®-ie?5F00HTSCH DAGBLAD HAWEKO HEERENMOSEARTIKELEN Amersf. SlolzuigerCentrale FA L. HOUBAER Prima Velour Ulsters EN GEZELSCHAPSSPELEN |C. DE JAGER Maandag 11 November 1929 28e Jaargang No. 114 KOSTBARE SIERADEN GESTOLEN HET VONNIS IN DE MOORDZAAK-LANS LANGESTRAAT =82-64-66 SPEELGOEDEREN ]LA^SGESTRAATE9 H DE ACTIE IN DEN KADIOHANDEL Vordering van ei:cheresse ontzegd DE BRIEF VAN PROF' VAN EIJS1NGA Geen „klacht" bedoeld MOORDAANSLAG SCHIEBROEK TE TE WEINIG WAGONS V OOR KOLEN VER VOER -DE EEMLANDER" Brutale inbraak te Rotterdam Rotterdam, 9 November. Wat betreft db brutale inbraak die Vrijdagavond te Rotterdam in een pand aan de Henegou werlaan ie gepleegd, kunnen wij nog mede- deelen, dat het signalement der gestolen goederen luidt: Bij mevrouw Benedictus worden vermist: een gladden gouden damesring met rood en 8teen, een paar gouden met brillanten be zette oorknoppon, een platina speld met zeven brillanten. een gouden ring met bril janten en parel, een gouden ring met zwar ten steen en vijf brillanten, een zware gouden ring met drie kleine diamanten, een leeren beurs met f 10, een ijzeren geld kistje met papieren ten name van de fa milie Benedictus, een gouden damesarm band horloge, merk Amber, vierkant model, Arabische cijfers, gele wijzerplaat, voorzien van smal zijden bandje. Bij de familie Bol worden vermist: 6 bankbillelten van 100, een gouden scha kelarmband met munten, o ra. een Zwit- eersch tienfrancsstuk, een Kngelsch half pondje, een Hollandsch gouden vijfje, en een Amerikaansch VA dollorstuk, voorts een gouden damesremontoir waarin gegra veerd is „191823 Feb. R.D.P Er is direct door de politie met een speur hond gewerkt, terwijl ook verschillende fo tografische opnamen zijn gemaakt De die ven zijn het pand binnen gedrongen met behulp van een val6chen sleutel, de deur van de eerste etago is opengebroken, die van de tweede is opengemaakt met een Sleutel die men op de eerste étage heeft gevonden. De politie heeft inlichtingen ver zocht aan voorbijgangers die mogelijk in den loop van den avond een of meer men- echen uit dit pand hebben zien komen. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE WIJK. Maastricht, 10 Nov. (V.D1 In den af- geloopen nacht is ingebroken in de pas op gerichte Juwelier6zaak van den heer Hu- bertus Retrae, wonende Wijkerbrugstraat, schuin tegenover het politiebureau te Wijk. De dief heeft aan de achterzijde van de woning een ruit ingedrukt Er is voor een waarde van 15.000 aan gouden horloges en brillanten ringen verdwenen, bovendien nog 1200,-— aan geld. De heer R. was niet verzekerd. Hij was reeds met do derde verzekeringsmaatschappij in onderhande ling, maar het schijnt, dat zijn woning, een nieuw gebouwd huis, niet beantwoordt aan de eischen door de verzekering gesteld. Doordat alleen de meest waardevolle voor werpen zijn moegenomen, vermoedt men met een beroepsinbreker te doen te hebben. Door den kellner van de Stations-Restau ratie is een signalement gegeven van iemand, die vanmorgen reeds vroeg in de wachtkamer was, met een Duitsch acceni gprak en daar wat broodjes met bier heeft gebruikt. De recherche is druk in de weer en de heer van Wageningh, directeur van den keuringsdienst van waren, heeft vin gerafdrukken gevonden. Verder kon de po litie nog niets mededeelcn. DE ATLANTIDE. Do lading van de Atlantide ge- deer.elijk gelicht. Rotterdam, 9 November Door de ber gers van de Atlantide, die dezer dagen op den N. Waterweg in aanvaring kwam met het Italiaansdho s.s. Barbana G. en toen aan den Zuidwal aan den grond is Sezet» is thans reeds een 10000 ton kolen uit het gedeeltelijk gezonken schip gelost. F.r zijn pompen in de ruimen opgesteld om zoo te trachten ze van water vrij te krijgen. aar- scbijnlijk zal het geheele schip moeten wor den gelost voordat het in het dok zal kun- nen worden geplaatst. