®-IEDSFOOKTSCH DAGBLAD KININEFABRIEK CONTRA GOOILUST HET ONBEREIKBARE Donderdag 31 October 1929 -DE EEMLANDEft" 28e Jaargang No. 105 EEN OUDE BEKENDE UIT EEN BERUCHTE ZAAK DE DAMARA LAND- OPLICHTERIJ De geschiedenis herhaalt zich 'N UNICUM IN EUROPA DOODELIJK ONGELUK BIJ BETONSTORTEN FEUILLETON. Zonderlinge beursmanifestalies van een reeds 11 jaar in slaat van faillis sement verkeerenden bankier 's-Gravenhage, 29 Oct. De Haagscbe Courant meldt mede: De oplichterij op groote schaal van den directeur van de N.V. Darnaraland te Am sterdam, den heer A H., waarover wij gis teren een en ander bericht hebben, blijkt een weinig frissche affaire te zijn en hoe verder het onderzoek vordert, des te meer dingen komen aan het licht, die den in druk vestigen, dat hier een zeer handig en geraffineerd man aan het werk ge weest is. Verwondering behoeft overigens het ge val niet te baren als men de geschiedenis van den thans voortvluchtigen „commis- sionnair in effecten" kent. Het is name lijk niet de eersto maal, dat zijn naam ge noemd wordt in een financieel schandaal Hoewel er in die dagen zooveel gebeur de, dat de belangstelling van het publiek trok. zal menigeen zich misschien nog wel herinneren de geweldige krach van het Nijmoegsche bankiershuis „Erdmann en Hotkey" in de maand April van het jaar 1918. Het was een bankroet, dat groote op schudding verwekte, op de beurs natuur lijk in de eerste plaats, maar ook te NiJ megen, waar talrijke firma's ceinteres seer.d waren in dit bankierskantoor, ter wijl tal van zakenmenschcn groote vorde ringen hadden op een der firmanten, den heer A. H., dezelfde, die thans voortvluch tig is, in verband met deze nieuwe oplich tings-affaire. Genoemde heer leefde in de jaren 1916 tot 191S als een koning in Beek bij Nijme gon. Verscheidene prachtige villa's met uitgestrekte gronden waren daar door hem gekocht en vclo personen profiteer den van do vorstelijke wijze, waarop de heer H. zijn bezittingen liet bouwen, weer afbreken en opnieuw opbouwen, daarbij spottend met de duurte en do schaarschte der materialen. De meest fantastische ver halen deden do rondte omtrent de manie ren. waarop letterlijk met geld gesmeten werd, terwijl anderen met leedc oogen aanzagen, dat vele prachtige wandelingen tusschen Berg en Dal en Beek achter prik keidraad verdwenen. Aanvankelijk zag de groote „men", die alles weet, in deze aan koopen van den met Duitsch kapitaal werkenden financier een uiting van „pé nétration pacifique", temeer, omdat 6om rnige villa's en goederen op hooggelegen punten in Beek te vinden waren, maar men raakte daarover tenslotte uitgepraat. Intusschcn dient te worden erkend, dat de heer H. naast veel, dat op verkwisting leek, ook veel goeds deed en slechts weini gen tevergeefs een beroep deden op zijn financieelen steun voor een nuttige of fi lantropische zaak. Menig Xijmeegschc winkelier dankte zijn opkomst en wel vaart aan de, aan het ongcloofelijke gren zende, leveranties voor de verschillende villa's. Het bericht omtrent de catastrophe kwam aan de Amsterdamsche beurs als een donderslag bij helderen hemel. De in- formatiehureaux en bankierskantoren wer den bestormd, doch men kon niet anders doen dan de waarheid vertellen: het ban kiershuis „Erdmnnn en Hcthey" was vol komen bankroet met een deficit van ongeveer 14 millioen guldon. Talloos wa ren de gedupeerden. Kenigcn tijd hoopte men nog, dat er geen privé faillissement van den heer H. zou