AH EPSFOORTSCH DAGBLAD HET ONDERZOEK IN LIMBURG Prima Medicinale Levertraan Zaterdag 2 November 1929 28e Jaargang No. 107 OP ZOEK NAAR EEN FIETS È*N.V. COMPAGNIE LYONNAISE EXPOSITIE Bontmantels, Middag- en Avondjaponnen A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Tel. 271 BARON WITIERT VAN HOOGLAND NEDERLAND-NOORWEGEN HET ONBEREIKBARE ..DE EEMLANDER' liet ongeluk in Eist De moord in Blijdorp Rotterdam, 1 No v. Donderdagavond zijn de beide inspecteurs Beekman en Grc- velink, die in verband met liet onderzoek in den moord op Marietje van Os, gepleegd op 9 October in den polder Blijdorp, eenige dagen met den rechter-commissaris, mr. Franken, een autotocht door Limburg heb ben gemaakt^ teruggekeerd. De uitslag van hun onderzoekingen is bevredigend geweest en heeft de mcening, dat W. V. inderdaad de dader is van dezen afschuwelijken moord, versterkt. Maandagmorgen om half negen vertrok ken zij per particuliere auto uit Rotterdam naar Arnhem. Daar is een onderzoek ge daan in een logement, waar V. beweerde te hebben vertoefd. Bij dit onderzoek, ter loops zij opgemerkt, dat alle onderzoeken zijn geschied door de inspecteurs, onder toe zicht van cn in samenwerking met don' rechter-commissaris kwam vast te slaan hetgeen men reeds voorloopig wist. Daai- na ging de tocht over Nijmegen, op welk traject het droevig auto-ongeluk geschied de, naar Venlo, waar V. enkeie dagen voor den moord vertoefd zou hebben. Het ging er bij al deze onderzoeken natuurlijk om, zooveel mogelijk vast te stellen, dat V van Woensdagmorgen 9 October, tot Don dbrdagmiddag 10 October, niet in Limburg was geweest, zoodat hij in Rotterdam kan zijn geweest. Globaal gezegd, kreeg men tot resultaat, dat nergens vast kwam te staan, dat V. er dien falalen dag was geweest. De provincie in. De tocht ging vervolgens door de provin cie. Eerst reed men naar Swalmen, waar in samenwerking met den burgemeester ver schillende schoolkinderen werden gehoord, die V., naar zijn alibi-opgave, op bepaalde dagen en uren zou hebben aangesproken. Van al deze beweringen kwam ook bij dit zeer miniticuse onderzoek niets vast te staan. In Beek en Sittard werden vervol gens onderzoeken ingesteld, waarvoor men zich in verbinding stelde met de mare chaussee in die plaatsen, waarvan men ten slotte afzakte naar Maastricht, waar be langrijker- cn positiever materiaal wachtte Verschillende getuigen werden hier gehoord en ook werden enkele nieuwe gevonden, aan wie V. getracht zou hebben een fiets, die aan het signalement beantwoordde, le verkoopen. Uit deze getuigenverklaringen is onomstootclijk vast komen te staan, dat V. den dag na den moord in het bezit was van oen fiets, die aan de beschrijving be antwoord en dat hij op deze fiets naar Maastricht is gekomen. Geen van deze ge tuigen had de fiets evenwel gekocht, zoo dat deze nog niet is teruggezonden. Het on derzoek wordt echter in die richting nog voortgezet. Langs de grens. V. had bij zijn alibi o.m. opgegeven dat hij langs de Duitsche grens was getrokken, zoodat men per auto deze route geheel heeft nagegaan. Zoo kwam men in Mheer, waar men V. gezien zou hebben, in Amby en Meersen, cn tenslotte in Vaals. In al deze plaatsen werden foto's van V. vertoond aan de mcnschen, die hem in de dagen na d#ui moord zouden hebben gezien, cn in vele ga- vallen werd hij min of meer vaag herkend Met was trouwens zeer moeilijk, nu reeds eenige weken zijn verloopen, juiste data vast te stellen. V. heeft ook verschillen Je verklaringen afgelegd, die geheel kloppen met de werkelijkheid, met alleen dit voor hem belangrijke verschil, dat