SNOWDEN OPENT DE BESCHOUWINGEN EUROPA'S POLITICI SPREKEN DE CONFERENTIE DEN HAAG IN Afzijdigheid vao Washington? DU1TSCHLAND EN HET YOUNGPLAN HET PRESIDIUM DER CONFERENTIE RECEPTIE DOOR ONZE REGEERING Tegenvordering van ZuidSlavië Het standpunt van Engeland Hoe de opvattingen in Italië zijn Rorac, 5 Aug. (V.D.) Op den vooravond van de conferentie wijst de Italiaansche pera algemeen nog eons op het woord van Mussolini inzake de ondeelbaarheid van het plan-Young en eischt de aanvaarding van het plan zonder eenige verandering. Do redacteur van de ROmeinsche Tribu un- verklaart, dat alleon, wanneer het plan- Young in al zijn deelen wordt aangenomen, de ontruiming van het Rijnland kan wor den toegestaan en daarmede de normale betrekkingon met Duïlschland en in geheel 1 yropa weer hersteld kunnen worden. Het Giornale d'Italia acht de Haagsche conferentie van nog grooter beteekenis dan de eerste vredesconferentie tijdons den wa penstilstand. Van het Youngplan hangt de economische regeling van de indernatlonale betrekkingen af. Toch is de politieke rege ling even noodzakelijk en urgent. Het blad stelt ten slotte de vraag, of de Haagsche conferentie werkelijk de laatste zal zijn ter oplossing van de na-oorloogsche kwesties, of dat zij slechts den grond voor nieuwe problemen zou voorbereiden, of cle confe- ,-ntie een nieuwe bladzijde der geschiede nis zal vormen, of een diplomatieke formu le voor een nieuw financieele hoofdstuk. In Washington beschouwt men (naar de Times blijkens het Vad. verneemt) de be noeming van ilson lot officieus Amei i- kaansch waarnemer als een nieuw bewijs van Hoover's verlangen om te voorkomen, dat dc Ver. Staten gewikkeld worden in de l.uropeesche politiek. Deze bezorgdheid is versterkt, sedert het duidelijk werd, dat En- veland en Frankrijk het verre van eens zijn over de plaats van vestiging van de voorge stelde internationale bank. Het feit, dat Wilson is benoemd en niet generaal Dawes of een andere vooraanstaande Amerikaan, wordt beschouwd als een bewijs, dat Was hington voornemens is zich bij de discus sies zooveel mogelijk afzijdig te houden. Volgens de Times zou minister Mellon wenschen, dat de internationale bank er in liet geheel niet kwam. Dc groote meerder heid der bankiers is voor de oprichting der bank. doch zij zijn er niet in geslaagd Hoo ver tot deelneming aan de stichting te be wegen. De openingszilling der con- .thr ZtncUaartc rentie had hedenochtend 11 uur in de ver ga derzaal der Eerst Kamerplaats. De minister van buitenlandsche* zaken jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, heeft, daartoe uitgenoodigd, de volgende rede in de Fransclie taal uitgesproken: Mijne Heeren. Ik acht mij gelukkig bij u de tolk te mogen zijn der gevoelens van Harer Maje- xleit's regeering en u een hartelijk welkom in den Haag toe te roepen. Toen gij onze gastvrijheid hebt ingeroe pen voor de conferentie, die zich heeft uit te spreken over aanneming en in werking stelling van het plan-Young en de uitvoe ring van de resolutie van Genève van 16 September 1928, hebben wij ons gehaast u te antwoorden, dat wij ons gelukkig zouden prijzen u te ontvangen. Voorzeker heeft Hr. ftl.'s regeering zich niet de materieel© moeilijkheden ontveinsd, welke zich, met betrekking tot de onver mijdelijk onvoorziene voorbereiding van de technische organisatie van een conferentie van dezen omvang, voordeden. Ik kan xlechts uitdrukking geven aan de hoop, dat het resultaat van ons pogen niet te ver heneden uwe rechtmatige verwachting moge zijn. In het groote internationale debat, dat op het punt staat hier aan te vangen, zal Ne derland zich niet behoeven te mengen. Maar hoe bescheiden ook, schijnt zijn rol niet minder belangrijk. Wij geven ons reken schap van de verantwoordelijkheid, welke wij op ons genomen hebben door aan uwe keuze fan den Haag onze goedkeuring te hechten. In de stad, .waar uwe