ZONSCHERMEM MINISTER J. B. KAN Fa. J. W, VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. DE „PLASMOLEN" WORDT WEER OPGEBOUWD ZIJ, DIE UIT DE KERK TRADEN Humoihoekje Aanvaardt zijn oude ambt weer Nu mr. T. B Kan geen deel zal uitmaken van het extra-parlementaire kabinei-Ruvs cie Beerenbrouck, kan met grond verwacht worden, dat hij eerlang het hooge ambt van secretaris-generaal in hlgemeenen dienst, tevens secretaris-generaal van het Departement van Binncnl. Zaken en Land bouw weder op zich zal nemen. Zooals men zich herinneren zal. was, toen mr. Kan in het kabinet-De fleer als minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw optrad, vastgelegd, dat hij zijn vroegere functies weer zou aanvaarden na zijn aftreden als minister TIENDE VACANTIECURSUS BINNENVAART. Het bezoek aan Rotterdam en Dordrecht. Gisteravond is het instructievaartuig de Prins Hendrik te Dordrecht aangekomen. Aan boord bevonden zich, behalve de cur sisten en de vertegenwoordigers van ver schillende organisaties de burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. dGaay Portman en de haventneeste- van Dor drecht, de heer S. MoOgstia. Gedut ienJe de vaart van Botterdam haar Dordrecht had de heer S. Hoogstra aan boord voor de cur sisten ccn lezing gehouden over „Dordrecht zeehaven". Te Dordrecht legde de Prins Hendrik eerst aan de Zeehaven aan, welke door de deelnemers nan den vacantiecur- sus werd bezichtigd. Voor het vertrek uit Rotterdam werden door de cursisten onder deskundige leiding de havens van Rotterdam bezichtigd, in hot bijzonder het overslagbedrijf in de Waal- ha von. Des morgens bracht de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Droogleever Fo'rtuyn, te 11 uur een bezoek aan het schip. De bur gemeester werd ontvangen door den heer G. de Jong en G. C. Xuy bestuurslid van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; Nadat de burgemeester het instructievoar- tuig Prins Hendrik had bezichtigd, gaven de heeren Nuy en de Jong een overzicht van de werkzaamheden van het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. Mr. Drooglee ver Fortuyn verklaarde, dat hij en het ge meentebestuur van Rotterdam het werk van het Onderwijsfonds ten zeerste op prijs stellen. „Het gemeentebestuur van Rotterdam acht dit werk niet alleen in het belang van Rotterdam, maar van algemeen be lang voor het geheele land, ook in de toe komst zal Rotterdam gaarne het nuttige werk van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart in alle opzichten steunen. Het instructie-vaar tuig Prins Hendrik vaart Donderdag van Dordrecht naar Sta- venisso cn Zierikzee. HET LIJK VAN MEVR. CERZON AANGESPOELD. Slachtoffer van een vliegtuig ongeluk. Uit Londen wordt geseind, dat het lijk •an een vrouw, dat Zaterdagavond op de kust bij Folkestone was aangespoeld, thans is geïdentificeerd door mevrouw Salmie Mishku uit Londen als dat van mevrouw Annie Gerzon, Jan Luykcnstraat 13 te Am sterdam. een der slachtoffers van het on geluk met het vliegtuig de City of Ottawa. Zij werd herkend aan haar kleercn en sieraden MOTOR TEGEN EEN AUTO De berijders gewond. Te Maasland heeft eën motorrijder met duo-berijder een botsing gehad met een stilstaande auto, vermoedelijk doordat zij poogden achterom te rijden. Beide motor rijders werden tegen den grond geslingerd en bewusteloos opgenomen. Een van hen heeft een hersenschudding bekomen, de ander een gebroken pols en ecnige schram men. Beiden zijn per auto naar hunne wo ningen vervoerd. MINISTER VAN DER VEGTE IN VLISSINGEN. Do nieuw* veerslulswerken bezichtigd. Dinsdag heeft de minister \an Water- laat, in gezelschap van den inspecteur- zeneraal in algemeenen dienst, ir. G. Roose- loom. een bezoek gebracht aan Vhssingen. Na ten huize van den burgemeester de lunch te hebben gebruikt heeft de minister onder leiding van ir. H. van Oordt, hoofd ingenieur-directeur te MidJelburg. do wer ken aan de nieuwe veeisluis in oogen- sehouw genomen. HET „GEVONDEN" KRUISBEELD. Het oad-kath. Kerkbestuur te DelJt was op de hoogte Naar aanleiding van een bespreking der oorwerpen in liet oud-kal li.