LJ.A, SCHOT RMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion 11.40 f 56- 4/ DOODEMANS ROTS. r REGENJASSEN en DEMI'S f 16.90 Dl. Adelaar "2440 Het vertrek der P.H.A.E.Z UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 GEMEENTERAAD ACHTER SLOT Maison ik Jager Zn. Victoria Banket. Cocos FJSacroonfjes. Humorhoekje 1; T% l FEUILLETON. hooiberg. Wel kwam er eeri lechniker uit Holland maar het slot is helaas geweest, dat de machine in Qilcutta op de boot werd gezet. De vierde machine, do H.N.A.F.D. verliet Schiphol vier October met Schot als eerste piloot, Waltman als tweede en de En- gels^hman Sea ton als monteur. Tevens ging een lasscher mede van de Fokkerfabriek, die in Cawnpore werd afgezet om het der- do vliegtuig te helpen herstellen. Maar het vierde toestel kreeg pech in Akyab. Bij het starten zakte de machine weg in den weeken bodem, maakte een geheelen draai, het landingsgestel brak af en de vleugels werden beschadigd. De post werd per boot doorgezonden en later is ook het vliegtuig per schip verder gegaan. 11 October ging het vijfde vliegtuig met Smirnoff, Aler en Vecncndaal. Het was de eerste van do serio van twaalf postvluch- ten van Amsterdam naar Batavia en terug, die voor den verderen tijd ontworpen wa ren. 13 October landde Smirnoff in de duister nis op het vliegveld Ramadi, op 100 K.M afstand van Bagdad en een wiel zakte in den muilen grond. Eerst op 20 October kon Smirnoff verder gaan. De verdere reis was voorspoedig en 28 October landde hij te Batavia. De terugreis werd in 10 dagen af gelegd, dus een bijzondere prestatie. In Amsterdam heeft het Smirnoff dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Minister Van der Vegte sprak de vliegers namens de regeering toe. En de laatste der postdiensten in 1928 geschiedde door Duiraclaar met Frijns en Bruynesteyn. Frijns had al eenmaal de heen- en terug reis met Koppen gemaakt. 11 December startte het toestel. Het was in den beroemden kouden tijd. En het eigenaardige geschiedde, dat het toestel op den eersten dag bij Erfurt naar den grond moest door ijsafzetting op den vleugel, waardoor de vliegcapasiteit verminderde. Maar den 14cn kon weer worden opgeste gen. Een slecht vliegveld in Konatap pel hield de machine vier dagen op en den 23 sten December bleef Duimelaar in Ben der Abbas om een motorstoornis te verhel pen. Verder ging do reis heel voorspoedig en na 13 dagen landde Duimelaar te Bata via. Terug ging het heel snel. In acht dagen werd Konstantinopcl bereikt, maar daar wachtte een verrassing. De noodige vergun ningen voor doorvliegen waren niet aanwe zig. Na 9 Januari te Batavia te zijn gestart landde de Fokker op den 22en Januari te Amsterdam in een barre koude. Met deze laatste vlucht van de reeks, die Generaal A. SNIJDERS. Ni jwste modellen en stoffen Vraag onze Reclame Whipcordjas A. PLESMAN, Directeur der K. L. M. in dit aan het Handelsblad ontleen de artikel in vogelvlucht zijn beschre ven, zijn de poslvluchten destijds voorloo- pig afgesloten omdat de Britsche. regeering niet kon toestaan, dat de machines van n geregelde lijn steeds gebruik maken van de langs dc route gelegen militaire velden, welke voor dc Britsche lijn op Indiè in or de werden gemaakt. Het plan bestond om in April opnieuw te starten, maar in verband met den natten moesson is men van die plannen afgestapt en zoo is dus heden de officieele postdienst op Indie geopend. Men meldi ons uit Amsterdam Gistermorgen te G.JO uur is het eerste vliegtuig van de reeks, die den gercgeldcn luchtpostdienst tusschen Nederland en Ned. Indic zal onderhouden, de P. H.