Groote sorteering FAUTEUILS. Geraffineerde techniek DOODEMANS ROTS. Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. DE VIERDE l. R. T. A. De mechanische meosch ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ZANDVOORT FEUILLETON. OOGHEELKUNDIGE TENTOONSTELLING Wat het menschelijk vernuft al niet heeft uitgedacht In het Koloniaal Instiiuul te Amsterdam werd Vrijdag het Internationaal Congres der Oogheelkundigen voortgezet. Het groote aantal demonstraties, dat \s morgens ge houden werd. maakt het niet mogelijk allen afzonderlijke voordrachten te bespreken. In het centrum van de belangstelling stonden die demonstraties, welke het klinisch on derricht betreffen, en waardoor het moge lijk zal zijn, de studenten een beter inzicht te geven in het verloop van oogoperaties en van afwijkingen in den achtergrond van den oogbal. Prof. A Elschnig uit Praag vertoonde in een filrn drie cataract operaties (Extra- en intracapsular met retrobulbaire anaesthe sia en van tc voren aangelegde biirlvlies naad.) Zeer fraai waren de gekleurde films, die door prof. Wesselv uit Münckcn vertoond werden. De opnamen van deze film zijn zoo gemaakt, dat or tegelijkertijd twee fotogra- phicn in verschillende kleuren gemaakt worden. De verschillend gekleurde opnamen worden later over elkaar heen geprojecteerd en leveren een vrij natuurgetrouwe afbeel ding van de operaties die door de meester hand van den spreker uitgevoerd voor stu denten oen zeer grootcn hulp moeten zijn voor een juist begrip van de operatieve techniek. Voor onderwijsdoeleinden belooft de Polj Ophthalmoscoop, welke door Wegner. Orcifsvvald, gedemonstreerd word, zeer veel Dit toestel, dat gebouwd is volgens het prin cipe van Gullslrand, maakt het mogelijk, dat behalve de docent nog acht andere waarnemers tegelijkertijd den achtergrond van het oog kunnen bezichtigen. Met be hulp van een wijzer, die in het gezichts veld bew ogen kan worden, kan de leen aces ter de leerlingen op belangrijke details op merkzaam maken. De photographiscile afbeelding van den achtergrond van het oog was ook het on dervverp van talrijke besprekingen Bij hel photographeeren ondervond men tot nu toe veel hinder van een spiegeling, die op de voorvlakte van de voorgezette lens veroor zaakt werd. Door een juiste keuze van de kromming van deze lens, en door het uil- zoeken van een geschikte glassoort heeft Hartiiiger deze reflex ondervangen. Het be zwaar, dat de lens niet achromatisch is wordt door een geelfilter opgeheven. Nordenson vertoonde een stereoscopisch apparaat, waarmede men tegelijkertijd twee opnamen \an den oogachtergrond kan ma ken. Wesscley vertoonde ook gekleurde af beeldingen van den fundus, die volgens het zelfde systeem zijn vervaardigd als de bo vengenoemde gekleurde films van Wesse- ley. Ook hier worden twee opnamen in ver schillende kleuren (rood en groen) o\er elkaar geprojecteerd. Proeven over hel ne men van gekleurde foto's met autochróme platen verrichtt eXida. te Parijs. De af beeldingen, die hier vertoond werden, be wijzen, dal men ook hier op den goeden weg is Over het oogspiegelen met roodvrij licht sprak Margaret Dobson. uit Londen, die het oog onderzocht met behulp van de photo- graphische ophthalmoscoop van prof. Wcrt- heim Salamonson. T.auber uit Weenen sprak over de vereen voudiging van de techniek van het rood- vrije oogspiegelen. Deze spreker maakte on der moer gebruik van bet zonlicht en van de bekende Xitra-lamp, waaraan een con densor was toegevoegd. Fischer, Leipzig, vertoonde photographische opnamen in ster ke vergrooting van het