volgen,, maar deze hoop bleek ijdel. Zeer velen hebben daar door aanzienlijke verliezen geleden. Elf jaar later. De wereld vergeet snel. Anders zou toch geen weldenkend mensch zijn lieve geldje toevertrouwd hebben aan iemand met der gelijke antecedenten.» De heer H.was, na eenigen tijd in het buitenland te hebben vertoefd, weer in zijn oude branche terug gekeerd. Het merkwaardige van de hecle situatie was echter, dat zijn faillissement nooit is opgeheven zoodat diverse men- schen zaken gedreven hebben met een ge failleerde. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk was, dat deze man zaken kon drijven, die tenslotte zoo'n omvang na men, dat er een verduistering van ruim 7 ton kon worden gepleegd. Waarschijnlijk kwam dat wel in de eerste plaats door het feit, dat hier een gewiekste kerel aan het werk was. Hij npqrcerdo trouwens niet al 'een, doch werd geholpen door een zeke ren F. de B., die zoo'n beetje als lokvink fungeerde Deze de B. zocht contact met menschen, dio geld hadden en het wilden beleggen. Hij legde daarbij een uitgespro ken voorkeur aan den dag voor oud-In- disch gasten. Aangezien dc B. een inne mende man was met een gezellig praatje, eon die onder het drinken van een aan genaam borreltje aardige transacties kon laten doorschemeren, vloog menigeen er in Het had er den schijn van. of de N.V. Da rnaraland een flinke maatschappij was, die alle beurszaken vlot en coulant af handelde. Tn wezen was deze N V echter behuisd in een klein en nauw kantoortje, waar men 'het met verschillende dingen echter niet. zoo nauw nam. De fraaie naam is vermoedelijk nog een overblijfsel uit den tijd van „Erdmann en Hethey". Wel licht zal een of andere rubberplantago zoo gcheeten heben. Het valt niet met zekerheid te zeggen, op welke wijze de hecren H. en de B. hun zaken dreven. Het onderzoek dienaan gaande verkeert nog in een beginstadium De zaak is echter gesprongen door de hou ding van een stadgenoot, een oud-Indisch man, die aan dc N.V. opdracht had gege ven, om een deel zijner effecten te ver- koopen en daarvoor andere in te koopen. Door toevallige omstandigheden verander de echter de oud-Indischman van gedach ten *n hij wilde maar weer liever zijn ef- fecten terug ontvangen. In een gesprek, dat hij hierover te Amsterdam met H. had, bleek echter, dat de effecten reeJs ver kocht waren en or was niets voor teruggekocht H. bekende bij deze gelegen heid, dat hij in moeilijkheden verkeerde, mnar alles zou wel weer gauw in orde ko men. Een paar weken daarna werd er, na mens den oud Indischman, nog eens met nadruk op gewezen, dat het geld of de ef fecten nu gauw op de proppen moesten komen, daar men anders maatregelen zou treffen H is blijkbaar hierdoor bang ge worden en hij nam ijlings do vlucht naar het buitenland. Hij leefde or goed van. De thans voortvluchtige oplichter leefde te Den Haag in zijn mooie huis, aan een der deftigste lanen van het Bezuidenhout- kwartier, vrij royaal, doch hij betaalde al les contant (zij het dan meestal van ander mans geld) en voorkwam zoodoende, dat er informaties op hem werden genomen, s Zomers trok hij naar een villatje aan de. Knger- of Braassemermeren en bij de leveranciers had hij een goede naam. Het bleek echter, dat het H. in den laat- sten tijd privé allesbehalve goed ging. Ecnige tijd geleden werd te Den Haag reeds een verkooping van zijn schilderijen gehouden en ook uit andere dingen blijkt, dat de schuldenlast iederen