AMERSFOORTSCH DAGBLAD D00DEMANS ROTS. ONZE NIEUWE REGEERING BINNENLAND, Donderdag 8 Augustus 1329 ..DE EEMLAISDÊR' 28e Jaargang No. 34 HET NIEUWE KABINET Jhn de Geer behoudt financiën FELLE BRAND TE EERBEEK Ecu vrouw ernstig gewond HET GEVAAR DEFINITIEF AFGEWEND FEUILLETON^ UITBREIDING VAN HET POSTVERKEER FRANSCHE ONDER SCHEIDINGEN Voortreffelijke Hollanders Verschillende nieuwe figuren doen hun intree Naar verluidt hebben rle pogingen van den minister van Staat Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck tot voorziening van een ex- tra-parlementair kabinet een gunstige uit komst gehad. Naast Jhr. Mr. RUYS DE BEEREN- BRGUCK die tevens het voorzitterschap ,van den Raad van Ministers, de porte feuille van Binnenlandsche zaken en Land bouw op zich neemt, zal naar wij vernemen het kabinet bestaan uil; Jhr. Mr. F. BEELAERTS VAN BLOK LAND: Minister van Buitenlandsohe Zaken. Mr. J. DONNER: Minister van Justitie. Prof. Dr. R. H. Woltjer, Hoogleeraar aan de vrije Universiteit te Amsterdam, onder voorzitter van den onder wijs-raad: Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten- schapen. Jhr. Mr. D. J DE GEER: Minister van Fi nancien. Mr. Dr. L. N. DECKERS, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneiaal; Mi nister van Defensie. Mr. P. J. REIJMER, Lid der Eeisie Ka mer der Staten-Generaal, Burgemeester van I-Iilversum: Minister van Waterstaat. Mr. T. J. VERSCHUUR, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda: Minister van Ai-beid. Handel en Nijverheid. H. DE GRAAFF, Minister van Koloniën. De benoeming is eerstdaags te verwach ten. ben zicb, volgens de Tel., tot het laatst toe weten te handhaven. Op de slot-veiling werden nog slechs enkele honderden K.G. aangevoerd en hoewel de kwaliteit niet best meer was, bleek de kooplust nog zeer groot te zijn en werd grif 73 ct. per K.G. betaald. Aan de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kcnnemerlandde Coóp. „Vrije Veiling en de Beverwijksche Exportveiling zijn in totaal aangevoerd 1.903.000 K.G. met een to tale besomming van 1.380.416. Het vorig jaar was de aanvoer ruim 3.000.000 K.G. rnel een opbrengst van 1.J37.000. Hoewel de aanvoer dit jaar dus slechts ongeveer 60 bedroeg van die van vorig jaar, was de óp brengst nog ruim een ton grooter. De hoog ste gemiddelde prijs, welke genoteerd werd was 93.30 per 100 K.G. Toch is het seizoen niet bevredigend ge weest, omdat de meeste tuinders zeer wei nig plukten. De oogst was zeer wisselvallig Enkelen maakten in financieel opzicht een bijzonder gunstig seizoen, doch voor de meesten is aardbeiencampagne door te weinig beschot zeer ongunstig geweest. De demping van de Loender-- vecnsche plas geen raison meer Koninklijk Besluit Bij K B. is ongegrond verklaard een be roep van J. W. Bronvvasser Czn. te Breuke len tegen het besluit van Gedeput. Staten van Utrecht houdende vernietiging van het besluit van het bestuur van het waterschap Loendervecn, waarbij aan hem vergunning is verleend tot vergrooting van de bestaan de Loendervecnsche sluis of toi. het maken van een nieuwe sluis. BEVERWIJKS AARDSEIENSEIZOEN GEËINDIGD. Tot het einde Igc hooge prijzen. Het aardbeienseizoen, dat dit jaar op 25 Juni aanving, is in de afgeloopen week ge ëindigd. De abnormaal hooge prijzen heb Wie niet aan deugd gelooft, heeft er zelf geen. Lessing •11 Naar bet Krigelsch van A. T. QUILLEItCOIJCH. Nu ging de rand van den bruinen hoed naar beneden, maar toch zag ik dat du eerlijke oogen verdrietig stonden. „U vergeven?" riep ik uit. „Wie ben ik om u vergiffenis te hoeven schenken U had groot gelijk, ik hen niet veel meer dan een bedelaar." De