GIESSEN—NIEUW KERK" IN REVISIE DE ZAAK VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF Nog geen nieuwe gezichtspunten 99 De president wil in 4 dagen het verhoor do'en afloopen Men meldt ons uit Amsterdam: Het Gerechtshof te dezer stede is gister aangevangen met de behandeling in revisie van do geruchtmakende moordzaak van Giessen—Nieuwkerk. Over de voorgeschie denis en de feiten, welke er toe geleid heb ben dat deze zaak, die reeds in hoogste in stantie was afgegaan, opnieuw aan het on derzoek van een rechtscollege wordt onder worpen, hebben wij reeds uitvoerig het een en ander medegedeeld. Te kwart voor tien, als de eerste ver slaggevers de ruime zaal van het Gerechts hof betreden door een achterdeurtje! is deze nog geheel leeg. Door een achter deurtje, want de hoofddeur bij de trap is voorloopig op hoog bevel „geblokkeerd", ten einde een te vroegtijdige invasie van het publiek, dat „op een kaartje" binnen mag. te voorkomen. Naast den zetel van den president is een tafeltje geplaatst, dat het gewicht te tor sen heeft van een lijvigen stapel stukken. Op de Prinsengracht, bij den hoofdingang van het Paleis, staat een bataljon fotogra feu opgesteld, wachtend op de dingen, die komen zullen. De heeren hebben geluk, want te ruim half tien komt het echtpaar Kroon met Vermeer de hoofdgetuigen in deze zaak rustig aanstappen. Even een kleine schrik vanwege de plotseling op hun personen geconcentreerde belangstel ling; dan zegt Kroon, zich tot zijn echtee- noote wendend: „Zeg vrouw, draai je eens even om", de heeren willen je kieken! liet volgend moment staren beiden welwillend naar de op hen gerichte lenzen Tegen tien wordt in de Hofzaal het pu bliek op de groote staantribune toegelaten, tegelijkertijd vult de zaal zich met de kleine honderd opgeroepen getuigen, terwijl ook in do advocatenbanken tal van leden der balie plaats nemen. Inmiddels zijn ook de verdedigers van Klunder en Teunissen. de heeren Mr. H. H. Roobol en D. den Hollander in de zaal ver schenen. Te kwart over tien wordt eerst Klunder door een veldwachter binnengeleid. Zoo met een ouderwetsch brilletje op den neus maakt hij den indruk van een gemoedelij ken burgerman. Zichtbaar nerveus onder houdt hij zich met zijn verdediger. Evct> later wordt Teunissen binnengeleid, die- er vrij gesoigneerd uitziet. ICnhn kijkt hij de zaal rond en knikt af en toe lachend naar bekenden. Vervolgens betreedt het „publick op de kaartjes" de zaal. Te 10.20 uur staat plots de geheele zaal overeind, het is het oogenblik dat het Hof binnentreedt. Het college is als volgt sa mengesteld: President Mr. Joh. M. Jolles; raadsheeren Mrs. J. Wiarda cn W. Boekhoudt; bijzittend raadsheer Mr. J. G. Meilink; advocaat- generaal Mr. P. M. F. Bauduin; griffier Mr H. E. Vlaanderen. Nadat de president zich op de forraecle wijze overtuigd heeft dat het werkelijk Klunder en Teunissen zijn, die in de ver- dachtcnbank hebben plaats genomen, deelt hij mede, dat. het in zijn bedoeling ligt, in vier dagen het getuigenverhoor af te maken t.w. heden, morgen (Vrijdag), alsmede a.s. Maandag cn Dinsdag. Het grootste deel der getuigen wordt dan voorloopig naar huis gestuurd. Het onderzoek vangt dan aan met het verhoor der verdachten. Pres.: „Blijft 11 volhouden, dat u beiden onschuldig bent?" Verd. Teunissen: „Daaraan behoeft u geenszins to twijfelen, Edelachtbare. Waar om staan wij, die altijd de waarheid heb ben gesproken, te boek als leugenaars?' Pres.: „Maar Klunder,al dat bewijsmate riaal!" Klunder: „Dat is door de Rechtbank klaar gemaakt! Heusch, meneer, ik sta van dien moord even ver af als U!" De president gaat met dezen verdachte dan de verschillende