-Museum ai- ïier, is in verschillende bladen vermeld, dat een houten kruisbeeld uit Delft afkomstig, aldaar op een kerkzolder werd gevonden Met kerkbestuur der O.-K. gemeente te Delft, eigenaar van het voorwerp, verzoekt ons te belichten, dat er van „vinden" /een sprake is geweest, omdat het bestuur het beeld kende en wist, wat de waarde er van was. DE 100.009ste. Gratis vluchten bovon Rot terdam. A.ê. Zondag wordt bij eanigstins gunstig veer op het liegveld Waalhaven bij Rot- .erdarn de 100.000ste bezoeker van dit sei- 'ocn verwacht. Hem of haar benevens aan den 100.001 stén bezoekei zal de Kon. T ucht vaai trnij een gratis vlucht boven Rotterdam aanbieden. Het restaurant opent over over eenige weken Inzake den brand in ..De Plas mol en ver nemen wij, dat het hotel weer op dezelfde plaats zal worden opgebouwd. Maandag werd in het overgebleven ge- deolte nog een na-brandje ontdekt, dal de plaatselijke brandweer met haar brandspuit die direct ter plaatse was in zijn beginsta dium wist te blusschen. Met man en macht Is men aan het opruimingswerk begonnen. Indien de werkzaamheden in hetzelfde tempo worden voortgezet, zal hei restau rant binnen een paar weken heropend kun nen worden. DE LANDARBEIDERS STAKING IN O. GRONINGEN. Te Winschoten een overeen komst. Tusschen de nieuwe werkgeversorgani satie in het landbouwbedrijf te Winschoten en omgeving cn den Nederlandschcn Land- arboitlersbond is Dinsdagnamiddag een overeenstemming verkregen over een jaar overeenkomst op den grondslag eener loonsverhooging van 13.U tot 15 pet. Bij de leden uier vereeniging (een negental land bouwers) wordt het werk Woensdagoch tend hervat. Do besprekingen met een 30 lal landbou wers te Vrieschelo-Veelorvecn zijn voorloo- pig niet geslaagd, daar hot palroonsvoor- stel, een loonsverhooging van 10 pet. door de arbeiders is afgewezen Naast de be staande werkgeversbonden zijn nu door een groot aantal niet-georganiseerde land bouwers plaatselijke valevereonigingen op gericht te Vrieschelo-Voelervecn. Belling- wolde. Winschoten. Eekkamp, Beerta, Noorclbioek cn Termuntcn. De besturen van al die organisaties zullen nog deze week met liet werkneroersbestuur bespre kingen hobb.n. Dc slakingslelding stelt als voorwaarde de afsluiting van collectieve contracten voor den duur van één of Ivvee jaar. Nieuw* bemtddelicg-.pcpiuQ? De Pro^Gron. Ct. weet mee te doelen, dat de heer J. Buiskool, burgemeester van Delf zijl, een nieuwe bemiddelingspoging over weegt. Wanneer de heer Buiskool aan dat voornemen uitvoering gééft, zal hij nog de ze week de besturen van beide partijen bij eenroepen. EEN WANDELING OVER DE WADDEN Van de Frlescbe kust naar Schiermonnikoog. Gisteravond te ongeveer half vijf vertrok een gezelschap, bestaande uit twee dames cn vijf heeren, vanaf Kombuizen, gelegen aan de noordkust van Friesland, over dfr wadden naar hel eiland Schiermonnikoog De wadden lagen geheel droog, iets wat in jaren niet is gebeurd. De zeven waaghalzen hadden het juiste moment afgewacht orn „droogvoets on wandelend" het eiland te bereiken. De