'W l WAAROM DE ORDE OPGEHEVEN? Het oordeel van Annie Besant ZUID-AFRIKA BENOEMT TOCH CONFLICT TUSSCHEN RAAD EN BURGEMs Tegeu deo Raad in beroep LUCHTVAART DE GRAF ZEPPELIN WEER THUIS Veilig geland DE K. L. Mi BEZUINIGT Tot pessimisme geen reden SPORT MAZAIRAC KAMPIOEN Humorhoekje ■f Organisatie maakt de menschen zwak" In verband met de opheffing var: de Orde ;vajï de Ster had een medewerker van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud met Krishnamurti en dr. Annie Besant, waarhij aan Krishnamurti de volgende vragen zijn gesteld: „Waarom hebt gij de Orde opgeheven?' „De waarheid is, naar mijn meening. •niet te benaderen langs een bepaald pad of door een bepaalde organisatie. Zoodra raen geestelijk leven gaat organiseeren, wordt het gekristalliseerd en wordt het als een geloof iemand opgelegd, dan gaat het 'dood. Vele merischen, die in een geestelijke organisatie komen, meenen. dat zij nu „vei lig" zijn en zoo door de organisatie tot de AY aarheid gebracht kunnen worden. Dat is geheel onjuist. Dat maakt de menschen zwak en ik moet sterke karakters hebben, die uit eigen innerlijke kracht tot de Waar heid komen." „Zullen de menschen niet andere orga nisaties stichten? „Vermoedelijk wel, maar daar heb ik •niets mee te maken. Ik heb slechts cén taak cn dat is de menschen vrij te maken .van alle vrees. Het is niet mijn bedoeling een andere godsdienst, andere secten of theorieën te vormen cn te pousseeren." ..Waarom gaat gij dan de wereld rond cn verkondigt gij overal uw ideeën?" „Omdat ik de menschen het besef wil bijbrengen, dat zij zichzelf moeten vrijma ken. Omdat ik zelf geheel u-ij ben en de volle waarheid bereikt hebt, wensch ik, dat de menschen ook dit geluk deelachtig mo gen worden. Achttien jaar lang hebben de ■leden van de Orde zich voorbereid op de komst van den Wereldleeraar. Maar in hoeverre heeft dit geloof hun leven veran derd, verbeterd? Dit is de ecnige maatstaf, die gij tegcno\er een organisatie kunt hebben. „In hoeverre zijt gij vrijer en grooter; in hoeverre kunt gij beter werk doen cn beter groote waarheden uitleven?" „Er zijn tot nog toe slechts weinigen, die mij begrepen hebben cn voor deze enkelen is geen organisatie noodig. Zij, die ernstig het erlangen hebben te begrijpen en trach ten het eeuwige te vinden, zullen met groo ter intensiteit met elkander \oortgaan. Zij zullen een gevaar zijn voor alle onwerke lijkheden. En dezen zullen samen gebon den worden door een onderlineen band van vriendschap. Dit zijn alle redenen, waai om ik de orga nisatie na zorgvuldige overweging heb op gehesen." „En hoe dan met het propaganda-werk?" „Wel, dit wordt georganiseerd door mijn vriend, den hoofdorganisator der Or de D. Rajagopal. Natuurlijk blijft een zake lijke organisatie noodig: „The Star Publi shing Trust' \oor de uitgave der boeken. „The Eerde Foundation" voor het beheer van het landgoed Eerde bij Ommen cn de organisatie der jaarlijksche kampen, „The Ojai Camp Corporation' \oor hetzelfde werk in California", „The Risht Valley Trust' voor hetzelfde doel in Britsch-Indië. en The Amphitheatre Trust" in Sydney, iclern ten opzichte van Australië.' Hierna \roeg de persman de meening van dr. Annie Besant over de opheffing van de Orde: „Het is inderdaad een merkwaardige &tap om door deze opheffing te trachten de ideeën meer te verspreiden, maar waar ik den Wereldleeraar verreweg als mijn meer dere beschouw, wil ik. alvorens een prema tuur-oordeel te geven, liever de gevolgen Aan deze opheffing afwachten. Krishna murti zal als Wereldleeraar meer en meer ziin ideeën ontwikkelen, naarmate wij ver der komen. Ik denk. dat wij aan het begin staan van een nieuw tijdperk, waarin de volgende generaties meer cn meer zijn ideeën zullen begrijpen en verwezenlijken. De