Vroom Dreesmann Vroom Dreesmann - Langestraat - Amersfoort Langestraat Te!. 158 Amersfoort Vacarüie-Aaiibieding BUITENLANDSCH OVERZICHT HET VOORSTEL DER VIER AANGEBODEN BEZOEKEN OVER EN WEER VOOR ONZE HUISVROUWEN HET KATOENCONFLICT ARIENHELLER SPRUDEL Fa. M. R. N. OOSTERVEEN ENORM 0NDERGR0NDSCH STATION DUITSCH KOLENTARIEF VERHOOGD SPECIALE RECLAME-PRIJZEN INDE VOLGENDE ARTIKELEN WOLLEN STOFFEN. Wollen matting in alle mode kleuren voor blazcis, p. cl 1.35 Engelsche mantelstof in de nieuwste dessins 140 c.M. breed 2.90, 210. Crêpe de Chine Lame in diverse kleuren, 130 c.M. br. 2.90, 1.75 ZIJDEN STOFFEN Veloutine in mode-kleuren. 100 c.M. breed 3.90 Peau de Pêche in div. kleuren 70 c.M. breed 1.40 EAU DE COLOGNE Lorelei 90 in flacons 1.55, 1 05, 0.59, 0.39 HANDSCHOENEN. Dames handschoenen garen met fantasiekapje 0.79, 0.59, 0.47% D^meshandschoenen waschledcr wit en geel, prima qual. 2.90 KOUSEN. Kousen lil d'ecosse, versterkte voet, alle modekleuren 0.09 Kousen fil d'ecosse, ons merk „Carmen", versterkte voet, alle modekleuren 0.95 Kousen, fil d'ecosse, ons merk „Erna", versterkte \oct, alle mo dekleuren -1.10 Kousen, kunstzijde, beenlengte geheel zijde, versterkte \oet, alle modekleuren 1.30, 0971 0.79 Mimosa wol, zeer mooi voor handwerken, per kluwen 0.05 I-Iaakzijde in groot kleurenassort. p. kluwen van 10 gram 0.07 V*. Hecren overhemden gekleurd, pr. Percal nieuwste dess. 2.40 1.95 Heeren piqué hemden, zeer mooie qualiteit, ruime pasvorm 2 75. 1.95 TRICOTAGES. Tricot dameshemden, prima dua liteit in diverse kleuren 0.70, 0.59. 0.47.1,2 Directoire pantalons in diverse kleuren 0.75, 0.59, 0.47 Vó Dames pyama's prima qualiteit zephir. diverse mooie dessins 3.90, 2.90 Pakken huishoudzeep, 2 dubbele stukken 0.19 Linoleum was, ons bekend merk V D. per 1 bus 0.65 per V* bus 0.35 Meubclwas in potjes, diverse kleuren O.12V2 Prima moquette tafclklceden, nieuwe dessins 1:50X150 7.90 150X180 11A)0 Prima moquette divankleeden, zeer mooi 150X300 17.25 Witlaqué ijzeren ledikanten, extra prijs 1-pers. 12.50 10.50 6.90 2-pers. 16.50 14.90 12.50 Prijs met inbegrip Aan spiraal matras. Dreigt de Haagsche conferentie te mislukken? De berichten luiden zeer ongunstig. Ter Haagsche conferentie heeft, sinds gis teren, de toestand er nog niet zoo bedenke lijk uitgezien. Er was deze week wel sprake van een ontspanning als uitvloeisel van concessies, maar Frankrijk, Italië. Japan n Belgic betoonden zich, i.aar het inzicht der Brillen, op financieel gebied niet top geeflijk genoeg. Tot op het laatste oogen blik heeft Snowden, die nog steeds van oor deel is, dat Engeland groot nadeel zou lij den door de aanvaarding van het plan* young in zijn tegenwoordigen vorm. zijn standpunt onverzettelijk gehandhaafd. Frankrijk en cle vorengenoemde slaten mee nen, dat de door Engeland bepleite wijzi gingen in het door cle financieele deskun digen opgestelde plan dit volkomen onder ste boven zouden gooien. Z.\\ moeten tot hel besluit zijn gekomen hunnerzijds hel plan Voung als een onveranderd geheel te aan vaarden en Snowden's voorstellen alle van de hand te wijzen. Wanneer clezu voorne mens werkelijk in daden worden omgeze-. zou de mislukking der conferentie een groot stuk naderbij zijn gebracht. Ondovtussche.» schijnt de beslissing pas Zaterdag t° zullen vallen, daar op dezen dag Snowden'? voor stellen in stemming zullen komen. Lou- clieur, de Franscke gedelegeerde, die zich bij voortduring heeft beijverd om een ver gelijk tot stand te brengen, hoeft gisteren duidelijk laten uitkomen, dat verdere con cessies aan bet Britsche standpunt niet te verwachten zijn en dat Engeland