WIJNHANDEL J. A, SCHOTERMAN Z n, Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 NOG WEER EEN NIEUWE GETUIGE NA DE RELLETJES TE MAASTRICHT Prof. dr. P. J. BLOK f Op 74 jarigen leeftijd overleden HET DRAMA TE ZUNDERT DE RADIOKWESTIE DE DIEFSTAL IN HET RIJKSMUSEUM Humorhoekie BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker In de Rotterdamsche moordzaak Onderzoek naar de fiets Botterdam, 24 Oct. Nu de ver- «dachto van den moord in den Blijdorpsohen lïolder is overgebracht naar het Huis van Bewaring en dc zaak in handen is gege ven van den recliter-commissaris kan de politie aan de Paauwesteeg weinig nieuws meer geven Echter heeft zich gistermiddag nog een belangrijk feit voorgedaan Aan het bureau heeft zich nog een ge tuige gemeld wiens verklaring van bijzon der gewicht is. Deze getuige heeft n.I. den verdachte op den avond van den moord omstreeks kwart oVer zes ontmoet vlak bij de Coolsche- .vaat. Hij liep hem tegen het lijf bij het binnengaan van de urinoir die zich bevindt ..in het transformatorenhuisje. op het plein tje waar de West-Kruiskade zich splitst in .Tiendstraat en Middellandstraat. Pertinent heeft deze getuige den ver dachte herkend na confrontatie met den gearresteerden man. Belangrijk is deze verklaring niet alleen om het feit der ontmoeting zelf, maar ook, omdat daarmede weer versterkt wordt de verklaring van den andere getuige, die verdachte in de Coolschestraal gezien heeft. Het eenige duistere punt in de zaak blijft nu nog de fiets, want ook deze laat ste getuige heeft geen fiets bij den ver dachte gezien. Dit is niet zoo heel vreemd, aangezien de ontmoeting plaats had bij de urinoir en het dus best mogelijk is, dat de .verdachte zijn fiets buiten had staan. Het onderzoek naar het rijwiel wordt echter voortgezet en de rivierpolitie dregt od het oocrenblik in de Schie'enln hot Ver bindingskanaal of daar misschien iets te vinden is. Commissaris Hancwinckel on zijn inspec teurs achten de mogelijkheid, dat do ver dachte zijn fiets daarin gegooid heeft niet groot, maar zij willen geen enkele moge lijkheid verzuimen. In dit verband verzoekt de commissaris ook aan hel personeel van alle rijwielstal lingen in den omtrok, soeciaal aan die van do stations, hun geheugen nog eens goed te raadplegen of soms op den avond van den moord of vlak cr na, door een per- t-oon, beantwoordend aan het signalement van verdachte, een fiets is gestald. Welis- "waar is verdachte per tiets in Maastricht aangekomen, maar vast staat niet of dit de fiets is, waarmeo hij in Rotterdam gereden heeft. 'Nog eens weer is gebleken, dat de mede werking vau do pers groot nut heeft ge had, want ook deze laatste getuige is hier door verkregen, llij toch kwam tot zijn ge tuigenis omdat hij uit het portret in de krant den man herkende dien hij in de urinoir tegen het lijf liep en die hij al ken de van voor den moord. Zooals gezegd, veel niets omtrent den moord kan cr nu voorloopig niet verwacht worden. Ook het rapport van dr. Hesss- link gaat nu rechstreeks naar den rechter commissaris en zal pas ter sprake komen in de rechtzaal, waar hij commissaris Hanewinckel en de inspecteurs zijn er van overtuigd dat hij daar zal komen zich zal moeten verantwoorden ov$i* dit af schuwelijk geval. zijn werkplaats was ingebroken en dat een fiets was gestolen. Deze werd vanmorgen voor de werkplaats van De Graaf terugge vonden, terwijl een moertje van een slot, dat bij v. \V. werd gemist, zich in de tasch met inbrekers werk tuigen van M. bevond. Nader meldt men nog, dat. op M. vijf rtjwlelbelastingmerken en postzegels ter waardo van 10, een bedrag van 40 aan Hollandsch geld en 1200 Belgische francs. De man heeft bekend zien aan de beide inbraken te hebben schuldig gemaakt en bovendien, dat hij de belastingplant.jes in een rijwielwerkplaats ender Overschie had ontvreemd. De postzegels had hij de vorige week ge stolen bij een inbraak in Nicuwerkerk aan den IJssel, terwijl ook het geld afkomstig is van misdrijf Hij heeft reeds zeven vonnissen achter den rug en nog 4 maanden gevangenisstraf tegoed. Mr. Mcndels spreekt met den rectu tencommissaris en het