UIT DEN ONTREK HET ONBEREIKBARE DE ZEPPELINTOCHT OVER NEDERLAND RAAD VAN BARNl'VH.D FEUILLETON. De route welke dc Graf Zeppelin bij zijn bezoek aanNederland op 10 October a.s. zal volgen, is: Fricdrichs- hafen, Keulen, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Den Bosch, Zwolle, Groningen, Friedrichshafen. confeientie komt niet \ooi M-nnvlHu op nieuw bijeen Parijs, 5 Oct. (V.D.) De Matin houdt zich opnieuw bezig met de kwestie van den zetel van do internationale bank en schrijftLonden heeft de bank voor zich opgeëischt cn zijn redenen niet geheim gehouden. De geheele wereld hee/t echter geen reden Engeland een dergelijk vorste lijk geschenk te geven en zeker niet na de weinig verzoeningsgezinde houding op de Haagscho conferentie. Frankrijk en België hebben in verband met hun concessies op de conferentie gelijke rechten aanspraak te maken op den zetel der bank. Waar schijnlijker is het evenwel, dat men een neutrale stad, bijv. Bazel of Lausanne, zal kiezen EGYPTE'S NIEUW KABINET. Het nieuwe Egyptische kabinet is samen gesteld. Adly Pasja wordt minister-presi dent cn minister van binnenlandsche za ken. DE TOCHTEN VAN DE GRAF ZEPPELIN. Friedrichshafen, 4 Oct. (V.D.) Be halve de tooht naar Berlijn is ook dc tocht van de Graf Zeppelin naar Oost-Pruisen voorloopig uitgesteld. Wel zal op 7 October een vlucht worden gemaakt naar Silezië. Op 14 October zal de Graf Zeppelin ecu reis maken in dc richting Boedapest—Bel grado. LENINGRAD, STAD DER DRONKAARDS. Volgens een bericht in de Leningradsche Krasnaja Gazete, aldus de Tel., werden er alleen reeds in de maand Augustus van dit jaar 14.000 dronkaards door de politie te Leningrad opgepikt en naar de politiebu reaus overgebracht. In oen geheel jaar be draagt het aantal personen, dat wegens openbare dronkenschap wordt gearresteerd, meer dan 100.000. Deze mededeelingen wer den gedaan op een bijeenkomst van den an- ti-alkohol-bond. waar verscheidene sprekers klaagden over het optreden van de politie tegenover hun arrestanten, waarbij ver schillende gevallen van zware mishandeling ter sprake werden gebracht. Een zekere Kloekwin betoogde daarbij onder meer, dat het geenszins de taak der politie is, zoo hardhandig op te treden, zulks te meer niet, daar de agenten zelf ook niet weinig drin ken. Besloten werd ten slotte een voorstel bij den stedelijken sovjet in te dienen tot oprichting van een aantal ..ontnuchterings lokalen" in verschillende gedeelten van de stad. OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Overstroomingen hebben de laatste vier dagen groote verwoestingen aangericht in Noord- en Zuid-Carolina on in verscheidene declcn van Georgië. F.r moeten verscheidene menschcn verdronken zijn. Verscheidene kleine dorpen zijn van de gemeenschap met de verdere wereld afgesneden. ONTROUW OFFICIER VAN JUSTITIE. De arrondisscments-rechtbank te Posen heeft vonnis gewezen fn do zaak tegen den gewezen officier van justitie Dcmbicky, die beschuldigd is 40,000 dollar, die als cautie bij de rechtbank waren gedeponeerd, te heb ben verduisterd. Dembicky is schuldig be vonden cn tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. DE ZAAK-HATRY. Gistermorgen zijn Clarence Hatiy en zijn drie mede-beklaagden voor rechter Trus- cott verschenen, die hen formeel tot voor loopige hechtenis, zoo lang het vooi onder zoek zal duren, veroordeeld heeft. Beklaag den kregen verlof om in de gevangenis tot vier uur 's middags met hun advocaten beraadslagen. DE ORGANISATIE DER INTERNATIO- NALE BANK Strijd om den zetel. Baclen-Baden, 4 October. Dc organ isa tie commissie voor de internationale bank is vandaag twee