tevreden behoort te zijn met. zijn deel. Dit laatste is echter nauwelijks te verwachten, zoodat <1>. consequentie van den I ban's ontslanen dead lock zeer wel de opheffing der conferentie kan zijn. Geeft dus de verdeeling van de buit aan leiding tot ernstige meeningsverschillcn, ook op politiek gebied is tie overeenstem ming nog verre te zoeken. Terwijl de En- gelschen op financieel terrein stijfhoofdig zijn, betooncn de Düitschers zich met be trekking lot het vraagstuk van de ontrui ming der bezette gebieden halsstarrig. Wij hebben meer dan eens uiteengezet, dat Frankrijk, hetwelk in beginsel bereid is binnen zeer afzienbarért lijd zijn troepen uit West-Duitschland terug te trekken nochtans waarborgen verlangt 111 den vorm van de instelling eencr zoogenaamde com missie van vaststelling en verzoening, cloch reeds wegens liet permanente karakter er van wil Duitschland daar niets van weten: het wcnscht verschoond te blijven van de zen vorm van toezicht in het Rijnland. Henderson beeft op de Iiaagsche confe rentie een bemiddelingsvoorstel gedaan, hierop neerkomende, dat een subcommis sie van den Volkcnbondsraad een oogje in het zeil zou houden. Ilat in militair opzicht Duitschland niet buiten zijn boekje gaat, doch ook dit voorstel heeft Duitschland als onaannemelijk verworpen. Op den duur wil Duitschland zich bevrijden van elk buiten landsch toezicht en de ecnige concessie, die het bereid is te doen, bestaat hierin, dat aan een commissie van vaststelling en ver zoening het aanzijn wordt gegeven om toe zicht uit te oefenen alleen in de derde be zettingszone: deze controle zou echter slechts lot 1935 mogen duren. Hoezeer Duitschland tegen een permanent toezicht op 't geheele gedemilitariseerde gebied is gekant, blijkt het duidelijkst uit de reeds hedenochtend door ons gepubliceerde me- dedeeling van Duitsche zijde. dat. Berlijn nog liever er zich bij neer zou leggen, dal de bczclliiig der derde zone, overeenkomstig het verdrag van Versailles, tot 1935 bleef voortduren dan de gehate, door Frankrijk voorgestelde, commissie in Duitschland al? dvvarskijkster te dulden. In elk opzicht ziet het er dus thans in Den Haag moeilijk uit en zelfs zij, die van huisuit optimisten zijn, fronsen thans heT voorhoofd. DE CONFERENTIE IN DEN HAAG Tal i on onderlinge besprekingen vonden heden plaais Men zoekt nog een vergelijk MALTA CONTRA HET VATICAAN. Wegens de uitwijzing van monniken. Lord Strickland, de premier van Malta, en lady Strickland, zijn te Plymouth aan gekomen. Lord Strickland hoopt tijdens zijn verblijf in Engeland gelegenheid te hebben om met den minister van koloniën te spre ken over den toestand op Malta, die ont staan is door het geschil met het Vaticaan, als gevolg van Malta's weigering om aan een geestelijk overheidspersoon toe te staan Maltezer monniken uit te wijzen. De Franscho pers zeer pessi mistisch. Sauerwein gaat Snowden te lijf. Parijs, 16 Aug H.N.J Bijna alle I ran sche bladen houden vandaag reeds grafre denen over cle Haagsche conferentie, daar bet volgens de laatste berichten uit Den Haag zeker is, dat Snowden vast besloten is zijn voorstellen tot herziening van bet Young-plan niet 111 te trekken, terwijl de vier andere mogendheden hun verzet tegen een principieele wijziging evenmin opgeven Algemeen wordt getracht de Engelsche ar- bcidersregeeding aansprakelijk te stellen voor een evcntueele mislukking van de con ferentie Zoo bevat de Matin een zeer scherp artikel van Sauerwein, waarin deze tracht te bewijzen, dat het niet de geldkwestie is, doch slechts boosaardigheid van Engeland, welke de crisis veroorzaakt. Hij berekent, dat