de tijdstip pen dan niet kloppen! Voortdurend is gezocht naar de fiets, cn herhaalde malen werden de onderzoeken de inspecteurs „geconfronteerd'' met fiet sen, die men daar in die dorpen had opge snord. In geen van deze gevallen kon ech ter de gezochte fiets worden herkend. Zoo heeft men fietsen gezien in Vaals cn Mheers, cn zelfs in "Mamelis, dat buitengewoon moeilijk te bereiken was, maar voortdu rend zonder resultaat. Het was trouwens cp dezen tocht zeer slecht weer, cn men heeft veel last ondervonden van de slechte bereikbaarheid van verschillende van de kleinere plaatsen, die bezocht moesten wor den. In Roermond. Woensdagavond is men per auto van Vaals naar Roermond gereden, waar de ver dachte V., volgens zijn opgave ook vertoefd zou hebben. In Roermond heeft men zeer belangrijke getuigen kunnen hooren. Tot laat in den avond heeft men een 22-tal per sonen verhoord,, hetgeen een dergelijke he langstelling in het anders zoo rustige Roer mond heeft getrokken, dat het tot diep in den nacht zwart van de mcnschen voor hel politiehureau heeft gestaan. Ook hier heeft men verschillende dingen kunnen vaststel len die van beteckenis zijn in verband met de verklaringen welke V. in zijn voorloo pigo hechtenis heeft gedaan. Zelfs moest een der getuigen gehoord worden, terwijl hij ernstig ziek in het Louis-gaslhuis lag. Donderdagmorgen zijn de inspecteurs en mr. Franken vertrokken uit Roermond naar Eist, waar zij zich met den burgemees ter cn later in Arnhem met den officier van lustitie verstaan hebben, in verband met het ernstige ongeluk dat onderweg in Eist, enkele dagen te voren was geschied. Het ongeluk in Clst. Inspecteur Beekman stelde er tenslotte prijs op zijn lezing te geven van het on geluk, dat in Eist was gebeurd. De auto reed met een snelheid van 45 K M., toen op pen afstand van 150 M. een oude man na derde. Op den berm aan den rechterkant \an den weg. Deze zes meter breede bui- renweg heeft n.l. geen rijwiel- cn geen voet pad. Toen de auto naderbij kwam ging de man oversteken, weifelde, en liep ten slotte plotseling door, juist toen de auto hem zou passccrcn. De bumper greep hem cn sloeg hem tegen het spatbord, dat hem naast de auto wierp. Do auto reed recbis, daar juist even te voren drie fietsers naast elkaar rijdend den wagen hadden gepasseerd. De auto stond dadelijk stil, waarna de man, die een bloe dende wond aan zijn voorhoofd had, in zijn woning, waarheen hij had willen overste ken, werd binnengedragen. Daar constateer de dr. van Ewijk tevens dat hij een heen ge broken had. Do heer Beekman heeft dade UTRECHTSCHIWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT per vierkante flacon 60 cents. lijk alle namen van getuigen etc. opgeno men, zoodat des avonds een volledig rap port naar do betrokken autoriteiten is ge stuurd. In totaal heeft het oponthoud drie kwartier geduurd; een reconstructie moet later buiten tegenwoordigheid van de hoofd personen hebben plaats gehad. In de omge ving van het ongeluk was het bekend, dat de oude man, die men overreden had, bijna geheel blind was, wat later door dr. Hulst uit Leiden werd bevestigd. De chauffeurs uit de buurt kenden den man wel, doch v'oor een vreemde bestuurder was het na tuurlijk niet mogelijk daarmee rekening te houden. Door de justitie is een'onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Volgens den heer Beek man zal dit uitwijzen dat den bestuurder van de auto geen schuld treft. 