tocht, liep uitstekend af cn te acht uur arriveerden de „zeevvandelaars" op het eiland, toegejuicht door 'i. groot deel van de eilanders, die het sportieve bezoek op hoogen prijs stellen. N"a een welverdien de nachtrust zullen deze zonderlinge toe risten met. een meer gewone gelegenheid weer naar Friesland s va3ten bodem terug- keeren. ONTGINNING EN NATUURSCHOON. Zij kunnen wel degelijk samengaan. Ond?rr voorzitterschap van het lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, jhr. mr. F. van Rljckevorsel, \ond Maandag te Gin- :neken de stemming plaats, bedoeld ;n art. 23 der Ruilverkavel!ngswet. inzake *t blok „Strijbeeksche Heide", ter grootte van ruim 500 H.A. Van de 124 belanghebbenden, zoo meldt het IlblcL, stemden slechts 5 personen te gen. een gezamenlijke oppervlakte verte genwoordigende von slecht9 7 H.A. In het terrein komen eenige vennen voor. door een gelukkige samenwerking van dt Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten, van belanghebbenden en van de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling, zijn maatregelen gotroffen, dat het natuur schoon dezer vennen ongerept bewaard blijft. De Voorzitter der Centrale Commissie, voor r.uilverkaveiing. mr. dr. L. N. Dec kers, bedankte, na afloop der stemming, jhr. mr. van Ri.ickevorsel oor de goede leiding en wenschte den eigenaren geluk met den gunstigen uilslag. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. Als opvolger van minister Ruvs de Bee- renbrouck (r.-k.) zal als Kamerlid optreden mr. Goseling, advocaat te Amsterdam: ali opvolger van minister Deckers (r.-k.) di heer Schacpman, Kameroverzichtschrijver van de Maasbode, terwijl minUter De Geer zal worden opgevolgd door jhr. ror. Be: Iaerts van Blokland, die echter op zij i beurt zal worden opgevolgd door mr. I. II. Rutgers van Rozenburg. ONTSPANNING TJJDENS DE CONFERENTIE. Allorlei uitstapje* In de gisteren gehouden vergadering van de pcrscominissic voor ontspanning bleeiv. dat weer ceuige belangrijke uitnoodigingen waren ingekomen, o.a. voor Noord wijk. zs verbinden met een bezoek aan de Kaag, ver der vcor het Wostland enz. Baron Krayen- hoff deed de buitengewoon op prijs gestel de mededeeling. dal de spoorwegen op de meest royale wijze extra treinen ten behoc ve van de journalisten hebben aangeboden voor de te ondernemen excursies. In onderdeelen werd het programma voor liet bezoek aan Amsterdam vastge steld. waar bet gemeentebestuur in het Am- stel-hote) aan cis journalisten tot beslui; van den tocht een diner zal aanbieden. Her groot ezstadsprobteem de randgemeenten Algctneenc Syoocle De president upent de gilling dei Alge- mecne Synode der Ncd. I-Ierv. Kerk met het voorlezen van Math. 25 1—29 en deelt mede, dal H. M. de Koningin-Moeder een dankbetuiging Leeft gezonden vooi de ge luk wenschen op Ilaar feestdag. De heer l.remer behandelt do rapporten dei- schriftelijke en der persoonlijke keik- visi talie. De schriftelijke korkv isitutio over de jaren 192? en 1928 wordt het eerst aan de oi de gesteld. Het zielental volgens de ta beiion is niet geheel juist aan te geven om dat de opgaaf voor N.-Holland niet over alle gemeenten van dat ressort loopt. In Gelder land bodiaagt het aantal zielen 386.S31 en dat der lidmaten 131.724. Voor Z.