BINNENLAND STADSNIEUWS WINIER-COSIUMES WINTERJASSEN Fa, P. E, RINTEL Velours Winterjassen, 0e Adelaar Te^a2V° Unqiue sorteering VOOR ONZE HUISVROUWEN Ons succes Prima Kieermakerswerk. Nieuwste kleuren f 32.50 Laatst uitgekomen modellen Varkensmarkt 13-15 Telefoon 582 procureur generaal en het Hof te Den Bosch n onderzoek instellen en dat de minister van Justitie over dcu uitslag daarvan me- dedeeling aan de kamer zal doen. De heer Vliegen vraagt stemming der motie op heden om den minister gelegen heid te geven tot overleg met den minister van Justitie waarna wellicht een bevredi gende verklaring kan volgen. De vergadering wordt verdaagd. TWEEDE KAMER. Na aanneming van een aantal kleine ont werpen was Donderdag aan de orde de wij ziging der pensioenwet. De heer Gerhard critiseert de terug vordering van de aanvullende pensioenen van 1 Juli 1922, waarmee eind 192? begon nen werd, tóón het heele bedrag in eens werd ingehouden. Hij bepleit intrekking van kortingsbepalingen subsidiair buiten toepassing laten dezer wet, voor de bij het in werking treden bestaande inkomsten. Mej. Westerman bepleit de mogelijk heid van pensionneering van nevenbetrek kingen en restitutio van de twee maal be paalde pensioenbijdragen over de tweede he Kt van 1922. De heep Surlng wenscht. pensioensge- rechtigheid voor het personeel van do vroecjviouwenschool te Heerlen, de moge lijkheid van inkoop van pensioen voor sa-! larissen beneden 400 gulden, en heropening j van de mogelijkheid van inkoop van. pen sioen voor den diensttijd van voor 1 Juni 1922. j De heer Ketelaar steunt den heer Ger-1 hard, Spreker heeft bezwaar tegen het amende- ment Suring. 1 De Minister vaa'Finaacicn ban! niet alle amendementen aanvaarden, doch j zal ze overwegen. Binnenkort zal een nieuwe wijziging wor- den voorgesteld, waarbij verschillender amendementen kunnen worden overwogen. Spreker bestrijdt vooral den heer Gerhard, i wiens amendementen het simulatieverbod ongedaan zullen maken. Het amendement-Suring om de pensioen- gereebtigheid van de inspecteurs van het bijzonder onderwijs mogelijk te rnaken, wordt aangenomen met 53 tegen 32 stem men. Het amendement-Gerhard betreffende in trekking van de terugvorderingsbepaling wordt ingetrokken. Alle overige amendementen worden inge trokken, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Aan de orde is de interpellatie Wijnkoop over de botsing tusschen stakers en politie te Maastricht waarbij de heer Wijnkoop vraagt: ïe een einde te maken aan het vij andig optreden van de burgemeester, 2c de rijkspolitie uit Maastricht terug te trekken en maatregelen te nemen opdat de politie niet opnieuw aanleiding geve tot botsingen. Se wat de minister denkt te doen inzake do zorg voor de nabestaanden van den versla gen arbeider, 4e de katholieke geestelijk heid te ontwapenen en 5e den gearresteerden stakingsleider in vrijheid te stellen. De minister van Binnenlandschc Zaken antwoordt, na woorden van deernis met de slachtoffers, le dat voor optreden tegen den burgemeester, geen reden bestaat o.a. daar de raad van Maastricht zijn beleid heeft goedgekeurd, 2e dat de rijksplöitïe nog niet gemist kan worden, 3e dat het geen gewoon te is dat het rijk zorgt voor nagelaten be trekkingen van bij botsingen gevallenen, 4e dat de geestelijkheid niet gewapend is en 5e dat de stakingsleider reeds in vrijheid is gesteld. De heer W ij n k o o p dient twee moties in dien iet in behandeling