DE ZEPPELIN OVER ONS LH TOCHT VAN RUIM ZES UUR "Nabij Beek verdween hel luchtschip iveer over de grens Des avonds half zeven vlot geland Dc „Graf Zeppelin" is Zaterdagavond om 23.23 uur Duitsche tijd (22.43 Holl. tijd), te Friedrichshafcn opgestegen voor het ma lven van zijn vlucht naar Holland. Nadat de weersomstandigheden gunsti ger geworden waren, besloot do comman dant van het luchtschip de reis naar Hol land te aanvaarden. Om half elf Duitsche tijd betraden de passagiers de hal. In ge spannen verwachting voor de a.s. groole luchtreis. Dc motoren werden op gang ge bracht en alles scheen in orde. Kort daarna verscheen ook dr. Eckener ter plaatse. Com mando's weerklonken en langzaam werd het gevaarte uit de hal getrokken onder fel le belichting der schijnwerpers van de luchtschepenwcrf. Nadat ten slotte nog cenige waterballast was uitgeworpen, klonk het bevel: „Schiff Hoch", waarna het lucht schip zich elegant in de lucht verhief. Bij Delfzijl over de grens. Delfzijl is de eerste Nederlandsche stad geweest, die door het luchtschip „Graf Zcp pelin" werd bezocht. Zondagmorgen te ruim half zeven werd Delfzijl wakker geroepen door het geschreeuw in de straten „het luchtschip komt." Als een wolk naderde statig de ,Graf Zeppelin" over de Eeins in de richting van Delfzijl. Het luchtschip had op de boog aan Ie voorzijde het rood-wit-blauw geheschen liet was schitterend weer en het luchtschip vloog op slechts geringe hoogte. In haast gekleed stroomden de menschcn naar bui ten om het luchtschip waar te nemen. Slechts korten tijd konden de inwoners van Delfzijl van het schouwspel genieten. Hoe wel niet snel varende, was het luchtschip, dat slechts één maal over de stad vloog, spoedig verdwenen. Het vertrok in weste lijke richting. Boven Groningen. Te vijf minuten over zeven verscheen de ..Graf Zeppelin" voor de eerste maal boven Groningen. Het luchtschip, dat rnct een snelheid van ongeveer 9ü K.M. uit Delfzijl naar Gronin gen vloog, kwam vroeger dan verwacht was. Men had gerekend lusschen zeven en acht uur en waarschijnlijk had men niet gedacht, dat het luchtschip reeds even na zeven uur zou passeeren. Hieraan is het waarschijnlijk te wijten, dat niet meer Gro ningers op de been waren. Alleen op do Grootc Markt had zich een groote menigte verzameld, in dc verwachting dat het lucht schip om den Martinitoren zou vliegen. De- zo verwachting werd dan ook bewaarheid, want tot tweemaal toe vloog de „Graf Zep- pelin" om den toren. Na de eerste maal ver dween het luchtschip, om even daarna weer terug te kceren en na nogmaals over de stad en om den toren te hebben gevlogen, verdween het luchtschip in Zuid-Westelijke richting. Ook op de daken der huizen hadden zich zeer vele nieuwsgierigen opgesteld. Zooals reeds aangekondigd was, nam de ..Graf Zeppelin" zijn route ook over Meppol, hiermede gevolg gevende o.m. aan het ver zoek van het oud-comité voor Duitsche kin deren. Precies te acht uur arriveerde het luchtschip.- uit Noordelijke richting boven Mcppel. Ondanks het vroege uur was er een grout aantal menschen op de been. Toen het luchtschip Meppel passeerde, lieten enkele fabrieken dc stoomfluiten gillen. Eenige mi nuten cirkelde het luchtschip boven de stad, om daarna in de richting van Zwolle te vertrekken. Het luchtschip boven de hoofdstad; het paleis op den Dam on de Nieuwe kerk zijn op deze foto duidelijk te onderscheiden De Zeppelin boven Amsterdam. Het was Zondagmorgen te Amsterdam drukker op straat dan op een gewonen Zon dagmorgen. Reeds om tien uur begonnen zich op pleinen en bruggen groepjes te vor men in afwachting van de komst van de „Graf". Een van dc drukste punten was wel de Dam. Daar was het tegen half twaalf als bij een koninklijk bezoek. Velen waren met kijkers en fototoestellen gewapend. Op het gebouw van de Groote Club en andere gebouwen in de omgeving zaten menschen. Plotseling, het was toon tien minuten over half twaalf, ging een schok door de men schen, die op den hoek van het Damrak bij den Dam stonden: Daar heb je hem! werd er geroepen en gewezen werd in de richting van het Rokin. Van alle kanten kwam men toeloopen en inderdaad ver tconde zich in de richting van dc Munt het groote grijze gevaarte, éenigszins vaag in den mist die boven scheen