DOOR ONVEILIG SEIN GEREDEN ANNIE BESANT EN DE VRIJE KATH. KERK HET CARLTON-HOTEL IN MOEILIJKHEDEN ZES HUIZEN IN VUUR GOUDEN PRIESTERFEEST MGR. HENSEN SPORT WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN Eert krantentrein rijdt een koleiv trein in de flank. Geen persoonlijke ongelukken Zaterdagnacht heeft te Amsterdam een ernstige treinbotsing plaats gehad in het Oostelijk deel van de stad nabij de Rietlan den. Het ongeval is gelukkig slechts tot materie el e schade beperkt; persoonlijke ongevallen hadden, wonder boven wonder niet. plaats. De botsing vond plaats tusschen den bc- stelgoedercntrein 7067 en den kolcntrein <910. Eerstgenoemde trein, bestaande uit oen personensneltreinlocomotief en eenige bagagewagens was om 1.22 na middernacht an het. Centraal btalion vertrokken en op weg naar het Weesperpoorfstation, waai de Amsterdamsche ochtendbladen worden ingeladen, die dan naar en verder moeten Morden gebracht. Vandaar de naam in fpoonvegkringen van krantentrein. Deze trein bevond zich omstreeks halftwee op het hoofdspoor nabij den Cruquiusweg en be woog zich voort met een snelheid van naar schatting 50 a 55 K.M., zoo meldt de Cou rant het N. v. d. Dwaaraan wjj dit ontlec- nen. Gebleken is, dat de machinist het onveilig -ein, dat ann een der hoofdseinpalen ge toond werd, voorbijgereden is. Dit sein was op onveilig gesteld, aange zien een zeer zware kolentrein van Heer len, die op het hoofdspoor reed, op het zij spoor naar Oostenburg moest worden ge bracht. Doordat de krantentrein doorreed, liep hij den kolentrein met volle snelheid precies in de flank en trof hem ongevear bij den twaalfden wagen van achteren. De botsing veroorzaakte een donderend geweld: de gróote sneltrein-machine vermorzelde to taal vier zwaar beladen kolenwagens, die gevuld waren met vetkölen van de staats mijn Ma u rits, en vloog toen zelf met haar tander uit de rails, daarbij een bagagewa gen meesleepende. De brokken steenkool spatten ver weg en de chaos van dat oogen- blik was oorzaak, dat beide hoofdsporen ter plaatse geheel versperd werden. Door den slag werden vele omwonenden uit hun slaap gewekt. Er was spoedig poli tie van het bureau Kattenburg aanwezig. Het eerste onderzoek gold eventueeie slachtoffers. Met lantaarns werd tusschen de wrakstukken gezocht, doch gelukkig kwam men spoedig tot de conclusie, dat geen persoonlijke ongevallen te betreuren \ieleri. In dit gedeelte van den kolentrein bevonden zich geen remmers: de laatste zat in het huisje op den achtersten wagen, die met zes andere door den schok van den trein gescheiden was geworden. Dc hoofdconducteur van den krantentrein is als door een wonder gered. Toevallig bc- vond hij zich niet achter het ruitje van zijn xijvvaartschen uitkijkpost, doch in het mid den. zoodat hij een ongeluk vrij liep. De machinist en leerling van de aanrijdende machine kregen evenmin letsel. In allerijl werden maatregelen genomen om de stagnatie tot een minimum te beper ken. De botsing had uit een technisch oog punt bezien op een gunstige plek plaats gevonden. Immers, op een iets lager niveau dan het hoofdspoor is een reserve-hoofd spoor gelegen, waarlangs het verdere nach telijke treinverkeer en later overdag oo liet personentreinverkeer roet behoedzaamheid geleid kon worden.