het verschil, waarom liet thans gaat, nog slechts 800.000 bedraagt en zegt. dat een Engelseh minister, die zijn vijf zinnen bij elkaar beeft, toch niet wegens een derge lijke kleinigheid, welke slechts een derde van de dagclijksclie uitgaven van Engeland uitmaakt, een conferentie kan laten uiteen gaan. indien in werkelijkheid achter zijn houding niet de tradilio'neele boosaardig heid van de Engelsche politiek staat, die er steeds op uit was op iedere conferentie tweedracht tusschcn Duitschland en Frank rijk te zaaien, teneinde later als bemidde laar op te treden en daarvan de vruchten te oogsten. Sauerwein komt tot de gevolgtrekking, dat Snowden. onder den invloed van natio nalistische elementen in Engeland, do uit voering van het Young-plan wil saboteeren Indien cle eischcn van den kanselier van de Engelsche schatkist een uiteengaan van de conferentie tengevolge zou hebben, mag men niet vergeten, dat. over een paar weken dr. Slresemann en Briand te Genève met Macdonald, Henderson en Sir Cecil zullen bijeenkomen en dan zal men, terwijl Snow den niet aanwezig is, met mannen kunnen spreken, die bezield zijn van den wcnsch den vrede in Europa, definitief tot stand te brengen. Tt> tegenstelling met de Matin erkennen ndere bladen echter, dat het aanbod der overige stalen niet overeenkomt met de eischcn van Engeland. Zoo schrijft Pertinax in de Echo de Paris, dat de compromis- formule, welke de vier mogendheden van daag aan Snowden zullen voorleggen, meer een qualitatieve dan een quanlitatievé ver hooging van het Engelsche aandeel belee kont, aangezien datgene, wat men Engeland uit het onbeschermde gedeelte der annu ïteiten aanbiedt, van liet beschermde ge deelte weer wordt afgetrokken, zoodat per saldo geen grooter bedrag voor Engeland beschikbaar komt. Intusschen zijn thans alle blikken gericht op Genève, waai* de staatslieden zullen trachten gunstiger voor- waarden voor een voortzetting der conferen tie te scheppen, indien een verdaging wer kelijk onvermijdelijk mocht worden. „De conlerenlie is ernstig ziek." De Engelsche kanselier van de schatkist de doodgraver. Parijs, 16 Aug. (V.D.) De eenigszins betere stemming, die Donderdagochtend te Den Haag heerschte. is na het onderhoud van Snowden met Jaspar weer door het grootste pessimisme gevolgd. De conferen tie bevindt zich in een koortstoestand, schrijft de Oeuvre, en niemand verbergt zijn pessimisme Het schijnt, dat Snowden een breuk wil, schrijft liet blad, en geen verdere onderhandelingen meer wil voeren. Ook dt- Petit Parisien constateert, dat Snowden, die 'sochtends nog een verzoenende houding scheen aan te nemen, weer tot zijn oude methode is teruggekeerd Indien hij de voor stellen van Jaspar zou afwijzen, zou daar door bevestigd worden, dat hij van den aanvang af het mislukken dei conferentie gewild heeft. De Figaro verklaart, dat de conferentie ernstig giek is. en dat men even goed kan /.eggen, dat zij dood en begraven is. Voor de geschiedenis zal dan Snowden de doodgraver blijven Om een vrijen af tocht te hebben is Snowden te vei gegaan. De conferentie moet rustig haar werk van den aanvanag af opnieuw beginnen. In de Echo de Paris schrijft Perlinax, dat de Za terdag verwachte crisis reeds Donderdag is uitgebroken Hoe men in Engeland reageert. Verlaat Snowden Den Haag? Londen. 