AMBRSF0ÖEI3CR DA6B1AB Vrijdag 22 November 1929 -DE EEMIAISDER* 2£e Jaargang No. 124 ©1NNEMLAINIO ALGMEENE SYNODALE COMMISSIE DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK FEUILLETON. HET ONBEREIKBARE Eisch wejeo* meineed N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verhurino van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeiingen Spaar-deposito's rente 4 WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER. HET DRAMA TE ZUNDERT PHILIPS IN OOSTENRIJK Gestadige uitbreiding „PERZISCHE TAPIJTEN" Maison de Jager Zn. Luxs doozer» bonbons en borstplaat Ce Faam - Langestraat 5 Tweede vergadering s'-G ravcnhage, 20 Nov. De tweede zitting was voornamelijk gewijd aan de be handeling van verschillende cassatieaan- vragen. Daartoe behooren: lo. een verzoek van den kerkeraad van Gendringen en dr J. ,van Dorp, predikant aldaar, om cassatie van een besluit van het provinciaal kerk bestuur van Gelderland; 2o. een verzoek van H. H. Dorgelo te Naarden, tot vernie tiging van een besluit in hooger beroep van hot classikaal bestuur van Amsterdam; 3o van den kerkeraad van Zuidwolde (Dr.) om cassatie van een besluit in hooger beroep van het classikaal bestuur van Meppef; 4o. van den ring Dokkum tot vernietiging van een beslissing in hooger beroep van het provinciaal kerkbestuur van Groningen De president noodigt de heeren Tammens en mr. Tijssens uit een beoordeoling te ge ven van do staten en kosten en van do af schriften van uitspraken, besluiten en be slissingen. Ingekomen is een verzoek van een predi kant om rehabilitatie. Over dit verzoek zijn de kerkelijke besturen gehoord en zal de Synode eerlang hebben te beslissen. Goedgekeurd wordt het concept van een collectebrief voor het Fonds voor noodlij dende kerken en personen. In dezen brief wordt er op aangedrongen meer steun te verleenen aan het fonds, dat niet in staat is op zijn beurt voldoende hulp te verstrek ken aan noodlijdende gemeenten. De president heeft een bespreking gehou den met den secretaris van de vcreeniging ter bevordering van geneeskundig ondei zoek vóór het huwelijk. Hem is medege deold, dat te Rotterdam en te 'sGravenhage vanwege de kerkeraden dier gemeenten sa menkomsten zijn belegd ter behandeling van de groote vraagstukken op het gebied van de betrekkingen der geslachten en van het geen daarmee verband houdt. De secretaris der genoemde vereeniging zoude wenschcn, dat op die samenkomsten ook vooral de aandacht werd gevestigd op de eugenese, dus op de voor een gezond en krachtig volksleven zoo belangrijke hoofdzaak, waar voor de vereeniging strijdt. De Algemeene Synodale Commissie heeft met greote belangstelling van een en ander kennis genomen, maar is van oordeel, dat de genoemde vereeniging zelve zich tot de kerkeraden moet richten, welke voor de be spreking van die vraagstukken de gelegen heid openen. ting dezer fascistische jeugdgarde, naast andere hoogdravende taal o.a.: „Het anti nationale tuig, al verder doorgedrongen in de stad en land, ontkracht het volk, ver knoeit uw jeugd". Zij, die tot deze garde toetreden, zullen in een uniform worden gestoken. Deze zal bestaan uit: zwart overhemd, donkergrijze sportbroek zonder pof of zijwaartsche ver wijdingen, donkergrijze jaskiel, zwart hoofddeksel (alpinomuts) voorzien van een koperen leeuwtje als kokarde. Ook de ving der garde is reeds ontwor pen en vastgesteld. Zij zal bestaan uit een vierkant