«zoodat de vertragingen der volgende treinen zich slechts tot minu ten beperkten. Allereerst werd begonnen het hoofdspoor naar het Centraal Station vrij te maken. Dit v ergae eenige uren, doch was tegen den roegen ochtend geschied. De krantentrein werd weg-gerangeerd en zoo ook het kopstuk en de staart van den kolentrein, zoodat slechts de restanten van de vier wagens overbleven. Het opruimingswerk hiervan was geen kleinigheid. Een der wagens en tal van ijzeren onderdeelen, moesten met de snij branders in twee helften gescheiden wor den: daarna lichtte de kraanwagen de stuk ken op en deponeerde hen ter zijde van het spoor. De restanten werden op platte wa gens weggereden. Toen bleek, dat ook de staven van 't hoofdspoor deerlijk en over vrij grootcn afstand gehavend waren. Eeni ge waren van de dwarsliggers afgerukt en verwrongen;. Het geluk wilde-, dat in de na bijheid een aantal reservestaven lag, zoo dat tijdens het opruimingswerk tevens de herstelling van het spoor kon plaats vinden Zij wendt zich voorloopig van dit instituut af In het Augustus-nummer van „The Theo- ophist" schrijft mevr. dr. A. Besant o. ra. het volgende, om te motiveeren waarom zij zich verder losmaakt van de Vrije Kath Kerk: Ik vind dat de Theosophical Socie ty in de oogen van het publiek te veel is vermengd met de Vrije Kath. Kerk, een vorm van christendom, die den godsdienst gezuiverd heeft van wat er in den loop van den tijd omheen is gegroeid, en die een schoone liturgie bezitMaar juist zooals de Society eenmaal beschouwd werd als een esoterisch boeddhisme, en daarna in Br- Indic neiging vertoonde om zich te veel met het Hindoeisme te verbinden, zoo wordt zij nu in Europa te veel met het christendom geïdentificeerd „De Vrije Kath. Kerk was zwak, en daar om heb ik persoonlijk gemeend, haar, met haar nieuwen vorm van christendom, te moeten steunen, zooals ik in Br.-Indië het hervormde Hindoeisme gesteund heb door zijn tempeldiensten te Adyar bij te wonen. Maar de theosofie is de moeder van alle godsdiensten de theosoof kan het cere monieel van eiken godsdienst, wanneer hij dat geleerd heeft, aanwenden, even goed als die van de vrijmetselaars, als kanalen tot uitzending van geestelijke krachten over een grooter veld dan hij anders zou kun nen bestrijken „De theosofie, de Goddelijke Wijsheid, is de voortbrengster van alle ceremoniën, en bindt zich aan geen enkele. Geen enkele mag met haar gelijkgesteld worden; de Thesophical Society gelooft alleen in de algemeene broederschap der menschen. Zij is voor elkeen de open weg tot de Meesters van Wijsheid, het smalle oude pad dat leidt naar hun voeten Boven haar en boven elk geloof staat de Wereldleeraar. Alle wegen zijn van Hem. Alle religieuze kanalen zijn kanalen voor Zijn kracht. Zij kunnen in den loop slechter worden wegens de zwakheid van Zijn volgelingen, en wegens de neiging van zoovelen om zicli op de kanalen te ver laten in stede van op Zijn kracht die er door stroomt." Gezien het gevaar van verwarring van de theosofie met de Vrije Kath. Kerk, zoo be sluit de schrijfster, woon ik de diensten van deze Kerk voorloopig niet bij. 7 ijdelijke staking van betaling Een financieele crisis I-let groote luxueus ingerichte Carlton- Hotel in de Vijzelstraat, nu sinds 1 Juni j.l. geopend, maakt een ernstige crisis door. Was de houw van het etablissement al een vrij lange lijdensgeschiedenis, met de ex ploitatie gaat het nu ook niet naar wensch. Al geruimen lijd liepen er geruchten, dat de gang van zaken verre van rooskleurig was, van dien aard, zoo werd er gemon- peld, dat zelfs sluiting misschien te wach ten zou zijn. Thans wederom bereikten ons, zoo meldt de courant N. v d. D., thans geruchten en nu nog van veel ernstiger aard. Algemeen werd er verteld, dat het Carl- ton-Iiotel al zijn betalingen voorgoed ge staakt had en weldra er wel sluiting zou volgen