HET WONDER DER TECHNIEK. DE EEMLANDEIi GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 Dinsdap 20 Augustus 1929 28e Jaargang No. 44 BUITENLANDSCH OVERZICHT BUITENLAND DEONIWAPENINGTERZEE Prijzen vanaf 50 ct. Alleen verkrijgbaar bij A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Te!. 217 DE MOEILIJKHEDEN IN DEN HAAG HET HEKSENWERK DER EXPERTS Cijfergegoochel DE JOURNALISTEN OP HET WATER Tocht naar de Kager- plassen AMERSFOORTStH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pc' 3 "Mndcn voor Amersfoort I 2.10. per maand I 0.75. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171 f2. Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 UITGAVE: VALKHOFF C? PRIJS DER ADVERTENTIEN va^^n-os elke regel meer f 0.25. Llefdadighelds-advertentien voor ac helft van den prl|s. - Kleine Advertentlln ,.KEIT)ES" bt) vooruitbetaling 1-5 regel» 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.— Benllsnummer «tra f 0.05 De Graf Zeppelin heeft Tokio bereikt. Wat er alzoo aan de wereldren vast zit. Hot lucjtschip Graf Zeppelin heeft het eerste ded van zijn wereldreis den af stand Fredrichshafen—Tokio op onbe- rispelijkeiwijze afgelegd. Als het midden van den weg/werd een punt. 450 K.M. ten N.0. van Torjsk, beschouwd; dit punt schijnt reeds oygeveec na twee dagen varens le zijn beffiikt. De Wicht, achtereenvolgens over Duitsch- land, Risland, den Oeral en Siberië, betee- kent t/t dusver reeds een mooie prestatie. De afitand van Friedrichshafen naar To kio, r/cht door de lucht, bedraagt, in ronde cijfers 10650 K. M. De overige trajecten zijn. Tokio—Los Angles (8500 K.M.) Los Angeles Laiehurst 0200 K.M.) en T.akehurst Friedrichshafen (7000 K.M.). Dit laatste traject is op de tochten naar cn van Ame rika al meermalen gevlogen. Men herin ner! zich, dat bij dpze vluchten de werke lijk afgelegde afstanden aanmerkelijk lan- jgejzijn, dan wanneer men langs een rech te /ijn had kunnen vliegen. Jlet luchtruim: dat de Zeppelin in Si- fce/iè enz. heeft afgelegd, is volkomen ,,ijieuw terrein", waar luchtschepen nog rpoit eerder hebben gevlogen en dat des U moeilijker is, omdat de verzorging met weerberichten er te wenschen over laat en fle streek, waarover gevlogen wordt, dun bevolkt is. Desniettemin heeft de Graf Zeppelin op ongeëvenaarde wijze er zich door weten te slaan en op een handige I wijze heeft het luchtschip gebruik weten te maken van de luehlstroomingen. Hieraan moet het ook worden toegeschreven, dat men de Russische hoofdstad Moskou „links" heeft laten liggen, hoewel het lucht schip zich maar een 200 K. M. ten N. daar van bevond. Om meteorologische redenen heeft het toen een meer Noordelijker koers genomen. Voor de Russen was het natuur lijk wel jammer, dat de hoofdstad niet het imposante schouwspel van een voorbij trekkend luchtschip als de Graf Zeppelin kreeg te aanschouwen, doch de eischen, die 'de navigatie stelde, mankten 't nu eenmaal noodig Moskou teleur te stellen. De Kölnische Zeiting van Zondag, die zich bezig houdt met de verrichtingen van 'de Graf Zeppelin, spreekt van liet grootsclie 'der geheele onderneming cn de ongeëve naarde koenheid. Overigens is volgens het blad de tocht meer een expeditie dan een luxe-reis. Het is niet de eerste poging om rond de wereld te vliegen. Amerikaanschê militaire vliegers hebben den tocht reeds Ondernomen; met vliegtuigen staken zij ,van Amerika uit den Stillen Oceaan over en van Engeland uit keerden zij over den Noordelijken Atlantischen Oceaan terug. Maar écn der drie of vier moedigen, die het stoute stuk bestonden, is het niet buiten gewone moeite gelukt, üe poging van de Graf Zeppelin heeft meer succes. Dit is het ook, wat de Graf Zeppelin ad oculos wil demonstreeren: dat een wereldtocht, hoe heldhaftig hij ook moge zijn, niet meer kan worden beschouwd als het avontuur van een waaghals, maar reeds een begin beteekent. waarin vertrouwen kan worden gesteld. Met de grootste zorgvuldigheid is 'de tocht tot in kleinigheden voorbereid en met alle mogelijkheden is vooraf rekening gehouden. Alle voorwaarden voor welsla gen zijn daardoor geboden. Wanneer de tocht dan