"MASSA'S BINNENLAND NIEUWE RECHTERS IN HET INT. GERECHTSHOF WEDEROM ZWEMMERS IN LEVENSGEVAAR DL KUi 1LRÜAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING Hu mor hoek je DE HEERSCHAPPIJ VAN HET INSECT Inmaakbrandewijn" Havik 41 Telefoon 292 MISHANDELING VAN ZIJN VROUW li it een oud en stoer geslacht DE ALASTRIM EPIDEMIE m Verlies voor Genève De correspondent te Genève van de N. R. Ct. meldt aan zijn blad: Op het Volkenbondssecretariaat is be kend geworden, dat Fromageot en Sir Cecil Hurst blijkbaar de opvolgers van de over leden rechters in het ITaagsche Internatio nale Gerechtshof Andrê Weiss en Lord I inlay worden zullen. Zij zijn door 20 na tionale groepen van liet Ilaagsche Mof van Arbitrage candidaat gesteld. Vermoedelijk zal de Volkenbondsvergadering in Septem ber, zooals zij bij vorige \acatures in het Maagsche internationale gerechtshof ge daan heeft, zich ook thans wel weder naar dezen wensch van de groole meerderheid dergenen, die hel recht tot candidaatstelling bezitten, gedragen. Voor Genè\e zal dit vertrek van de lieeren Fromageot en Mulst uit de Fransche en Britsche delegaties op Volkonbondsconfe- renties een groot verlies zijn. Deze twee uit nemende rechtsgeleerden, die zich thans ook weder op de Ilaagsche conferentie be vinden. hebben te Genève vrijwel nimmer ontbroken, wanneer een belangrijk werk op juridisch terrein te verrichten was. Zij heb ben daarbij niet slechts blijk gegeven van buitengewone juridische kennis, doch heb ben ook steeds een groote scherpzinnigheid betoond in het vinden van oplossingen voor juridische puzMés. «lie levens een politieke beteekcriis had-kn.. In alle delicate Fransch- Duitsche kwestie waren het Sir Cecil Ilurst en Fromageot, die tezamen met den Duil- schen rechtsgeleerde Gaus, de formule wis ten te vinden, die tot overeenstemming leidde: eerst te Locarnn. daarna herhaalde lijk te Geneve, en thans heeft men ook te s Gravenhage weder een beroep gedaan op hun zoo menigmaal gebleven vruchtbare samenwerking, na hun de kwestie van de v 01 zoenings-en-vasjstellingscommissie na de nijnlaud-onlruniiing is voorgelegd. Ilopen wij, dat hun wellicht laatste poging, om met hulp van juridische talenten een moei lijke politieke kwestie tot een bevredigende oplossing te brengen, een waardige bakro- ning van de vierjarige samenwerking Hurst-Froniagcoi-Gans worden zal. DE ALASTRIM TE ROTTERDAM Van de nieuwe alastrim-gcvallen, die zich Zaterdag en Zondag te Rotterdam hebben voorgedaan, zijn er resp. 1 en 3 in hef zie kenhuis opgenomen. Hel is gebleken dat het hulpziekenhuis aan de Hillegardisstraat thans geheel vol is. Daarom heeft men het Tiulpziekenhuis aan de Hoogstraat geheel ontruimd. De 40 patiënten, die erin lagen, zijn, wat betreft de mannelijke naar het tropische ziekenhuis aan de Oosterkade, wat betreft de vrouwelijke naar het zieken huis Coolsingel vervoerd. Het hulpziekenhuis aan de Hoogstraat is nu geheel gereserveerd voor de nieuwe ern stige gevallen van alastrim, die allen in het ziekenhuis zullen worden opgenomen. De inentingen gaan steeds verder. Zoo heeft men b.v. aan de cursisten, die in de Handels lloogeschool deelnemen aan een internationalen cursus, het advies gegeven zich te laten inenten, waarvoor gelegenheid was. Onder de gevallen van de laatste dagen is er thans ook een aan den Linker Maas oever. Men heeft kunnen vaststellen, dat het hier een patient betrof, die met een patiënt in aanraking was geweest. VERDRONKEN. Zaterdag is de 6-jarige L. V. van het lichterschip S.ll.Y. dat aan de Maaskade te Rotterdam ligt, bij dit schip ie water ge raakt en verdronken De politie heeft een half uurtje later het lijkje opgehaald; het is naar Crooswijk overgebracht. DE STAKING BIJ JAMIN. Een rustige avond. Zooals verwachten was hebben de krachtige maatregelen van Rotterdam- lie politic, 'v rijdagavond, de ,,iu.