komen daar ze niet gesteund worden. De heer Vliegen betoogt dat de arbei ders aan bet gebeurde geen schuld hebben en dat aLleen de politie geschoten heeft. Hij diont een motie in waarin aan de regee ring om een onderzoek gevraagd wordt. De heer Hermans betoogt dat katholie ke arbeiders door de socialisten geterrori seerd zijn. Sjar. gispt de socialistische terreur en aan vaardt gaarne een onpartijdig onderzoek in de motie Vliegen gevraagd. De heer Kuipers geeft een uiteenzet ting ten betooge dat de R. K. organisatie door weigering der samenwerking met de moderne organisatie schuld heeft aan den ontwikkeling van den toestand. De heer Visser zegt dat de regeling in iden klassestrijd voor de brutaalste machts middelen niet terugdeinst waarop de voor zitter hem tot orde roept. Als spr. zegt dat de regeering als dienaresse van 't kapitaal den arbeiders liet neerschieten dreigt, de voorzitter hem het woord te zullen ontne men. Spr. zal voor motie Vliegen 6temmen of schoon die hem niet bevredigt. De minister acht het mogelijk dat de VERGADERING GEMEENTERAAD. AanvolUngsagenda voor do openbare vergadering van den Raad op Maandag 28 Ootober des namiddags om 2 our, voort te zetten des avonds om zeven nnr en op de volgende dagen. in. Voorstel van B. en W. tot het ver- Iecncn van subsidies aan speeltuin-ver- eenigingen. 4o. Op voorstel van B. en W. tot toeken ning van ƒ500 subsidie aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ten behoeve van de filiaal-uitleen-bibliotheek in het Soester- k wart i er. 21. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring der rekening 1928 van het Burgerlijk Armbestuur. 25. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de lijst van minimum-huren van ge- gemeente-woningen. 26. Voorstel, van B. en W. tot verkoop van een perceel bouw- on weiland, gelogen aan den Heiligenbergerweg onder Leusden, ter grootte van 0.8805 H.A. voor 1900, aan P. D. Hofland. 27. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de De Wit] aan ter grootte van t 806 MJ voor 5300, aan H Hertzinger en K. Schimmel. 28. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Ko- ninginnelaan hoek De Witlaan ter grootte van 1090 M® voor 9030 aan J. Peper. 29. Ontheffingen straat- on rioolbelas ting dienst 1929. GARNIZOEN. Mutatle's. Db Luitenant-Kolonel I. Bessèm, Com mandant van het 5e 11 egt,-Veld. Artillerie te dezer stede, die met ingang van 1 Ne- vember is benoemd tot Kolonel, Comman dant der He Artillerie-Brigade, krijgt Ede als standplaats. De met ingang van 1 November a.s. tot Commandant der TVe Inf.-Brigade benoem de Kolonel J. H. I-Iardcnberg, thans Com mandant der Luchlvaartafdeeling, komt te Arnhem in garnizoen. PERSONALIA. Bij'Koninklijk Besluit is op zijn verzoek" fnet ingang van 1 Januari 1930 eervol ont slagen uit '^Rijks-dienst de heer P. A. van der Scheer, registratie-ontvanger te dezer stede. AANBESTEDINGSNIEUWS. Trait- en Groentenvelllng. Gisternamiddag werd aanbesteed door den bouwkundige Joh. H. Blom, het ver bouwen en uitbreiden van het bestaande fruit- en groentenveilingsgebouw. H. Meester 10.240. Hertzinger en Schimmel 9725. A. v. d. Vijzel 9190. W. Wassink 9300. .T. Blom 9175. J. de Wilde 8954. J. van Keulen 8790. C. BIoemheuvel 8700. J. A. van Keulen 8597. G. Lagerweij 8578. H. Bar ten 8568. J. v. d. Ham,. Nijkerk 8075. A. Alfrink, Nijkerk 7977. J. v. d. Brink 7965. B. Heere 7700. A. van Lunteren. Woudenberg 