ZUIDERZEEGEBIED EN DE N.H. KERK VOLGENS PROGRAMMA GEVLOGEN WAT ER GEDAAN MOEr WORDEN RADIOPROGRAMMA FRUNS EN SOER WEER IN HOLLAND TERUG Humorhoekje Een lezing van prof. Slotemaker de Bruine ,Hoe komen wij aan geldi" ïn de buitengewone vergadering der clas sis Zwolle der Ned- Herv. kerk heeft prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het dagelijksch bestuur van het Zuider- zeefonds, gisteren het onderwerp ingeleid „De taak der Ned. Herv. kerk in verpand met het droog te leggen Zuiderzeegebied.' Spr. begon te zeggen, volgens een verslag in de N. R. Ct, dat de drooglegging van de Zuiderzee van nationale, technische en eco nomische beleekenis is. Hij is dankbaar, dat de classis Zwolle haar steun wil verto nen, dat, wanneer het zoover is, dat kerke lijk werk daar beginnen moet, de gelden daarvoor aanwezig zullen zijn, Spr. releveert vervolgens den gang ^an zaken. Het in te polderen gebied wordt croot 232,000 HA, d. i. de grootte der provincie Noord-Holland, en 12 X zoo groot als de Haarlemmermeerpolder. Afgaande op de ervaring, opgedaan bij den Haarlemmer meerpolder, zal het nieuwe Zuiderzeege bied bewoond worden door ongeveer 300,000 menschen. Een misverstand is dat de meesten den ken: er korot een nieuwe Zuiderzoepnvln- cie: een aaneengesloten geheel, dat Gelijk tijdig in cultuur wordt gebracht. Mei het oog op kerkelijke dingen is het noodzakelijk dat men zich goed voor oogen stelt Er komen 4 polders. Er komt niet één nieuwe classis, maar do menschen, die zich daur vestigen, worden ingedeeld bij bestaande classes. Voor het Herv. kerkelijke leven is deze droogmaking van groote beteekenis Er ligt voor alle kerken een ernstige taak in. Laat de Ilerv. kerk nu niet afwachten, tot de Wieringermeerpoldcr hoog en droog klaar is, maar van tevoren de vraag onder de oogen zien: Wat moeten wij doen? Dat is reeds van twee kanten geschied. Ten eerste door de Synode, ten tweede door het hoofdbestuur der Ver. v. Kerkvoogdijen Laat men niet bang wezen voor verbrokke ling, want de beide commission werken in nig samen. De synode heeft in het leven ge roepen een commissie, onder leiding van dr de Visser, het hoofdbestuur der Ver. v K een Zuiderzeecommissie. waarvan spreker voorzitter, en wier taak is de stoffelijke *ij- de der vraagstukken te behartigen. De sticn- tingsacte van de Zuiderzeecommissie is 7 Sept 1928 gepasseerd Het is een zelfstan dige stichting, waarvan 15 personen zittino hebben* deels aangewezen door de Kerk voogdijen, deels door de synode, deels door de Diaconiên. Art. 4 zegt: „De Stichting kiest nimmer direct of indirect partij in eenigen kerkdijken richlingsstrijd." Dat klinkt eenigermatc naïef, maar toch was het noodzakelijk dit te bepalen, opdat niet de Stichting de baas zal spden in een ge meente, maar de gemeente hare eigen zaken regelt Welke richting ovbrheerschend is, maakt de gemeente uit, niet wij. Hoe de gemeente beheerd zal worden, maakt de ge meente uit, niet wij. Dat was het ecnig mo gelijke standpunt In de stichtingsacte komt in art 3 ook deze bepaling voor: „De Stichting verstrekt geen goederen of gelden, hetzij als schen king, subsidie of voorschot, dan aan Ned Herv. Gemeenten, in ieder geval afzonder lijk, na gepleegd overleg met de Alg. Svno- de, of de door deze ter behartig.ng van de geestelijke belangen in het Zuiderzeegebied aangewezen organen, d. w. z. geen voor schot, subsidie of schenking wordt gedaan, dan alleen aan