VERDUISTERING DOOR EEN OUD-SENATOR DE ROTTERDAMSCHE BRANDSTICHTER Uu) e'=ge|ang -VS»-. COPIEER- EN TYPEINRICHTING „SPIDO" Me]. H. C, C. DE JAGER Hof 10, Tel, 867 levert U onmiddellijk uit voor-aad Olivetti zonder tabulator f325, Olivetti mot tabu'ator f350 CORONA (three) f 125 CORONA (four) Portable f 1g5 worden er van beschuldigd dat zij uit de opbrengst in geld van een in pand gege ven gouden horloge en uit het geld, ver kregen door de wisseling van een bank biljet van zestig gulden (bankbiljet en hor loge zijn naar men weet de buit van den roofmoord), voordeel hebben getrokken door opzettelijk een deel van dit aldus ver kregen geld ten eigen voordcele te ge bruiken. Vrouw D verklaarde op vragen van pre sident mr, Van Royen dat zij, in opdracht van haar man, het bankbiljet van zestig gulden gewisseld had, maar dat zij er zelf nooit een cent van had gebruikt. Zij wist dat het geld van diefrial afkomstig was; echter niet dat deze diefstal was gepaard gegaan met een moord. Verd erkende een deel van het geld in haar huishouden to hebben gebruikt. De vrouw van Van P verklaarde, dat haar man baar gezegd had, het geld en het horloge te hebben gegapt Van de op brengst van het gestolene heeft verd. een deel gebruikt voor het repareeren van haar fiets. Ook erkende get. dat zij twee mas kers had gemaakt, dit was echter uit een „lolletje" geschied, en zij had tegen haar man en tegen D. gezegd: „jullio gebruiken ze niet, hoor!" Voorts ontkende vrouw Van P., dat zij, doelende op het slachtoffer, gezegd ^ou ihebben: „Had dat ouwe wijf maar een doodklap gegeven!" 4 Het O. M., mr. de Blecourt, achtte ten aanzien van beide verdachten bewezen dat deze zich hebben schuldig gemaakt aan op zettelijke heling, hierin bestaande, dat zij voordeel hebben getrokken uit do op brengst van gestolen goed. Spr. wees er voorts op dat. wat van deze vrouwen is ge bleken, wel buitengewoon erg is. Beide vrouwen hebben geprofiteerd van inbra ken, die hun mannen gepleegd hebben; van vrouw D. wordt bovendien beweerd dat zij op 't oogenblik al weer relaties (heeft met een anderen man en ook vrouw P. zal dien weg wel uitgaan. Daardoor be staat het gevaar dat deze vrouwen andere mannen weer tol misdrijven zullen aanzet ten. Een en ander in aanmerking nemende, eischto de officier tegen elk der vrouwen een jaar gevangenisstraf en vroeg hij te vens hun onmiddellijke gevangenneming. De verdediger van vrouw Dmr. Talma, was van oordeel dat bij het aanwezige ma terieel geen veroordeeling van zijn cliënt mogelijk zal zijn en vrijspraak zal moeten volgen. Mocht de rechtbank anders oor- deelen, dan drong pl. aan op een voorwaar delijke veroordeeling. Overigens verzette pl. zich tegen de gevraagde onmi Idellijke gevangenneming. De verdediger van vrouw Van P, mf. Zeldenrust, concludeerde in zijn pleidooi tot een voorwaardelijke vero irdeeling, voor het geval hel college overtuigd mocht zijn dat het wettig bewijs is geleverd. Ook pl. verzette zirh ten sterkste tegen de gevor derde gevangenneming Na raadkamer besliste do rechtbank dat er geen termen waren ora het verzoek van het O. M. in te willigen Uitspraak 21 November a.s. lag, die emballage aan te stoken met een brandenden lucifer; ton vierde dat hij op of omstreeks 16 Ja nuari j.l. aan den Coolsingel 51a brand zou hebben gesticht door een brandenden luci fer to steken in een hoeveelheid houtwol; ten slotte dat hij op of omstreeks 9 Juli j.l. brand zou hebben gesticht in het pand Kruiskade 1, althans la, door aldaar op de derde etage papier afval In brand to steken. Dit afval, benevens een deur, de li- noleumbcdekking en het plafond, zijn ge deeltelijk verbrand. In al deze gevallen was gemeen gevaar voor goederen te duchton. Er zijn vanwege den Officier van Justitie acht getuigen ge dagvaard. De verdachte heeft