-A. K.Z., van Schiphol naar Indiè vertrokken. Aan den Oostelijkcn hemel begon het nog nauwelijks te gloren toen zich gistermorgen tegen half zes de belangstellenden en ge noodigden begonnen te verzamelen in het restaurant en op het platvorm van do Arasterdarasche luchthaven. Op het perron staat het drie-motorige Fokker-vliegtuig al gereed, omgeven door eenige monteurs, die zich nog eens overtuigen van het goede functionneeren van de verschillende onder- deelen. Het is prachtig weer en er waait een heel zwakke Zuid-Oostenwind. De foto grafen verschieten hun eerste blitzlicht als het eenige vrachtgoed, dot wordt meegeno men. wordt ingeladen. Het is een klein pakketje, wegende ongeveer f> K.G., met syn thetische reukstoffen van de Fa. Polak Schwarz le Zaandam. Tegen kwart voor zes komt ook de bemanning naar het toe stel, waaromheen zich reeds een groep be langstellenden heeft verzameld. Smirnoff en Beekman zijn vergezeld van hun vrouw, de laatste ook nog van zijn ouders, die een kijkje in de cabine nemen om te zien. hoe hun zoon het op zijn verre reis zal hebben. Dan komt aan de orde dc zaak, waarom deze vlucht eigonijk is begonnen dc post Onder algemeenc belangstelling worden de postzakken ingeladen. Het publiek zal er aau moeten wennen, aan dc gelegenheid om elke week brieven tc kunnen verzenden, die ongeveer drie weken eerder op dc plaats van bestemming zullen zijn dan tot nog toe het geval was. Op deze eerste postvlucht wordt 145 K.G. mail meegenomen. De mo gelijkheid bestaat, dat daar onderweg nog iets bijkomt. Kort voor zes uur verzamelen de aan wezigen zich onder de vleugelen van het toestel. Wij zien o.a. den heer Ir. Darame, Directeur-Generaal der Posterijen, den heer Van Beers, Directeur van het Postkan toor to Amsterdam, den heer Plesman. Di recteur der K. L. M., en verschillende com missarissen en leden van d-.n Raad van Be heer van deze maatschappij. Dan neemt lr. Damme het woord om af scheid van de vliegers te nemen. Als verte genwoordiger der Posterijen zegt hij volg ik met belangstelling uw reis -naar Indic. De boteekenis van deze vluchten zijn groot. Zij versterken de banden tusschen Indië en het Moederland, die 300 jaar ge leden, in een tijd, die de Gouden Eeuw van ons volk genoemd wordt, zijn gelegd door onderwerping van het eene volk door het andere Thans is de verhouding echter een andere, en het zijn nog voornamelijk .gemeenschapshanden, die ons aan NederJ.- IndiÖ binden. En ook deze tijd zal triet gul den letters geschreven staan in de historie \an de Nederlandsche luchtvaart Spreker denkt daarbij allereerst aan de K.L.M.. die Nederland op luchtvaartgebied een eerste plaats onder de volkeren heeft gegeven. Hij danjet de vliegers Smirnoff en Beekman en den mecanicien Veenendaal voor wat zij thans weer gaan ondernemen, en ook de gezinnen, die bereid zijn achter te blijven. De moeilijkheden, die te overwinnen zijn, zullen niet gering zijn maar Spr is ervan overtuigd, dat alles vlot zal verloopen. Spr. hoopt dat alle omstandigheden daartoe zul len medewerken en dat de post veilig op haar bestemming zal worden afgeleverd. Namens den Raad van Beheer van de K.L.M. neeint dc voorzitter, de heer Wurf- bain, afscheid van de vliegers, Ook buiten de K.L.M., door het geheele Nederlandsche volk en ook buiten de grenzen, wordt de vlucht met belangstelling gevolgd. De moed, de kennis en volharding van de vliegers en dc ervaring, die zij in den loop der tijden hebben opgedaan, doet Spr. vertrouwen, dal zij de post veilig heen on terug zullen bren gen. Als dit gelukt, zal dit misschien te vens een aanleiding zijn voor de landen, die overvlogen worden, om de bezwaren, die thans nog aan het internationale lucht verkeer verbonden zijn, zoo spoedig moge lijk op te heffen Beide sprekers drukken den vliegers en hun echtgenooten de hand en er wordt druk afscheid genomen. In tus schen worden de motoren aangeslagen Het duurt vrij lang voor de middelste motor draait, doch als ook dit het geval is, be geven Veenendaal. Smirnoff en Beekman zich in het toestel, en zes minuten voor half zeven, nadat de vliegers een laatste af scheid hebben genomen, taxiet het toestel over het veld om tegen den wind in te draaien. Dan taxiet het weer terug in de richting van het, platform en verheft zich van den grond. Smirnoff, die in de cockpit heeft plaats genomen, cirkelt nog eenmaal over het veld. Veenendaal en Beekman wuiven uit een der raampjes de achter- blijvenden toe, en dan trekt Smirnoff het toestel hooger. om