KAMPERMAN'S 3. Scfooolerrsan Bei diaraop Mo. 42 Eenigste gediplem. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel DE STAAT DER N. H, KERK Vraagt Demonstratie Electriciteit op elk gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? EEN GROOT BURGER VAN OIRSCHOT 25 jaar bisschop In Utrecht 150 theol. studenten BELGISCHE TEGEN SPRAAK DE MOORD TE ST* W1LLEBRORD Nadere bijzonderheden RADIOPROGRAMMA Humorhoekje THL. 132 KAIVIP 4 v. Perseynstraat 19. Telet. 423 Dc huldiging van mgr. C. van de Ven Zondag wertl te Oirschot feestelijk her dacht het zilveren Bisschops jubilé van Mgr. C. v. cl. Ven, een geboren Oirschot e- naar, thans in zijn geboortedorp tijdelijk vertoevende met vacantie. Eerepoorten waren opgesteld op de markt, Bestschenweg, Rykesluisstraat, Nieuwstraat, Koestraat en Heuved, deze laatste ter plaatse waar het geboortehuis van Monseigneur gestaan heeft. De Jubilaris arriveerde, zoo meldt De Maasb. omstreeks drie uren per auto aan de grens der gemeente, waar hij door den voorzitter der Rijvereeniging werd ontvan gen en toegesproken. In een équipage met vierspan en geëscorteerd door ruiters cler Rijvereeniging reed Mgr. vandaar naar de kom der gemeente, waar een feestelijke stoet stond opgesteld. Ilier werd door Burgemeester Janssen een welkomstwoord gericht tot den Jubila ris, waarin hij eraan herinnerde, dat diens leven één opoffering is geweest. Eerst als kapelaan te New-Iberia in het Bisdom van Mgr. Janssen, maar vooral als Pastoor in 1891 van Lake-Charles. Ver van uw vader land, uwe familie, uw dorp, waaraan U, al dus spr., zoo gehecht is, is uw arbeid één op offering van U zelf geweest, maar ook een zegen voor zoovelen, die uit Uwe handen den grootcn schat van het geloof mochten ontvangen. En nog zwaarder taak zou de allerhoog ste op Uw schouders leggen. Reeds in 1904 volgde Uwe benoeming tot Bisschop van Natchitoches. Toen was het U gegeven. Uw zegenrijken arbeid te ontplooien over een groot gebied, grooter, dan geheel Neder land en Belgic te zamen, Vooral het katho liek onderwijs, eischte Uw bijzondere aan dacht en als bewijs dat Uw arbeid rijke vruchten heeft gedragen, diene dat bij het begin van het schooljaar 1927—1928 als schoolgaand waren ingeschreven, 3040 kin deren en dat 106.1 daarvan de katholieke scholen bezochten. Monseigneur, ik zou nog meer zegenrijke "werkzaamheden in uw bisdom kunen wij zen, ik zou kunnen wijzen op de vele hulp- kerkon door U gesticht, op de stichting van een weeshuis, ik zou ook nog kunnen spre ken over uw werk op wetenschappelijk ge bied, maar ik meen dat Uw groote eenvoud zich daartegen zou verzetten. Wel mag ik zeggen, dat Oirschot's inwo ners reden hebben, U vandaag te huldigen. Onze bede is, dat de Allerhoogste U moge zegenen in Uw werk, U nog vele jaren la ten arbeiden tot heil van allen, die aan Uwe zorgen zijn toevertrouwd. Spr. besloot met Mgr.'s zegen voor de bevolking te vragen. Alle omstanders knielden hierop neder en ontvingen den zegen van Mgr. Hierna stelde zich de stoet in beweging, waarin verscheidene praalwagens werden meegevoerd. Bij de R.K. Kerk stond een vijftigtal bruidjes gereed, orn Monseigneur te bege leiden naar het altaar, alwaar Z.D.H. een Pontificaal Lof celebreerde. Bij het binnen komen zong het koor Sacerdos et Pontifex. Hierop volgde de feestcantate Priesterglo rie van L. A. Dobbelsteen, R.K. Pr. Het zangkoor zong vierstemmig, Jesu Dulcis van F. Witt, Salvo