bij zijn verhoor door Mr. Canes den president der rechtbank er kend, dat hij de vijf ten laste gelegde bran den heeft gesticht en nog vele bovendien. In totaal zijn er 42 verdachte branden ge weest, van 2 Maart tot 29 Juni j.l. en daar van erkent hij er 29 te hebben gesticht. Hij verklaarde steeds onder invloed van ster ken drank te hebben gehandeld, terwijl hij sinds zijn prille jeugd altijd heel veel ple zier in branden heeft gehad. Vordachte be schreef dit zelf als een vernielzuchtige ei genschap van hem. Hij ontkent bij de branden diefstal te heb ben gepleegd, ofschoon zijn strafregister wel pogingen tOc diefstal bevat. Hij zag graag groote branden en waarschuwde eerst, als het niet lukte. Bovendien waren de verba len in de kranten steeds weer aansporingen tot nieuwe daden De deskundigen dr. v. d. Hoven, van Gen- deren en dr. de Monchy beschreven den ver dachte als een psychopaat van een bizon dere soort, daar de wil tot het goede man keert en zware ethische defecten op den voorgrond treden. Zij achten hem toerekon baar. Nadat verschillende getuigen waren ge hoerd, heeft het O. M., Mr. E. D. H. S c h u t ter, verdachte beschreven als ->en gevaar lijk individu, die langen tijd uit de maat schappij verwijderd moet ..orden. Eigenlijk zouden er vijf zaken tegen hem aanhangig gemaakt moeten worden, terwij' dan van iedere zaak het maximum van 12 j. moest worden opgelegd De eisch luidde acht jaar opsluiting onder medisch toezicht in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen cn ter beschikkingstelling van do regeering. Mr O. de Jong, verdediger, achtte een korte straf gunstiger voor de verbeterine en gaf in overweging verdachte naar de psychopatrische Inrichting te Leiden in op servatie te nemen. Uitspraak 19 November a.9. De fraudes bij de Spaarverzekering voor Katholieken Negeo maaDc'eo gevangenisstraf Negen en twintig branden bekend Acbt jaar straf geëischt Rotterdam, 7 November. Maanden lang heeft de Hotterdarnsche brandstichter zooals de geheimzinnige man die herhaal delijk brand in kelders cn kantoorpanden stichtte, reeds werd genoemd, tie bevolking van de Maasstad in ongerustheid gehou den. En het heeft weken van aanhoudend speuren aah de politie gekost um den man dié dit alles, de brandweer heeft in die dagen met verdriedubbelde capaciteit moe ten werken, op zijn geweten had, op te sporen. Het was de 27 jarige boekdrukker \V. F. K. tegen wien men tenslotte materi aal genoeg had om hem te arresteeren. Het bleek dat de man voor een groot deel ge handeld had, omdat hij het zoo aardig vend de brandweer te zien uitrukken cn de agitatie mee te maken die men steeds bij een uitbrekonden brand ondervindt. Dat is tenslotte ook het middel geworden, waar door hij zich verraden heeft. Vandaag zal hij zich voor zijn daden voor de Rotterdamschc rechtbank hebben te ver antwoorden. Kein zijn vijf branden tcnlaste gelegd De dagvaarding zegt om.: ten eerste, dat hij op of omstreeks 9 Mei j.l. in het-perceel Vlietkade 37 opzettelijk brand zou hebben gesticht door met een brandend voorwerp hout, dat op een zolder verdieping van dit pand lag opgestapeld, voorts manden cn zakken, aan te raken, tengevolge waarvan die licht brandbare goederen, benevens een daar aanwezig schot, in brand geraakten en gedeeltelijk verbranden In een afgesloten kamertje smeulde het e.n de vlammen sloegen om hoog naar het dak, zoodat gemeen gevaar voor goederen te duchten was, niet alleen voor het pand Vlietkade 37, maar ook voor de aangrenzende huizen; (en tweede dat htj eveneens op of om streeks dien 9cn Mei brand zou hebben ge- /sticn'o in perceel Vlietkade 22 door een brandend voorwerp te houden bij papier, hout, vitragegordijnen en een vloerkleed, hetgeen zich alles op de zolderverdieping van dat pond bevond. De goederen zijn ge deeltelijk