Fa R. VAN DEN BURG ARNHEMSCHESTRAAT WONDERMOOI Reclame-Speculaas, Fa, M.R.N. OOSTERVEEN INT. CONGRES VAN H00FD-AD3EIDERS OP DE BRES VOOR ONS FABRIKAAT SPORT REGEN- en MOTORKLEEDING KLEEDINGMAGAZIJN „DE ADELAAR" SHIT KH OMTREK HET FEEST VAN BARON CREUTZ De huldiging te Geldersch Veenendaal TELEFUNKEN SERVICE STATION: is nu dp Kweekcrij. Door de rijke bloei der dahlia's en de geweldige belangstelling, is de permanente tentoonstelling nog te be zichtigen. Wanneer komt u? Weet, nimmer zag U zulk een schat van bloemen. Plantenkweekerij „Horse Weide" Kruis- kamp 10lU Amersfoort. TOINBOÜVtfPRAATJE 24—S—'29. Is het fruit, dat wij in onze tuinen kweo- ken, speciaal appels en peren en dat in den handel verkrijgbaar is, altijd van su perieure kwaliteit? Wij kunnen deze vraag wel eens stellen. U zult met ons eons zijn, dat we daarop -niet van een ieder een be vestigend antwoord zullen krijgen. Juist het tegenovergestelde hoort men vaak, nl. de verzuchting: „Het is of er tegenwoordig geen lekkere peren en appels meer zijn." Nu, daarbij komt natuurlijk de zucht om evenals bij andere dingen, al wat vroeger was, beter te achten dan het bestaande. Zoo heeft men het dan over Jutteperen en Zij den hemdjesappelen, enz. De meeste ouderwetsche soorten verdwij nen op den duur. Steeds worden er oude boomgaarden opgeruimd en van deze soor ten werden vaak geen nieuwe hoornen jneer aangeplant. Om velerlei redenen. Vaak zijn de vruchten klein van stuk. Dat zegt voor den handelskweeker al zeer veel, want een kleine vrucht wordt slecht betaald. Dik wijls geven deze soorten pas na vele jaren vruchten. Dit is een reden voor den han delskweeker en voor den particulier om die soort niet te planten. Zoo kunnen we doorgaan. Volgens sommigen krijgen appels en peren, die lang in cultuur zijn, velerlei gebreken. Soorten, die eertijds gezond wa ren, zijn thans haast niet meer te kwee ken. Als voorbeeld kunnen we noemen Princesse Noble en Cox Pomona. Zelfs van de beste van onze winterappels, de Goud- reinet, wordt gezegd, dat hij er uit gaat. Het is jammer, want bij die appels en peren, die niet meer geplant worden, zijn er die zeer fijn van smaak zijn. Over het sortiment van thans een volgend maal iets. Onder presidium van den Finschen minister van arbeid Te 's Gravenhage bijeen 's Gravenhage, 23 Sept. In het ge bouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs is heden het jaarlijksch congres van het Internationaal Verbond van Hoofdarbei ders geopend, voor een groot aantal ver- eenigingen en eenige waarnemers uit Ne derland, Frankrijk, Tsjecho-Slovvakije, Groot-Britannie, Duitschland, Finland, Po len, Denemarken, Oostenrijk, Roemenie en Cuba. Het Internationaal Arbeidsbureau is vertegenwoordigd door den heer B. Morette. Bij de opening waren dc burgemeester van 's Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, en als vertegenwoordiger van den minister van Arbeid, de heer Wildfc Meyboom tegen woordig. Namens het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland sprak de heer Jac. Bakker een welkomstwoord. Deze heette den burgemeester welkom en dankte den Finschen minister van Arbeid, den heer Niil. A. Mannio, dat hij het presidium op zich heeft willen nemen. Spr. memoreerde, dat het Ned. Verbond van Hoofdarbeiders eenige jaren geleden is opgericht in navol ging van het Engelsche Verbond, waarvan het echter verschilt hierin, dat het Ned. Verbond tot nu toe niet, zooals het En gelsche, naast ambtenaren en technici, kunstenaars en geleerden, doch alleen hoofdarbeiders van administratieve