IÉ HET ONBEREIKBARE NOG EENS DE MUIDER TOL N V. COMPAGNIE LYOSVNAI^E BONTMANTELS DE MOORDZAAK- LANS HAVENARB IDERS IN STAKING FEUILLETON. Principieele zaak voor de Amslerdamsche rechtbank De zaak geschorst Amsterdam, S October. De gosnou- velden tolboom van Muiden-onzaliger ge dachtenis werd vandaag nieuw leven ingeblazen, alleen vanwege het feit dat hij een onontbeerlijk requisiet vormde bij de opvoering eener principieele strafzaak, waarvan de nieuwe feitelijke behandeling hedenmiddag zou plaats vinden door de Vijfde Kamer der Rechtbank alhier. Men trekke uit het vorengaande niet de con clusie, dat de tolboom zelf in de rechtzaal als stuk van overtuiging aanwezig was. Hij was er niet, evenmin als zijn ex-be- waker, de heer G. F. C. Kauderer, wien in deze zaak do rol van verdachte was toe bedeeld. Ex-tolgaarder Kauderer is alge meen bekend als de man, die den hard- nekkigen strijd togen den heer Floris Vos en diens met automobielen gewapende vol gelingen tot het bittere einde plichtsge trouw heeft volgehouden, zoo plichtsge trouw dat het hem zelfs met den kanton rechter in aanraking bracht I Het is de heer mr. dr. G. J. Goedhart, hoofdredacteur van „De Telegraaf" geweest, die een ge rechtelijke vervolging van den heer Kou- dercr en daarmedo een principieelo uit spraak had uitgelokt, op grond van over treding van art. 427 W. v. S., sub. 6, het welk luidt„Met een geldboete van ten hoogste 25 wordt gestraft hij, dio zon der verlof van het bevoegd gezag, eenigen openbaren land- of waterweg verspert of het verkeer daarop belemmert" Een en ander naar aanleiding van het feit dat de heer Goedhart, toen hij op 14 September van het vorig jaar met zijn auto voor den Muidertolboom verschenen was, geweigerd had, het tolgeld te betalen, als gevolg waarvan de heer Kauderer hem den doorgang had versperd. Men herinnert zich wellicht nog dat de zaak gediend heeft voor het kantongerecht te Hilversum. In tegenstelling met den eisch van den ambtenaar van het O. M, die vrijspraak had gevorderd, werd ver dachte door den kantonrechter van rechts vervolging ontslagen. Tegen dit vonnis tee- kende het O. M. cassatie aan, waarna de Hooge Raad de zaak naar do Amsterdam- sche Rechtbank venvees. Zooals gezegd diende zij hedenmiddag voor de Vijfde Kamer en stond de cx-tolgaardor bij ver stek terecht. Hel feit, dat ook de heer Goedhart, die als kroongetuige was opgeroepen, niet ver schenen was, wees reeds op een ontijdig einde der behandeling. En dat kwam dan ook na het verhoor van den heer J. L. de Raedt, burgemeester van Muiden. In zijn kwaliteit van secretaris en lid van het Hoogheemraadschap van den Zeedijk be oosten Muiden, dat het beheer over den tol voerde, kon get mededeelen, dat het hem bekend was, dat den tolbewaker door het bestuur opdracht was gegeven, den tolboom bij geen betaling gesloten te hou den. B. en W. van Muiden bemoeiden zich niot met don tol verd. was alleen in dienst van het Waterschap. Na nog eenig over- en weerpraten over de wijze, waarop het hoogheemraadschap het recht van tolheffing in don loop der tijden gekregen had, waarbij president mr. Van Royen en passant opmerkte, dat, nu de tol is opgeheven, de zaak alleen juri disch belang heeft, werd -— op verzoek van het O. M. de verdere behandeling ge schorst tot Dinsdag 19 November, op wel ken dag de heer Goedhart zal worden ge hoord. GOEDERENWAGON TE LEIDEN ONTSPOORD. Veel vertraging voor allerlei verkeer. LoidOD, 8 Oct. Hedenmorgen om half negen is bij het station tc Leiden ter hoogte van do Gevangenlaan een goederenwagon, die door een locomotief werd gerangeerd, ontspoord. Aoangezien de ontsporing