Regina van Krü- ger en Ave Maria van F. Witt. Tijdens 't lof richtte Zijne Doorluchtigheid een woord van dank tot allen, die hadden bijgedragen tot de grootsche hulde, veel grootscher dan bij had gewen9cht. Monseig neur sprak verder over de vele werkzaam heden, die zijn uitgestrekt bisdom verei- schen en vroag orn aller gebed, tot steun van de missionarissen en tot grooter bloei van Gods Heilige Kerk over de geheele aar cd. Hierna gaf Mgr. zijnen Bisschoppelij- ken zegen aan alle geloovigcn en werd het Te Deum van Krijger gezongen en daarna het Tantum Ergo. Aan het overzicht van den staat der Ne derlandsche Henormde kerk, zooals het elk jaar aan de Algemeene Synode wordt voor gelegd, ontleenen wij de volgende gegevens: liet getal gemeenten klorn met drie n.l. door de zelfstandig verklaring van de gemeente Emmer—Compascuum, bij be sluit van het Classikaal Bestuur van Em men dd. 9 Mei 1928; van de gemeente Maas dijk, bij besluit van het classicaal bestuur van 's-Gravenhage dd. 11 Juli 1928; van de gemeente Okkcnbroek. bij besluit van het Classicaal Bestuur van Deventer, dd. 1 Nov. 1928, en verminderde met twee door de com binatie der gemeenten GoudriaanOttoland en Benningbroek—NibbixwoudSybekar- spel. Te Alphen a. d Rijn werd een tweede pre- dikantsplaals gevestigd, le Scheveningen een vijfde predikantsplaals. le Hilversum, een vierde predikantsplaats, te Vlaardingcn een vierde predikantsplaats, te Slolerdijk een tweede predikantsplaats, terwijl de der de predikantsplaats bij de Waalsche ge meente te Rotterdam werd opgeheven. Bij brief van 8 November 1928, werd kennis gegeven door het Provinciaal Kerk bestuur van Utrecht, dat een grenswijzi ging is tot stand gekomen tusschen de ge meenten Soeslerberg en Soest; hij schrijven van 29 Juli 1928, ger. onder no. 160, wer.1 kennis gegeven door het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland, dat een grenswij ziging is tot stand gekomen tusschen de ge meenten Barneveld en Lunteren. Van den minister van financiën kwam dd S Mei 1929, bericht in, dat bij Koninklijk Besluit van 25 April 1929 met ingang van 1 Januari 1929 het Rij k s t r a k t e m e n t ad f 1700, verbonden aan de derde predikants plaats der Waalsche Hervormde gemeente (e Roterdam, is ingetrokken cn dat het Rijkstraktement verbonden aan elk der twee predikantsplaatsen der Waalsche Her vormde gemeente le Rotterdam is ver hoogd met 810 en alzoo elk dier Rijkstrac- tementen is vastgesteld op f 2150; dat de Rijkstractementcn ad f 450 en 200 verbon den resp. aan dc met ingang van 1 Jan. opge heven predikantsplaatsen te Benningbroek c.a, cn te Sybekarspel zijn ingetrokken cn dat aan de predikantsplaats te Benning- broek-Sybekarspel een Rijkstractement ad 650 is verbonden; dat aan de de tweede predikantsplaats te Mussel kanaal, voor den dienst te Exloërmond, een Rijkstractement ad 1000 is verbonden; dat aan de predi kantsplaats te Watergraafsmeer een Rijks tractement ad f 1500 is verbonden, ingaan de met het tijdstip van in diensttreding van den te beroepen predikant. Volgens de ingekomen tabellarische ver slagen der Provinciale Kerkbesturen wer den van September 1928 tot Mei 1929 afge nomen 50 examens, waarbij 43 candida- len tot de Evangeliebediening werden toe gelaten. Onder de toegelatenen bevonden zich candidaten die voor de tweede maal exu men aflegden. Drie candidaten kunnen het examen nog overdoen. Een candidaat heeft zich wegens ziekte