zittingen zullen plaats hebben, zult gij den geest van onpartijdigheid en verzoeningsgezindheid, de atmosfeer van vrede en rust. moeten vin den, welke de noodzakelijke omgeving cn de voornaamste voorwaarde vormen om u te vergunnen uwen arbeid voor de defini tieve organisatie van den vrede in Europa inet vertrouwen aan te vatten. Bij het uitspreken van de vurigste wen schen voor het succes van uwen arbeid is Harer Majesteits regeering overtuigd de getrouwe tolk te zijn niet alleen van het ^ederlandsche volk, maar van alle volken, die den vredesweg' willen volgen. Voorlooper van het gevoel van interna tionale saamhoorigheid, zou het toenemend bewustxtjn der afhankelijkheid van de vol ken va~£ elkander, reeds voldoende zijn om, als dat nog noodig was, de levendige be langstelling te verklaren, welke zij allen toonen in'den arbeid welken gij staat te ondernemen. Briand dankte jhr. Beelaerts en de Ne- derlandsche regeering voor de gastvrijheid en schetste de moeilijke taak der confe rentie, die in een sfeer van goeden wil werkzaam moet zijn ten bate der geheele menschheid. Hij hoopte, dat, als de confe rentie Den Haag verlaat, men een belang rijken stup verder gekomen is. Spr. bood. verontschuldigingen aan voor den korten tijd. die de Nederlandsche regeering was gelaten ter voorbereiding, doch uitte zijn volle bewondering voor wat in zoo korten lijd werd bereikt. 1 Stresemann sloot zich hierbij aan en dankte minister Beelaerts voor do woorden, die aan de conferentie een beteekenis heb ben gegeven, welke ver uitgaat boven de beteekenis, die financieele braadslagingen plgen te hebben. Hij betoogde, dat de con ferentie niet alleen economische, maar ook politieke gevolgen moet hebben in den zin van overeenstemming tusschen de volken en het wegnemen van moeilijkheden in de betrekkingen. Snowden sloot zich bij de sprekers aan, wat den dank aan de regeeririg betreft cn uitte wenschen voor het herstel van den Franschen oud-ministcr-president Poincaré en den Duitschen rijkskanselier Müller. De openingszitting werd te ruim twaalf uur gesloten; in de zaal. waarin de dele gaties om een ovale tafel zaten en de ex perts, secretarissen en diplomaten terzijde in banken, waren eenige honderden men- schcn aanwezig. Op de tribunes was het overvol van journalisten en perfotografen. Op straat was veel belangstelling van het publiek. Het Binnenhof was afgezet. wachten was, is in Engeland met alge- meene instemming begroet. De rede ver vulde volkomen de verwachting, die men van Snowden koesterde. In politieke krin gen wordt er echter op gewezen, dat de rede van Snowden slechts een algemeen overzicht van het Engelsche standpunt heeft gegeven, en dat het Engelsche stand punt in bijzonderheden nog niet volkomen vaststaat. Het presidium. In de gister gehouden voltallige zitting van de herstel-conferentio is besloten, dat het voorzitterschap van dergelijke zittingen zal plaat9 vtaden tusschen do leiders van do delegaties der zes uitnoodigende mogend heden. Tot secretaris-gegeraal is benoemd Sir Maurice Hankey, secretaris van het Engel sche kabinet. Naar wij vernemen zal heden te 10 uur weder een besloten bijeenkomst der voltal lige conferentie plaats hebben. Dc verdeeling der annuïteiten -Vtt reeds commentaren uit het buitenland Tcgeuvordering van Zuid-Slavië. Milaan, 6 Aug. (H.N.) Volgens een bericht Agram aan Stampa, is Zuid-Slavië oornernens een tegenvordering te stellen voor de vermindering van zijn aandeel in do schadevergoeding. Het wil namelijk slechts dat gedeelte van zijn schulden van voor don oorlog aflossen, in verhouding van het tegenwoordig aandeel tot de oor spronkelijke schadevergoedingseischen. Voor dit doel is de Zuid-Slavische mi nister van financiën naar de conferentie te 's Gravenhage gegaan. Verder wil hij trach ten in den Haag ook onderhandelingen aan te knoopen over oen Zuid-Slavische leo- ning, Commentaar op