7692. M. Wildeman 7600. G. Hicnekamp 7560. Th. van Keulen 7345. De anderen te Amersfoort. DE WINKELBEURS. De voorbereiding van het organiseer en van de Winkelbeurs door Handel en Nij verheid kortweg Henba genaamd vordert goed. En telkens weer blijkt, hoe allerwegen wordt medegewerkt om een goed verloop en het welslagen va.n de Henba te verzekeren. De factor endaarvoor zijn in voldoende mate aanwezig. Het buffet wordt verzorgd door den heer Schwemmer uit de Vergulde Zwaan, die zich de medewerking van een uitstekend strijkje heeft verzekerd. De burgemeester zal de tentoonstelling openen. PADDENSTOELENTENTOONSTELLING. In de Rijks H.B.S. De leerlingen van de Rijks Hoogere Bur gerscbool organ iseeren wederom in dit schoolgebouw eon herfsttentoonstelling van Paddestoelen, enz. A.s. Zondagochtend te 10 uur wordt de expositie geopend. WERELDREIZIGERS. Bezochten gisteren per flets onze stad. Het begrip „wereldreizigers" is feitelijk niet meer zoo nieuw. In allerlei vormen zijn ze ons reeds bekend we kennen ze krui pend, rollend en loopend. En gisteren wa ren we in de gelegenheid kennis te maken met den aaphang-fietsenden of mogelijn den ifiets-aanhangenden vorm. Ze. waren met hun drieën, gekleed, in de gebruikelijke, opvallende klcederdracht van „over de grens." Inderdaad was hét gezel schap internationaal, want het bestond uit een Oostenrijker, een Duitscher en een Hol lander. Deeerstgenoemde, genaamd Boble- ter, was leider der expeditie en van "hem mochten wij een bezoek op ons kantoor ont vangen, waarbij hij ons enkele bijzonder heden mededeelde. In 1925 was men van Lichtenstein af t* voet op stap gegaan. Europa en Azié waren ten declc reeds bezocht Thans kwam de expeditie, die georganiseerd was door la Liguo Internationale des Artistes et la Na- turo Missio, van Nauen af, waar de Dépas- fabrieken gratis rijwielen en onderdeden ter beschikking had gesteld voor het nog af te leggen traject Via Brussel was men nu gisteren in onze siad gearriveerd, van hier ging men naar Amsterdam. den Haag, Rotterdam, Antwer pen, Bordeaux, Madrid, Lissabon. Dan wordt Zuid-Afrika en ver vólgens Zuid- en Noord- Amerika bezocht, om via Engeland weer in Europa terug to koeren, wat naar men hoopt in 1932 zal geschieden. Het te voet afgelegde gedeelte bedraagt 42,000 K.M.; thans zal men nog 88,000 K.M. per fiets hebben te doen. Dc bagage, die per rijwiel 120 K.G. bedraagt en bestaat uit de noodzakclijksto ingrediënten voor het levensbestaan, bevindt zich in het achter de fieta verbonden aanhang-wagentje. Ook een tent is erin opgeborgen, waarin des r\achts geslapen wordt. Het doel van de reis is een beschrijving te kunnen samenstellen, berustend op eigen ervaringen, omtrent de bezochte landen, volken en hun gebruiken. De leider der expeditie toonde ons tal van bescheiden en papieren, ter garanMe van de reeds afgelegde route. Vele reisbiljetten, ge stempelde papieren, foto's, enz. kwamen daarbij voor den dag en hij kon zich inder daad beroepen op een sterk internationale sorteering. In het levensonderhoud wordt voorzien door het gewoonlijke verkoopen van an sichtkaarten en als bijzonderheid door het houden van voordrachten over de reis. Dat alles wist onze zegsman met smaak en enthousiasme to verhalen. Langer kon den en mochten wij hem niet ophouden, want, hij werd al weer buiten bij zijn „kame raden" verwacht. Begrijpelijkerwijze trok deze expeditie, die onder de bagage ook nog een