Naar aanleiding van een en ander hadden wij Zondamavond een onderhoud met den directeur-generaal, den heer Ugo Casali. Omtrent de toekomstverwachtingen van het hotel, zoo zei<Je de hg,er Casali ben ik nimmer pessimitisch gestemd geweest en zelfs nu nog niet. Maar helaas kan nu niet ontkend worden, dat er wel groote m o e i 1 ij k h e de n z ij n op het oogen- b 1 i k, moeilijkheden van zoodanigen aard, dat de combinatie, welke „Carlton" exploi teert ten opzichte der crediteuren om een ingrijpenden maatregel heeft moeten ver zoeken. Het hotel wordt geëxploiteerd, zoo ging de directeur-generaal voort, door de Cen tury Trust, gevestigd te Londen. Deze onderneming, als m,en haar zoo noemen wik maakt een financieele crisis door, en dat is de oorzaak, dat zij op het oogenblik ook haar verplichtingen ten opzichte der crediteuren van het Carlton-Hotel niet da delijk kan nakomen. Een van de grootste schuldeischers is de bekende Engelsche fir ma Maple Co., welke de kostbare ameu blementen gelevert heeft. Zij heeft onge veer een kwart millioen te vorderen. Thans schijnen ook de crediteuren hier te lande de hoofden bij elkaar gestoken te hebben. Een aantal hunner zou zelfs reeds een aan vrage tot faillietverklaring ingediend heb ben. Ten gevolge van een brandbluschdemonstratie. Zes gezinnen dakloos Zaterdagmiddag is te Someren nabij Hel mond door onvoorzichtigheid tijdens een de monstratie met brandbluschapparatcn een ernstige brand ontstaan. De demonstratie werd gehouden in de nabijheid van met strop bedekte boerenwoningen. De voor het doel opgestapelde brandstoffen werden door de apparaten schitterend gebluscht, doch te laat werd bemerkt, dat het dak van de naastbijzijnde boerderij vlam had gevat. Toen men met een nog beschikbaar appa raat toesnelde was 't reeds te laat Spoedig stond de boerderij in lichter laaie. ITet vuur sloeg daarna over op een belendende boer derij en van daar op twee dubbele woningen die allen tot den grond toe afbranden. Van de inboedels kon zoo goed als niets gered worden. De geheele oogst die in de beide boerderijen was ondergebracht, ging verloren. G gezinnen, waaronder een met 10 kinderen zijn hierdoor dakloos. De twee boerderijen resp. toehehoorenfle aan de landbouwers G. van der Weerden \V. Boerenkamps waren verzekerd. De vier woonhuizen echter niet. EEN TOEZEGGING VAN f 50.000. Voor de Willem de Zwijgeikeik der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam is van X. X. als sluitsteen op het bouwkapitaal een toezeg- ring van vijftig duizend gulden ontvangen. Pontificale Mis en receptie Talrijke gelukwensten Het katholieke 'sGravenhpge heeft Zon dag het gouden priesterfeest van Mgr. A. H. L. Hensen herdacht. Feestelijk klokgelui riep een talrijke me nigte naar de R.K. kerk aan het Bezuiden- hout, waar de jubilaris in zijn hoedanigheid van Apostolisch Protonotarius, met bis schoppelijke assistentie, te l^alf elf den plechtigen dankdienst opdroeg. Van de met de kerk verbonden Diertstichting uit werd mgr. I-fensen, voorafgegaan door 'n stoet van koorknapen, theologanten van het Groot- Seminarie te Warmond, de leden van het Kapittel te Haarlem, aan welks hoofd de proost mgr. IJ. J. M. Taskin, mgr. M. Möll- mann, vicaris-generaal en de assisteerende geestelijkheid naar het hoofdaltaar geleid. Achter den feesteling schreed de bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, in vol ornaat, getooid met gouden mijter en staf, zegenend voort, gevolgd door de ka nunnikken II. A. Th. vail Dam van 'sGra- venbage en M. W. A. Wijtcnburg van Hoorn als troon-diakenen. Op