plaat? had op het hoofdspoor Rotterdam—Amster dam, moest bet verkeer in deze richting ter plaatse worden omgeleid, wat nogal vertra ging gaf. Te ruim half elf was de stagnatie opge heven en kon het verkeer weer op het hoofdspoor plaats vinden. De afsluitboo- men aan de Rljnsburgcrweg bleven in ver band met deze ontsporing ongeveer een half uur achtereen gesloten, hetgeen groote ver traging teweeg bracht voor het tram- en voor het overige rijverkeer. PROF. VAN NES. Hervat rijn cöllegés. Leiden, 8 Oct. Prof. dr. H. M. van Nes, kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit, dio geruimen tijd ernstig ongesteld is ge weest, heeft zijn colleges weer kunnen her vatten. CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Naar wij vernemen, hebben dw Christel. Textielarbeidersorganisatie Unitas en de R.K. Textielarbeidersbond St. Lambertus het contract met de R.K. Vereoniiging van Werkgevers in de Textielindustrie opge zegd. UTRECHTS CHH WEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT Peschanikf, nieuws kleur f 585 -r- f 275 i f 275 Nutria f 2E0 f 260 - Peschliki Veulen Seal-electrlc Persianer-pattee PRIMA COUPE EN MATERIAAL f 600.— TIJGERS IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN In bruikleen van Hagenbeek 's Gravenbage, 8 Oct. De nieuw aan gekomen tijgers in den Haagscben Dieren tuin zijn, zooals bekend, door de firma Hagenbeek welwillend in bruikleen afge staan. Wat men echter niet weet, is, dat het geen Sumatra-tijgers zijn, doch Ben- gaalsche Deze laatste zijn veel zeldzamer en ook mooier. Een Sumatratijger is voor 1000 Ic koop, terwijl men voor Bengaal- sche tijgers minstens het dubbele moet neerleggen, en dan is het nog niet zeker dat men ze bekomen kan In den Dierentuin is een paar. Het man netje is schijnbaar gewend aan hot publiek. Het wijfje daarentegen heeft nog, wat men in de artistenwereld zou noemen: „Lampen- fieber" en is iets schuwer. Daar zij niet te zamen gevangen werden, moesten zij eerst aan elkander wennen. Nu zijn zij beste maatjes cn bij gunstig weer mogen zij in „hun tuin" wandelen, d. w. z. in het ge deelte dat voor hen gereserveerd is. Dat zij dit op prijs stellen, evenals de leeuwen en poema's, blijkt ten duidelijkste uit de malle sprongen die zij maken en uit hun gestoei en gespeel. De eerste kennismaking van het tijger- paar met hun buren fdo leeuwen en poe ma's) was niet zoo hoffelijk. Die was zelfs zeer luidruchtig, en als men hun taal kon verstaan zou men bemerkt hebben, dat cr harde woorden gevallen zijn. Maar dieren wennen nu eenmaal spoedig aan elkander en zoo kwam vanzelf de vrede weer in de buurt terug. Het is nog niet bekend hoe lang deze prachtige tijgers hier kunnen blijven. Er is veel navraag naar, maar het schijnt, dat de koopers het met de firrna Hagenbeek niet zoo spoedig eens kunnen worden over den hoogen prijs. De Dierentuin treft het daar door en het is te hopen, dat deze toestand nog eenigen tijd aanhoudt, opdat het Haag- sche publiek deze zeldzaam mooie dieren nog langen tijd zal kunnen bewaren. tenwerklngstelling der bestaande bond6no- teering is er door beide eerstgenoemde vereenigingen een commissie van zeven personen gevormd, dio eiken Vrijdagmor gen te Leeuwarden bijeen zal komen tot het vaststellen eener noteering. welke aan geeft den prijs die eerste kwaliteit fabrieks- boter op dien morgen in Nederland, af eer ste station van verlading, voor den handel per K.G. waard is. Doze noteering zal genoemd worden: Leeuwarder Commissienoteering voor Ne- derlandsche boter, en direct na het vast stellen officieel worden bekend gemaakt in do Waag te Leeuwarden. Do commissie zal in