10 Aug. (V.D.) Ook te Lon den wordt de ontwikkeling, die de Haag sche conferentie neemt, met eenige bezorgd heid gevolgd. De hierdoor ontstane toe stand acht men ook hier ernstig en wordt zelfs critiek genoemd Volgens de aJgc- meene opvatting zal echter eerst lieden blij ken, of bet al of niet tot een crisis zal komen. De verklaring van Loucheur beeft aan Engelsche zijde een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Het onbevredigend ver loop der besprekingen, van Engelsch stand punt bezien, beeft noch de houding der Britsche delegatie, noch de houding tier publieke opinie in Engeland merkbaar be invloed Men acht de tactiek der overige geallieerden een poging om de zaak slee pend te houden, Indien het Snowden niet gelukt, een deel van- zijn eischen verwezen lijkt Ie krijgen, zal hij zijn dreigement, om uit Den Haag te vertrekken, ongetwijfeld uitvoeren. Alle hoop. dat hij zich met een klein deel van zijn eischen of met enkele onbeteekenende concessies zal laten afsche pen. is, naar men in Engelsche kringen met stelligheid gelooft, iidel. Overigens gelooft men in Engeland niet aan een afbreken der conferentie, in het £t'gste geval slechts aan een verdaging. Uit Den Haag wordt te Londen gemeld, dat mén gelooft, dat Snowden voorbereidin gen beeft getroffen om Den Haag Zaterdag te verlaten, wanneer geen van zijn reeds bij den aanvang der conferentie gestelde eischen op bevredigende wijze zal worden ingewilligd. Hedenochtend hadden jn de herslelcon ferentie verschillende onderlinge besprekin gen plaats. Zoo bracht Briand een bezoek aan Slresemann. Hilferding en Curtius wa ren bij de Belgen. Gutt bij dc 1 rauschen Pirelli had een onderhoud met Jaspar. Naar wij vernemen, is mui nog druk doende, gelijk uit dc besprekingen blijkt, om vast te stellen, wat men den hngclschch zal aanbieden. De Tsjecho-Slowukische minister van buitcnlandsche zaken, Benesj, komt mor genochtend te Den Haag aart H. M. de Koningin noodigt de gedelegeerden tot een maaltijd uit. Naar wij vernemen, heeft de Koningin het voornemen, om de gedeléerden ter con ferentie te 's-Gravenhage aan een feest maaltijd uit te noodïgcn op 5 rijdag 23 Augustus u.s. llrl memorandum wordt niet gepublisecrd Wat zal Snowden doen? als een goed voorteeken kan worden be schouwd, wordt hier ter stede niet gedeeld. Integendeel weet de speciale correspondent van de „Evening Standard" in Den Haag te melden, dat zelfs een tegemoet komen aan de Britsche eischen met een aanbod van 2.4 milliocn pond sterling door Snow den is afgewezen. Naar wij vernemen heeft Jaspar gister-" morgen om 12 uur het schriftelijke voorstel der i mogendheden, Frankrijk, Italië, Bel gië en Japan, aan de Engelschen aan ge boden. Gisternamiddag- heeft Jaspar op nieuw een bezoek gebracht aan Snowden, waarbij zi.i een onderhoud gehad hebben over liet aangeboden memorandum. Opdat de onderhandelingen verder zou den kunnen worden voortgezet, zijn zij overeengekomen, dal beden geen vergade ring der financieele commissie zal worden gehouden, waarmede de andere delegaties zich vereenigd hebben. De financieele commissie zal eerst bijeen geroepen worden op voorstel van Hou tart, wanneer deze daartoe den tijd gekomen acht. Hel memorandum zal niet worden gepu bliceerd, omdat de onderhandelingen daar over nog niet geëindigd zijn. Londen 16 Aug. (V. A.j Het verloop der particuliere onderhandelingen heden in Den Haag gehouden, is alhier met span ning gevolgd. De in Franache en Belgische kringen heerscheude opvatting, dat het verlangen van Snowden naai een verda ging der zitting van Zaterdag der finan cieele commissie lot Maandag of Dinsdag Gisterochtend heeft de heer Briand een bezoek gebracht bij den heer Stresemann. In dit onderhoud hebben deze beide mi nisters de verschillende vraagstukken ook cle financieele kwesties die de con ferentie bezig houden, besproken. Zij be handelden mede de verdere procedure van de conferentie, met