I CEMENT. REGEN KLEED1NG\ KAMPERMAN'S "L'HIRONDELLE" IT. K. van Rossum AANGETEEKENDE STUKKEN AAN HUJS PRO SENECTUTE DE TRACHA1EN VAN 1839 KABAAL DOOR EEN RAADSLID DE MIDDENSTAND IN IND1E ALLES OP DE FIETS VERVEN OF ST00MEN Eenigste gediptom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel TEL. 132 KAMP 4 A. N. HINDRIKS Kandei in Bouwmaterialen Havik 41 Telefoon 292 DE ROOFOVERVAL AAN DE BLOEMGRACHT Humorhoekie 16/18 LAI G EST R A AT 16/18 LAÏ G EST RAAT Uitbreiding der proefneming tot Den Haag, Amsterdam en Rotterdam Sedert medio Februari wordt in de postale provinciale afdeelingen Dordrecht en Maas tricht en iu de stad Utrecht een proef geno men met de bestelling van aangeteekend-* stukken aan huis. De met deze proefneming opgedane erv ring is nog niet van dien aard, dat reeds nu een beslissing kan worden genomen in zake den opzet der bij eventueele algemeen* invoering te volgen regeling. De proef za' daarom 16 November a.s. worden uit gebreid tot de overige kantoren met uitzon dering van Den Haag, Amsterdam en Rot terdam, waar voor zoodanigen proef bijzon dere voorbereiding zouden moeten worden getroffen. In berinnering wordt gebracht, dat als re gel de aangeteekende stukken in alle brief postbestellingen zullen worden opgenomen. De uitreiking zal slechts geschieden tegen afgifte van een door den geadresseerde o< zijn gemachtigde onder teekend bewijs van ontvang. Deze machtiging is ook noodig voor huisgenooten. Indien afgifte niet mogelijk is. kan wor den verzocht het stuk weder in de volgonde bestelling op te nernen, tenzij het vóórdien wordt afgehaald. Gedurende do proefneming zal aan de ge adresseerden gelegenheid worden gegeven om de voor hen aankomende aangefeeken de stukken desveriangd van de bezorging aan huis uit te sluiten on zullen de aange teekende brieven met een hoogero aange geven wamde dan 1000 van de uitreiking aan huis worden uitgesloten. benoemd tot leden van de bijzondere Com missie voor do Néderlandsche afdccling der wetenschappen van de in 1930 te Luik te houden Internationale Tentoonstelling van Industrie, Wetenschappen en hare toepas singen, de heeren prof. dr. E. Cohen en prof. dr. E. van Everdingen, te Utrecht, prof. dr. W. J. de Haas, prof. dr. L. van I tal lie en prof. dr. W. II. Kcesom te Leiden, prof dr. ir A. J. Kluyvcr, te Delft. ir. E. de Kruyff, lid en gedelegeerde van het Uitvoerend Co mité, prof. dr. A. K. M. Noyons en prof. dr. L. M. R. Rutten, te Utrecht, prof. dr. W. de Sitter, te Leiden, prof. dr. F. A. F. C. Went, te Utrecht, prof dr. P. Zeeman, te Amster dam, en prof. dr. II. Zwaardemaker, te Utrecht, en tot lid en secretaris de heer dr. C. A. Crommelin, te Leiden. Bij Kon. besluit is prof. dr. J. van der Hoeve te Leiden, tot lid en voorzitter aan gewezen. De Belgische pers over de memorie van antwoord van minister Beeiaerts Commentaar van ,,Le ;oir Een prachtige gift Door een dame, te Rotterdam woonach tig, is een gift van 100 000— geschonken aan do véreeniging ,.Pro Scnectute", voor de stichting van een tehuis van ouden van dagen to Rotterdam of 's-Gravenhago. MEVROUW AL BARD ABBALS f De teraardebestelling te 's Gravcnhage. 'sGravenhage, 8 No v. Onder zeer talrijke blijken van Icclneming is he denmorgen te 'sGra venhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevr Albarda-Brals, echt- genootc van den heer Albarda, leider der S. D A. P. frac tie der Tweede Ka mcr. Onder de aan •vezigen waren bijna alle soc.-democrali- Mevr. Albarda— sche Kamer-, Staten Brals. en raadsleden, afge vaardigden van de Soc.