WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion 11.40 f 56- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 SCHERPE CRITIEK OP POLITIE-RAPPORT 'N DE KATHOLIEKEN EN Ir. FRUYHER 3 OCTOBER TE LEIDEN Protest van Belgische bladen LANDBOUWGEWASSEN Hutrtorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Bij ccn strafzaak voor het Amsterdamsche Hof President Jolles en de rechercheurs Amsterdam, 26 Sept. Voor het Ge rechtshof te dezer stede hebben zich in hooger beroep te verantwoorden gehad een 23-jarige stoffeerder en een 24-jarige gewe zen caféhouder. Op 30 Mei 1.1. waren beiden door de Vijfde Kamer der Rechtbank alhier •veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De stoffeerder had zich aan verschillende delicten schuldig ge maakt. Zoo had hij, in vereeniging met zijn neef, van onbeheerd staande auto's ver schillende reisdekens gestolen; beiden had den voorts in den nacht van 21 op 22 Fe bruari ingebroken in een perceel aan den Amstel, waar de buit bestond uit drie jas sen en een partij zilver, terwijl de stoffeer der bovendien op 11 Februari zelfstandig uit een perceel in de Hemonystraat een parapluiestandaard had gestolen Dc café houder had zes zeven reisdekens van het tweetal gekocht en zich deswege wegens heling, meermalen gepleegd, te verantwoor den gehad. Destijds was hij staande de zit ting der Rechtbank gevangen genomen. Zooals gemeld, diende beden het hooger beroep voor het Gerechtshof. De advocaat-gpneraal, mr. Bauduin, eischte tegen den stoffeerder, die het eerst terecht stond en bekende, bevestiging van het vonnis der Rechtbank, behoudens de kwalificatie. De verdediger, mr. Drilsma, oefende cri tiek uit op het reclasseeringsrapport, dat over verd. is uitgebracht. PI. vindt dit rap port, dat zich zeer ongunstig over verd. uitlaat, te eenzijdig. Zoo mist pi. in do re- sumptie verschillende verklaringen van personen, die ten gunste van verd. zijn af gelegd. PI. wees er voorts op dat verdals het Hof arrest zal wijzen, in totaal ze\en maanden In voorarrest zai hebben doorge bracht. PI. geloofde dat verd.'s belangen het best gediend zouden worden, indien hem een 6traf wordt opgelegd, gelijk aan den duur der preventieve hechtenis, hij zal dan niet met de strafgevangenis in aanra king behoeven te komen. Vervolgens stond de caféhouder terecht. Verd. gaf toe dat hij de dekens gekocht had, maar hijzeide niet geweien te heb ben dat ze gestolen waren. Do dieven, die als getuigen werden gehoord, legden echter zeer bezwarende verklaringen af. Verd. zou één van hen o.m. hebben gezegd, dat hij het partijtje zilver, afkomstig van de in braak aan den Amstel, wel zou willen emelteiL Scherpe critiek op een poli- tlrapport. Het bleek hierna, dat de substituut-grif fier van justitie, die deze zaak aanhangig had gemaakt, aan een rechercheur op dracht had gegeven, omtrent den verdachte informaties in te winnen en daarover rap port uit te brengen. Zoo kwam een rapport tot stand, dat de persoon van verd. in zeer zwarte trekken afschildert. O.a zou hij een bezoeker van zijn café, toen deze in beschonken toestand verkeerde, een gouden ring van den vinger hebben gehaald. De persoon, die deze pikzwarte informaties aan den rechercheur en een collega van den politieman verstrekt had, had echter bedongen dat zijn naam onbekend zou blij ven en niet in het rapport zou worden ver meld. Een voorwaarde, waarop bereidwil lig werd ingegaan. Het was verd.'s verdediger, nu*. F. A. Ko- kosky, die zich over dit rapport, dat aan het dossier was toegevoegd, in scherpe be woordingen uitliet. PI wees er op. dat hij zich op dit rapport, hetwelk van den ver dachte een