dook, ten halve blauw, ten halve zwart. In het midden van de vlag een oranje gekleurde Nederlandsche leeuw. Aan den top van den vlaggestok wordt als nationaal symbool een kleine takkebezem gestoken. VLRZOEK VAN DEN RADIORAAD De verdeeling van den zendtijd De Radioraad deelt mede, dat hem van verschillende zijden vragen om inlichtingen bereiken omtrent de verdeeling van den zendtijd en andere bij den Raad aanhan- gigo zaken. Dergelijke verzoeken worden ook tot den voorzitter en de leden indivi dueel gedaan. De Radioraad heeft echter slechts tot taak den minister van Water staat van advies te dienen. Het doen van mededeelingen aan anderen is derhalve uit gesloten. Dit is trouwens reeds het geva» op grond van den eed of de belofte van geheimhouding, in handen van den minis ter afgelegd. Overigens kan de Radioraad slechts ten zeerste betreuren, dot enkele personen en persorganen mededeelingen hebben gepubli cecr die niet voor openbaarheid waren be stemd. Deze mededeelingen, welke als regel óf geheel óf ten deele onjuist waren, kunnen nooit er toe leiden om het publiek een dienst te bewijzen, waarom de Radioraad dan ook bij dezen waarschuwt tegen alle mogelijke verdere ongecontroleerde berich ten omtrent ecnig bij hem aanhangig onder werp. Joh. A. Collé voor het Hof te Arnhem EEN FASCISTISCHE JEUGDGARDE? „Klein maar dapper".... Zelfverwijting is een knagende worm, dien men wel verdooven, maar niet dooden kan. BOSBOOM TOUSSAINT. (BKYOND) door JOHN GALSWi RT1IY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 57 Ook was het wel, dat de een op de ander neerschoot, voor een oogenblik, en dat zij dan maar al te gauw weder scheid den. Schoten dan nooit twee naar elkaar toe om elkaar te vatten en zich aan elkaar vast te klemmen om voor altijd een te zijn Liefde Die had het leven van haar vader vernietigd, en dat van Daphne Wing ze kwam nooit als men naar haar verlangde, en kwam altijd als men er niet naar ver langde. Een boosaardige zwerfster, dio nu eens hier, dan weder daar neerstreek: die genoeg kreeg van den geest voor zij nog van het lichaam verzadigd was. Het was beter ér niets mede to maken te hebben, veel beter Als men nooit liefhad, zou men zich nooit verlaten gevoelen zooals dat arme meisje. En toch 1 Neen, er was geen toch 1 Wie, die vrij was, zou or naar ver langen tot slaaf te worden Een slavin, als Daphne Wing Zooals haar man, met zijn behoefte naar een vrouw, die hem niet lief had. Een slaaf zooals haar vader was ge weest en nog was slaaf van een her innering. En terwijl zij het zonlicht op «Ie bremstruiken gadesloeg, dacht Gyp; „Lief- de! Houdt u verre van mij. Ik verlang niet naar u. Ik zal nooit naar u verlan gen." Die weck ging zij iederen morgen naar het huisje, en iederen morgen moest zij eerst juffrouw Waggc trotseeren. Deze goede vrouw had zich gewend aan het ontstellende feit, dat Gvp de vrouw was van dien schavuit, en had een zekere ge negenheid voor haar opgevat, en vertrouw de aan de zuster toe, die dit op haar beurt weder aan Gyp deed, dat ze zoo gedistin geerd was en zulke mooie mogen hnd net Ilaliaansche oogen. Zij was een van die ontelbare menigte van personen; wier harts tocht voor distinctie lichtelijk de overhand had weten te krijgen over hun anders inge kankerde fatsoensbegrippen. Die distinctie aanbidding was juist de oorzaak geweest, dot zij het danstalent van haar dochter hnd aangekweekt. Wie. weet