keer in hotel Stefari'. bij eengekomen. Men hield zich nog voorname lijk met technische zaken bezig Men besloot ten subcommissie te vormen voor bet vraagstuk van de trnsteeverdragen, die de staten-schuldeischers met de bank moeten sluiten. Alle delegaties zullen in die com missie vertegenwoordigd worden. Voorts be handelde men een reeks schriftelijke voor stellen nopens de statuten die door ver schillende delegaties waren ingediend. De Uitbreiding der eiermarkt Het Haanschotergat Barne veld. Verslag der Vrijdag al hier gehouden raadsvergadering, bijge woond door alle leden en gepresideerd door den burgemeester, den heer J. Westrik. Ingekomen zijn een dankbetuiging der Familie van Nagell voor de gelukwenschcn. bij gelegenheid van hun 50-jarig huwelijks feest van den Raad ontvangen, cn een ver zoek der Esperanto Propaganda-commissie tot instelling van een cursus in die taal voor de leerlingen der hoog6te klassen van alle scholen in deze gemeente. Goedgevonden wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Ook wordt voor kennesgeving aangeno men een verzoek der Vereeniging tot be scherming van dieren, om bepaalde eischen te stellen bij den bouw van veestallen Dan komen aan de orde verzoeken der Cbr. Middenstandsverecniging en van eenigo winkeliers om vaststelling eener verordening op de winkelsluiting. De Voorz, stelt voor, deze verzoeken te rug te zenden nan B. en W. om nader ad vies. De heer Bultman (S.D.A.P.) vraagt, of dit punt niet dadelijk in behandeling kan wor den genomen. De Voorz. acht het beter dit punt op nieuw jn handen te stellen van B en W. Nadat ook nog andere heeren hierover hun meening hebben gezegd, wordt over eenkomstig het voorstel van B en W. be sloten Op voorstel van B. en W. wordt goedge vonden de volgende verzoeken in te wil ligen: 1 dat van het Bestuur der Rudolphstich- ting, om in verhand met artikel 72 der L.O. W., gelden beschikbaar te stellen voor drie nieuwe kachels; '2. dat van het bestuur der schoolver- eeniging voor Garderen, Stroe, Kootwijker broek, Essen. Garderbroek en omgeving om gelden toe te staan voor vier nieuwe kachels, en 3. een dergelijk verzoek van dezelfde schoolvereoniging orn vergrooting der Bijz school te Garderen met één lokaal en leer- middelcnbergplaats. Daarentegen wordt besloten aan het ver zoek van het bestuur der vereeniging tot stichting on instandhouding van scholen met den bijbel te Kootwijk en Kootwijker- broek, om beschikbaarstelling van gelden voor 36 stapeldoozon niet te voldoen wijl de Raad van oordeel is. dat de kosten hier voor uit de gewone vergoeding moeten wor den bestreden. Goedgevonden wordt, een door C van Harten en W. P. Kok aangeboden weg, ge legen. onder Voorthuizen, onder zekere voorwaarden aan te nemen. Ook wordt goedgevonden een paar strook jes grond voor de verbreeding van een weg ie Voorthuizen voor de som van 2. zijnde de beschrijvingskosten, van het Rijk aan te koopen. Dan komt aan de orde: het Jjouwen van pakplaateen op het. tenbehoeve van de uit breiding der eiermarkt aangebroken ter rein. B. en W. stellen voor, hierop 15 pakplaat sen te doen aanbrengen, waarvan de kosten begroot zijn op 25000. De heer Geurts (A.R.) vindt dit bedrag erg hoog. De heer Bultman (S.D.A.P.) vraagt, of de tijd nog niet aangebroken is, om ook van de eieren een klein marktgeld, bijv. 5 cent per 100 stuks te heffen De voorzitter vreest, dat dit de goede reputatie onzer markt zal schaden. Na breedvoerige discussie wordt overeenkom stig het voorstel van B en W. besloten. Aan een verzoek van J. D. van Ee, te Kootwijkerbroek, om beschikbaarstelling van gelden, ingevolge de bepalingen