buitengewoon ongunstig beeld geeft en dus invloed heeft gehad op de strafmaat, niet verdedigen kan. PI. verzocht den door hem als getuige gedagvaarden rechercheur, die het rap port had opgemaakt, aan hel Hof den naam van hem, die de inlichtingen gegeven had te willen noemen, waarop het antwoord van den rechercheur was: „Die naam kan ik me niet meer herinneren'' Mr. Kokosky: „Vindt u het in den haak dat u iemand in een rapport zwart maakt en u eenige maanden later niet meer her innert, wie de persoon is geweest, die dc informaties gegeven heeft? Meneer de pre sident, ik heb die kwestie alleen Ier spra ke gebracht om er op te wijzen dat een dergelijke rapportenmakerij een zeer groot misbruik is, dat in den vervolge niet meer dient voor te komen. Tegen zulke rappor ten kan noch de verdachte, noch de raads man zich verdedigen." De rechercheur: „Ik had opdracht van den officier President mr Jolles: „Ik wil u wel zeg gen dat ik een dergelijk rapport, waarvan u niet meer weet wie de zegsman is, niet erg wenschelijk acht." De advocaat-generaal, mr. Bauduin. hier na requisitoir nemende, meende dat het tenlaste gelegde bewezen was en vorderde bevestiging van het vonnis der Rechtbank Mr. Kokosky, de verdediger, wees er op. dat verd. een onberispelijk verleden heeft en dat het dus niet is aan te nemen dat hij plotseling een beroepsheler la geworden. Op de zitting der Rechtbank was (hij, on schuldig als hij zich voelde, zonder verde diger verschenen en het was daar dat hij, louter vanwege dc bezwarende verklarin gen der beide dieven, gevangen werd ge nomen Juist met het aannemen van de betrouwbaarheid der verklaringen van zulke getuigen dient men zeer voorzichtig te zijn. Het is best aanneembaar dat zij, omdat zij zelf „hingen", ook verd. willens en wetens in hun val hebben willen mee- sleepen en daarom niet tegen het afleggen van leugenachtige verklaringen hebben op gezien, aldus pl. Mocht het Hof echter verd. schuldig oor- deelen, dan wilde pl. er op wijzen, dat zijn cliënt reeds VA maand preventief zit en dat hij een gebroken menscli is, w'ens be drijf volkomen is vernietigd. Bij een even- tueele veroordeeling mag hij op de grootst mogelijke clementie, aanspraak maken. Uitspraak 10 October a.s. Een gouverneur staal loven de partijen en buiten de politiek Wie leverde de felsie critiek? Wij lezen in de N.R.Ci.: Een der meest onverkwikkelijke ver schijnselen in verband met den overval op Willemstad is de wijze waarop van ka tholieke zijde de critiek, in de grooto libe rale Nederiandschc peis op het bij die ge legenheid door den gouverneur betrachte beleid geoefend, is bejegend. Nu weder le zen wij in de Residentiebode van het „libe rale relletje tegen gouverneur Fruytier en dit blad durft insinueeren, dat de liberale pers met haar critiek beoogt, „den katho lieken gouverneur, die in tegenstelling met zijn voorgangers, het goed met de missie kan vinden en de ondervvijsgelijksteliing in Curagao krachtig doorvoert, weg te wer ken'. Schijn noch schaduw van een bewijs wordt voor deze bewering aangevoerd. Geeft zulk een uitlating ons niet recht, de vraag te stellen Is, omgekeerd, de omstan digheid dar gouverneur Fruytier het goed met dc missie meent en de onderwijsgelijk- stelling krachtig doorvoert, voor de katho lieke pleitbezorgers van den gouverneur een reden, om hem door dik en dun te wil len handhaven? De wijze, waarop deze ver dediging gevoerd wordt zou tot een beves tigende beantwoording van die vraag doen besluiten. Maar dan zijn de katholieken het, en niet de liberale bladen, die in de Cura- gaosche zaak een element brengen, dat vreemd is aan het eenige belang, waarnaar