het presbyterium stond de bisschoppelijke troon, waarboven het wapen van mgr. Aengenent prijkte, op gesteld. Mgr. Hensen droeg met assistentie van pater A. Hensen s.j. en dr. L. de Jonge s.j., beiden familieleden, de mis (paratus episco- pus) op. Op het presbyterium werden opgemerkt de professoren Nolet en Groenen, van War mond. en dr. J. Th. Beysens. alsmede oud professor Appelman en pastoor Boogrnans uit Haarlem. Na den dienst werd in de pastorie ge luncht, waarbij de bisschop gelegenheid vond de familie l? complimenteeren. De receptie. Met Mgr. Aengenent was de hierboven geooemde geestelijkheid opgekomen. Voorts merkten wij op Mgr. W. A. de Gruyter, Huisprelaat van den Paus, de Hoofdaal moezenier Kolonel Mgr. F. II. Evers, Ma joor J. J. J. Noordman, aalmoezenier der le Divisie, pater Dr. Arn. Borret S.J., de pastoors Jos. Postma, A. G. v d. Berg, F. M. Lucassen. Ch. Meysmg en de beide se cretarissen van don bisschop. Van de wereldlijke autoriteiten waren aanwezig de Minister van Defensie Dr. L. N. Deckers, de oud-ministers W. IJ. Was zink en Prof. P. J. Aalberse, de burgemees ter van Warmond en mevrouw Schölvinck, Graaf van By landt, architect Kropholler, Dr. P .C. Molhuyseu, bibliothecaris der Kon. Bibliotheek en diens echtgenoole. Au toon Molkenboer en de leden van het Kerkbe stuur van do Bezuidehhoutsche kerk. Mgr. Aengenent sprak den jubilaris toe en bood hem als blijvend aandenken een fraai boekwerk aan, bevattende al de door Mgr. Hensen gepubliceerde werken in volg orde. samengesteld door pastoor J. C. van der Loos. Met den wensch dat voor den feesteling een lichtende levensavond moge weggelegd zijn, besloot Spr onder hartelijk applaus zijn rede. Op geestige wijze bracht de jubilaris den bisschop dank voor zijn woorden. Onder de talrijke geschenken bevonden zich een door Ant. Molkenboer ontworpon teekening van de beeltenis van O. L. V. van Goeden Raad, welke in Venetiaansch mozaiek zal worden uitgevoerd en vermoe delijk de volgende maand gereed i3. Later in den middag verscheen ook de pauselijko Internuntius Mgr. Lorenzo Schioppa, vergezeld van zijn secretaris pa ter J. Kleyntjens S. J. Zijne Excellentie complimenteerde Mgr. Ilensen in het Ita- llaansch en werd door dezen in dezelfde taal bedankt. Tegen 5 uur begaf het gezelschap zich naar Warmond, waar in het Groot Semena- rie de genoodigden zich aan een feestmaal vereenigden. Naar wij vernemen zal in Ootober a.s. bij Elsevier's Uitgevers Mij. verschijnen het nieuwe werk van Mgr. Hensen. getiteld: „Nova et Vetera", als ondertitel „uit den vreemde", bevattende een dertigtal schet sen. verlucht met een twintigtal afbeeldin gen. DE LEGERMANOEUVRES. Het Doesburgsche garnizoen doet niet mee. In verband met de griep-epidemie, die op het oogenblik onder de militairen te Does burg heerscht, liepen geruchten dat de manoeuvres zouden worden uitgesteld. Bij informatie bleek ons, dat de paarden vordering te Doesburg voor de manoeuvres, voorloopig is uitgesteld. Hieruit concludeert men, dat de legeroefeningen althans voor het garnizoen te Doesburg niet doorgaan. MET EMERITAAT. Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft aan ds. C. L. Voorhoeve, pred. der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen, op zijn verzoek, het eervol emeritaat verleend, na veertigjarigen diensttijd, met ingang van 1 October 1929 DE PRINSES KAMPEERT. Prinses Juliana is Maandagmorgen met eenige harer vriendinnen weder gaan kampeerqji op het terrein achter het Aard- huis bij Apeldoorn. Er is toezicht van de Rijkspolitie. Om 7 uur 20 is Zaterdagmorgen de weg wedstrijd voor beroepsrijders begonnen. In het eerste gedeelte van de route, welke over oen schitterenden asfaltweg liep ten Oos ten van Zürich, gebeurde er niets bijzon ders. Eerst bij de hoogten tysschen Schen- dellegi en Altmatt had het eerste treffen plaats. Weliswaar is het slot op niets uit- g6loopen, omdat de uclit erg era akten reeds vrij spoedig het uitgezette peloton weer bereikten. Het goede volgen van den Nederlander Franssen viel ons op. Deze had niét dc minste moeite om de leiders, bij het nomen van de hoogten, te volgen. Onze landgenoot Polak ging het minder goed. IJij raakte bij het beklimmen der steile hellingen nog al eens achter, vooral omdat het peloton er een snellen gang in hield. Op de effon gedeelten kwam hij weer bij. Wij hadden het voorrecht de beroeps- renners in een auto te kunnen volgen. Toen wij evenwel in de nabijheid van Künacht kwamen, begon de motor kuren te krijgen. Wij moesten uitstappen en den wagen in reparatie geven. Om niet geheel en al het verloop van den wedstrijd te missen, heb ben we ons daar >tan een anderen auto voorzien, waarmede wij een uur na het vertrek, de renners konden narijden, aldus de Maasbode. Bij de hoofdcontrole te Emmenbrücke bij Luzern vernamen wij, dat de geheele groep van beroepsrenners nog bijeen was. Alleen de Belg Wouters had een achterstand van twee minuten. Om het mooiste gedeelte van don wedstrijd, hetwelk wij verwachtten bij de hoogten na Aarau, besloten wij langs een korteren weg naar deze plaats te gaan en daar de renners, die ons reeds een 40 minuten voor waren, eens op te wachten. Wij bereikten bij Suhe, een vijftal kilo meters voor Aarau, den weg, waarlangs de renners moesten passeeren. Na Aarau. bij het bestijgen van de hoogte van Staffelegg, begon de strijd eerst goed te ontbranden. Jammer voor den Zwitser Suter, dat deze op dit gewichtig punt een banddefect kreeg. Hij had het niet ongelukkiger kunnen tref fen. Onzen landgenoot Polak was het t eerst te machtig om het snelle tempo, dat in hoofdzaak door de Italianen werd aan gegeven bij het beklimmen van de bergen te volgen. Ook de Belg Wouters schijnt een zeer slecht bergrenner te zijn. Hij zakte, even als Polak, steeds meer af. De Oostenrijker Bulla, die overigens een uitstekenden in druk heeft gemaakt, geraakte ook bij de Staffelegg-hoogte achter. Hij heeft de lei ders echter later weer weten te bereiken. IJet is nu v.ooral Ron&se, die er weer zeer hard aan trekt en na hem moeten we op de eerste plaats Piemontezi noemen, die het tempo bij het beklimmen van de hoog ten aangaf. Wij zien dan op een gegeven oogenblik Dervaes afzakken, omdat hij zich den tijd gunt zijn veldflesch te vullen. In de hoofdgroep zijn na Stoffelegy nog tien man aanwezig. We krijgen nu de da ling. Kort daarop moet weer de Bötzberg bestegen worden, waar opnieuw slag wordt geleverd. Tenslotte zijn er nog vijf leiders. Fronts begint er geweldig aan te trekken. Hij be seft. dat hij de beste kansen heeft, wan neer de strijd in een eindspurt beslist wordt. Het is daarom, dat hij probeert, om de afgeschudde renners geen kans te ge ven zich weer bij hem te voegen. Als er nog 15 K.M. te berijden zijn, is lift voor ons een uitgemaakte zaak, dat van weg- loopen geen sprake meer kan zijn. Op 300 M. wordt de eindspurt reeds ingezet. Frontz plaatste zich aan het hoofd. Rechts van hem aan het achterwiel zat Pinda, terwijl links van Frantz Ronsse zat. Wij dachten reeds Frantz te zien winnen. Deze lette uitsluitend op den rechts van hem gelegen Pinda, toen plotseling Ronsse met een ge weldigen eindspurt aan Frantz passeerde en hem met een handbreedte wist te slaan. Voor de tweede maal behaalde deze Belg het wereldkampioenschap. IJij deed over de 200 K.M. 6 uur 48 min. en 5% sec.; 2. Frantz, 3. Linda, 4. Dervaes, 5. Frascarelli, 6. M. Bidot, 7. Legrogo. 