name wanneer weer een bijeenkomst der politieke commissie zou plaats hebben. Stresemann bij Henderson. Stresemann heeft gisteren een onder houd van ongeveer een uur gehad met Henderson. Henderson heeft in dit onderhoud, naar wij vernemen, vastgesteld, dat, wanneer hij gedoeld heeft op een tegemoetkoming van Duitschland met betrekking lot de z.g. Patijn-vorderingen, dit niet praejudicieert op de bezettingskosten 11a 1 September. KOFFIETAFEL. Gerookte paling. MIDDAGTAFEL. Bouillon met ei, varkens schijf, snijboonen, aard appelen, rijstcroquetjes mei warme vanillesaus. Beide partijen zijn het over de arbi trage eens geworden. Maandag wordt het werk hervat Vertegenwoordigers der Engelsche pa troons eii arbeiders hebben, zooals men weet, gisteren tweemaal te zanten gecon fereerd. de eerste maal 20 minuten en later op c.len middag nog een goed uur. De be sprekingen liepen over liet vaststellen der punten, waarover arbitrage aanvaard zal worden en de samenstelling van dit hof van arbitrage. Hoewel men natuurlijk niet met alle punten gereed is gekomen, bleek aan beide zijden de wil te bestaan, om in elk geval tot een scheidsrechterlijke uit spraak te komen. Nader wordt gemeld, dat de conferentie te Manchester gisteren om 21 uur nog sieeds voortduurde en dat men het eens ge worden zou zijn over de voorwaarden be treffende het. arbitrale hof. Een aanvullend bericht behelst nog De crisis in de katoenindustrie is Don derdagavond een nieuw stadium ingetre den. doordat, de vertegenwoordigers van de arbeiders en de patroons lot overeenstem ming zijn gekomen over de arbitrage. Voi- gens de overeenkomst zullen alle fabrie ken, die er toe in staat zijn. Maandag haar deuren mogen openen. I11 afwachting van de uitspraak van den arbiter zullen de te genwoordige loonen worden gehandhaafd. ..Dreikönigs-Quelle" ARIENHELLER-RHEINBROHL een tafelwater van den eersten rang Per fleschf 0.26 glas f 0.15 Door billijken prijs preferent boven alle andere merken. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 HET SCHIJNPARLEMENT IN SPANJE Primo over de houding der arbeiders Parijs. 15 Aug. (V. D.) Naar aanlei ding van de weigering der arbeidersorga nisaties en van het Spaansclie vakver bond om zich te doen vertegenwoordigen in de volgens de nieuwe grondwet in te stellen Nationale Vergadering, heeft Primo de Rivera verklaard, dat hij dit besluit betreurde, aangezien bij meer inzicht en onpartijdigheid van de leiders en verte genwoordigers der sociaal-democratie had verwacht. Hij had verwacht, dat zij niet als politici, maar als vertegenwoordigers der arbeidersklasse zouden optreden. De dictatuur zou door hun houding natuurlijk in geen enkel opzicht aangetast worden. Naar men weet, hebben de socialisten ge weigerd zitting te nemen in wat zij een schijn-pnriement achtten. Bouwkosten: 120 millioen gulden Nederland en Engeland hierdoor getroffen De Beilijnsche corr. van De Telegraaf meldde aan zijn blad bet volgende: De Duit sche rijksspoorwegen hebben met ingang van 1 October a.s. voor alle zeehaven-over laadplaatsen het algcmecne kolen-uitzonde- ringstarief No. 6 niet meer van toepassing verklaard. Voortaan zal voor deze plaatsen het kolentarief F (zonder belasting) worden toegepast. Met deze maatregelen herstellen de rijks spoorwegen den toestand, die vóór 1 Octo ber 1919 heeft bestaan, na welken datum de spoorwegen door de desbetreffende be palingen van het vredesverdrag van Ver sailles verplicht waren, aan buitenlandscln; kolen dezelfde tarieffaciliteiten toe te staan als aan binnenlandsclie steenkolen. In la ter jaren moesten rle spoorwegen in tijden van kolengebrek ernaar streven, zoo goed koop mogelijk buitcnlandsche kolen tc ver krijgen. De maatregel treft bijna uitsluitend cle Engelsche en Nederlandsche kolen, waarvoor vracht verhoogingen van Mk. drie ti Mk. acht intreden. DE TREINRAMP BIJ LODZ. Het aantal dooden bij het spoorwegon geluk op de lijn Lodz—Kalisch, in de na bijheid van I.odz, is gestegen lot negen en dat der gewonden tot 27. Drie locomotie ven en negentien wagons zijn totaal ver nield ONWEER BOVEN KOTTBUS. De bliksem slaat in. K o 11 b u s, 16 Aug. (V. D.) 