deze zaak moet worden beoordeeld; het belang van het Land. Wij weten, dat de li berale pers niet anders, dan zij deed, over de Curagaosche zaak geschreven zou heb ben, wanneer de gouverneur van liberalen huize ware geweest. Zij heeft in het verle den, noch in het heden aan liberale be windvoerders over overzeesch gebied de critiek bespaard, wanneer zij meende dat hun beleid voor het landsbelang schadelijk was. Zij heeft zich altijd op hot standpunt gesteld, dat een gouverneur in de West of een gouverneur-generaal in de Oost buiten en boven partijen staat, en daarom heeft zij ook gouverneur Fruytier niet naar zijn politieke gezindheid, maar naar zijn beleid beoordeeld. Wij willen ons tot deze enkele opmerking over dc liberale opvatting bepalen, want wij kunnen onmogelijk aannemen, dat het geheugen der katholieke pers zoo slecht is, dat zij zich niet herinneren zou. dat de allerscherpste critiek op het beleid van den gouverneur niet van liberale zijde is ge komen, maar van de zijde van het (toen) Eerste Kamerlid Colijn. In krasser bewoor dingen, dan de leider der anti-revolutionai re partij zich over de hou ling van den gou verneur heeft uitgelah heeft geen enkele liberale krant zich ui. 'nikt. Indien dit thans genegeerd wordt aan katholieke zijde de aandacht worth afgeleid naar de liberale pers, dan zien wij dit in het raam der na de verkiezingen toegepaste taktiek om alle geschillen op koloniaal gebied tus- schen katholieken en anti-revolutionairen te verbloemen, en dan wordt tevens de be- teekenis duidelijk van het volgende, met instemming door dc Residentiebode over genomen opmerkelijke stuk uit het katho lieke blad Ons Noorden* „Onze informaties die zeker zoo goed zijn, als die van de liberale pers, schep pen bij ons de overtuiging, dat nog cd het einde van dit jaar de gouverneur met het volle vertrouwen der regeering naer Curasao zal terugkeeren De over komst van den gouverneur was non.lig, omdat de positie van Zijne Excellentie het onmogelijk maakt, dat hij ter plaat se door een uitgezonden commissie wordt gehoord. Dit moet geschieden door de regeering zelf „En hot feit, dat liet gezin van den gouverneur mee komt, is allerminst het bewijs, dat de gouverneur niet terug gaat, maar is alleen toe te schrijven aan het feit, dat het zenuwgestel van me vrouw Fruytier door hjet gebeurde ern stig is geschokt en op medisch advies mevrouw Fruytier met haar echtgenoot de zeereis meemaakt. Waarbij nog komt, dat enkele kinderen van den heer rFuytier bij zijn vertrek naar Cu rasao in oHIIand zijn achtergebleven. Uit dit feit kan dan ook geen enkele conclusie, dat ir. Fruytier niet meer te ruggaat, getrokken worden. „Integendeel er bestaat zeer gegron de hoop, dat de heer Fruytier, op wien ook in Curagao groote verwachtingen zijn gesteld, binnen korten tijd opnieuw met een onbeperkt vertrouwensman- daat der regeering, zijn taak in Cura sao krachtig zal voortzetten" Er zijn dus nu al informaties verkrijg baar, welke de overtuiging kunnen wek ken, dat gouverneur Fruytier binnen den allerkorsten tijd met een onbeperkt vertrou- wensmandaat der Nederlandsche rcgecring naar Curasao terug zal keeren! Toen wij bericht kregen, dat gouverneur Fruytier was opgeroepen naar Nederland om opheldering te verstrekken, hebben wij naast „den zachlcn vorm eener ontslagaan kondiging" als alternatief de mogelijkheid gesteld, dat in de* uitnoodiging „het bieden van de gelegenheid om Zich te rechtvaardi gen" ware te zien. Daarom ook gaf ons deze uitnoodiging slechts gedeeltelijke vol doening. Want, schreven wij, dan blijft de urgentie van een zelfstandig onderzoek van regeeringswege daarnevens