ÉN.V. COMPAGNIE LYONN AISE Jg STADSNIEUWS HET ONBEBEIKBARE UIT MOOI AMERSFOORT UTREC/ïT SCHE WEG 10 TELEFOON 179 AMERSFOORT AMERSFOORT FEUILLETON. ONZE LIEVE VROUWETOREN. Uit hot gemeenteverslag. In het verslag van den toestand der ge meente Amersfoort over het jaar 1928 vin den we het volgende over de werkzaamhe den aan den O. L. Vr.toren. Het bovenste gedeelte van hel contrefort heneden den len omloop aan den Noord Oosthoek van den toren (oostzijde) is geheel cn aan de Noordzijde gedeeltelijk afgesteld. Er is verder doorgegaan met het opstel len en afwerken van de bovengedeelten dei contreforts aan den Noord-Oosthoek (Noordzijde) en aan den Noord-Westhoek (Noord- en Westzijde), deze gedeelten waren ieder ter hoogte van 10 M. tot aan den on derkant der waterlijst van den len omloop en waren in April geheel afgewerkt. Noodig bleek het dat ook de 8 tusschen- gedeelten der contreforts beneden den len omloop, de z.g. halfpinakels geheel werden vernieuwd. Nadat hirvan een begrooting was gemaakt in totaal groot 20.000 en dit crediet zoowel door den Minister als doro den Raad was toegestaan, is terstond be gonnen met het vernieuwen hiervan. Aan den Noord-Oosthoek zijn de beide tusschengedeelten der contreforts geheel op gesteld en afgewerkt. Aan den Noord-Westhoek is elk tusschen gedeelte van het contrefort opgesteld ter hoogte van 3 M. en rest van elk nog een hoogte van 2 M. te stellen. Aan den Noord-Oost- cn Noord-Westhoek zijn de ondereinden der contreforts vanaf den bovenkant der plintlijst aan den voet van den Toren tot op 15 M. daarboven gerestaureerd. Van het natuurstecnwerk zijn de oude voegen uitgehakt en opnieuw gevoegd. Van het metselwerk zijn de losse en verweerde gedeelten uitgehakt, opnieuw ingemetseld en afgevoegd. Op den len omloop zijn aan de Noord- en Oostzijde op de 4 poortjes de zandsteenen afdekkingen aangebracht. In een der beide bovenste blinde ramen in den Oostgevel is een raamtraceering ge steld van tufsteen (in het naastgelegen raam is de raamtraceering reeds in het vo rige jaar aangebracht); eveneens is een raamtraceering gesteld in elk der beide blinde ramen aan den Noordgevel. De geprofileerde dagkanten van de beidw blinde ramen aan de Noordzijde cn van de beide bovenste blinde ramen aan de Oost zijde zijn geheel vernieuwd, met om de 10 lagen metselwerk verdeelblokken van tuf steen, ieder ter hoogte van 25 tot 28 c.M.; de geprofileerde metselsteenen hiervoor ge bruikt zijn van oude handvormsteenen op het werk gehakt. De raamvullingen in het middelste blinde raam aan den Oostgevel, waarvan het on derste gedeelte bestond uit metselwerk ter dikte van een halven steen, waar overheen een eiken latei met daarboven metselwerk ter dikte van één steen, welk metselwerk zonder eenige verbinding met de dagkanten was aangebracht, is geheel uitgebroken en hiervoor is een nieuwe raamvulling inge metseld ter dikte van één steen, solide in de dagkanten ingetand en aan beide zijden afgevoegd. In den Noord- en Oostgevel zijn verschil lende gedeelten los en verweerd metselwerk uitgebroken en opnieuw ingemetseld; voor namelijk aan den Oostgevel kwamen vele losse gedeelten voor, hoofdzakelijk ter plaatse waar de kap van de oude reeds lang gesloopte kerk aanslaat op het gevelwerk van den toren. Verder zijn verschillende ge deelten voegwerk uitgehakt en afgevoegd Voor al dit metselwerk zijn oude, van af braak afkomstige