hondje mee voerde, groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat zich op do halteplaat sen dicht opdrong bij dit niet alledaagsch schouwspel. DE GEMEENTEBEGROOTING. Dc Aldcellngsverslagcn, VI Door verschillende leden is het vooorstel van B. en W. tot het uittrekken van 10.000 tot dekking van tekorten van middenstands woningen, besproken. Een lid is door deze kwestie verrast, hij wenscht gaarne vooraf een overzicht der financiën van de betrok ken vercenigingen te ontvangen met mede- deeling in boever do gemeente hierbij ge ïnteresseerd is. Andere leden wenschen te weten of de bestuursleden dier vercenigin gen gesalarieerd worden en/of emolumen ten ontvangen. B. en \V. willen do vereeni- gingen meer ónder toezicht stellen o.a. door, voor uitgaven boven 100 hun toestemming tc eischcn, Een lid zou de goedkeuring noo- dig achten op alle uitgaven. Zelfs is het misschien beter dot de gemeente de wonin gen overneemt en zelf gaat exploiteercn. Een lid der eerste afdeeling vraagt of het niet mogelijk is het bouwen van midden standswoningen in deze gemeente eenigs- zins tegen te houden, want blijkbaar zijn er toch ruim voldoende middenstandswo ningen, terwijl er daarentegen te weinig ar beiderswoningen zijn. Spr. vraagt of hei niet mogelijk is de huizen op Frisia in tweeën te doen bewonen. Een lid der tweede afdeeling vraagt zich af, of als do gemeente bij dezen bouw zoo geïnteresseerd is, dat zij dé te korten moet dekken, het wel gewenscht is dit te doen op de manier, zooals B. en W. dat voorstel len. Als die tekorten er zijn, dan moeten die voortspruiten uit bijzondere omstandig heden. (Spr. verondersteltuit het feit, dat do woningen in den dm-cn tijd zijn gebouwd) Veel verstandiger acht hij het dus, dat ver schil in eens te liquideeren. Hij denkt ten aanzien van dit punt aan het fonds voor bijzondere docleindon. Het zou hem sympa thiek zijn als dergelijke tekorten op die ma nier gedelgd konden worden. Een ander lid acht het heter tot dergelijken verkoop over te gaan, orn dan later het totaal verlies voor rekening der gemeente te nemen. Voor de verstrekking van 10 000.— tot dekking van tekorten bij den Middenstands woningbouw, wijzen B. en W. er op dat de gemeente gelden onder eerste hvpotheek beeft verstrekt, uit de leening 1926. Boven dien is in 1920 een bijdrage ineens verstrekt door de gemeente aan Frisia van 50.67.5. terwijl het Rijk f 152.025.bijdroeg. De Pen ningmeester van Frisia ontvangt 450 belooning 's jaars, terwijl door St. Ansfri- dus 200.'s jaars aan een bestuurslid als inspectrice en 60.-f 16.35 (X abon nement telefoon) aan een bestuurslid als Administrateur wordt betaald. Goedkeuring te eischen op alle uitga ven ook die beneden 100.zal bezwaar lijk gaan. Er moet eenige soepelheid in hot beheer blijven. Mocht misbruik blijken, dan kunnen hiertegen alsnog maatregelen wor den genomen. Wij achten het thans don tijd niet om do woningen over ten ernen en zelf te exploi teercn. O.i. is het de hesto weg de tekorten op dc voorgestelde wijze te dekken. Maatregelen te nemen orn het bouwen van rniddenstandswoningen in deze gemeente eenigszins tegen te houden, ligt o.i. niet op don weg der gemeente. Naar onze rneening zal de bouw van deze woningen van zelf ophouden, wanneer er geen vraag meer naar is. De woningen van Frisia zijn niet geschikt om in tweeën te worden bewoond. Ook zou het peil der woningen dan worden gedrukt en de woningen niet meer beantwoorden aan het doel, waarvoor zij zijn gesticht en waarvoor het Rijk zijn bijdrage heeft ver leend. De tekorten van de bouwvereeniging F r i- sia zijn in hoofdzaak ontstaan door hooge „onderhoudskosten". Zooal3 U uit de ter inzage gelegde verlies- en winstrekening over 1928 blijkt, is aan onderhoudskosten in 1928 uitgegeven 17.501.59. Alleen aan schil- jo'enverk is uitgegeven vanaf Augustus 1926 tm. December 1928 23.356.