-Holland zijn deze cijfers 937.376 en 190.919. Voor Zee land 126.36S en 4S.S77. Voor Utrecht 173.451 en 32.487. N oor Friesland 204.220 cn 52.683 Voor Overijssel 252.01? en 100.829. Voor Gro ulngcn 193.485 en 20.857. Voor Noord-Bra bant met Limburg 79.420 en 23.001. Vooj Drente 135.055 en 34.111. Voor de Waalsehe kerken 12.005 en 6935. Het aantal gedoopte kinderen bedroeg in 1927 4 L065 en in 1928 1.112. Dat der ge doopte volwassenen 1953 en 2124. In beide jaren wérden 11.211 huwelijken kerkelijk ingezegend. Het aantal godsdienstonderwijzers dooi de kerkcradcn aangesteld, bedroeg 133. Dat der mannelijke cathechlsanten 101.365, en der vrouwelijke 127.722, benevens 2000 schoolcathechisanten ie Amsterdam. Tot lidmaten werden in 192? en '28 aangenomen 21.213 mannelijke en 2S.0G5 vrouwelijke leden der kerk. Het verslag geeft een overzicht van den toestand der gebouwen en lokalen welke voor de openbare godsdienstoefeningen en het godsdienstonderwijs zijn bestemd, als mede van de pastorieën. Hier vindon wij aangegeven wat tot verbetering wordt ge daan, indien de toestand niet goed is. In vele gevallen ontbreekt het den gemeenten aan geldmiddelen. In dat geval komt som tijds de Synode, soms ook liet Rijk te hulp. Te Nijmegen is een fonds gesticht voor res tauratie van de St Stevenskei k. Te Leiden werd met hulp van rijk, provincie en ge meente de Pieterskerk gerestaureerd. Te Edam is de restauratie nog niet voltooid En hetzelfde geldt van de Groote Kerk te Goes. Fraai gerestaureerd zijn üe kerken te IJzendijké en te Cadzand. Met rijksmonu mentenzorg wordt overleg gepleegd over de restauratie van het kerkgebouw ie Wor- kum. En. dank zij mede de hulp van riif zijde, zal de kerk te Dongen, die een ruïne is geworden, in het volgend jaar wórden hersteld. Natdat verschillende vragen zijn beant woord, wordt een overzicht gegeven van den stand der diaconierekeningen. De inkom sten (buiten het batig saldo) over 1928 be droegen 6.900.201 en de uitgaven 6.736.611. In liet eerste cijfer is het be drag der gewone inkomsten uit bezittingen 3.625.823; uit collecten 1.520.74? en uit andere middelen builen hel batig saldo 1.137,533. Door de diaconieën is ter ondersteuning van de behoeftigen besteed over 1928 in geld 3.231.557 en in natura 67G.997. Het aantal doorloopend ondersteunden bedroeg in 1027 en 1928 28976: dat der tijdelijk on dersteunden 20730. Hierop volgt een over zicht van de erfstellingen, welke de twee laatste jaren aan de Diaconieën zijn gedaan. Alsmede een overzicht van den toestand der gebouwen die onder behoei van fle Diaconie staan. Vervolgens komen de ingekomen rappor ten der persoonlijke kerkvisitatie aan de orde, welke, gedrukt, aan de kerk visitatoren en kerkelijke besturen zullen worden toe gezonden en dus niet in de bijlagen wor den opgenomen. Bij de bespreking vestigt de hoogleeraar dr. Knappert de aandacht op verschillende punten, die hetzij nadere toelichting behoe ven of aanleiding geven tot nadere over weging. Hij erkent met den rapporteur dat. het niet gewcnscht is in de verslagen uit latingen over zekere staatkundige partij- groepen te vermelden, en hij wijst er op, hóe onder sommige dier groepen een gods dienstige gezindheid alreeds tol uiting be gint te komen. Prof. Uaitjema merkt op, dat het aar val dergenen die de Hei vormde kerk heb ben verlaten en tot geen kerkgenootschap vvenschen te behooren, in N.-Holland en Overijssel betrekkelijk groot zijn te noemen. In Gelderland bedraagt dit, volgens liet verslag 574, in Zuid-Holland 651: in Noord- ITolland 1282 in Zeeland 142 in Utrecht 381 in Friesland 141 in Overnjsel 512 in Groningen 155 in N.