omstandigheden na, waarbij Klunder, die timmerman van be roep is, meedeelt dat hij op het tijdstip van den moord niet in geldverlegenheid was. Hij werkte aan dc lijn Dordrecht-Hardinx* veld en heeft de halte Giesscn-Nieuwkerk nooit gezien. Pres.: „Droeg u ten tijde van het gebeur de ook <il een bril, u weet dat dit punt een rol speelt in de zaak." Klunder: „Als ik een bochel had, zou die ook een rol spelen!" (gelach). Pres.: „En u, Teunissen, bent u ook on schuldig?" Verd. Teunissen: „Mijn veroordeeling is het werk van krankzinnigen!" Voorts deelt Teunissen mede. dat zijn loon op 3 Augustus 1923 50 vast per week bedroeg. Op den avond van den moord had verd., die in 1923 uitvoerder was in dienst van zijn zwager Stuy, een paar honderd gulden op zak. Ook hij was aan de lijn Dordrecht— Hardinxveld werkzaam en moest dit geld aan zijn arbeiders uitbetalen. De geheele som was zijn eigendom. Pres.: „Dat geld was tocli van Stuy!" Verd. T.: „Absoluut niet, 't was van mij. Ook verd. T. heeft de halte Giesson- Nieuwkerk nooit gezien. Dan komt het bekende „vroolijke avondje" bij de Kroons ter sprake. Volgens verkla ringen van Klunder wilde Teunissen naar Dordrecht, maar vrouw Kroon verzocht hem te haren huize te blijven slapen. Klun der keek toen waarschuwend naar Teu nissen, wetend dat deze veel geld op zak had. Hij slaagde er in Tclr-iisséh'naar E;-i- tcn te krijgen, 't was toen ongeveer elf uur. Klunder sprak Teunissen van zijn wantrou wen in de Kroons. „Ze kunnen jo wei eens meppen," heeft hij gezegd. Hoogstens een kwartiertje zijn we buiten geweest, aldus de verdachten. Beiden zijn toen naar binnen gegaan en hebben het feest voortgezet. Tc half een of iets later verlieten Klunder en Teunissen het huis der Kroons. Beiden begaven zich naar het kosthuis van Klunder, die eenigo huizen verder woonde. Teunissen heeft toen aan Klunder zijn portefeuille overgegeven, waarna eerstgenoemde met zekeren Ver meer, die in de kost was bij de Kroons, naar het huis van dezen terugkeerden. Nadat president mr. Jolles vervolgens de heeren mr. M. van Aken, rechter in de ar- rondissemcnts-rechtbank to Dordrecht en den heer J. A. Tienstra, inspecteur van po litie te Sliedrecht, die zich beiden zeer veel moeite hebben gegeven om klaarheid in deze zaak te brengen, verzocht heeft dc zit ting te willen bijwonen, om, waar noodig, verklaringen aan te vullen, treedt getuige C. II. Geudekgr, redacteur van „Het Volk" voor het hekje. Op vragen van den presi dent deelt get. mede, dat hij vrouw Kroon uit eigen beweging in Rotterdam had opge zocht, omdat hij zich, voor de zaak Giessen- Nieuwkerk interesseerde. Aanvankelijk wil de vrouw Kroon niets zeggen er zijn zoo veel menschen bij mij geweest-, klaagde zij doch kort hierna deed zij de opzienba- icnde mededeeling dat zij voor de recht bank onder pressie gelogen had. Later kwam toen het cahier ter sprake, op ver zoek van haar man heeft vrouw Kroon dit cahier, waarin zij het geheele relaas van haar wedervaren na den moord cn haar herroeping van haar bezwarende verklarin gen had opgeschreven aan get. voorgelezen. Get. dacht aanvankelijk dat dit cahier „vcrsch uit de pen" was gevloeid, latei- hoorde hij echter dat vrouw Kroon reeds twee jaren aan dit relaas gewerkt had. Het verhoor van den heer Geudekc-r was hiermede voorloopig geëindigd, waarna do heer C. P. Stuy, zwager cn destijds werkge ver van Teunissen. Get. verklaart dat hij het als zijn levenstaak beschouwt, deze bei de verdachten te rehabiliteeren. Get. doet dan mededeeüngen nopens dc verdiensten der verdachten cn hun werk. Teunissen was strikt eerlijk; Klunder was een goed vak toen Rijksrechercheur De Jong toegevoegd, die zijn onderzoek aanving en daarover rapporten uitbracht. Naar aanleiding hier van, heeft getuige Klunder cn Teunissen twee jaren na den moord opnieuw doen arresteeren, terwijl ook de Kroons preven tief werden gezet. Pres. Waarom heeft De Jong de vcr- hooren der verdachten gehouden en niet dc rechter-commissaris-, onder wiens onmid dcllijk bereik de verdachten toch waren Get.Dit was in het belang van het on derzoek (gelach). Pres.: En vindt u dat juist? 