SWEDSFOOKTSCH DAGBLAD PHILIPS LAMPEN BINNENLAND Prima Medicinale Levertraan F. H. LOMANS HET ONBEREIKBARE Zaterdag 26 October 1929 •DE EEMIAISDER- 28e Jaargang No. 101 EEN VROUW VERKOCHT VOOR F 2400 GEEN 0NEEN1GHE1D IN DE A.V.R.O. HET TARIEF VOOR TELEFOONGESPREKKEN A. v. d. WEG, Langestraat 23 Tel. 271 DE STRIJD IN DEN AETHER Een gunstige wending voor de A.V.R.O.? DE VERGADERING VAN DEN RADIORAAD SLIPPERHEEL N.V Comp. Lyonnaise FEUILLETON. Een volksgericht te Znidlaren De „Prov. Gron. CU" vertelt, dat niet lang geleden de Zuidlaarder jeugd een volksgerecht heelt gehouden, om haar woe de te koelen op een man, die eens andere vrouw had opgekocht voor de eomma van 2400. Een varkenskoopman had liefdesbe trekkingen aangeknoopt met de vrouw van een boertje, die daarvan aanvankelijk wei nig had gemerkt. Hij leende op zekeren dag, toen hij nog onkundig was van de trouweloosheid van zijn vrouw, 1400 van den koopman. Toen hij later ontdekte, wel ke verhouding cr bestond, was hij daarover eerst ontsticht, maar eenigen tijd daarna werd er tusschen beide een overeenkomst gesloten, waarbij de koopman de vrouw mocht houden, en het boertje 1000 kreeg met kwijtschelding van de schuld van J 1400. De overdracht had plaats in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Des Vrijdags heeft de vrouw baar hebben en houden bij haar wettigen eohtgenoot weggehaald en Haar haar kooper overgebracht. Toen dit alles goed was doorgedrongen tot de Zuidlaarder bevolking, ontstond on der haar daarover ernstige ontstemming en op den avond van den voornoemden Vrijdag is een bende, die naar sommigen beweren, bestond uit dertig tot veertig jon ge kerels van 18 tot 22 jaar, maar die vol gens anderen wel tenminste vijftig man eterk geweest moet zijn, luid zingende, naar de woning van den koopman getrokken. Het huisje ligt zeer dicht bij do kom van het dorp. Do bedoeling van de jongelui was den man en de vrouw naakt op een boeren wagen door het dorp te rijden. Toen bleek, dat heide personen zich in don kelder on bereikbaar hadden opgesteld, heeft de ben de volstaan, met de ruiten van het huis en de deur te vernielen, verwoesting aan te richten onder bet huisraad en het linnen uit de linnenkasten te halen en stuk te scheuren. Het bezoek heeft geduurd van des avonds half tien tot des nachts half één. Toen is do menigte, half voldaan, weg getrokken. De koopman en de vrouw Rebben nog een paar dagen in het huisje gevoond. Daarna zijn zij uit Zuidlaren vertrokken. SPCENBOFF JUBILEERT. Gehuldigd in Pschorr. Rotterdam, 24 Oct. Speenhoff is Woensdag in Pschorr te Rotterdam, waar hij de laatste dagen met vrouw en doch ter optreedt, gehuldigd in verband met het bereiken van zijn zestigsten verjaardag. Hij is op het tooneel verwelkomt met een potpourri van melodieën uit zijn bekende bundels, hetgeen meteen de sfeer schiep die noodig is voor de huldiging van iemand, die zoo afkeerig is van „officieèlig- heid" als deze jubilaris. Hij is voorts toe gesproken door den heer Henri van Tol. die nameens do directie van Pschorr het gezin Speenhoff eerde met een bloemkrans, on vervolgens zijn hem verscheidene kran sen aangeboden. Telegrammen en brieven waren er bij hoopen, en zelfs waren er daaronder in rijm. Tenslotte is een foto go- maakt van het gezin Speenhoff in de bloemetjes. BEBOEPINGSWERK TE 's GRAVENHAGE De officieuze samenspreklng. 