25 jaar in Staatsdienst 's-Gravenhagc, 1 Nov. Hedenmorgen is de voorzitter van don Raad van Arbeid, dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land, die zijn 25-jarig jubileum in staats dienst viert, in verband daarmede gehul digd. Bij ontstentenis van den yvaarnemenden voorzitter van den Raad van Arbeid de hoor Mouton, die in het buitenland vet toeft, voerde namens het bestuur de heer J. J. van Langen, werknemer-lid, het eerst het woord. Hij memoreerde de uitnemende ver houding tusschen den voorzitter en de werknemers-leden cn bracht den heer Wit tert hulde voor zijn arbeid als voorzitter en in andere functies in het openbare levfn verricht. In het bijzonder prees spreker de aangename samenwerking in den raad en in het bestuur. De heer I f. Buis Kzn., referendaris, bood vervolgens namens de ambtenaren den ju bilaris een boekwerk aan, waarin olie rede voeringen cn alle artikelen van den heer Wittert op het gebied der sociale verzeke ring zijn bijeengebracht. Voor in dit boek staat een opdracht van de ambtenaren en een kort levensbericht van den jubilaris, na mens het personeel onderteekend door alle afdeelingschefs. Daarna voerde namens de ambtenaren de heer Golterman. commies, het woord en vervolgens dr. Deknatcl, medisch adviseur van den Raad van Arbeid. OFLICSTING VAN EEN MILLIOEN. Opsporing van den dader ver zocht. In het „Algemeen Politieblad" verzoekt ook de officier van Justitie te Amsterdam opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Alfred Ilethey, Duitscher, geboren te Horscht 20 Maart 1S75, bankier, gewoond •hebbende tc 's-Gravenhage, Juliana van Stolberglaan 81, laatstelijk directeur der ge failleerde N.V. Administratiekantoor „Da- maraland", verdacht o.a. van verduistering van ongeveer 200.000 ten nadecle van den heer Zeeman, Antwcrpschestraat 1 te 's-Gravcnhage. Bij beschikking der rechtbank te Amster dam d.d. 21 October 1929 is bevolen, dat hij in verzekerde bewaring zal worden gesteld in het Huis van Bewaring te Amsterdam, op grond van artt. 87 jo 100 der Faillissc- mentswet. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot officier der oranjena&sau orde dr. H. Bos. chef van de afdeeling cul- tuurcontróle aan het proefstation voor zaad- oontróle te Wageningen. Verleend de gouden eere-medaille der oranjenassau orde aan C. J. Dijkman, rijks- klerk le klasse, bureelchef ten parkette bij de rechtbank te Amsterdam. Benoemd tot secretaris bij den raad van beroep voor de directe belastingen: nos. 1 en 2 te Amsterdam mr. Tj. J. Boltjes, can- didaatnotaris te Amsterdam; te Leiden mr. J. M. H. Bosins, advocaat cn procureur te Leiden. Toegekend de eere-raedaille der oranje nassau orde in zilver aan L. van Beek, agent van politie le klasse te Alphen a. d. Rijn en aan W. Vermeer, tuinbaas in dienst der familie Enschedé te Santpoort gemeen te Velsen; in brons aan D. de Wildt te Wijk aan Zee cn Duin, arbeider in dienst van J. Meijer Gz, bloembollcnkweeker te Bever wijk en aan J. Hannewijk, tuinman in dienst der familie Folmer te Driewegen. Toegekend gouden eeremedaille In de Oronje-Nassau Orde aan J. II. Staub, Expe ditie-Chef bij de firma Vogelpoel en Noor wegen te Amsterdam. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. Cremer, direc teur van de N.V. Deli Maatschappij te Am sterdam en E. S. Eindhoven, gedelegeerd commissaris van genoemde maatschappij. Toegekend zilveren ceremedaille in de Oranje-Nassau Orde aan Mej. J. E. de Boo, huishoudster bij mevr. de Wed. Mr. H. F. de Kanten, geb. Rutgers van den Loeff te Bloemendaal. benoemd tot leden van den Zuiderzee raad J. N. IIcndrix, lid van de Eerste Ka mer en J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer; bevorderd tot hoofdingenieur-directeur van den