roode lippen trilden cn ze glimlachte: er kwam een kuiltje in haar wang, een klein kuiltje, het verdween maar kwam weer terug: de bruine hoed ging weer om laag cn toen schitterden haar oogen van 'r lachen en ze zei: „Een stoere bedelaar in ieder geval." Het was een heel onschuldig grapje, maar liefde vereischt geen vernuft. Weer lachten wij beiden maar toch meer vrij uit. En toch de verlegenheid die toen volgde was weer grooter. „Moet u vveg vroeg ik, terwijl ik mij bukte om de boot aan te halen. „Ja, ik moet wel", antwoordde zij verle gen; en nadat ze een klein horloge voor den dag gehaald had: „O, 't is laat. Ik zal moeder laten wachten, ze zal den trein mis sen. Wat zal ik toch doen? Ach mijnheer, als ja blieft, haast u wat." Er kwam een onzinnige hoop bij bij op; ik wees naar de boot en zei: „Ik heb hem zoo nat gemaakt. Als u zoo Dinsdagmiddag omstreeks vier uur i? brand ontstaan in een perceel gelegen aan den Coldenhovenschen vveg te Eerbeek en bewoond door de arbeidersgezinnen Joh. Verbeek en B. Klein Gotink. Het vuur, dat naar men vermoedt, ontstaan is door bi and in de schoorsteen, greep met groote hevigheid orn zich heen: in een minimum van tijd stonde de geheele woning in lichter laaie, zoodat ook de aangrenzende huizen groot gevaar liepen. Aangewakkerd door den feilen Zuid-Wes tolijken wind, kwam de vonkenregen neer op de behuizing van KI. Holdijk, pl.m. 300 Meter van de plaats waar de brand ont staan was. Ook deze woning word mede een prooi der vlammen. Vrouw Verbeek bekwam bij de redding van haar jongste kind. dat zich nog in het brandende perceel bevond, zulke ernstige brandwonden, dat onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De vrouw werd gisteravond met baar kind, dat ook brandwonden had gekregen, per auto naar het ziekenhuis te Veli» overgebracht Ook een kalf werd gedood. Hoewel laag. zijn de drie gezinnen tegen brand verzekerd BUITENLANDSCEE ONDERSCHEIDING. De heer Andre de Jong, manager van Tuschinski's Grand Theater te Rotterdam, tevens voorzitter -van de afdeeling Rotter dam van den Nederlandschen Bioscoop- Bond is benoemd tot Officier van de Ni- char Iftikharorde v an Tunis. KINDERVERLAMMING IN ZEELAND. Gedurende de maanden Met en Juni zijn op Walcheren zestien gevallen van polio myelitis, zgn. kinderverlamming geconsta teerd. Echter is hieraan geen publiciteit ge geven op advies van het staatstoezicht op de Volksgezondheid, ten einde niet noode- loos ongerustheid te wekken. De ziekte trad voor hei meerendecl op in die dorpen, waar geen of weinig vreemdelingen hun vacantie doorbrengen. Nu echter toch een en ander naar buiten is uitgelekt, heeft De Tel. zich gewend tot den inspecteur der Volksge zondheid voor Zuid-Holland cn Zeeland, dr. Hulshoff Pol. Deze deelde het blad mede, dat zich na '26 Juni geen enkel geval van polio myelitis meer op Walcheren heeft voorgedaan. De heer ITulshoff Pol rneent, dat er geen enkele reden tot meer onge rustheid moet zijn voor Walcheren dan voor elk ander deel van ons land. Polio nivelitis komt in de zomermaanden geregeld hier cn daar voor. l&at is, is liet dan niet beter dat ik roei? Waar moet u naar toe? „Naar Strailley, maar ik niet „Ik ga ook naar Straitley. Toe, laat mij roeien. Ik zal niets zeggen als u het liever niet hebt." Op haar gezichtje, dat nu zoo allerliefst geagiteèrd was, kwam een bijzonder aardig blosje. „O neen, dat is het niet, ik kan het heel goed zelf doen". Alles in haar was in tegenspraak met haar dappere woorden „en dat het wat nat is zal mij niet hinde ren." „Als ik u niet beleedigd heb, laat mij don roeien". „Neen. neen." „Dan heb ik u beleedigd". „Ach, denk