hoe ver het haar in den tegenwoordigen tijd nog kon brengen? Met een vloed van woorden legde zij Gyp uit, „hoe zij altijd haar uiterste best had gedan om 'n dame van Daisy te maken en dit was er nu van gekomen I" En dan keek ze scherp naar Gyp's haar of ooren, naar haar handen of wreef, om to zien hoe die bij Gyp waren. De begrafenis gaf haar veel zorg, „Ik laat 't passeeren onder den naam Daisy Wing. Ze is „Daisy" gedoopt, en Wing klinkt zakelijk, en toch is 't de waarheid. Maar ik denk niet dat iemand er verband in zal zoeken, denkt u wel Vindt u ook niet dat ik als naam voor den vader wijlen de heer Joseph Wing zou kun nen nemen Ziet u, 't hoeft toch niet ge leefd, en ik moet 't toch 'n naam geven, of ze gissen de waarheid, en dat zou 'k niet kunnen dragen, 't Zou meneer Wagge schrik kelijk veel verdriet doen. 't Is in zijn eigen vak, ziet u. 't Is wèl bedroevend!"- voor Amersfoort et» Omsrteiter Langegrachf No. 4 Telefoon304 AMERSFOORT Oirectia: A. H. MARTENS. TEL. 852 GE/E3TIGD 1885 VERTROUWENSHUIS De vordering van de weduwe van het slachtoffer ontzegd 'sGravenhage, 21 Nov. De Haagsche rechtbank heeft heden, overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, aan eischeresse ontzegd de vordering ad ƒ50 000, ingesteld door de weduwe van den caféhouder te Zundert, die in den nacht van 10 op 11 Januari 1929 door twee ma rechaussees, die drankwet-controle uit oefenden is doodgeschoten. Voor de lampen S0 der markt in handen Een correspondent van het Algemeen Indisch Dagblad schrijft o.m. het volgende Bij gelegenheid van een bezoek aan YVco- ncn had schrijver dezes toevallig de gele genheid te spreken met den heer Van Bre da, den Nederlandschen directeur der Oos- tenrijksche l'hilipsinaatschnppij, bij welke gelegenheid deze hem het een en ander over de ontwikkeling der onderneming ver telde. Hoe snel deze in zijn werk gegaan is. daarvan kan men zich een denkbeeld vor men, wanneer men bedenkt, dat de heer Van Breda in Juli 1927 naar Oostenrijk kwam en dat op dat oogenblik de firma met een personeel van drie personen werk te Op het oogenblik daarentegen heeft Ie maatschappij hare filialen in Linz, Hagen furt, Salzburg en Innsbruck cn werkt zij met een personeel van 121 man. Philips is er in geslaagd, voor wat lam pen aangaat, binnen twee jaren 80 pet. van de Oostenrijksche markt in handen te krij gen. Voor het overige verkoopt men alles, wat men invoeren kan, aangezien Oosten rijk ter bescherming zijner eigen industrie natuurlijk den invoer alle mogelijke moei lijkheden maakt en zooveel mogelijk be perkt Verder bezit „Telcfunken" in Oos tenrijk het patent voor den bouw van appa raten, zoodat zij een zekeren druk kunnen uitoefenen op het publiek, dat dit o >k do bulzen bij hen moet koopen. Tenslotte is de navraag naar verschillende apparaten zoo groot, dat de fabriek niet steeds snel genoeg fabriceercn kan, zoodat op het oogenblik b.v. twee van de vier sooxiten luidsprekers cn de plaatspanning-cappara- ten geheel waren uitverkocht Een en an der is van dien aard, dat de beer Van Breda er mede rekende, dat men binnen twee tot drie jaren hot dubbele personeel zou heb ben. Twee nleuw^ apparaten, die men thans begint af te zetten, zijn een Róntgcn-appa- raat voor tandartsen en een dusdanig transportabel apparaat voor doktoren. De afzet van dit apparaat is zoo groot, dat Philips voor de verschillende landen 'n co'ntigenteering