geconstitueerde gemeenten De Zuiderzeecommissie verstrekt geen gel den, dan alleen na overleg met de com mis- sie-de Visser. Dit artikel heeft aanleiding gegeven tot een moeilijkheid. De vraag Is gerezen: wanneer dat overleg niet tot over eenstemming leidt, wat dan? Wanneer pens de Zuiderzeecommissie zegt: de kerk moet op die plaats komen te staan, en dc com- mi8sie-de Visser wijst een andere plaats aan, wat dan? Spr. vindt het geval bijna ondenkbaar dat er moeilijkheden zou len komen. Verstandige menschen, die dezelfde belangen behartigen, worden het altijd epns' In theorie is het mogelijk. In het reglement der Zuiderzeecommissie was daarom be paald: wanneer het overleg niet tot overeen stemming leidde, zou de Zuiderzeecommis sie beslissen Dat gaf de moeilijkheid, die in de laatste synode voor honderd procent opgelost is, en wel op deze wijze: wanneer het overleg niet tot overeenstemming leidt, gebeurt er niets. Er is thans ook werk aan den gang: gees telijk werk. Bij de Zuiderzeewerken zijn een groot aantal arbeiders werkzaam, ver van hunne woonplaatsen. Onder deze menschen wordt geestelijk gearbeid; ook dit werk wordt door de regeering financieel ge steund, naar spr.'s inziens heel rechtvaar dig, elke organisatie, die onder deze men schen voor een bepaalde richting werkt, zij het officieus, ontvangt 2..->0 per persoon per jaar. Waar de polders achter elkander afge werkt worden, zullen ook achter elkander kerkelijke gebouwen moeten verrijzen. Het geld kan dus rouleeren. Dat de regoering het kerkelijke werk In dc vier polders zal steunen, verwacht spreker wel, maar :n geen geval zal de regeering alles doen. In het voorloopig verslag van Waterstaat Is reeds de vraag opgenomen: Wat is de re geering voornemens te doen voor de gees telijke verzorging in bet nieuwe Zuiderzee gebied? Nu is de groote vraag: Hoe komen wij aon geld? De bedoeling is in elke classis een be paalde commissie te vormen uit kerke- raads-, kerkvoogdij- en gemeenteleden, wier doel is, gelden bijeen te brengen, en in bree- de kringen belangstelling te wekken voor dit mooie werk. Er is misschien nog een derde punt dat de commissie zou kunnen doen, n.l. mede te werken, dat de jonge zin nen, kerkelijk medelevende Herv. gezinnen, in het nieuwe gebied geplaatst worden. Laat men niet zeggen: „Alweer een com missie", want alle commission werken in nauw verband samen. Reeds al deze komen 8 November a.s. te Utrecht in vergadering bijeen. Na de rede van prof. Slotemaker was ge legenheid tot het stellen van vragen, waar van ruim gebruik werd gemaakt. (Aan de pers werd verbodfen van de vragen mede- deeling te doen). LANDBOU WSCHUUR AFGEBRAND Veel vee en oogst verloren gegaan IJzendijke, 1 November. Donderdag avond omstreeks 10 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van den landbouwer E Dcllaert onder deze gemeente bij wijk Oude Lande. In een minimum van tijd stond hel geheele gebouw in lichte laaie. Met veel moeite konden de varkens worden gered U paarden kwam in de vlammen om, 7 kal veren, veel landbouwgereedschap, enz. werd eveneens een prooi der vlammen alsook bij na de geheele oogst en 20 gemet vlas De brandweer kon niets tegen het vuur uitrichten en beperkte zich tot het nathou den van het woonhuis. Verzekering dekt de schade. PRINSES JULIANA TE HAARLEM. H a a r 1 e m, 31 Oct, H.K.H Prinses Ju liana heeft hedenmorgen een bezoek ge bracht aan het Gereformeerde Weeshuis aan de Olieslogerslaan. Zij werd ontvangen door twee regenten en twee regentessen als mede door de directrice van het weeshuis. De burgemeester van Haarlem was bij de begroeting aanwezig. De prinses was ver gezcld van freule Sytsema en haar vrien din, mej. Schoch Het bezoek duurde on geveer een uur in welken tijd het gezel schap het weeshuis bezichtigde. DE MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. De toestand van hot slachtolfer blijft zorgelijk. 