F.H.L0MANS Betaling in overleg met kooper MINDER VONNISSEN DAN IN 1926 Ducretet is één der oudste maar ook één der beste Radiotoestellen. Vertegenwoordiger: 3 jaar geëischt BEL483 F. H. LOMANS BRENGT KRISHNAMURTI IETS NIEUWS? Hutuorhoekje Paillissemcntsstalisliek over 1927 Hooger bedrag aan passiva Verschillende reeds vroeger gepubliceer de gegevens van economischen aard over 1927 wezen in menig opzicht op geleide lijken vooruitgang van den algemeenen economischen toestand in ons land. De ver mindering van het aantal faillissementen in 1927 wijst eveneens op verbetering van den toestand. Volgens cle zoo juist verschenen faillis- sements-statistiek over 1927, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek en uitgegeven door de Algcmeene Landsdruk kerij, bedroeg het aantal uitgesproken von nissen van faillietverklaring in 1927 3518 of 203 minder dan in 1926. Het aantal fail lissementen per 100,000 der gemiddelde be volking, dat in het jaar 1917 12.4 bedroeg en daarna allengs was gestegen tot 59.S in 1924, is in 1927 tot 46.4 gedaald. In een derde gedeelte der gevallen wercl in 1927 het faillissement op eigen aangifte uitge sproken. Afgedaan werden in 1927 3366 faillisse menten (1926: 3437), waarvan door vereffe ning des boedels 1910, door accoord 97. door opheffing 1359. Van de door vereffening of accoord afgedane faillissementen (2007), hadden 85S een duur van 1—5 jaar en 51 van 5 jaar en langer. Het aantal uitgesproken faillissementen, 'dat betrekking had op naamlooze vennoot schappen was in 1927 belangrijk kleiner dan in 1926: 1927: 99, 1926: 179. Daarente gen was het cijfer t.a.v. de vennootschappen onder firma in 1927 ongunstiger; in 1926. 37; in 1927: 61. Bij de indeeling naar economisch-geogra- fische groepen blijkt, dat het aantal gefail- leerden in Groot-Amsterdam in 1927 onge veer gelijk is gebleven aan dat van bet vo rig jaar (1926: 745; 1927; 748). Voor 's Gravenhage en omstreken is op merkelijk de stijging in 1927 (1926 377; 1927 482), voor Rotterdam de daling (1926 491. 1927 335). Van de verschillende bedrijven geeft de groep „handel" (waaronder de win belbedrijven) wederom het hoogste cijfer; toch is er vergeleken bij 1926 een terug gang te constateeren (1926 1634; 1927 1535). De baten van de door insolventie beëin digde faillissementen bedroegen in 1927 ƒ10,323,000 tegen ƒ7,815,000 in 1926. De schulden bedroegen bij de door insol ventie en accoord beëindigde faillissemen ten T 58,030.000 (1926 f46,363,000). liet ge- middelde bedrag van het passief was voor de insolventies in 1927 128,458 (1926 f 22,888). Aan de preferente crediteuren in de bij insolventie beëindigde faillissementen werd 76.1 van hun vorderingen uitgekeerd; in J926 bedroeg het overeenkomstig percenta ge 58.4. De concurrente schuldeischers za gen slechts een zeer gering gedeelte van hun vorderingen voldaan, n.l. 6.7 NA DE KAMP TE VEENDAM. De begrafenis van het achtste slachtoffer. Onder groote belangstelling had Woensdag middag te half drie op de begraafplaats te Ommelandonvijk de begrafenis plaats van het achtste slachtoffer van de ramp te Veen- dam, den 28-jarigen ongehirwden Roelof Luken. Onder de aanwezigen bevonden zich de moeder, twee broers, B. en W. van .Veendam en leden van de directie van de ifabriek Wilkens. Er waren vele bloemen. Het woord werd gevoerd door den burge meester van Veendam, den heer P. J. A. NVilkens en Ds. Termaat. TELEFONISCHE VERBINDINGEN MET INDIE Naar het Hbl verneemt, ligt het in de bedoeling, het aantal spreekcellen voor de radio-telefonische verbinding met Indiè be langrijk uit te breiden. Zeer binnenkort, .waarschijnlijk