functie treden op Vrijdag 11 October a.s., waardoor de beide tot. nog toe bestaan hebbende noteeringen kunnen beschouwd worden als te zijn ver vallen, terwijl de op Vrijdag 11 October as. verschijnende noleerlng zal zijn: do Leeu warder commissienoteerir g voor Neder- landsdhe boter, aangevende den boterprljs, zooals die boven is omschreven. Conflict te Amsterdam Amsterdam, 8 Oct. In de houtha ven is een staking uitgebrokon omdat een bootwerker, die in Zaandam tijdens de sta king aldaar had gewerkt, als voorman he denmorgen werd aangenomon. Do (haven arbeiders wenschten met dezen man niet te werken. Toen hij niet werd verwijderd, gingen zij in staking Hedenmiddag heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders zich met het geval bemoeid. Er is een vergadering gehouden en morgenochtend zal het bestuur zich in verbinding stellen met de schcepvaartver- eeniging Noord. De staking omvat pl.m. 250 man. LEEUWARDER COMMISSIENCrtTEERING VOOR NEDERLANDSCHE BOTER, Een nieuwe regeling. Door overleg tusscbcn dc besturen van den Algemeenen Nederlandschcn Zuivcl- bond (F.N.Z.), de Vereeniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne (V.V.Z.M.) en den Bond van Coóp. Zuivelfabrieken in Fries land de laatste in verband met de bui- DINER TEN HOVE. 's Gravenhage, 8 Oct. Aan den dlsch van H. M. de Koningin cn Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten hedenavond aan: mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, Hr. Ms. gezant te Stamboel, en baronesse van Weideren Rengers; jhr. mr. H. M. van Haersma de With. Hr. Ms. ge zant tc Lissabon, en mevrouw Van Haersma de With; de heer R. C. T. Roosmale Nepveu, Hr. Ms. gezant in Mexico, cn mevrouw Roosmale Nepveu. Nieuwe behandeling op 22 October Rotterdam, 8 Oct. Naar de N.R.C. verneemt zal de zaak tegen G. J. v. O., den procuratiehouder van de N.V. de Haas Han del Maatschappij alhier, die als verdacht van den op 29 November 1928 gepleegden moord op den directeur dier N.V., den heer Lans. op 11, 12 en 17 Juni j.l. beeft teredht gestaan, waarna de stukken in banden werden gesteld van den rechter-commissa ris voor een nader onderzoek, op Dinsdag 23 October weer dienen. Er zijn niet minder dan 40 getuigen cn 6 deskundigen gedagvaard. De behandeling zal dus waarschijnlijk wel 2 a 3 dagen in beslag nemen. Het moet ln de bedoeling liggen den toe gang voor belangstellenden in de audiëntie zaal niet zoo gemakkelijk te maken als bij de eerste behandeling. Alleen voorzien van een schriftelijk bewijs, geteekend door den president van de strafkamer, zal men de zitting mogen bijwonen. Wie dit wenscht, zal zich te voren onder opgaaf van redenen moeten wenren tot den majoor van de rijks- veldwacht in het gebouw van de recht bank. Natuurlijk blijft de toegang tot de pu blieke tribune vrij. ERNSTIGE AANRIJDING. Op sl&g gedood. Eindhoven, 8 Oct. Gisteravond is de 4S-jarige grondwerker B. uit Enschede op den Helmondschen weg te Eindhoven, ter wijl hij den weg dwars overstak, in aan raking gekomen met een luxe-auto uit Maastricht. De aanrijding was van zoo'n ernstigen aard, dat. het slachtoffer op slag gedood werd. De wagen werd bestuurd door den heer F. uit Maastricht. De wagen is ln be slag genomen. De beer F. is, na verboor, vrij gelaten. Hot lijk is naar het lijken- huisje vervoerd. (Msb.) KINDERVERLAMMING IN GRONINGEN. Groningen, 8 Oct, De kinderverlam ming te Baflo (prov. Groningen) breidt zich nog steeds uit. Er zijn reeds drie gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Ver schillende ouders zenden hunne kinderen naar andere plaatsen, daar zij bang zijp voor besmetting. Men put meer levenswijsheid uit hetgeen men doet, dan uit hetgeen men geniet. KANT. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 20 „Betty! Wat 'n schatten!'* „Een cadeautje van majoor Winston, lief jemevrouw!" Terwijl zij haar arm om de stevige schou ders sloeg, pakte Gyp de zwarte duivels beet en liep vlug het pad op, onder het latwerk door, terwijl do Schotsche herders- hondjes, tegen haar borst aangedrukt, ze nuwachtige geluidjes maakten, en haar neus en ooren likten. Door de vierkante vestibule liep zij naar den salon, die uit kwam op het gazon; en daar, in de open slaande glazen deuren bleef zij staan kij ken naar de spiksplinternieuwe kamer, waar alles natuurlijk juist verkeerd was gezet. De kleuren, wit, ebbenhout en satijn hout, waren nog mooier dan zij had durven hopen. In den tuin haar eigen tuin waren de pereboomon aan het zwellen, doch nog niet uit Een paar gele narcissen bloei den langs de muren, en oen magnolia had reeds een knop open. En al dien tijd hield zij de hondjes tegen zich aangedrukt en ge noot van hun jonge, warme lucht en liet zich door hen kussen. Zij verliet den salon en ging naar boven. Haar slaapkamer, de kleedkamer, de logeerkamer, dc badkamer, zij vloog ze allemaal binnen. O, wat was het heerlijk om in je eigen huis te komen omPlotseling voelde zij zich van den grond tillen door iemand die achter haar stond, cn in die onwaardige houding wend de zij haar gezicht, met. schitterende oogen om, tot hij haar lippen kon bereiken. HOOFDSTUK III. Is er iets heerlijkers dan wakker te wor den en de vogels zich vroeg in de lente te hooren oefenen, en te voelen dat de win ter voorbij is? Dien eersten morgen in haar eigen huis werd Gyp tegelijk met de musschen wak ker, of hoe de vogel dan ook heetcn mag, die het eerst zijn gesjilp en gekwetter laat hooren, dat weldra overstemd wordt door zooveel, dat belangrijker is in den vogel zang. Het leek wel alsof al de gevederde wezens van Londen elkaar in haar tuin rendez-vous hadder. gegeven. Zij wendde zich om en keek naar haar man. Hij lag met. het hoofd in het kussen gedoken te slapen, zoodat zij enkel zijn dikke, verwarde haar kon zien. En er voer een huivering door haar, alsof daar een vreemde man lag. Behoorde hij werke lijk aan haar, en zij aan hem voor goed? En was dit hun huis van hen samen Zij kon het niet verklaren, maar het leek alles anders, ernstiger en zorgelijker, in dit vreemde bed in dezo vreemde kamer, die zoo geregeld iederen dag zou terugkee- ren. Terwijl zij zorg droeg hem niet te wek ken, liet zij zich uit bed glijden, en ging tusschen de overgordijnen en het venster staan. Overal heerschte nog schemerachtig licht, ginds achter in den tuin tusschen de boomen hing het rozige van den dageraad nog. Men had zich kunnen verbeelden op het land te zijn, indien de nog verre, lang zaam aan rumoerende geruchten van de stad zich niet reeds hadden doen hooren cn er die lichte aardnovcl niet was geweest, dio 's morgens in Londen langs den grond trekt Zij dacht: „Ik ben hier de huisvrouw ik moet alles hier bestieren voor alles zorgen! En mijn hondjes! Wat zouden ze eten?" Hiermede begonnen vele uren van tob ben, want zij was uiterst nauwgezet. Zij was niet tevreden voordat iets zoo goed gedaan was als bet kon, doch haar gevoe ligheid stond haar niet toe het van anderen tc elschon vooral niet van de bedienden. Waarom zou zij afbeulen? Fiorsen had niet de minste notie van regelmaat Zij bevond dat hij zelfs niet in de geringste mate haar huishoud'elijkcn strijd kon waardceren. En zij was veel te trots om hem om hulp te vragen, of mis schien ook wel te verstandig, daar hij klaarblijkelijk