermee het Ned. record met 1 4/5 sec. De waterpolowedstrijd U.Z.C.Dolfijn ein digde in een verdiende 3—2 overwinning \an laatstgenoemde. Tot slot had de finale van het onlangs te Utrecht gehouden waterpolo-tournooi plaats, waarbij U. Z. C. Ill en A. Z. cn P. C. II hun krachten zouden meten. Ons zevental stelt zich als volgt op: G. W. v. Ommeren. Leeuwen, Klasser. v. Dommelen. Fliek, L. Pesie Jr. de Waal. De eerste goal is voor rekening van U.Z. C., en ontstaat doordat onze keeper te ver is uitgezWommen. Een der backs begaat nu een overtreding, v. Ommeren kan niet bij tijds op zijn post terug zijn. zoodat U.Z.C. gemakkelijk scoort (10). A. Z. cn P. C. is dan oen oogenblik in den aanval, doch door over- en naastachleten kan zij dit tijdelijke overwicht niet in doelpunten omzetten. Onze doelman wordt weer op de proef ge steld, en nadat hij nog eenige malen naar behooren heeft weggewerkt, komt al spoe dig de rust met 1—0 in het voordeel van U.Z.C Na half-time blijkt er in de A. Z. en P. C. gelederen een misverstand te bestaan: nu eens is er een man te veel voor, dan weer één te veel achter. U.Z.C. heeft in deze pe riode weinig moeite om nog tweemaal te scoren. (30). Als de Utrechtenaren hierna dezelfde fout begaan, komt L. Pesie Jr. vrij te liggen; hij krijgt den hal toegespeeld en weet de eer voor A. Z. en P. C. te redden. In een offensief voor de Amersfoorters, dat geen succes heeft, kornl het einde van de zen wedstrijd met. 31 in het voordeel van JJ.Z.C Het geheim van de drie snookon< door Lode Baekelmans. Uitg. Ned. Ultg.-MaatschAm sterdam. Een negental schetsen, waarvan de eerste den naam aan dit boek gaf. „De Drie Snoeken" is de koffiebranderij en kruideniershandel van Corneal Boeck- steyns, die de dochter van den laatsten T ers ago huwde, in wiens familie de zaak. van vader op zoon was overgegaan. Boecïï- steyns was een man die iets ouwelijks en traags over zich had, madame Boecksteyns was vol kwiekheid cn levensdrift. Zes jaar waren ze al getrouwd toen Hortensia werd geboren. Toen het kind negen Jaar was werd besloten haar naar een pensionaat tei zenden, diep in het Walenland bij de „Zush tei's van Liefde". Gezonde lucht zou ge-< paard gaan met een verzorgde opvoeding, FrailBCh „maintien" cn „savoir-vivre". Ouder geworden beleefde Hortensia een feilen zielsstrijd, zij wilde nonneken wor den. Maar de moeder-overste meende, dat Hortensia in de wereld paste en dus kwant zij weer thuis, waar haar bevlieging gauw voorbij was. Zij wilde leeren zingen en kreeg les van Felicien Malcorps, zanger van den „Théatre Royal". De kunst werd gediend on nog meer, want op een goeden dag vluchtte Hortense met den zanger naar Parijs. Die schande mocht niet bekend wor den cn Boecksteyns strooide rond dat zijn dochter onder den naam Hortensia. Galli in hot buitenland zong. Dat was het geheim* Tot na eenige jaren Hortensia terugkwam, de zanger had haar verlaten, maar de ver loren dochter werd met vreugde binnen gehaald en moest vaak goedschiks of kwaadschiks vertellen van hare Parijscho triomfen. Baekelman is een prettig verteller, met veel zin voor humor. Ook in de andere ver tellingen komt dit vaak prachtig naar voren en dit maakt dat het een genot is hem te lezen. Als lot on leven dobbelen, door Edith Werkendam. Uitg. Em. Querido's IJitg.