dag grooter werd. Een advocaat te Den Haag had bij na beslag op den boedel laten leggen, doch in laatste instantie werd dit nog voorkomen. Intussmhen is het huis nu volkomen leeggehaald door H. zelf. Zooals wij gemeld hebben, wa9 H. van Duitsohe nationaliteit. Hij woonde echter roods 22 jaar hier te lando en beweert vroeger hier en elders in de allerbeste bankierskantoren gewerkt te hebben. Uit dezen tijd had hij dan ook vrij veel rela ties. Beweerd wordt, dat hij in nauwe rela tie stond met den, uit de zaak van de Por- tugeesche bankbiljetten bekenden Marang van Ysselveere Hoewel nog niet tot in détails vaststaat, op welke wijze de N.V. Darnaraland zich zoo diep in den put gewerkt heeft, mag wel aangenomen worden, dat de meest een voudige transactie steeds die was, waarbij zoogenaamd aan 'n opdracht om effecten te koopen, werd voldaan. De kooper ontving dan oen keurige nota: Voor UEd ge kocht... maar in werkelijkheid bleef het geld in de zakken van den directeur en zijn helpcr(s) Men vraagt zich natuurlijk af, hoe hel mogelijk was. dat zulke praktijken zoolang konden volgehouden worden zonder dat het uitlekte Het zal echter hier wel net zoo gegaan zijn als in soortgelijke gevallen. n.J. dat een gat gestopt werd door een an •1er gat te maken In den beginne stond ook niet vast of de politie termen genoeg zou kunnen vinden om tot vervolging over te gaan, doch blijkens de oproeping in het Algemeen Politicblad is er grond genoeg om H. ook strafrechtelijk te vervolgen De verschillende crediteuren in het fail lissement, waarvan er verscheidenen hier ter stede woonachtig zijn, hebben zich bo reids verbonden tot het. voeren van een gezamenlijke actie. De kwestie in den Raad ran Stale behandeld Bezwaren voor pachters Kraandrijver verdronken Rotterdam, 29 Oct. De 21-jari£e kraandrijver A. II. van Langen, van den Schalkburgerweg, die gistermorgen belast was met het loezicht op het storten van beton aan een bouwwerk aan de Waalha ven, is van een stuk beton gegleden en in het water terecht gekomen Men heefr hem spoedig opgehaald, waarna kunstmatige ademhaling door een geneesheer werd toe gepast, hetgeen echter geen resultaat meer had. Het lijk is naar Crooswijk vervoerd. KINDERVERLAMMING In het gezin van II. Slachter te Uskwerd werd verlamming geconstateerd bij een kind van drie jaar. Do kleine is gisteren overleden Bij een kind van den landbouwer G. C. to Hunscl (L.) is een geval van kinderver lamming geconstateerd, terwijl te Stram- proy een geval met doodelIjken afloop is voorgekomen. Te Neeritter zijn twee ge vallen van kinderverlamming voorgeko men. DIPLOMATIE Een nieuwe gezant van Venezuela. De gezant van Venezuela bij Hr. Ms. Hof dc heer Gumersindo Torres, die reeds ge- ruimen tijd in zijn land vertoefde, zal te 's-Gravenhage als zoodanig worden ver vangen door dr. José I. Cardénas. Dr Cardénas is hier te lande geen onbe kende. daar hij nu ongeveer drie jaar ge leden, als Venezilaansch gezant te 's-Gra- venhage optrad. Hij verliet dien post in 1926 in verband met zijn benoeming tot Minister van Wa terstaat in Venezuela. Hij wordt thans eerlang in de Residen tie verwacht, om zijn vroegeren diploma- tieken post weer tc bezetten 's-G ravenhage, 30 Oct. De Raad van State heeft vandaag in openbare zitting be handeld de beroepen tegen het besluit van B. en W. van 's-Graveland, waarbij aan de N V. Kinacult. Mij. concessie werd verleend lot stichting van een Kininefabrick