dat toch niet." „Ja, dat denk ik wel als u mij niet wilt laten roeien." Zij zwichtte voor mijn aandrang en gaf zich overwonnen. „Maar mijn boot?" zei ze. „Ik zal die achteraan binden," en in mijn blijdschap gaf ik haar geen tijd tot verder nadenken, maar liep hard naar mijn eigen boot. bond de twee booten aan elkaar en hielp haar toen naar haar plaats. Had ik ooit zulk een heerlijk oogenblik beleefd? Ileeft ooit een kleiner liever hand je in de mijne gerust gedurende dat heer lijke oogenblik? Heeft ooit een hart zoo onstuimig geklopt als het mijne, toen ik de boot van onder de takken vandaan haalde en begon te roeien? Terwijl wij voortdreven op de stille ri vier, zwegen wij. Zij liet haar hand in het wal er sleepen en keek naar de glinsteren de druppels tusschen haar vingers. Haar lange wimpers hingen op haar wang en omsluierden haar oogen, terwijl ik genoot Hieronder volgen de biografieën van de nieuwe ministers. Minister Deckers werd li Februari 1SS3 te Iiceze (N.-Br.) geboren. Hij stu deerde aan de katho lieke Universiteit te Leuven en promo veerde daar 3 Mei 1912 op proef schrift: „De land bouwers van den Noord-BrabantSchen zandgrond, een bij drage tot de kennis der maatschappe lijke en economische Mr. dr. L. N. Deckers, ontwikkeling van den Nederlandschen boerenstand in do-19e en 20e eeuw". In 191S werd hij lid van de Tweede Kamer. De heer Deckers is oud-hoofddirecteur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank to Eindhoven. Tot 31 December 1927 was hij secretaris van den R.-K. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond, waarna hij rechts kundig adviseur werd van dien bond cn in Juli 192S voorzitter als opvolger van den heer Dekker. Voorts is de tegenwoordige minister secretaris-penningmeester van de Intern. Organisatie van Landbouwers, af deeling Nederland. Mr. Timotheus J o s e p h u s Ver schuur werd den ISen Maart 1S86 te Utrecht geboren en voltooide aldaar zijn gymnasiale en universitaire studies Aanvankelijk, zocht hij zich een carrière in de journalistiek en werd in 1910 aan de Maasbode verbonden, wier parlementaire redacteur hij was van 1913 tot 1919. Of schoon als zoodanig met evenveel succes als ambitie werkzaam, scheen hem van meet af de practiscb-sociale arbeid toch meer te trekken en in 1919 verwisselde hij dan ook zijn plaals op de perstribune van de Twee de en Eerste Kamer met den voorzittersstoel van den Raad van Arbeid te Breda en nam aldus als een der pioniers aandeel in de uitvoering der sociale wetgeving. In zijn nieuwe woonplaats eerst Ginne- ken, later Breda, werd zijn stoere werk kracht al spoedig mede opgevorderd voor deelneming aan de actieve politiek: sinds jaren is hij de beproefde leider der Rijks- kieskringorganisatie Tilburg van de Kath. Staatspartij, welke functie hem tevens aan wees als lid van den Partijraad. Laatstelijk volgde zijn benoeming tot lid van den Radio-raad, op wiens terrein hij zich voorlang als een expert had doen ken nen. M r. P. J. R'eym.er, de nieuwe minister van Waterstaat, is 47 jaar oud. Hij werd te Rcnkum geboren, doorliep het gymna sium te Katwijk aan den studeerde rechten ic dam. Hij zich na zijn promo tie in de hoofdstad Ms advocaat en pro cureur. bracht in 1910 zijn woonplaats over nasi' Hilver sum, werd daar tot raadslid en later tot wethouder gekozen en was sinds 8 Maart 192.2 burge meester van Hilver sum. Van 1918 tol 1922 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer: in 1928 werd hij benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature-Haazevoet. Mr. Rcymcivbehoort tot de R.