—, terwijl op 31 Décember 1928 aan schilderwerk nog 6.708.30 betaald moest worden. Het dak herstellingswerk vorderde in 1928 boven dien een uitgaaf van 9.862.—. Ook het leeg staan van woningen was van veel invloed op het verlies, temeer daar hierdoor reeds in 1926 overgegaan moest worden tot huur- verlaging. Bij den bouw is uitgegaan van een huurtotaal van 28.639.07I's of -rond 700.— huur per woning, terwijl de huurop brengst in 1928 totaal 24.077.20 bedroeg of gemiddeld 587.25 per woning. De wonin gen zijn thanse allen verhuurd. Tevens wordt ter inzage gelegd de Verlies- en Winstrekening over 1928 van de Middcn- standsbouw der Stichting „St. Ansfridus". Het afboeken van het verschil in bouw kosten, gevolg van den bouw in den duren tijd, is in onderzoek bij het Rijk. Zal over gegaan worden dit verschil in ééns te liqui- .deeren, dan moet ook gedacht worden aan de arbeiderswoningen, die in den duren tijd zijn gebouwd, hetgeen een zeer groot be drag zou vorderen. Hiertoe het fonds voor bijzondere doeleinden aan te spreken wat hiervoor in afzienbaren tijd niet toereikend 2al zijn achten wij niet juist. Een bestem ming van het fonds in deze richting zou in strijd zijn met den opzet van het fonds. Mocht tot geleidelijken verkoop van de woningen worden overgegaan, dan zal in ieder geval met dekking van de verliezen niet kunnen worden gewacht, totdat na een zeker aantal jaren het totaal bekend zou zijn. Een geleidelijk aflossen der tekorten lijk ons ook in dat geval de beste methode. Naar aanleiding van vragen omtrent de aanstelling van een schooltandarts verwij zen B. en W. naar hun advies van 2 Oct.'29. Op het adres van het Groene Kruis om verhooging der subsidie cn- medewerking tot stichting van een wijkgebouw is nog geen advies van B. en W. ontvangen. Wel zijn met bet bestuur van het Groene Kruis verschillende conferenties gehouden, maar de resultaten daarvan zijn zoodanig, dat men zoo goed als alle hoop op medewer king laat varen. Spr. wil,, gaarne vernemen welke aanleiding voor B. en W. bestaat om een dergelijk standpunt in te nemen. Zijn B. en W. van oordeel, dat het Groene Kruis niet den goeden weg bewandelt laten zij zulks dan zeggen. Door een lid der tweede afdeeling wordt er nog de nadruk op' ge legd, dat in het uitgebreide Soesterkwar- tier behoefte bestaat om goederen van het Groene Kruis te betrekken, terwijl het noodzakelijk is, dat een soort consultalie- bureau in die omgeving wordt gesticht, op dat de moeders met hare zuigelingen in den winter niet zulke lange afstanden behoeven te gaan. B. en W. antwoorden, dat zij een advies op het adres van bet Groene Kruis nog niet kunnen aanbieden omdat hun stand punt ten opzichte van dit adres nog niet is vastgesteld. Bij de behandeling van het adres is bij B. en W. de gedachte geopperd, dat het Groene Kruis trachte de contributies cn vrijwillige bijdragen te verhoogen, omdat het bedrag daarvan 3700) niet een juis te verhouding aangeeft ten opzichte van de gemeentesubsidie