te s-Graveland. Appellanten waren B. en W. van Hilver ■mm, de heer F. E. Blaauw, eigenaar van het •andgoed Gooilust to 's-Graveland, het be duur van de afd. Hilversum der Nederl. Na 'uurhistorische Vereeniging, bestuurderen Ier Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, het bestuur der Vereeniging tot be houd van natuurmonumenten in Nederland, Ie Internationale Gesellschaft zur Erhal 'ung des Wisents e.v., het bestuur van den Bond Heemschut, de Konfercnz Direktoren Mitteleuropaischen Garten, het bestuur van Ie Nederl. Dcndrologische Vereeniging, de heor A. de Klerk e.a. Do bezwaren van appellanten zijn in hoofdzaak gericht tegen de te verwachten ■Vonkverspreiding, bodem- cn waterveront reiniging on aantasting van natuurschoon icngevolge van de stichting van een zooda nige fabriek op de aangegeven plaats naast hpt landgoed Gooilust. Namens de Kina Cultuurmij. trad op jbr nr. A. K. C. do Brauw. Staatsraad baron Van Hugenpoth bracht rapport uit over de schriftelijk ter kennis van den Raad van State gebrachte argu menten van partijen. Do heer Groote, gemachtigde van het wM-mecntebesfuur van Hilversum, wenschte •1e zaak in principe te bezien. Het geldt hier een eigenaardige aangelegenheid: een «tukje weiland werd ergens ontdekt door pen fabrieksdirecteur, ongeveer op de ma nier als Columbus Amerika ontdekte. De fabrieksdirecteur dacht: daarop kon ik mijn fabriek wol eens neerzetten, en hij ver kreeg van het betrokken gemeentebestuur van 's Graveland), argeloos do vereischte toestemming. Spreker geeft een opsomming van de bezwaren tegen do wijzo van verwij lering van afvalproducten van fabrieken als de onderhavige. Indien de vergunning mocht worden gehandhaafd, dan zullen in »lk geval scherpe voorwaarden tot vernie tiging van schadelijke afvalstoffen moeten wordon gesteld. De vraag ls het intusschen, of do fabriek daarmee dan niet op de be treffende plaats onmogelijk is. Voorts dienen zeer krasse voorwaarden tresteld te worden ten aanzien van de wa terloozing. Weliswaar zijn na advies van het Instituut tegen waterverontreiniging voorwaarden gesteld, maar die schijnen niet afdoende te zijn, tenzij B. en W. van Hilversum er genoegen meo nemen, dat het water van de fabriek wordt geloosd in de Gooische Vaart. De heer F. E. B 1 a a u w, eigenaar van het landgoed Gooilust, zeide, dat hij gedu rende 40 jaren dit goed heeft beheerd en aangevuld tot wat het thans is: oen land goed met veel natuurschoon, fauna en flora, dat door duizenden als natuurmonument wordt gewaardeerd. De stichting van een kininefabriek op een terrein in de onmid dellijke omgeving van zijn landgoed zou voor dit natuurschoon funeste gevolgen kunnen hebben. De heer Henri Polak sloot zich aan bij de bezwaren van den heer Blaauw. Deze lnndgoedeigenaar heeft Gooilust gemaakt tot een buitenplaats, die een unicum in Enropa is geworden. Buiten het bestaande natuurschoon vindt men er verschillende diersoorten, die eb'ers welhaast zijn uitge storven. Men vindt er deze dieren niet in hekken of achter tralies, doch in prachtige, vrije omgeving, zoo bijv Amerikaansche bisons, eenige Europcesche bisons of wi sents, die elders vrijwel zyn uitgestorven, een aantal wilde paarden, enz. Het landgoed wordt op volkomen altruïs tische wijze ter bezichtiging gesteld voor liefhebbers van natuurschoon cn het zou een ramp zijn, indien dit natuurmonument werd aangetast. De heer Roozeboom, mede namens A. le Klerk en andero