de rede van Stresemann. P a r ij s, 6 A u g. (PI. N.) Fern and de Bri- non, cle correspondent van de Information, schrijft over de rede welke dl'. Stresemann vanmorgen op de Haagsche conferentie heeft gehouden, dat dr. Stresemann aan de conferentie een verleidelijk, doch om- vanjtrijk^en^ eerzuc^htD^^yr^mmma .hoeft tolunie. Briand zal het niet aan goeden wil laten ontbreken om dit probleem in behan deling te nemen, doch voor het slagen van de conferentie Is het misschien beter de groote plannen te laten rusten totdat eerst een definitieve overeenstemming over het meer beperkte onderwerp der onderhande lingen is verkregen. Londen over de rede van Snowden. Londen, 6 Aug. (H.N.) De rede van den kanselier van de schatkist Snowden, waarvan de inhoud van te voren te ver- Gisteravond te half tien heeft de Neder landsche regeering ter gelegenheid van de opening der lierstelconferentie een druk bezochte receptie gegeven in de Ridderzaal, welke zeer smaakvol was versierd met ta pijten, palmengroepen en bloemen. Op de galerij, die door draperieën aan het oog was onttrokken, luisterde de koninklijke militaire kapel de soiree op. De gasten Werden ontvangen door den minister van buitenlandsche zaken, terwijl voorts aanwezig waren de minister van arbeid, handel cn nijverheid, de heer Slo- lemaker de Bruine, de minister van water staat, de heer Van der Vegte, de minister van justitie de heer Donner, de ministor van onderwijs, kunsten en wetenschappen, do heer Waszink cn de minister van kolo niën, de heer Koningsberger. Zeer vele leden van de conferentie, ver scheidene gezanten en andere leden van het corps diplomatique en vele vooraan staande personen uit de toonaangevende kringen, velen vergezeld van hun dames, waren aanwezig. 0.a. werden opgemerkt de ministers van staat mgr. Nolens, mr. Coit van der Linden en jhr. mr. dr. Van Karn6 beek, de Tweede Kamerleden Colijn. Schok lfintf r>ri ClrtAArl- t-ïonVprrmns. de vice-presi- Lynden van Sandenburg. en staatsraad mr. Limburg; de rechter in het permanente hof van Internationale justitie dr. Loudon en Huges, generaal Inslnger, de burge meester der residentie mr. Patijn en an deren. Van niet-officieele zijde werd het vol gende meegedeeld. In dc gistermiddag gehouden volledige conferentiezitting nam de Engelsche minis ter Snowden aller eerst het woord, ten einde op te merken, lat het z. i. voor den gang van zaken Ier conferentie aan beveling verdiende een algemeone dis cussie aan de be noeming van com missies vooraf te doen gaan. Men stemde hierin toe, waarop Snowden zelf de algemeene beraadslagingen SNOWDEN. opende. Hij erkende onomwonden dat in bet op do deskundigen- conferentie te Parijs vastgestelde rapport staat, dat het een ondeelbaar geheel is, doch hij gaf te kennen bevreesd te zijn dat men, zoo men de voorstellen gelijk ze te Parijs geformuleerd waren aanvaardde, met een zeer onhoudbaar en in sommige opzichten vol tegenstrijdigheden zijn stuk te doen zou krijgen. Snowden legde er den nadruk op, dat de Engelsche deskundigen niet beschouwd kunnen worden als orga- non der Britscho regeering, dat zij geen instructies van haar ontvangon hadden en dat, gelijk Churchill ook in het Lagerhuis verklaard had, do Britsclie regoering op geenerlei wijze gehouden was hun aanbeve lingen te accept eeren. Wat het hoofdbestanddeel van het Young plan betrof de vaststelling van het totaal bedrag aan annuïteiten door Duitschland te betalen waren er z. i. geen moeilijk heden te verwachten, om dienaangaando al gemeene overeenstemming te verkrijgen. De Britsclie regeoring aldus Snowden is van oordeel, dat de vastgestelde an nuïteiten de Duitache betalingsmogelijkheid niet te boven gaan. Als een gelukkige ver andering diende men ook nog te beschou wen, dat door het Young-rapport het totaal der annuïteiten was vastgesteld en Duitsch land nu dnfl weet. wat liet. te betalen heeft op eea