in Oostelijke richting te vzrdwiinen. Gistermiddag om 2.10 is het vliegtuig te Boedapest aangekomen. BIJZONDER AAINBEV3LEN per flesch per anker Vermakelijk incident te Haarlem Bij het einde van de gAeime raadszil ling te Haarlem, die Woensdagavond werd gehouden, deed zich een vermakelijk geval voor. Toen de dames en hoeren zich huis waarts vvenschlen te begeven, bleek bet dal de bewaarder de toegangsdeur tot het stad huis gesloten had. niet vermoedende dat de geheele raad nog zat tc vergaderen Onder groote hilariteit van allen (rok mr. Heerkens Thyssen eenige malen luid aan de bel in de tijdingzaal. Gelukkig was de bewaarder spoedig ter plaatse, zoodat de raad na een korte onvrijwillige gevangen schap weer kon worden vrijgelaten. Zooals men ziet, wil Haarlem, wat betreft het op gesloten houden, voor eenige andere plaat sen hier te lande niet onderdoen en bet wordt er steeds beter op, want van de schoolkinderen en schoonmaaksters zijn wij nu al bij de edelachtbare dames en hecren beland. DE OPENING VAN DE ZITTING BE:i STATEN-GENSRAAL. Evenals het vorige jaar. zal de Koningin, bij dc opening van de Statcn-Generaai, vergezeld zijn van den Prins en Prinses Juliana. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat de opening van do Stalen-Generaal voor het eerst plaats had in de gerestaureerde Rid derzaal op 20 September 1901. VALSCHE MUNTERS VEROORDEELD. Vervaardigers van Engelsch bankpapier. De Rotterdainsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan tegen de drie perso nen, die terecht hebben gestaan wegens hel vervaardigen van valsche Engclsche vijf- ponds bankbiljetten. Dc boekbinder W. B., die de biljetten heeft vervaardigd, is tot vier jaar gevangenisstra.7 veroordeeld, de eisch was vijf jaar, terwijl de koopman J. B de J. gestraft is tot 1 jaar er. C maanden gevangenisstraf. Een neef van W. B., een teekenaar, die de biljetten zou hebben bijgewerkt, iu vrij gesproken. DE ALASTRIM. Te Delft. Tc Delft zijn Woensdag vier patiënten in het gasthuis opgenomen. Er worden thans vijftien patiënten in het gasthuis ver pleegd. Te Rijswijk. In een woning aan de Brasserkade on der Rijswijk, bij Delft, is bij zes kinderen alastrim geconstateerd. DE GEFINGEERDE BEROOVING TE DEVENTER. Behandeling voor het Arn- liemsche Hof, Gistermorgen werd voor het gerechtshof le Arnhem voortgezet de behandeling van den gefingeerden roofoverval le Deventer. Tegen den jongeman S., die zich aan een boom had laten vastbinden, werd zes maanden gevangenisstraf geëischt en tegen den medeplichtige S.. die hem had vast gebonden, en er met het geld 1500) van door was gegaan, twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. DRENTE EN DE DROOGTE. Tengevolge van de langdurige droogte is het water in de scheepvaartkanalen en wij ken in Oost-Overijsel en Zuid-Oost-Drente zeer laag. De schcep\aart ondervindt daar van zeer veel hinder, vooral hij het pas toeren en bij het laden in plaats wij ken. Men kan bijna nooit zonder groote moeite en het gebruik van lieren uit die wijken varen naar de grootere scheepvaartkana- leu. Nog geen vergunning voor oen permanente lucïitdieust. Naar aanleiding van de vluchten naar Ned.-Indië en terug, waarvan dc eerste he den is aangevangen deelt het Dep van Wa- terstaat het volgende mede Voor het vliegen naar Ned. Indic en terug j is, zooals bekend, toestemming noodig van j dc regeeringen der verschillende landen,, waarover gevlogen on waarin geland wordt, j Deze vergunningen werden aanvankelijk voor de verschillende vluchten afzonderlijk gevraagd on verkregen. In den aanvang van dit jaar zijn pogingen gedaan om toestemming to verkrijgen om J dc vluchten, die thans zijn aangevangen, zonder onderbreking te doen overgaan in een volledig geregelden luchtdicnst. Deze pogingen hebben nog niet het gcwenschtc resultaat opgeleverd. Langestraat Telef 115 er-I iwj-via röfie* -■t vu ~tSè 'Ét' fir 1 Gegriefde jongedame: 't Is gewoon een schandaal, kruier ik sta hier nu al zeker twintig minuten te wachten op een trein die een uur geleden al had moeten vertrekken. (London Opinion.) Heud nooit iemand voor onverbeterlijk, ook niet u zeiven. Naar het Engelscb van L A. T. OUILLER-COUCH. Hce het thans in ons blad ge- eindigde feuilleton tot stand kwam. Een verhaal van den schrijver zelf. 