quintessence van zijn leer is. naar mijn meening deze. dat ieder zijn eigen inner lijk oordeel v olgen moet. En Krishnaji geeft ïelf het duidelijkste voorbeeld van de logi sche consequentie van zijn leer door de Or de op tf> heffen." ENGELSCH GEZELSCHAP AAN DEN HOEK. Op doorreis neer het Intern. Reclamecongres te Berlin. Met de Harwichboot zijn Zaterdagmor gen te Hoek van Holland 210 Engelsch# reclame-experts aangekomen, die op weg Avaren naar het Internationale Reclamecon- gres te Berlijn. Het gezelschap is aan den Hoek ontvan gen door den heer Levisohn, voorzitter van. het Xed. Genootschap voor Reclame. In den exlra-trein, waarmee het gezel schap de reis voortzette, vond ieder op zijn plaats een boekje over Nederland, bene vens twee êtaaltjes van bij uitstek Neder landfiche producten! een reep chocolade en een fleschje oude klare. BEGRAFFNIS J. S. BROUWER TE ROTTERDAM Vale sprekers. Vrijdagmiddag ia op de Algemeene Be graafplaats Crooswijk ter aarde beateld bet stoffelijk overschot van den heer J. S. Brouwer, in leven oud-inspecteur van den Rótterdamsche Lloyd. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op de beeren Ruys, .Wilton, Woltkammer, inspecteur van den Raad voor de Scheepvaart en Bouraan, oud-inspecteur van dien Raad. Yrerder tal van gezagvoerders, officieren employee en verder personeel van dén Rotierdamsche Lloyd. Als eerste spreker nam de heer W- Ruy6 Sr. het woord. erv olgens trad naar voren de heer Van Vollenhoven, opvolger van den heer Brouwer, en sprak namens allen, die onder Brouwer hadden gewerkt. Bij afwezigheid van den voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, prof. mr. B. M.. Taverne, sprak de heer R. C. YVijdenaar enkele woorden bij-het verecheidcn van het oudste lid van dit college. Namens het va rend perfloneel, gezagvoerders en offi cieren, sprak kapt. Ross enkele woorden. Ten slotte voerde een persoonlijk vriend van den ontslapene het woord. De oudste zoon van den overledene daük- te voor de bewezen eer. Er waren bloem stukken van familieleden, scheepvaart maatschappijen, personeel en persoonlijke vrienden. Devilliers van Milaan naar Den Haag Het Zuid-Afrikaansche departement Aan buitenlandsche zaken te Kaapstad maakt bekend, dat Devilliers, thans handelscom missaris van Zuid-Afrika te Milaan is be noemd tot gezajit in Den Haag. De Burgemeester van Beerta hand haaft zijn verbod van samenscholingen In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Beerta zijn de door den burgemeester uitgevaardigde po- litievoorschriften, betreffende het verbod van samenscholingen, afgekondigd in ver band rnet de werkstaking, met 5 legen 4 stemmen niet bekrachtigd. De burgemeester zeide tegen dit besluit bij den Kroon in beroep te zullen gaan on dat het verbod voorloopig blijft gehand haafd. HET CONFLICT IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. Da brief Tan da werknemers komt waarschijnlijk eerst Dinsdag a.s. in behandeling. Uit Zaandam meldt men aan de X. R. Ct.: De door de vier samenwerkende organi saties in het houtbedrijf gezonden brief aan den Bond van Werkgevers in het Houtbe drijf te Zaandam zal vermoedelijk eerst Dinsdag in een bestuursvergadering een punt van bespreking uitmaken, daar het den meesten leden ongelegen komt, '«Zater dags of 's Maandags (beursdag) te vergadt ren. De voorzitter van den bond van werkge vers, de heer Joh. de Lange, kan deze ver gadering wegens verblijf in het buitenland niet bijwonen. HET VLOTBRENGEN VAN DE EUGENIA. De laatste dagen heeft men flinke vorde ringen gemaakt niet de pogingen lot vlot- brengen van de „Eugenia." Had men eerst uitsluitend op het voorschip gewerkt met de hydraulische persen, sedert Dinsdag tracht men het achterschip meer naar zee te krijgen. Vijf hydraulische persen