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. f». Een nleuv/c getuige. Bij de politic te Middelburg meldde zich Zaterdagmorgen een reizend koopman aan die zcide belangrijke mededcelingen te kun nen doen in verband niet den moord in den Polder Blij dorp te Rotterdam. Volgens uit voerige mededeelingen die de man aan de politie verstrekte, houdt hij den aangehou den Visser beslist voor den dader. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, dat naai* Rotterdam zal worden opgezonden. KINDERVERLAMMING. Roermond, 9 Nov. Alhier zijn drie ge vallen van kinderverlamming geconstateerd AUTO IN BRAND. Roermond, 9 Nov. Op do Bosschcnweg te Eindhoven is een auto van de firma Ver meulenAnscns te Helmond, welke een fi liaal heeft te Eindhoven, in brand gevlogen. De vlammen konden na ecnigen tijd ge- bluscht worden, doch de chauffeur bekwam zulke hevigo brandwonden, dat hij naar het gasthuis te Eindhoven moest worden ver voerd FABRIEKSBRAND IN TER APEL. Snel blusschingswerk. Ter A pel, 9 Nov. Heden in den namid dag ontstond door onbekende oorzaak brand in het laboratorium van de N.V. Mij. Ago, fabrieken van 'Llgriostone en Ligpo- stono-productcn. De brand werd te ruim 6 uur ontdekt, onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd, zoodat binnen korten tijd de spuiten van de fabriek, van 'Jo na bijgelegen aardappelmeelfabriek, vau Ter Apel, van Stadskanaal en Musselkanaal water konden geven Dit voorkwam dat do geheele fabriek in vlammen op ging. De brand, die men te ruim acht uur meester was, bleef beperkt tot de laboratoria en de magazijnen, terwijl de achter deze gebou wen gelegen fabriekscomplexen slechts lich te schade opliepen. Het bedrijf, waaraan 110 menschen werk zaam zijn, zal niet worden stopgezet. Ver zekering dekt de schade. De overwegingen van de Rotter damsche rechtbank Terug naar den rechter- comissans Rotterdam, 9 Nov. De Rotterdamsche Rechtbank zou hedenmorgen uitspraak doen in de moordzaak Lans, in welke als ver dachte terecht had gestaan de boekhouder van de firma, waarvan de heer Lans direc teur was, van O, tegen wien het O.M. twin tig jaar gevangenisstraf had geèischt. Het vonnis luidt: Overwegende, dat onder dc beraadsla gingen is gebleken, dat het onderzoek niet volledig is geweest en dat een uitgebreide aanvulling daarvan noodzakelijk is, die niel anders dan door den rechtercommissaris belast met de behandeling van strafzaken bij deze rechtbank zal kunnen plaats heb ben, overwegende toch dat op het allerlaatste oogenblik van het onderzoek ter terechtzit ting zich als getuigo heeft aangemeld en aldaar als zoodanig is gehoord W. C. Kap teyn, wiens verklaring reeds een nader on derzoek vereischt, vooral wat betreft het nauwkeurig juiste tijdstip waarop hij de twee in zijn verklaring bedoelde mannen heeft gezien, dat een onderzoek daarnaar des to noodiger is omdat dio verklaring in vele opzichten overeenkomt met die van getuige mej. Regeer, dat het daarom ge wenscht is, door den rechtercommissaris te doen onderzoeken of beide getuigen wel licht.dc zelfde twee personen gezien hebben en zoo ja, wie van hen beiden deze het eerst gezien heeft, dat daartoe derhalve noodig is, dat de rechtercommissaris opnieuw bei; Je getuigen ondervrage en in verband daar mee hooro al diegenen, die omtrent het door hen genoemd tijdstip eenigc verkla ring kunnen afleggen, overwegende dat om te kunnen vaststel len de mogelijke identiteit dier twee man nen aan beide getuigen door den rechter commissaris zul'en moeten worden ver toond ongeveer ten tijde en ter plaatse, als door hen opgegeven, al degenen die zich in de gang van dc zaak van dc N.V. de Haas dien Donderdagavond omstreeks 6.30 bevonden kunnen hebben, als daar zijn pa troons cn personeel van de daar gevestigde zaken, de buren daarvan waaronder getui ge te Korte en allen die daar wel om eenige reden plegen of plachten te komen, dat al die