hoornvliesoppervlak en toonde aan, dat men bij verschillende afwijkingen zeer karakteristieke reflexaf beeldingen kan krijgen. De verdere demon straties, die o.a. Ifehandelcn hi^ meten van scheelzicnhoeken. het onderzoek van het gezichtsveld on van den lichtzin, leencn zich niet voor een korte bespreking Men kreeg op dezen deinonstratiemorgcn een goeden indruk van de vergevorderde tech niek bij het oogheelkundig onderzoek. Men meldt ons uit Amsterdam d.d. 7 Sept.: Bij een bezoek aan de tentoonstelling voor optische instrumenten, een der drie exposities welke ter gelegenheid van het internationaal oogheelkundig congres in het Koloniaal Instituut is ondergebracht, staat men verbaasd over de verscheidenheid en de schier aan geraffineerdheid grenzen de technische uitvoering van het materiaal, dat het menschelijk vernuft heeft uitge dacht voor den strijd legen alle vormen van ziekten, aandoeningen, afwijkingen, kwetsu ren enz., waaraan hei oog blootstaat Zoo is er een keur van instrumenten voor oogoperaties Ie aanschouwen op de stand van de sinds 110 jaren bestaande firmn II Windier uit Berlijn, welker producten de uitvindingen vertegenwoordigen van Dnitsclïlands méést bekende oogartsen De firma W. Wall) uit Heidelberg expo seert o.a. instrumenten voor oogoperaties uit roestvrij staal. De firma F Ad. Müllor Sóhne uit Wiesbaden, in ons land welbe kend laat naar de natuur vervaardigde kunsloogen zien, alsmede wetenschappe lijke instrumenten en glaspreparatcn voor genees- en onderwijsdoeleinden Bijzonder interessant is de stand van ICmi 1 Busch uit Rathenovv (Duitschland), waar men de bewerking te zien krijgt van de z.g Ultrasin brillenglazen Een klein model van een groote slijpmachine voor brillenglazen maakt aanschouwelijk, hoe deze glazen geslepen worden. Ofschoon er uiterlijk tusschen deze en andere brillen glazen geen verschil valt te constateeren, geeft het Ultrasinglas niet alleen een scherp, punctueel heeld. doch beschermt het gelijk door een demonstratie wordt duidelijk gemankt ofschoon het kleurloos is. de oogen tegelijkertijd voor den schado- lijken invloed van de ultraviolette stralen van dag- en kunstlicht Ingenieuze instru menten voor de controle van de gezichts- scherple zijn te zien op de stand van de ..Association of dispensing Opticans". bij welke vereenïging verschillende vooraan staande opticien firma's in Londen zijn aangesloten De belangrijke inzending van de bekende fabriek van optische instrumenten Cnrl (Zeiss. Jena, is in twee lokalen van bet Ko loniaal Instituut ondergebracht Behalvn de sedert vele jaren in de geheele wereld bekende cn veel gebruikte onderzook-appa- raten voor oogartsen, wordt hier een aantal nieuwe instrumenten tentoongesteld, die ontstaan zijn in samenwerking met beken de Ophlhnlmolo"gen. Hiervan noemen wij: de Bol-adaptometer volg ens professor Hertel; ,de Stereo-netvlioa camera volgens profes sor Nordenson; de Reflex vrije nelvliescamcra volgens dr. Har tinger: de Scheelhoekmelcr volgens professor Comberg; de Projectie Coóidimcter volgens dr. Zeiss. Bijzondere belangstelling wekte de nieu we oogonderzoek-schijf, die de brillenkifit vervangt, en de poly-ophthalmoscoop voor negen waarnemers, welke dr. Wegner de monstreerde. Het bekende huis O. Morra (N Ougast succ.) te Parijs, gesticht in 1820, hetwelk zich sinds 1901 uitsluitend bepaalt tot den verkoop van instrumenten voor oogopera ties, laat in zijn stand een serie van derge lijke instrumenten zien, welke zijn vervaar digd volgens aanwijzingen van dr. Moiax cn van de beroemdste oogchirurgen uit de gcheele