->l lal liet oproerv gebluscht, en Zaterdagavond was er nauwelijks in de omgeving van de fa briek van de fa. Jamin in de Hugo de Grootstraat te bemerken, dat daar slechts weinige dagen te voren ernstige onregel matigheden hadden gedreigd. In den voor avond heeft de politie Zaterdag nog een afzetting geformeerd. Later in den avond is deze opgegeven. Het bleek dat alles rus tig bleef, en men geen ongeregeldheden meer behoefde te verwachten. Voor giste renavond waren geen speciale orde-maat regelen meer genomen; slechts de gewone surveillancedienst werd waargenomen. Aan het icheveningscbe stille strand Op het Stille Strand te Sclleveningen heb ben Zondagochtend weder verschillende zwemmers,die zich te ver in zee gewaagd hadden en door den stroom werden mede betrokken, in levensgevaar verkeerd. Zij konden echter door anderen, waaronder le den van de reddingsbrigade, gered worden Hierbij zijn zoowel enkele drenkelingen als eenige der redders tegen een golfbreker ge slagen, waardoor zij verschillende kneuzin gen bekwamen. De Geneeskundige Dienst heeft hen op den Centralen Post behandeld. Kén der drenkelingen is naar het zieken huis aan den Zuidvval overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Des avonds, omstreeks 7 uur, is een 12- jarig meisje door den stroom medegetrok- ken. Zij werd echter door haar vader gered. Beiden liepen, doordat ook zij met een golf breker in aanraking kwamen, verschillende schaafwonden op EEN KLEEDIKGMAbAZIJN TE ROTTERDAM OPGELICHT Er mankeerde iels aan het goed Zaterdagmiddag is er bij de firma Ber- voets aan de Putschelaan te Rotterdam een man verschenen, die voor bijna 150 aan kleeren kocht. ITij zeide Visser te heeteu, terwijl hij een adres aan den Linker Maas oever opgaf waar het goed bezorgd moest worden. Korten tijd daarna werd inderdaad liet gekochte gebracht door een expeditie- knecht, die vergezeld werd door een win kelbediende. Toen de z.g. Visser beneden kwam, maakte hij dadelijk aanmerking op een broek die er bij was, en waaraan iets mankeerde, waardoor liet hem gelukte om den loopknecht terug te zenden naar de zaak. Kort daarop zeide hij tegen den be diende die in de buurt gebleven was. dat er eveneens iets aan een boezeroen man keerde. Deze was te kort en hij moest on verwijld terug naar dc zaak om een nieuwe te halen. Inderdaad gelukte het hem zoo ook de bediende we-g te krijgen, maar toen de twee korten tijd daarna weer bij de woning aan kwamen was de vogel gevlogen. Bij onder zoek door de politie bleek dat Visser Zater dagmorgen in het huis, waar men de goe deren had bezorgd, een zolderkamertje had gehuurd voor drie gulden. Weliswaar stond nog in het geheel niet vast dat de bewoon ster hem zou kunnen houden zij moest er eerst nog eens met haar man over spre ken maar in ieder geval had hij gevraagd om voorloopig maar even te blijven, daar hij nog wat boodschappen moest doen. De politie zoekt thans naar ..Visser'. Met is nkt onmogelijk dat hij vandaag of mor gen nog eens dezelfde truc uithaalt in een ander