teruggetrokken. Volgens ingekomen opgaven der kerke lijke hoogleeraren zijn gedurende den cur sus 1928—1929 in het Album inge- schrove n. te Leiden 61 studenten van wie 18 voor de eerste maal; te Utrecht 150 studenten, van wié 36 voor de eerste maal; te Gronin gen 4i studenten, van wie 11 voor do eerste maal. vonden zich rondom het plein bij de aan komst van het stoetje, dat in het geheel uit 35 personen bestond, waarvan de helft on geveer aldus Het Vaderland een soort brandweeruniform met zwarten stormhelm droeg. Nadat allen voor het graf waren op gesteld, werden twee bloemtuilen neerge legd, een met de Belgische kleuren en de belge-Réparation de l'outrage, cn een met een wit-rood-blauw lint zonder opschrift. Het troepje bleef een wijle in de houding staan, waarna het Weer in raarschtempo vertrok, cn ook de nieuwsgierigen uit el kaar gingen. Onderhandelingen tusschen Seder- land en Belgic Aan de Belgische bladen wordt gemeld, dat men in Belgische officieele kringen te 's-Gravenhage niets weet betreffende het bericht over de hervatting van de Neder- landsch-Belgische onderhandelingen. Meer bepaald wordt gezegd, dat er nog geen des betreffende besprekingen hebben plaats ge had tusschen de Belgische en Nederland- sche ministers. Beslist verklaart men ten slotte. dat er geenszins sprake van is een nieuw» ii Belgischen gezant te benoemen te 's-Gru enhage. KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE. Het Koninklijk bezoek aan Enschede is vastgesteld op Maandag 2 September a.s. EERLIJKE VINDERS. Da verkeerde ging het acid vandoor er mot Sinds mcnschenheugents hier nog nimmer een moord gepleegd LUCHTVAART O? AMELAND. Eon Duitsclie ondernoming. Aan do Flugzeugbau dr. Georg Hüffer Flughafen Krefeld-Bochum Heeft da Minis ter van Waterstaat toestemming verleend gebruik te maken van een gedeelte van liet strand van Ameland voor het houden van rondvluchten met passagiers. 25 JAAR GEMEENTESECRETARIS. Een buitengewone raadszit ting op Zondeg. De gemeentesecretaris van Roermond, de heer F. Adriaanse, heeft Zondag zijn zilve ren ambtsjubileum gevierd. Te dezer gele genheid werd om 12 uur een openbare raadsziting gehouden. De burgemeester ont ving den jubilaris en zijn familie op het bordes van het stadhuis, waarna de raads zitting geopend werd. De burgemeester zei- de dank voor den grooten ijver, do plichts betrachting en vriendschappelijke hulp van den jubilaris en bood hem namens den raad een geschenk aan, bestaande uit een portret van den jubilaris, door den schilder Luy- ten, een oud-Roerrnondenaar, wonende te Braschaet, bij Antwerpen. Daarna bracht de Koninklijke Harmonie van Roermond een aubade, waarbij de ju bilaris bij monde van den president, ir. Kuylaerts, gehuldigd werd. Tijdens de daarop gevolgde receptie, die zeer druk bezocht werd, huldigde de heer Pijls, hoofd-ambtenaar ter secretarie, den jubilaris namens het gemeentepersoneel en bood een encyclopaedic aan. HET GRAF VAN DEN BELGISCHEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Fascistische „betooging". Zondagochtend, even vóór elf uur, gingen leden van de fascistische vereeniging Legi on Nationale beige te Brussel, bij wie zich ook een kleine delegatie der Brusselsche af- deeling van het Britisch Legion had aange sloten, naar het graf van den Belgischen onbekenden soldaat, aan den voet van de Congreszuil, waar voor de tweede maal, in verband met het bekende incident, waarbij