wereld. Naast stands van de firma's Chauvin, Ciroux cn Lu er, resp. te Ardèche (Frank rijk) en Parijs, is er een stand van de fir ma Pdlzer te Londen. De firma Pulzer, Londen, vertoont twee buitengewoon merkwaardige instrumenten, die. als men de demonstrators gelooven kan. een geheele omwenteling in de diag nostiek te weeg zullen brengen De Genothalmischo Refractometer: Dit instrument makat het mogelijk, de bril- lendoos en de pasbril geheel te ontberen. Het bestaat uit een serie batterijen van len- sen, waardoor iedere positieve sferische re fractie van 0 tot 17.75 D. in opklimmingen van 0.25 D. kan worden verkregen, evenals iedere negatieve refractie van 0 tot —22, 5D. Verder is het instrument voorzien van minus cylindcrglazen, die gemakkelijk voor het oog van den patiënt worden gebracht, waardoor groote nauwkeurigheid wordt be reikt met betrekking tot as-stand. die. een maal gevondeil. automatisch dezelfde blijft, onverschillig of de cylinder zwaarder of lichter wordt gemaakt. Alle lensen zijn nauwkeurig geijkt. Hel instrument is voorzien- van een alcohol- waterpas, waardoor accurate instelling vooi- het gelaat van den patiënt wordt verze kerd. De afstand der pupillen kan gemak kelijk ingesteld worden op 48 tot 72 m.M. Tenslotte zijn twee multipele Staafjes van Maddox. con phorometer van Steven en twee dubbele roteerende prisma's van Rislcy toegevoegd, waardoor snelle cn doel matige meting van spier onevenw ichtighe den wordt verzekerd! Genothalmisch Kratometer Dit instrument is uitsluitend voor spieronderzoek ontwor pen. Hierdoor kan een zeer nauwkeurige diagnose worden gemaakt van anomalieën In de spieren. Door middel van sleeën. 'lie prisma's voor verschillende graden van af wijking bevatten, kunnen oogoefeningen worden verricht, die van groote waarde zijn gebleken in verscheidene gevallen van hardnekkige spi-i onevenwichtigheden en zelfs in gevallen van beslist «chcclkijken Dc stichter van de firma F.mil Sydow (Berlijn), welke hier ook exposeert, heeft roods vóór Helrnholtz, de uitvinder van den oogspiegel. zich met mechanische cn opti sche proefnemingen beziggehouden In 1S69 werd de firma in Berlijn gevestigd, waar zij in voortdurend contact stond met de oogheelkundige wetenschap. Aan vele doktoren, maar vooral aan «Ie Universi teits-oogklinick te Berlijn, heeft deze firma tal van verbeteringen in haar fabrikaten 'Optische instrumenten) te danken, fabri katen, welke door de geheele wereld hun weg hebben gevonden- De Deshell Laboratories Ltd te Londen, die hier eveneens exppseeren, zijn fabri kanten van Pctrolagar. een geneesmiddel, dat ecnig in zijn 90ort is en een vooraan staande plaats inneemt bij de behandeling van maagdarmstoornissen Oog-specialisten zijn het er algemeen over eens, dat ons oog buitengevvooh ge voelig is voor intestinale intoxicatie. Dit geeft dikwijls aanleiding tot voortijdige vataractvorming cn verlies van het ver mogen tot accomodate. Als een onschuldig middel om den darm te ledigen, voldoet Petrolagor aan de eischen, die deze geval len stellen, zonder dat hier nadeelcn of cor.tra-indicaties tegenover staan. Philips Gloeilampenfabrieken exposeeien hel bekende transportabele Metalix Rönt gentoestel. Dit toestel heeft als voornaam ste eigenschap een volkomen waarborg lo gen electriciteit, zoowel tegen secundaire stralen, waardoor het toestel volkomen veilig bediend kan worden, levens is een toestel aanwezig, waarmede in aansluiting op het Metalix toestel stereoscopische Röntgenopnamen gemaakt kunnen worden. Dooi' zijn eenvoud opent deze techniek be langrijke