zijn daarvoor in het werk gesteld en het resul taat daarvan is verrassend. Niet minder clan 2.80 M. is het achterschip in deze vier dagen meer naar zee gebracht en rnen heeft hoop, wanneer het werk op deze wijze kan worden voortgezet, het schip over eenige dagen van den dijk te hebben. Donderdag j.l. heeft de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte. een bezoek aan clen Helder gebracht en heeft het werk aan de .Eugenia" in oogenschouw genomen. De minister heeft toen tevens mededeeling gedaan, dat eventueel tot ein de September aan het vlotbrengen van hef schip zou mogen worden gewerkt. HET AUTO-ONGELUK TE WUEST- WEZEL. Da chauffeur en de eigenaar ran den Hollandschen auto veroordeeld. De boetstraffelijke rechtbank te Antwer pen heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, uit spraak gedaan in de zaak tegen den chauf feur W. K. en den bankier F. H. uit Am sterdam. Beiden waren gedaagd in verband met de enkele weken geleden te Wuestwezei op dn weg Antwerpen—Breda voorgekomen botsing van een Nederlandschen en een Belgischen auto, waarbij twee directeuren van de chocoladefabriek Meurisse ter plaatse gedood zijn en de chauffeur van den Belgischen auto verwondingen opge- loopen heeft, aan welke hij spoedig is over leden. Van de inzittenden van den Neder landschen auto werden dr. S. zwaar en mej. N„ mevr. K. en de heer H„ allen uit Am sterdam, licht gewond. De Nederlandsche chauffeur K. moest eveneens naar een zie kenhuis te Antwerpen worden overge bracht. Hoewel de verdedigers van de Neder landsche verdachten betoogden dat bet on geval veroorzaakt zou zijn door een plotse ling voor den Nederlandschen auto zvven- kenden fietser, werd W. K. veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en een geld boete van 700 francsde rechtbank ver- klaaide ook den bankier H. als werkgever van K. burgerrechtelijk verantwoordelijk en heeft, aan den Belgischen chauffeur 1000 francs schadevergoeding toegekend. De reis boven Europa had neden een vlot verloop Friedrichshafen, 10 Aug. (V. D.) Volgens een bij de luchtschepenwerf te Friedrichshafen ontvangen radiogram van boord van de Graf Zeppelin bevond het luchtschip zich hedenmorgen te 1.15 uur M.E.T. boven bet Kanaal ongeveer 70 K.M. ten Zuiden van Plymouth Indien de om standigheden gunstig blijven, kan het lucht schip nog heden in den voormiddag, dus Zaterdagmorgen, te Friedrichshafen arri- veeren. Londen, 10 Aug. (V D.) Behalve een bij het Amerikaansche marine radio-station ontvangen draadloos bericht, dat de Graf Zeppelin de Scilly-eilanden gepasseerd was had men in den afgeloopen nacht te Lon den geen nadere berichten of positie-opga ven van de Graf Zeppelin ontvangen. Ook bij het Britsclie ministerie voor de lucht vaart was te drie uur hedennacht nog niets omtrent de voornemens van dr. Ec- kener bekend. Men vermoedt, dat 't lucht schip meer naar het Zuid-Oosten is ge koerst en over Frankrijk naar Duitscliland zal terugkeeren Het luchtschip boven Parijs. Parijs, 10 Aug (V. D.) Het luchtschip Graf Zeppelin vloog hedenmorgen Je G.30 uur over de Parijsche luchthaven Lo Bour- get. Hel luchtschip had toen een snelheid van ongeveer 8ft K.M. per uur. De ontvangst van 't luchtschip in Friedrichshafen voorbereid. Friedrichshafen, 10 Aug. (V D.) Bij de luchtschepenwerf is in den loop van den morgen bericht van de Graf Zep pelin ontvangen, dat liet luchtschip zich te 8.10 uur op nog slechts 100 K.M afstand ten N.W. van Besanyon bevond. Tegen twaalf uur kan het luchtschip te Fried richshafen verwacht worden Te Fried richshafen heeischt slecht .weer. De wind is N.W. en sedert de vroegere ochtenduren valt er een stroomende regen. Het bericht van de vervroegde aankomst van het lucht schip heeft zich als een loopend vuurtje door de stad verspreid. En ondanks het slechte weer maakt alles zich gereed om het luchtschip bij aankomst te begroeten Friedrichshafen. 