'Juist na dit onderzoek kwam de heer Broad, Nederlandsch consul te Falmouth, binnen, vergezeld van de kapiteins van twee Nederlandsche Oost-Indië-vaarders, die op dat oogenblik te Falmouth lagen. Een van hen vroeg dadelijk: „Is het Klaas Lammerts"? Toen men hem vertelde, dat het de „Cosmopoliet" was. zeide hij: „Ik geloof het niet. De „Cosmopoliet" kon hier eerst over ongeveer 14 dagen zijn. Het moet het schip van Klaas Lammerts zijn." De predikant, die toen juist binnen kwam. toonde een vodje flanel, dat hij opgeraapt had. met het merk 6 K. L. „Aha." zeide do Hollander, „het is al zoo. Het moet de „Jonkheer" zijn." Doch tijdens het onder zoek was de naam „Cosmopoliet" gewor den, zoodat de zaak was afgeloopen. Op den volgende Vrijdag echter, vervolgt de predikant, toen de heer Broad en deze Nederlandsche kapitein nog eens te Mul- lyon kwamen, was het eerste, dat hun ge toond werd, een stuk perkamentpapier, dat Intusschen was gevonden en dit was niets anders dan het vrij metselaarsdiploma van Klaas Lammerts. Er was dus geen ruimte meer voor twijfel. Het schip werd vastge steld als te zijn de „Jonkheer Meester van de Wall van Puttershoek", kapitein Klaas Lammerts, G50 registerton, op de thuisreis van Oost-Indie, met een lading suiker, kof fie, specerijen en Banka-tin. De waarde van het schip zou ongeveer zijn 40,000 a 50.000 pond sterling. Vermeld moge worden, dat in don namiddag voor de schipbreuk men had waargenomen, dat het schip verschil lende malen niet door den wind kon ko men, toen het trachtte van de kust af te houden en in het algemeen deed, alsof het door een zeer onhandige bemanning werd bestuurd. Alles bij elkaar genomen, hadden do mcnschen aan den wal zware vermoe dens gehad van muiterij of \an oen bui tengewoon soort wanorde aan boord; maar hiervan werd nooit iets met zekerheid he kend. Dit verhaal was nauwelijks door mij ge lezen of het was reeds opgenomen in het plan van mijn roman, dien ik reeds eenige maanden veronachtzaamd cn bijna verge ten had. Maar de academietijd, waarin ik mijn eindexamen moest al leggen, was zeer gebonden en er ging een jaar voorbij, eer ik met mijne ontdekking mijn voordeel kon doen. Den volgenden Augustus was ik te Pet- worth in Sussex, op kamers bij een klok kenmaker. wiens winkel aan de markt stond. Pet worth is stil; en ik kende toen tertijd nauwelijks iemand in de stad. Zij heeft echter prachtige omstreken cn op een heeten namiddag kun je wel iets slechlers doen dan languit liggen op do hellingen boven het bosch <-n rooken en niets uitvoe ren. Er is vooral een kleine weide, dicht bij het monument achter in het park en juist even buiten het park, waar ik vele uren heb gesleten, kijkende over het blauw- getinte landschap naar Blackdown en lang zaam aan mij bezinnende over mijn boek. 'Eindelijk het was in September liep ik bij den papierhandelaar aan en kocht een stapel heele vellen best schrijfpapier. Een reizend wassenbeeldenspel was aan liet oprichten van zijn tent op het plein voor mijn venster op den morgen, toen ik men stoel aantrok en opgeruimd schreef: „Doodemans Rots" (een roman) door O, bo venaan liet eerste vel papier. Deze letter was mijn oude letter van de verzen in het „Oxford Magazine" en tot den titel had ik eenigen tijd eerder reeds besloten. Toen ik met eenige vrienden aan de kust van Corn wall vertoefde, werd er een pic-nic gehou den op het strand en daar toonden zij mij een pilaar-vormige rots, die zich stout uit het zand verhief cn die geaderd was met zonderlinge roode strepen, die op bloed vlekken geleken. „Ik zou wel een verhaal over die rots geschreven willen zien", had een van de dames gezegd, „iets echts bloed dorstigs". „Doodslag Rots" zou een goede naam zijn. Mijn naam werd echter ontleend aan de „Dodman", plaatselijk geheeten „Deadman", een