perspectieven, mede ook voor den oogarts, welke hierdoor in de gelegenheid is op een zeer eenvoudige wijze een stereos copische photo te maken, b.v. van een vreemd voorwerp in de oogholte. Verder worden nog eenige accessoires op Röntgen- gebied geëxposeerd. Volstaan wij tenslotte met van deze bui tengewoon interessante expositie den stand van de bekende Zvvitsersche firma Fr. Klingclfuss cn Cie in Basel te vermelden. Deze firma, welke voor Holland en Kolo niën vertegenwoordigd wordt door de firma P. M. Tamson te Den Haag. expo seert een magneet, welke gebruikt wordt om splinters uit de oogen te trekken. Het voordeel van dit instrument is dat de pool zich binnen den ring van do magneet be vindt. hetgeen deze magneet in hoogc mate superieur doet zijn aan die, welke tot heden toe werden aangewend. Zoo is b.v. de trekkracht van dit nieuwe instru ment veel grooter, terwijl bovendien de chirurg bij het opcreeren een onbeperkt overzicht heeft over het opcratieveld. on geacht of de patient zit of ligt. Vele interessante snufjes verwacht Motorrijder eo duo-passagier zwaar gewond Gisteravond omstreeks half acht is in ue Zandv oortsche laan te Zandvooit een ern stig auto-ongeluk gebeurd. In de bocht bij het kanaal van de waterleiding reed een rijtuig, gevolgd door een auto, die, daar dc weg vrij was, den wagen wilde passee- rcn. Op het moment, dat het rijtuig en de auto zich naast elkaar voortbewogen in de richting Haarlem, kwam een motorrijder uit Zandvoort met groote snelheid aange reden, die op dol oogenblik de beide voer tuigen trachtte te passeeren. De manoeuvre mislukte evenwel, met het noodlottig ge volg, dat de motorfiets tegen een boom reed. Door den schok werd de motorfiets, waarop zich nog een duo-rijder bevond, tegen de auto geslingerd. De duo-zitter werd op den straatweg geworpen cn met een ernstige hoofdwonde in bevvusteloozen toe stand opgenomen. Erger was de bestuur der van den motor er aan toe, die bewus teloos onder het totaal vernielde motorrij wiel werd weggehaald Hij bekwam ern stige inwendige kneuzingen en brak een been, terwijl men vermoedt dat er ook eenige ribben zijn gebroken. Dc bcido slachtoffers werden bij een bewoner van de Zandvoortschelaan binnengedragen, waar zij door doktoren van de eerste hulp werden voorzien. ROODE KRUIS ONDERSCHEIDINGEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Dc vierde Internationale Radio-Tentoon stelling die van 17 tot, cn met 26 Septem ber, in Gebouw Bellevue te Amsterdam ge houden zal worden, blijkt meer cn meer een evenement voor den Hóllandschen han del en het Ilollandsche amateurisme te worden. De voornaamste binnen- en bui tenlandsche fabrieken zullen hun nieuwste producten exposceren, waaronder, vooral wat het buitenland betreft, artikelen zijn, die te Amsterdam voor het eerst aan het publiek getoond worden. Ook de Duitsche Industrie, die voor de Duitsche Radioten toonstelling niet tijdig genoeg haar nieuwe apparaten en luidsprekers gereed kon heb ben, zal hier ruimschoots vertegenwoordigd zijn. Naast de verschillende interessante in zondingen. zal aan deze tentoonstelling te vens een serie attracties verbonden zijn, die op de buitenlandsche tentoonstellingen steeds duizenden belangstellenden trokken In de allereerste plaats zal op de I.R.T A een modelstudio van den N.D.O, permanent in bedrijf zijn en vandaar uit zullen alle uitzendingen van den K.R.O., N.C.R.V, en V.P.R.O. gedurende deze tentoonstelling ge- broadcast worden Dank zij een glazen wand zal het publiek in de gelegenheid zijn, de uitzending en de optredende spre kers en