10' A u g. (V. D.l Volgens een bij de luchtschepenwerf ont vangen radiogram van boord van de Graf Zeppelin bevond hel luchtschip zich te 9.30 uur boven Besanron. Volgens de voorlaat ste positie-opgave van 8.40 uur heeft het luchtschip dus in 50 minuten tijds ruim 100 K.M afgelegd. Hel heeft daarbij niet direct op Friedrichshafen aangekoerst, doch is iets naar het zuiden afgebogen, waarschijnlijk om zich beter te kunnen oriënteeren, want door de lage bewolking is het zicht z<?er slecht. Te Friedrichshafen is de wind thans naar liet noorden ge draaid. Ook hier is het zicht slecht en blijft hel stetds regenen. De afstand Besancon— Friedrichshafen bedraagt 250 300 K.M. zoodat het luchtschip, wanneer het met de zelfde snelheid blijft vliegen, te ongeveer 12 uur te Friedrichshafen kan zijn De landingsmanschappen en de troepen, om het landingsterrein af te zetten, moeien te elf uur op het vliegveld aanwezig zijn, tpr- wijl ook alle andere maatregelen voor de landing reeds zijn getroffen De verjaardag van dr. Ec- kener. Een gelukwenscb der passagiers. Friedrichshafen, 10 Aug. (V. D.'J Dr. Eckener viert heden, 10 Augustus, den dag, dat hij waarschijnlijk terug van zijn Oceaanv lucht veilig te Friedrichshafen zal landen, zijn verjaardag. Naar draadloos van boord van de Graf Zeppelin wordt me degedeeld, hebben de passagiers van het luchtschip hem hedenmorgen verrast met den volgenden schriftelijken gelukwenscb: De ondergetoekenden, passagiers van het Duilsche luchtschip Graf Zeppelin, vlie gend boven den Atlantischen Oceaan en om de wereld, bieden heden ter gelegenheid van zijn verjaardag hun gevvaardeerden commandant en leider dr. Hugo Eckener, den beproefden lucht- en zeekapitein, hun gelukwenschen aan. Wij wenschcn hem met groote hartelijkheid steeds een geluk kige vaart en verder succes, opdat de naam Hugo Eckener steeds een symbool van verstandig beleid en koenen durf ten dien ste van de goede verstandhouding en de toenadering tusschen de continenten er, volkeren zal zijn. Boven den Atlantischen Oceaan, 10 Aug. 1929. Volgden de handteekeningen van alle passagiers. Het doel bereikt. Friedrichshafen, 10 Aug. (V. D.) Te 12 uur 35 min. verscheen de zeppelin, komende uit de richting van het meer van Constanz boven Friedrichshafen en kruis te boven de stad en het landingsterrein. Om 13 uur 3 min. landde de Zeppelin vlot. De wereldreis wordt voor bereid I® Friedrichshafen ziin reeds alle maat regelen getroffen om het luchtschip ter stond na aankomst voor de wereldreis uit te rusten. Groote hoeveelheden gas zijn reeds op de werf aanwezig. Veel vracht zal op de wereldreis niet worden mede genomen. In plaats daarvan zal een groote hoeveelheid benzine voor de motoren wor den meegenomen. Alle voorwerpen, die ontbeerd kunnen worden, zullen uit het luchtschip verwijderd worden. Het aantal passagiers voor de wereldreis zal vermoe delijk tusschen de 16 en 20 bedragen. Vol gens een bericht uit New York moet de kas van het luchtschip voor het vertrek van de Zeppelin uit Lakehurst gestolen zijn. De kas bevatte ongeveer 3000 Mk. cn verschillende voorwerpen van waaide, die aan leden van de bemanning behoorden. Het zomerseizoen niet zoo goed als verwacht was „Verschillende omstandigheden zijn oor zaak dat de K.L.M. dit zomerseizoen niet zulke goede resultaten heeft bereikt als ver wacht was", zoo vertelde de heer A Ples- man, directeur der K.L.M. in een on derhoud, dat een der medewerkers van de Tel. Zaterdagavond met hem had. Het re sultaat daarvan is. dat totaal een veretigtal personen, op liet hoofdkantoor te Den Haag, zoowel als op de vliegvelden Schip hol en Waalhaven