't Komt mij eigenaardig voor De mogelijkheid bestaat dat Do Jong door strikvragen en onder pressie de verdachten verklaringen heeft afgedwongen en het resultaat hiervan heeft medegedeeld aan den rcchler-comrais- saris Get.„Maar de mchter-commissaris heeft ook zelfstandig gehoord. Do bedoeling van de verhooren door De Jong was, op de bes te wijze het belang van verdere recherches te dienen. Pres. Maar het is maar goed dat de rechters-commissaris hun bevoegdheid op dit gebied niet te \cel delegeeten. Prs.Is het U bekend dat Kroon later op zijn oorspronkelijke verklaring, dat hij den hamer van iemand had gekregen, is teruggekomen Get.Dat heb ik gehoord. Pres.Heeft de Rechtbank te Dordrecht de teruggave aan Kroon van clen hamer be volen Get.De Rechtbank achtte het veiliger om den hamer vast te houden. Pres.Zij had bijvoorbeeld van dit stuk de vernietiging kunnen bevelen. Get. Dat had zij kunnen doen maar dat is niet gebeurd omdat het niet onmogelijk was dat er in deze zaak nog wel eens het een en ander kon geschieden (groote vroo- lijkheid). Pres. Zijn de rapporten van rechercheur De Jong aan het dossier toegevoegd Get. Neen (verbazing in dc zaal). Pres. Dus de verdediging heeft er geen kennis van kunnen nemen Get. Neen. Pres. Dat was dus een geheimzinnig dossier. Dc verdediging wist dus niet hoe de bezwarende verklaringen van dc Kroons waren afgelegd Wanneer heeft vrouw Kroon haar bezwarende verklaringen inge trokken Get. Zij is tijdens de instructie bij mij geweest, zich op de borst slaande en uit man, doch hij dronk wat veel. Een band tus- schcn beiden bestond er niet, anders had roepende dat Klunder cn Teunissen on- Tcunissen een paar weken na den moord schuldig waren. Ik was hiervan zoo onder Klunder niet ontslagen. Teunissen heeft den indruk dat ik op dat oogenblik werke- voor get een tiental werkjes opgeknapt; hijlijk aan do onschuld van Klunder en Teu- was altijd prompt met afrekenen. j nissen geloofde. In het kabinet van den Raadsheer rnr. Wierda: Heeft vrouw j rechter commissaris heeft zij die intrekking Kroon U vergiffenis gevraagd? van haar bezwarende verklaringen weer Get. Stuy: „Ja, zij huilde als een kindherroepen cn gezegd dat die verklaringen alle aanwezigen waren trouwens onder den wel juist waren geweest. Die herroeping indruk. Mr. Roobol: „Hebben do zes advocaten, die in deze zaak gemoeid zijn, ooit over geld gepraat om getuigen te bewerken?" Get: Nooit! Hierna treedt dr. J. A. A. Striicker, arts te Dordrecht voor het hekje, die indertijd dc gerechtelijke schouwing op het lijk van den spoorweg wachter dc Jong verricht heeft De bode brengt den noodlottigen ijzeren ha mer cn de pet, welke het slachtoffer droeg, ter tafel. Get. deelt mede, dat de hamer precies paste in de kaakwonde{ welke het slachtof fer was toegebracht Volgende getuige is Dr. G. J. van Meurs, dierecteur van den Keuringsdienst van Wa ren te Dordrecht, die de bewuste pet onder zocht heeft. Get. desk. deelt mede, dat hij op de pet bloedsporen had aangetroffen. Op een vraag van mr. den Hollander ver klaart desk. voorts, dat de verf van de Jong's kippenhok en die, welke is aange troffen op de jas van Boxmeer( die aanvan kelijk