van 5900, waaronder 200 voor zuigelingenbescherming. Ook is B. en W. gebleken, dat de huisbo zoekster voor de zuigelingenbescherming, voor wier salaris voor dat doel gemeente lijke subsidie wordt genoten, belast is met de zorg van de kunstzon, zonder dat daar van aan B. en W. was kennis gegeven. Hierdoor wordt zonder machtiging van den Raad een nieuwe instelling door de ge meente gesteund, die bij andere corpora ties hier ter stede dien steun niet ontvangt. Door B. en W. is een en ander aan het Be stuur medegedeeld; het antwoord daarop moet in het College nog besproken worden. Door een lid der eerste afdeeling is gewe zen op de noodzakelijkheid van uitbreiding van het Ambachtsonderwijs. Blijkens het jaarverslag 1928 zijn van 140 candidaten er 50 afgewezen, omdat er geen plaats was. In den begrootingsbrief lezen we er niets van, hoe aan dit euvel zal worden tegemoet gekomen. Een dergelijke toestand is toch te er^ en dat in een tijd, waarin er aan vaklieden een tekort is en er ongeschoolden te veel zijn; men behoort tegemoet te ko men aan het verlangen der jongelui orn goed vakonderwijs te mogen ontvangen Spr. verzoekt B. en W. maatregelen te be ramen om in de behoefte te voorzien. Dezelfde spr. vraagt, in welke mate het onderwijs heeft geprofiteerd van de inwer king treding op 1 Sept. j.l. van de gewij zigde leerlingenschaal. B. en W. merken naar aanleiding hier van op, dat bij een in April j.l. ingesteld on derzoek is gebleken, dat dit jaar wegens plaatsgebrek 19 leerlingen moesten worden afgewezen, waarvan 1 voor electrotechnisch instrumentmaker en 18 voor smid machine bankwerker. Bij het bestuur der school zijn plannen in voorbereiding om in het plaats gebrek voor laatstbedoeld vak te voorzien Indien de vraag, betreffende de gewijzig de leerlingenschaal, aldus moet worden be- bezien; of voor de gevallen, waarin vanaf 1 Sept. 1929 krachtens de nieuwe schaal een leerkracht meer door het Rijk zal worden vergoed, door de gemeente ook een leer kracht meer is aangesteld, dan dient deze vraag ontkennend te worden beantwoord. In verband hiermede dient echter in het oog te worden gehouden, dat bij de invoe ring van de tijdelijke leerlingenschaal bij de wet van 30 Juni 1924 de gemeente niet op gelijke wijze als het Rijk door verminde ring van het aantal leerkrachten op het on derwijs heeft bezuinigd, zoodat geleidelijk bij het ontstaan van vacatures meerdere leerkrachten geheel voor rekening van de gemeente kwamen. Ook vanaf 1 Sept. '29 blijven er nog vele boventallige leerkrachten, wier jaarwedden ten laste der gemeente komen. Bovendien is het aantal boventallige leerkrachten sedert genoemden datum nog uitgebreid als gevolg van de aanstelling van een onderwijzeres aan de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar wegens uitbreiding van die school met een nieuw meisjes Se leerjaar en als gevolg van het vormen van een parallel- klasse aan de school-Vondellaan. teneinde het euvel van overbevolkte klassen te mij den. Het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht bedraagt dit jaar ongeveer 30,5. (Wordt vervolgd.) KOFFIETAFEL. Sla met pommes frites. MIDDAGTAFEL. Tarbot met karpertjessaus. Wortelen. Grutjes. Ontvangen diverse bl'kjes voor Hors d'Oeuvres. APPETIT SILD, SARDELRINGE, GAFFELBITTER, GOURMETSILD, COCKTAIL SILD, HOVMESTEH SILD, FILERS HERRINGS, blikjes gekruide ANSJOVIS, Vaatjes gekruide ANSJOVIS SARDINES IN TOMATEN, CAVIAAR. Geleefd