pachtors optredende, geeft een uiteenzetting van diverse bezwa ren aan do verwijdering van afvalstoffen van een fabriek als de hier bedoelde ver bonden. Tal van giftige stoffen, als looi zuren e.d., blijven van de kinabast over en worden verwijderd, omdat men er e^en vol doende afzet voor weet te vinden. De vlleg- asch van do fabriek zal het gras boderven, betgecn een ernstig bezwaar is voor den 'andbouw in do omgeving. Ook andoren zullen hinder van deze vliegaseh ondervin den. Al werden de scherpst mogelljko voor waarden gesteld, dan is het nog de vraag, >f 2ij in de praktijk zullen worden gehand haafd. Men kan ook met do scherpsto con- tróle er niet zeker van zijn, dat de bezwaren achterwege blijven. Trouwens, ook B. en W. van 'sGraveland zijn niet overtuigd dat. wat zij voorschrijven absoluut afdoende is. Indien dit eerst in de praktijk zou moeten blijken, dan ware het te laat. Mr. H. Blaupot ten Cate, gemachtig de van do gemeente Amsterdam, deelde mee, dat er een novum in deze zaak is, en dat hij daarom door het gemeentebestuur is gemachtigd hier op to troden. De zaak ls, dat Amsterdam het oog heeft op do Loosdrechtsche plassen ten behoeve van de Amsterdamsche drinkwatervoorzie ning. Uit dien hoofde kan Amsterdam gee nerlei verontreiniging van de Loosdrecht sche plassen dulden. Water, dat geloosd wordt in de Gooische vaart, zal via do 's-Gravelandsche vaart in de Loosdrcchtscho plassen kunnen komen; do bestaande sluis is lek en houdt derhalve le schadelijke stoffen niet tegen. Trouwens, ook bij schutting gaat veel water mee. Spr. vertrouwt wel, dat het besluit van 's Grave land zal worden vernietigd, maar toch heeft Amsterdam gemeend, zijn bezwaren hier to moeten doen hooren. Het gevaar zou be staan, dat het water, dat in de Loosdrecht- scho plassen, die een biologische reserve vormen, zou worden verontreinigd of In smaak geschaad Amsterdam is in do toekomst aangewezen op de Loosdrechtsche plassen als water bron, het kan niet ergens anders hoen. De kininefabrick echter kan overal elders plaats zoeken Hier moeten de kleinere be langen van de fabriek wijken voor de groo- fc belangen van Amsterdam. Do burgemeester van 's-Graveland en eenjge appellanten zagen van het,woord af; erstgenoemde omdat het besluit van zijn gemeentebestuur toch wel op formeelo gron den zal worden vernietigd. Do directeur van de Kina Cultuur Mij. Het het woord over aan zijn gemachtigde, jhr. mr. De Brauw. Jhr mr. A. K. C. de Brauw zeide, even eens den indruk te hebben, dat do beslis ing van B en W. van 's-Graveland op for- meele gronden zal worden vernietigd. Hoe wel er allerlei fantastische bezwaren te ber- le zijn gebracht, zal spreker, nu dc zaak zoo staat. In het fond der kwestie niet tre den en ziet hij verder van het woord af. Do koninklijke be^lKsiner volet later. EVANGELIEBEDIENING. Bij Kon. besluit van 26 October is aan .T. P J. Kruys Voorberge, geboren te 'sGra- enpolder, thans Amerikaansch burger, wo nende te 's Gravenpolder op zijn verzoek toestemming verleend tot het aanvaarden van de kerkelijke bediening van predikant bij de Nederlandsch-Hervormde gemeente te Rabyloniënbroek en Hill, provincie Noordbrabant. De Jeugd duurt niet lang, maar herinne ringen uit de jeugd blijven het geheelc le ven. Jean Paul. k. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN, 39 „Heel goed; ik zal je naar de stad bren gen." Ilij deed geen moeite om achter haai gevoelens voor Fiorsen te komen. Hij kende ze te goed. Den volgenden dag vertrokken zij, en kwamen om half drie te Londen aan. Betty was dien morgen vroeg vooruit gegaan als baanbreekster. De honden waren al dien tijd bij tante Rosamund geweest Gyp miste hun verwelkoming, doch de installatie van Betty en de baby op de logeerkamer, die nu als kinderkamer zou moeten dienen nam al haar aandacht in heslatr. Het begon juist te schemeren, toen zii, re°t hnnr bon' nog steeds om, een sleutel van de muziek kamer nam, en den tuin doorging om eens te zien hoe daar alles was na haar afwe zigheid van tien weken Wat was hc' win terachtig in den tuin. Hoe anders dan op 'dien drukkenden, warmen maanavond toen Daphne Wing te voorschijn was komen dansen vanuit de schaduw der duistere hoo rnen. Hoe kaal en «cherp teekenden de tak ken zich af tegen de grauwe, duisterende lucht geen enkele vogel die zong, geen enkelo bloem! Zij keek om naar het huis. Het stond daar koud cn wit, doch er waren lichten op haar kamer en op de kinder kamer, en iemand was juist bezig de over gordijnen dicht te trekken. Nu dat de' bla deren alle afgevallen waren, kon men de andere huizen op den weg zien, elk ver schillend in vorm cn kleur, naar de ge woonte van Londensche huizen. Het was koud en vorstig; Gyp haastte zich het pad af. Er hadden zich vier kleine ijskegels on deraan het venster der muziekkamer ge vormd. Hnnr oog viel erop, en toen zij om de muziekkamer heen ging. brak zij er een af. Er moest een vuur binnen branden, want zij kon het flakkeren er van door de niet geheel gesloten overgordijnen heen zien. Ellén, die toch ook overal aan dacht, had zeker gelucht! Doch plotseling bleef zij staan Er was daar meer dan enkel oen vuur binnen! Door den kier in de gordijnen had zij twee gestalten gez'cn, die op de sofa zaten Het was haar alsof er iets in haar hoofd ronddraaide. Z«i wendde zich om om weg te stormen Toen daalde er een zekere bovnnmeryarhelf'ke kslmtp in haar, en bedaard keek zij naar binnen. Hij en Daphne Wing! Met zijn arm om haar hals geslagen Het gezicht van het meisje mankte, dat zij haar oogen niet van haar kon afwenden Het was een weinig achter over cn omhoog gekeerd, en zij keek naar hem met half-open l'npen, en oogen d'e als "ohvpnotiseerd waren, en waaruit aanbid ding sprak; en haar arm. dien zij om hem had heengeslagen, leek te sidderen van koude, van extase?, ..i Wederom tolde dat zeker iets door Gyp's hoofd rond. Zij hief haar hand op. Een oogenblik lang was zij dicht bij de ruit, cn toen, met een gevoel van onmacht, liet zij haar zakken, cn keerde zich af. Nooit! Nooit zou zij hem of dat meisje laten zien, dat zij haar konden kwetsen! Nooit! Voor zoover het haar betrof, waren zij veilig voor een scène, veilig in hun nest! En met oogen die niet zagen, liep zij over het met rijp bedekte gras, door het donkere salon, naar boven naar haar ka mer, draaide deze op slot, en ging voor het vuur zitten. Haar trots woedde in haar Zij propte haar zakdoek tusschen tanden cn lippen: zij deed dit onbewust. Het was haar alsof zij haar oogen voelde zengen door de felle hitte der vlammen, doch zij nam de moeite niet er haar hand voor te houden. Plotseling dacht zij: „Als ik hem eens had liefgehad?" en lachte. Dc zakdoek vie! in haar schoot, en zij keek er met verwonde ring naar hij was met bloed bevlekt Zii schoof wat meer naar achteren in haai stoel, weg van den zengenden vuurgloed, en bleef roerloos zitten, met een