Peulvrucliten KAMPERMAN'S STADSNIEUWS UIT DEN ONTREK Fa, M. R.N. OOSTERVEEN LUCHTVAART DE RETOURVLUCHT AANGEVANGEN Het 3e vliegtuig te Karachi AMERIKAANSCH BEZOEK AAN BARNEVELD B. Schooleman Electriciteit op elk gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bel dan op No. 42 Eenigste gediplom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel TERAARDEBESTELLING A. N1JH0FF KOMT DE GRAF MORGEN NIET IN HOLLAND NIEUWE AGENDAi 'NU HET BADHUIS WORDT GEOPEND. 0 H/f} - Hé, hé, daar lees ik het DëriSot:v „Het badhuis gaat er open". (Ik hoop van harte dat het niet Nog weer gaat tegenlgopen). - Nog juist een \Vjek en dan verdraaid Dan zal het dus gebeuren. Wat zal ons brave Keienstad Met dit bezit gaan geuren! Als langzaam hier ook zeker is, Dan moet het badhuis groeien F.n hier als stichting absoluut In welvaart jaren bloeien. We doen dus nu eens net precies Als and're menschen doden, Die leven in genot en deugd In soortgelijke steden Als hier. Wij nemen ook een bad. En.'k mag met grond verwachten, Dat men hier niot met 't baden op Dit badhuis is gaan wachten. Als dat zoo was dan weet ik niet Wat het dan wol zou worden. Dan kwam er in het nieuwe bad Eerst heel wat aan do orde. Het badhuis klaar! De vlaggen uit! Het gaat er dus van komen Éen groot stuk ongerief wordt nu Hier eind'lijk weggenomen. We worden eind'lijk zindelijk Het bad-leed is geleden Als nou de baders komen gaan Dan zijn we heusch tevreden! GROEGROC (Alle rechten voorbehouden) POSTVLVCRT Amsterdam, 8 Oct. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ont vangen dat het eerste postvliegtuig, de P.H.—A.E.Z. hedenmorgen te 5.30 uur voor de retourvlucht naar Nederland te Ban doeng is gestart en te 6.10 uur te Batavia is gearriveerd. Om 7 uur werd naar Palera- bang vertrokken, waar het toestel te 9.20 uur landde. Na te 9.56 uur uit Palerabang te zijn vertrokken, arrivoerde het toestel te 16 uur te Medan. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de tocht voortgezet. Voorts is bericht ontvangen dat het derde postvliegtuig op weg van Amsterdam naar Nederl.-Indië, de PH.A.E.N., hedenmorgen te 7.05 uur te Jask is opgestegen en te 14J20 uur te Karachi is gearriveord. Vertegenwoordigers van relsbureaux op tournee Rede van burgemeester Westrik Van de ontvangst der Amerikanen, die gisteren Barneveld bezochten, was heel wat werk gemaakt Zoo hadden de bloemisten Hartkamp en Van Tellingen aldaar, gratis den ingang van het gemeentebuis en de raadszaal prechtig met groon en bloemen versierd, terwijl do sigarenhandelaar, de heer H. J. van Mourlk, aldaar, gratis voor de noodige sigaren en cigaretten had zorg gedragen. Voorts had de firma Burgers, de vervaardigster der beroemde Barneveldsche Sprits, gezegd, dat de Amerikanen, bij de hun aangeboden koffie, met dit heerlijk gebak konden kennismaken. Nadat nu de bewoners der „Nieuwe We reld, allen vertegenwoordigers der voor naamste Relsbureaux der Vereenigde Staten van Amerika, aan het gemeentebestuur wa ren voorgesteld, hield de burgemeester, de heer J. Westrik, tot zijn gasten ongeveer do volgende toespraak: „Het is mij een groot voorrecht, u, mijne heeren, in deze Raadszaal welkom te hee- ten, namens mijn gemeente Barneveld. Uw komst hier, geeft ons de zekerheid dat de naam Barneveld, dank zij ons kippenras, de Barnevelders, ook in Amerika een goé den klank heeft, evenals in de overige we- relddeelcn. Gij komt hier, om in dit groot ste pluimveecentrum van Nederland, met tegelijkertijd de grootste vrije eiermarkt van Europa een kijkje te nemen. Wij ontvangen U met groote vreugde en wij verzoeken u, wanneer u in uw land en in uw