kleedingniagazijn. STRAATRUMOER TE ROTTERDAM. Bovendien is de 53-jarige de G. uit diezelfde straat tweemaal wegens ordever storing door de politie opgebracht. Nadat hij VOO-." </e eerste maal een paar uur in het politiebureau had gezeten, is hij zicli weer moed gaan indrinken en is 's avonds opnieuw begonnen De politie heeft, hem toen maar den verderen nacht opgeborgen in de post Kruisplein. Dorpahoelsteld: ,.'t Ia niks mesr sedaan tegen-roordle vow menscïien als lk. Berst al die automobielen en nou ls der liicr ook r.oi eer. tandarts gekomen, die me m'n bijverdienste afgapt". (Humorist) Verhooging van den belastingfactor onwaarschijnlijk De tol aao de Overschie gehandhaafd Zaterdag is de nieuwe gemeentelijke be grooting van Rotterdam voor 1930 versche nen. Deze opent slechts weinig nieuwe ge zichtspunten, en het eindcijfer inkomsten en uitgaven, 92.948.856, verschilt slechts weinig met dat over het loopende jaar, dat 89.753.439 was. Men verwacht niet dat voor deze verhooging tevens verhooging van den belastlngfactor noodzakelijk zal zijn, zoodat de belastingen op de zelfde voet gehand haafd zullen blijven. De verhooging wordt voornamelijk ver oorzaakt door het feit, dat men op verschei dene plaatsen om administratieve redenen hoogere posten heeft uitgetrokken. In ver band met de amortisatie van een aantal crisis-leenïngen zijn de posten voor rente en aflossing meer dan 2 ton minder dan dit jaar, en bedragen zij slechts 80.000 gul den. Anderhalf millioen heeft men de rente en aflossingen van nieuwe leeningen hoo- gcr getaxeerd. Hoewel er de laaLste jaren al zeer veel aan straten- en rioolaanleg gedaan is schijnt Plaatselijke Werken te dien aanzien nog groolsche plannen te hebben. Wanneer men in aanmerking neemt dat er dit komen de jaar een credietverhooging van 4Yi ton wordt aangevraagd voor het onderhoud van straten en al wat daaraan vastzit, dan lijkt het niet overdreven om te veronderstellen, dat de asfalteering van de stad, waaraan reeds hard gewerkt wordt, nog belangrijk zal worden uitgebreid. Voor stratendek en rioleering is in totaal rond 2K* millioen aangevraagd. Vooral in verband met de toenemende kosten voor het bestaande onderwijs, is de desbetreffende post met 3.700.000 uitge breid. Ook voor de politie, jarenlang het stiefkind der gemeentelijke bemoeiingen, wordt thans een uitbreiding van het cre- diet van 130.000 gevi'aagd. Dit houdt voor namelijk verband met de stichting van een nieuw politiebureau aan den Maasoever. De verliezen van den reinigingsdienst en het dokbedrijf worden nog iets grooter geraamd, terwijl de gemeente tram, die verleden jaar nog een halve ton winst opleverde dit jaar op een verlies van 107000 wordt geraamd. De credieten voor den geneeskundigen dienst, en het geneeskundig schooltoezicht werden met 30 mille uitgebreid. De totaal uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon werden op hetzelfde bedrag als dit jaar ge raamd. Hierbij heeft men de directe daad werkelijke steun aan werkeloozen belang rijk verminderd, terwijl daarentegen de uit gaven voor werkverschaffing belangrijk zijn vermeerderd. Hiervoor is ƒ450.000 becijferd, hetgeen 4 maal zooveel is als in 192S. Het netto saldo, met betrekking tot de ontvangsten, van den dienst 1928, be draagt ruim 2 millioen, hetgeen een half millioen meer is dan men in 1929 had ge raamd. 192S was evenwel begonnen met een overschot van S1.