der Landarbeidersvvct, ter verkrijging van een boerderijtje, wordt voldaan. Goedgevonden wordt in dc gemeente-be grooting van 1929 eenige wijziging te bren gen. Ook wordt goedgevonden de gemeente- ickening over 1928 en de rekening der gas fabriek over hetzelfde jaar voorloopig vast le stellen. Als laatste punt komt aan do orde: de aanbieding der gemeentebegrooting voor 1930 en de begrooting der gasfabriek over dat jaar. Ora deze rekeningen na te zien en er later rapport over uit te brengen worden aangewezen de heeren J. Zandbergen, C. v. d. Brink, C. Verhoef, U. A. v. Loon, J. Bultman en J. Veenendaal. Bij de rondvraag brengt de heer Bult man do verandering der beek bij den watermolen ter sprake, welk kribwerk wel circa 300 zal hebben gekost. Wat zal* echter gebeuren als deze dam door het dichthouden der sluizen ophieuw bescha digd wordt? Verder vraagt spreker, of het juist is, dat de burgemeester, tijdens het ioonconflict bij het leggen van den rijks- kabel te Terschuur, der directie ongevraagd arbeiders heeft aangeboden tegen lagere loonen, don op dit werk werden uitbetaald. Spreker zegt dat door den brievenbestel ler J. v. Ramselaar aan ieder, die dit hoo- ren wil, deze zaak uilgeblaft en verteld wordt, dat de burgemeester arbeiders aan« bied voor 18 per week, terwijl aldaar een weekgeld van 25 wordt betaald. Ook sprekers naam wordt daarbij genoemd. De voorzitter ontkent ten sterkste zoo iets te hebben gedaan. De heer Bultman weet dit ook wel, doch acht deze mededeelingen hier noodig om die praatjes uit de wereld te helpen. Tenslotte brengt de heer Bultman het Haanschotergat ter sprake. Dit onderwerp is reeds eerder behandeld en toen was men in den Raad van oordeel, dat het jacht- cn vischrccht van het Haanschoter gat niet medebracht, algeheelc allecnheer- fiching over water, riet en heide. Zijn B. cn W. niet van meening, vraagt spreker, dat thans de tijd is gekomen, dat deze waterplas voor ieder toegankelijk wordt gesteld, zooals de geefster ook heeft be doeld. De voorzitter vindt, dat de heer Bultman zich aan grooto woorden schuldig maakt. De heer Bultman zegt, dat dit wel eens noodig is, daar de Raad vaak met een kluitje in het riet wordt gestuurd. De voorzitter protesteert ernstig en slaat krachtig rnet. den hamer op tafel. De heer Bultman roept met verheffing van stem: „Ik ben aan 't woord cn dat laat ik mij niet ontnemen „Als u niet buiten de orde gaat", vult de voorzitter aan. „Daar ga ik niet buiten", repliceert de heer Bultman, „en B. cn W. moeten niet denken dat de raadsleden tegenwoordig nog op alles, wat B en W. voorstellen, ja cn amen zeggen Die tijden zijn gelukkig long voorbij Nadat de discussie, hoewel minder hef tig, over dit onderwerp nog eenigen tijd is voortgezet, wordt op voorstel van den heer d. Craats (Chr. Hist.), besloten dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Intusschen kunnen over het bestaande huurcontract met den heer Muller te Voort huizon de noodige inlichtingen worden in gewonnen. Daarna sluiting der vergadering. Wanneer elk zoo stond op h e t recht, als zij doet op z ij n recht, dan waren er niet veel rechtsgeleerden noodig. (BEYOND) 'door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 18 Hun kleine suite was aan het uiterste einde van het hotel, opdat hij kon spelen, zooveel hij wilde. Terwijl hij 's morgens studeerde, ging zij in den tuin, die in rots terrassen afliep naar de zee. In bont ge huld, zat zij daar dan met een boek. Zij kende spoedig iederen heester en elke bloem, die bezig was uit te komen aubre- tia of laurustinus, een wit bloempje, welks naam onzeker was, en één