heeft moeten invoeren, in verband waarmede de Amerikanen thans probeeren, hunne meerbehoeftcn o.a. bij do Oostenrijksche Philipsmaatschappijen te bevredigen. De heer Van Breda vertelde ons verier van de propaganda door Philips in Oos tenrijk gevoerd. Zoo heeft men een eigen bind: Philips-Radio, met 7000 abonnós. Verder heeft men den Philips-dienst, waar bij iedere radio-amateur tegen één schil ling in de maand kan aangesloten zijn, wat hem het recht geeft, wanneer er iets aan zijn apparaat mankeert, Philips op te bellen, die dan kosteloos voor het herstel der schade zorgt. De maatschappij krijgt ten slotte, naar de heer Van Breda vertelde, nieuwe loka liteiten, aangezien de oude te klein zijn geworden. F.inde van deze maand zal men met de verhuizing cn de inrichting van het nieuwe hoofdkwartier zijn gereed ge komen. Practijken bij veilingen De minister zegt mait- rene'en loe BIJ DE OPENING VAN „HET VOLKSHUIS". „Ik zeg U mcnsch: blijf strij den en vertrouw". (Mars). Ik weet het wel: reeds lang hadt ge Uw plannon Een eigen „homo" in onze eigen stad. Maar „plan" cn „feit" zijn dikwijls ver verwijderd Men krijgt niet steeds dat wat men gaarne had! De moeilijkheden rijzen bij dozijnen. En doemen dMr waar men z' niet zoeken zou. Maar 't resultaat moest komen door het wachtwoord: „Ik zeg U mcnsch: blijf strijden en vertrouw!" En langzaam aan ontwaart g' in wazig schijnsel Uw „gouden zon" den hcil'gen „eigen-haard". En zeker zou de dichte nevel wijken! En nu, nu is Uw hemel dus geklaard! Nu rijst omhoog, na onverhidd'lijk „strijden" Het resultaat: Uw mooie Volksgebouw! En stil-aan voelt go 't, schier als een axioma; „Ik zeg U mensch; blijf strijden en vertrouw!'1 Hou vast, gij werkers, groot door stoeren arbeid Dit wachtwoord d'oorzaak van Uw groot seucces! En laat. 't U blijven nu Uw „woning daar is Voortdurend tot een grootschen, rijken les! Gelukgewcnscht En mochten moeiten, zorgen Naast vreugde wonen in Uw „Volksgebouw" Zie om dan naar de leus uit Uw verleden: „Ik zeg U mcnsch; blijf strijden en vertrouw!" GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Naar Het Volk verneemt stelt de Neder landsche Fascistenvereeniging Do Bezem sedert eenigen tijd pogingen in het werk. om te komen tot de stichting van een „Na tionale Jeugdgarde". Deze fascistische „Klein maar Dappers- garde, waartoe kunnen toetreden „manne lijke Nederlanders, die den leeftijd van twaalf jaren hebben bereikt", stelt zich ten doel: „de nationale verheffing en verdedi ging van de Nederlandsche jongelingschap in het algemeen en de openbaring van haar wezenlijke waardij in het bijzonder". In een tot dit doel verspreide circulaire leest men ter motiveering van de oprich- Langestraat 66 Telef 115 Arnhem, 1 Nov. In hooger beroep stond hedenmorgen voor het Gerechtshof alhier te recht Joh. A. Collé terzake dat hij zich bij de behandeling voor de rechtbank van dc Culemborgsche moordzaak aan meineed had schuldig gemaakt en deswege tot vijf maan den gevangenisstraf was veroordeeld. Het O.M., waargenomen door mr. Cnopius, vroeg bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak over veertien dagen. DE VOGELS OP TEXEL. Den Burg (Texel), 20 Nov. Met de bedoeling het onderwijs in de not-his one nog meer vruchtdragend te doen zijn, mis schien ook met het oog op een te stichten lokaal Museum, heeft de gemeente Texel van wijlen den kunstschilder Maurits II. A. .S aring diens