glimlach op de lippen. De oogen van het meisje, die waren geweest als die van een kleinen, zeet aanhankelijken hond dat meisje, dat haar zoo gevleid had! Nu had zii haar „ge- distingeerden man"! Zij sprong op, en be keek zich in der spiegel; zij huiverde -vendde zich om, en ging weer zitten Rn •'at nog wel in haar eigen huis' Waaron- niet hier - in deze kamer? Waarom niet voor hnnr oogen? F.n dat terwill zl| nog eeen jaar getrouwd waren' F.r stak haast iets grappigs in ja. werkelijk bijna iets grappigs! En vooi liet eerst dacht zij kalm- „Ik ben vrij." Doch deze gedachte sprak niet tot haar, en had geen waarde voor een geest die zoo bitter in zijn trots gewond was Zij schoof haar stoel weder dichter bij het vuur Waarom had zij niet op het raam getikt9 Zij had het gezicht van dat meisje wel eens willen zien vertrekken van schrik! Ook had zij hem wel eens willen zien op heeter- daad betrapt betrapt in het vertrek, waarin zij hem zooveel uren had voorge speeld, het vertrek dat deel vormde van het huis, dat zij met haar eigen geld gekocht had! Hoe lang hadden zij het misschien al gebruikt voor hun samenkomsten en waren zij door die deur binnengeslopen van achter uit het steegje? Misschien al wel van voor zij wegging om zijn k'nd te baren! En toen ontstond er in haar een strijd tusschen het moederlijk instinct on haar beleedigd gevoel eon geestelijke strijd, zóó hevig en diep in haar, dat het zwijgend en onbewust ging om te beslis sen of haar kind heelemanl van haar zou zijn, dan of de liefde er voor uit haar hart verdwenen was cn het iets was geworden, dat zij bijna verafschuwde. Zij kroop dichter bij het vuur, daar zij koud was en zich lichamelijk ziek voelde En plotseling dacht zij. „Als ik de bedien den niet laat weten, dat ik hier ben, zou den zij wel eens naar buiten kunnen gaan, en zien wat ik zag!" Had zij het venster van het salon wel gesloten, toen zij zoo verslagen terug kwam9 Misschien hadden zij reeds lanstic schelde zij. en deed de deur van het slot. De kamenier kwam naar boven. .Zou je het venster van het salon nisje blieft even willen sluiten, Ellen: cn zeg aan Betty, dat ik vrees op reis een beetje kou gevat te hebben, en dus naar bed ga. Vraag haar of zij hol zonder mij met het kind kan 6tcllen." En zij keek het meisje recht in het gezicht, dat een uitdrukking van bezorgdheid, ja, zelfs van medelijden droeg, doch niet die gejaagde uitdrukking die het moest gehad hebben, indien zij het geweten had. „Zeker, mevrouw, ik zal een kruik voor u maken, mevrouw. Zoudt u misschien een warm bad en een kopje warme thee wil len?" Gyp knikte bevestigend Alles alles was haar goed! En toen het meisje weg was, dacht zij werktuigelijk: ..Fen kopje warmo theo! Hoe zonderling! Wat zou het anders moeten zijn dan warm?" Het mei6jo kwam met do thee terug; zij was oen aanhankelijk meisje, vol van die bewonderende genegenheid die bedienden en honden steeds voor Gyp voelden, en ook bezat zij dat instinctmatige partij kiezen, dat in de harten woont van hen, die ver blijven in hulzen waar de atmosfeer een heid mist. In haar idee was haar mees teres veel te goed voor hem een vreem deling met zulke gewoonten' Manleren die had hij heelemanl niet! En er zou niets goeds van komen. Als je 't haar vroeg, dan had zij er niet veel vertrouwen in! „En ik heb dc kraan al opengezet, me vrouw. Wilt u er misschien een beetje mos terd in?" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5