als verdacht van den moord was ge arresteerd, doch later op alibi is vrijgela ten) wel gelijksoortig was; desk. durft ech ter niet zeggen dat er geen onderscheid in de verf was. Hierna treedt voor het hekje getuige II Muis, fabrieksarbeider te Hardinxveld. Get. heeft een slr-ute/ uit de broek van het slachtoffer zien hangen, hij heeft dit voor werp toen met de pet van het slachtoffer op de regenbak van het seinwachtershuis gelegd. Get. cn Kras, dio het lijk het eerst vond, hebben het op een ladder vervoerd. Raadsheer mr. Wiarda: „Was Kras erg ontdaan, toen hij het lijk govonden had?" Get. Mu s: „Daar heb ik niet zoozeer op gelet". Mr. Wiarda: „En hoe reageerde vrouw de Jong. toen zij hoorde dat haar man dood was?" Get.: „Erg zenuwachtig, maar ik ben toen direct doorgegaan om den dokter te halen." Get. J. D. van Weeldcn, arbeider te Har dinxveld, zegt Kras op den ochtend na het vinden van het lijk te hebben gezien. Ook vrouw de Jong heeft hij gezien, kort nadat zij wist dat haar man vermoord was. Bei den waren erg ontdaan, aldus get. Getuige J. Dogterom, wegopzichter bij de Nederlandsche Spoorwegen, deelt mede, dat hij chef was van den verslagcne. De ont vangsten van den dag moest de Jong des avonds afdragen. Een model van den be- wusten hamer wordt, naar get. meent, bij de spoorwegen niet gebruikt, ook niet op de locomotieven. De laatste goederentrein moest omstreeks twaalf uur het baanvak bij Giessen-Nieuwkcrk passeeren, daar ech ter de goederentreinen niet geregeld loopen, weet get. niet hoe laat precies de trein in den moordnacht gepasseerd is. De volgende getuige is mr. A. J. Kronen berg, substituut officier van Justitie te Dordrecht. Getuige is niet van den aanvang af in de zaak gew eest, zijn onderzoek begon op 7 Augustus 1923 met een huiszoeking bij Kras. Kort daarna, in 't laatst van Augustus, had get. Klunder en Teunissen op verklaringen van Mijnster laten arres teeren. Beiden werden echter weer vrijge laten. Hierna heeft getuige den procureur-ge neraal in den Haag om een flinken recher cheur gevraagd, die naar aanleiding van verschillende nieuwe vermoedens, o.a. te gen Kras en tegen Boxmeer. Getuige kreeg was door haar geschied uit vrees voor Klunder cn Teunissen, vooral voor den laatste. Prs.Had zij voor die laatste herroeping weer met rechercheur Dc Jong gesproken? Get. Dat weet ik niet. Mr. Roobol Het staat in dc stukken Pres.Inderdaad. Na de pauze wordt dc heer mr. A. C. Kronenberg, substituut-officier van justitie lo Dordrecht, door de verdedigers onder vraagd. Mr. Den Hollander vraagt waarom get. nooit maatregelen genomen heeft tegen Vermeer. Get.Het heeft een punt van overwe ging uitgemaakt om Vermeer wegens weln- ced te vervolgen, ik heb dat echter nog aangezien. Mr. den Hollander Maar U weet dat Ver meer U herhaalde malen voorgehouden heeft hoe mis U was met Uw vermoedens o.m. heeft hij U dit in een brief uiteengezet. Vermeer heeft er in dien brief, geschreven toen hij in voorarrest zat, nadrukkelijk op gewezen, dat dc Kroons met hun bezwa rende verklaringen logen. Een en ander had U toch later aanleiding moeten geven om Vermeer wegens meineed te vervolgen. Waarom deed U dit niet Get.Ik vond daar geen termen voor. Dan krijgt verdachte Teunissen gelegen heid mr. Kronenberg vragen te stellen. Waarom ben ik gearresteerd, vraagt hij? Mr. Kronenberg Op den inhoud van het dossier. Verd. Teunissen Noem daar eens iets van Get,De verklaringen van Mijnster, Bouwmeester enz. Als Teunissen den officier dan in scherpe bewoordingen aanvalt, verzoekt de presi dent hem, zich te matigen. Naar aanleiding van enkele vragen van verdachte Klunder aan den Officier merkt