een Nederlandsch student betrokken was, een „cérémonie expiatoire" zou plaats heb ben. Een paar honderd belangstellenden, die een grootcn optocht hadden verwacht, be- Drie jongens vonden Zondagmiddag op den Valkeniersweg le Rotterdam een bank- billot van 100. Zij begaven zich met hun vondst naar het politiebureau doch onder weg reeds kwamen zij een man tegen die hen vroeg of zij wellicht een bankje van 100 hadden gevonden. Natuurlijk geloof den zij dadelijk den verliezer voor zich te hebben en gaven den man zijn „rechtmatig eigendom" terug. De man gaf hen 11 centen belooning. Later is evenwel gebleken dat het bankbiljet door iemand anders was ver loren en dat de man die aan de jongens het geld vroeg, blijkbaar in de buurt ge staan heeft toen de echte verliezer zijn ver lies bemerkte. Naar hem wordt thans door de politie gezocht. VECHTPARTIJEN. Kormis to Oud-GasteL De kermis te Oud Gastel wordt dit jaar wederom op zeer luidruchtige wijze gevierd, d.w.z.: er is weer flink gevochten. Zondag avond heeft een man, van B. gehceten, bij een vechtpartij een bloedende wonde aan dc iols opgeloopen. Later in den avond werd II. uit Oudenbosch zeer ernstig toegeta keld. Op de Meir moest de politic des mid dags bij verscheidene vechtoartijtjes ingrij pen. Twee personen heeft de politie achter slot en grendel gezet. Ilct zijn F. B. en P. R., beiden uit Gast.el. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Do toestand van het slachtoffor ernstig. Maandagavond werd de 74-jarige vrouw de Kort op den Broekhovènschenweg te Til burg, bij het oversteken van den rijweg, door een vrachtauto overreden^ Met gebroken arm en been en inwendige kneuzingen, is zij naar het ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is ernstig. Den chauffeur treft volgens ooggetuigen geen schuld. PROF. ZEEMAN GEKOZEN TOT LID VAN HET INTERNATIONALE COMITé VOOR GEWICHTEN EN MATEN. Een hulde aan do NederL Natuurkunde. Prof. Dr. P. Zeeman is gekozen tot lid van het Internationale Comité voor Ge wichten en Maten. (Comité International des Poids en Mesures). Aan dit Comité i3 op gedragen de leiding cn het toezicht over het Internationale Bureau voor Gewichten en Maten, gevestigd in een laboratorium te Sèvres bij Parijs. 50-JARIG BESTAAN BRANDWEERCORPS. Dinsdag 13 Augustus zal het Vrijwillig Brandweercorps „Kracht cn Vlugheid" te Alkmaar zijn 50-jarig bestaan herdenken. HET DREIGEND CONFLICT BIJ AUPING. Een bemiddelingsvoorstel aanvaard. In verband met het dreigende conflict bij de matrassenfabriek der firma Auping te Deventer, is gisteren tusschen de vertegen woordigers van de samenwerkende bonden en den heer Kortonhorat, secretaris der R.K. Vereeniging van werkgevers in de metaal nijverheid, een bespreking gehouden, welke de vacantieregeling bij de firma Auping be trof. De heer Ivortenhorst heeft aan de be sturen een bemiddelingsvoorstel gedaan, welk voorstel door de samenwerkende or ganisaties met de leden zal worden bespro ken. Nader meldt men ons: Het bemiddelingsvoorstel is dopr de arbei dersorganisaties aanvaard. Dit compromis-voorstel houdt in voorloo- pig vier dagen vacantie, terwijl nader over leg zou worden gepleegd over een definitie ve vacantieregeling. Door dit compromis is de staking voorko men. Omtrent de te St. Willebrord gepleegde moord vernemen wij nader: De verslagene Jan Roks, 34 Jaar, gehuwd en vader van 2 kinderen was Zondagavond gekomen in het café Buikmans op het