werkkring zult zijn teruggekeerd, aan uw landgenoo- ten de boodschap te brengeD, dat Holland niet alleen of hoofdzakelijk bet land >s van windmolens en Volendammers of Markers op klompen, doch dat er veel meer te zien is en dat hier in Barneveld het hart van de Nederlandsche Pïuimveejndustrie" klopt Alvorens na de aanbieding van koffie met Barneveldsch gebak, alsook een foto van het mooie kasteel „De Schaffelaar" al hier en een reclaraeboekje in 5 talen, over onze plaats met u de groote schouw- machine van eieren te gaan zien, waarmede wij ons product hoog houden, als ook do stempeling der eieren voor Londen, gevolgd door een bezoek aan de grootste boerderij >an Europa, voor 100.000 eieren per 3 we ken, van den heer Schimmel alhior en voor afgegaan door een rit door het prachtige Sehaifelaarschebosch welwillend openge steld door baronesse van Nagell, een bezoek rian een Barnevelder Hoenderpark, van den heer Middelman, bekend bij alle groote fok kers in binnen- en buitenland, wensch ik u eenige cijfers over onze plaats te gcvexi: Barneveld, groot 17000 H.A. omvattende 5 .4orp<*n en 12 buurtschappen heeft 14000 inwoneVg welke vrijwel geheel van kip en oi leven. Er komen bifii; 50 milliocn eieren per jaar op de markt, uit' een kring van slechts 7 K.M., waarvan cr zeer veel naar Engeland gaan, alsook naar Duitschland. Achter de groote eierhal, welke thans reeds te klein is, zijn de pakplaatsen der han delaren. Donderdags is hier markt en reeds Vrijdagsvoormiddags zijn de eieren in Lon den. Op de schouwmachine, welke gij zult zien, gaan 500 eieren tegelijk. Ik verkreeg met groote moeite van ver buiten Barne- vold hier zijn ze niet - eenige slechte eieren, om u 't verschil te laten zien, tus- schen bet goede bruine Barneveldsche ei en het slechte product. Deze schouwma chine werkt zeer preventief Voorts vindt u hier eveneens Donderdags een grooto kippenmarkt met een aanvoer van 1.5 milliocn per jaar. Op marktdagen zijn de straten alhier zoo druk, dat wij overal verkeersagenten noodig hebben om alles „gaande" to houden. Gelukkig is des verkeersagonts wil, dan wet, evenals over al tor wereld, waar deze nuttige menschen hun taak vervullen. Vele broederijen, kuikens- of fokhuizen, hoenderparken, kistenfabrieken, voederfa- brieken, etc. zijn in Barneveld te vinden. Ik moet mij beperken in do opsomming; wil u echter nog dit zeggen: Gij zijt ons harte lijk welkom, ook om do reclame welko er voor onze plaats in uw bezoek gelegen is, want ook wij weten, zij bet wellicht niet zoo goed, als gij, burgers van Amerika vrat reclame waard is. Daarom wanneer de ontvangst, en uw ver blijf hier u aangenaam aandeden, zegt het uw vrienden on cliënten en hebt gij voor lichting op kippengebied, of betreffende de kippen zelvo of hun eieren noodig, komt dan tot ons. Dg Barnevelder kip en het Barneveldsche ei willen gaarne, ook met uw hulp, hun wereldnaam handhaven en het gemeentebestuur van Barneveld wil daartoe steeds voorlichting cn hulp ver leenen". Daarop bood het gemeentebestuur zijn gasten koffie met heerlijke sprits cn siga ren aan, waarna Mr. Lifsey, mede namons zijn landgenooten, den burgemeester war men dank bracht, voor zijn welwillende woorden en bijzonder vriendelijke ont vangst. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de eierhal, waar vooral de schouwinrich- ting, die expresselijk in werking werd ge steld, de aandacht der vreemdelingen trok Het daarop volgend bezoek gold Schim mel's Boerderij, waarin een broedcentrale is geplaatst met. een capaciteit van 100.000 eieren. Deze centrale is de grootste van Europa. Wat vorder de Amerikanen nog trof. was hot zeldzaam mooie Schaffelaarsche bosch. welwillend door den eigenaar, den heer W. baron van Nagell, voor hen opengesteld Lag dit park bij New-York, dan was het nauwelijks met de millioenen van Ford te betalen, zoo redeneerde een der enthou siaste Amerikanen. Tenslotte werden de pluimvee-inrichtin gen van den heer Middelman in oogen- schouw genomen, waarna de vreemdelin gen na nogmaals hun dank te hebben be tuigd, met hartelijken handdruk van den burgemeester afscheid namen en hun reis naar Utrecht voortzetten. SPIRITISTISCHE VEREENIGING „HARMONIA". Het Brazlliaansche wonder- medium „Mirabelli". Voor de Spiritistische vereeniging „Har- monia" alhier sprak gisteravond in de ach terzaal van het Algemeen Militair Tehuis aan de Kortegracht de heer H. H. T e u n i s- s o over zijn bezoek aan bet Braziliaansche wondermedium Mirabelli. De voorzitter, de heer de Bruin open de de bijeonkomst met een welkom tot de aanwezigen waarna het woord werd gege ven aan den heer Teunisse. Spreker ving zijn voordracht aan met een korte beschouwing over zijn reis door Zuid- Amerika en Brazilië, tijdens welk verblijf in Brazilië hij door toevallige omstandig heden kennis maakte met het medium Mi rabelli. Voelde spreker aanvankelijk zeer weinig voor het spiritisme, de lectuur over het spiritisme en de kennismaking met Mi rabelli hebben hem geheel van gedachten veranderd. Het onderhoud, dat de heer Teu nisse met Mirabelli heeft gehad, heeft hem heel wat nader gebracht tot het spiritisme en al wat daarmede samenhangt. Spreker gaf hierop een uitvoerige biografie van den heer Mirabelli, waarbij werd opgemerkt, dat Mirabelli reeds op betrekkelijk jongen leef tijd over eon zekere mediamieke kracht be schikte. Kwam Mirabelli b.v. in een biblio theek, dan vlogen terstond de boeken op do hoogste gaanderijen door elkaar. In een apotheek ging het evenzoo met de flesschen, terwijl een doodshoofd vrij door de lucht zweefde. Zelf deed Mirabelli zich een drie tal minuten twee meter hoog vrij in do lucht zweven. In twee minuten zweefde Mixabel- li van zijn woonplaats naar een anderen stad, die ongeveer 90 K.M. ver verwijderd was. Enkele wonderlijke voorbeelden van de mediamieko kracht van den heer Mixa belli, dio door spreker nog met een groot aantal, waarvan vele nog wonderlijker, wer den aangevuld. Na verschillende openbare seance's ging Mirabelli voort met in beslo ten kring op te treden, hulp to verleenon aan zieken, enz. Een proces tegen Mirabelli volgdo terzake het ongerechtigd uitoefenen der geneeskunde, doch aangezien Mirabel- Vraagt fcremonstratie v. rerseynstraaFr; 19. Telet. 432 TEL. 132 KAMP 4 li halsstarrig wcigorde op te houden met zijn geneeskundige hulp, werd hij vrij ge sproken. Aan een-psychotechnische acade mie onderging Mirabelli niet minder dan 392 proeven, dio werden genomen door per sonen van de allerhoogste standing. In het vervolg van zijn voordracht wijdt de heer Teunisse breedvoerig uit over de sprekende schrijvende en physische mediamieke kracht van den heer Mirabel li. Spreker gaf daarvan verschillendo voor beelden en memoreerde daarbij, flat prof. Mirabelli 24 talen vlot spreekt en daarin redevoeringen houdt over de meest uiteen- loopende onderwerpen. Op muzikaal gebied gaf hij kritieken en compositie's. Betreffen de het schrijven van Mirabelli deelt spre ker mede, dat dit schrijven in een groot aantal talen geschiedt in razende snelheid, met telkens verschillend handschrift. In <0 minuten schreef Mirabelli 15 folio's in de Perzische taal over een verhandeling, gc- teekend door Alexander de Groote. Vele an dore wondere voorbeelden gaf spreker hier