en zooveel mogelijk bij passende handvormsteenen gebruikt. Door het inbrengen van de hierboven genoemde nieuwe gedeelten metsel- en voegwerk in don Noord- en Oostgevel kreeg het gevelwerk een bont aanzien, en daar te zien was dat in vroegere jaren het gevel werk door middel van het ruw hakken der steenen ook reeds was schoon gemaakt, is dit thans weer geschied, zoodat het gevel werk weer een gelijkmatige tint vertoonde en een frisch aanzien kreeg. Het steigerwerk aan den Noord- on Oost gevel is voor ongeveer de helft verwijderd en staat thans nog ter hoogte van 18 M. boven den beganen grond. Aan de Zuid- en Westzijde van den toren zijn op den beganen grond ijzeren binten aangebracht als fundeering voor de aan deze zijden te plaatsen steigers en zijn in het gevelwerk eenige klauwankers met oogen aangebracht, voor het vastzetten der steigers. Aan de Zuidzijde is ter plaatsen van de in dit jaar gesloopte oude woning het ge velwerk van de pleisterlaag ontdaan en eenige beschadigde gedeelten metselwerk uitgehakt en opnieuw ingemetseld. In de spits zijn eenige gaten in den ouden loodzoldcr en eenige gaten in de loo- den goot op den derden omloop gedicht. JONG. HERVORMDEN. De Wintercampagne. In de Amcrsf. Kerkbode lezen we, dat in de Bestuurs- en Ledenvergadering van bo vengenoemde vereeniging ten opzichte van de Wintercampagne o.a. het volgende is besloten: Zich te laten vertegenwoordigen in dc Commissie tot het houden van Jcugdkerk- landdagen in de Provincie Utrecht door Ds. Gerritsen en Dr. Keulen, met als plaats vervangende leden H. J. v. Mourik en E. Scheffor. Deel te nemen aan een samenspreking op 4 October te Amsterdam om een federa tief verband te leggen tusschen de bestaan de vereenigingen van Jong Hervormden cn het beleggen van een groote wintersamen- komst, gelijk de zomerbijeenkomst in het Spaanderswoud. Dat de eerstvolgende ledenvergadering Woensdag 9 October waarschijnlijk zal zijn in het „Sluisje", waar behalve huishoude lijke zaken in de 2e helft dier samenkomst Dr. Keulen een inleiding zal houden over „Lijkverbranding". De Bijbelstudiekring zal half October haar werkzaamheden aanvangen. De Zendinscommissie zal beginnen met belangstelling te wekken voor het fraaie Zendingsblad voor Jongeren „Wolhanda Hindia". Ook de Pension- en Arbeidsbeurs voor jongeren zal binnenkort in actie gesteld worden. CINEMA ROYAL. Het programma. In de Cinema Roval wordt tot en met Maandag als hoofdnummer vertoond dc film „De Hel van Rio", een werk vervaar digd onder protectoraat van het Internati onale Comité ter bestrijding van den han del in blankp slavinnen. Vanaf Dinsdag wordt vertoond als eer ste hoofdnummer „Do Verspeelde Hoeve" cn daarna „Lord Landon's Avonturen". Verder een uitgebreid bijprogramma. ONDERSCHEIDINGEN. Voor menschllevend hulpbetoon. Gistermiddag werd ten stadhuize door den Burgemeester dezer gemeente, Mr. J. C. Graaf van Randwijck, de bronzen me daille voor menschlievend hulpbetoon na mens H.M. de Koningin uitgereikt aan de heeren H. Zoethout, Kampstraat 16 en G. A. M. Gerritsen, Weversingel 28, die resp. op 20 Mei 1929 een Spakenburgsch meisje uit de Eem en in October 1928 een meisje uit het water aan de Weversingel gered hebben. Tegelijkertijd mochten de kranige men- schenredders een fraaie oorkonde in ont vangst nemen, evenals een bronzen draag- medaille, die door den Burgemeester per soonlijk aangeboden werd. Een en ander geschiedde onder de toe voeging van enkele hartelijke woorden door het hoofd onzer gemeente. Het bovenstaande vernamen wij van een der belanghebbenden, aangezien op ons verzoek om bij de plechtigheid tegenwoor dig te mogen zijn, een weigerend antwoord werd gegeven. ZONDAGSDIENST DER DOKTOREN. A.s. Zondag hebben dienst dc doktoren Mertcns zur Borg, Batenburg cn Eggink. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEEK. Morgen en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek fa. ten Brink en Vermolen. MARKTBERICHT. Amersfoort, 13 Sept. 1929. Appelen 38; Peren 4—10; Zand- aardappelen 2.50—3 per H.L. Hoendereieren 6.206.60; Eendeneieren 5.30—5.80 per 100 stuks. Grasboter 2.30— 2.40 per K.G. Kippen 1—1.30; Hanen 1.10—1.20; Hen nen 2.50—3Jonge hanen 0.80—1.20; Tamme konijnen 22.50 per stuk. Tamme duiven 0.40—0.60 per paar. Magere varkens 3245, Zeugen drachtige 180—210; Biggen 18—26; Zeugen guste 140 —185 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 55 H.L. appelen. 80 H.l. peren. cnl5 H.L. zandaardappelen. 39000 stuks hoendereieren. 200 stuks eendeneieren. 60 K.G. grasboter. 32 magere varkens. 16 zeugen drachtige. 375 biggen. 6 zeugen guste. FRUIT- EN ROENTENVEILING. Prijsnoleering veiling 13 Sept. Druiven 27—35, pruimen 12—21, tomaten 25, roode bessen 12—19, aardbeien 96100 ct., per pond. Snijboonen 1725, spercieboonen 18—25, postelein 3—9, spinazie 8—20, augurken 20 —35, appels 1523, peren 1530, uien 11—12 ct., alles per K.. Chin, kool 68 ct., bloemkool 1331 ct., groene kool 58, roode kool 811, komkom mers 69, meloenen 2559, perziken 10—18 cl., alles per stuk. Wortels 18, rabarber 45, uien 67 ct., per bos. Andijvie le soort 20—30, kropsla lc soort 18—35 ct. per 10 stuks. Bieten 1520 ct. per 10 bos. GARNIZOEN. Opleiding tot Hoogere On* derolficiersrangen. De Majoor-Hoofdinslructeur J. J. Quadek- ker, van het 5e R.I. te dezer stede, wordt belast met de dezen winter alhier te hou den opleiding voor dc hoogere onderoffi ciersrangen. PREDIKBEURTEN. AMERSFOORT. Zondag 15 September. Ned. Herv. Kerk. St. Joriskerk. 10 uurDienst. 6 uurDs. Pannebakker. Nieuwe Kerk. 10 uurDienst. 6 uurDienst. Bethelkerk. 10 uur: Dienst. Gasthuiskerk 10 uur Dienst. Gebouw ..Eben-IIaëzer." 10 uurJeugdkerk. WIjkgebouw Monnikenpad. 10 uurKinderkerk. Gebouw „Het Sluisje". 10 uurKinderkerk. Christ. School Rozenstraat. 10 uur Kinderkerk. Vrijzinnig Hervormden. Geen dienst. Vrijzinnige Jeugdkerk. Geb. Theos. Ver., Regentesselaan. 7 uur: Ds. W. Banning tc Barchem. Remonstrantsche Kerk. 10J4 uur Dr. R. Miedema Doopsgezinde Kerk. \0lA uur Ds. T. O. Hylkema. Evang. Luthersche kerk. 10A uur Ds. de Jongh. Geref. Kerk (Langegracht). 10 uur: Ds. F. A. den Boeft. 6 uur: Ds. E. Schouten. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur Ds. E. Schouten. 0 uurDs. F. den Boeft. Geref. Kerk in het Hersteld Kerk verband. 10 uur de heer E. C. B. Kok. 5 uurde heer E. C. B. Kok. Christ Geref Kerk. 10 uur Godsdienstoefening. 6 uur Godsdienstoefening. Vrije Geref. Gemeonte. 9lA uur Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening Oud Knth Gemeente (Zand 13). 10 uurII. Dienst. Vrije Kath. Kerk. Geb. Theos. Ver. Regentesselaan. 10A uur .Gezongen Mis. Leger des Heils (Langcstraat 94). 10 uurDienst. Christian Science. "t Laantje 3 10A uur Dienst. BUITENGEMEENTEN. BAARN en EF.MBRUGGR. 10 uur Ds. Kievit. 6 uur Ds. Adrian!. BARNBVELD 9A uur Ds. Van Montfrans. 