Hoe- v ens olie gedeelte van St. Willebrord, toen daar eveneens kwam een zekere J. van der Zande een 25-jarig pas gehuwd man, afkomstig van Etten-Leur, alsmede diens schoonvader P. Braat bij wien van der Zande inwoont. In dit café kwam het tot een woorden wisseling en werd Roks uitgescholden. Roks verliet het café, juist voor sluitings tijd. Hij liep den weg enkele meters af naar de woning van zijn zwager A. de Jong waar hij e enige minuten met zijn zuster en haar man zat te praten. Hij bleek toen on der den invloed van sterken drank te zijn. Even later kwam de vrouw van Roks bin nen. die hem vroeg naar huis te gaan. Roks verliet de woning even vóór zijn vrouw. Nauwelijks was hij buiten of men hoorde hem gillen. De Jong en vrouw Roks liepen naar buiten. Toen men daarop de straat inging en voorbij het erf van den dichtbij- wonenden P. Braat kwam, liep deze la- menteerende over en weer roepende „wie zal dat nou gedaan hebben, ik weet van niets." Men zag Jan Roks languit, op den grond liggen. Hij had een messteek in den hals cn een in den slaap. De Jong en vrouw Roks namen den bewusteloozen man op en droegen hem in de Jong's woning. De po litie, een dokter en een geestelijke werden gewaarschuwd. Dr. Mol van Ettcn constateerde buiten de reeds genoemde verwondingen ook een hersenschudding. De man is niet meer bij kennis geweest en overleed te 1 uur in den nacht. De politie nam het lijk in beslag bracht dit over naar het politiebureau Tevens werden nog in denzelfden nacht aangehouden do genoemde v. d. Zande diens schoonvader P. Braat cn diens zoon P. Braat. Maandagmiddag arriveerde het parket dat in een leegstaand gebouw de eerste in structie hield en de sectie op den ver moorde deed verrichten. Sinds menschen- heugenis is te St. Willebrord nog nooit een moord gepleegd. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. liet onderzoek van het parket met be trekking tot den to St. Willebrord ge- pleegden gruwelijken moord is gisteren voortgezet, waarvan het gevolg was dat de beide verdachten J. van der Zande en P. Braat in verzekerde bewaring zijn geble ven, terwijl de zoon van laatstgenoemde, A Braat, uit de hechtenis is ontslagen. De instructie had plaats in de spreekka mer van het Zusterklooster, waar een groot aantal getuigen is gehoord. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK, Achter do fabriek van smecdijzerwerk van de firma de Groot en Koppens aan de Haven te Heemstede is gistermorgen om streeks elf uur een toestel voor het zuiveren van lucht dat boven een groote acetvlecn- ketel was geplaatst, ontploft. Het toestel is geheel vernield; in de buurt is geen ruit heel gebleven. Van tien arbeiders, die aan het werk waren, heeft niemand letsel gekre gen. DE WEIGERING VAN MR. VAN SCHAIK. Niets uitstaande mot het be* leid van Min. do Geer, Naar aanleiding van het bericht van Het Volk betreffende het bedanken van mr. van Schalk voor de portefeuille van onderwijs, kunsten en wetenschappen zegt De Maas bode uit goede bron en met de grootste stel ligheid te kunnen verzekeren, dat de reden der weigering van den heer van Schaik een geheel andere was en met minister de Geer of diens financieel beleid niets, maar dan ook absoluut niets, te maken had. AFSCHEID VAN MINISTER VERSCHUUR TE BREDA. Maandagmorgen heeft minister Ver schuur als voorzitter van den Raad van Arbeid afscheid genomen van het pareo- neel van den Raad van Arbeid le Breda. Op de