musici voor de microfoon waar te nemen terwijl eveneens de bediening vin versterker en modulatie-inrichting in het tentoonstellingsgebouw plaats vindt. Daarnaast zal lederen dag demonstratie plaats vinden mei den mechanischcn incnsch M.M., een creatie van den heer P. Geervliet, die niet alleen volkomen beweeg baar, maar bovendien in staat is met de bezoekers een gesprek te voeren en op ver schillende vragen antwoord kan geven Een dergelijke geperfectioneerde mechanische mcnsch is geheel nieuw en ook verschil lende buitenlandsche technici hebben voor deze constructie reeds zeer groote belang stelling aan den dag gelegd liet ligt in dc bedoeling den mechani schcn mensch tijdens de openingsplechtig heid eveneens een welkomstrede te laten uitspreken. TWEE LUXE MOTORBOOTEN VERBRAND Vrijdagnacht is op dc Kagerplaasen door onbekende oorzaak een luxe mo torboot van dr. Schoemaker uit Scheve ilingen in brand geraakt. Het vaartuig dreef naar de luxe motorboot van den heer van Hulst uit Warmond, welks vaartuig ook vlam vatte Beide booten zijn geheel ver brand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Ter gelegenheid 1 an het 15-jarig bestaan van de afd Leerdam van het Nederland- sehfi Roode Kruis is het kruis van verdien ste verleend aan den voorzitter, arts. A. G. J Hollweg en de medaille van verdienste in zilver aan den piocgcommandant den heer W. H. Cornelissen Zatcrdagochend is in tegenwoordigheid van eenige leden van het dagelijksch be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis door zijnen voorzitter, Z.K.H. den Prins dor Nederlanden, aan den ploegcomman dant M. de Bruin een oorkonde overhan digd. waarvan de inhoud als volgt luidt: „Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis willende uiting geven aan zijne gevoelens van waardeering voor den ijver en de kunde door den ploegcommandant M. de Bruin in dienst van het hoofdbe stuur gedurende verscheidene jaren aan den dag gelegd, en daarbij in het bijzonder ook denkende aan de bekwaamheid op constructief gebied door hem betoond bij de vervaardiging en verbetering dei toe stellen voor het modern ziekenvervoer. heeft besloten aan den ploegcommandant M de Bruin eene bijzondere gratificatie ton Ie kennen, ten bewijze waarvan hem dit ge tuigschrift van erkenning zijner verdien sten wordt uitgereikt". UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten uit de Staatscourant. Benoemd tot gewoon hoogleeraar In de nfüeeling der mijnbouwkunde van de tech nische IToogeschool te Delft om onderwijs te geven in de historische geologie en pa- laeontologie Dr. Ir J. A. A. Mekel geoloog bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij Ie Den Haag Bekrachtigd is de aanstelling van Dr. F. Sassen tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der letteren cn wijsbegeerte om onder wijs :n de geschiedenis der Grieksche ci» Romeinsche wijsbegeerte cn der paedage- giek en didactiek te geven aan «Ie R K. Universiteit te Nijmegen. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H B. S. te Oud Beierland Berg te Schie dam. Op verzoek eervol ontslagen Ir. J. A Ka Iff nis lid der bezuinigingscoramissie met dank voor de in deze functie bewezen diensten. ORANJE NASSAU'S OORD. H.M. de Koningin-Moeder heeft nel voor nemen om Maandag 0 dezer een bezoek te brengen aan het sanatorium Oranje-Nas- sau s Oord te Renkurn Waclif niet op buitengewone gelegen be den: giijp gevvoïip gelegenheden aan cn maak ze groot. SWATT HARDEN Naar het Engelscb van A. T. QUILLER—COUCH. 