- Mlj„ Amsterdam. De beroemde schrijfster, die onder het pseudoniem Diogènós naam gemaakt had, was lichamelijk een abnormaal wezen, zoo ontzettend om aan te zien, dat do dokter bij de geboorte niet wist of hij het kind mensch kon noemen, daar het 't meest den vorm van een aap vertoonde. Haar moeder stierf bij de geboorte, haar vader was zee man. Opgevoed door een koude, zwijgzame vrouw, door den dokter aangenomen, wa ren haar kinderjaren voorbijgegaan in een aanhoudenden angst den afschuw in an dermans oogen te zien. De angst, die later haat werd, dwong haar alleen te leven. Ilaar boekon en haar gedachten worden haar wezens, die zij liefhad. Zij had vijf boeken geschreven, die haar geliefd cn be roemd gemaakt hadden en was een voor name medewerkster van het stadsblad on toch was het haar gelukt door niemand ge kend te worden. Alleen de oude dokter was haar vriend en met hem besprak zij het plan zichzelf bestaanbaar te maken door zichzelf te zoeken in een anderen vorm. „Als ik mezelf", aldus Dio, „dat wil zeg gen alles van mezelf, behalve ditDio wees naar haar gezicht en lichaam in haar heb overgebracht, zal zij volmaakt zijn. Uiterlijk en innerlijk. Ik in haar, zal zijn schoonheid in schoonheid; Dan zetten we haar midden in 't leven en dan wach ten we samen op wnt komen zal". In een bordeel vindt ze het meisje met wie ze hot experiment zal wagen: Dio leidt haar in in het nieuwe leven clat haar wacht en als ze meent, dat Eva Lagas voor cle taak geschikt is gaat ze het leven in. En het wordt voor Dio één groote teleurstel ling. Eva, de prachtvrouw, maakt opgang, maar slechts om haar uiterlijke schoonheid en zij keert terug tot het leven waaruit Dio haar gehaald heeft. Prachtig hoeft de schrijfster het gegeven in dezen roman uitgewerkt. De ziele- schoonheid heeft op de massa weinig in vloed; de uiterlijke schoonheid is de beste introductie voor het leven. Vampier, door Hanns Heinz Ewers. Uitg. Ned. Uiig.-Mij., Amster dam. Een roman van dezen fel gesmaden cn hevig bewonderden Duitschen dichter en schrijver geeft het leven weer in al zijn nuances, laat het zien van al zijn kanten; het is of hij een goed deel van de Mensch- heicl laat poseeren voor het filmapparaat van zijn ziel, om het in „flarden en kleu ren", zooals hij zijn „Vampir" kenteekent, zijn legers weer voor te zetten. Aldus lezen we in de inleiding. En als we het lijvig boekdeel ten einde hebben, voelen we de waarheid dezer woorden. Het schetst ons het leven vari Frank Braun, vlak voor en tijdens den grooten oorlog. Hij is op een schip, waarop gele koorts heerscht cn in felle kleuren wordt het lijden onder de moordende ziekte ge schetst Alle havens zijn voor hen geslo ten, maar ten slotte weet Braun met twee schepelingen stil aan land 1e gaan en in San Francisco te komen, vanwaar hij naar New-York spoort. Hier werkt hij voor de Duitsche zaak en in bonte verscheidenheid rollen de filmbeelden thans ons oog voor bij, en wordt ons verhaald van de vele in triges voor en tegen Duitschland. waarbij het vrouwelijk element een voorname rol speelt. Preutschheid kent de New-Yorksche society van dit boek niet, evenmin als de schrijver, die het vaak perverso dier krin gen zonder terughouding weergeeft. Het is in vele opzichten een merkwaar dig boek. dat een bepaalden kijk geeft op het Amerika tijdens de eerste oorlogsjaren. Sterk is cle schrijver in zijn uitbeelding, zoodat zijn film van de dollarwereld in de dagen van verwildering en verwording tot ^p^^interegsapt geheel is geworden*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7