verbrand en hot hout van de dak beschieting waaronder die goederen lagen wac eveneens^in brand geraakt, althans ge schroeid; ten derde dat hi| op of omstreeks 4 Ju ni j.l in het pand Geldersche kade 20, brand gesticht zou hebben, door opzettelijk met dat doel in een kamertje cn in een soort bergplaatsje voor de werkplaats in dat per- eeel, waar emballage, veel carton en gevoe lig papier voor fotografische doeleinden DE DOETINCHEMSCHE GASKWESTIE. De terugstelling in den directeur. rang van Het bestuur van de Centrale van Iloogere Gemeente-Ambtenaren, heeft een adres aan de Koningin gezonden, waarin verzocht wordt op grond van het ntbreken vaneen aan de tischen der rechtszekerheid beant woordende motiveering het besluit van den raad der gemeente Doelinchem van 23 Sep tember j.l., waarbij de directeur van het gasbedrijf, de heer G. Pieterson werd be noemd tot hoofdopzichter, te vernietigen wegens strijd met het algemeen belang. In het adres wordt er o.m. op gewezen, dat bij de behandeling van het voorstel ge bleken zou zijn, dat er in den raad geen meerderheid aanwezig is, die het plegen van corruptieve handelingen door den heer Pieterson bewezen acbt, terwijl drie van de acht leden, die hun stem aan het voorstel gaven, het bij de motiveering van hun stem niet verder brachten dan tot de mededee ling ,dat het zeer moeilijk valt aan on schuld te geloovcn". Men moet, Aldus adr., wel aannemen, dat men hier te doen heeft met een onbedwing bare zucht om een ambtenaar, ten aanzien van wien een vroeger besluit tot ontslag vernietigd was en een gerechtelijk onder zoek tot vrijspraak had geleid, door middel van een eenzijdig en vooringenomen b* oordeeling van onderdeelcn van zijn gestie, die in haar geheel slechts gericht was op den groei van het hem toevertrouwde be drijf en waarbij van eonige oneerlijkheid niets is gebleken, ten slotte toch te kunnen trèffen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Heerlen, 7 Nov. Gisteravond is de 24 jarige W. M., uit Heerlen, die zich te voet naar Duitschland wilde begeven op den Schaersbergerweg aangereden door een on bekende auto. Ernstig gewond werd hij op genomen en enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis to Heerlen. DOODELIJKE VAL. De 65-jarlge knecht P van de firma D. Agnolo te Vcnlo had het ongeluk Woens dagmiddag terwijl hij op een 2% meter hoogen steiger aan het Bethania klooster to Venlo kunststeen kapte, naar beneden te vallen. Dr Dubois die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constatoeren. Men'vermoedt dat P. door een duizeling i6 bevangen. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Venlo, 7 Oct. Hedenmiddag twaalf uur is to Venlo op den Kaldenkerker weg te genover de garage A. P. C. de circa 70- jarige ongehuwde heer Slüge, oud-stations chef der Duitsche Spoorwegen, door een vrachtauto overreden. De heer Slüge begaf zich per rijwiel naar Kaldcnkirchen en reed rechts van den weg, evenals de hem inhalende auto. Op het laatetc oogenblik is hij vlak voor de auto naar den anderen kant van den weg uitgeweken en kwam met het rijwiel onder de auto. Het slacht offer is zeer hardhoorend en heeft hot hem inhalende voortuig vermoedelijk niet ge hoord. Het slachtoffer Is per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Amsterdam, 7 Nov. Do vijfde kamer der rechtbank alhier heeft hedenmiddag uitspraak gedaan in de zaak van het ge wezen lid der Eersto Kamer P. J. J. H., 53 jaar oud, assuradeur van beroep en thans te Zutfen woonachtig. Verdachte had te recht gestaan wegens vijf gevallen van ver duistering, één van het openbaar maken van een valsche balans cn één van valsch- heid in geschrifte, welke feiten hij eenige jaren geleden zou hebben gepleegd in zijn vroegere kwaliteit van directeur der N V. Nederl. Spaarverzekering voor