-Dem. Vrouwenclub en andere bevriende organisaties, waarvan velen met vaandels en banieren. Zeer veel bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd het woord gevoerd door mevr. Sannes, mevr. Wibaut, wethou der Drees en het F.crste Kamerlid de heer Wibaut, nadat te voren „De Stern des Volks" gezongen had een paar coupletten van het lied „Aan de Strijders". Ir. Albarda dankte voor de betoonde deel neming. STOLZE-WERY. Behaalde diploma's. Diploma A. Correspondentieschrift steno grafie „Stolze-Wcry" aan de dames M. Da tema, Veendam, H. Tjemmes, Groningen en aan den heer Nijburg, Schariner (gem. Sloch teren). Diploma A. (certificaat) voor een met suc ces afgelegd examen in machineschrijven volgens Werys tienvirigersysteem (blind schrijven) aan de dames Y. T. Botke, Hoo- gezand, R. Drent. Sappemeer, J. Gijbe, Tiel. F. M. de Jong, Tiel, S. var. Konijnenburg, Groningen, J. Larnmer3, Sappemeer; H. J Oosterop, Sappemeer; W. Peetcrs, Maas tricht; A. Plukker, Sappemeer; H. A. Wie- rohga, Sappemeer en aan de heeren S. Bue neker, Wildervank; K. F. Dworak, Gronin gen, J. Th. Haksteen, Stadskanaal; W. Hart man, Kiel-Windeweer; W. C. Linkerhot, Tiel; J. W. Logeman, Sappemeer; G NiJ burg, Scharmer; J. Schoenmaker, Sappe meer; J. Pronk, Sappemeer; J. J. Vierkant, Sappemeer. DE LUIKSCHE TENTOONSTELLING 1930. De Ned. afdeeling Wetenschappen. Bij de beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn De Brusselsche avondbladen publiceeren naar de correspondent dor N R.Ct. meidt, uitvoerig het gedee'te van de memorie van antwoord van minister Beeiaerts van Blok land op het verslag der afdeelingen van do Tweede Kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken, waarin sprake is van de Nederlandsch Belgische betrek kingen. Behalve Le Soir knoopt geen onkel blad beschouwingen aan deze uiteenzetting /an minister Beeiaerts vast, maar nage noeg alle couranten schrijven in den titel boven het stuk, c'at de Nederlandsche mi nister van buiterilanilsche zaken het recht van België op de herziening van de trac- taten van 1339 erkent. Het commentaar van La Soir geeft de meening weer van de bij de besprekingen met Nederland betrokken Belgische poli tieke kringen, waar men met voldoening nota heeft genomen van de (bevestiging door den minister van buitenlandsche za ken, dat de tractalcn van 1839 dienen te worden herzien Deze bevestiging, aldus Le Soir, heeft des te meer waarde in den mond van den heer Beeiaerts, daar een belangrijk deel der openbare opinie van zijn land voortgaat te gelooven en te zeg gen, dat België op niets recht heeft. In strijd met deze meening verklaart de Ne derlandsche minister van buitenlandsche zaken, dat België zonder twijfel recht heeft op een herziening van de tractatcn van 1839 en hij voegt er aan toe, dat België recht heeft te beweren, dat Nederland tot deze herziening moet medewerken, daar het de resolutie, door do ministers van buitenlandsche zaken der groote mogend heden 17 Juni 1919 te Parijs aangenomen, heeft aanvaard. Le Soir schrijft verder, dat een dergelijke herziening geen zin heeft, indien zij het huidige regime niet grondig wijzigt. Dit aangenomen zijnde vraagt men zich dan ook af, hoe minister Beeiaerts nog kan volhouden, dat de kwestie van een direct kanaal tusschen de Antwerpscho havens en den Moerdijk niet meer gesteld dient te worden Het Brusselsche blad constateert voorts nog, dat de maatregelen, door België op eigen grondgebied getroffen om in ïncon- venieiit.cn, voortspruitend uit dc verwer ping van het verdrag, te voorzien, namelijk kosielooze sleepdienst, verleening van pre mies aan de Rijnscheepvaart, enz., reeds bevredigende resultaten beginnen te geven. De Nederlandsch-Belgische kwestie heeft het karakter gekregen \an een zaak. Bel gië zal niet meer toegeven dan het ont vangen zal en heeft niet het minste belang bij het sluiten van een verdrag, waarbij niet zou zijn voorzien in een kanaal, dat de ernstige bezwaren, welke de scheep vaart thans ontmoet, wegneemt. De toestand ven de