personen door den rechter-commissaris ook moeten vertoond worden aan de overi ge getuigen, die op bedoelden avond om streeks dien tijd op of bij de Admiraliteits kade een of twee mannen gezien hebben, n.l Enzlin-Weyers, Houtman en Ringlever, en ook aan de getuigen Brons, Valk en Me lis, cn welke getuigen den rechter-commis saris omstreeks het door hen genoemde uur zullen moeten aanwijzen, de juiste plaats waar zijzelven en waar de door hen opge merkte man(nen) zich bevonden hebben, overwegende dat bij dc confrontatie nauwkeurig acht te slaan is op dc moge lijkheid of een van die te vertoonen man nen veel gelijkenis met den verdachte v. O vertoont en zoo neen, of iemand van zoo danige gelijkenis op te sporen is, waartoe uitteraard in de eerste plaats in aanmer king komen mogelijke bloedverwanten van verdachte, die deswege aan allo voor noemde getuigen te vertoonen zijn, overwegende, dat het eindelijk gewenscht is dat de rechtercommissaris een onderzoek instelle omtrent hetgeen gerapporteerd ia in het op den laatsten zittingsdag ingeko men rapport van den inspecteur Melles, dato 26 October 1929, en bovendien hoore liet lid van de firma P. v. cl. Want te Gou da, die blijkens een ter terechtzitting over- gclegden cp voorgelezen copie-brief van de N.V. De Haas, van 29 November 1928, nog dien dag met Lans getelefoneerd heeft, overwegende dat het ten slotte de recht bank gewenscht voorkomt, gelet op het be langrijke mceningsverschil tusschen dr Hesseling eenerzijds cn de doctoren Hulsi en Gerhardt anderzijds, betreffende den ouderdom van het op het vest van verdach te gevonden bloed dea rechtercommissaris rapport te doen inwinnen van een door dezen te benoemen op dit gebied bij uitstek deskundige, die zich tevens zal uitspreken omtrent al die punten waaromtrent ge noemde deskundigen hei oneens waren, en het bizonder omtrent de vraag of het bloed gevonden op den hoed van Lans wat ouderdom en samenstelling betreft al dan niet overeenstemt met het op bedoeld vest revonden bloed, overwegende dat de rechtbank geen ter men aanwezig acht, al had verdachte zich niet schuldig gemaakt aan de hem ten las te gelegde en door hem bekende vermo gensdelicten het bevel van zijn gevangen houding op te heffen, hoeveel tijd het her nieuwd onderzoek ook moge vergen, gelast dat boven omschreven onderzoek door den rechtercommissaris zal plaats vinden, stelt le dien einde de stukken in diens handen. bepaalt dat na beëindiging van dat on derzoek het onderzoek ter terechtzitting zal worden hervat, op een alsdan tc bepalen datum. Het aangewezen adres voor STOFZUI 3ERS en VLOERWRIJVERS LA -GEöTfiAAT 135 ZEER BILLIJKE v. O DITIES Betalino in overlei met den Koooer HEERENKLEEDI .GA'.A '.AZIJN moderne meewerkte ruiten als bovenstaand model reeds de prijs van f 24 Utrechtschestraat 8 Tel 638 De AÏ/IER3FOORT8CHI RADIO CENTRALE ver schaft U voor slechts 50 ets. per wee'< Muziek, Kerk diensten, Lezingen enz. „Ned. Radiowerken" contra Philips 's-Gravenhage, 9 November. De vice- president der Haagsche Rechtbank, rar. Bij- nen, heeft vandaag uitspraak gedaan in het j.l. Maandag behandelde kort geding tusschen de „Nederlandsche Radiowerken"' en Philips Radio te Eindhoven, waarbij ge vraagd werd te verbieden de verdero ver spreiding van de bekende circulaire van Philips, in zake het verlangen door Philips van licentie voor den bouw van radio toe stellen, zulks op grond van onrechtmatige daad. Aan eischeres werd de door haar Inge stelde vordering ontzegd en zij werd in de kosten van het kort geding veroordeeld. BRAND IN EEN HOTEL. Laren, 9 Nov. In den afgcloopen nacht ongeveer drie uur werd de Larensche brand weer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in do bovenverdieping van ho tel „Sint Jan"' te Laren. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, brandde de bovenverdieping geheel uit. Verzekering dekt de schade. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Botsing bij het passeeron. Enschedé, 9 Nov. Do Telegraaf meldt: Gisteravond is aan de Hengelosche weg on der de gemeente Lonneker een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een vertegenwoordiger van de firma Philips te Eindhoven de heer T. kwam met een auto uit dc richting Hen gelo. Vóór hem reed oen sleeperewagen die hij wilde passcercn. Juist kwam uit de richting Enschedé eon auto waarin zich bevonden de heer B. W, mineraalwater fabrikant en een 3 tal andere personen. De auto van eerstgenoemde reed met groote snelheid tegen den uit Enschedé komende wagen op. met het gevolg dat dezo geheel in elkander werd gereden. De heer W. werd zeer ernstig verwond. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. De drie andere inzittenden kregen lichte verwondingen. De auto van den heer T. werd eveneens zwaar beschadigd. Do bo- stuurder kreeg verwondingen door glas scherven aan gplaat en handen. Hij kon zijn weg niet vervolgen. griffier, heeft den gehoelon Zondag een on* derzook ingesteld. Daarbij zijn foto's geno men door den fotodienst van Rotterdam, terwijl over den aard van de gevonden bloedvlekken geconfereerd is met do des kundigen Alberti, commissaris van politie te Maassluis en dr. van Rijn to Rotterdam De verdachto heeft namelijk beweerd, dat de gevonden vlekken van zweot afkomstig zouden zijn. Omstreeks vijf uur in den mid dag had het parket zooveel bezwarend ma teriaal bijeen gebracht, dat do zoon Jozef voorloopig in vorzekerdo bewaring werd ge steld. Het slachtoffer is gisteravond nog ge hoord in verband met zijn zorgwekkenden toestand. De familie-twisten waarvan dit drama het gevolg is. komen voornamelijk voort uit financieel© kwesties. Do zoon Jozef be schuldigde zijn vader er van dat deze hem oen bedrag van 22000. waarop hy meendo recht te hebben, onthield, terwijl anderzijds de familie den zoon beschuldigde anderhalf jaar geleden uit de kamer van zijn vader een geldkistje met f 12000, die aan de ge meente Schicbroek toebehoorden, te hebben gestolen. De zoon heeft indertijd als ver dachte in dezo zaak een dag in bewaring gezeten. Het optreden van minister Beelaerts bij de Ned. Journ. Kring Vader door zijn zoon aangevallen Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons: Nu de brief gepubliceerd is. dien de voor zitter van den Nederlandschen Journalis tenkring gericht hpeft tot den hoofdredac teur van het U. D. naar aanleiding van diens publicatie van een brief van Prof. van Eysinga aan den Minister van Buiten- landsche Zaken, stelt eerstgenoemde er prijs op alsnog to berichten, dat hem uit een nadere mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken is gebleken, lat dezo zijn optreden bij den Nederlandse^1-n Journalistenkring niet als een „klacht" heeft bedoeld. Hij heeft aan den voorzit ter zijn meening over de bewuste publica tie kenbaar gemaakt en hem gevraagd 7.00 mogelijk bij het U. D. daarover inlichtin gen in le winnen. Gedeeltelijke stillegging van het Mijnbedrijf mogelijk Rotterdam, 10 Nov. In de onmiddel lijke nabijheid van Rotterdam, in het dorpje Schiebroek, is men gistermorgen opge schrikt door een drama, waarvan een 7S- jarige man het slachtoffer werd. Zijn 33- jarige zoon Jozef V. deed een aanslag op hem, waardoor de oude man zeer zwaar werd gewond. De vermoedelijke dader werd aangehouden. Sinds jaren was er in het gezin V., dat een boerenhofstede aan den Ringdijk be woont twist, tusschen den vader, dio tot voor kort ontvanger bij de gemeente was, en den zoon Jozef, die in het ouderlijk hui* leefde, en wien herhaaldelijk verweten werd dat hy niets uitvoerde Verleden Vrijdag heeft de vader tenslotte den zoon de deur gewezen en de politio is er aan te pas ge komen om hem weg te krijgen. De zoon, die toen zijn intrek heeft genomen bij zijn zus ter, de familie