-Brabant met Lim burg 15 in Drente 61 en bij de Waalsehe kerken 7 (totaal 3921 Verschillende andere opmei kingen wor den gemaakt, van welke wij hier vermelden de opmerking van den lieer Boonstra. dat in sommige gemeenten het vrouwenkies recht nog niet is ingevoerd. Hier is aanlei ding tot optreden van de classicale bestu ren. Nadat de piesident den rapporteur dank heeft betuigd voor de samenvatting van eenige bijzonderheden uit de verslagen, brengt hij het verzoek van het Provinciaal kerkbestuur van Friesland in behandeling tot goedkeuring van zijn besluit in hooger beroep, waarbij de tweede predikontsplaats te Dokkum wordt opgeheven. Het rapport over deze zaak wordt uitge bracht door den heer Van Oeveren, en het blijkt, dat 4 leden der commissie vóór goed keuring zijn de drie anderen ontraden haar. Na eenige bespreking over den gees telijken en financieelen toestand der ge meente te Dokkum wordt de conclusie der meerderheid (tot verleening van de goed keuring) verworpen met 11 tegen 8 stem men. (Voor bobben gestemd prof' Knap pert, praeadviseur), Eilerts de Haan, dr. Nierneyer. Tammens. Cremer, Boonstra, FranclF Brandligtcn M. Tijssijs). Tenslotte komt in behandeling een voor stel van de Synodale Commissie (bij haar ingediend door den heer van Paassen) om, gezien hetgeen door predikanten van de groote sleden er over geschreven wordt, „een commissie le benoemen, die het groote stadsprobleern bestudeert, met de kerkeraden van die gemeenten en van de randgemeenten in overleg treedt en daarna zoo mogelijk advies geeft Besloten wordt dit voorstel ^opnieuw aan synodale commissie te preciseeren over welke punten de le benoemen commissie zich eventueel nader zal hebben te beraden. XVIII. In deze zitting wordt wegens het bedan ken van den heer Tammens als secundus van den vice-president, gekozen de heer Eilerts de Haan. Aangezien de heoi D. Zoete als lid \an het, bestuur van het Zuiderzee-fonds heeft bedankt, wordt in zijne plaats benoemd de heer dr. C. J. Nierneyer. De benoeming van leclen in de commissie voor den vervolgbundel wordt aan de sy nodale commissie overgelaten. In behandeling komt hot rappor! van prof Uaitjema over het voorstel der alg. syno dale commissie lot wijziging van art. 2 van het algemeen reglement. De synodale com missie is hiermede teruggekeerd tot het oor spronkelijke voorstel der h.h. mr. Stoop c.s., bedoelende om in het alg. reglement dui delijk uit te spreken, dat er is een lidmaat schap van de Nederlandsche Hervormde Kerk. De rappoi teerende commissie in meerder beid tot aanvaarding van het voorstel, doch in gewijzigden vorm. Hierover worden be langrijke besprekingen gevoerd welke lei den tot het resultaat dat het navolgende aan die kerk ter consideratie zal worden gegeven. ..Art. 2. Tot elke bijzondeie gemeente, binnen wier ressort zij naar de burger lijke wet woonplaats hebben, behooren. le. die op belijdenis des gcloofs tol lidmaten der kerk zijn aangenomen; 2e. die door den doop in hare ge meenschap zijn ingelijfd; 3e. die uit Hervormde ouders gebo ren zijn. of gcafeht worden, door den overgang hunner ouders tot de Her vormde Iveik mede tot die kerk te zijn overgegaan; ie. die in eenige Evangelische ge meente hetzij hier te lande, hetzij el ders zijn erkend als behoorende tot de Hei vormde kerk en van hunnen doop of hunne belijkonis door behoorlijke be wijzen hebben doen blijken. Art. 3. Deze allen blijven tot de bij zondere gemeente binnen welker res sort. zij haar de burgerlijke wet woon plaats hebben en mitsdien tot de Nèder- landsche Hervormde Kerk behooren, zoolang zij oiet door woord en daad enz." Deze voorloopige wijziging bedoelt den ouderlingen samenhang der eerste drie ar tikelen klaarder tot uitdrukking te brengen en verkeerde gevolgtrekkingen inzake "de verhouding van het lidmaatschap der Kerk en liet lidmaatschap