en tech nische diensten heeft kunnen organiseeren. I-let Verbond voelt zich tot de Internatio nale Federatie aangetrokken, in de eerste plaats door de onafhankelijkheid daarvan van de politieke partijen en in do tweede plaats omdat de groots arbeiderr-orgar.Ua- ties, met name de mcaerm vakbeweging, slechts weinig aandacht schenken aan dc positie der groepen van intellectueele ar beiders, die in het Verboni van Hoofdar beiders zijn veraer.igd. V/at het cerate be treft, is het Verbond ervan overtuigd, dat een band tusschen de vakbeweging en ccn bepaald polhieKe partij schadelijk is voor de constante e:i gezonde ontwikkeling van de vakbeweging. Deze overweging heeft in ons land, nog slechts enkele weken geleden, geleid tot samensmelting van drie groepen van hoofdarbeiders, handarbeiders en per soneel van publieke diensten in een alge- meene centrale, die thans reeds 37,000 leden telt. Weliswaar is de oprichting daarvan vooral een gevolg van de nauwe verbinte nis tusschen het Nederlandsche Verbond van Vakverecnigingen en de S. D. A. P., welke band niet aanvaard kan worden door hen, die de onafhankelijkheid der vakbe weging voorstaan, maar daarnaast is zij ook een gevolg van het feit, dat de vak beweging zich te zeer uitsluitend inlaat met de belangen der handarbeiders. De nieuwe centrale heeft daarom reeds een be langrijke plaats in de Nederlandsche vak beweging kunnen innemen. Spr. releveerde verder de betrekkingen met de Unie van Verbruikscoöperaties en met de Nooit- Meer-Oorlog Federatie cn eindigde met de hoop uit te spreken, dat de arbeid van het congres de belangen, niet alleen van de Hoofdarbeiders, maar van de gehoele ge meenschap zal dienen en ertoe zal bijdra gen, dat do banden tusschen de volken versterkt worden. Met een woord van dank aan minister Mannio voor zijn bereidwil ligheid, droeg hij dezen het presidium over. Rede minister Mannio. Minister Mannio ving aan met zijn spijt uit te drukken over de afwezigheid wegens ziekte van den voorzitter van het Neder- landsch Verbond en sprak de beste wen- schen uit voor zijn herstel. In zijn plaats heeft spr., overtuigd van den steun van den secretaris-generaal en van de goede voor bereiding van het congres door den Neder- landschen secretaris, den heer Bakker, gaarne op zich genomen het congres te leiden. Spr. was zeer erkentelijk voor de ont vangst van het congres in deze schoone stad, niet in dc eerste plaats, omdat deze stad schoon is, maar vooral omdat zij een nationaal centrum is, dat, met zijn Perma nent Hof van Internationale Justitie, naast Genève zijn plaats in het internationale le ven inneemt. De atmosfeer is gunstig voor internationale besprekingen in een stad, waar internationale instellingen van betee- kenis bestaan en waar vele internationale congressen gehouden worden. Het congres zal vele belangrijke vraag stukken behandelen. Spr. wees op het be lang van internatibnale samenwerking-voor de intellectueele arbeiders en treurde het, dat Scandinavië en Duitschland, waarvan waarnemers aanwezig waren, nog niet door organisaties zijn vertegenwoordigd. Toespraak van den burge meester. Nadat eenige vertegenwoordigers van verschillende landen groeten hadden over gebracht, sprak de burgemeester enkele woorden. Hij wenschte niet te vertrekken zonder een woord van dank voor de vrien delijke welkomstwoorden door den heer Bakker en andere sprekers tot hem ge richt. Den Haag is, zooals de voorzitter te recht opmerkte, de zetel van verschillende belangrijke internationale instellingen en van congressen van