RIjks-watcrstaat de hoofdingenieur van dien dienst F. L. Schlingcman te Roer mond cn ingenieur G. J. v. d. Broek te s-Gravenhage; bij beschikking van den Min. van Onder wijs, K. cn W. is dr. P. C. Molhuysen, bi bliothecaris der Kon. Bibliotheek te Den Haag belast met het toezicht op het Ned. Instituut voor historisch, kunsthistorisch en archaeologisch onderzoek in Rome; bij beschikking van den Min. van Water staat is de Commissie voor de Reorganisa tie van den Rijkswaterslaatsdicnst ontbon den met dank. Een overzicht van de tegen de Noren gespeelde wed strijden De gasten niet hun sterkste ploeg Amsterdam, 1 November. In het Olympisch stadion te Amsterdam zal Zon dagmiddag onze eerste internationale voet balwedstrijd na den zomer plaats vinden Alhoewel het geen Holland-Belgiêmatch is zullen toch nog vele duizenden zich opmaken om de bergbewoners van het Noorden op het groene tapijt aan den Amstelvecnsche- weg aan het werk te zien. Iedere voetballief hebber herinnert zich nog het 44 gelijke spel, dat ons nationale elftal dit jaar mocht boeken tegen Noorwegen tijdens zijn toer naar Scandinavië, toen werd na een 3—0 voorsprong nog een gelijk spel door de on zen behaald. Een gewonnen wedstrijd, die OP NAAR DE „H.EJtf.B.A," Onze zwakk're zakcnmcn6oben TJaradeeren met hun waar JTooden u to komon kijken ^1 wat mooi is, vindt, u daar! jjangenaam zal 't iedar treffen eeds bij de ingang merkt u dat Qeze winkelbeurs zijn mag [Tjïi als sieraad onzer 6tad X^usch beschouwd moet worden, lezer, pj n wie ziet hoe nijverheid 2aarstig samenwerkt met „Hande 1" jouwend welvaart 't al ten spijt, parzelt niet oprecht tc zeggen: ^mersfoort, vaak saai in schijn. JToct met zulk een zakenleven yqcht, beslist tevreden zijn! jjjuime, mooie exposities gjierlijk, keurig in hun soort Tkrisoh, correct ln onderdeden £rd'lijk, juist zooals het hoort!! qP ton „Henba" ^eken dat jot een steun is voor de stad. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Nederland tegen Noorwegen speelde, was echter in 1919, ook de eerste ontmoeting eindigde in een gelijk spel, 1—1 was toen het resultaat. Zoodat de balans momentcel gelijk staat. De laatste dagen komen er be richten uit Oslo, dat Noorwegen niet met haar sterkste ploeg zal komen door het uit vallen van eenige spelers. Mocht dit waar 7.ijn, dan zou o.m. het terreinvoordeel van Nederland in aanmerking genomen, do leans groot zijn, dat de balans na den der den wedstrijd ten gunste van ons land zal komen tc staan. De volgende elftallen komen Zondagmis dag in het veld: Nederland: van der Meulen De Bruin Van Kol De Leeuw Van der Wildt Van Heel Kools van Loon v.d. Broek Landaal v.d. Heydeo Johanessen O. Gundersen Gundersen J. Juvc Andersen Berner A. Olsen Bcrstad Lund Gobcrg Jnhansen Noorwegen Als scheidsrechter was gevraagd de be kende Belgische arbiter de heer Langcnus, doch deze bedankte wegens verhindering. Het is zoo goed als zeker, dat de heer Chris- tophe thans den wedstrijd zal leiden. Om half elf desmorgens vindt op het A.F.C.- terrein een ontmoeting plaats tusschen het B.-elftal en een juniorenteam. JHR. MR. L. E. M. VON FISENNE. 25 jaar lid der Staten van Zuid-Holland. 'sGravenhage, 1 Nov. Heden hcr- lenkt het lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, jhr. rar. L. E. M. von Fisenne Hen dag waarop hij 25 jaar geleden, lid der Provinciale Staten werd. De heer van Fi senne ontving in den loop van den ochtend reeds tal van schriftelijke gclukwenschcn met dit jubileum. Hedenmiddag kwamen velen hem te zijnen huize persoonlijk ge- lukwenschen. Wij moeten ons eigen geluk^smedcn, maar nimmer onzen medcmonsch als aambeeld gebruiken. FEUILLETON. (BEYOND) door JOHN GALSWt RTHY voor Nedcrlan 1 bewerkt door J. KUYLMAN. 