'sGravenhage, 25 Oct. In het Ge bouw der Christelijke Jortgemannenvor- eeniging had gisteravond onder presidium van ds. P. J. Molenaar een vergadering plaats van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en het kiescollege, teneindo offi cieus samen te spreken over de voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. F. van Gheel Gildemeoster en voort durend aoor het bedanken van ds. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. De vergadering besloot om voor de sa menkomst op 14 November a.s. aan het kiescollege voor de formatie van een drietal aan te bevelen de heeren (alfabetisch) ds. M. G. Gerritsen te Amersfoort, ds. J. G. W. Goedhart te Zeist; dr. J. C. Roose te Gro ningen. oud-minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Den Haag en ds. G. B. Westen burg te Feijenoord. De namen dezer vijf komen alle voor op de 92 namen tellende groslijst, die voor deze vacature is opge maakt. Allen behooren tot de ethische rich ting, terwijl ds. G. B. Westenburg het vorig jaar hier reeds beroepen is geweest. Mededeeling van den beer Vogt De heer Vogt verzoekt ons het volgende te willen mededeelen: In enkele dagbladen is een verslag opge nomen van de protestvergadering der A.V. R.O.-luistervinken te Utrecht waarin oen opmerking van den redenaar Mr. J. H. van Doorne voorkwam over een brief, die de voorzitter van de A.V.R.O., do heer E. P. Westerveld, zou hebben willen verzenden naar den minister van Waterstaat, over den afgebroken radiorede. De secretaris van de A.V.R.O. stelt er prijs op hier een betreurenswaardig misverstand uit den weg te ruimen. Er is n.l. geen spra ke van verschil van opvatting tusschen voorzitter en secretaris van de A.V.R.O. over de rede van den heer Vogt, aangezien bedoelde rede het resultaat was van een opdracht die de heer Vogt, in een door den heer Westerveld gepresideerde vergadering van het Algemeen Bestuur ontving en tot welke opdracht met algemeene stemmen werd bosloton. Waarom voert de minister het toch in, ondanks de geopperde he z waren? Het Tweede Kamerlid van den Heuvel beeft aan den minister van waterstaat de volgends vragen gesteld: le. Is de minister bereid mede te deelen welke motieven Z.Exc. hebben geleid om, niettegenstaande vrijwel alle Kamers van Koophandel, de Middenstandsraad, de Nijverheidsraad, vole landbouworganisaties cn 160 gemeentebesturen gegronde, tot dus ver niet weerlegde bezwaren hebben inge bracht tegen het gesprekkentarief op de lo cale telefoonnetten, toch met 1 Januari tot invoering van bedoeld gesprekkentarief over te gaan? 2e. Is de minister bereid alsnog deze be zwaren, zoo mogelijk, te weerleggen? 3e. Is de minister bereid mede te deelen welke technische bezwaren er zijn om het gesprekkentarief achterwege te laten bij automatische streeknetten? 4e. Acht de minister, afgezien van de an dere bezwaren tegen het gesprekkentarief, ook in hetgeen het bestuur der posterijen meedeelt, nl. dat verwacht wordt, dat bij per vierkante flacon 60 cents. invoering van het gesprekkentarief de lo cale gesprekken met 30 pet. zullen vermin deren, niet c»®n bezwaar tegen dit tarief? 5e. Is de minister bereid m$de te deelen, welke bezwaren, in tegenstelling met an dere jaren, zich hebben voorgedaan, waar door in het verslag aan dc Koningin thans de opgave van het aantal locale gesprek ken achterwege moest blijven, juist op het oogenblik, waarop het van belang is deze aantallen to kennen 6o. Is de minister bereid deze opgave als nog te verstrekken? 7e. Is de minister bereid, indien, ondanks de ernstige bezwaren, toch de invoering van het gesprekkentarief wordt doorgezet, deze invoering to beperken tot de drie ge automatiseerde telefoonnetten te Haarlem, Utrecht en Arnhem, en na zekeren tijd, op grond van de dan beschikbare gegevens, het vraagstuk opnieuw te bezien en in dien tussclientijd de beteekenis van de inge brachte bezwaren te doen bezien? 