O. M. EEN UITSLAANDE BRAND TE LEIDEN. L e l d e n, 24 Oct. Alhier is hedenavond omstreeks S uur een felle uitslaande brand uitgebroken in het perceel Haarlemmer straat 232, waarin de heer P. J. Duyver inan Jz. te Oestgeest een speelgoed- en galanteriewinkel heeft gevestigd. De brand ontstond op de boven gelegen werkplaats en magazijn. Met bet oog op den feilen wind en den lichtbrandbaren voorraad, vukte de brandweer met groot materiaal uit. Door het krachtig optreden kon de brand tot het perceel beperkt blijven, dat, met uitzondering van den winkel, geheel is uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt. de vrij. belangrijke schade. PROF. BLOK. t De Leidsche Universiteit Maandag gesloten. Hei'dèü, 24 Oct. - Wegens dc begrafe nis van prof. Blok zal de Leidsche Uni versiteit Maandag ten teeken van rouw den geheelen dag gesloten zijn, en zullen geen colleges worden gegeven, noch examens .worden afgenomen. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Delft, 24 Oct. In den afgeloopen nacht «omstreeks 4 uur werd de autohersteller De Graaf aan den Rotterdamschen weg te Delft gewekt, doordat hij leven in de werk plaats hoorde. Ilij trof daar een onbekend man aan, die bij zijn korast de vlucht wilde nemen. Dc G. wist hem echter vast te houden tot de politie kwam en hem in rekende. Het bleek te zijn de 35-jarlge los werkman J. M. uit Amsterdam, een oud- bekende van de politie. De rijwielhersteller Van Wijk aan de Zwet constateerde .vanmorgen dat ook in Pieters uit de voorloopige hechtenis Maastricht, XI Oct. Zooals men weet zit de stakingsleider Pieters neg steeds in voorloopige hechtenis, verdacht on op ruiing. Het Volk weet echter njode te dee- lon, dat zijn invrijheidstelling spoedig te verwachten is. Wij laten hier het blad aan het woord: Heden (Woensdag)morgen had mr. Mon deis een langdurig onderhoud met den rechter-commissaris over de resultaten van het gehouden vooronderzoek. Hij betoogde, dat „de ernstige bezwaren" tegen den ver dachte, die de wet cischt voor het in be waring stellen en houden, door het onder zoek zoozeer bleken t-c zijn verzwakt, dat er geen termen waren die bewaring te doen voortduren. Hij drong er dus bij den rech ter-commissaris op aan, de noodige stappen in die richting te %doen. Deze zegde toe, do zaak nader te zullen overwegen. Mr. Mend cis begaf zich toen naar het sub stituut-officier van justitie, mr. Kneepkens, die de vervolging leidt en wees hem op art. Go, laatste lid, van het Wetboek van Straf vordering, dat den officier verplicht een be waring op to heffen, wanneer de ernstige gronden, die daartoe hadden geleid, niet meer aanwezig waren en er ten hoogste nog maar een vermoeden is overgebleven. De officier gaf toe, dat het aanvankelijk politieverhaal een veel belastender voorstel ling van zaken gaf, dan do verklaringen derzelfde getuigen, toen die voor den rech ter-commissaris werden gehooid. De officier iraf daarover zijn afkeuring to kennen. Hij zag echter liever, dat de rechtbank zou beslissen over het al of niet voortduren der hechtenis. Kort daarop liet de rechter commissaris aan mr. Mendels weten, dat hij besloten had, nog 'vandaag de stukken in handen der rechtbank te stellen met ver zoek Pieters zijn vrijheid te hergeven. Het lijkt uitgesloten, dat de rechtbank dit ver zoek zal afwijzen. Dc beslissing valt vandaag of morgen. (De Tel. meldt intusschen, dat Pieters he denmiddag uit de preventieve hechtenis is ontslagen.) HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Dc bioscopen 1 November weder geopend Den Haag, 23 Oct. Heden hebben de besturen van de vereoniging van Noord Brabantschc en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring, en van de Nedeiiandsche Bioscoopbond op het departement van Binnenlandsche Za ken, onder leiding van den Minister lang' du rig geconfereerd ter bespreking van do mogelijke oplossing van het bioscoopcon flict. in het Zuiden, In beginsel werd lus- schcn de partijen overeenstemming be reikt, waarbij in hoofdzaak overeengeko men werd dat in het vervolg do film-na- keuring zal worden overgelaten aan de R. K. filmcentrale. Een door