internationale beteeke- nis. Dit congres is er een voorbeeld van. Hier zijn de intellectueele arbeiders bijeen om hun economische positie te versterken en sedert de laatste jaren is daarvoor re den. De waardeering voor hun arbeid is verminderd en zij moeten zich organisee ren om hun rechten te verdedigen. Spr. hoopte, dat het congres tot het doel van het Verbond zal bijdragen en verzeker de, dat Den Haag zich gelukkig acht het eenige dagen te herbergen. De secretaris-generaal, de heer Louis Gal- lié, schetste de beteekenis van den hoofd arbeid naast den handenarbeid en de nood zakelijkheid van de vorming van een af zonderlijke organisatie van hoofdarbeiders. Uit de behoefte aan een dergelijke organi satie is de C.I.T.I. ontstaan. Over de regeling van het congres deelde spr. mee, dat hedennamiddag een huishou delijke zitting wordt gehouden, morgen en overmorgen zijn de zittingen publiek. De ochtendzitting werd daarna gesloten. MOTORONGEVAL. Twee personen bewusteloos gevonden. Heerenveen, 21 Sept. Vannacht is tusschen Oudeschoot en Hcerenveen, mid den op den Rijksstraatweg, een motorfiets gevonden. In de nabijheid lagen twee per sonen, die beiden bewusteloos bleken te zijn. Uit het rijbewijs bleek, dat de berijder was R. Bouwhuis, veehouder te Haskerdij- ken en de duo-rijder H Ruiter, veehouder te Zestienroeden. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd en werden beide personen naar het ziekenhuis tc Hcerenveen ver voerd. Hoe het ongeval zich heeft toegedra gen, is nog niet bekend. Tegen een boom rijden is vrijwel uitgesloten, omdat de mo tor midden op den weg lag deze liep bo vendien nog toen een passeerende auto het ongeval ontdekte. De beide personen zijn ongeveer 30 jaar oud. Zij kwamen van de harddraverijen te Wolvega. DR. J. K. P. KRAAN. W as s e n a a r,21 Sept. De senaat der Philotechnischc Universiteit te Brussel verleende op 18 Sept. aan den heer J. K. P. Kraan, industrieel te Wassenaar, het doc toraat in de handelswetenschappen. Rijkscommissie voor werk verruiming bijeen 's G r a v e ii li a g e, 23 Sept. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverrui ming alhier onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. De commissie nam met ingenomenheid kennis van het feit, dat de bouw van de brug bij Keizersveer hoogstwaarschijnlijk aan de Nederlandsche industrie ter uit voering zal kunnen worden opgedragen. Vernomen werd, dat een bedrijfstak, wel ke zich de laatste jaren voor een deel naar een naburig land had verplaatst, van plan was terug te keeren. De commissie hield zich er van overtuigd dat, zoover dit door do administratie kan worden bevorderd, deze daartoe hare medewerking zal verlee- nen. Met leedwezen vernam de commissie, dat een belangrijke order ten behoeve van Ne- derlandsch-Indië, waarvoor cle commissie zich sedert geruimen tijd veel moeite heeft gegeven, toch nog ter uitvoering aan het buitenland dreigt te worden opgedragen en dit niet met het oog op prijsverschil of om technische redenen, doch alleen in verband met den leveringstermijn. De commissie besloot haar bemiddeling voort te zetten, om te verkrijgen, dat een belangrijke order voor een onzer provin ciale bedrijven ter uitvoering zal worden opgedragen aan de nationale industrie. Daar een onzer administratieve voor schriften aldus wordt toegepast, dat een onderneming hierdoor in haar ontwikke ling wordt belemmerd, besloot de commis sie haar pogingen voort to zetten om een andere toepassing dier administratieve be palingen to verkrijgen. In een aantal gevallen