ook uit wordt gevoerd overeen komstig het plan. zal een record zijn be reikt, daar dan op de snelste wijze de reis )om do wereld zal zijn volbracht. Tot dus ver is de snelheid, dank zij in 't algemeen gunstige vliegomstandighèden, zoo goed ge weest. dat men wellicht zal blijven beneden 'den duur van den tocht, waarop men had gerekend. In elk geval is reeds nu een ge- lukwensch op zijn plaats: de Graf Zeppelin heeft de reis naar Tokio op een schitteren de wijze volbracht en zal stellig mede bij dragen tot de verzoening der volkeren. Een belangrijke Amerikaansche mededeeling. Macdonald spreekt weer met Üawes Londen. l'J Aug. (V.D.) Naar de diplo matieke medewerker van de Daily Tele graph mededeelt, zou Vrijdag te Londen een zeer belangrijke officieele mededeeling van de Amerikaansche regeering ontvan gen zijn, die onmiddellijk in handen is ge steld van den minister-president Mncdonald De mededeeling heeft betrekking op de viool-onderhandelingen en zou. naar het heet, afkomstig zijn \an president Hoover. De inhoud wordt streng geheim gehouden. De zeer •-•roote tevredenheid, die de mede deeling blijkbaar in Britsehe kringen heeft gewekt, geeft reden om te veronderstellen, dat de algemeene gaug van zaken bevredi gend is. De ambassadeur der Vereen inde Staten te Londen, generaal Dawes, is gis teren naar Schotland vertrokken, waar hij morgen een bijeenkomst met Macdonald zal hebben. De besprekingen zullen echter slechts van inforroatorischen aard zijn cn er zal geen officieel communiqué worden uitgegeven met de zwarte steel in de roode doos LUXE AUTOVER-HUURIIVRICHTING MET BETROUWBARE CHAUFFEURS Zullen de ministers het eens u orde als de deskundigen een accoord hereiken? Uit Den Haag wordt d.d. IS Aug. aan de Cour. gemeld Fiancieele experts zijn duizendkunste naars en de financieele experts der vijf groote crediteuren-mogendheden ter confe rentie zijn het zeker. Niet in de laatste plaats, omdat zij een Zondag, die voor gedelegeeren en journalis ten een vrije dag van frissche lucht en ver diende ontspanning was. Briand was naar Bergen-aan-Zee, Slresemann en Ily- mans naar Warmond, Jaspar naar Brussel en de pers naar Kager- en Braassemer-meren —in Hotel des Indes hebben doorgewerkt, dit met medewerking van vijf of zes onver moeide stenotypisten, die tol zes uur geen Haagsche straat hebben gezien, maar dui zendkunstenaars zijn de experts óók, omdat zij een taak te volvoeren hebben en natuur lijk volvoeren zullen, die voor gewone men- sclien een heksenwerk is. Zij moeten, naar men weet, de cijfers uit de nota der vier mogendheden met de be twistingen daarvan in de nota der Engel schen verifieeren en met elkaar in overeen stemming brengen. En wanneer men eenerzijds beweren hoort, dat men voor 80 de Engelschen tegemoet gekomen is en de Britten hoort behoogen, dat dit pas voor 20 of 25 het geval is, dan ziet men wel in, dat dit een goochelen met getallen is. dat alleszins te vergelijken is niet het bewijs, dat 2X2 vijf is. Maandagavond zullen zij dit bewijs voor de dan weer bijeenkomende ministers, waarbij zich voor het eerst Snowden heeft gevoegd, in een rapport hebben over te leg en. Gesteld, het komt zoo ver, dat de experts der „vier" tot overeenstemming ge raken met de door Snowden van het minis terie van financiën le Londen meegebrachte deskundigen, die notoire tegenstanders van het Young-plan zijn. Welke gevolgtrekkin gen zullen de ministers .er dan uit maken Gesteld, men komt tot een bevredigings- percentage van b.v. GO d.w.z., dat de ex perts meenen, dat Engeland voor Pf> be vredigd is. Zal Snowden, die tot dusverre cp zijn eisch van 100 bleef staan, dan zwichten cn zich tevreden gesteld verkla ren Verder kunnen de Britsehe experts, zoo zij al zouden willen, niet gaan, omdat zij door Snowden anders net zoo gedesavou eerd zouden worden als hun ambtgenoot en, die van Engelsche zijde aan de opstelling van het Young-plan meehielpen. Maar elke conclusie ware voorbarig, omdat de onder handelingen niet de grootste geheimzinnig heid worden omgeven. Al wat men zeggen kan is, dat uit de besprekingen der minis ters op Maandagavond