totaal ongeschikt was om haar in iets van dien aard te helpen. Zijn devies was te leven als de vogelen des he mels. Ook Gyp had niets liever gedaan, maar dan moest men geen huis met drie bedienden, verscheidene maaltijden per dag twee jonge honden en geen groote onder vinding hoe men dit alles moest behande len hebben. Zij sprak met niemand over haar moei lijkheden en leed er dus des te meer on der. Met Betty die, oer-conservatief als ze was, Fiorsen even noode duldde als zij het aanvankelijk Winston gedaan had moest zij zeer voorzichtig zijn. Maar de groote moeilijkheid was toch wel haar va der. Hoewel zij er vurig naar verlangde hem te zien, zag zij toch zeer erg op tegen hun ontmoeting. De eerste maal kwam hij zooals hij ook placht te doen toen zij nog een heel klein meisje was, op het uur waarop hij dacht dat de man, aan wien zij nu behoor de, waarschijnlijk uit zou zijn. Haar hart begon sneller te kloppen toen zij hem in het berceautje zag aankomen. Zij deed zelf de deur open en omhelsde hem zóó, dat zijn 6cherpe oogen haar gezicht niet kon den zien. En zij begon dadelijk te praten over haar hondjes, die zij Don en Doff had genoemd. Het waren echte schatten er was niets veilig voor hen haar pantoffel tjes waren al heelemaal bedorven. Zij Wa ren al in haar porseleinkast gekropen en waren daar in slaap gevallen Hij moest alles eens komen bekijken. Terwijl zij haar arm door den zijnen stak, en aldoor praatte, nam zij hem mee naar boven weer naar beneden, en den tuin in, naar het atelier of de muziekkamer aan het einde er van, die een eigen ingang of uitgang had, welke uitkwam op een achter straatje. Dit vertrek was de groote attrac- tio geweest. Fiorsen kon hier rustig stu- deeren. Winston liep heel stil met haar mee, maakte nu en dan een enkele opmer king. Achter in den tuin, tcnvül zij over den muur in dai nauwe gangetje dat tus schen den hunnen en een anderen tuin lag, stonden te kijken, gaf hij haar arm plotse ling een kneepje en zeide „Wel, Gyp, on hoe is 't gegaan Eindelijk was die veel gevreesde vraag er dan. „O, 't was nog al gezellig in sommige opzichten." Maar zij keek hem niet aan, en hij haar niet. „Zie eens, vaderDe kat ten hebben hier al een heel paadje ge maakt Winston beet zich op de lippen en wend de zich van den muur af. De gedachte aan dien vent was bitter in hem. Zij wilde hem niets vertellen en wilde dien luchthartigen blik volhouden die hem toch niet in het minst om den tuin leidde „Kijk mijn crocussen eens Het is echt lente vandaag Dat was het ook. Er waren zelfs al een paar bijen te voorschijn geko men. De teere blaadjes zagen er nog zoo doorschijnend uit, en waren nog te dun om het zonlicht te verhinderen recht door hen heen te schijnen. De purperen fijn-geaderde crocussen, uit welker hartjes vlammetjes van oranje naar buiten gloeiden, leken het licht als in blakers in zich te bewaren. Een windje, zonder eenige guurheid, deed de takken wiegelen hier en daar ritselde nog een enkel dor blad. En op het gras, en ir de blauwe lucht en op den amandelbloe sem rustte de eerste lente-schittering. Gyp vouwde de handen achter haar hoofd in een. „Heerlijk zoo de lente te voelen!** En Winston dacht bij zichzelf: „Zo is ver anderd!" Zij was zachter geworden, leven diger meer diepte van kleur, meer ernst, meer deining in het lichaam, meer lieflijk- beid in haar glimlach. Maar was zij ook gelukkig? Een stem zeide: „Ah, welk een genoe gen!" De kerel was komen aansluipen als een groote kat, waar hij trouwens veel van had, vond Winston. En het leek hem dat Gyp ineenkromp. TWordt yervo!gd.J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6