Katholieken. De rechtbank heeft verdachte terzake van verduistering, meermalen gepleegd, en ter zake van vdlschheid in geschrifte 9 maan den gevangenisstraf opgelegd. De rechtbank overwoog onder moer, dat zij verdachte zwaarder zou hebben gestraft, indien de feiten niet reeds eenige jaren ge leden waren gepleegd. Het O. M. had één jaar gevangenisstraf gevorderd. GEYSENDORFFER. Naar Amarika vertrokken. Rotterdam, 6 November. De bekende piloot Gevsendorffer, die eertijds in dienst was van de K.L.M. en daarna in den par ticulieren dienst van don bekenden Ameri- kaanschen magnaat van Lear Black over gegaan, is gisterenavond met het s.s. Sta tendam naar Amerika vertrokken in ver band met nieuwe vliegplannen van den heer van Lear Black. Hij werd door tal van vrienden en bekenden uitgeleide gedaan, o.m. ook door zijn vroegeren collega Scholte INBREKER GEARRESTEERD. Hoorn, 7 Nov. In het politieblad stond reeds ecnigen tijd gesignaleerd zekere J de G., wiens aanhouding was verzocht. Hij werd verdacht van verschillende inbraken, o.a. te Abbekcrk. Vanmorgen kreeg men het vermoeden, dat de man zich verborg in het schuurtje van den heer Klaverboer. In de schuur werd een onderzoek ingesteld en van onder het hooi en stroo kwam de ge zochte te voorschijn; hij nam een dreigen de houding aan, zoodnt de politie van de revolver moest gebruik maken. Tenslotte gaf de G. zich over. De man wordt ook ver dacht van inbraken in Hciloo en Lfrsem. Men gelooft met de arrestatie een goede vangst te hebben gedaan. LUIT-GEN. VAN EVERDINGEN. Naar wij vernemen, zal op Maandag 11 November n.s. des namiddags 4 uur ten stadhuize te Breda een huldiging plaats vinden van luit.-generaal G. G van Ever- dingen, oud-gouverneur der Kon. Mil. Academie. Zijn borstbeeld in brons zal den oud-gouverneur daarbij worden aangebo den namens verscheidene ingezetenen. (Hbld NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ. De heer F. P. J. Vester heeft besloten als directeur ai te treden. Men deelt ons mede, dat de heer F. P J. Vester besloten heeft, zich uit het drukke zakenleven terug te trekken en dion'ongo volge per ultimo December aanstaande zijn ontslag te nemen als directeur der Neder Iandsche Handel-Maatschappij te Amstcr dam. HET WEGENFONDS. Een verzoek autohouders. van Bedrtjfs- De Bond van Bedrijfsautohouders in No derland heeft een adres gericht tot de weede Kamer, verzoekende de bijdragen, bedoeld in art. 31 sub 1 der Wegenbelas tingwet d.i. de telken Jare vast te stel len ultkeering uit 's Rijks middelen aan het Wegenfonds voor 1930 te bepalen op 5.000.000 HOOFDAMTENAREN EN RAADSLEDEN. Het geven van Inlichtingen. Amsterdam, 7 Nov. Naar ons ter oor© kwam, hebben B cn W., ter vervan ging van een vroeger door hen genomen besluit dat van tegenovergestelde strekking was, n u bepaald, en ter kennis van be drijfsdirecteuren en hoofden van Dienst go- bracht, dat directeuren nóch dienst hoofden, raadsleden cn anderen, inlichtin gen mogen verstrekken omtrent hunne diensten of bedrijven. Dat moet, raeencn B. en W., aan de leden van hun college worden overgelaten. (Hbld.). DIEFSTAL VAN EEN AUTO. Haarlem, 7 Nov. Zekere D., uit Die penveen, buurde bij een autohandelaar te Apoldoorn eon auto, waarmede hij naar Amsterdam reed. Daar ontmoette hij een persoon uit Bloemendaal, aan wie htj de auto voor 50 wilde verkoopen. De Bloe mendaler bood 35, waarmede D. accoord ging. Inmiddels was de recherche te Apel doorn achter deze zaak gekomen, die de Bloemendaalsche politie waarschuwde. Dezo I nam de auto in beslag. D., die naar Apel- I doorn was teruggekeerd, w(*d daar gear- I resteerd. - L1 1 m tee» na'^cY,wei°P we4e" vendel1* °S\ ie ioot fcvw Ve con»«^e veüM Atoaletd»* Inrichting voor het verhuren van schrjjfmachlnes

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7