's-Gravenhagc, 31 Oct. Omtrent het gc\al ?an zware mishandeling in dc Rip perdastraat 81 vernemen wij, dat de toe stand van Van D., den getroffene, zorgwek kend blijft. De dader F. A. wordt nog in het hoofd bureau van politie in verzekering gehouden; hij zal vermoedelijk morgen in het huis van bewaring worden ingesloten. Ir. E. VAN KONIJNENBURG. Benoemd tot adviseur voor de Donau-lndijkinren. Volgens de bladen uit Boekarest is ir. E. van Konijnenburg, hoofdingenieur-directeur van den Waterstaat met verlof, benoemd door de Roemecnschs regeering tot advi seur voor de indijkingen van de Donauge- bieden. Naar het Hbld. verneemt zal ir. Van Ko nijnenburg die lange jaren in Egypte werkzaam was bij de verbetering van het Suez-kanaal en die bij ons sindsdien meer bekend werd o.a. door de oplossing, die hij tezamen met ir. D. I. Klink vond voor de Maasbr-v. quaestie te Maastricht en door het ontwerp, dat hij met Belgische deskun digen maakte voor een kanaal Antwerpen —Moerdijk binnenkort voor eenigen tijd naar Roemenië vertrekken, teneinde zich ter dispositie der Roemeensche regeering re stellen. SAMENVOEGING DER LUCHTSTRIJD KRACHTEN. Kolonel Hardenberg met het commando belast? De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Naar men weet heeft de vorige minister van Defensie plannen gehad om de lucht- vaart-afdeeling te Soesterberg en de mari- ne-vliegdienst samen te voegen tot de ver- eenigdo luchtstrijdkrachten. Indertijd is, om deze plannen te bestudeeren, een commis sie in het leven geroepen, welke o.a, tot taak had, de voor- en nadeelfin na te gaan. De besprekingen dier commissie zijn even wel op een dood spoor geloopen en den laat- sten tijd heeft men over de samenvoeging Ier beide diensten niets meer gehoord. Thans echter bereikte ons het stellige ge rucht, dat de plannen inzake de samenvoe ging, zoo al niet weer opgevat zijn, dan toch hog niet geheel vergoten zijn. Wanneer men echter dergelijke plannen wil uitvoeren, ziet men eerst uit naar iemand, die met het commando over de vereenigde luchtstrijd krachten zou kunnen worden belast. Deze persoon zou zijn onze inlichtingen juist gezocht moeten worden in den kolonel Hardenberg oud-commandant van de lucht- v aart-af deel ing te Soesterberg en tegen woordig commandant van de IVe infante rie brigade te Arnhem. Men deelde ons tevens mede, dat kolonel Hardenberg dan eventueel over zou gaan naar den Generalen Staf, doch deze mede- deeling kunnen wij ten stelligste tegenspre ken, aangezien hiertegen bezwaren bestaan in den vorm van promotie, zooals deze bij iederen hoofdofficier geschiedt en in de toe komst dus ook bij kolonel Hardenberg. NED. SPOORWEGEN. Gunning. Opgedragen aan de Machinefabriek en Constructiewerkplaats Crocs en Co. to Woerden Bestek no. 1380 H.S.: Maken van een bagagebrug met liftschachten op het le en 2e perron, het verlengen van de overkap ping op het le en 2c perron met bijbehoo- rende werken op het station Hilversum, voor de somma van f 26.900 Zondag 3 November. Hilversum. 