Zeescheldo. Ingenieur Tobbie Claes, directeur der Scheldediensten, heeft vcor de vereeniging Hooger Onderwijs voor het Volk te Ant werpen een lezing gehouden over den toe stand van de Zeescheldc. IIij betoogde, dat het wijzigen van de Scheldebcdding tus schen de Kruisschans en Walsoorden, als door sommigen is voorgesteld, een zeer gevaarlijk en alleszins onnoodig experi ment zou zijn. De Schelde, zoide hij, ver zandt niet, Zulks bevestigen de loodsen, die zeereuzen als do Belgenland, VA uur vóór den vloed, te Antwerpen aan de kade brengen; zulks blijkt ook uit de kaarten der peilingen. Enkele jaren geleden achtte men een diepte van 7A meter in de geulen on mogelijk, thans bedraagt deze diepte 9 meter over een breedte van 200 meter op Belgisch grondgebied en van 250 meter op Nederlandsch grondgebied en dit ondanks het feit, dat er thans minder moet worden gebaggerd dan 20 jaar geleden. Een commun'stisch raadslid verstoort de orde Een eisch vao twee maanden Voor de rechtbank te Groningen heeft te recht gestaan het communistisch lid van den gemeenteraad van Hoogkerk, de heer H. H., ter zake van ordeverstoring van de raadsvergadering op 15 Augustus. In die vergadering was aan de orde eer voorstel van B. cn W. om het reglemeni van orde te wijzigen in dien zin, dat raads leden het verblijf in het gemeentehuis ont zegd zal worden indien zij de rust cn hel goede verloop van de vergadering versto ren. B. en W. waren met dat voorstel geko men omdat de heer H. in vrijwel elke raadsvergadering den boel op stellen zette Toen het voorstel was aangenomen, is H. direct begonnen zoo'n kabaal te maken, dat het pas aangenomen artikel direct op hein moest worden toegepast. H. wilde echter geen gevolg geven aan den eisch van de overige raadsleden, dat hij zich zou verwij deren. Daarop word de ^olitie geroepen die H. onder hevig verzet op straat zette Verdachte ontkende nu, gehoord te heb ben, dat de burgemeester hem verzocht had zich te verwijderen, on dat hij zich tegen de politie verzet zou hebben. De burgemeester van Hoogkerk, de heer G. van Barneveld, verklaarde echter, dat hu duidelijk gesproken had en getuige heeft tevens den indruk dat H. het goede verloop der vergadering opzetlelijk wilde verstoren Het O.M., van oordeel, dat het inderdaad de vooropgezette bedoeling van H. is ge weest de orde in den raad te verstoren eischte 2 maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. F. II. van Ommen Kloe ke, bestreed, dat de burgemeester de he voegde ambtenaar zou zijn om een raadslid (e verwijderen. De burgemeester is voorzit ter en geen ambtenaar. 11 ij mag de politie niet gelasten een raadslid te verwijderen Pleiter drong dan ook nan op vrijspraak. Een lezing van Dja/adiningrat Er is sprake van groei VOOGDIJRAAD DEN HAAG. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad 's-Gravenhage I. C. B e n i t oud- inspecteur der posterijen, telegrafie en tele fonie in Nederlandsch-Oost-Indié. wonende te 's-Gravenhage. 's-G ravenhage, 8 Nov. In het ge bouw van het Kon. Instituut van Inge nieurs heeft vanavond de heer Radan Aüi- patie Aria A Djajdiningral, lid van het college van Gedelegeerden van den Volks raad gesproken over het onderwerp: De in- heemsche middenstand in Ned. Indié. Spreker begon met te zeggen, dat 'hij seen donkbeelden wilde ontvouwen ter be vordering van de belangen van ien mid denstand. omdat daarvoor een deskundige commissie in Indie is benoemd, hij wilde slechts aantoonen. dat onder de Indische bevolking in vroegere eeuwen een midden stand bestond, dooi' den loop der omstan digheden is vernietigd en nu herboren is. Velen ontkennen het bestaak van die croep, houden vol, dat de plaats van den middenstand, uitsluitend wordt ingenomen door Europeanen. Chincezen en Arabieren. Die meei ing heerscht ook