41 Het duurde niet lang of hij tikte op het raam van het salon. Zij stond van achter de theetafel op om hem binnen to laten. Waarom lijken gezichten, die vanuit de duisternis door de ruiten kijken, altijd hon gerig zoekend, smeekend om wat gij hebt en zij niet En terwijl zij do deur van de klink deed, dacht zij „Wat moet ik nu zeg gen Ik voel niets Het vurigo van zijn bine, stem, handen, leek naar zoo onecht, dat het bijna komisch was en nog komi scher onecht was zijn blik van teleurstel ling toen zij zeide „Wees alsjeblieft voorzichtig, ik ben nog wat zwak Toen ging ze weer zitten en vroeg „Wil je thee „Thee Ik heb jou terug, en je vraagt me of ik thee wil Gyp Weet je wat ik al dien tijd gevoeld heb Nee dat weet je niet. Je kent mc heclcmaal niet wel?" Een ironische glimlach speelde om haar mond zonder dat zij het zelf wist. Zij zeide„Heb je je goed geamuseerd met Roseck En zonder dat zij het wilde, ja, tegen haar wil, ontglipten haar de woor den: „Ik vrees dat je de muziekkamer wel zult gemist hebben!" Zijn blik dwaalde even af, en hij begon op en neer te loopen. „GemistIk heb alles gemistIk ben heel ellendig geweest, Gyp. Je weet niet half hoe ellendig. Ja ellendig, ellendig, ellendig!Bij iedero herhaling van dit woord werd zijn stem opgewekter. En terwijl hij voor haar neerknielde, sloeg hij zijn lange armen om haar heen. zoodat zij orn haar middel ach ter haar weer samenkwamen. „Oh, Gyp 1 Nu zal ik weer een ander mensch worden I" En Gyp bleef glimlachen. Buiten dit en het den doodsteek geven aan die onechte verklaringen van aanhankelijkheid, leek het haar dat zij weinig kon doen. Zoodra zijn handen haar minder vast omklemden, stond zij op, en zei „Je weet zeker dat er nu een baby in huis is?" Hij lachte. :,Ah ja, do baby! Dat was ik vergeten. Laten wij naar boven gaan en haar eens bekijken. Gyp antwoordde „Ga jij maar." Zij kon voelen hoe hij dacht„Misschien maakt het dat ze wat liever tegen me is Plotseling keerde hij zich om en ging heen. Zij stond daar met gesloten oogen, en zag weder de muziekkamer, en den bovenden arm van hot meisje. Toen ging zij naar dc piano, cn begon uit alle macht een polo naise van Chopin te spelen. Dien avond dineerden zij buitenshuis cn gingen naar de „Sprookjes van Hoffman. Door deze kunstmiddelen was het haar mogelijk nog eenigen tijd langer uit te stel len wat zij van plan was te doen. Gedu rende den rit naar huis in het donkere huurrijtuigje, drukte zij zich zoo ver moge lijk in haar hoek, onder voorwendsel dat zijn arm haar japon zou kreuken; haar ge kwelde zenuwen waren toch reeds over spannen. Tweemaal was zij op het punt uit te roepen „Ik ben Daphne Wing niet Doch telkenmale smoorde haar trots de woorden in haar keel. En toch voelde zij dat zij er uit moesten. Welke andere reden kon zij vinden om hem uit haar kamer lo houden Doch toen zij hem in den spiegel achter haar zag staan hij was als een kat de slaapkamer binnengeslopen werd zij be vangen door een zekere woèdc-razernij. Zij kon het bloed haar eigen hlceke gelaat zien overstroomen, cn terwijl zij zich omkeerde, zeide "zij „Neen, Gustav, ga maar naar de muziek kamer, als je iemand noodig hebt om je ge zelschap to houden." Hij deinsde tegen het voeteneind van het bed, en staarde haar met doodsbleek gelaat aan, en, terwijl Gyp zich weder naar den spiegel wendde, ging zij kalm voort met de haarspelden uit haar haar te nemen. Min stens een minuut lang kon zij hem daar zien