9.15 Herbstlied van Tschaikowsky (standaart-orgel). 10.15 V. A. R. A. Standaart-orgel. 12.401.45 Middag concert (Boris Lensky. solo-viool). 1.45 Ver slag voetbalwedstrijd NederlandMoorwe gen. 6.00 Vooravond-concert. 9.30—11 00 Con cert (o.l.v. Nico Treep). Huizen. 10 0012.00 Hoogmis. 12 i0 1.30 Piano, cello, viool (zigeunerlied Hon gaarsche dans. Bohême-fantasie). 1.30'2.00 Voordracht over Boschnegers. 2.30—4.30 Po pulair middagconcert. 7.30—8 00 Gerard Brom over „Ons mooie land". 8.10 A.O.V. Martin Spanjaard. 10.45—11.00 Kleinkoor. Daventry. 3.50 Midland strijkorkest. 4.35 Barrington Hooper (zanger). 9.20 Balla den-orkest 9.50, 10.15 en 10 37 Orkesten. R6- ligieuse causprie. 12.50, 4.50 en 6.50 Gramo- foonmuziek. 8.05 Poppenkast. 8.50 Concert orkest. Langen berg. 6.20—7.20 Gramofoon- platen-orkest (Morgenblatter, wals van Strauss). 8.259 20 Koorzang. 12.20-1.50 Eysoldt. concert. 3.50r-5.20 Mannenkoren. 7.20 „Fidelio". Opera. 11.20. Eysoldt, dans muziek. Ze es en. 8.20 Piano-recital, verder viool, cello en zang. Brussel. 5.20 Dansmuziek door het Or kest van Armenonville Maandag i November. Hilversum. 12.152.00 Hongaarsche Kapel. 2.454 30 Filmmuziek. 8.00—9 00 Or kest uit Dordrecht 9.00. Comedie met. zang cn' muziek. 10.30 Populair concert, onder leiding van Nico Treep. Huizen. 9.30—10.30 Harmoniumbespe ling. 12.30—1 45 40e orgelconcert 5.00—6.30 Gramofoonplatenconcert. 6.30—7.00 Literaire lezing. Da entry 3.20 Super Cinema orkest. 4.20 Balladen concert. 6.50 Birmingham- concert. 7.30 Ave Maria (Jan Berenska). S20 Hedendaogsche muziek. 8.50 Sopraan en piano. Parijs. 4.05 Orkest Gavin-a (viool-cello). 8.35. Concert door Radio-Sextet, Langenberg. 620—720 Platen. 12.25— 1.50 Eysoldtconcert (I). 4.50—5.50 Evsoldt- eonccri (II). 7.20 Liederen, balladen en ta free Jen van zwervers, schelmen en vage bonden. Ze es en. 7.50 Piano-recital. 8.20 Mar- schen. B r Q s s e 1. 5.20 Concert Radio Trio. (Sam son en Dalilah o.a.). Dinsdag 5 November. Hilverau m. 12.15—2 00 A.V.R.O.-kwar tet. 4.00—5.00 Microfoon debutanten. 5.30— 6 00 Hongaarsche kapel van de Gebr. Ele- mer en Hela Ruha 8.01 Italiaansche opera (o.a. Duet Carmen cn José) Huizen. 12.15—1.15 Lunchmuziek (pia no, cello, viool). 1.152.00 Nieuwste gramo- foonplatcn. 2.30—3.00 Ellen Russe over lle- lène Swarth. 4.00—5.00 Muziek (o.a. Richard Tauber met begeleiding van Balalaika-or kest). 5005.50 Prof, Dr. Jac. van Ginnc- ken. over den auteur der „Imitatio". 1000 11.30 „Reclame" Amerikaansch blijspel in 4 bedrijven. Daventry. 3.20 Dansmuziek. 4.20 Bir mingham-concert 720 Pattisons Salon-Or kest. 8.05 Philharmonisch orkest o.l.v. Prof. Abendroth. 8.17 Keith Falkner-orkcst, 10.35 Concert (kwintet). Parijs. 4.05 Cello, piano, viool. 8.55 „Sapho" opvoering door Radio-selection. Langenberg. 6.20—7 20 Gramofoon (o.a. Deutsche Tanzc). 12251.50 Kapel uit. het Ilansa-café te Ddsseldorf. 4.505.50 Werag-Orkeet (Wanderlieder). Z e e s e n. 7.20 Vroolijke liederen. 7.50 Hoorspel „S.O.S.rao, rao Foyn" „Krassin" rettet ..Italia". Brussel. 8.35 René Tellier-orkest. 8.35 Vlaamsche uitzonding tS.A.R.O.V.). Woensdag 6 November. Hilversum. 12.152 00 Mlddagmuziek (gedeelten uit de opera „Cavalleria Rusti- cana" o.a.). 5.006 30 Vooravondconcert Stafmuziek. 8.01 „Egmont" treurspel van Goethe, daaruit de belangrijkste fragmen ten. Huizon 12.30--2.00 Middagconcert. 2 00" 430, 6.00 en 6.45 Platen. 