zal moeien Mijken in hoeverre de met hun aller instemming ingestelde cxpertiseinachinerie goed heeft gewerkt. Het woord is dan aan hen. Snowden heeft met zijn stilzwijgen op het voorstel omtrent het doen houden dezer expertise du anderean uit hun tent gelokt cn den schijn gewekt een lankmoedige houding aangenomen te hebben, waardoor de confe rentie weer eens is gered. Blijft af te wach ten, of hij aan dit moreele succes «ie gele genheid meent te moeten ontleenen, zijn houding opnieuw te verstrakken. De Britsehe pers steunt Snow den nog steeds. De houding van Snowden ter conferentie in Den Haag blijft de volledige goedkeuring der Britsehe pers wegdragen. Zoo zegt de Observer, dat zeer zeker bij de conferentie te Spa de minimum rechten aan Engeland werden toegekend. De houding van Enge land is \an een ongeëvenaarde edelmoedig heid. De Sunday Times verklaart, dat Enge land reeds meermalen zich zware offers heeft getroost, om geallieerden en buren te helpen. Thans mocht er wel eenige tege moetkoming ten opzichte van ons worden in acht genomen. De twee extra inillioeneti zouden best gevonden kunnen worden door die landen, welke sinds 1914 honderden mil- lioenen van ons hebben geleend. Onze Euro- peesche vrienden moeten bedenken, dat ons land een ernstige crisis doormaakt. De financieele desknndigen bornadslagen, Het ont- ruimingsvraagstuk. Hedenochtend zijn du iinaucleele deskun digen van de Fransdlic, Belgische Italiaan- sche, .lapanschc en Engelsche delegaties, \n het gebouw der Eerste Kamer bijeengeko men om'het onderzoek naar du becijfering- gun in te stellen, waarop de vier eerstge noemde delegaties in haar nota van Vrij dag j.I. aan Snowden hebben aangedron gen. Zij zijn in deze bijeenkomst mot den arbeid nog niet gereed gekomen en zullen vanmiddag om half drie weer bijeenkomen. Aan de vergadering nemen geen experts deel, die het Young-plan hebben onderlee- kend. Hedcnnamiddag zal een bijeenkomst plaats vinden van de ministers IT undersoil, Briand, Hijmans en Stresemnnn, waarin het ontruimingsvraagsluk besproken zal worden. Vóór deze bijeenkomst zullen de Tieeren Stresemann en Briand een afzon derlijk onderhoud hebben. „Snowden komt op voor de rechten cn het aanzien van Engeland". Lie Times spreekt als zijn oordeel uit, dat de grooto concessies gedaan moeten worden door de mogendheden, die voordeel hebben bij de vermindering van Engeland's aandeel in de herstelbetalingen. Indien Italië 37 mil- liocn M. ontvangt op een totaal van 48 mil- lioen, welke Engeland verliest, dan is het moeilijk te zien hoe aan de Britsehe wen schen kan worden voldaan, tenzij de Ita- liaansche regeering bereid is toe te stem men in een verlaging van haar eischen. De Daily Herald (Labour) schrijft: Enge land vraagt alleen, dat de groote crediteu ren gezamenlijk de gevolgen op zich nemen van een billijke en noodzakelijko herziening van de Duitsche herstelbetalingen. De libe rale Daily News stelt voor, dat minister Snowden den krachtigen steun heeft van alle Engelschen zonder onderscheid van partij, terwijl de Daily Chronicle (liberaal) verzekert, dat, indien de conferentie mis lukt, dit niet Snowden's schuld is, maar die- van de mogendheden, welke wat al te ver gingen in het exploitecren van Engelands bereidwilligheid om de schulden van an dere landen te betalen. De conservatieve Morning Post tenslotte acht het uitstekend cn bemoedigend om een Britsch staatsman te hooren opkomen voor de rechten cn het aanzien van Groot- Britannië. Maandagmiddag zetten de financieel® deskundigen van Frankrijk, België, Italië, Japan en Engeland hun vergadering voort. Men ging over tot het instellen van drie onder-comniissies: a. Om uit te rekenen wat het voordeel is dat Engeland geniet doordat de overschot ten uit de liquidatie der gesequestreerde goederen niet meer verdeeld worden, doch geheel aan Engeland komen; b om na te gaan wat precies het over schot is, dat ontstaan zal doordat niet 1 September Dawes-regeling en Young-plan in elkaar schuiven; c. om uit te rekenen of Engeland door het Young-plan 43 dan wel 48 millióen Rijk&niark minder krijgt dan onder de Dawes-regeling. 