leunen, terwijl hij zijn hoofd en han den bewoog alsof hij pijn had. Toen ging hij tot haar verwondering heen. En een vaag gevoel van berouw vermengde zich met dat van bevrijding. Zij lag langen tijd wakker, toekijkend hoe het schijnsel van het vuur beurtelings het plafond helderder en donkerder maakte, terwijl aldoor aria's uit de „Sprookjes van Hoffmann" haar door het hoofd gingen, en gedachten en verheel dingen kriskras door haar opgewonden brein schoten. Toen zij eindelijk in slaap viel, droomde zij dat zij duiven uit de hand voerde, en dat een er van Daphne Wing was. Met schrik ontwaakte zij. Het vuur brandde nog, en bij het licht hiervan zap zij hem aan het voeteneind neerhurken. juist zooals in den nacht van hun trouwen hetzelfde hongerende verlangen in zijn gelaat, en met een arm uitgestrekt Voor zij iets zeggen kon, begon hij „O, Gyp je begrijpt het niet! Dit heeft allemaal niets te beteekenen jou alleen wil ik hebben altijd. Ik ben een dwaas dio zichzelf niet beheerschen kan. Denk toch Het is al zoo lang dat jo van mc weg bent." Met een koude, harde stem zeide Gyp: „Ik wilde geen kind hebben." Hij zeide snel „Nee, maar nu je het hebt. ben je er blij om. Wees niet mcedoogen- loos, Gyp 't Ligt veel meer in je aard om medelijden te hebben. Dat meisje dat is allemaal afgeloopen ik zweer het je ik beloof het je." Zijn hand raakte haar voet aan door het zachte dekbed heen. Gyp dacht„Waarom komt hij toch hier bij mij larnenteeren Hij heeft niet dc minste waardigheid En zij zeide „Hoe kun je dat nu beloven Je hebt be werkt dat het meisje je liefkreeg. Ik zag het aan haar gezicht." Hij trok zijn hand weg. „Heb je naar dan gezien „Ja." Hij zweeg, en staarde haar aan. Even later begon hij weer „Zij is een idioot wicht. Ik geef om haar heele lichaam niet zooveel als om een vin ger van jou. Wat komt het er op aan wat men op die manier doet, zoolang als je zoo'n kind niet liefhebt De ziel, niet het lichaam, is trouw. Een man bevredigt zijn lusten dat heeft niets te beteekenen." Gyp zeide „Misschien niet, maar wat wel iets beteekent, is, dat je anderen er onge lukkig door maakt." „Heeft het jou dan ongelukkig gemaakt, mijn Gyp Er klonk iets als hoop in zijn stem. Ver schrikt antwoordde zij „Mij Neen haar." „Haar Oho! Voor haar is het een onder vinding het is het leven. Haar zal het geen kwaad doen." „Neen, er is niets dat ccn ander kwaad doet, als het jou maar genot verschaft." Na dat bittere antwoord zweeg hij langen tijd, en slaakte van tijd tot tijd een diepen zucht. Telkens klonken zijn woorden in haar hart „De ziel, en niet het lichaam is trouw." Was hij haar per slot trouwer dan zij ooit geweest was, ooit kón zijn, die hem uit ijdelheid getrouwd had, ja, uit wat eigenlijk En plotseling zeide hij „Gyp Vergeef h£t me Zij slaakte een zucht en wendde het ge laat af. Hij boog zich over naar het dekbed. Zij kon hom diep hooren ademhalen also, hij snikte, en, temidden van haar geestelijke moeheid en hopeloosheid, begon zij een zeker medelijden te voelen. Wat kwam het er ook eigenlijk op aan Met een heesche stem zoide zij „heel goed, ik vergeef het je." HOOFDSTUK XIV, De mensch heeft een wonder vermogen om onaangename dingen te verduwen. Gyp geloofde geen oogenblik, dat het nu geheel uit was met Daphne Wing. Haar sceptisch instinct zeide baar, dat wat Fiorsen eerlijk van plan was te doen, iets geheel anders was dan wat hij onder den druk der om standigheden werkelijk zou doen, als deze omstandigheden slechts zorgvuldig binnen zijn bereik werden gebracht. JWordt .vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9