7.30 Kerkdienst 9.00—11.00 Concert Daventry. 320 Militair Orkest (o.a. Ouverture „De Tooverfluit" van Mozart). 6.50 Birmingham orkest. 920 Versterkt Bir- mingham-orkest. 10.35 Teddy Browns dans- muziekorkest 1120—11.35 Band Parijs. 4 05 Piano, cello, viool. 8.55 Pia no, harp (en orkest). Langenberg. 6.207.20 Gramofoon- platen (walsen). 10.4011.20 Muziek, mede werking alt, tenor en bas. 12251.50 Ey soldtconcert. 4.505.50 Kamermuziek. 7.20 820 Kapel ?v!ario Iseglio. 8.20 Opvoering van een oud-Chineesche liefdes-comedie. Z e e s c n 720 Mandoline-club „Sevilla 1920". (Volkslied en Volksdans). Brussel. 520 Orkest Armenonville 8,35 Rndio-orkest (o.a. La Belle au bois dor- .mant. Tschaikowski. Dc noodlanding van het tweede toestel Succesvolle vlucht Amsterdam, 1 Nvo. Onmiddellijk na dat do P.H.A E.N. was geland en de heeren Fryns, Soer en Dunk het toestel verlaten hadden en door hun familie verwelkomd waren, trad de heer Plesman, directeur der K.L.M. naar voren, om de vliegers toe te spreken. Hij wees er op, dat Dunk, die oor spronkelijk met het tweede vliegtuig, de P.H.-A.B.O was meegegaan, de P.H.-A.E.N. in Medan heeft „opgepikt". Zich tot Fryns en Soer wendende zei de hij: „Fryns en Soer, jullie hebben twee da gen zonder mecanioien gevlogen, wat jullie voor de K.L.M. hebben gedaan is buiten gewoon geweest. Do K.L.M. heeft den iaat sten tijd met groote moeilijkheden te kam pen gehad en het is daarom verblijdend, dat wij weer eens een stoot omhoog krijgen Jullie hebben kalm en vol gene programma gevlogen en dat op een wijze die respect heeft afgedwongen. Jullie zijn twee zonnen der KLM; van jullie is bekend, dat je. als je op den grond bent, nooit moppert, wetende, dat wij op den grond, alles doen om het jullie in de lucht zoo gemakkelijk mogelijk fe maken. Vandaag", ging Spr voort, „is het een mooie dag in de ontwik keling der Nederlandsche Luchtvaart; niet alleen is het derde vliegtuig teruggekeerd, maar ook heeft do K.N.l.L M. vandaag de lijn naar Soerabaya geopend, bij aanwezig heid van gpneraal Snijders. Spr. verzocht ten slotte den aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op de bemanning van de P.H.-A.E.N., een verzoek, dat door de omstanders met enthousiasme werd ingewilligd! Onderhond met de bemanning. Wij zijn nog in de gelegenheid geweest de bemanning der P.H.-A.ÊN. een en an der omtrent hun ervaringen le vragen. De heer Dunk, mechanicien, gaf ons ecnige bijzonderheden omtrent dc noodlan ding van het tweede toestel bij Satul, in Siam. Piloten van dit toestel waren Dui meiaar en Tepas, terwijl de heer Dunk zelf als mechanicien fungeerde. De heer Dunk zclde. dat men met de machine nog 20 minuten over zee had gevlogen, op de grens van Siam en British Malayan States, maar door het slechte weer gedwongen werd terug te kecren. Bij Satul is de machine toen geland op een weg, die gedeeltelijk onder water stond. Een wiel van het toestel geraakte bij het landen in een sloot; ook het tweede wiel kwam in de sloot terecht, zoodat. het toe stel plat op zijn buik kwam te liggen. De machine werd zoo goed als niet bescha digd, doch kon niet meer opvliegen. Men heeft daarna veel hulp gehad van de Kon. Paketvnartmaatschappij. die van de Straits Steamship Company een boot charterde waarmede het gedemonteerde vliegtuig naar Pinang la vervoerd. De heer Dunk heeft te Medan dc P.H A.E.N. afgewacht cn is met de piloten van dit toestel, Frvns en Soer, naar Holland teruggekeerd