te hangen. Het luchtschip verdween weer voor het oog ach ter de Industriecle Club. Weldra werden weer een vijftal vliegmachines zichtbaar en hoorde men het ronken van motoren. Hoog hoven de Damstraat kwam de reus aanzet ten, blinkend in de zon. Recht kwam het op den Dam aan. Gejuich ging uit de me nigte op, rnct zakdoeken werd gezwaaid, Langzaam gleed het gevaarte weg achter het hooge dak van het koninklijk paleis, rechts van den toren van den watertoren Na het passeeren werd links gedraaid en nog eenmaal zagen we het gevaarte in de YC-rte tusschen het Paleis en de huizen weg glijden. Steeds werd links aangehouden en zoo werd nog eenmaal een gedeelte der bin nenstad gepasseerd om in de richting van atergraafsmeer Amsterdam te verlaten. De drukte op Schiphol. Het vliegstation Schiphol bood in de mor genuren nagenoeg hetzelfde beeld, dat men, althans wat de drukte betreft, heeft kun nen waarnemen op hoogtijdagen der Ne derlandsche luchtvaart. Van negen uur af heerschte er op het vliegveld reeds een geanimeerde drukte en liepen de velen, die in het bezit waren van een ticket, hetwelk recht gaf om per K.L.M. vliegtuig den Zeppelin tegemoet te vliegen, met trctsche gezichten rond. Op het groote platvorm voor de administratie-gebouwen stonden, keurig in een rij, zeven machines der K.L. M.-vloot opgesteld. Zes er van wa ren. voor de passagiersvluchten bestemd, terwijl bet zevende op piloot Veenendaal wachtte, die opdracht had gekregen, een lading vrachtgoed naar Londen te brengen. Te ruim half elf parkeerde op het daar voor bestemde terrein der vlieghaven een paar honderd auto's terwijl' voorts op den nieuwen verbindingsweg van Schiphol naar Haarlem een onafzienbare file van wagens aangerijd stond Voorts voerden de bekende autobussen van Poelgeest, die extra diensten hadden ingelegd cn de booten der Volharding hon derden en nog eens honderden belangstel lenden aan. Het meerendeel van hen troost- to zich de uitgaven van drie stuivers, om zich op het aan het vliegveld grenzende ter rein der luchthaven een behoorlijke plaats te verzekeren; talrijk ook waren de bevoor rechten, die op het vliegveld zelf de komst van het luchtschip mochten afwachten. De heer Thomson, chef van het vliegstation, was één cn al bedrijvigheid, aangezien hij de regeling der passagiersvluchten zelf in handen had genomen Tegen tien uur arri veerde een auto der Posterijen, welke de laak had, de postzak, dio door den Zeppe lin zou worden uitgeworpen, in veiligheid le brengen, op het terrein. Het bleek dat de chef der afdceling postexpeditie aan het Centraal Station zelf was meegekomen om een vlugge behandeling, van een en ander te verzekeren. Tusschen half elf cn kwart voor elf startten achter eenvolgens, enkele minuten na elkaar, de zes K. L. M. toestel len voor hun eerste vlucht. In één der ma- schines, de P.H.-A.E.Gbestuurd door den heer Alcr, maakte dc heer Plesman, direc teur der K.L.M. en zijn beide zoontjes het tochtje mede. Voor de overige toestellen fungeerde als piloten de heeren C. T. Hon- dong, C. R. Both, D. R Parmentier, E. 1). Sillevis, cn D. R van Mossel. Ook een klein Engelsch Moth-toestel koos even later het luchtruim, terwijl kort daarop op groote hoogte, die vliegtuigen der Nederlandsche Marine in zicht kwamen, welke zich evon- eens voorspoedden in de richting, waaruit het luchtschip moest komen. Te ruim kwart over elf begon plotseling de sirene op het stationsgebouw te loeien, ten teeken dat het luchtschip binnen bereik van het oog was gesignaleerd. En waarlijk, aan den westelijken horizont kwam het ge vaarte langzaam uit een nevelsluier te voorschijn; op dat moment bewoog het zich in de richting Haarlem. Tien minuten later maakte het lucht schip een zwenking cn vloog het, begeleid door verschillende vliegtuigen, in een rech te lijn op Schiphol af. Spoedig reeds werd het geronk der zware motoren hoorbaar en daar het luchtschip slechts op geringe hoogte naar schatting 150 200 meter vloog kon men een goeden indruk krij gen van zijn gigantische grootte. Te 11.35 uur precies bevond de „Graf Zeppelin" zich boven het vliegveld en het was op dit moment, dat de postzak met behulp van een kleine parachute, welke zich dadelijk ontplooide, werd neergewor pen. Do vrij straffe wind