6 uur Ds. Van Montfrans. HOEVELAKEN 10 uur Ds. Van Boven. 6 uur Ds. Van Boven. Stilte.... Al meer dan eens werd de opmerking ge maakt, dat het zoo opvallend stil is in de natuur, speciaal bedoeld: de vogelnatuur. We zijn het daar geheel mee eens en ook ons is het al een paar maal opgevallen, dat het zoo buitengewóón stil is. Viel ons dat uu meer op dan andere jaren, omdat het in Augustus zulk mooi weer was, zulke zon nige dagen? Nietwaar, we verbinden aan zonneschijn nogal graag: vogelgezang. Die twee hooren nu eenmaal bij elkaar en waar de eene present is en de andere ontbreekt, is er meer reden om het gemis op te merken. Zouden we bijvoorbeeld ook de vogels ge mist hebben, als Augustus nat geweest was? Immers, neen, want in den regen zin gen de vogels, een paar uitgezonderd, niel graag. Toch is het een gewoon verschijnsel, deze paar weken van betrekkelijko leegte en stilte. Het is de meest volgelarme tijd van het heele jaar. De koekoeken zijn al ver dwenen, evenals de wielewalen, gierzwalu wen, ooievaars en bijna alle jonge trekvo gels, welke hier zijn uitgebroed. Met Sint Jan begint gewoonlijk het gezang al te ver zwakken. In begin Juli, soms al eerder, be gint bovendien de ruj en neemt de vogel zang ook daardoor vlug af en al is het, dat op Sint Jacob (25 Juli) nog roep en zang kunnen gehoord worden, regel is, dat op dezen datum het al vrij stil is in de natuur. En we dus het vlieden van den zomer voe len. In Augustus nog sterker. Hierop volgt in September nog, zooals Thijsse het zegt- „een paar liefelijke en gracieuse weken, de tijd van den zingenden trek. Liefelijk en zacht klinkt op een goeden morgen het ge stamel van de tjiftjaf, de roerende strofe van het fitisje, de welluidende tirade van de zwartkop grasmusch, een enkele nach tegaalslag en een zanglijsterlied zonder overmoed, voor zoover dat bij een zanglijs ter mogelijk is." Het is hierop, dat wij u willen voorberei den. HOOGLAND. 10 uur Ds. Reescr. (Afscheid). 6 uur Ds. Reeser. LEUSDEN. 10 uurdc heer J. van der TIcide. NI J KERK. 9 A uur Ds. v. d. Graaf. 5 uur Ds. v. cl. Graaf. SCHKRPENZEEL 10 uur Ds. War molts. 6 uur Ds. Warmolts. SOEST. 10 uur: Ds. Van Schaick. 6 uur Ds. Kruishoop. SOESTDIJK. Rembrandtzaal. 10 uur: Ds Kruishoop Gebouw Religie en Kunst. 10A uur Geen dienst. SOEST ER BERG. 10 uur Ds. Tuinstra. 6 uur Ds. Tuinstra. DE VUURSCIIK. 9'4 uur Ds. Schellenberg te Lensden. 6 uur Ds. Van den Berg te Amersfoort. WOUDENBERG. 9uur Ds. Klomp. NG VAN HET SEIZOEN Niets vormt den mensch meer, dan het zien van der menschcn levensloop en le venslot GUSTAAF FRENSSEN (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. HOOFDSTUK I. Charles Clare Winston kwam langzaam de deur van het Bureau van den Burgerlij ken Stand van St. George uitslenteren, ach ter de taxi aan, die zijn dochter wegvoerde met den „fiedelaar" dien ze getrouwd had Zijn fatsoensbegrip verbood hem te loopen met Betty, de oude kindermeid de eeni ge andere getuige bij het huwelijk. Een ge zette vrouw in een zeer bewogen gemoeds toestand zou een weinig passende gezellin zijn geweest bij zijn slanke, rechte gestalte, die zich voortbewoog met dien onoverdre- ven, zwierigen gang van een officier der lanciers van de oude school, zelfs al staat hij dan ook al zestien jaren op de lijst als gepensionneerd. Arme Betty! Hij dacht aan haar met me delijden waardoor zich een zekere