8. Bulla, 9. Pie montezi, 10. G. Bidot, 11. Wouters, 12. Su- ters, 13. Hover, 14. Meier, 15. Franssen (7 uur 8 min.), 16.. Polak (7 uur 13 min.) Onze landgenooten hebben zich. de omstandig heden in aanmerking nemende, toch nog kranig gehouden, door zoo weinig op ren ners als Ronsse. Frantz en Pinda achter te blijven. Zurich, 18 Augustus. Voor de finale van het stayerskampioenschap bleek groo te belangstelling te bestaan. De Oerlikon- baan trok in de middaguren ondanks het feit, dat de regen bij stroomen neer kletter de veel publiek. Oorspronkelijk was het aanvangsuur op drie uur vastgesteld, doch dat daarvan niet voel zou komen begrepen zelfs de optimis ten onder ons. Om vijf uur in den middag, toen het even droog was, werd het er ten slotte op ge waagd. Aan den start verschenen de renners Li- nart, Benoit België, Krower Sawall Duitsch- land en ,Paillard Frankrijk. Als er 52 ronden gereden zijn, treedt de eenige verandering in de volgorde. Pail- lard stormt Krower voorbij en neemt de leiding over. De eerste 10 K.M. worden af gelegd in 8 min. 52.4 sec. In de 35e ronde doet Benoit een poging Sawall te passeeren. Dit gelukt hem ech ter niet. Als er 52 honden gereden zijn, treedt de regen als spelbreker op. Het is niet moer mogelijk, zonder levensgevaar, door. te rij den. Er wordt dus afgebeld De stand is dan: 1 Paillard Frankrijk, Krower Duilschland 80 nieter; 3 Linart Bel gië 130 meter; t Sawall Duitschland 230 meter 5 Benoit Belgie 250 meter. Besloten werd de wedstrijden tot Maan dagavond 5 uur uit te stellen. (Maandagm.), ATHLCTIEK. DE A.S. ATHLETIEK-KAMPIOEN- SCHAPPEN. De Nederlandsche Athletiek-kampioen* schappen welke dit jaar, op Zaterdag 24 on Zondag 25 Augustus in het Olympisch Sta* dion te Amsterdam zullen worden ver werkt, beloven een ongekend succes te worden. Zooals men weet worden door de K.N. A.U. de kampioenschappen voor dames cn heeren afzonderlijk verwerkt, de dames* kampioenschappen zullen op 1 September te Leiden worden gehouden. De inschrijving voor de Nederlandscho kampioenschappen voor heorcn is nu ge sloten en niet minder dan 206 athleten heb ben ingeschreven. Er worden 22 verschillende nummer? verwerkt, behalve de verschillende estafet tes. Het programma omvat 11 loopnum mers, 7 springwedstrijden en vier werp* nummers, waaronder het zoo weinig op wedstrijden voorkomende nummer kogel slingeren. Voor de verschillende estafette lopen schreven niet minder dan 21 ploe gen in, zoodat van een record-inschrijving raag worden gesproken. De nationale kam pioenschappen worden dit jaar voor de eerste maal, door de K.N.A.U. in eigen hand gehouden, terwijl het vroeger de gewoonte was, dat een der vereenigingen deze wed strijden organiseerde. Het technisch gedeel te van deze wedstrijden staat onder direc te leiding van den heer E. IJ. Huizlnga, secretaris van de Technische Commissie der Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie. Mede met het oog op het groote aantal te verwachten vreemdelingen is een logies- dienst ingericht, waarvan de heer P. H. van Doesburg, de Clercqstraat 68/2 Amsterdam West de leiding heeft. Alles wijst er op dat dit de belangrijkste Kampioenswedstrijden zullen worden welke ooit in Nederland zijn georganiseerd. Terwille van de propagan da heeft de K.N.A.U. de