Vervolgens deelden laatstge noemde heeren ons nog het pen en ander over hun succesvolle vlucht mede. De heer Fryns zeide, dat men na vertrek van Schiphol op het eerste traject tot Dres den met elecht weer te kampen had. Na Dresden werd het weer plotseling beter zoodat men Boedapest bereiken kon. Hel weer is gedurende de verdere route over Europa zeer goed gebleven. Bij de terug vlucht bleef het weer tot. aan Boedapest gunstig Eerst vanmorgen had men na den start, met eenigen mist te kampen, doch deze moeilijkheden waren spoedig overwon ncn. De heer Soer zeide ons ten slotte, nog, dat men op de heenvlucht tussohen Kan chi en Nasirabad tusschnn vier zwermen van millioencn sprinkhanen door vloog „Daar het zicht slecht was, zaten wij,'" al FRIJNS. dus de heer Soer, „vóér wij het wisten tus- schen deze groote beesten, die hij duizenden tegelijk door de schroeven van ons vlieg tuig tot pap werden geslagen, zoodat bij onze landing de machine met een dikke sprinkhanenstroop was bedekt."' De met het vliegtuig P.H.A.E.N. medege nomen poet is direct per auto van de pos terijen naar Amsterdam gebracht cn zal nog in de bestelling van vanavond worden opgenomen. Namens de Posterijen was op het vlieg veld aanwezig de heer A. J. van Beers, directeur van het Amsterdamsche Postkan toor; voorts waren er behalve do reeds ge noemde heer Plesman. de heeren H. Martin, secretaris van de K.L.M, do heer Smits van de Fokkerfabrieken en de bekende vlieger Scholte. DE PFtOVINGIAl.n BANKVEREENIG1NG TE DEN HAAG. Den H a a g. 1 Nov. Naar wij vernemen is in den loop dezer week met verlof van den President der Haagsche rechtbank op grond van vrees voor verduistering ten verzoeke van een der crediteuren, derde arrest en beslagen op roerende er. onroe rende goederen gelegd bij de Provinciale Bankvereeniging en ten huize van haar directeur den heer Kloppenburg. AUTOBOTSING. Apeldoorn, 1 Nov. Op het kruis punt Langeweg—Looscheweg had gister-, avond een vrij ernstige botsing plaats, toen de motorrijder B. alhier in volle vaart te gen een autobestuurder uit Den Hang op reed. Volgens ooggetuigen treft do laatste als van rechtskomend geen schuld. B. werd ernstig gewond en rnet een beenbreuk per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. VERBLIJFSVERGOEDING LEDEN EERSTE KAMER. Ook de Haagsehe leden krijgen de vergoeding. In een Nota naar aanleiding van het ver slag nopens het He hoofdstuk der Rijksbe- grooting 19.30, deelt de Minister van Finan ciën mode: Naar aanleiding van het reeds meermalen geopperde bezwaar, dat de loden der Eerste. Kamer, die te "s-Gravenhage wonen, geen verblijfsvergoeding genieten, hoewpl ook zij, in verband met de uren. gedurende vielke de zittingen gehouden worden, cenige uit gaven voor recreatie hebben, is <-*e Minister voornemens een wetswijziging te bevorde ren. waardoor ook nnn die leden eene ver blijfsvergoeding wordt toegekend voor elke vergadering, die door hen wordt bijge woond. Een wetsontwerp ter zake zal bin nenkort worden ingediend. Tegen bet toekennen van een vast bedrag per jaar aan do leden van de Eerste Ka mer bestaan grondwettelijke bezwaren. KINDERVERLAMMING. Groningen, 1 Nov. Onder de gemeente Norg is heden een geval van kinderver lamming geconstateerd. .Wat soort auto heb JU het liefst fcDe erge langzame .Wat net Je dan voor merk V -s, «Geen enkeJL ik hen voetganger." (Passing Show)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6