nog bij hoog geplaatste ambtenaren en dit acht spr. be denkelijk. omdat ontkenning van het be staan dier groeD onder de inhecmschen zou kunnen leiden tot onierschalling van de ontluikende economische krachten cn tot regeeringsmaatregelen, die stilstand van ontwikkeling van land en volk ten gevol ge kunnen hebben. Spr. heeft zoowel bij de regeering als bij de belanghebbenden reeds meermalen gewesten op het groote nut, dat de maatschannij kan trekken uit die groep van nijvere burgers. Daar een algemeene definitie van mid denstand moeilijk te geven is, nam spr. de algemeene kenmerken aan, n.l econo mische onafhankelijkheid, vermogensbezit, een zekere mate van algemeene ontwikke ling. grondige kennis van bedrijf of vak, den band tusschen uitvoerders en leider. Aan die kenmerken voldoen onder de in- heemschcn de gegoede landbouwers, dege lijke winkeliers cn handelaren, zilver-, goud- en ijzersmeden, koperslagers, tim merlieden enz., die onafhankelijk zijn en met eigen vermogen werken. Natuurlijk moet een andere maatstaf worden aange legd dan in Eurooa omdat behoeften en koopkracht der bevolking geheel anders zijn. Uit tal van oude geschriften blijkt, dat reeds in de 12e eeuw Palembang een be langrijk internationaal handelscentrum was. Na den val van het rijk Crimidjaja verplaatste die handel, o.a die in spece rijen, zich naar de noordkust van Java. Uit die oorkonden blijkt ook, dat toen reeds handelaren, kopersmeden, metaal- draadmakers, metaalgieters werkten, die belastingplichtig waren. De groote politieke en economische macht der Hollanders, die door het mono poliestelsel der V.O.I.C. den sedert naar Makassar verplaatsten inheem6dhcn handel vernietigde, de maatregelen der vorsten van Mataram, dio do bevolking vorboden met vreemdelingen handel te drijven en een rijstmonopolie invoerden, vernietigden tevens den middenstand. Eerst na de afschaffing van het cultuur stelsel en nadat de ethische politiek haar intrede in Indic deed, kon de inheemschc middenstand weer uitgroeien. Er komt nu veel meer differentiatie in den strijd om hei bestaan. De inlander gaat zich steeds meer toeleggen op speciale vakken. Op ver schillende plaatsen in Indiö kan zonder twijfel van een inheemschen middenstand gesproken worden. Er was hierna gelegenheid, met den spreker van gedachten to wisselen. BRAND OP HET STOOMSCHEP „SUMATRA". Bij terugkeer naar Eaapstad reeds geblnscht. R o t te r d a m 7 Nov. Lloyds meldt, dat het stoomschip „Sumatra" der Veroenig- de Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage, dat 1 November van Port Elisabeth met bestemming Rotterdam was vertrokken, naar Kaapstad is teruggekeerd. Er was brand uitgebroken in ruim vier, welke inmiddels gebluscht was. De lading bekwam schade door water en vuur. Bij de ontlading bleken de luiken van het tus- schendek beschadigd tc zijn. (Tel.). De joogsle gegevens Nederland is de natie, welke alles op de fiets doetWe gelooven dat er geen lan-J ter wereld is, waar zóó veelvuldig gebruik gemaakt wordt van het rijwiel, als in Ne derland, zoo schrijft het Vaderland. Uit dp gegevens betreffende de opbrengst van de belasting op rijwielen en het aantal kosteloos verstrekte rijwielplaatjcs valt te berekenen, hoeveel rijwielen in Nederland in gebruik zijn. Het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bere kent de volgende aantallen Belastingjaar Aantal. 1 Aug.