-K. Staats partij. Als burgemeester van Hilversum heeft hij zich doen kennen als een krach tige persoonlijkheid. Do heer S. d e G r a a f f werd in Augustus 1861 te Lisse geboren. Mij behoort wat zijn Mr. P. J. Reymer, politieke overtuiging betreft tot de rech terzijde.. De betrekking van directeur van het Bin nenlandsche Bestuur in Nederlandsch-Indië bekleedde hij van 1906 tot 1910, waarna hern wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa werd verleend. In 1913 werd hij ter beschikking van den gouverneur-generaal gesteld, ten einde on der diens rechtstreeksclie bevelen te worden belast met de werkzaamheden tot voorbe reiding eener reorganisatie van het be- stuurswezen daar te lande, en zulks onder toekenning van den titel van Regeerings- commissaris voor de reorganisatie van bet bestuursvvezen van den rang en de statie van een lid van den Raad van Neder- landsch-Indië. Ook reeds vroeger waren hem belangrijke bijzondere opdrachten gedaan. Na zich te hebben gekweten van de hem in 1913 verstrekte opdracht voor het onder zoek naar de mogelijkheid van bestuursor ganisatie in Xed.-Jndiö, verkreeg hij in Ja nuari 1915 eervol ontslag met recht op pen- .sioen. In 1917 werd hij president-cooimissari» van de Nederlandsche Uitvoer-Maatscbap- pij. Voorts was hij nog lid van verschillende commissies. Van 13 November 1919 tot 4 Augustus 1925 was hij eveneens minister van Koloniën Prof. R. H. W o 11 j e r werd op 23 Sep tember 1904 benoemd aan de Vrije Univei siteit te Amsterdam, waar hij Griekscli, Grieksche geschiedenis, antiquiteiten en paleografie doceert. Voorts is hij onder voorzitter van den Onderwijsraad en sedert do kaatste verkiezing is hij lid van den ge meenteraad van Amsterdam voor de A.-R. Partij. In verband met de Herstel- conferentie Met het oog op de herstelconfcrentic zijn verschillende maatregelen getroffen om do postverbindingen van 's Gravenhage met het buitenland aanzienlijk uit te breiden. Van 6 Augustus af zendt het hoofdpostkan toor te 's-Gravenhage rechtstreeksche brie venmalen aan alle bij de conferentie be trokken landen; des Zondags wordt de ge legenheid tot verzending in de avonduren uitgebreid. Voorts Worden van dien datum af met alle voor postvervoer aangegeven luchtlijnen brief- cn pakketpostzendingeu van 's Gravenhage vervoerd. Door gebruik te maken van treinen, die tot dusverre niet voor postvervoer werden gebezigd en door het doen uitvoeren van extra autoritten te Amsterdam cn te Rotterdam tusschen de stations en de vliegvelden is de tijd, welke ligt tusschen de tijdstippen van laatste bus lichting te 's-Gravenhage en het vertrek van do vliegtuigen van Waalhaven cn Schiphol lot een minimum teruggebracht De middagluclitdiensten op Engeland cn Frankrijk zijn mede voor postvervoer aan gewezen; des Zondags zal met de luchtver- bindingen op Engeland, Frankrijk cn Scan dinavic post worden verzonden. De correspondentie afkomstig van de ge delegeerden en liun staf en van de ver tegenwoordiger der i nternationale pers wordt zonder heffing van luchtrecht per vliegtuig verzonden. Aan de daarvoor in aanmerking komen de buitenlandsche postadministraticn is verzocht per vliegtuig rechtstreeksche brie venmalen voor 's Gravenhage te verzenden. Voor zooveel mogelijk zal de overbrenging van deze post worden bespoedigd door uit voering van extra-autoritten tusschen de vliegvelden cn de stations. J. S. BROUWER. Te Oostvoorne is in 71-jarigen ouderdom overleden de heer J. S. Brouwer, oud-in- a specteur van den Rotterd. Lloyd. De over ledene was ridder in de orde van Oranje- Nassau. De begrafenis is bepaald op a.s. Vrijdag op „Crooswijk"; vertrek van het ontvang- gebouw aldaar om drie