onverzwakt be staan: dan zouden die nadere ophelderin gen niet enkel van den naast betrokkene zelf moeten komen. Men ziet echter, men durft nu al op grond van informaties, niet aanduiding van den preciezen termijn, van katholieke zijde den victorieusen terugkeer van den gouverneur op Curagrao te voorspellen! De verklapper der belangwekkende infor maties schijnt niet eens te beseffen, hoe compromitteercnd zijn aankondiging is voor de regeering, die met de verspreiding van het perscommuniqué omtrent de .ont bieding" van den gouverneur zeker niet den indruk heeft willen wekken, dat hier een politieke comedio in scène zou worden gezet. Ons klinken nog altijd de woorden van den heer Colijn in de ooren over de „voor onze internationale reputatie" en „ons kolo niaal gezag" zoo „hlamoerende" en „sma delijke gebeurtenissen" op Curagao. Is er ook op dit punt, met of zonder hoog mogende bemiddeling, tussóhen katholie ken en anti-revolutionairen overeenstem ming bereikt...? Misschien wil de Standaard er antwoord op gc\cn. NIJMEGEN ONDER BELGISCHE CENSUUR De benoeming van Prof: Mr. Belle froid tot reciormiagnificus der R.K. Universiteit Allegorische optocht: De Rijn van SI. Gothard tot Katwijk Aan 2272 personen baring en wittebrood Onder dit opschrift schrijft De Tijd: De katholieke bladen Bien Public (Gont) en Libre Belgique (Brussel; protestoeren te gen de benoeming van prof. mr. Paul Bel- lefroid tot. rector-magnificus van dc katho lieke universiteit te Nijmegen. Prof. Bellefroid, die vóór en tijdens den oorlog hoogleeraar was aan de Belgische Staatsuniversiteit te Luik. on door den bis schop van het bisdom Luik hooglijk werd gewaardeerd, had, zonder een politieke rol te spelen, van zijn sympathie doen blijken voor den bevrijding6strijd, die door vele katholieke Vlaamsche indealisten ook on der de Duitsche bezetting werd gevoerd. Deswege uit zijn Belgisch staatsambt ont zet, heeft prof. Bellefroid zich in ons land gevestigd, waar hij tot hoogleeraar in dc faculteit der rechtsgeleerdheid aan dc ka tliolieke universiteit is benoemd. Bij de aanwijzing van een rector-magniflcus voor het universiteitsjaar 19291930: heeft men blijkbaar gemeend den geleerden Vlaming niet' te moeten voorbijgaan. Vandaar het misnoegen van Bien Public en Libre Belgique, twee bladen, die ook nu nog zich hardnekkig verzetten tégen de ver- ncderlandsching van het hooger onderwijs in Vlaanderen. De Libre Belgique veroorlooft zich thans de vraag of Nijmegen een anti-Belgisch broeinest is geworden. Dit schijnt, meent ihet Brusselsche blad, wel het geval, want niet alleen is prof. Bellefroid rector-magni- ficus van de katholieke universiteit gewor den. doch bovendien heeft zijn voorganger, Mgr. Hoogveld, onlangs een warm pleidooi jehouden ter verdediging van de stelling van een jongen Vlaming, dr. A. van de Poel, die aan de universiteit wilde promo- veeren. Volgens die stelling, getiteld: „Na tionaliteit en staat", wordt de opstand van de Vlamingen tegen den Belgischen staat op grond van St. Thomas van Aquino en Paus Leo XIII gerechtvaardigd. Dc Bien Public uit Gent. haalt de rede voering van Mgr. Hoogveld, die in het rechtskundig tijdschrift is verschenen, aan en wijst er op, dat dc Belgisdhe bisschop pen het Vlaamsche nationalisme scherp hebben veroordeeld, zoodat het partij trek ken van een Nederlandschen priester voor het Vlaamsche nationalisme, al noemt hij het niet, zeer te laken is. liet orgaan der Gentsche franskiljons deelt verder mee, dat over de houding van Mgr. Hoogveld reeds hij de Nederlandscbe bisschoppen is opgekomen. Anders zou de Belgische regeering zich de zaak moeten aantrekken, meent