—31 Dcc. *2-4 1.810.700 1925 2.222,739 1926 2,265,625 1927 2,324,501 1 Jan. 1928—31 Juli 1929 2,605,424') Sinds 1921 dus een stijging met 800.000 stuks De bevolking van Nederland bedroeg op t Januari 1929 7.730,577 inwoners, zoodat het aantal rijwielen bedroeg 1 op 3 inwo ners, terwijl het aantal, gerekend naar den toestand op 1 Januari 1925, nog bedroeg 1 op 1 inwoners. Men ziet dus, een zeer belangrijke stijging! Bij vergelijking van deze cijfers houde men in het oog, dat zij eenigszins afhanke lijk ziin van den duur van het tijdvak waar op zij betrekking hebben. Groot is deze in vloed echter niet in het tijdvak van 1 Ja nuari 1929 tot 31 Juli 1929 zijn slechts 22.183 rijwielplaatjes 1928 1929 verkocht. Het groote verschil tusschen 1927 en 1928-"29 heeft dus andere oorzaken waarschijnlijk is de verlaging van de belasting van 3 op 2.50 mede eenigszins van invloed geweest In ieder geval is deze groote uitbreiding van het aantal rijwielen niet van voorbij gaanden aard; do opbrengst der belasting 1929- 30 m Juli t.m. September j.l. wijst alweer op een verdere stijging. In deze cijfers zijn niet begrepen die voor Land- en Zeemacht, Politie, Post. en rijwielen voor gebrekkigen. VOLKSKUNST. Het derde Internationale Congrea te Amsterdam. Naar men ons uit Rome meldt, heeft de aldaar gehouden eerste internationale con ferentie voor Volkskunst besloten het twee de internationale congres voor Volkskunst in September 1930 te houden te Antwerpen ter gelegenheid van de wereld tentoonstel ling. Op voorstel van den heer D. J. van der Ven (Nederland) werd met algemeene stem men als „voeu" aangenomen het derde in ternationale congres vor Volkskunst, dal waarschijnlijk in 1932 zal plaats hebben, te houden te Amsterdam. NIET INGESCHREVEN STUDENTEN. Processen-verbaal te Delft. Delft, 8 Nov. Bij de gehouden controle heeft de daarmede belaste ambtenaar, die tevens onbezoldigd Rijksveldwachter is. te gen 3 personen, die zich niet door den Ree tor Magnificus als student aan de Techni sche Iloogeschool hadden laten inschrijven en toch de oefeningen op de laboratoria en teekcnzalen volgden, proces-verbaal opge maakt. V AIM UW WINTERKLEEDING Eer9te flmersfoortsche Stoompersinrichting „Q U I CK" STATIONSSTRAAT 16 TEL 344 Jroote Koppel ll - Tel. 1153 PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA'S SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duljs" f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij in Gedistilleerd Hel vonnis der rechtbank Amsterdam, 8 Nov. De Vierde Kamer der rechtbank alhier heeft hedenmiddag uit spraak gedaan in de zaak van den 19-jari- gen bankwerker L. W. B. en den 21 jarigen stratenmaker P. V., twee van dc daders van den in een perceel aan de Bloemgracht gepleegden roofoverval. Men zal zich herinneren dat de grossier in chocoladewerken J. de Wit, die zich Jn den avond van 27 April in gezelschap van zijn vriend F. H. de Haas in het ondprbuis van genoemd perceel bevond, overvallen is door vijf personen. Tot de bende behoorden de beide verdachten, die gemaskerd waren. De buit bestond uit een gouden horloge met ketting, een geldkistje met eenlg geld, een portefeuille met 60(1 aan bankpapier, een paar gouden tientjes en eenige zilveren guldens. De rechtbank hoeft verd. L. W. B. ter zake van diefstal, voorafgegaan en verge zeld met bedreiging en geweld tegen per sonen, twee jaren gevangenisstraf opgelegd. Het O. M. had vijf jaren gevangenisstraf gevorderd. De zaak van verd P. V. werd, conform het verzoek van het O. M., naar den roch- ter-commissaris teruggewezen voor oen on derzoek naar verd.'s geestvermogens. OUD-MINISTER LAMBOOIJ. Roodo Kruls-onderscheiding. Hedenmorgen om half elf heeft de voor zitter van het Ned. Roode Kruis Z. K. H. de Prins dor Nederlanden in tegenwoordigheid van eenige leden van het dagelljksch be stuur het kruis van verdienste van het Ne derlandsche Roodo Kruis uitgereikt aan den heer J. M. J. H. Lambooij, oud-minister van Defensie. De volmaakte auto-agent (na een ongeluk bU een demon- Straue-rit» ,.£n van uit deze positie meneer kunt V net magnifieke overbrengingsmechanisme zien". CPassing Sliow^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10