uur. De jongste lijst benoemingen of bevorde- ringen in het legioen van eer op het stuk van buitenlandsche zaken bevat, zoo schrijft de Parjjscbe con*, van Het Vad. aan zijn blad enkele voor Nederland en Nederlands in vloed in den vreemde heugelijke feiten. Op den drempel van de Ilaagsche confe rentie is de heer Kammerer, de Fransche gezant tot commandeur in die orde benoemd Tijdens zijn nog korte verblijf in ons land vond hij al vele malen gelegenheid, zoowel als gastheer voor Fransche en Nederland sche autoriteiten op te treden, als er zelf op uit te gaan en zich op verschillende plaatsen van ons land van de economische cn geestelijke bedrijvigheid op de hoogte te stellen. Als zoodanig kunnen o.a. ge noemd worden zijn tegenwoordigheid te Franeker bij de herdenking van Descartes, zijn uitstapjes naar Amsterdam cn Rotter dam met daaraan verbonden technische be zoeken, evenals zijn recepties ter cere van de Fransche legaties voor de Internaionale Kamer van Koophandel en voor de bestu deering van de haveninrichtingen te Rot terdam en te Amsterdam. En het spreekt van zelf, dat in do komende weken achter de schermen van de conferentie veel van zijn diplomatieke bedrevenheid zal wordeD gevraagd. De verdiensten van den heer Joseph As- scher, lid van de bekende diaraantfirma eri voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs, zijn herhaaldelijk in het licht gesteld. Hij is nu commandeur in het legioen van eer. Deze hooge onderschei ding dankt deze voortvarende koopman, die een edelmoedig mensch is, aan de stoe re kracht, de volharding en den breeden blik, waarmee hij op doeltreffende wjjls ijvert voor het ovoreenbrengen van Fran- kijks en Nederlands belangen. Mr. M. C. M. Voorbij tel, correspondent van het Handelsblad te Parijs, ziet zijn ridder- in het officierskruis van het legioen van eer veranderd. Ook de naam van dezen voortreffelijken kameraad moet in het ver slag van alle Nederlandsche betoogingen van eenige betee-kenis te Parijs genoemd worden. Zijn eigenschappen van hoofd en hart genieten hier de onverdeelde sympa thie en niet alleen met de pen dient hij zijn eerste en tweede vaderland. Als algemeen secretaris van de al genoemde Kamer van Koophandel is hij veler vraagbaak. Zijn ka rakter cn helder verstand maken hem tot de spil van de Nederlandsche kolonie. In dezen kring is ook de heer Stortenbe ker, vertegenwoordiger van de Holland- Amcrika-Lijn te Parijs, oen gaarne geziene figuur. De Fransche regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in het legioen van eer. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. De bestuurder treft geen schuld. Gistermiddag is te lluth liet driejarig kind van de familie Avanzi, toen het plot seling den weg overstak, door een auto overreden. IT et is tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis te Heerlen overleden Den bestuurder van de auto, M. uit Sit- tard, treft geen schuld. vim haar schoonheid cn vreesde door een woord de betoovering te verbreken. Even kreek zij op, zag mijn gloeiende oogen en sloeg haar oogen beschaamd neer. „Vergeef mij, ik kan het niet helpen." Zij trachtte de betcekenis van die woor den met een strengen blik te beheerschen, maar het ging niet en toen een gloed haar naar de wangen steeg, sloeg zij de oogen wyer op het water. Ik voor mij wist niets te zeggen om mijn woorden goed te maken. Ik zou haar om vergiffenis willen vragen, maar ik kon er geen woorden voor vinden. Ik begon harder te roeien en het stilzwij gen werd niet verbroken. De zon daalde en plotseling werd het koud en grauw, het gezang der vogels verstomde, de water insecten verdwenen