geprik keldheid mengde. Ze behoefde ook niet aan haar tranen te hebben toegegeven op de stoep. Hij vond het zeer begrijpelijk dat zij zich eenzaam voelde nu Gyp weg was, maar zoo eenzaam als hij was ze toch niet. Zijn licht-geglacéde hand de eenige echte hand die hij had, want de rechter was bij den pols afgezet draaide geërgerd aan het kleine, grijzende snorretje dat opkrulde van de hoeken van zijn vastberaden lippen. Op dezen grauwen Februari-dag droeg hij geen overjas; getrouw aan het absoluut, bij na angstvallig stille van dit huwelijk, had hij zelfs geen zwarte jas aangetrokken, of een hoogen hoed opgezet, doch droeg hij een blauw pak en een stijven zwarten deuk hoed. Het instinct van ccn militair en jagei om geen emotie te laten blijken, liet hem ook op dezen duisteren dag van zijn leven niet in den steek; doch zijn grijze, hazel kleurige oogen trokken telkens samen, staarden woest voor zich uit, en trokken dan weder samen; en soms, alsof het een of andere diepe gevoel hem overmande, werden zij donkerder en was het alsof zij zich in zijn hoofd terugtrokken. Zijn gezicht was smal en gebruind en mager, met vast beraden onderkaak kleine ooren, haar dal donkerder was dan de knevel, doch aan de kanten reeds doorspikkeld was met grijs het gelaat van een bedrijvig, vindingrijk- man vol zelfvertrouwen. En zijn houding was die van iemand, die altijd een beetje een „dandy" is geweest, en steeds aandacht heeft geschonken aan „fatsoen", en zich toch soms bewust was clat er dingen waren die hier boven uit gingen. Een man die in al zijn doen en laten al de stiptheid van een bepaald type bewaarde, en toch iets in zich had dat niet tot dit type behoorde. Derge lijke menschen hebben dikwijls de een of andere tragedie in hun verleden. Terwijl hij de richting naar het park nam, sloeg hij Mount Street in. Daar stond het huis nog, hoewel de straat toen anders was het huis waarvoor hij, nu vijf en twintig jaar geleden op dien Novembermid dag toen Gyp was geboren, al maar op en neer had geloopen in den mist, als een hond die het huis is uitgejaagd. En toen aan de deur te moeten hooren hij, die geen recht had binnen te gaan, hij, die minde zooals hij geloofde dat geen ander man ooit een vrouw had liefgehad aan de deur te moeten hooren dat zij dood was gestor ven door de geboorte van dat, wat hij cn zij alleen hun kind wisten. Op on neer in den mist, uur na uur, wetend dat haar tijd daér was, en dan eindelijk dat le moeten hooren! Van alle ellende die een mcnsch kan overkomen, is zeker het vreeselijkste te veel lief te hebben! Zonderling toch dat zijn weg hem van daag voorbij dat huis had gevoerd, na dit nieuwe verlies! Wat oen tegenslag die jicht die hem laatstleden September naar Wiesbaden gezonden had! Wat een wanbof dat Gyp ooit dien vent, dien Fiorscn met zijn noodlottigen fiedel, onder de oogen had gekregen! Sinds den dag dat Gyp. nu vijf tien jaar geleden, bij hem was komen wo nen, had hij zich nooit zoo ongelukkig cr. tot niets geschikt meer gevoeld. Morgen zou hij naar Mildcnham teruggaan en zien of woest rijden het hem uit het hoofd kon doen zetten. Zonder Gyp zonder Gyp te zijn! En dan zoo'n fiedelaar! Een vent, die nooit in zijn leven een paard onder zich had gehad! En met zijn stok met zwaren knop sloeg hij kwaad naar do lucht alsof hij ie mand in tweeen hakte. Zijn sociëteit, dicht bij Hyde Park had hem nog nooit zoo saai