duwde den zak in de richting der hoofdstad, maar aange zien hij snel daalde, kwam hij nog net en wel vlak bij den weg naar Haarlem, op het vliegterrein neer, waar hij spoedig werd opgepikt cn in de postauto, die tot op het grasveld was gereden, werd geladen. Toen eerst bleek, dat de post in een groote en een kleinere zak, tezamen minstens 30 ki logram wegend, verpakt was. De parachute De „Graf Zeppelin boven de Amsterdamsche waterleiding te Heemstede. Deze foto werd gemaakt uit begeleiden^ vliegtuig vermeldde de woorden: „Bitte zürückzusen- den!" Inmiddels had de Zeppelin den steven naar het Noorden gewend en koerste het luchtmonster recht op de hoofdstad af. De begrooting van het luchtschip door de massa op Schiphol bepaalde zich tot wui ven; nergens klonk eenig gejuich. Inmiddels waren alle passagiers-vliegtui gen, die den Zeppelin waren tegemoet ge vlogen, weer na elkaar op Schiphol neer gestreken, om na een kort oponthoud met nieuwe passagiers op te stijgen en den Zep pelin te achtervolgen. De K.L.M. heeft van daag goede zaken gemaakt' Utrecht, 13 Oct. Toen bekend was ge worden, dat de „Graf Zeppelin" was ge start. en dus ook over Utrecht zou komen was van gemeentewege bekend gemaakt, dat bij het in aantocht zijn van het lucht schip de vlaggen op den Domtoren zouden worden geheschen. En al betrekkelijk vroeg staarden vele naar den top van den aloudcn Domtoren, beschenen door een kostelijke najaarszon. Tien minuten over elf wapperden plots vier vlaggen op den hoogen spits, die van Duitschland. van Ne derland, van Utrecht, cn het Oranje. Het duurde evenwel toen nog geruimen tijd eer het majestueuze schip rustig cn zeker kwam aandrijven, begeleid door een aantal vliegtuigen. Het cirkelde in een grooten kring om den Domtoren, bracht een groet, cn vervolgde toen zijn richting. De geweldige stroom van belangstellen den, die per auto naar Utrecht was ge komen. veroorzaakte een opeenhooping van allerlei voertuigen. De verkeerspolitie had na hel vertrek van het luchtschip ge- ruimen tijd noodig om het geheel weer in goede banen te brengen. De Zeppelin weer uit het land vertrokken. Even over half een kwam da „Graf Zep pelin" boven Nijmegen in het gezicht. Er was zeer groote belangstelling cn het lucht schip was bij schitterend weer duidelijk zichtbaar. Tegen tien minuten over half een verdween het luchtschip in Oostelijke rirliting. Van Nijmegen af zette het luchtschip „Graf Zeppelin" regelrecht in Oostelijke richting koers naar Duitschland. Te 12.50 uur passeerde de „Graf Zeppelin" nabij Beek de grens cn verdween nagestaard door de laatste inwoners van Nederland, die heden het luchtgevaarte mochten aan schouwen, in de richting van Kleef. Het bezoek aan Nederland van de „Graf Zep pelin" behoort tot het verleden. De tocht boven Nederland heeft precies 6 uur en 10 minuten geduurd. De „Graf Zeppelin" kwam te 14.25 boven Keulen. Het luchtschip maakte een groote zwenking boven de stad en kruiste om de torens van de Keulsche Dom. Daarna werd Reinopvvaarts gevlogen. Kort voor 15 uur verscheen de Zeppelin uit de richting Nieuwied komend boven Coblenz en vloog met een zwenking over de stad in de rich ting van Boppard. Overal was een groote menschenmenigte op de been om den zep pelin te begroeten. De „Graf Zeppelin" vlot geland. Het liichtschip „Graf Zeppelin" is om 18.30 van zijn toch naar Holland terugge komen en vloog over het in maanlicht lig gend Bergland, dat door een groote men schenmenigte was omzoomd. De schijnwer pers vlamden op, de landingsmanschappen stonden klaar. Er heerschte een volkomen windstilte. Daar de duisternis reeds was ingevallen was de afzetting van het terrein zeer streng, toegapg tot het landingsterrein hadden slechts de landingsmanschappen on de pers. Om 18,43 begon de landingsklok te luiden terwijl de landingsvlag werd geheschen Te 18.50 was het luchtschip vlot geland. Een a dspirant-verstekeling uit Soestdijk. Aan een telegram van Max Bolkzijl, den Berlijnschen correspondent van Het Hbld HET OORDEEL VAN DE PASSAGIERS De Koningin wuifde het luchtschip toe Friedrichshafen, 13 Oct. (V. D.j Alle Hollandsche deelnemers aan de vlucht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland waren bij aankomst van het luchtschip te Friedrichshafen