bij ter nadere toelichting. Ook van de phy sische mediastick van Mirabelli geeft de heer Teunisse verschillendo voorbeelden, die wij niot allen in ^xtenso zullen om schrijven. doch waaruit men kon vaststel len dat ook in dit opzicht de mediamieke kracht van prof. Mirabelli aan het meest wonderlijke, zelfs aan het ongeloofelijke, grenst. Sprekende over zijn eigen ervaringen op spiritistisch gebied deelt de heer Teunisse het een en ander mede over een seance, die hij zelf raederaaakte ten huizo van prof. Mi rabelli en waarbij spreker van nabij heeft kennis gemaakt met do ongeloofelijke me diamieko machten, waarover Mirabelli be schikt, Verschillendo voorbeelden haalt spreker aan, voor de waarheid waarvan hij persoonlijk instaat Hierna werden een groot aantal lichtbeel den vertoond, die een nadere illustratie ga ven van het door den heer Teunisse bespro ken onderwerp en die een beeld gaven van verschillende seances cn manifestaties. De bijeenkomst werd hierna door den voorzitter met een woord van dank geslo ten. Een groote belangstelling van oud'collega's en ander 'politie*personeel Verschillende woordvoerders Op de Algemeene Begraafplaats aan den Soesterweg is gistermiddag onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer A. N ij h o f f, in leven oud-commissaris van politie te dezer stede. Op het kerkhof, waar een groote scharu belangstellenden de aankomst van den stoet afwachtte, zagen wij o. a - den Burgemeester dezer gemeente, mr. .T. C. Graaf van Ranrl- wijck, den gemeente-secretaris, den heer K. Kaan Jzn., wethouder Com. Ruitonberg, verschillende raadsleden; vorder den Com missaris van Politio hier ter stede, den heer W. Goorhuis, do inspecteurs D. P. van Rooijen en A. Losekoot, den adjunct-inspec teur jhr. A. M. C. Mollerus, benevens den brigadier-majoor en een groot aantal briga diers en agenten van politie, marechaussée cn rijksveldwacht. Ook verschillende oud gedienden van het politiecorps waren aan wezig, om hun vroegeren chef de laatste eer tc bewijzen. Dan waren aanwezig vertegen woordigers van de" Broederschap van Com missarissen van politie in Nederland, van den Bond van Hoogere politiepersoneel, verschillende hoofden van takken van ge meentediensten en hoofdambtenaren van die diensten, bestuurslnden en leden van de sociëteit Amicltia, waarvan de heer Nijhoff lange jaren lid was, de Commandant van de brandweer de heer W. van Haselen P.Hzn. cn verder een groot aantal vrienden en bekenden van den overledene. Een aantal agenten van politie, de oud sten in anciënniteit, die ook als slippen- dragers gefungeerd hadden, droogen de kist grafwaarts. Aan de groeve trad als eerste spreker naar voren de Burgemeester dezer gemeen te, die er op wees, dat men verleden jaar, toen commissaris Nijhoff den dienst verliet, niet gedacht zou hebben hem nu reeds graf waarts to moeten brengen. Meer dan 40 jaren heeft hij bij de politie gearbeid, waar van meer dan de helft to dezer stede. Meer dan 16 jaren heeft spreker met den over ledene op de meest aangename wijze mogen samenwerken. En niet is hij do eenige bur gemeester, die op deze prettige samenwer king met den heer N(jhoff rnag terugzien. Hij was geen te strenge politicman, doch een mensch, die meende steeds zoo zacht mogelijk met een ieder te moeten omgaan Wanneer hij zou kunnen weten, hoe hier nagenoeg het geheele politic-personeel aan wezig is om hem de laatste eer te bewijzen, zou dat voor hem een grooto voldoening zijn. Als oud vriend en clubgenoot van den overledene sprak de heer Dr. P. K. Dros- saart Lulofs woorden van dankbare her innering aan den heer Nijhoff. Hij was een man