8e. Is de minister bereid, vóór tot alge meene of beperkte invoering van het ge sprekkentarief wordt overgegaan, alsnog het denkbeeld te overwegen om alleen voor zekere speruren een gesprekkentarief in te voeren, ten einde daardoor niet urgente gesprekken te brengen naar de niet drukke uren. PROF. SOPHIA ANTONIADES. Inaugurale rede op 13 Nov. Mejuffrouw Sophia Antoniades, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leid- sche universiteit in de Griekscho laai- en letterkunde van den Byzantijnschcn, den oud-christelijken en den nieuweren tijd, als opvolgster van prof. dr. D. C. Hesseling, zal haar ambt aanvaarden met hot hoTiden van een rede op Woensdag 13 November des namiddags te 2 uur in het groot audi torium der universiteit. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. beslniten enz. uit de Staatsconrant van hedenavond. Benoemd tot notaris te Koudekerke mr. P. Loeft', candidaat notaris, aldaar. Op verzoek met ingang van 1 November 1929 eervol ontslagen met dank voor de langdurige diensten Mr. J. Tonckens, oud burgemeester van Eelde. benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau mevr. Stephanie Hojene Swarth, let terkundige tc 's-Gravenftögb. DE BEGRAFENIS VAN PROF. DR. BLOK Alleen Dr. W. F. A. Bannier zal het woord voeren. Leiden, 25 Oct. Bij de begrafenis van professor Blok a.s. Maandag zal op wensch van den overledene alleen het woord wor den gevoerd door zijn oud-leerling en vriend dr. W. F. A. Bannier te Utrecht. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO. 's-Gravenhage, 25 Oct. De gouverneur van Curasao, de heer Frytier bevond zich hedenochtend te 's Gravenhage en heeft oen zeer kort opwachtingsbezoek gebracht aan den minister van Koloniën, den heer de Graaff op diens departement. Hedenmiddag zou de heer Fruytior den minister een na der bezoek brengen. De vergadering van den Radioraad ELECTR. TECHN. BUREAU UTR. STRAAT 15 TEL. 483 Gisteravond hqeft de heer W. Vogt, de omroepleider van den A.V.R.O., een korte rede gehouden voor de microfoon van Hilversum. Men had hem, zoo zeide hij» van alle kanten gevraagd om iets mede te deelen over de gisteren gehouden ver gadering van den Radioraad. Met een citaat uit de Gijsbregt van Aemstel ver klaarde de heer Vogt, dat hij moeilijk spreken kon, maar hij geloofde dat do luisteraars toch wel recht op iets hadden Daarom verzocht hij hun om te doen alsof zij hem zagen staan en dan op hem toe passelijk te verklaren de volgende woorden uit de Gijsbregt: „Hij schijnt van ons geluk verheugd en welgemoed". Hiermee gaf de heer Vogt duidelijk te kennen, dat het den A.V.R.O. in do ver gadering van den Radioraad goed was ge gaan en hij bevestigde dit door er met. een ander citaat aan toe te voegen dat het hem' thans niet moeilijk viel, voorloopig het harnas af te leggen. (Vad.) Een voorstel van Dr. de Visser over een fusie van A.V.R.O. en V.A.R.A. De nationale omroep 's Gravenhage, 25 Oct. In zake de' vergadering van den Radio-raad, welke gis teren in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. is gehouden, vernemen wij nog uit de beste bron, dat het hier een bijeenkomst gold van de commissie voor de zendtijd-regeling met de vertegenwoor digers van de verschillende omroep-ver- ecnigingen. De besprekingen hadden een zoodanig verloop, dat de commissie waar schijnlijk wel in overleg met den volledi- gen Radio-raad een advies zal samenstel len. dat aan den minister zal worden ge zonden. Tijdens deze bijeenkomst zou vanwege do V.A.R.A. het standpunt verdedigd zijn, dat de beschikbare zendtijd verdeeld behoort te worden in verhouding tot de sterkte der politieke partijen. Omtrent de bijeenkomst van den minister van Waterstaat met het A.V.R.O.