dc president op, dat hij het toch wel vreemd vindt dat de intrekking tijdens de instructie door vrouw Kroon van haar be zwarende verklaringen in het bijzijn van de verdachten verzwegen is. Verd. Klunder (tot mr. Kronenberg) „Terwijl U het geheele geheime dossier kende, durfde U levenslange gevangenis straf tegen ons te vragen Pres. „Vergeet niet, Klunder, dat ieder een kan dwalen. Je wilt toch niet zeggen, dat de officier te kwader trouw heeft ge handeld Verd. Klunder,,'t Ging niet aan om ke rels in de kracht van hun leven op zulke gronden levenslang naar de gevangenis te willen zenden Ik wil aannemen, dat mr Kronenberg te goeder trouw is geweest, maar ik kan mij zijn houding niet begrij pen". Pres.(tot mr. Kronenberg)„Vermeer heeft altijd de onschuld der verdachten volgehouden, alleen sprak hij later over het afwezig geweest zijn van Klunder en Teu nissen van „geruimen tijd". Hebt U nooit gevraagd of in dien zoogenaamden gerui men tijd de verdachten den moord hebben kunnen plegen Get.„Ik meen wel dat ik dat gevraagd heb, ik geloof echter dat Vermeer zich toen met. de beantwoording op de vlakte heeft gehouden. Pres.,,'t Is heel jammer dat er op dat begrip „geruime tijd" door niemand is in gegaan. Ik begrijp dat eerlijk gezegd niet goed Een suggestief verhoor. De volgende getuige is mr. J. Bentford van Valkenburg, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht. In 1925 heeft mr. Bentford toentertijd als rcchter-commissaris, voor het eerst in de zaak gewerkt. Klunder, Teunissen en dc beide Kroons zaten toen gevangen. Get. had toen reeds kennis genomen van de rapporten van De Jong. Get. heeft goedge vonden dat De Jong zou trachten de ver dachten tot een bekentenis te brengen. Hij deed dit in het belang van het onderzoek. Pres.„De wijze, waarop de Jong ver hoorde was U onbekend Get„Ja". Pres.„Daar zat nu juist het gevaar in, de Jong kon gebruik maken van strikvra gen. De Jong heelt van dio verhooren rap porten opgemaakt, hebben deze U nooit den indruk gegeven dat hij te ver ging Get„Neen, president" Pres.„Zou U op een dergelijke manier geïnstrueerd hebben Get.„Waarschijnlijk niet". Pres.„Dat zijn toch geen methodes. Het verhoor van De Jong is, dat blijkt uit zijn rapporten, suggestief geweest! U had bij het verhooren der verdachten een leiddraad aan de rapporten Get.„Dat is zoo". Pres.„En do Jong woonde de vodiooren bij niet als veldwachter om de orde te bewaren, maar hij bemoeido zich er mee De kwestio van den hamor. Dan komt de kwestie van den hamer ter sprake. Pres.„Vindt U het niet vreemd, dat Klunder cn Teunissen, dien avond bij de Kroons terugkomend, gezegd zouden heb ben We hebben den haltechef van Giessen Nieuwkerk met een hamer vermoord cn den hamer op de plaats laten liggen! (vroo- lijkheid in de zaal). Acht U het aannemelijk dat verdachten een dergelijke verklaring afgelegd hebben? En toon vroolijk het feestje hebben voortgezet (gelach). Get.„Er moest toch een verklaring zijn- Pres. „Ja, en daarom hebben zij er bij gezegd, dat zij den haltchef de hersens iiadden ingeslagen. Misschien hebben zij er ook zijn leeftijd nog bij vermeld (groote hilariteit). Get. Bentford van Valkenburg zet dan verder den gang van het onderzoek uiteen en vertelt hoe vrouw Kroon in zijn eigen kabinet haar oorspronkelijke belastendo verklaring weer hersteld heeft. Terecht of ten onrechte, aldus get., maar ik kreeg op een zeker oogenblik den indruk dat vrouw Kroon de waarheid sprak Pres.: Zat De Jong er toen ook bij? (hi lariteit). Get.: Dat geloof ik wel Pres.: In die rapporten staat ook dat, als Teunissen driftig is, hij iemand is, die tot alles in staat is? Get.: Inderdaad. Pres.: En waarom gaan ze halverwege een half uurtje fietsen om in te breken in een huis, waar misschien het minste uit de heele buurt te halen is F.n als ze dan den seinhuiswachter bij den paal zien, worden ze opeens driftig on slaan ze hem dood! (Groote vroolijkheid.) Horatius geciteerd. Als de president de verdediging vraagt of deze heeren den getuige nog iets te vra gen hebben, citeert mr. Roobol Horatius „Nee ludisse puderet, sed non incidere lu- dum" Ik hoop, aldus mr. Roobol, dat deze ge tuige mij nog eens zal zeggen: Dat ik ge speeld -heb, berouwt mij niet, maar dat ik niet ben opgehouden met spelen (n.l. met menschenloven6). Pres.: Bewaar dat maar voor uw verde diging. (Gelach.) Gngunstigo verklaringen omtrent Tennissen. Vervolgens wordt als getuige gehoord dr. B. Vos uit Hellendoorn, die mededeelingcn doet over den agent Mcintjes De volgende getuige is de heer M. Hoeksma, adj. directeur van de gevange nis tc Dordrecht. Get legt omtrent Teu nissen ongunstige verklaringen af. In een rapport aan den voorzitter van bet college van regenten heeft get. hem o.m. een bruut en oen beestmensch genoemd. Pres.- Kunt u zich niet voorstellen, dat iemand, die onschuldig gevangen zit, bui ten zichzelf geraakt? Got.: Jawel. Pres.: Dan was uw rapport ook al een geheim stuk wel wat lichtvaardig, niet waar? Get. Hoeksma vertelt verder, dat Kroon hem gezegd heeft: Herinnert u zich, dat u mij in de kerk verboden heeft te hoesten, dat was voor mijn vrouw om haar een tee- ken tc geven, dat zij haar verklaring moest intrekken. (Beweging en vroolijk heid.) Teunissen verwijt dan in opgewonden bewoordingen den rechter-commissaris mr. Bentford van Valkenburg, dat hij toegela ten heeft, dat hij en Klunder door leugens van anderen in het ongeluk zijn gestort. Pres.: En daarom hebt u in het Huis van Bewaring getracht de zaak weer met listen en leugens aan het rollen (e krijgen, ten einde al het mogelijke te probeeren om uw onschuld aangetoond te krijgen. Teunissen; 'Ja, we hebben goede leer meesters gehad! (Beweging in «de zaal.) De Jong als getuice. Volgende getuige Is J. M. F. de Jong, rijksrechercheur van politie. Sindö Nov. 1924 heeft get. in opdracht van mr. Kronenberg in de zaak Giessen— Nieuwkerk gewerkt. Hij kwam al heel gauw op het spoor van Klunder en Teunis sen. Zoo heeft hij in Deventer zekeren Van Oosten in den arm genomen. Van zijn re cherches maakte hij rapporten op, welke hij zond aan mr Kronenberg. Pres.: Waarom maakte u geen proces sen-verbaal op? Get.: Nu ja, een rapport of..t x Pres.: Tusschen rapport en proces-ver baal is een groot verschil. Get. deelt mede, dat als gevolg van zijn rapporten Klunder, Teunissen, de Kroons en later Vermeer gearresteerd zijn gewor den. Pres.: En toen de rechtsingang verleend was, hebt u uw bemoeiingen toch niet op gegeven, doch nanst den rechter commis saris gewerkt. Vindt u dat niet vreepid voor een rijksrechercheur? Got. Do Jong: 't Was opdracht. Weer komt dan de kwestie van den ha mer ter sprake .Pres: Naar aanleiding van het feit, dat vrouw Kroon op 3 Maart verklaard had, dat de hamer van haar en haar man was en dat Klunder cn Teunissen van elven tot kwart vóór één weg waren geweest, hebt u zich tot Kroon gewend, nietwaar? Get.: Ja en toen heeft Kroon gezegd, schrijf het maar op een briefje pn als mijn vrouw dat onderteekent, geloof ik het. Pres.: U hebt toeri dat briefje geschre ven? Get.: Jawel. Pres.: Waarom hebt u bij de confrontatie tusschen Klunder en Teunissen met de bei de Kroons tusschen de eerste beiden inge zeten; was dat noodig? Get.: Ja, want Kroon zei, dat hij doods bang was voor Teunissen. (Gelach.) Pres.