half Augustus of anders be gin September, zal te Arnhem de gelegen heid voor het spreken met Indië worden opongesteld. Verder zouden voor een der gelijke verbinding in aanmerking komen Breda, Eindhoven. Deventer, Hengelo en Groningen. MUUR INGESTORT. Metselaar gewond. Op het in aanbouw zijnde flatgebouw, op den hoek van de Reinkenstraat en de Laan van Meerdervoort te s Gravenhage. is .Woensdagmiddag een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een tusschenmuur, welke reeds tot de eerste etage gereed was, is ingestort. Stukken puin vielen door de planken van 'den steiger op een plaats, waar vier arbei ders bezig waren. Drie van hen sprongen nog tijdig op zijde, doch de vierde geraakte onder de puinmassa. Het duurde eenigen tijd alvorens rnen den metselaar bevrijd "had. De man bleek verwond te zijn aan hoofd, armen en beenen. Per auto van den G. G. D. werd de man naar het Rooda Kruisziekenhuis gebracht. De politie en ambtenaren van bouw- en woningtoezicht stelden een onderzoek oaar het gebeurde in. OVERSTE CONGREGATIE ST. LOUIS DER BROEDERS VAN OUDENBOSCH. In het hedenmorgen gehouden algemeen kapittel van de Congregatie St. Louis der broeders van Oudenbosch, is tot algemeen overste gekozen broeder Tarcisius, in de we reld de beer Jos. de Leeuw uit Laren (N.H.) Br. Tarcisius is op dit oogenblik vicaris in Xederl. Oost Indié en hoofd van de M. U. L O. 6chool te Soerabaja. Voordien was hii priester en oud-hoofd der St. Vincentius- jschool ie Roosendaal. UTRECMTSCHESTRAAT 15 DE HAARLEMSCHE MOORDZAAK Verdachte een psychopaat Gistermorgen heeft de liaarlomsche rechtbank behandeld de zaak tegen den 38-jarigen schilder R. F. K.f wien ten laste was gelegd moord, subs, zware mishande ling, den dood tengevolge hebbende, ge pleegd op zijn vrouw in den nacht van 28 op 29 April. De belangstelling van het publiek was zeer groot. De rechtbank was samengesteld als volgt mr. J. D. Pasteur, president; mr. Maassen, mr. Hoog, terwijl het openbaar ministerie werd waargenomen door mr. Stam. Als eerste getuige werd gehoord G. H. W., agent van politie te I-Iaailem, die in den bewusten nacht dienst had aan het politie bureau en gewaai schuwd werd, dat op den Zomervaart een man zijn vrouw vermoord had. Hij is direct derwaarts gegaan en vond in perceel Zomervaart 223 een vrouw, die hevig bloedde uit e;n wonde in den hals. Hij heeft direct de noodige maatrege len genomen. President tot verd., een mes opnemend, dat op de tafel ligt. Is dit het mes dat u in uw woning had en is dit uw eigendom? Verd., hevig knippend met de oogen: Ja. De volgende getuige was de buurvrouw C. H„ huisvrouw v n C. A. K. Zij verklaar de, dat zij in den bewusten nacht eerst ru moer had gehoord. Omdat zij wist dat dt verdachte zenuwpatiënt was en onder me dical e behandeling was, dacht zij. dat ver dachte zich van kant had gemaakt Zfj hoorde een plof en gekreun. Piesident tot verd.: Is er in cl - n nacht dat uw vrouw van het leven werd beroofd iets gebeurd waardoor rumoer Ls veroor zaakt? Verd.: Ik weet niet dat er iets gebeurd is. Get. II. weet verier weinig af van de verhouding tusschen verdachte en zijn vrouw. Getuige II van B.. een zwager van den verdachte, wonende in de nabijheid van de Zomervaart, werd 's nachts om drie uur wakker, doordat er gebeld werd. Hij dacht dat het zijn zoon was, die nog laat in den nacht moest werken, doch toen hij open deed. stond zijn zwager hevig opgewonden voor hem en sprak allerlei wartaal. Hij zeide: wil je voor het kind zorgen (dat hij bij zich had); ik kan niet meer, want" zij" is dood. Haal het andere kind uit het bed; ik ga mij verdrinken. Getuige