-bestuur op Woensdag j.l., waarin het laatste ge pleit heeft voor een „Gleichwellen"- systccm, vernamen wij dat dienaangaande geen beslissing, in welk opzicht dan ook, is genomen. Den minister zal alleen nog eens schriftelijk het standpunt van de A.V.R.O. met vermelding van alle feiten uiteengezet worden. Ten slotte vernamen wij nog, dat het tegengesproken bericht in zake een fusie tusschen de A.V.R.O. cn de V.A.R.A. niet als juist mag worden beschouwd. Er be staat wal degelijk een briefwisseling over deze aangelegenheid. Er moet n.l. zijn wij wel ingelicht sprake zijn van een vertrouwelijk schrijven van den voorzitter van den Radio-raad aan de A.V.R.O. en do V.A.R.A., waarin dr. De Visser een voor stel zou hebben gedaan, dat hierop neer komt, dat de A.V.R.O. met do V.A.R.A. een Naamloozc Vennootschap zou vormen, welke N.V. een „Nalionalen omroep" zm* moeten verzorgen. Wanneer van A.V.R.O.-ziJde het bericht inzake een fusio is tegengesproken, moet dat zoodanig worden opgevat, dat de A.V. R.O. van een dergelijk voorstel om gegron de financieelo redenen niet wil weten. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-TERREIN. Aanbod tot verkoop aan de gemeente. Amsterdam, 24 Oct. Naar de Tol. verneemt is bij liet Gemeentebestuur thans van dc Paleis voor Volksvlijtmaatschappij een aanbod ingekomen, om het. terrein aun hot Frederiksplein te verkoopen. De prijs, welken de eigenares vraagt, ruim een mil- liocn gulden, is van dien aórd, dat dit aan bod in ernstige overweging zal worden ge nomen, temeer daar onlangs de gemeente raad zich in geheime zitting' ook reeds heeft uitgesproken, om hel open terrein, dat zoo gunstig gelegen is, aan to koopen. In verband met het servituut, dat op het terrein ligt, en ten gevolge waarvan be bouwing van den tuin niet mogelijk is, is eveneens in overweging de galerij, welke aan de Galerij maatschappij behoort, aan to koopen, waardoor dan de beschikking over een groote oppervlakte verkregen wordt UITBREIDING VAN SCHIPHOL. Een crediet gevraagd van 570.000. Een paar jaar geleden werd door den Ameterdamschcn gemeonteraad eon crediet verleend van 1.055.000 oni verschillende werkzaamheden ter verbetering van "hot vliegveld Schiphol uit te voeren. Hot vlieg verkeer neemt echter in die mate toe, dat nieuwe uitbreiding noodig is. Thans wordt aan den Raad een cre'diot gevraagd van 570.000.—. Dit crediet moet dienen voor een nieuwe vliegtuigenloods mot aangc- bouwdo kantoor- en magazijnruimte, ver harding van het terrein voor deze nieuwe loods, inrichting van een gedeelte van de bestaande loods voor goederenbehandeling met de noodige kantoren, vergrooting van de wachtkamer en van het visitatielokaal van het stationsgebouw, benevens den bouw van een dubbele dienstwoning. Zijden Kousen i)6P paar f 3.90 per 3 pear f 11.10 ALLE MODETlNlEN Utrechtsche weg 10 Die niet aan deugd gelooft, heeft «r zelf geen. Lessing. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. oo Zij wilde niet dat het prettige cn nette van die kamer ontwijd werd. Dat moest de kamer harcr kindsheid blijven. Doch in de kinderkamer, daar was het vei lig en prettig! En toen zij4 een week op Mildenham was, liet zij de kinderkamer in orde brengen. In die dagen leek niemand half zoo kalm als Gyp zelf. Men kon er Betty niet van vrijpleiten, dat zij nu en dan op de stoep zat te huilen. Juffrouw Markcy had nooit zulke slechte soep gekookt. Markey vergat zichzelf in zooverre, dat hij vaak een praatje maakte. Winston maakte een paard kreupel bij een onmogelijken sprong, dien hij nam om des to gauwer naar huis to kunnen tcrugkeeren en, toen hij eenmaal ihuis was, was hij als een ronddoolendc £eest. Als Gyp in de kpmer was, deed hij als of hij zijn voeten of handen wilde wannen, enkel om haar eens over den schouder te kunnen strijken als hij naar zijn plaats te rugging. Zijn stem, zoo droog en afgemeten, had een bijklank, die maar al te duidelijk Zijn innerlijke onrust verried. Gyp, die al- S^d erg gevoelig was voor atmosfeer, voelde zich veilig in al de liefde waarmede zij omgeven werd. Wonderbaar dat zij allen zooveel om haar gaven! Wat had zij voor een van hen gedaan, dat allen zoo lief voor haar waren vooral hij, dien zij toch zoo grievend gekwetst had door haar ellendig huwelijk? Met haar groote, donkere oogen placht zij in het vuur te staren als een uil, die niet éénmaal met de oogen knip pert zich afvragend wat zij zou kunnen doen om het haar vader te vergoeden, dien zij reeds eenmaal bijna het leven benomen had door haar geboorte. En zij begon zich to oefenen in het verduren van haar aan staande lichaamssmart, en te trachten zicli in te denken in dit onbekende lijden, zoo dat het haar niet plotseling kreten van pijn cn verwringingen zou ontlokken. Zij had één droom, die steeds terugkwam, namelijk, dat zij verzonk in een veeren bed cn al heeter en heeter werd, en benauwend omgeven door datgene wat geen vastigheid in zich had, doch waar toch haar lichaam niet doorheen kon vallen om iets vastere to bereiken. Eens, na dezen droom, stond zij op en bracht het overige van den nacht door op de oude sofa, waarop men haar als kind iederen dag van twaalf tot één plat op den rug had laten liggen. Betty ver schrok hevig, toen zij haar den \olgenden morgen daar vond liggen, in een deken gewikkeld. In haar slaap geleek Gyp's ge laat zoozeer op het kindergezichtje, dat zij daar in do dagen van ouds had zien liggen, dat zij overhaast de kamer verliet en bit ter met een kopje thee in de hand, weende. Het deed haar goed Toen zij met de thee terugging, gaf zij haar „liefje" een standje dat zij daar had geslapen, en dat nog wel met het .vuur uit! Doch Gyp zeide enkel: „Schat, dc thee i6 akelig koud! Toe, haal me even wat andere!" HOOFDSTUK X. Vanaf den dag dat de ziekenzuster kwam, gaf Winston zijn jagen eraan. Hij kon er niet toe komen, langer dan een half uur achtereen uit tc blijven. Zijn gering ver trouwen in doktere verhinderde niet, dat hij iederen morgen tien minuten lang met den ouden familiedokter praatte, die Gyp door de mazelen, den bof en dc andere ze geningen der kindsheid had hecngoholpen. De oude man hij heette Rivershaw was een zeer eigenaardig overblijfsel van een vorig geslacht. Hij rook naar een re genjas, had bolle, eenigszins purperkleurige wangen, een rand van haar, dat hij, naar de boozc wereld zeide, verfde, en uitpuilende oogen, die een weinig met bloed beloopén waren. Hij was klein en kortademig, dronk veel port, en werd van snuiven verdacht, las de Times, sprak altijd met hecsche stem en reed rond in zeer kleine brougham met een erg oud, zwart paard ervoor. Doch hij bezat een zekere elementaire slimheid, die hem in staat had gesteld vele zieken te ge nezen en hij genoot een uitstekende repu tatie als verloskundige. lederen morgen, precies om twaalf uur, kon