* En bij die confrontatie is niet ter sprake gekomen, dat zij haar bezwarende verklaringen tegenover mr. Kronenberg ingetrokken had? Get.: Neen. Pres.: En bij de confrontatie heeft zr Klunder en Teunissen weer beschuldigd". Get.: Jawél. Een incident. Op een gegeven oogenblik protesteert ge tuigo De Jong er tegen dat Teunissen bin nenmonds „vuile ploert" gezegd heeft. Teunisson: „Och man, ik zei niets". Pres. (tot get.): „U hoort meer dan wij (gelach). Daarna bespreekt de president de om standigheden, waaronder Teunissen in 193 weer gearresteerd is, daarbij opmcrkenc." dat het toch een eigenaardige manier vaj onderzoek is, om tegen den een te zeggen als je maat nu bekend heeft, en gezcg< dat jij dc moordenaar bent, wat zeg ji dan? Get. ontkent dit. Theunisscn: Hij heeft het me uit ee: schrift voorgelezen: Ik Christiaan Klundei verklaar, dat Teunissen den moord begaai heeft! (beweging). Pres.: Is het waar, dat u de Kroons me een vervolging wegens abortus bedreig" hebt? Get.: Ja. Pres.: Waarvoor was dat noodig? Get. haalt zijn schouders op. Scherpe critiek op Do Jon* Als getuige dan vertelt, hoe volgens d verklaring van Kroon dc hamer gemaak is, merkt de president op: „Maar ieder, di hersens heeft, kan zien, dat het zoo nie gebeurd kan zijn." Get.: „Maar wie zegt me, president, da do hamer die u me vertoont dezelfde is. (gelach en protest in de zaal). De president verwijt get. dan, dat lii Kroon op schrift heeft gegeven, hetgcei deze voor het gerechtshof te Den Haai verklaren moest. Ook de advocaat generaal laakt deze han delwijze in zeer scherpe bewoordingen. Pres.: U bent ook bij de arrestatie van Vermeer geweest, nietwaar? Get.: Jawel. Pres.: En wat heeft u toen over den ha mer gezegd, u had die toch in een acte- tascli bij u? Get.: Ik heb Vermeer gevraagd of hij den hamer kende, waar Kroon geregeld ijs mco klopte. Vermeer antwoordde hierop bevestigend. Pres.: En u hebt Vermeer den hamei- toen niet laten zien? Get.: Neen, dat is heel jammer geweest. Pres.: En u hebt De Jong, niettegen staande dat do verdachten voor den rech ter-commissaris gevangen zaten, hen zon der pressie en naar beste weten gehoord? Get,: Dat heb ik gedaan. Sprekend over de kwestie van de fiels- lantarens vraagt de president of getuige aan Kroon den raad heeft gegeven om het roodc en groene glaasje uit zijn lantaarn te verwijderen, omdat Meintjes alleen van witte glaasjes gesproken had. (Klunder zou n.l. een lantaren van Kroon geleend heb ben voor den tocht naar Giessen-Nieuw- kerk). Get.: Er staat zooveel in de kranten! Mr. Roobol: Neen, 't staat in de stukken! Get.: Ja, de heeren zeidon een half jaar geleden al dat zij den waren dader hadden! Mr. Den Hollander: Nu ziet u het, me neer de president, we weten het pas sinds twee maanden! (beweging). Te ruim half zes deelt de president, na dat het Hof eenige oogenblikken in raad kamer is geweest, mede, dat het Hof het niet gewenscht acht om dc Kroon-getuigen te hooren, waarna de zitting geschorst wordt tot hedenochtend. Aan het einde van de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof te Amsterdam, welke gewijd was aan de revisie-behande ling van de strafzaak Giessen-Nieuwkerk. heeft een der verdedigers mr. Roobol er tegenover president mr Jolles zijn spij over uitgesproken, dat gisteren niet mee tot het verhoor van het echtpaar Kroo kon worden overgegaan, aangezien hij va plan was na dit verhoor de Invrljheidste ling van Klunder en Teunissen te vragei Waar hedenochtend met het verboor dt Kroons zal worden aangevangen zal di: waarschijnlijk hot gerechtshof heden ovc het verzoek van mr. Roobol een bcslissic nemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7