maagdepalm. De lucht was dikwijls zacht; de vogels zon gen reeds cn waren druk bezig met paren, en tweemaal tenminste deed de lente haar intrede ook in haar hart dat wonderbare gevoel als men voor het eerst weder nieuw leven ruikt, en dat geboren wordt in de aarde en den wind het gevoel, dat enkel komt als de lente er nog niet is, en men tegelijkertijd pijn heeft en zich verheugt. Dikwijls vlogen er zeemeeuwen over haar heen, cn strekten de gretige bekken, cn uit ten kreten als het miauwen van een jonge kat Hier buiten had zij gevoelens, die zij in zijn bijzijn niet had, namelijk, met alles een te zijn. Zij besefte niet hoe ontzaglijk sterk zij in die paar dagen geestelijk gegroeid was, hoe er in de lichte muziek van haar leven reeds een grond bastoon gekomen was. Het leven met Fiorscn beteekendc voor haar veel meer dan enkel kennis van ,.de mensehelijke natuur met haar mis schien wel noodlottige ontvankelijkheid zoog zij reeds de atmosfeer zijner levensleer m zich op. Hij kwam steeds in opstand te gen het maar op gezag aannemen van zoo genaamde waarheden; doch, zooals de meeste uitvoerende kunstenaars, bezat hij geen scherpe gave van beredeneeren, doch sloeg hij enkel instinctmatig de verzenen tegen de prikkels. Hij kon intens genieten van een zonsondergang, een geur, een aria, een nieuwe liefkoozing, of hij liet zich mee- slecpen door medelijden met een bedelaar of een blinde, of door een plotselingen af keer van iemand met groote voeten of een langen neus, of door haat tegen een vrouw met een platte borst of een uitdrukking van schijnheiligheid. Als hij wandelde, liep hij óf zeer snel, óf hij treuzelde, bij placht te lachen sn te zingen, cn haar te laten lachen tot zij er pijn in de zijde van kreeg, en een half uur later zat hij alweder verzonken in een vlaag van somberheid, waarin zijn geheele wezen opging. Zonder het te weten, deelde ook zij in dit zwelgen in sensatie, doch altijd gracelijk, niet meer onderschei dingszin, zoodat zij nooit onderer gevoelens geheel over het hoofd zag. In zijn liefdesverrukkingen vermeed hij haar zenuwen al te zeer te prikkelen, om dat hij haar steeds zijn genieten van haar schoonheid wist te doen voelen; cn ook het haar voortdurend bijblijvende gewustzijn van niet te behooren tot dc fatsoenlijke menschcn, dat zij aan haar vader had trachten uit te leggen, maakte dat zij zich \eizette tegen het gevoel, dat haar leven haar tegen de borst stuitte. Zij kon zich niet gewennen aan het feit, dat hij anderer ge voelens volkomen negeerde, aan de algehee- le verachting, waarmede hij degenen placht aan te kijken, die hem zenuwachtig maak ten, en aan zijn maken van half verstaan bare opmerkingen juist zooals hij dit ook bad gedaan, toen hij en Graaf Roseck ben voorbijgingen bij het Schiller-standbeeld. Zij kromp zichtbaar ineen bij dergelijke op merkingen, al waren ze soms ook zoo bij zonder grappig, dat zij er om moest lachen. Doch onmiddellijk daarna deed dit haar pijn. Zij zag dat haar ineenkrimpen hem er gerde. en hem ertoe scheen aan te zetten om nog rneer amok te maken. Doch zij kon er niets aan doen Eens stond zij op en ging heen. Hij volgde haar, ging op den grond zitten, bij haar knieën, en stak zijn hoofd, net als een groote kat, onder haar hand. „Vergeef het me mijn Gyp; maar het zijn ook zulke bruten. Wie zou daar nu tegen kunnen? Zog het nu zelf cons wie zou daar nu tegen kunnen, behalve dan mijn Gyp En dan moest zij het hem maar we der vergeven. Doch op zekeren avond, toen hij gedurende het diner weder hoogst be- leedigend was geweest, antwoordde zij: „Neen, dat kan ik niet volhouden. Niet zij. maar jij