steeds opgewekt, buitengewoon ver draagzaam cn steeds er op uit iemand een attentie to bewijzen. Noodo zullen wij hem missen in onze vriendenkring, waarvan hij reeds 24 jaren deel uitmaakte. Spreker richtte zich met enkele woorden van troost tot de woduwo en haar dochter, die weten welk een grooto plaats het huisgezin innam in het leven van den overledene. De heer Felix, Commissaris van politie te Harderwijk voerde hierna het woord na mens do Broederschap van Commissarissen van Politie in Nederland. Namens deze vereeniging bracht deze spreker den over ledene een laatsten groet. Broeder Nijhoff was een man, wiens vriendelijkheid cn wel willendheid een ieder, die met hem in aan raking kwam, tegemoet trad. Gaarne had den wij hem nog langen tijd behouden en hem. over wiens lippen nimmer een kwaad woord kwam, een langer genot van zijn welverdiende rust, toegowenscht. Doch laat het een troost zijn voor do achtcrblijvenden, dat do herinnering aan broeder Nijhoff nimmer verloren zal gaan. De heer Harrebomoc, Commissaris van politie te Amsterdam, sprekende na mens den Bond van Hooger Politieperso neel, uitte eenige woorden van afscheid tot den overleden oud-voorzitter der examen commissie van dien bond. Altijd wist de heer Nijhoff met groote opgewektheid en vriendelijkheid de moeilijkheden, die zich voordeden te overwinnen. Voor dezen wer ker is thans de avond gevallen. Hij rusto zacht. Tenslotte trad de heer Huiskcs, inspec teur van politie te Hilversum naar voren, om met enkele gevoelvolle woorden te ge tuigen van zijn groote waardeering en dank voor het werk van den ovorledeno die zich immer getoond heeft te zijn een man van groote rechtvaardigheid en stipte eerlijk heid. Door het personeel werd hij op de handen gedragen. Thans hebben zij hem op hun schouders grafwaarts gevoerd. Een zwager van den overledene dankte hierna namens de wederzijdsche familie voor de groote belangstelling cn voor de vriendelijke woorden, dio ter nagedachte nis van den overledene zijn gesproken. Na dat bloemen in de groeve waren gestrooid verliet men, na een eerbiedigen groet ge bracht te hebben den doodenakker. De reis naar Silezie is wederom uitgesteld De reis van de Graf Zeppelin naar Silezië is opnieuw uitgesteld wegens de ongunstige weersomstandigheden. Men neemt aan, dat het stormgebied morgen verdwenen zal zijn, zoodat de start dan morgenavond kan plaats hebben. Het is dus do vraag of het luchtschip Donderdag wel naar Nederland zal komen. GARNIZOEN. Levering aan het Garnizoen. Door don Minister van Defensie is do le vering van ligstroo aan het öarnizoen te dezer stede geduronde het tijdvak 1 No vember 1929 tot 31 October 1930 toegewezen aan den firma H. Gerritsen, tegeni den prijs van 39.80 de 1000 K.G. DE WEG UTRECHT—AMERSFOORT. Voorzieningen tegen slip gevaar. Automobilisten, en toeristen in het alge meen. zullen den laatsten tijd „genoten" hebben van de aanmerkelijke verbeterinq van den Utrechtschen straatweg. Het oude hobbelige wegdeg van vroeger is vervangen door een prachtig-effen asfaltvlag, waar over de betrokkenen met groote vol doening zich plegen te uiten. Er is aan deze medaille echter ook een keerzijde, namelijk, wanneer het vochtig weer is en vooral wan neer met groote snelheid gereden wordt en daarvoor bestaat thans meer dnn vroe ger de verleiding! veel kans op slippen Met het oog op daaromtrent ontvangen klachten heeft do provinciale waterstaat den laatsten tijd verschillendo proeven ge nomen tot eenige verruwing van het weg dek; één van deze proeven bestaat hierin dat men de asphaltlaag door ze met eeu bepaalde substantie in to wrijven, zacht maakt en daarna er een soort kiezel, zg „split" in aanbrongt. Hierdoor vertrouwt men het slip-gevaar tot een minimum te kunnen reduceeren. De directie van den autobusdienst op Utrecht deelt ons intusschen mede, dat voor de daarop in dienst zijnde bussen oog nimmer eenig gevaar voor slippen bestaan heeft. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 ZIJN BROER OPGELICHT. Val3chheid in goschxlften. Een slagersknecht had door middel van valschc kwitanties zijn patroon nota beno zijn eigen broer een slager te Soost, opgelicht. Hij ontving van zijn broer kwitanties om te gaan in nen, en maakte daar copieën van, die hij aan de klanten gaf, als ze betaalden. De echte kwitanties dienden dan als „bewijs", dat er nog ni°t betaald zou zijn. De ver dachte verontschuldigde zich gisteren voor den Utrechtschen Rechtbank door er op te wijzen, dat ook een andere knecht zelf kwitanties schreef en voor don patroon on- dorteekonde zoodat hij zich gerechtigd acht< te, dit ook te doen. Van een buurman van zijn patroon leende verdachte voorts be dragen aan geld, onder voorspiegeling, dat hij van de Rijkspostspaarbank nog geld te vorderen zou hebben. Om dit to bewijzen maakte verdachte een valsch stortingsbiljet op, dat als onderpand diende. Verdachte was reeds driema-al wegens verduistering in dienstbetrekking veroor deeld. De Officier van Justitie merkte in zijn re quisitoir op, dat getracht is dezen verdach te te reclas8eeren, hetgeen absoluut is mis lukt. Gezien het strafregister van verdach te meende spr. thans te moeten eischen een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Mr. Schretlen, verdachte's raadsman, be toogde dat deze jongeraaD door een onge val buiten werk is geraakt, cn daardoor weer in zijn oude kwaal is vervallen. Plei ter riep de clementie van de rechtbank voor zijn cliënt in. EXAMENS. Te Amsterdam slaagden voor het examen apothekers-assistento do dames H. J. Rui tenberg alhier on S. Rupert to Soest. DRANKVERLOF. Burgemeester en Weth. van Amersfoort maken bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een ver-» zoek van L. Haksteeg om drankverlof in de Markthal op 15, 16 cn 17 November 1929. KIXDERZORGBOND. De volgende jaarvergade ring te dezer stede. Ter algemeene jaarvergadering van den Ned^rlandschen Kinderzorgbond, die dezer dagen te Utrecht heeft plaats gehad, werd besloten de volgende Jaarvergadering te Amersfoort te houden. MOTORRIJDEN. De K. N. M. V. Kamplocns* rit. Do jaarlijkscho rit om het kampioenschap der K. N. M. V., waarbij de beste motorrij ders in Nederland elkaar bekampen, zal dit jaar verreden worden op 9 November a.8. Des morgens zullen do rijders gestart wor den in Breda. De route loopt door Brabant cn Limburg cn bevat verschillendo terrein- ritten en non-stop gedeelten. Do rit eindigt to Heerlen, na een zwaar traject door het Zuid-Limburgscho heuvel land. Zooals gewoonlijk, bestat in motorkringeu voor dezen kampioensrit groote belangd stelling. BINNENBRAND. In de Snouckaertlaan. Gisteravond ontstond in perceel Snouc kaertlaan 14 eon kleine binnenbrand, welke door tijdig ingrijpen in den aanvang werd gebluscht. D a g e 1 U k s: Kunstzaal „Sierkunst". Utrectatacheweg h. Cinema Royal. Langestraat Steven "van der Hagcnlaan. Museum Flehite, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos.- Ver Rogenlesselaan (Zaterdags van 1.30— 2.30 uur). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Vredesblbllotbeek, Arnh. weg 50. Princcss-room Zondag, middag- en avond concert Hotel Monopote, Zondagmiddag- en avond concert Danszaal Klaasscn Zondags Dancing.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2