hem eigen hartelijke wijze bracht Zijne Excellentie dank voor de medewer king, die hij mocht ondervinden gedurende de tien jaar, dat hij voorzitter was. Ieder lid van het. personeel nam toen af zonderlijk afscheid van den vertrekkenden voorzitter. HET METAALCONFLICT. Da vacantiedagen. In de Zaterdag gehouden ledenvergade ring van den Metaalbond te Rotterdam is besloten de regeling der vacantiedagen, waartoe in Maart in principe was besloten, alsnog in te voeren. Deze invoering bleef steeds opgeschort in verband met de onder handelingen van den Metaalbond met de vakbonden over een af te sluiten collectie ve arbeidsovereenkomst. Er wordt vrijaf gegeven op drie werkdagen en op Koningin nedag. Ten laste van de werkgevers zal worden uitbetaald het volle uurloon over de niet gewerkte uren op deze dagen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken- Almelo, 7 Aug. D. Haan, manufacturier, Nijverdal, gem. Hellendoorn. R.c. mr. dr. J. M. de Moor; cur. mr. C. M. Bergsraa. Groningen, 9 Aug. B. Zuur, Haren. R.c. mr. Kattenbusch; cur. mr. C. H. Weyl. -— J. Zuur, Hoogkerk. R.c. en cur. als boven. R. W. Everts, Gaarkeuken (Grijpskerk). R.c. mr. Kattenbusch; cur. mr. J. A. Wolt huis. Opgeheven: J. F. Kopp, Groningen. P. Strooper, Breezand, gem. Anna Pau- lowna. J. Kwint, Groningen. Donderdag 13 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. Tijdsein. 1000— 10.13 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.13—2.00 Lunchmuziek. 2.0O—1.00 Radio- Toonee! „Joop cn haar jongen". 1.00—500 Orgelconcert. 5.005.30 Gramofoon muziek. 6.00 Tijdsein. 6.01—7.15 Dinerconcert. 7.15 7.15 Lezing. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijd sein. 8.011030 Concert. 10.30 Persberich ten. Daarna Gramofóonmuziek. 12.00 Slui ting. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00 11.30 Ziekendicnst. 12.30 Tijdsein. 12.30— I.45 Concert. 5.00 Tijdsein. 5.006.30 Con cert. Na 6.30 Avond-uitzending. Vrijdag 18 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. Tijdsein. 10.00— 10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30, Gramo- loonmuziek. 2.80—4.00 Ro.xy theater. 4.30— 5.30 Populair concert. 5.30—7.15 Concert. 6.00 Tijdsein. 7.157.45 Spreekuur Radio dokter. 7.45 Politieberichten. 8.01—8.15. Gra- mofoonmuziek. 8.15 Kurhaus. Daarna Pers berichten en dnnsmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00— II.30 Ziekendicnst. K.R.O. 11.30—12.00 Gods- dicnstig-halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 12.15 1.15 Lunchmuziek. 1.15—2.00 Gramofoonpla- len. N.C.R.V. 4 00 Tijdsein 4 00—5.00 Gromo- foonplatcn. 5.00 Tijdsein. 5.00—6.45 Concert. Na 6.15 Avond-uitzending. Zaterdag 27 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. Tijdsein. 10.00— 10.13 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 Film praatje. 2.30—3.30 Tusohinskl Theater. 3.30 —430 Dansmuziek. 5.00—6.00 Gramofoon- muziek. 6 00 Tijdsein. 6 01—7.45 Concert. 7.45 Politieberichten. V.A.R.A. 800 Zesde Zomeravondconcert. 1013 Haken en Oogen 31.35 Gramolooumuziek. Huizen. K.R.O. 11 30—12 00 Godsdien stig halluurtje. 12.00 Tijdsein. 12.15—1.15 Lunchmuziek. 1.152.00 Gramofoonplaten 200—3.15 Kinderuurtie. 5.00—5.15 Grsmo- foonmuziek. 5 45—6 00 Journalistiek week overzicht. Na 8.QO Avond-uitzending. 2eg. waarom dee Je dat. mabel". ,,Bcest i Gisteravond zei Je me dat ik^een zwanehals had"* ^Humoristi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7