geleken. Uit louter kracht der gewoonte ging hij de kaartzaa! binnen. Het was dien middag zoo donker, dat de electrische lichten reeds brandden. Er bevond zich het gewone dozijn spelers, die zaten temidden van de lichtbundels, die vanuit de bekapte lichtbollen vielen op zwart-houten tafeltjes, op stoelruggen, op kaarten cn tumblers, op de vergulde koffiekopjes, de goed-onclerhouden nagels van vingers die sigaren vasthielden. Een kennis daagde hem uit tot. een spelletje pi quet. Hij ging lusteloos zitten. Dat verve lende whist-bridge had altijd ingedruischt tegen zijn kieskeurigheid als zijnde een verminkt spel. In poker stak iets blaas-ka- kerigs. Alhoewel het uit de mode was, bleef piquet voor hem toch het eenige spel, dat de moeite waard was gespeeld te wordcr. het eenige spel, dat nog een deftig ca chet had. Ilij had goede kaarten, en toen hij opstond, was hij vijf pond rijker, die hij graag Inlaald zou hebben om te ontsnap pen aan de verveling van het partijtje Waar zouden zij nu zijn? Voorbij Newbury; Gyp zou zeker zitten tegenover dien Zweed schen vent met zijn groenachtige, wilde- kattcnoogen. Iets gluiperigs en on-cn gelsch! Dat liep op ongeluk uit als hij tenminste ook maar eenigszins een kenner was van paarden of menschen! Goddanis dat hij Gyp's geld tot den laat$tcn cent had vastgezet! En iets als jaloezie voer in hem bij de gedachte aan den man, die zijn ar men geslagen had om zijn zachtharige, don keroogige dochter dat mooie, slanke we zen, welks gelaatstrekken en figuur zoo zeer geleken op haar, die hij zoozeer had liefgehad. Toen hij de kaartzaal verliet, volgden hem sommiger blikkon, want hij was ie mand die anderen mannen een zekere be wondering inboezemde niemand wist precies te zeggen waardoor. Velen die be kend stonden als minstens even goede sportsmen, trokken geenszins de aandacht tot zich. Was het zijn „chic" of was het 't trekje, dat niet volkomen representatief was, het brandmerk, dat door het verle den op hem gelaten was? Na de sociëteit verlaten te hebben, liep hij langzaam langs het hek van Piccadilly ;aar huis, dat huis in Burystreet, St. Ja mes, dat zijn Londcnscho verblijfplaats was geweest sedert zijn prille jeugd een van da weinige huizen in de straat, die nog ongerept waren gelaten door den hart stocht van het sloopcn cn weder opbouwen, die naar zijn meening half Londen had be dorven. Een man, zwijgzamer dan iets anders op aarde, met de zachte, levendige, donkere oogen van een houtsnip, en een lang, groen achtig, gebreid vest, zwarte, van voren weg gesneden jas, cn spanbroek, die over zijn schoenen was vastgegespt, aan, opende de deur. „Ik ga niet weer uit, Markey. Je vrouw moet me maar wat te eten geven. Alles is goed'" Markey gaf hem door een teeken te ken nen, dat hij hem verstaan had, cn die brui ne oogen onder wenkbrauwen die ineen liepen cn een donkere, lange streep vorm den, namen zijn meester van het hoofd tot, de voeten op. Hij had den vorigen avond reeds geknikt, toen zijn vróuw gezegd had dat meneer 't zich erg zou aantrekken. Terwijl hij zich naar het achterhuis begaf, knikte hij met het hoofd in de richting van de straat en maakte een gebaar naar bo ven met zijn hand, waaruit juffrouw Mar key, die een schrandere vrouw was, be greep, dat zij moest uitgaan om boodschap pen te doen, omdat meneer thuis bleef eten. fWordt vei^rtfgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10