kon de commissie constateeren, dat gebrek aan vertrouwen in het Nedeilandsch fabrikaat en onbe kendheid met de capiciteiten der Neder landsche nijverheid, opdrachtgevers doen besluiten hun orders aan de huitenland- sche industrie op te dragen. Bij herhaling en telkens opnieuw moest dc commissie dan vaak bij dezelfde personen cn organi saties pogingen in liet werk stellen om de buitenlandsche industrie geen voorkeur te doen geven boven de Nederlandsche. Deze pogingen hadden in vele gevallen het ge- wensclile resultaat. HET AFGETREDEN KABINET. Jhr. Do Geer biedt een maal tijd aan. 's Gravenhage, 21 Sept. De minister van financiën, jhr. mr. De. Geer, heeft Vrijdagavond te 's-Gravcnhage een maal tijd aangeboden aan de leden van het afgetreden kapinet, waarvan hij pre mier was. Al zijn oud-arabtgenooten waren aanwezig, rnet uitzondering van minister Bcelaerts van Blokland, die eerst in het be gin van deze week uit Genève wordt terug verwacht. INSPECTIE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Huldiging van den heer M. F. Graafland. *s Gravenhage, 23 Sept. In een te den Haag druk bezochte receptie in restaurant „Riche" is Zaterdagmiddag ter herdenking van zijn veertigjarig ju bileum, de heer M. F. Graafland, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding, in de tweede inspectie, van verschillende zijden gehuldigd. Onder de aanwezigen bevonden zich bur gemeester Patijn en vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de onderwijs, lichame lijke opvoeding- en sportwereld. De voorzitter van het huldigingscomité, oudminister dr. J. Th. de Visser, sprak het eerst en herinnerde aan de benoeming van den jubilaris in 1913 tot inspecteur. In 1916 kon hij echter eerst recht zijn krachten ont plooien toen bij K.B. het onderwijs in de lichamelijke opvoeding geheel losgemaakt werd van hetgeen in zekere kringen als militarisme wordt aangeduid. Uit naam van allen in het land, die de lichamelijke opvoeding een zegen achten voor ons volk, wenschte Dr. de Visser den jubilaris van harte geluk en bood hem uit naam van het comité een groote bloemen mand aan. De heer Graafland dankte den oud-minis ter hartelijk voor zijn rede en noemde het een groote eer dat dr. de Visser, voor wion hij een grooten eerbied had, hier het woord had willen voeren. Voorts spraken nog baron Schimmelpen- ninck van der Oye, voorzitter van het N.O. C., die de gelukwonschen van dat comité overbracht, de heer Roos namens het Chr. Instituut voor Lichamelijke Opvoeding, de heer Goudswaard, hoofd eener school in de inspectie van den jubilaris, die enkele her inneringen ophaalde uit vroeger dagen, de heer Korpershoek namens de Vereeniging van Leeraren cn Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding, dr. Reys, uit naam van het Ned. Gymnastiek-Verbond, die als blijk van erkenning zijner verdiensten den ju bilaris het eerespcldje van het K.N.G.V. op de borst speldde en de heer Lancée namens een aantal vrienden van den jubilaris, on der aanbieding van een fraai-i klok. HOOG WATER. Amsterdam, 23 Sept. Zondag steeg het water der Zuiderzee op Pampus 115 c.M. boven A.P. zoodat de Ydoorn-, Nes- cn Eem- polders overstroomd werden. Daarbij ging Veel hooi verloren. Voetbal. DE COMPETITIE-STANDEN VAN DE AFDEELING I. 2e KLASSE B EN 3e KLASSE D. Doordat wij Zondagavond bij het opma ken van de standen de uitslagen van Bloe mendaalBaarn en Le&rdam^-Culemborg niet officieel konden te weten komen heb ben wij in de gepubliceerde standen in ons nummer van Maandag deze wedstrijden niet opgenomen. Bloemendaal