- ton, terwijl ook aan be lasting 7Vs ton extra, inkwam. Een som van rond 4 ton. die na aftrek overblijft kan als zuiver saldo 1928 worden beschouwd. De havengelden zijn, gelukkig vooruitzicht! weer VA ton hooger geraamd. De ver meerdering der inkomsten over de winst gevende bedrijven wordt op ƒ332.000 ge raamd. Tenslotte wordt in deze begrooting ge zegd, dat het beeld dat nu gegeven wordt in vergelijking met dit jaar niet ongunstig behoeft te worden genoemd. Bedachtzaam heid in het voteeren van nieuwe uitgaven blijkt evenwel ten zeerste geboden. Van daar ook dat tot wijziging van tarieven slechts met omzichtigheid kan worden over- ;,jgaan. Verschillende uitgaven worden tenslotte voorgesteld, die niets zijn dan verhooging van de credieten welke reeds eerder ver leend zijn voor reeds in gang zijnde uit breidingswerken In de toelichting op de begrooting wordt nog meegedeeld dot in 1930 de tol onder Overschie gehandhaafd zal blijven. De op brengsten worden op 90.000 geraamd, dus ongeveer 12 mille minder dan de opbrengst 1928. Deze lagere raming wordt in de toe lichting gemotiveerd met de mededeeling, dat vele automobilisten reeds gebruik ma ken van den nieuwen weg over den polder Büjdorp, die in 't Westen van Rotterdam uitkomt. Hiernevens zij echter meegedeeld, dat de gemeente alles in het werk stelt om dezen weg nog gesloten te houden. De weg is officieel nog steeds gesloten, of schoon een onlangs voor een der dagbladen gehouden telling bewees, dat ér honderden auto's iederen dag langs gaan. Hoe ecu Amerikaansch professor de toekomst ziet „De wereld zaJ misschien eens door in secten worden beheerscht", is de meening van den entomoloog aan de Californische Universiteit, prof. E. O. Lssig, in een artikel in de „Scientific Monthly". Professor Essig gelooft, dat niet slechts de mogelijkheid, maar zelfs een zekere waarschijnlijkheid bestaat, dat te eeniger tijd de insecten zieh zoodanig vermeerderen, dat zij wellicht de aarde beheerschen, terwijl zij óf de rnen- sehen verdelgen, öf onderwerpen. In dat artikel toont hij aan, dat het tot nu toe den rnenschen niet gelukt is, het een of ander schadelijk insect uit te roeien. Alle hebben zich nog meer verbreid en hun numerieke groei wordt door de handelingen der racn- schen zelfs nog vergemakkelijkt. Terwijl de menschen althans voor een deel an dere schepsels aan zich ondergeschikt heb ben gemaakt, is hem dit bij de lagere we zens, de millioenen bacteriën en protozoën, die de menschen door hun uitwerking me nigmaal bepaald hulpeloos schijnen te doen zijn, niet gelukt. „Beschouw slechts eens de door zwam men opgewekte plantenziekten, welke altijd weer de voedingsmiddelenverzorging der menschen in gevaar brengen", gaat de hoogleeraar in zijn artikel verder. „In het gunstigste geval kunnen de menschen zich bij tijden tegen hun voortgang verzetten." De professor voert een gansche reeks door insecten te voorschijn geroepen ziek ten aan, waarvan het den menschen niet gelukt is ze duurzaam te bestrijden. Vele hebben zich van een bepaald gebied uit over de gansche aarde verbreid. De ziekten zijn alle in krachtdadigheid en uitgestrekt heid toegenomen. verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd Haar daarna opgesloten. De politie heeft de deur open gebroken Het is Zondag vrij rumoerig geweest in de Mauritsstraat te Rotterdam. Dit werd in de eerste plaats veroorzaakt door een hui- selijken twist in één van de woningen al daar, in gebruik bij den