toegangsprijzen zeer laag gesteld, terwijl zij aan de jeugd de gelegenheid geeft de wedstrijden tegen betaling van slechts tien cent bij te wonen. De verschillende weeskinderen in Amster dam zijn uitgenoodigd deze wedstrijden geheel gratis te komen zien. Het, zal de K.N.A.U. zeker niet aan belangstelling ont breken. ZWEMMEN HET NEDERLANDSCH KAMPIOENSCHAP De inschrijving voor de Nederlandsche kampioenschappen heeft de verwachtingen verre overtroffen. Alle nummers zijn goed bezet en zoo zal waarschijnlijk dit jaar voor de eerste maal sprake kunnen zijn van een goed slagen der Nederlandsche Zwemkam- pioonschappen. Alle bekende Ilollandsche zwemsters en zwemmers hebben voor deze wedstrijden ingeschreven, zoodat Utrecht gedurende een drietal dagen in het middelpunt van de belangstelling zal staan en wederom een belangrijk sportevenement op zwemgebied rijker zal worden. Bij de heeren zien we in de eerste plaats, dat. Fr. Kuyper en van Hemsbergen, de Man komen bestrijden op de 1500 Meter vrije slag. De 400 Meter zal een goede strijd op leveren, daar van Voorst, Braam, Hemsber gen en de'Man o a. tot de inschrijvers voor dit nummer behooren. Op de 200 Meter zal de strijd niet minder fel zijn, daar de Haas en van Essen deel nemen. welke eerste de Man eenigen tijd geleden wist te slaan in Schiedam. De 100 Meter vrije slag brengt voorts een aantal zeer snelle zwemmers aan de start als v. d Meer, van Oostrom Soede, van Essen, de Ilaas enz. Bij de dames zal mej. Braun op de 1500 Meter de strijd aanbinden tegen de dames Baumeister en van Galen. Mej. Braun zal op dit nummer een aanval doen op de Euro- peesche records van 500, 1000 en 1500 M., zoodat dit nummer zeer spannend belooft te worden. Ook op alle andere vrije slag-nummer» komt mej. Braun uit, zoodat waarschijn lijk meerdere recordverbeteringen verwacht mogen worden. Bij de 400 M. schoolslag voor heeren zal Korpershoek wel met de eerepalm gaan strijken, evenals op de 200 Meter waar we als tegenstanders o. a. opmerken Vrugt en de Utrechtenaar Schep Bij de dames zal de groote strijd bij het nummer schoolslagzwemmen wel gestreden worden tusschen de dames van Gelder (R. D. Z.), Iluijbers (IJ) en Martens (IJ). Bij het rugzwemmen zullen we aan de start zien verschijnen de heeren de Haas (Den Haag), Europeescb recordhouder op den langen afstand. Liezenberg. de Haas, Wolter8 en de Voogd e. a. Bij het rugzwemmen voor dames zal de strijd op de diverse afstanden alleen gaan tusschen mej. Grendel en mej. v. Oort. Vervolgens vinden verschillende estafette- nummers plaats, zoowel vow dames als heeren. Hiervoor is de inschrijving bijzon der groot en dit zal een van de moqiste en tevens spannendste nummers van het pro gramma vormen. De U. S. C. heeft voor alle estafette's, zoowel dames als heeren, in geschreven. Voorts nemen hieraan deel alle bekende vereenigingen als IJet IJ. Dolfijn, A. Z., H. V. G. B., L. Z. C., H. Z. en P. C., Haar lem, en bij de dames o. a. O. D. Z., R. D. Z., Het IJ, enz. Komen we tenslotte tot het schoonsprin- gen, dan zien wij dat ook hier de beste springers en springsters tot de deelnemers behooren. Uit den aard der zaak kunnen wij slechts een klein overzicht geven. Maar zooals men ziet, nemen de baste Nederlandsche zwemmers en zwemsters deel, waaronder wij verschillende wereld-, Europeesche-, Olympische- cn Nederlandsche recordhou ders aantreffen. Zoodat dit 3-daagsch zwemfeest in de zwemschool aan den Krommen Rijn tot een der belangrijkste sportgebeurtenissen van dit jaar zal behoo ren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7