'Bov en Kott- bus en omgeving woedde in den afgeloopcn nacht een onvveder. dat vijf uren aanhield. In het dorp Gross Lieskow werd een schuur door den bliksem getroffen. In en kelo minuten ging de schuur en de oogst, in de vlammen op. Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen. Negen gebouwen werden een prooi der vlammen De pastorie kon slechts met do grootste moeite worden behouden. De brandweer stond machteloos. De schade wordt oj 60,000 Mark geschat. De bekende Britsche ingenieur Frederick Palmer heeft, blijkens de Telvoor de Cana- I deesche nationale spoorwegen plannen ont- I worpen voor den bouw van een nieuw sta I tion in bet centrum van Montreal, hetwelk 'grootcndeels ondergronclscli zal zijn. Het nieuwe station, waarvan de bouwkosten cir ca 120 milliocn gulden zullen bedragen, zal evenveel sporen hebben, als het groote Penn sylvania-station in New York en zal het. grootste en mooiste in Canada zijn. Een ge deelte van de zakenwijk in Montreal zal daardoor geheel van voorkomen veranderen Teneinde geen hinder van rook te hebben, en alle lawaai zooveel mogelijk te vermijden, zullen electrische locomotieven de treinen in en uit het station rijden Nieuwe straten zullen aangelegd worden, teneinde het tc verwachten grootere bovcngrondsche ver keer te kunnen opnemen, terwijl boven het station een hoog kantoorgebouw voor de Ca- j nadeesche Nationale Spoorwegen zal ver rijzen. Na de voltooiing van deze werken zullen de verkeersopstoppingen in dc stad, j veroorzaakt door de verschillende overw e gen, tot het verleden beliooren. Doordat het grootste gedeelte der nieuwe stationsgebouwen zich onder den grond zal bevinden, zal er in het hart der stad, een ruimte van circa 600.000 vierkante voet bij- vrijkomen voor hotels en kantoorgebouwen. De opbrengst van dezen grond zal, naar ver moed wordt, de interest van de voor de grootsche stations-bouwplannen benoodigdc gelden ruimschoots dekken. DE ONTWAPENING TER ZEE. Bc vermindering van het aantal kruisers. Uit Washington wordt d.d 16 Aug. be richt: In officieele kringen was men gister avond algemeen van gevoelen, dat de be sprekingen tusschen Macdonald en gene raal Daw es zouden kunnen leiden lot een nog veel grooter vermindering der kruiser sterkte dan op de conferentie van 1927 was voorzien De marine-deskundigen maken thans op last van president Hoover een diepgaande studie van den toestand in ver band met de vlootconferentie tusschen En geland, Amerika. Frankrijk, Italiè en Ja pan. die waarschijnlijk in December a.s. Ie Londen zal bijeenkomen. Men neemt hier aan. dat de Engelsche regeering zich in een moeilijken toestand bevindt wat betreft de vermindering der I kruiserslerkte. zulks in verband met de i weinig inschikkelijke houding van Frank- rijk en Italic. AMNESTIE IN ZUID-SLAVIc. Ter gelegenheid van den doop van den 1 derden zoon van den koning van Zuid- •Slavic zal amnestie worden verleend voor alle misdaden, begaan voor G Januari, den datum, waarop cle regeering van generaal Zivkovitsj aan het bewind gekomen is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2