wilde hein overhalen mee naar binnen te gaan. doch hij wilde niet. Hij nam afscheid van het kind en drukte ge tuige duidelijk op het hart goed voor haar te zorgen. Getuige, die ieder oogenblik zijn zoon verwachtte, wilde met verdachte naar diens huis gaan, doch verdachte zeide: Doe dat niet, je schrikt je dood; ga naar db politic. Toen de zoon kwam, is getuige met hem naar de woning van verdachte ge gaan. Omdat de deur gesloten was, ging hij door het raam naar binnen en rook een sterke gaslucht. Verdachte zeide hem, dat hij zich met gas had willen vergiftigen. Ge tuige heeft het lichaam van de vrouw zien liggen en zijn zoon naar de politie gestuurd. Verdachte was plotseling weggeloopen. Iemand, die bij getuige inwoonde, is hem gevolgd en vond hem bij het einde van da Zomervaart. Verdachte zeide toen, dat hij niet den rnoed had in het water te sprin gen. Omtrent de verhouding tusschen ver dachte en zijn vrouw zeide getuige dat er wel eens iets gebeurd was, doch hij er niet veel van wist. De vrouw had haar kind wel eens ruw behandeld zonder het echter te mishandelen. Daardoor zijn wel eens woorden tusschen verdachte cn zijn vrouw- voorgevallen. Een 36-jarige broer van den verdaChte verklaarde, dat deze bij hem in dienst was geweest. I-Jij kon wel zelfstandig werken doch had er een hekel aan. Lu bet ont brak hem aan initiatief. Hij liep ook wel eens weg en kwam dan hevig overspannen thuis. Den laatsten tijd dat hij aan het werk was zeide hij plotseling: ik kan niet meer zien en ging dan weg. Op medisch advies mocht hij tenslotte niet meer alleen gelaten worden. Verd. heeft ook wel eens getracht zelfmoord te plegen, doch schrok op het laatste oogenblik altijd daarvan terug. Fa milieleden dachten dat hij simuleerde; dat hij zijn vrouw vermoorden zou had men nooit verwacht, want verdachte was nooit in staat geweest een kip te slachten. Dr. J. P. L. Hulst, getuige-deskundigc, die de sectie op het lijk van de vrouw had verricht, was tot de conclusie gekomen, dal verbloeding de doodsoorzaak was geweest. De vrouw moet echter door wurging in be- wusteloozcn toestand gebracht zijn, vóórdat de vrij onbeduidende snede in den hals was toegebracht. Indien de zeer intensieve wurging van te voren niet had plaats ge had. zou de vrouw waarschijnlijk nog in staat geweest zijn om hulp te halen Dr. S. T. Heidema, arts te Amsterdam, had een lijvig rapport overgelegd, waarin hij tot de conclusie kwam, dat verdachte een asthenische depressieve psychopaat was. Door het aandringen van de vrouw om te gaan werken is hij waarschijnlijk in hevig affect geraakt en is impulsief tot den moord gekomen. Dr. Heidema achtte hem op grond van de aanwezigheid van ernstige psychopatische stoornissen als verminderd toerekeningsvatbaar en adviseerde opne ming in het psychopatenasyl te Leiden. Uit vragen, die de president den verdachte stel de, bleek, dat deze zich nog wel wist te herinneren wat voor en na den moord ge- Weigerl uw electriscli licht DIE DOET ZIJN PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 beurd was, doch dat deze v'rèeselijke ge beurtenis zelf uit zijn geheugen was ver dwenen. De ambtenaar van het O.M., mr. Stam. eischte 3 jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van cle regeering. De verdediger, mr. P. Tideman, wees er op, dat verd. geen redelijke reactie heeft kunnen vinden tegen het herhaald aan dringen van zijn vrouw om te gaan werken. Van cenig opzet is geen sprake geweest en deze is ook nergens uit gebleken Pleiter hoopte dat verd. ter beschikking van de regeering zal worden gesteld en dat hij in het psycliopathenasyl zal worden opgeno men. De rechtbank zal op 22 Aug. uitspraak doen. (N. R. Ct.) TWEE NEGERS VERDRONKEN Leden van Ilagcnbcck's hoep Somalilanders De lijken nog niet gevonden Gistermiddag omstreeks vier uur zijn bij het baden in zee aan het Noorder-strand te Scheveningen twee negers behoorende tot de neger-acrobatentroep, welke op het oogenblik optreedt bij het circus Hagen beek op Scheveningen, verdronken. Ver moedelijk hebben zij zich te ver in zee ge waagd en zijn zij toen door den stroom meegetrokken. Hun lijken zijn nog niet aangespoeld. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie der afdeeling C, bureau Alexanderveld, zoo spoedig mogelijk bericht bij het vinden van de lijken der slachtoffers, twee Smomalilanders van slank postuur, respect. 17 en 18 jaar oud. Hun namen zijn Ahmed Mohammed en Aby Nur. Een derde tot de zeltde troep behoorende neger was bijna eveneens het slachtoffer der zee geworden. Men .heeft hem echter nog kunnen redden, hóewei hij het bewust zijn reeds verloren had. Deze drenkeling 20 jaar oud is overgebracht naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag. Er is alle hoop op zijn volledig herstel. GESLAAGDE NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft een militair vliegtuig P.C. 5, een noodlanding moeten maken op een uiterwaard langs de rivier de Maas onder de gemeente Kcirk- driel. De landing had een vlot verloop volgens den piloot was de oorzaak der lan ding gelegen in het warmloopen van den motor. De inzittenden bekwamen geen let sel. Het toestel, dat door militaire en ge- meente-politie bewaakt wordt, zal in ver band met de ongelijkheid van den bodem, gedemonteerd moeten worden. CARBID-KETEL ONTPLOFT. Inventaris van een smederij vernield. Gistermiddag is door onbekende oorzaak in de smederij van J. V. aan de Benthui- zerstraat te Rotterdam een carbidketel ont ploft. In de omgeving werd nogal eenige schade aangericht. Behalve de ruiten van de smederij sprongen ook die van vele an dere panden. De inventaris van de smederij werd grootendeels vernield. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. HET NIEUWE KAMERLID Th. F. M. SCHAEPMAN. Zijn loopbaan. Th F. M. Sciiaeprnan werd 20 Februari 1879 geboren en ontving zijn onderwijs aan het Instituut St. Lou!s te Oudenbosch en aan de H. B. S. te Nijmegen. In 1897 trad hij in dienst bij het Instructie-bataillon te Kampen en werd op 10 September 1903 be noemd tot 2e luitenant bij het Ge regiment infanterie te Breda. Den lOen September 1907 volgde zijn benoeming tot le luitenant, terwijl hij in Augustus 1913 werd overge plaatst bij bet regiment grenadiers. Na op 3 September 1917 benoemd te zijn tot kapitein bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom verliet hij in 1919 den actieven militairen dienst. Tha.ns is hij nog reser\e-kapitein sp. d. van den generalen staf. In 1919 werd de heer Schaepman be noemd tot adjunct-directeur van de N.V. de Courant „De Maasbode", welke functie hij in Augustus 1925 verwisselde voor die van parlementair redacteur aan dat blad, van hetwelk hij reeds sinds 1909 militair mede werker was. In de jaren dat hij te Rotterdam woonde was hij lid van het plaatselijk comité der St. Radboud Stichting en van het bestuur der Rotterdamsche Burgerwacht. Hij sticht te er het R. K. Mariniers Tehuis, waarvan hij thans nog secretaris-penningmeester is. De heer Schaepman was voorts een der oprichters en de eerste secretaris der Alg. R. K. Officierenvereeriiging en lid der redactie van „Voor Volkenbond on Vrede". WETTELIJKE REGELING VAN HET BINNENVAARTRECHT Het nieuwe ontwerp. De oude voorschriften waren onbruikbaar Verschenen is