groote verzameling opgezette en geprepareerde vogels aangekocht Hel zijn alle exemplaren van vogels, die hier broeden, of als trekvogel voorkomen. Gyp mompelde ten einde raad „O ja U kunt 't iederen naam geven die u wilt" Hoewel 't meisje zoo doodsbleek en encr- gieloos was, werd het toch spoedig duide lijk dat zij er door zou komen. Met iederen dag keerde er een beetje kleur en tevens een beetje van haar vroegere alledaag9chheid terug. En Gyp voelde instinctmatig, dat zij eindelijk naar Fulham zou terugkeeren, ge zuiverd van haar neiging voor Fiorsen, wat steviger en misschien ook wat rijker van gemoed. Laat op zekeren middag tegen het einde ran haar week te Mildenham doolde Gyp weder het kreupelboschje in en ging op denzelfden boomstam zitten. Het was een uur voor zonsondergang, en het licht scheen horizontaal op de gelende bladeren overal om haar hoen; een opgeschrikt konijn schoot de brem uit, cn weer terug en van den rand van het boschje, een eind van haar vandaan, schreeuwde rauw een vlaara- ■iche gaai, en vloog van boom tot boom. Gyp dacht aan haar kind, cn aan dat wat de half-zuster van haar eigen kind zou zijn ge weest; en nu dat zij er zoo na aan toe was naar Fiorsen terug te keeren, wist zij dat zij er niet verstandig aan had gedaan hier heen te gaan. Het contact met dat meisje, het als hot ware beroeren van dat verdriet, had de gedachte om met hem te moeten lo ven ondragelijker dan ooit gemaakt. Alleen het verlangen haar kind weer te zien, maakte haar terugkeer mogelijk. Ach, ze zou aan alles wel weer wennen! Doch het zien van zijn oogen die op haar gericht wa ren, en die dan weder teruggleden, als schrokken zij ervoor terug de hare te ont moeten, het denken aan alles aan alles wat weder zou beginnen, deed haar plotse- Op de vragen van het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos, betreffende het onder mis leidende en onware voorgeven6 houden van veilingen van Perzische tapijten, heeft de Minister van Justitie geantwoord, dnt in het begin van het vorig jaar zijn aandacht is gevestigd btjzoderlijk op een te Am sterdam gehouden openbare verknoping van Perzische tapijten, waarbij misleidende me dedeelingen waren gedaan om publiek te trekken. Een onderzoek is ingesteld en de betreffende handelaar heeft toen verklaard, zich in de toekomst van bedoelde onware mededeelingen te zullen onihouden. Kort geleden berrtkte -don -Minister ren nieuwe klacht naar aanleiding van in Bra bant te houden verknopingen. Zooveel doen lijk is toen nog middels een advertentie door den notaris openbaar gemaakt, dat de verkoopinc niet geschiedde A tout prix. loch tegen elk aannemelijk bod. en dot de vei ling niet was een liquidatieveiling. Don Minister is thans wel gebleken, dat zich meer gevallen voordoen. Maatregelen zullen worden genomen. In do eerste plaats is hierbij te denken aan aanschrijving of aanzegging van de deurwaarders, terwijl wat de notarissen aangaat, de tusschcnkomst van de Kamers van Toezicht is in te roepen. Den Minister is bekend, dat de officier van Justitie te Amsterdam in de zaak is gemoeid, naar aanleiding van het geval, hiervoren in de eerste plaats bedoeld, met het daarbij vermelde resultaat. Wellicht wordt echter bij de vragen ge doeld op een klacht over twee deurwaar ders. de vorige maand zij den president der Am6terdamsche rechlbank ingediend, waar van het gevolg is geweest, dat de presrdent die