's Avonds ging liet werk der onder-com missies voort. Men hoopte hedenochtend ermee gereed te komen, waarna des namid dags de resultaten van dezen arbeid een on derwerp van bespreking in een samenkomst van de voornaamste leden der delegaties van Frankrijk, Belgic, Italië en Japan zul len uitmaken. Wellicht, zoo luidde de verwachting in Franschen kring, zouden vervolgens Woens dag de vier genoemde delegaties met de Duitsche en Engelsche ter bespreking van de financieele aangelegenheden tezamen komen Goede kansen. Naar wij vernemen zouden in de Juris tencommissie. die gistermiddag vergaderd heeft, de kansen op overeenstemming gun st ie zijn. De ontruiming. Maandagmiddag om 4 uur zijn in het Grand Hotel weer bijeengekomen de ge delegeerden der bij de bezetting betrokken mogendheden. Aan de bespreking namen deel Hender son, Hymans, Briand. Stresemann cn Wirth. Besproken werden de financieele en tech nische kwestie betreffende het vraagstuk der ontruiming en de kwestie der organi satie eener commissie van vaststelling en verzoening. Het onderzoek van dit vraag stuk van worden voortgezet, wanneer van de juristen dienaangaande voorstellen zijn ingekomen. Woensdag om 4 uur heeft weder een bij eonkomst van de gedelegeerden der betrok ken vier mogendheden plaats. Briand beeft eon onderhoud met Stresemann. Vóór dat de bijeenkomst van dezen mid dag plaats had, heeft de heer Briand in het Oranje Hotel een onderhoud van een uur gehad mot den heer Stresemann. Hierom trent werd na afloop echter niets medege deeld Thans Stresemann onwillig? Parijs, 19 Aug. (V. D.) Naar aanlei ding van do besprekingen van hedenmid dag lusschen de vier ministers van buiten- landsche zaken, schrijft de „Information Financière", dat Stresemann van meening is, dat de termijn voor de ontruiming van het Rijnland, welke door de Fransche mili taire deskundigen is voorgesteld, te lang is Er gaan zelfs geruchten, dat Stresemann, wanneer hij l)ij zijn particulier onderhoud met Briand dit Frans :he standpunt niet vermag te veranderen, aan de onderhand© ling en der vier ministers niet langer zal deelnemen. Het Engelsche getluld raakt uitgeput. Londen, 19 A u g. (II. N.) liet trage ver loop der onderhandelingen van de financi eele commissie te 's-Gravenhage, dreigt liet geduld in Engelsche kringen langzamer hand uit te putton. liet gerucht gaat, dat Snowden naar Londen zal terugkeeren in dien ook thans de door de deskundigen on dernomen poging orn de Engelsche eischen te bevredigen, geen resultaat zou opleveren Zeker is, dat Snowden, zelfs al zou de con ferentie afgebroken worden, op de onwrik bare meerderheid van het Engelsche volk zal kunnen rekenen. Macdonald cn Dawcs. Optimis me in olficieele kringen. Londen, 19 Aug. (H N.) Het aangc kondigde onderhoud tusschen Macdonald en generaal Davves heeft vandaag te Los siemouth plaats gehad. Zooals reeds werd verwacht is geen communiqué gepubli ceerd, daar de bespreking een vertrouwelijk karakter had. Intusschen is men in offici eele kringen optimistisch over de verdere ontwikkeling der onderhandelingen ge stemd. Emilo van der Velde over Snowden's politiek. Le Peuple van Zondag publiceert onder den titel „Souvenons nous de l'internatio- nale" een hoofdartikel van den president van de Tweede Internationale. Emile van der Velde, waarin de leider der Belgische socialisten toegeeft, dat de houding van Snowden ter Haagsche Conferentie bij zijn beste vrienden zekere onrust wekt. De door Snowden gestelde eischen. zegt hij. kunnen binnen de logica van het verdrag van Ver sailles vallen en ook wel overeenstemmen met de huidige eensgezinde gevoelens van het Engelsche volk, maar zeker is het, zoo als Leon Blum gisteren nog schreef, dat zij zoowel voor wat betreft letter als geest, in strijd zijn met de resoluties van Frankfort cn Hamburg. Van der Velde brengt verder hulde aan Henderson, die zich in de politieke com missie inspant oni de Duitsche. Fransche en Belgische standpunten inzake de ontrui ming in het Rijnland le verzoenen en meent dat het. moreel gesproken, niet mogelijk moet geacht worden dat dit