de Bien Public. ARBEIDERSCONFLICT BIJ DE COKES- FABRIEK TE SLUISKIL. Tot staking besloten* Sluiskil, 26 Sept. Naar wij gister avond vernamen heeft het onderhoud met de directie der Cokesfabrièk te Sluiskil niet tot een bevredigend resultaat geleid, zoo dat hedenmorgen de staking zal Ingaan (Msb.) Het officicele feestprogramma van de vie ring van Leiden's Ontzet, op Donderdag 3 October is heden bij den uitgever Ydo in druk verschenen. De feestelijkheden vangen dien dag des morgens te 7 uur aan. Dan zal het Leidsch Politie Muziekgezelschap op het balcon van de stadsgehoorzaal een reveille houden. Te 8 uur vangt onder leiding van den heer Leo Mens in het Van der Wcrffpark do uitvoering der koraalmuziek aan, waar aan eenige honderden dames en heeren zul len meewerken en waaraan ook het stede lijk muziekkorps zijn medewerking zal ver kenen. Terzelfder tijd neemt in het Waagge bouw op de Aalmarkt de uitdeeling van haring en wittebrood aan 2272 personen pen aanvang. Zooals ieder jaar heeft ook ditmaal de firma Erven Van Nelle bij deze feestgave voor ieder een pakje koffie of ta bak gevoegd. Tijdens de uitdeeling zal door een harmoniegczelschap op het Waaghoofd een populair concert worden gegeven. Op de Vischmarkt zal de fontein in werking worden gesteld. Van halfnegen lot 1U uur zullen op de Jan van Houtkade auto-pedwedstrijden voor kinderen worden gehouden, waaraan door 160 jongens cn meisjes wordt deelge nomen. Ook hierbij zullen eenige muziek corpsen hun medewerking verleenen. Te 1 uur namiddag vangt de groote op tocht aan, voorstellende „De Ryn". historie en Sage van St Gothard tot aan Katwijk aan Zee. Aan dezen optocht zal worden deelgenomen dóór 380 personen, 160 paar den, 7 groote praalwagens, karossen, staat ierijtuigen met vier- cn zesspannen enz In den optocht, die ontworpen is door den Haagschen architect Jan de Quack, zullen 2 muziekkorpsen te paard en 4 te voet mee Dekken. Het geheel bestaat uit 17 groepen Des avonds te hall acht zal in den foyer der stadsgehoorzaal een vroolijke avond worden gegeven en in een andere zaal van dat gebouw een cabaretvoorstelling. Terzelfdertijd vangt op hel Schuttersveld het groote avondfeest aan. Meer dan 150 kermisvermakelijkheden zullen op dit Lu napark in werking zijn. De vermaarde hos- vlonder met hosconcert, dat door het stede lijk muziekcorps gegeven wordt, zal onge twijfeld honderden tot zich trekken. De feesten worden besloten met een groot vuurwerk, dat uit 66 nummers zal bestaan. Het Lunapark op het Schuttersveld zal den geheelen dag geopend zijn. Met het oog op het drukke vervoer zullen er extra treinen loopen uit verschillende richtingen. Ter inleiding van de 3-Octoberfeestcn zal Dinsdagavond 1 October in de stadsgehoor zaal een kunstavond worden gegeven dooi de zangvereeniging Sursum Corda, onder leiding van Hubert Cuuypers en met mede werking van mevrouw Mnartje Offers. Het concert zal van 8 uur tot 0A uur door de A.V.R.O. worden uitgezonden. Woensdag 2 October des namiddags te half drie en des avonds te half acht is er een vóórfeest voor de jeugd in de stads gehoorzaal. Opgevoerd zal worden het be kende kinderspel Dik Trom naar het boek van C. Joh. Kievit, dat zal worden uitge voerd door het Genootschap Jeugd-Amuse- rnent van Petro Beukman. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant van hedenavond. Op verzoek eervol ontslagen de reserve kapitein C. Kryn van de schoolcompagnie van den inotordienst cn eervol ontslagen te rekenen van 12 Augustus de reserve-eer ste luitenant L. A. Preletier van het le re giment onbereden artillerie; bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is voor het tijdvak 1 October 1929 tot 1 October 1930 wederom benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouw winterschool to Dordrecht J Berghuys aldaar. Op verzoek met ingang van 1 October 1929 eeryol ontslagen Dr. Ruzickt als hoogleeraar in de organische en propedeu tische Scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; idem prol dr. If. Pongs als lector in de Duitsche letterkunde aan dc rijksuniversi teit te Groningen. op verzoek eervol ontslagen met dank Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de- Beerenbrouck minister van staat, minister van binnen landsche zaken en landbouw, als lid van den mijnraad en benoemd als zoodanig voor den tijd van vier jaar ir. M. C. E. Bon- gaerts oud-minister van Waterstaat to 's Gravenhagc. De stand op 18 September j.l. 's G r a v e n li a g e, 25 Sept. Aan het over zicht betreffende den stand der landbouw gewassen op IS September 1929 is het vol gende ontleend: De akkerbouwgewassen zijn in verhand met het droge, zonnige weer tot nu toe on der gunstige omstandigheden geoogst en leveren een hoog beschot. Slechts de voe dergewassen maken op dit laatste een uit zondering. Tarwe en haver zijn beide goed, zoowel wat opbrengst als hoedanigheid van korrel en stroo betreft. De veldboonen zijn vrij goed, erwten en bruine en witte booncn goed. Evenals het vorig jaar zullen er weer veei aardappelen zijn van uitstekende qualiteit. Op de liooge perceelen heeft het gewas eenigszins door de droogte geleden, u aar door de knollen van de vroege soorten iets te klein zijn gebleven. Het zetmeelgelialte van de fabrieksaard appelen schijnt goed te zijn, hoewel minder dan in verband met den velen zonneschijn werd verwacht. De lage waterstand in ka nalen en vaarten brengt groot ongerief me de voor de aardappelmeelindustrie. De ver scheping ondervindt dientengevolg moei lijkheden, terwijl ook verschillende fabrie ken niet over voldoende bedrijfswater be schikken. Sommige dezer zullen zelfs de campagne niet kunnen beginnen vóór in den waterstand een gunstige wijziging is gekomen. De suikerbieten staan goed; dank zij het mooie weer, heeft het gewas zich geheel hersteld van de schade, door de bietenvlieg- veroorzaakt. Met grasland en voedergewassen is het ten gevolge van de aanhoudende droogte zeer slecht gesteld. Het weiland is op de hooge on ondoorlatende gronden „ver brand". Op verschillende plaatsen moeten perceelen gras en klaver, waarvan de twee de snede bestemd was om gehooid te wor den, als weide worden gebruikt. Overigens is de qualiteit van de tweede snede zoowel van gras- als van klaverhooi goed; echter zijn de hoeveelheden zeer gering. Samenvatting. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtneming der beteeldo op pervlakte. het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resul taat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 23 Augus tus j.l. was, terwijl het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in dc maand September was. ALASTRIM. Leiden, 26 Sept. In de hedenmorgen gehouden vergadering van B. en W. van Leiden is de door ons gister vermelde vraag Ier sprake gekomen, of in verband met het heerschen van alastrim de wenschelijkheid aanwezig was tot het beperken of het niet doen doorgaan der 3 Octoher-feesten. ITet resultaat van de bespreking was, dat B en W. hebben besloten met betrekking tot deze feesten geen maatregelen te moeten ne men. „Een verkwistende vrouw ueeft me niertoe gebracht meneer1*. „Werkelijk Ik zal je een kwartje geven als je nier even blijft wachten. Ik wil Je an mijn vrouw laten zien (Passin** Shew).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6