thans het verslag van de commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. W~ L. P. A. Molengraaff, bij beschik king van den toenmajigen minister van Justitie 25 Februari 1925 ingesteld, om te onderzoeken hoe het recht op de binnen vaart opnieuw bij de wet behoort te wor den geregeld. De commissie heeft den minister aange boden een ontwerp tot wettelijke regeling van de binnenvaart, vergezeld van een ont- werp-memorie van toelichting, alsmede een ontwerp alg. maatregel van bestuur tot uitvoering van art. 7S3 wetboek van koop handel. Blijkens genoemde ontwerp-memorie is gebleken, dat de wettelijke bepalingen van het zeerecht, zoowel wat betreft de daarin neergelegde beginselen, als ook wat aan gaat vele speciale voorschriften, ook voor de binnenvaart zeer bruikbaar zijn. De keu ze is mede daarom gevallen op een rege ling. welke de wettelijke bepalingen op de binnenvaart een plaats geeft in het wet- boélc van koophandel, en waarbij gebruik wordt gemaakt van verwijzing naar de be palingen van het zeerecht. Voorgesteld wordt te bepalen, dat de bin nenschepen, welke in het Ned. scheepsre gister thuis behooren. daarin moeten wor den teboek gesteld en dit gebod te waar borgen door een strafbepaling. Gehandhaafd is het beginsel, dat de ver voerder verantwoordelijk is voor het be houd der door hem ten vervoer aangeno men goederen. De vrijheid van den vervoer der, zijn wettelijke aansprakelijkheid bij de vervoerovereenkomst te beperken of uit tre sluiten is overeenkomstig de voor het zee recht getroffen regeling eenigszins beperkt. Ten aanzien van het overliggeld acht de commissie alle aanleiding aanwezig om het draagvermogen (de verplaatsing) van het schip tot maatstaf te nemen. In aansluiting aan het zeerecht vindt men in het ontwerp de boven hypotheek gaande voorrechten op binnenschepen Hot een vier tal beperkt. De commissie wenscht ten aanzien van de avary-grosse den middenweg te zien ge kozen; hoewel de avary-grosse als zooda nig blijve gehandhaafd, worde het aantal der gevallen van gemeenè avary tot drie beperkt. Aan de voorstellen der commissie zijn toegevoegd twee nota's, één van haar lid mr. G. II. A. Grosheide, die van meening is, dat er niet voldoende motieven zijn, ten opzichte van de aansprakelijkheid voorver- keerde behandeling of onvoldoende bewa king van het goed. afwijkende bedingen ten opzichte van de beurtvaart nietig te verklaren, en één van prof. Molengraaff c-n het lid der commissie mr. C. W. Star Bus- mann, die voorstellen art. 538 \V. v. K. (aanvaring van een gesleept schip) in zijn toepassing op de binnenvaart te handha ven. ,,Zock geen verklaring van den doodhij is on vermijdelijk" Hij beantwoordt een aantal vragen TROEP APEN UITGEBROKEN. Op de kermis te Hoeven heeft Maandag- namiddag een gezelschap van dertien apen kans gezien te ontvluchten uit een „apen theater". De dieren verspreidden zich aan stonds in verschillende richtingen tusschen de kermisgangers en zochten verder een heenkomen in de omgeving van het dorp. waar verschillende dezer vluchtelingen een toevlucht zochten in het stelllngwerk der in aanbouw zijnde nieuwe kerk. Tot dusver kon men nog slechts 9 apen weer vangen, totdat gisteren de familie Buis bij het mid dagmaal onaangediend bezoek kreeg van een der nog achtergebleven apen. Het dier werd opgesloten en later naar zijn home teruggebracht. Thans worden nog drie apen vermist. Raden Mas Jodjana heeft nogmaals een demonstratie gegeven van zijn sclioone, op Javaansche, traditioneële vormen gebaseer- do danskunst, ditmaal in de open lucht. Woensdagmorgen beantwoordde Krishna-* murti wederom een aantal