resultaat door een strenge houding op het stuk van een betrekkelijk secundaire kwestie, zou kun nen worden in gevaar gebracht. De berich ten uit den Haag ontvangen, wettigen de meening. dat dit dan ook niet zal gebeu ren. Ik ken Henderson en Mac Donald te goed aldus Van der Velde, om niet ervan overtuigd te zijn. dat zij alles zullen doen wat in hun macht is. om in het belang van Europa en de wereld, de Haagsche confe rentie te doen slagen. weerbericht. Hoogste barometerstand: 789.0 te La Co run a Laagste barometerstand; 750.8 tc Reykjavik. Verwachting tot den avond van 21 Augustus: Zwakke veranderlijke wind, later uit Z. richtingen, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets wanner. Wij lezen in Het Vaderland: De heer van Oss, hoofdredacteur van de Haagsche Post, heeft gezorgd voor een heerlijke Ilollandsche verpoozing te midden van het drukke cn opwindende journalis tieke conferentiewerk. Als gulle gastheer had hij al de journalisten uitgenoodigd en als goed Nederlander heeft hij dit onthaal doen plaats hebben in het hart van ITol- lunds schoonste waterland; dank zij zijn initiatief zullen tal van huitenlandscho journalisten na afloop van de conferentie, als de emoties der interviews, verklaringen, incidenten, voorstellen, ontworpen oplos singen cn nieuw opgeworpen- moeilijkhe den eonigszins geweken zijn, een heerlijke herinnering aan Hollands schoonheid als een blijvend bezit in hun geest ontdekken. Met het weer had men het onmogelijk beter kunnen treffen: niet te warm en niet te veel wind, maar net genoeg zon en net genoeg wind om ons den heelpn middag lang van het goddelijke spel niet de zon nige wolken op het hemelsclie blauw te la ten genieten. Er was een strijkje aan boord en al was de vrije ruimte niet groot, er werd toch gedanst. Waar men van het \Yeenercon gres indertijd kon zeggen „le congrès marche... en dansant', zoo kon men gis teren vaststellen, dat de conferentie journa listen althans, al dansende. voeren. De politiek rustte. Een enkele collega hoorden wij er slechts zijn spijt over uit spreken, dat Snowden niet meevoer. Wie kan zeggen hoe nuttig deze \roolijke tocht dan zou kunnen zijn! De nationale liederen werden gespeeld; eerst het Wilhelmus, dan de Marseillaise, Deutscblandslied, God save the King en de BrabaiiQonne. Daarna een heelo reeks ge moedelijke internationale's- „Ich küsse Ihre Hand, Madame", „Trink, Brüderlein, trink", enz. Dan weer „Turf in je ransel", omdat dit zoo bij het landschap hoorde en tot het slot nogmaals het Wilhelmus. In Meerlust werd dan nog een thee aan geboden; wij bleven daar nog een uurtje bij elkaar. De heer De Gobart, van de Brus- sclsche Soir, noodigde allen uit tot het klappen van een „triple ban" ter eere van den heer van Oss, van de Nederlandsche pers, van de Haagsche Post. Het ging niet al te best; de „triple ban" is blijkbaar geen internationaal gebruik; de heer Gobart wil de het dan maar liever met oen eenvoudig driewerf hoera probeeren en toen ging het inderdaad prachtig, uit volle borst cn van ganscher harte. Toen ging het naar het stationnetje terug en spoedig waren we weer in Den Haag. waar velen zich moesten haasten om gauw nog wat nieuwtjes te krijgen en door te seinen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Parijs. 18 Aug. (V.D.) Hedenmiddag is op het circuit van St. Gaudin tijdens de rennen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De renner Zanell reed tengevolge van het springen van een band het veld in, waar bij hij verscheidene personen overreed, die aan den kant van den weg naar de r?uncn stonden te kijken. Een van hen werd dood en drie gewond. B e i l ij n, 19 Aug (V.D.). Naar de Montag meldt, is Zondagmiddag in de nabijheid van Genthin een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een nic't vier personen bezette luxe-auto uit Berlijn reed in volle vaart tegen een boom. Daarbij werd een vrouw gedood. Haar echtgenoot en een beeldhouwer uit Berlijn en haar broer werden grootendeels zwaar gewond. Zij moesten naar het zie kenhuis te Genthin vervoerd worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1