69 Lantrig, ons oude huis, was vroolijk ver licht op dezen Kerstmisavond, ik voelde een steek in mijn hart, een scherp gevoel van verdriet, toen ik voorzichtig naar beneden sloop, naar het strand. Aan den voet van de klip bleef ik even staan en keek naar de baai. Zwart en somber als altijd stak de Doode- rnans Rots af tegen de lichte maan, het sombere beeld van de donkere schaduw, die op mijn geheele leven gelegen had Op die rote, was mijn gevoel van haat ontstaan, nu naderde ik die rots voor het laatst. Daar stond hij, de strenge bewaarder van dien schat, waarvoor mijn grootvader zijn ziel had verkocht, mijn vader zijn leven opgeof ferd en ik alles verloren wat het leven en de ziel waarde geeft. „Bloed zal hun erfdeel zijn. Vuur hun deel voor eeuwig." De vloek had op oiis allen gerust. Kruipende langs de schaduw van do rots, sloop ik langs de baai en gluurde door de gang naar het Polkimbra-duin. dat nu schitterde in het maanlicht. Geen sterveling te zien. Zoover het oog reikte, was het strand rustig en verlaten. Ik liep naar een plasje water, dat de weg vloeiende vloed had achtergelaten, naar de schaduw achter de rots, legde mijn valsch haar en baard af en vvaschte zorgvuldig alle sporen van verf van mijn gezicht. Daarna deed ik mijn schoenen uit, hield ze met het pakje i:. mijn rechterhand en begon toen zachtjes cn voorzichtig de rots op te klim men. Zoo kwam ik bij den eersten rand kroop vooruit zoover als vermeld werd op den gesp en begon toen weer te klimmen. Nu moest ik voorzichtig zijn, want de weg aan den noordkant was veel moeilijker dan aan den anderen kant en ik kon maar één hand met gemak gebruiken. Langzaam en met veel moeite gelukte het toch en ik had eindelijk uitzicht op het Polkimbra.-strand. Ik zag nog niemand, alleen de lichten van de kleine kerk die schitterden boven het strand. Ik haalde mijn horloge uit. Het was bijna halftvvaalf, het uur van het doode getij. Toen ik weer opkeek meende ik iets te zien naderen over de duinen. Ja, ik ver giste mij niet. Ik zette mijn tanden op elkaar en kroop dichter bij de rots. Daar kwam hij aan in de schaduw van de klip pen cn toen hij naderbij kwam. zag ik dat hij iets op zijn schouder droeg, zeker de spa de en het houweel. Even later draaide hij zich om en keek of er niemand volgde. Toen scheen de maan precies op zijn ge zicht cn ik zag nu hij had zijn vermom ming afgelegd de gelaatstrekken van mijn vijand. Ik deed het trommeltje open en haalde cr mijn mes uit. Ik had het dunne scherpe lemmet, dat wij in mijns vaders hort ge vonden hadden, in een handvatsel gesto ken, waar het stevig in zat en met een veer open en dicht gemaakt kon worden. Toen ik het opendeed, viel hel maanlicht juist op het staal en op het woord: „Ricordati Hij was nog in de schaduw en kroop naar beneden, na eerst nog eens goed om zich heen gekeken te hebben. Er was niemand te zien op dat late uur: niemand anders dan de getuige die daar boven in eengedoken zat. Ik greep het mes steviger vast, toen hij verdween onder den rots wand, waar ik aan hing. Een gedempte vloek en toen stilte. Ik hield mijn adem in en wachtte. Hij kwam spoedig terug met een kompas in de eene hand en een centimeter in de andere en stond daar een oogenblik om zich heen te kijken. Ik wachtte nog steeds. Omstreeks veertig voet van het water, dat nu schuimend over hel zand plaste, liep de Doodemans Rots plotseling uit in een smalle zwarte richel, die dan ineens af brak. Deze richel of punt was bij hoog water natuurlijk niet te zien en daartegen was de „Belle Fortune" waarschijnlijk aan geslagen, voordat het schip terug gewor pen werd en in de diepte verdween Dit