ontslagen moest worden. Wel heeft ieder jaar tegen September steeds een aantal leden van liet personeel ontslag gekregen, omdat men \s minlers met de in gekrompen diensten niet zooveel menschen noodig heeft als zomers, maar ditmaal is dit getal toch grooter. Maar u heeft toch rijkssubsidie? Dat is het juist! Ons subsidie voor 1930 is 125.000 minder dan voor dit jaar en het scheelt zelfs 200.000 met 1928. Wij hadden gehoopt door den grooten omzet meer op eigen vleugels te kunnen drijven. Deze om zet is echter, alhoewel niet onbevredigend, beneden de verwachting gebleven Wij had den voor dit seizoen gerekend op 30 tot 50 pCt. meer omzet wat een normale toene ming geweest zou zijn. Daarom hebben wij inet de uitbreiding der exploitatie gere kend, doch de vermeerdering van den om zet is achterwege gebleven. Mat acht u de belangrijkste oorzaak0 De redenen. Er zijn verschillende redenen. In de eer ste plaats is het reisseizoen dit jaar veel later ingezet dan andere jaren, vermoedelijk tengevolge van den langen en stiengen win ter. Daardoor zijn de menschen veel later dit jaar op reis gegaan. De presidentsverkie zing in Amerika heeft, eveneens tot de ver lating van het reisseizoen bijgedragen. Dan is de stroom der Amerikanen heel anders dan vorige jaren. Aan de Fransche cn Bel gische kust wordt hierover ook zeer ge klaagd. De Amerikaansche trek gaat nu blijkbaar hoofdzakelijk direct naar Duitsch- land. Over het aantal Nederlanders, dat zich met de K.L.M. heeft laten vervoeren, is geen klagen. Dit getal neemt regelmatig toe. Gaat u de vliegdiensten beperken? Daartoe is nog geen enkel besluit geno men. Wel worden ieder jaar voor het win terseizoen de diensten ingekrompen Dat is normaal. Voor September en October b.v. zullen de diensten geheel volgens het pro gram worden uitgevoerd. Weet u wat zoo eigenaardig is? Dat wij gisteren onzen recorddag van het seizoen hebben gemaakt, n.l. 173 passagiers op één dag vervoerd op al onze lijnen. liet vervoer der laatste dagen is aanmerkelijk toegeno men, wat wel bewijst, dat het reisseizom dit jaar veel later is ingezet dan vorige ja ren. Tot pessimisme is er geen enkele reden, verklaarde de heer Plesman aan het slot van het onderhoud met grooten nadruk. Al leen door de regelmatige uitbreiding zijn de exploitatiekosten steeds hooger geworden cn nu de K.L.M. het volgend jaar met be langrijk minder subsidie gaat werken moet zij intijds de noodige maatregelen treffen. Maar de K.L.M. gaat nog steeds vooruit' DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. We en en, 10 Aug. Carberry kwam het eerst te Weenen aan (10 u. 41). Na hem kwamen Miss Spooner (10.43), Broad (10.51) en Ivir6ch (10.59). Broad vertrok weer om 11 uur 2 en Kirsch om 11 u. 4. Brünn, 10 Aug. De Engelsche vlie ger Broad landde om 11 u 48 op het vlieg veld te Brünn. Miss Spooner kwam 16 mi nuten later aan, Ivleps om 12.27, Kirsoli om 12.28, Offermann om 12.43 Praag, 10 Aug. De volgende vliegtui gen zijn vanmiddag op het vliegveld van Praag geland. Broad (Engeland) om 1.51, Carnberrv om 2.05, Miss Spooner om 2.10. Ivleps om 2.30, Offermann om 2.41, Siebei om 3.27. Tengevolge van het slechte weer konden dp vliegers den tocht niet voortzetten. Wereldkampioenschappen wielrennen Moeskops tweede Gisteren zijn te Zürich de wereldkampi oenschappen wielrennon aangevangon met de sprintwedstrijden. Dc Hollandsche ama teur M a z a i r a c beh aalde den Kampioens titel voor r.üiteurs. Moeskops werd in de finale tweede achter M i c h a r d, die don titel verwierf. MOESKOPS. IAider van een liefdadigheidsavond „Eh wat Is er aan de hand Dorpsveldwachter „Der heeft Iemand opgebeld dat ze hier een zekere Beethoven aan het vermoorden waren". (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7