in eene bijzondere ge meente af te snijden. De thans gekozen re dactie is duidelijk voor degenen die het Al gemeen in bepaalde burgerrechtelijke con structies hebben te onderzoeken cn néémt tevens geen beslissing in de dogmatische v ragen betreffende de verhouding van Alge- meene Kerk en bijzondeie plaatselijke ge meente. Vervolgens rapporteert de heer van Paas sen over een gisteren ingediend voorstel van den heer Cremer om in art. 1 Reglement vacaturen in plaats van „de aanneming" te lezen: „de aanvaarding" (t.vv. van het lid maatschap der Staten-Generaal). Het voor stel wordt voorloopig aangenomen en aan cie eindredactie gegeven Vtrschillende Classicale vergaderingen hebben gevvenscht dat de bestaande Com missie voor de Diaconale armenzorg eene plaats zou krijgen in de Reglementen der kerk. Het rapport van dr. Nierneyer wordt thans behandeld. De rapporteur komt tot de conclusie dal zal moeten worden inge voegd eon artikel 51 in hel Alg. Reglement aldus luidende „Mei het oog op de behartiging van den diaconalen arbeid, de samenspre- kmg en samenwerking der diaconieën, bestaat eeno Diaconale commissie, een en ander volgens de bepalingen opgeno men in het roglemcnt voor de Diaco nieën." Hierop .volgen dan dit bepalingen, welke de taak der commissie nauwkeurig om schrijven, als ook het aantal barer leden (9) en welke aanwijzen hoe in de kosten der commissie zal worden voorzien. Ook wordt in het desbetreffend reglement eene bepaling opgenomen betreffende toezending van de extracten der diaconierekeningen aan bedoelde commissie. Er zijn leden die bevreesd zijn. dat, in dien aan deze commissie een officieele plaats wordt verzekerd, de werkzaamheid en bevoegdheid der classicale besturen in het gedrang zal koinen. Ook andere bezwa ren de kosten) worden in het lucht gesteld. Niettemin wordt de conclusie mot 10 tegen 9 stemmen aangenomen. De heer F.ilerts do Haan rapporteert over een voorstel van de classicale vergadering van Haarlem cn een dergelijk voorstel van de h.h. Ph. J. Hoedemaker, M. van Erapel cn D. Boer tot wijziging van art. 11, regle ment op de erkenning van nieuwe gemeen ten. Overeenkomstig dit voorstel besluit de Synode voorloopig aan te nomen de navol gend lezing van bedoeld art. 11 Zoodra de gemeente erkond is, 2orgi het classicaal bestuur, dat met den moesten spoed ouder lingen en diakenen worden benoemd en doet de vereischt stappen tot aanstelling van beherders van de financiën der ge meente' Ten slotte bespreekt de heer Boonstra uit voerig de antwoorden die van de provin ciale kerkbesturen (enkele uitgezonderd) zijn ingekomen betreffende de sainenspre- king door hen gehouden met predikanten die onwillig bleken, aan hunne verplichting teri opzichte van het pensioenfonds te voldoen. De conclusie van den rapporteur wordt, eenigermale gewijzigd, aangenomen, en besloten wordt door tusschcnkomst van de provinciale kerkbesturen aan de classi cale besturen de opdracht le doen (nu uit gebreid tot alle weiger ach ti gen), welke in 1928 aan eerstgenoemde besturen is gege ven, terwijl eene lijst \an de weigerachti- gen in hun ressort daaraan zal worden toe gevoegd. EET AUTO-ONGELUK BIJ SCHEEMDA. Omtrent het auto-ongeluk bij Scheemda, wordt gemeld, dat de toestand van me vrouw Geelcn zorgelijk is. De toestand van rie beide dochters van den heer Geelen is redelijk goed: zij hebben het ziekenhuis te Groningen verlaten. Advocaat .Nu ajs U ara ec.:;,fcs entering rrwgi Cbëm*Ke<3. oen. Uc vroeg a? tecbuskuoaig aór«er'. ft /inrtftn Opinion):

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6