opgetogen over denprach- tigen vlucht. Een speciale V. D. correspon dent had een onderhoud met den onder chef van het station Waalhaven, den heer ten Oever cn den bekenden piloot J. P. Scholton uit Amstelveen, die beiden den tocht medemaakten. Deze beiden als des kundige te beschouwen heeren, waren ent housiast over de wijze, waarop met het luchtschip gemanoeuvreerd kon worden. De heer ten Oever verklaarde, dat het lucht schip veel meer comfort kon bieden dan het vliegtuig, terwijl de verzorging aan boord perfect is. Schommelingen cn bum- pings neemt men nauwelijks waar. De tocht heeft zijn hooggespannen verwachtingen nog verre over troffen. De geestdrift in Nederland was, naai* men van het luchtschip kon waarnemen zeer groot. Men hoorde op vele plaatsen het gil len van scheeps- en fabriekssirenen, ter wijl enkele malen werd waargenomen, hoa verschillende malen locomotieven van trei nen, die men onderweg ontmoette, hun stoomfluit lieten gillen. Terwijl men in Holland in het onzekere verkeerde, of H. M. de Koningin het lucht schip al of niet had waargenomen, herken de men aan boord van den Graf Zeppelin duidelijk H. M. Koningin Wilhelmina op een der daken van het paleis het Loo, die liet luchtschip en de passagiers toewuifde. Tijdens den vlucht van het luchtschip boven Nederland bereikten dr. Eckener verschillende draadlooze verzoeken van steden, om ook deze steden een bezoek te brengen. Zoo werden o.a. draadlooze tele grammen ontvangen van Maastricht. Ber gen op Zoom en Alkmaar. Dr. Eckener kon tot zijn leedwezen echter wegens tijdge brek aan deze verzoeken niet voldoen, zoo als hij aan sommigen der Zeppelin-enthou siasten per draadloos telegram antwoordde. die de reis mee maakt, ontleenen wij* nog het volgende: Er is zoo goed als geen wind, dus kan slechts een of ander ongelukkig incident do start om elf uur nog verhinderen. Ofschoon zoo iets natuurlijk niet aan te nemen is, is het toch wel merkwaardig dat zich ook dit maal weer zonderlinge dingen voordoen. Iemand n.l. die zulk een incident zou kunnen veroorzaken is de jeugdige slagers- zoon uit Soestdijk, die reeds eenmaal iii Fricdcrichshafen getracht had als blinde passagier mee te komen, doch toen tijdig gevat en door de politie opgesloten werd. Het interessante is nu dat het jonge- mensch hedenavond opnieuw opgedoken is. Gezien het groote gevaar, dat zulke snaken kunnen veroorzaken, hebben wij de Zeppe lin-directie op zijn aanwezigheid attent ge maakt, zoodat men de controle verscherpen! zal. De passagierslijst. Er waren in het geheel 29 passagiers, on der wie vijf Duitschcrs, een Mexicaan en een Zwitser cn voorts 22 cn indien het schip niet te zwaar blijkt zelfs 24 Neder landers. De namen der Nederlandsche pas sagiers zijn de volgende: H. Elderink te Enschede; Wijnen te Hel mond; H. Burgerhout te Voorburg; A. B. G. de Knokke van der Meulen te Voorburg; de heer en mevrouw Arentshorst te Sassen- heim; Max Blokzijl te Berlijn; de heer eö mevrouw Koning met zoon en dochtertje te Sassenheim; H. cn R. Lampe uit Osnabrtick on Dortmund: .T. P. scholte, de bekende vlieger: J. Evervvijn Lange te Amsterdam; J. E. Smith te Assen; Zegering ten Roden- gate te Den Haag; Van IJsselstevn to Den Haag; P. van 't Veer te Den Haag; .T. Giltay te Amsterdam; P. II. ter Kuilc te Enschede; Van Doornick te Putten cn zoo mogelijk nog de heer Ten Oever, onderchef van het station Waalhaven, en de heer Stans uit Amsterdam. UITVOER VAN RUNDVEE NAAR BELGIë. De verplichte quarantaine van i X 24 uur vervallen. 's G r a v e n h a g e, 12 Oct. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met. ingang van 16 October a.s. verplichte quarantaine van 4 maal 24 uren onmiddelijk voorafgaande aan het tijdstip van uitvoer van voor België bestemd rundvee, is vervallen. Niettemin blijft het aanbrengen van het gebruikelijke oogmerk door de zorg van den veeartsenijkundigen dienst verplicht. De overige voor België geldende bepalin gen tcv aanzien van voor uitvoer bestemd vee blijven van kracht. J. SCHAAP Hzn. f Leiden, 12 Oct. Gisteravond is te Oegstgeest, 61 jaar oud, overleden de heer J. Schaap Hzn., inspecteur van de Verceni- ging voor Chr. Nat. Onderwijs, oud-dir. van de Chr. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6