verloor in Baarn met 21 en Leerdam klopte Culem- borg met 31 waardoor de ranglijsten eenige wijziging ondergaan. De juiste standen zijn nu: B.F.C. 2 2 i >4 6—0 D.E.C. 2 2 4 5—3 H.V.C. 2 11 3 5—2 Bloemendaal 2 1 12 44 Baarn 2 1—12 2—4 Hercules 1—1 1 2—2 Zand voort 2 1 11 34 A.F.C. 2—111 1—3 Velox 1 10 2—3 Zeeburgi a 2 1 2 0 16 Holland D.O.S. Alphen Leerdam Amsvorde Utrecht Zeist Z.N.C. Voorwaarts Culemborg 12 2 1 2 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 8-3 4—1 8—6 3—2 2 5—5 2 5—7 2 5—7 2 1—3 1 3—3 0 2—6 COMPETITIE-INDEELING 1929/1930 Der 4e klasse N.V.B. De N.V.B. heeft thans ook de 4e klasse ingedeeld. Onze beide plaatselijke 4e klas- sers Quick en A.P.W.C. zijn met de volgen de vereeniglngen n.l. Soest (bij toelating), Kampong, Victoria, Laren, J.O.S. (bij toe lating), W.M.S. en Wilhelmina Vooruit on dergebracht in afdeeling I ie klasse D. dan ziet U een enorme sorteering tegen onze bekende lage prijzen LANGESTRAAT 40 TEL. 224 VOOR ONZE HUISVROUWEN KOFFIETAFEL. Gruyere kaas. Warme beschuitbollen. MIDDAGTAFEL. Kalfscarbonaden. Andijvie. Vruchten (meloen). LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 Weder ontvangen de f 1.25 per blik van 1 y2 K.G, JUBILEUMWEDSTRIJDEN N.V.B. H.V.C. I—Hoda. Het programma van de jubileum-wed strijden van den N.V.B. is vastgesteld. Alle verecnigingen zijn in verschillende groepen ondergebracht. H.V.C. speelt op een nader te bepalen datum in groep 23 tegen R.O.D.A, (Deventer) op Birkhoven. Tevens zijn in genoemde groep nog ingedeeld Hengelo en V.O.S., die eveneens tegen elkaar spelen. Reeds Zondag a.s. wordt de voorronde van deze wedstrijden gehouden. Het programma luidt: A.D.O.Friesland. DA.V.O.Oosterbeek. T.S.C.Boeimeer. KinheimAmstel. A.D.W.Wilhelmina Vooruit. SchinkelhavenE.D.W. H.D.V.O.B. WEDSTRIJDPROGRAMMA T/M 20 OCTOBER. Z V Voor H.V.C. I, II en Amsvorde. Hef wedsfrijdprogramraa voor H.V.C. I. II en Amsvorde tot en met 20 October luidt als volgt: 29 Sept.: H.V.C. I—D.E.C. I. 6 Oct.: Zeeburgia I—H.V.C. I. 13 Oct.: H.V.C. I—Velox I. 20 Oct.: B.F.C. I—H.V.C. L 29 Sept.: Alphen IAmsvorde I. 6 Oct.: Amsvorde IHolland I, 13 Oct.: Zeist IAmsvorde I. 20 Oct.: Amsvorde ILeerdam I. 6 Oct.: H.V.C. II—'t Gooi II. 13 Oct.: Velox II—H.V.C. II. 20 Oct.: H.V.C. II—Rapiditas II, Geld. Veenendaal. Zaterdagmid dag 21 September 1929 had op het school plein der O.L. School alhier de huldiging plaats door een commissie uit de ingeze tenen van den Burgemeester van Ede, Mr. Dr. C. O. Ph. Baron Creutz, ter gelegen heid van cliens l2J^-jarig jubileum al6 Bur gemeester van Ede. Z.E.A. die per auto vanaf zijn woonplaats aan den Hollenweg alhier was gearriveerd, stapte daarna in een rijtuig over, waarna het muziekgezel schap Cacaelia zich aan het hoofd van den stoet stelde. Te ongeveer half vijf arriveer de Z.E.A. die vergezeld was van zijn echt- genoote aan de Openbare School, waar hij, nadat de zangvereeniging Crescendo van de Klomp eenige stukken ten gehoore had gebracht, verwelkomd werd door den voor zitter, van het comité, de heer F. H. Schoe- maker, die de volgende speech afstak. Geachte Burgemeester. Namens de ingezetenen van Geld.-Vee- nendaal heet. ik U hartelijk welkom in dit onderdeel van de Gemeente Ede, waarvan U de eer hebt Burgemeester te zijn. Ik zeg U dank dat U (hedenmiddag gener gen was, naar hier te komen, doch ik ge» loof dat het niet zoo gemakkelijk zou zijn gegaan, als U niet geweten had voor welk doel. Eenige ingezetenen van Geld.iVeenendaal,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2