plechtiglijk door Duitschland aan- \aardo regeling, hetgeen een afwijking is van liet verdrag van Versailles, waarin im mers die zekerheid op eigendommen en in komsten van Duitschland gebaseerd is. Zoo er zich een moeilijkheid zou voordoen, zou zo niet gelegen zijn in de moeilijkheid voor Duitschland om het voor betaling noodige geld te vinden, doch veeleer in de transfer aangelegenheid. Voor zoover wij verstaan wat door de deskundigen wordt voorgesteld, zullen de bevoegdbeden der Bank verre gaan buiten die van eon „clearing-house" voor herstel betalingen. Men zal de functe ,van deze bank zeer borgvuldig later mo^en nagaan. Vervolgens kwam hij tot kwestie van meer betwisten aard. De Britscheregeering maakte geen bezwaar tegen het ledrag van de annuïteiten, maar wel tegen h< voorstel om het bedrag in twee categories te ver deden. Spreker hoopte dat men hem zo\ verge ven, wanneer hij hierover oprecht Vn zon der omwegen sprak. Deze verdeelingJs vol komen onaannemelijk en de desk ledigen hebben niet do minste poging gedaanum ze te verklaren, te rechtvaardigen of tè, ver dedigen. De Britsche regeering hechte de grootst mogelijke beteekenis aan de Voor gestelde wijziging, welke is aangebracli in de verdeeling der annuïteiten tusschen de verschillende crediteuren-naties, welke afwijzing vormt van de overeenkomst, lie reeds bestond. Deze verdeeling is zeer \n het nadeel van sommige crediteuren-natils en zeer in het voordeel van andere. Bij het Dawesplan is deze kwestie nooit ter sprake gebracht en de deskundigen hadden geenerlei bevoegdheid krachtens hun opdracht om tusschen belde te komen in do bestaande regeling voor de verdee ling der annuïteiten. Groot-Britannië zal volgens het voorge stelde plan 48 millioen mark per Jaar ver liezen. Frankrijk zal boven het 5/6 gedeelte van de onvoorwaardelijke annuïteiten, dat het zal ontvangen, 10.7 millioen mark win nen. Italië wint 36.8 millioen mark; België wint 12.2 millioen mark; Japan, Servië, Griekenland, Rbemenië en de Ver. Staten zullen allen een klein bedrag verliezen. Vervolgens behandelde spreker de leve ringen In natura, waaraan Groot-Britannié groote beteekenis hechtte. Onze betrekkin gen met Duitschland, zeide hij, zijn com mercieel van zeer vriend schappelij ken aard en zij mogen dit lang blijven. Maar desuicttemin zijn wij scherpe concurrenten op de wereldmarkten. Daarom was de kwestie van leveringen in natura van zulk een groot gewicht. Het standpunt van Groot-Britannic sa menvattende, wees spreker er op, dat het bezwaar heeft: lo. tegen de verdeeling van de voorwaardelijke en onvoorwaardelijk an nuïteiten; 2o. tegen de wijzigingen van de percentages van Spa; 3o. tegen de leverin gen in nafura. Fransche kritiek op Engeland. Parijs, 6 Aug. (H.N.) De Fransche bla den keeren zich vandaag in hun beschou wingen over de conferentie te Den Haag vrij scherp tegen Engeland en vooral tegen den kanselier van do schatkist Snowden. waarbij zij zich van uitdrukkingen bedie nen, zooals die tot nu toe onder de entente cordiale niet werden gehoord. Daarentegen is de toon tegenover Duitschland zeer vrien delijk, waarbij algemeen wordt vastgesteld, dat het succes der conferentie verzekerd is. eonstemming geraken" föo^chr'ijfrsenator Bi 1 liet in de nationalistische Avenir, dat het een zéér begrijpelijk standpunt, is, dat Duitschland een controle over het Rijnlond na 1935 afwijst. Het is de vraag, of een der gelijke controle evenals thans de bezetting eenige waarde heeft. Ook de Journée In- dustrielle acht het niet te vermijden, dat rrankrijk offers moet brengen, wil men de toekomstige organisatie van Europa opbou wen. De Fransche onderhandelaars mogen daarom niet door de beroepsmatige patri» otische pessimisten als verraders van hot vaderland worden uitgemaakt. Foto van de eerste zitting der „Conférence de la Haye 1929.-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2