bent een bruut. Jij was er- schrikkelijk onhebbelijk tegen hen!" Hij sprong op met een gelaat, vol woede en somberheid, en verliet het vertrek. Het was dc eerste maal, dat hij in haar bijzijn had toegegeven aan zijn woede. Gyp zat bij het vuur. en voelde zich zeer verstoord; voornamelijk omdat zij geen werkelijk be rouw had. dat zij hem gekwetst had. Feite lijk moest zij zich hierover toch ellendig ge voelen, meende zij. Maar toen hij om tien uur nog niet terug was, begon zij in ernst ongerust te worden. Zij had iets vreeseiijks gezegd! En toch nam zij in haar hart, wat zij gezegd had niet terug. Hij was werkelijk een bruut geweest. Zij had zich gaarne verlichting willen ver schaffen door wat te spelen, doch het was nu reeds te laat om hiermede de andere ho telgasten nog lastig te vallen, en dus ging zij maar wat aan het venster staan kijken naar de zee, en voelde zich verslagen en verward. Dit was de eerste maal dat zij den vrijen teugel had gelaten aan haar gevoel tegen wat Winston zou hebben genoemd zijn „poenigheid". Was hij een Engelachman geweest, don zou zij zich nooit aangetrok ken gevoeld hebben door iemand, die ande ier gevoelens zoó kon kwetsen. Wat had haar dan wel aangetrokken? Zijn vreemdheid, het wilde in hem, dc hypnotische aantrekkingskracht van zijn hartstocht voor haar, zijn muziek! Niets kon dat in hem verduisteren. I-Iet aan zwellen, liet deinen en zuchten in zijn spol was als de zee ginds, donker en met ran den van schuim, die tegen de rotsen aan- klotste; of gelijk de zee, diep van kleur bij daglicht met witte meeuwen er boven; of als de zee, met die kronkelende paden, ge maakt door de heen en weer trekkende stroomingen, de heerlijke, lachende, zwij gende zee, die haar pcillooze rusteloosheid in toom hield, wachtend orn aan te deinen en wederom aan te vallen. Dat was het, wat zij van hem verlangde niot zijn om helzingen, zelfs niet zijn aanbidding, zijn geest, of zijn eigenaardige, lenige knapheid die iets katachtigs had: neen, slechts dat in zijn ziel, dat zich een uitweg baande dooi zijn vingers, de lucht in, en dat haar ziel tot hem trok. Als zij. wanneer hij bin nenkwam, eens naar hem toeijlde, haar armen om zijn hals sloeg, en zichzelve sug gereerde dat zij zicli daar bij hem veilig voelde, en zich in hem verloor? Waarom niet? Het was toch haar plicht? Waarom niet ook haar vreugde? Doch zij huiverde. Het een of ander instinct, dat te diep wor telde om te analyseeren, iets in het hart har er zenuwen deed haar terugdeinzen, alsof zij bang was, letterlijk bang om zich in liefde te laten verzinken het subtiel ste instinct tot zelfbehoud tegen iets nood lottigs; tegen te ver gevoerd wordert ja, het was als het eigenaardige, instinctmatige terugdeinzen dat sommigen voelen bij het enkel zien van een afgrond, een angst om er dichtbij te gaan, uit vrees dat. zij er naar toe cn over den rand zullen worden ge trokken door een onweerstaanbare aantrek kingskracht. Zij ging haar slaapkamer binnen en be gon zich langzaam te ontkleedcn. Naar bed te gaan zonder te weten waar hij was, wat hij deed, en wat hij'dacht, leek haar reeds een weinig vreemd; en zij ging heur haar langzaam zitten borstelen mot de met zilver gemonteerde borstels, naar haar eigen bleek gelaat starend, welks oogen zoo bijzonder groot en donker leken. Eindelijk kreeg zij het gevoel: „Ik kan f-y niets aan doen! Het kon me niet sche len'" En, na in bed gestapt te zijn, draaide zij het licht uit. Ilet. leek haar vreemd cn eenzaam; er brandde geen vuur. En toen viel zij zonder meer in slaap. fWordt vervolgd.J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6