do beide bestu- ron uitgewerkt voorstel zal aan de leden vergaderingen der beide vereenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Wanneer deze organisaties zich met het voorstel vereenigen zullen de bioscopen in het Zuiden waarschijnlijk 1 November a.s. heropend kunnen worden. PROF. SL0TEMAK2R DE BRUINE IN BELGIE. De eert .'sponden', te Brussel der N R.Ct meldt. Zaterdag 26 en Zondag 27 dezer, telkens 's avonds te 8 uur, houdt prof. dr. .T. R SJo- temaker do Bruine oud-minister van ar beid, handel en industrie lid van de Twee do Kamer, een lezing in hot „Acht Uren huis" alhier, over het onderwerp: „Chris- tendom en sociaal leven Zaterdagavond behandelt spreker de theoretische zijde en Zondag de practischa zij lo van zijn onder werp De beide lezingen worden gehouden in de Nederlandsche taal. De organisator der geschiedkundige studiën in ons land Leiden, 24 Oct. Na een korte ongesteld beid is hedenmorgen in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden Prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis aan de universiteiten te Gro ningen en Leiden. Prof. Petrus Johannes Blok werd 10 Januari 1855 te Den Helder geboren, waar zijn vader hoofd een er- school was. Hij be zocht. na de school zijns vaders te hebben doórloop'ep, de Latijnsche school te Alk maar en werd 22 September 1873 te Lei den al-, student in de letteren ingeschre ven. Hij stuöe«jrde daar onder leiding van Cobet, De Vries, Dozy en Fruin. 14 Decem ber 1876 legde hij met goed gevolg het can- didaatsexamen af en 7 December 1878 het- doctoraal examen. Hij promoveerde den 21sten Juni 1879 tot doctor in de klassieke letteren op een proefschrift, getiteld: „Ser tus Pompeius magnus Cnaei filius". De gemeenteraad van Leiden benoemde hem 4 Augustus 1S79 tot leéraar in de Neder landsche taal en geschiedenis: In 1884 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de vader landsche geschiedenis te Groningen, welk ambt hij den 26sten September van dat jaar aanvaardde. 10 jaar later, bij kooink lijk besluit van 21 Mei 1894, werd hij be noemd tot hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de universiteit te Leiden o.ls opvolger van Prof.-Fruin. Hij aanvaard- do het hoogleraarsambt met een rede den 6den October 1S94. In den academischen cursus 1909-1910 was hij secretaris van den Leidschen academischen senaat en in den volgenden cursus rector magnificus der Leidsche universiteit Van 1 October 1896 tot 1 December 1897 was hij leermeester van. IT.M. de Koningin In 1925 moest hij wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aftreden, het geen hij den 25stcn Mei deed met een af scheidscollege, bij welke gelegenheid hem door een huldigincscoininissic zijn biblio graphic werd aangeboden 21 Juni van dit jaar herdacht Prof. Blok onder veelzijdige sympathie den dag dat hij 50 jaar te voren promoveerde. Het levenswerk van Prof. Blok is geweest een nieuwe geschiedenis van het Neder landsche volk, een arbed sedert Wagenaar niet meer aangedurfd. Dit levenswerk is een uiting van het belang der cultuur ge schiedenis waarin bij voldoende talent en meesterlijke volmaaktheid van dén histo ricus alle levensuitingen van een volk har monisch samenvallen en waardeering vin den. Prof. Blok is de organisator geweest van de geschiedkundige studie in ons land. Hij was de oficieol erkende historicus aan wicn men in navolging van Engelsche gewoon ton den titel zou kunnen geven van Histo vicus Laureatus. Een belangrijk aandeel heeft prof. Blok gehad in de oprichting van het Neder land scli Historisch Instituut te Rome, waar zijn borstbeeld dit jaar is aange bracht. Verschillende buitenlandsche en binnen landsche onderscheidingen vielen hem tpn deel. O.a. benoemde de universiteit te Marburg hem in 1901 tot eeredoctor en was hij doctor honoris causa in de geschiedenis aan de universiteit te Leuven. Voorts was hij een der op richters van het Historisch Genootschap te Groningen en van de vereeniging Oud-Lei den. Voorts was hij buitenlandsch lid van de commissie voor vaderlandsche geschie denis te Venetië en sinds 1913 eerelid van de Historical Society te Londen. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de orde van de Kroon van Italië. Bij zijn aftreden in 1925 werd hij onderscheiden met het comman deurskruis van de orde van Oranje Nas sau. De Fransche regeering benoemde hem tot officier de ITnstruction Publique. Ook was hij gedurende tal van jaren lid der commissie van het stedelijk museum De Lakenhal te Leiden en van 1903 tot 1904 voorzitter van de Maatschappij der Ned rlandscho Letterkunde. De begrafenis zal plaats inden Maandag middag a.s. half 3 op de begraafplaats bij de ruine te Warmond. Ten teeken van rouw is van het Univer siteitsgebouw en van de verschüende stu- dentiengebouwen de vlag half stok gehe- schen. Op het stadhuis werd de burgemeester geïnstalleerd door'den oudsten wethouder, den heer G. Visser, die zijn groote vreugde uitsprak over de benoeming van den heer Steinweg als energiek, onpartijdig en be kwaam burgemeester van Nijmegen. Alle fracties hadden een woordvoerder, die den burgemeester welkom heetten. De burgemeester dankte voor de hem ge brachte hulde en zeide 6teeds de belangen van Nijmegen te zullen behartigen. Op de nu volgende receptie kwamen alle vereenigingen van Nijmegen den nieuwen burgemeester huldigen. Hedenavond wordt een feesttaptoe geblazen, terwijl de stad verlicht zal zijn. De schadevergoedingseisch der weduwe DE ALASTRIM TE ROTTERDAM. Rotterdam, 24 Oct. Woensdag is op nieuw een G-jarigo jongen, lijdende aan alastrim, opgenomen in een van de Rotter damsche barakken. Dat is binnen enkele dagen het derde geval van alastrim dat zich in dit. stadsdeel heeft voorgedaan en daarom is besloten voor enkele dagen weer eenige auto's in dat stadsgedeelte, Char- lois, te plaatsen en zoo de bevolking ge legenheid te geven zich te laten inenten. INSTALLATIE BURGEMEESTER STEINWEG. Plechtigheid in den Nljmeeg- schen raad. N ij m e g e n, 23 Oef Hedenmiddag werd de heer J. A. H. Steinweg geïnstal leerd als burgemeester van Nijmegen. De gcheele stad was in vlaggetooi en dui zenden stonden langs den weg geschaard, óm den nieuwen burgemeester to zien. Tot ontzegging geconcludeerd 's-Gravenhage, 24 Oct. De officier van Justitie, bij de Haagsche rechtbank mr. Her mans heeft heden conclusie genomen in de bekende civiele procedure betreffende het drama te Zundert in den nacht van 10 op 41 Januari 1927, waarbij de caféhouder van Meer in zijn café te Zundert door de mare chaussees J. F. Claassen en Ch. H. Coolen is doodgeschoten. Naar men zich herinnert heeft de wedu we Van Meer-Billet den Staal en de beide marechaussees voor deze rechtbank doen dagvaarden en heeft zij een schadevergoe ding gevorderd van 30.000 voor zichzelf cn van 20.000 voor haar beide kinderen. De rechtbank had in deze zaak getuigenbe wijs opgelegd, waarna zeer uitvoerige en quêtes zijn gehouden. Voor de weduwe Van Meer pleitte mr. L. van Gigh uit Amster dam en voor den Staat cn de marechaus sees mr. A. F. Telders. De officier heeft nu geconcludeerd, dat aan eischeres haar vordering zal worden ontzegd, met haar veroordeeiing in de kos ten van het geding. Vonnis over 4 weken. De aanspraken van het liberale volksdeel Verdachte tot een jaar gevangenis- straf veroordeeld Amsterdam, 24 Oct. Het Gerechtshof alhier heeft heden den 21-jarige» zeeman, die in hooger beroep had terechtgestaan terzake van diefstal van een schilderij uit het Rijksmuseum in de hoofdstad, overeen komstig het vonnis der Rechtbank en de tot bevestiging van dit vonnis strekkende vor dering van den advocaat-generaal, veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. Men zal zich herinneren dat verd. zich eveneens voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden heeft gehad wegens dief stal van twee paneeltjes in het Frans Hals museum te Haarlem. In deze zaak zijn dc stukken weer in handen van den rechter commissaris gesteld. BRAND BIJ ROERMOND. Roermond, 24 Oct. (V.D.) Hedennacht brandde te Reuven het woonhuis van den heer P. tot den grond toe af. Een gehcele voorraad rijwielen en onderdeelen werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbe kend. De schade wordt door verzekering gedekt. DE ROTTERDAMSCHE TELEFOON. Rotterdam, 24 Oct. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor over te gaan tot den bouw van een nieuw tele- foongebouw aan de Botersloot, waartoe in Juni 1922 reeds in principe is besloten. In verband met de vermindering van woon gelegenheid, die door de daarvoor noodige afbraak zou ontstaan, is dit plan slechts gedeeltelijk uitgevoerd, om aan de meest dringende behoefte van ruimte te voldoen. De totale kofeten worden op 4 ton be groot, waarvan dit jaar 20 mille zullen worden besteed. 'sGravenliage, 24 October. Het da* gelijltsch bestuur van de vereeniging van Liberale Radio Amateurs heeft zich tot den Radio-raad gewend met een telegram, waarin het als zijn inzicht te kennen geeft dat wanneer niet tot instelling van een alt gemecnen nationale omroep wordt overge gaan, het liberale volksdeel aanspraak mag maken op minstens 1/10 deel van den tota len beschikbaren zendtijd der beide zen ders. Rotterdam, 24 Oct Naar aanleiding van de berichten aangaande den zendtijd van de A.V.R.O. heeft het „Comité ter be hartiging van de belangen der luisteraars in don algemcenen omroep zonder voor keur voor politieke of godsdienstige rich ting te Rotterdam aan den minister van Waterstaat het volgende schrijven gezon den: Naar aanleiding van de verontrustende br richten aangaande den zendtijd van do A.V.R.O. nam het bovengenoemd comité de vrijheid Uwer Excellentie het volgend tele gram te zenden: relaas van do A.V.R.O. hedenavond mot ontsteltenis gehoord hebbende het rotesteeren bij voorbaat tegen elke inkrimping van zendtijd van de A.V. R.O. Landelijke actie in voorbereiding stop. DE ROOY, voorzitter. DE BLONK, secretaris, Beu- kelsweg 28B, Rotterdam. Het zij ons vergund uwer excellentie erop lo wijzon, dat reeds 14 Juni van dit jaar door dit comité een telegram en een schrij ven werd gericht aan uwen ambtsvoorgan ger, met de verklaring, dat zij alle politiek uit de Radio geweerd wcnschten te zien. Waar nu blijkt, dat inplaats van ophef fing of vermindering van politieke of po- litiek-godsdienslige uitzendingen, grooto kans bestaat, op uitbreiding van dergelijke uitzendingen, protesteeren zij er ten sterk ste tegen, dat zou gebeuren ten koste van den zendtijd van de A V.R.O. die een Alge meen Programma uitzendt waarnaar ieder zonder aanstoot kan luisteren. Zij verzoeken Uwe Excellentie dan ook met klem de A.V R.O te geven, hetgeen 456.000 luisteraars hebben gewenscht, n.l.: Een volle week op een eigen zender. UITSLAANDE BRAND TE WEESP, Wees p, 24 Oct. Hedenavond te ruim half zes ontstond een begin van brand in het chemicaliënpakhuis van de drogisterij Rokers alhier, doordat een knecht, die een brandende lamp in de hand hield, strui kelde en van de trap viel. Binnen weinige minuten stond het goheelo pakhuis, waar in zich uiteraard voel brandbare waren be vonden. in lichter laaie. De brandweer kon eerst na een klein kwartier water geven cn moest zich beperken tot het beschermen der belendende perceelen. Het pakhuis brandde geheel uit. Do schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. De knecht kwam met enkele lichte verwondingen vrij. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO. Amsterdam, 24 Oct. Met het stoom schip „Venezuela" van de Kon. West-Ipdi- schen Maildienst is hedenmiddag de Gou verneur van Curacao, de heer L. A. Fruy- tier hier ter stede aangekomen. ORGELDRAAIER ONDER ZIJN SPEELTUIG. L e i d e n, 24 Oct. De 65-jarige orgelman J. C. R. was Maandagavond met zijn orgel genoodigd om te spelen op de studenten sociëteit Minerva te Leiden. Toen hij des nachts om drie uur, nadat hij zijn geheele repertoire had afgedraaid, de sociëteit wildo verlaten, had hij het ongeluk met zijn orgel van den lioogon stoep voor het gebouw to vallen, waarbij hij onder zijn speeltuig te recht kwam. Met zware inwendige kneuzin gen werd hij in het Academisch Ziekenhuis opgenomen, waar hij gisteravond aan de be komen verwondingen is overleden. V De oatte varcnecase) to aan (Se waj jaaa wonen, maar hU heett rUc huto ais een schip ingericht, 'üosper, eiocmoimi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6