B., die in de nabijheid woont, heeft zijn vader bij die gelegenheid her haaldelijk bedreigd ,dat zijn dagen geteld waren". Toen gistermorppn de oude V., die met zijn dochter samen woont, uit zijn huis kwam om de koeien in den stal te gaan melken, bemerkte hij aan de electrische lamp, die rle binnenplaats tusschen stal en huis verlicht, zóó verbogen was, dat het licht niet meer op de staldeur viel. Hij was nog maar net den duisteren stal binnen gegaan of hij werd aangevallen door iemand, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. Terwijl hij om hulp roe pend zich omkeerde, werden er tweo sneden van 12 c.M. lengte achter in zijn hals tor- gebracht Zwaar gewond, wankelde hij zijn huis binnen, waar de dochter luidkeels om hulp riep. Voordat de man bewusteloos werd, zeide hij tegen zijn dochter dat zijn zoon Jozef hem had willen dooden. Dr. Olbronda van Schiebroek. die het eerst ter plaatse was, achtte den toestand van den man zoo ernstig, dat hij hem zon der den Geneeskundigen Dienst af te wach ten, met zijn eigen auto naar het Zieken huis aan den Bergweg bracht. Daar is hij in zeer zorgwekkenden toestand opgenomen De politie, die wel op do hoogte was van den gespannen toestand in het gezin V heeft, mede in verband met de uitlatingen van het slachtoffer, omstreeks 8 uur de aanslag is bij half zes gebeurd den zoon Jozef ten huize van zijn zuster gear resteerd. Hij ontkende den aanslag te heb ben gepleegd, doch bij een huiszoeking wer den bebloede kleedingstukken in een waschkuip gevonden, waarin men gepoogd had ze uit te wasschen. Er werden geen wa pens gevonden, doch wel werden eenige scheermessen in beslag genomen. Het par ket, de officier van justitie mr. Hoevelman, rechter-commissaris mr. Dirkzwager en een Men meldt ons: Sedert Donderdag ontvangen de Limburg sche mijnen vun de Ned. Staats-Sp<»orwe- gen een aanzienlijk geringer kwantum lee- ge goederenwagens dan waarom zij ge vraagd hebben. Het gevolg van een en ander is, dat op de mijnen grootere hoeveelheden kolen moeten worden opgestapeld en dat wanneer deze verminderde toezending van wagens voortduurt gedeeltelijke stillegging van het bedrijf cn blussching der cokes- ovens dreigt HET REORGANISATIE-VOORSTEL IN DE NED. HERV. KERK. Een Inleiding van Prof. Haitjema. De Verecniging van Ouderlingen der Ned. Ilerv. Kerk houdt een algemeene vergade ring op Zaterdag 16 November a.s., 's na middags VA uur, in het Kerkeraadsgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan den Oppert 137, te Rotterdam. Prof. Dr. Th. L. Haitjema, van Groningen zal daar spreken over het onderwerp: „De hoofdlijnen van het voorstel inzake Reorga nisatie der Hervormde Kerk'. In verband met het urgente van bedoeld voorstel heeft het bestuur de behandeling van het vroeger aangegeven onderwerp: „De plichten en rechten van den ouderling in de Ned. Herv. Kerk" tot een lateren da tum uitgesteld VERHONGERENDE STRANDVOGELS. Men meldt aan de Msb. uit Callantsoog: Langs het Noordzeestrand zitten tal van zeevogels, die zich niet kunnen verplaatsen, daar de pooten en voeten aan elkaar kle ven door een laagje teer, dat daaraan ge komen is, toen zij neerstreken op zee, waar over een groote oppervlakte die vlooistof dr^ef. H. J. JORDENS. Deventer, 9 Nov. Op 61-jarigon leertijd is te Deventer onverwachts overleden de heer H. J. Jordens, sedert vele jaren lid vai Gedeputeerde Stalen van Overljsel, oud- Wethouder van Deventer. De heer Jordens was de liberale beginse len toegedaan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. te Diepenveen plaats hebben. ƒ14000 VERDUISTERD. Bij do Middelburgsche politie is aangifte gedaan, dat een boekhouder van de coöpe ratieve melkfabriek op Walcheren in den tijd van zes jaar een bedrag van veertien duizend gulden heeft verduisterd. De man heeft bekend

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5