ingekomen vra gen. Men had er hem ongeveer 500 gesteld, waaruit hij de meest, representatieve ter be antwoording had uitgezocht. Er wordt ge zegd, aldus luidde een der vragen, dat gij niets nieuws brengt; wat hebt gij daarop te zeggen. Krishnamurti antwoordde dat er inderdaad niets nieuws onder de zon was, maar dat voor hem die „bereikt heeft." alle dingen', alle ondervindingen nieuw zijn. Op de vraag of ritueel en ceremonieën niet van belang waren voor de ontwikkeling van de menschheid. antwoordde Krishna murti, dat iemand die hongerig is het eten j niet uitstelt. Als iemand smart heeft wenscht hij dan niet op dit moment be- j vrijd te worden of misschien later? Wan neer iemand werkelijk bevrijding wil heeft hij dit te zoeken in het Nu. Omdat het zoo eenvoudig is wordt het niet begrepen. Men denkt zwak te zijn, nietfop eigen beenen te kunnen staan, maar ik zeg u. aldus Krish namurti, gij kunt indien gij slechts wilt. Al deze verwikkelingen cn problemen ontstaan doordat hel zelf in den mensch niet onaan tastbaar is, door zelfgenoegzaamheid en vooroordeel Iemand had gevraagd hoe men de vrees voor den dood, niet alleen van de eigen persoon, maar in de eerste plaats die van men die men lief lieeft, kon overwonnen worden. Zoek geen verklaring voor den dood, was het antwoord; hij is onvermijde lijk. Overwin smart in het algemeen. De mensch stelt meer belang in den dood dan in het leven. Merk op den dag om den nacht voor te bereiden. Tracht het leven groot te leven en de dood zal overwonnen zijn. Bij liet bespreken van dankbaarheid" kwam Krishnamui ti tot de krachtige uit spraak, dat er geen dankbaarheid bestaat voor den mensch die bevrijding heeft be reikt. Hij leert van zijn bediende zoowel als van den held, van den werker op het land zoowel als van den geleerde. Er is dan geen plaats voor dankbaarheid betuigt aan een bizonder persoon, omdat men dan dank baar is aan ieder en aan alles, omdat men allen en alles lief heeft. Schooner, gróót er is het allen lief te hebben dan één in het bizonder. Zoodra de enkele in het bizonder wordt bemind begint vereering en dat is beperking. Het leven in heel zijn omvang, is de groote leermeester. Op de vraag hoo men het best andere raenschen helpen kan, antwoordde Krishnamurti, dat dit het bes te kon geschieden door zichzelf boven elko behoefte aan hulp te verheffen. Een andere wi.ke bestond er niet. Op verzoek van een aantal jongeren had tr Woensdagmiddag een bijeenkomst van jongeren plaats, waartoe men rekende zij die onder de dertig waren. Vanuit de bij eenkomst werden vragen gesteld en er ont spon zich een ongedwongen discussie tus schen verschillende dezer jongeren cn Krishnamurti. In antwoord op een van de hem gestelde vragen antwoordde Krishna murti o.ii).. dal hij persoonlijk nooit iemand zou dolden, ook niet in geval van oorlog. Na een uur lang dergelijke vragen beantwoord te hebben, eindigde hij met een peroratie, waarin hij er op wees, dat de meeste menschen als zij jong zijn er een ambitie op na houden om rijk tc worden, macht te verkrijgen, eer tc behalen enz. De objecten van deze an.bitie zouden een voor een af vallen, maar de ambitie zelf zou, indien deze behouden werd, den mensch tenslotte ook de energie en den wil geveu de sprong ie doen die tot de bevrijding leidt. Woensdagavond werd rondom het kamp vuur, na eenige zangnummers, de kamp- weck met een korte toespraak van Krish namurti gesloten. 1-2? - Z'S 'fr A V-r» - Dame „Kijk eens. een stuk vrrakhout Wat interessant". Roeier .uu consternatie) „Goinoiie, aa's oe siei van aeze joJ". (üumorist.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6