was dus de „Zuidpunt', die op de gesp werd vermeld. Hij zette den passer zorg vuldig vast en begon toen langzaam naar het noordwesten te meten. „Eind Zuid Punt 27 voet", herinnerde ik mij van den gesp. Hij groef met zijn hiel een klein gaatje op de plaats waar het touwtje eindigde, liep toen achteruit naar de rots, ditmaal naar den noordkant. En steeds zot ik te wachten. Weder hoorde ik hem zoeken naar het merkteeken, een oude ijzeren ring, die vroe ger gebruikt werd om een bootje aan vast te leggen hij vloekte omdat hij hel niet vinden kon. Na een paar minuten kwam hij echter weer .voor den dag en trok het bandje stijf aan, van de klip naar het wes ten. IIij deed het heel langzaam, maar tel kens keek hij even op en speurde heel snel om zich heen; en dan begon hij weer. Er was nog niets te zien dan de ronde maan boven ons hoofd, de schitterende zandvlak te en de glimmende golven die gebogen lijnen van zilver vormden: geen ander ge luid dan het suizen van den nachtwind. Waarschijnlijk had hij geluk met zijn op- inetingen, want het bandje kwam weer uit bij het gaatje, dat hij met zijn voet in het zand had gemaakt. Nu bleef hij een oogen blik staan, haalde den gesp voor den dag, die schitterde toen hij hem omkeerde en bekeek die aandachtig. Het scheen hem te bevredigen, hij keerde tenminste naar de rots terug om zijn gereedschappen te halen. En steeds lag ik te wachten met het mes in mijn hand. Wedergekomen op liet punt waar de twee lijnen elkaar ontmoetten, wierp hij een haastigen blik om zich heen en begon vlug te graven. Ilij stond nu met zijn gezicht naar de zee en den rug naar mij toege keerd, zoodat ik mij kon oprichten en wat meer op mijn gemak toekijken. Hij werkte snel en de kuil werd al heel spoedig vrij diep. Als er daar inderdaad een schat be graven lag, dan zou hij spoedig ontdekt worden. Daar hoorde ik de spade tegen iels hards aankomen. Hij had zeker nog niet diep ge noeg gegraven. De gesp had vermeld „vier voet zes inches" en de kuil kon nog niet meer dan drie voet diep zijn. Colliver buk te. haalde er iets uit en bekeek het nauw keurig. Toen ik mij voorover boog om te kijken, draaide hij zich half om en ik zag dat hij een schedel in zijn hand had. Van wicn was die schedel? Zeker van een der slachtoffers van de „Belle-Foi tune of mis schien van John Railton. gezakt tot boven de schatten, waarvoor bij zoo menigeen het leven benomen had en eindelijk zelf aan zijn eind was gekomen. Het was een griezelig idéé, maar het scheen Colliver niet te hinderen, want met een zwaai gooi de hij hem over het strand in de onver- zadelijkë zee Toen begon hij opnieuw te graven en ik op te letten Mij werkte een volle twintig minuten door, verspreidde het zand naar links en naar rechts en telkens hield hij een oogenblik stil om te meten Nu dacht ik dat hij wel bij de opgegeven diepte gekomen was. want een paar maal haalde hij den gesp uit en hield even op met zijn werk. Hij wou juist weer beginnen na zulk een' pauze, toen zijn spade knarste tegen iels aan. Ilij bukte om te kijken wat het was cn begon toen het zand weg te graven met eeri ongeloofelijke snelheid De schat was gevonden! Mij werkte als een bezetene, zoodat ik zelfs op dien afstand zijn ademhaling luid hoorde op cn neergaan. Eindelijk, na een la at sten blik in het rond, knielde hij neer en ik kon hem niet meer zien. Nu was mijn tijd gekomen. Met het mes in de hand klauterde ik' zachtjes naar beneden langs den zuidkant van de rots en liet mij op het zand neer vallen. 'Wordt vervolgd.) 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6