en vluchtten voor de voetstappen der nienschon. Langzaam, zeer langzaam viel de schemering. En toen vertoonde zich veel te snel het stille dorpje, maar mijn gedachten waren noch bij het dorpje, noch bij den nacht. Terwijl ik zwijgend voortroeide, was het leven voor mij geheel veranderd. Oude gedach ten, oude hartstochten, oude overpeinzin gen, alles ontzonk mij naarmate de duister nis viel. „Straitley: Zijn wij er nu al? Dan zijn wij bijtijds". Mijn hart dankte haar voor, de woorden: Zijn wij er nu al? Ik gaf haar de hand om haar te helpen uitstappen en toen ik dit deed zei ik: „Vergeeft u het mij?" ,Dat u nat bont geworden om mij van dienst te zijn9 Wat is daar aan te verge ven?" O, boe wreedaardig vriendelijk' De maan was nu opgegaan en wierp het volle licht op haar gezicht, maar zij lette steeds niet op die smeekbede. „Komt u hier dikwijls?' „O. neen. De Zondag is mijn vrije dag; ik ben niet altijd zoo lui. Maar moeder gaat hier zoo graag op Zondag naar toe. En wat heb ik vandaag weinig notitie van haar genomen 1" I-Iaar toon was vol zelf verwijt en weer wou ze haar hand terug trekken en heengaan. „Nog één oogenblik", zei ik met heeschc stem „wilt u, kunt u mij uw naam zeg gen?" Met eon zedig glimlachje: „Zo noemen mij Clara", zei ze. „Clara", mompelde ik half bij mij zelf. „Fn de uwe?" vroeg ze. „Jasper Jasper Trenoweth „Nu, dag mijnheer Jasper Trenoweth. Vaarwel! Nogmaals, ik dank u wel." Zij was weg, daar stond ik sprakeloos, alleen; ik keek haar gracieus figuurtje na toen ze verdween in de duisternis en het licht en de vreugde van mijn leven met zich meenam „Jasper,zei Tom, toen ik rondliep in ons ellendig zolderkamertje, „heb je ooit geweten hoe vreeselijk het is de verant woordelijkheid van rijk zijn te dragen? Ik bedoel niet een paar verachtelijke goud stukken. maar weet je wat het beteekent drie duizend, vier honderd, vijf-en-zestig pond. dertien shilling en zes stuivers op je verantwoording te hebben?" „Neen." zei ik, „ik kan niet zeggen, dat ik dat weet. „Maar waarom zulk een bui tengewoon groote som?" „Wel, dal is de som die den geheelen dag nis een molensteen op mij gedrukt heeft. Dat is het nauwkeurig bedrag dat mij op "t oogenblik bang maakt om mijn medemcnsch in het aangezicht te zien." Ik antwoordde niet, maar stond voor mij uit te staren. „Jasper, je bent bijzonder suf vandaag. Of heeft je succes je verstand in de war gemaakt? Zeg Jasper, heeft het succes je krankzinnig gemaakt?" „Neen, niet dat ik weet," antwoordde ik. „Nu goed dan," zei Tom en hij liep naar het bed, trok er de sprei af met veel kracht. „Doe mij het genoegen, deze som te tellen, eerst het bankpapier, dan het goud en eindelijk het zilver. Of als je dat te veel moeite is, bedenk dan dat op deze eenvoudige legerstede een waarde aan banknoten ligt van drie duizend honderd twintig pond, aan gouden Sovereigns drie honderd twee en veertig en in zilvergeld drie pond, dertien en zes stuivers." „Tom, dat hebben we toch niet alles ge wonnen?" „Jawel: we kunnen dus gaan studeeren in de medicijnen en er betrekkelijk goed van leven. En nu stel ik je voor te gaan soupeeren en een glaasje te drinken want ik heb voor wat te drinken gezorgd, te drinken op den gouden gesp, die ons geluk heeft aangebracht." Ik was suf van al de gebeurtenissen van de laatste vier en twintig uren; ik zat aan tafel, maar kon haast niet eten. Tom praatte- onophoudelijk door, maakte nu eens excuses over het onthaal, dan weer sprak hij denkbeeldige gasten toe en tot mij richtte hij niet anders het woord dan lot een man van veel geld en aanzien. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5