men het knar sen der wielen van zijn kleine brougham liooren. Dan stond Winston op en ging, na diep adem gehaald te hebben, de gang door naar de eetkamer, haalde uit een buffet een karaf port, een bus beschuit en één glas. Dan bleef hij met de oogen op de deur gevestigd staan wachten, tot de dok ter te zijner tijd verscheen en hij kon zeg gen: „Wel, dokter? Hoe is 't met haar?" „O, dat gaat goed] heel goed." „Niets om ongerust over te zijn?" Terwijl de dokter zijn wangen opblies, mompelde hij door, met oogen die naar do karaf afdwaalden: „Hartslag uitstekend een beetje h'm niet van beteekenis. 't Normale verloop van dergelijke dingen." En dan placht Winston, na nogmaals diep adem gehaald te hebben, te zeggen: „Glas port, dokter?" Dan kwam cr een uitdrukking van verba zing op 't gezicht van den dokter. ,,'t Is koud vandaag ja, één glas mis schien En dan snoot hij den neus in zijn purper-met-roode bandaux. Terwijl hij hem gadesloeg onderwijl de dokter zijn port uitdronk, zeide Winston dan: „Wij kunnen u toch altijd bereiken, hè?" „Wees maar niet bang, waarde heer! Miss Gyp nog een oud vriendinnetje van me. Dag cn nacht tot haar dienst. Maak u daar maar niet ongerust over!" Dan kwam er een gevoel van gerustheid over Winstjn, dat minstens twintig minu ten bleef, nadat het kraken van de wielen en de gemengde geuren van den dokter wa ren verstorven.' !n die dagen was een oud horloge dat aan zijn vader had behoord, zijn beste vriend; 't was een oud repetitiehorloge uit Zwitserland, met een uitgesneden wijzer plaat en een kast die wonder dun gesloten en glad was een geliefkoosd voorwerp uit Gyp's kindertijd.. Bngeveer om 't kwar tier haalde hij het voor den dag, keek naar dc wijzerplaat, zonder tc zien hoe laat het was, betastte het, glad en warm door de aanraking met zijn lichaam en stak het weder in den zak. Dan luisterde hij weder. Er was absoluut niets om naar te luisteren, maar hij kon liet niet laten. Behalve dit was zijn voornaamste afleiding het in dc hand nemen van een floret, waarmede hij cenige uitvallen deed naar een leeren kus sen, dat boven op een lage boekenkast was opgesteld. Met deze bezigheden, afgewisseld door geregelde bezoeken aan de kamer naast dc kinderkamer, jvaar om haar trappcnklimmcn tc besparen Gyp nu ge ïnstalleerd was cn met. tochten naar de serre, om te zien of hij niet de een of an dere nieuwe bloem kon vinden om aan haar tc brengen, bracht hij al zijn tijd door, be halve dan wanneer hij at, sliep of sigaren rookto, die hij voortdurend weer opnieuw moest aansteken. Op Gyp's verzoek, deelde men hem niet. mede, dat haar weeen begonnen waren. Na dat dc eerste pijnen voorbij waren en zij half slapend in de oude kinderkamer lag. kwam hij toevallig boven. Dc zuster een hupsch mcnsch een van die vrije, onaf hankelijke, zuinige, dienende engelen die tegenwoordig overal werkzoam zijn ont moette hem in cc huiskamer. Gewoon aan „de drukte en last van mannen" in derge lijke OQgcnblikken, stond zij al gereed aem de les te lezen. Doch toen hij naderbij kwam ontroerde zij toch door dc .uitdrukking van zijn gelaat, cn daar zij scheen tc beseffen dat zij tegenover iemand stond, wiens zelf- beheersching hem niet zou begeven, fluis terde zij enkel: ,,'t Begint, maar maak u maar niet on gerust op 't oogenblik heeft ze geen pijn. Wij zullen straks om den dokter sturen. Zij houdt zich heel goed," cn met een onge woon gevoel van eerbied cn medelijden, her haalde zij: „Wees maar niet ongerust, me neer." (Wordt vervolgd.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9