aanbevelend, Fa M. R. N OOSTERVEEN. Telefoon 77. UITGAAN. Jan v. Riemsdijk cn zijn Gezelschap. Jan van Riemsdijk heeft zijn roep weer schitterend gehandhaafd. Hoe populair hij hier is, blijkt er wel uit, dat de zaal voor deze door ons georganiseerde voorstelling Maandagmorgen reeds was uitverkocht en wij de laatste dagen maar steeds telefoon tjes en bezoeken ontvingen, rnet de vraag of er nu werkelijk niet één kaart meer te krijgen was. Maar de vele teleurgestelden krijgen nog een kans het nieuwe program ma te gaan zien. Vrijdag 1 November hoopt Jan weer op een volle zaal. „Ie kunt er wel kommen" „Jan" stond dus gisteren weer op dc planken van Amicitia en ontketende als Veluwsche boer een slorin va.n applaus en gelach. Mtm wèe't -hoe onna Volgbaar hij- in, dit genre is en welk een komische wer king er uitgaat van deze in alles rake ty peering, waarmede hij welhaast vergroeid schijnt. Dat hij ook ontroeren kan. bleek wel uit de goede voordracht van Dirk Wit- te's „Vodden" en uit zijn eigen leidje „De Dorpsklokken". Maar het is niet alleen Jam, waarom men komt, ook de Zeune, Mr. Rombout. van Riemsdijk, heeft het ware tooneelbloed in de aderen, en bovendien boekt het gezel schap een groote aanwinst in Rie van de Roovaart, die niet alleen over goede stem- middolen beschikt niaar ook haar liedjes guitig voordraagt. Zoodat van de aardige eentimenteele Amerikaansche liedjes er een moe6t worden gebisseerd, omdat aan de toejuichingen schier geen eind scheen te zullen komen. Ook de Ilollandscbe lied jes van Wouter Loeb hadden een verdiend succes, vooral de tweeerlei natuurimpressie. Vlot en afwisselend liep her, programma, tot tegen elven het slotnummer kwam, een nieuwe samenzang: Van Trommelaar en Marketentster, oude soldatcnzangen in fleu rige costumes, een slot dat pakte. Rest ons nog de vermelding van de beschaafde en accurate begeleiding van mevr. van Riems dijk aan den vleugel. SCHAKEN. Eddy Spanjaard speelt simul taan voor de Schaakvereni ging „Amersfoort". De belangstelling voor de simultaan- séance van den hoofdklasse-speler van den Nederlandscben Schaakbond, den heer Eddy Spanjaard uit Utrecht, welke gisteravond in de Princess-Room gehouden werd, was buitengewoon groot. Niet minder dan 35 borden waren bezet, waaronder een groot aantal nieuwelingen. De voorzitter van de schaakvereniging „Amersfoort" ëprak een kort welkomst woord lot den heer Spanjaard. Tevens nam hij in tegenwoordigheid van de leden af scheid van den heer Tichelman, dio be noemd is tot inspecteur der belastingen te Dokkum en Amersfoort gaat verlaten Daarna nam de séance een aanvang. Aan stonds bleek dat de heer Spanjaard voor zijn laak berekend is, in snel tempo ging hij langs de borden en werden de eerste, soms beslissende zetten verricht. Na 60 minuten spelen komt het eerste slachtoffer zich aan de voorzitterstafel melden. Eerst ruim twee uur later valt het t^-eede bord. Het laat zich aanzien, dat eerst lang na het middernachtelijk uur de beslissing zal vallen. Met geregelde tusschcnpoozen wint de heer Spanjaard terrein. Om twee uur kooit liet einde, met 22 gewonnen, 10 remise en 3 verloren voor den jongen Sirnultaan- speler. Voor Amersfoort wonnen de beeren v. d. Berg, Bijl en A. van Daal. Remise speelden de heer Bakker, v. Nieuwenhuysen, Dr. t. d. Velde, Baarschers. Wolf. Hoejenbos, Mui, v. Raalte Sr., Poller en HeldermaaL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2