chauffeur T. S., die hevige ruzie met zijn vrouw had. Deze twist is ten slotte zoo hoog opgeloopen, dat de man zijn vrouw deerlijk heeft mishan deld. Daarbij heeft zij zelfs eenige beten van den hond opgeloopen. Vervolgens heeft hij haar in haar eigen huis opgesloten, zoo dat zij gevangen zat. Met. behulp van buren is tenslotte de politie gewaarschuwd, die de deur met een breekijzer heeft opengebro ken, waarna men zich toegang tot. de wo ning heeft verschaft. Men vond daar de vrouw, die een duchtig pak slaag had ge had, hetgeen aan de vele builen en schram men te merken was, terwijl de man ook in hoogst zenuvvachtigen toestand in huis rondliep. Men heeft hem met eenige agen- i ten overmand en naar het politiebureau aan j de Witte de Withstraat gebracht, waar men hem heeft, gekalmeerd, zoodat hij na en kele uren weer in vrijheid werd gesteld, daar er geen reden was een strafvervol ging in te stellen. Door de vrouw werd dit niet gewenscht. De vrouw is verbonden en naar het huis van haar ouders gebracht. Haag, tot notaris aldaar. Benoemd tot no taris te Den Haag G. C. Corporaal, caudi- daat-notaris te Den Haag, en te Wijk bij Duurstede mr. J. A. Beemer, candidaat-no- taris te Hilversum. Op verzoek eervol ontslagen J. Boor Kzn. te Huizen als lid der commissie bedoeld in art. 3 van de Zuiderzeesteunwet 192 Staats blad no. 290 en is benoemd tot lid dier com missie W. Nieuwboer Wzn. te Spakenburg (Bunschoten). DANIliL DE VILLIERS De nieuwe gezant der Cnie nan Zuid-Afrika voor den IIaas Wet op besmettelijke ziekten van toepassing verklaard Dezer dagen is een koninklijk besluit tot stand gekomen, waarbij de wet houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten van toepassing wordt \erklaard op alas- trirn. Daardoor staat thans voor genees kundigen de verplichting vast, den betrok ken inspecteur der volksgezondheid kennis to geven van elk alastrim geval, dat zij waarnemen. Verder zal iedere gemeente moeten zorg dragen een barak in te rich ten, waar alastrim lijders kunnen worden verpleegd. Bewoners van huizen woon plaatsen of vaartuigen waarin zich een alastrimgeval heeft voorgedaan moeten voorloopig de school niet bezoeken. De in specteur der volksgezondheid ontvangt ook de bijzondere bevoegdheid zoo noodïg wo ningen binnen te treden. In een tweede aanvullingsbegrooting van de Unie van Zuid-Afrika voor het dienst jaar 1929/1930 door den minister van finan ciën der .Unie den 22sten Juli ingediend wordt, een enkel woord geschreven over den nieuwen gezant in Nederland, deli heer Daniel de Villiers, die thans enkele dagen in ons midden vertoeft, om met October n.s. zijn functie te aanvaarden, dertig jaren nadat zijn voorganger (zij het dan toen al leen als gezant der Zuid-Afrikaansche re publiek) di\ W. J. Levds, als zoodanig met standplaats te Brussel zijn intrede deed, waaraan na den boerenoorlog door den vrede van Vereeniging, in 1902 een einde kwam. De komst van den héér de Villiers als gezant in de residentie is voor ons land een vprheugend feit. De jongste gezant stamt uit een oud geslacht van Hugenoten, dat aan Afrika tal van bekwame zonen heeft, geleverd. Wij denken aan de vele rechts geleerden en aan den man van wetenschap. T. A. J. de Villiers. directeur van de kaar- tenkamer van het. Britsch Museum, en voorzitter der Hackluyt Society, wiens werk over Storm van "sGravesande bekend is Als wijngaardeniers kwamen de drie bioers Abraham, Jacob en Pierre op 