vooruitstekend gebergte oostelijk van Falmouth tusschen de Beryan cn St. Austell baaien. Ik had twee bladzijden volgeschreven, toon de kopermuziek van het wassenbeel denspel losbarstte en mij verjoeg. Ik volgde den weg naar het station, de eenige saaie weg te Petworth cn daarom juist door mil gekozen. Meer dari de helft van hetgeen ik dien morgen had geschreven, werd weer vernie tigd, maar ik voelde destijds toch. dat de onderneming goed van stapel liep. Ik had langzaam maar gemakkelijk geschreven, en meende natuurlijk, dat ik mijn roeping ge vonden had en altijd in slaat zou zijn ge makkelijk te schrijven ijdele gedachte! Want ik heb is zes on een half jaar de vlotheid van dién morgen geen zesmaal weer gehad. Toch bleef ik levendig belang stellen in mijn verhaal cn schreef er ge stadig aan, zoodat ik boek I vóór mijn te rugkeer naar Oxford af had. Het verwon derde mij echter, dat, in weerwil van mijne belangstelling in het werk. het verhaal tnij weinig of geen aandoening gaf. Slechts éénmaal ging er een werkelijke rilling over mij heen cn dat was, als dc jonge Jasper de pet van den matroos vindt. Waarom dit hier het geval was en niet op andere plaatsen, gaat mijn verstand (e boven. La ter heb ik verschillende bladzijden meteen bevende pen geschreven en in droevige buien van smart, cn. na herlezing, heb ik die gedeelten gewoonlijk weer moeten ver scheuren. Indien een schrijver, hij herle zing, bij eenig deel van zijn boek moet schreien of lachen, mag hij er vrij zeker op rekenen, dat het goed is. Boek I juist de helft van het verhaal was dus klaar en werd weggelegd. Ik moest toen in Oxford lezingen voorberei den; maar dit was niet de eenige reden. Om de waarheid te zeggen, had Ik mijn verhaal tamelijk mooi in elkaar gedraaid, maar het. weer uit elkaar te draaien lag buiten mijn vermogen. Toen het boek ver schoen, verklaarde de crïtiek het eerste deel voor veel beter dan het tweede en men had gelijk; want boek II is weinig meer dan met geweld doorhakken van een aan- lal knoopen. die in een opgeruimde stem ming waren gelegd; en ik moet bovendien erkennen, dot de lange arm van het toeval le hulp werd geroepen om een groot deel van dat doorhakken voor mij te doen. Echter lag het onvoltooide handschrift in de la van mijn schrijftafel; cn lk keerde terug tot Virgilius en Aristophanes en krabbelde steeds meer verzen voor het „Oxford Magazine". Geen van mijn vrien den wist destijds van mijD uitstapje op het terrein der fictie; maar een van hen bezit het scherpste oog in Oxford, en, met een juist even merkbaar knipje van het oog, vroeg hij mij plotseling, op een avond te gen het einde van den cursus, of ik begon nen was, een roman te schrijven Het schot was uitstekend gericht en ik gaf mijn handschrift dadelijk over, zooveel te Mij- der, omdat ik in zijn goed oordeel geloofde. Don volgenden morgen verzekerde hij mij, dat hij den halven nacht opgezeten had om het t6 lezen. Mij zag er anders nog al frisch uit, maar hij doorstond het kruisvuur met glans <'ii drong er op aan, dat ik het ver haal zou beëindigen. Verrukt als ik was, zou ik alles hebben willen beloven en da delijk aan het werk tijgen, om de rest. van het'verhaal uit te denken; maar eers: met de Panschvacantie heb ik het boek vol tooid, in een boerderij te Bastwater. De volgende stap was het vinden van een uitgever. Mijn eerste hoop was gevestigd op mijn vriend, den heer Arrowsmith tc Bristol, die (naar ik hoopte) zich mij zou herinneren als redacteur van de „Cl i Ro man"; maar het boek was zeer zeker te lang voor zijn spoorweg-bibliotheek en uit die overweging besloot ik, het met de uitge vers van „Treasure Island" te probeeren. De heer Lyttelton Geil, van de Clarendon pers. was zoo goed mij een introductie brief te geven: het handschrift ging naar le heeren Cassell Co., en ik vrees, dat het eind \an mijn verhaal neg eentoniger moet zijn dan hei begin. De heeren Cas sell namen het boek aan en hebben ook al de volgende boeken uitgegeven, EINDE. ..üJ:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6