6 Mei 16S9 van nabij La Rochelle in Frankrijk naar het gastvrije Afrika onder de Oost- Indische Compagnie. Zij zijn de stamvaders van de nakomelingen, thans over de lengte en breedte van Zuid-Afrika verspreid. DE KONINGIN-MOEDER NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. De datum vastgesteld op 20 Aug. Het bezoek \an II. M. de Koningin-Moe der aan Medemblik cn Andijk is vastgesteld op Dinsdag 20 Augustus. II. M. arriveert met den trein van 11.46 uur, waarna het gemaal zal worden bezichtigd. Daarna gaat men per auto naar Andijk, onr naar Me-j demblilc terug te keeren. >m 2.15 uur zal j H. M. per boot naar Wieringen vertrekken, j HUISORDE VAN ORANJE. H. M. de Koningin heeft tot officier in de Huisorde van Oranje benoemd K. W. G. baron van Wassenaer. consul der Neder landen te Lugano. KONINKLIJK BEZOEK AAN MEDEMBLIK. Op Dinsdag 20 Augustus. Het bezoek van H. M. de Medemblik en Andijk is Dinsdag 20 Augustus. II. M den trein van 11.46, waarna worden bezichtigd. Daarna auto naar Andijk, om naar rug te keeren. Om 2.15 zal naar Wieringen vertrekken. Koningin aan vastgesteld op arriveert met het geniaal za) gaat men per Medemblik te- H. M. per boot DE VARKENSFOKKERIJ EN -MESTERIJ IN DENEMARKEN. In verband met de talrijke aanvragen, die nog zijn ingekomen nadat de eerste oplage van het door de Rijksveeteelt-consulenteu Ir. II. C A. Leignes Bakhoven en Ir. W. de Jong samengestelde rapport omtrent „De varkensfokkerij cn -mesterij in Denemar ken was uitverkocht, heeft de Directie van den Landbouw een nieuwe oplage van ge noemd verslag doen verschijnen. UIT DE STAATSCOURANT. Up verzoek is ingetrokken de benoeming van H. Hoek, candidaat-notaris te Den NAAR CURASAO. Porsoneel voor tie Hertog Hendrik. Met het stoomschip ..Bodegraven", het welk 27 of 28 Augustus uit Amsterdam naar Curagao vertrekt, zal een detache ment mariniers ter sterkte van 40 man worden ondergebracht ter aanvulling van de bemanning van Hr. Ms. ..Hertog Hen drik", in verband met rle aflossing van personeel. I-Iet detachement staat onder het bevel van den kapitein der mariniers D. P. Ra- vél] i. EEN KALME HARTJESDAG. Slechts vijfmaal de brandweer gealarmeerd. De roemruchte Amsterdamsche Hartjes dag is dit jaar zonder noemenswaardige in cidenten verloopen. Moest de brandweer het vorig jaar 51 keer ui/rukken, th^ns werd zij slechts vijfmaal gealarmeerd. In de Linkerbuurt werd geschoten, zoodat de politie chargeerde. Verder bleef het rumoer beperkt tot enkele traditioneele bloempot ten smijt ©rijtjes. Dit kalme verloop is hoofd zakelijk te danken aan het feit. dat de po litie overal voor een scherpere bewaking bad zorg gedragen. AUTO IN EEN SLOOT. Vier ernstig gewonden. Te Someren heeft gisteren een ernstig autoongeluk plaats gehad. Een vier-tal personen uit Holmond die per auto naar clen brand aldaar waren geweest moesten uitwijken voor een dronken fietser. De fietser werd evenwel nog gegrepen. De auto kwam daarop met groote vaart in een sloot terecht. De 4 in zittenden werden allen ernstig gewond, evenals de fietsrijder. Door den heer van Will uit, Helmond die met zijn auto juist passeerde werden de gewonden naar Hel mond vervoerd. Ué auto is totaal vernield. ONZE MOLENS. Het Waterschap de Heemskerker en Uit geesterbroek heeft besloten den tweeden en tevens den laatstcn watermolen, staande aan den Lagendijk te Uitgeest, publiek te verkoopen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6