deurwaarders heeft onderhouden en deze hebben toegezegd, de bedoelde practij ken in het vervolg te zullen vermijden. ling huiveren. Op dat oogenblik was zij het lachen zeer nabij. Hij de vader van haar kind. De gedachte was lachwekkend en zon derling. Dat kleine wezen scheen hem even weinig aan haar te binden als ware het 'n gevolg van een toevallige ontmoeting, het gevolg van een vervolging van een nymf door een faun. Neen. Het was van haar al leen. En een plotseling koortsachtig verlan gen om er naar terug te keeren, overstemde alle andere gedachten. Dit verlangen groei de gedurende den nacht zoo sterk in haar, dat zij er aan het ontbijt haar vader over sprak. Hij liet zijn gevoelens niet merken en zeide enkel: „Heel goed, kindje; dan ga ik met je mee naar de stad." Terwijl hij haar in Londen in een cab zet te, vroeg hij: „Heb je jc sleutel van 't huis in Bury Street nog? Goed zoo! Denk er om, Gyp, wanneer jc 't mocht noodlg hebben, hij dag of bij nacht, het is tot jo beschik king." Van Mildenham uit had zij aan Fiorsen geseind dat zij kwam cn kort na drieën kwam zij thuis aan. Hij was niet thuis, en wat klaarblijkelijk haar talegram was, lag ongeopend in de vestibule. Bevend van ver wachting, ijlde zij naar boven naar de kin derkamer. Het pathetische geluid van bet een of ander kleine wezen, dat niet kan zeg gen wat het pijn doet, trof haar oor. Zij ging ongerust binnen, en toch met de half triomfantelijke gedachte: „Misschien is dat wel voor mij!" Betty zat met een rood gezicht te wiegen en bekeek het gezicht van het kindje met een niet begrijpend wenkbrauwfronsen. Toen zij Gyp zag, zette zij de hand in de zij en hijgde: „O, God zij geprezen! O, liefje, wat ben DE PRIJSSTIJGING VAN DE ANTHRACIET, Hebben do S'eenkolcnhan- dclsvoreeniglng en de mij- non or de band ln De hcor Wijnkoop heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dnt in April 1.1. de Limburgsche mijnen overleg gepleegd hebben, eerst met de Slenkolen Handels- vcreeniging (het Verkoopkanloor van het Rheinisch Westphülisch Kohlensyndicot). te Utrecht cn daarna met de Belgische mijnen te Brussel, hetgeen ten gevolge heeft ge had een algemeene prijsstijging, voorname lijk van dc Belgische antraciet en een ver minderden aanvoer der laatste soort, waar door thans nog niet voldoende huisbrand is geleverd kunnen worden Is het den Minister bekend, dnt algemeen verwacht wordt, dnt genoemde mijnen deze prijzenovercenkomst nog s'rakker zullen aanhalen in het volgend xoorjaar, waardoor ons land ten slotte grootendeels afhankelijk wordt van zijn eigen mijnen, hetgeen nood wendig tot prijsstijging moet leiden? Is de Minister bereid maa regclcn te ne men, dat nlthnns de Staatsmijnen aan der gelijk overleg niet meer kunnen deelnemen? Wollen Jongens Truien Wollen Jongens Pullovers Wollen Jongens Vesten groote sorteeringen ik blij! Sedert vanmorgen kan ik njks met baby beginnen. Telkens als ze wakker wordt schreit ze net als nu. En vóór vandaag was 7o altijd even zoet. Niet waar, schattebout! Stil maar, ssjt, ssit!" Gyp nam het kind op, welks zwarte oogen zich op haar moeder vestigden met een tij-lelijke tevredenheid, doch bij de eer ste beweging begon het weer klagelijk te steunen. Betty hernam: „Ze is al zoo vanaf vanmorgen. Meneer Fiorsen is meer dan eens hier geweest, me vrouw cn ik moet u zeggen, dat baby er niks van moet hebben. Hij kijkt haar zoo strak aan. Maar vanmorgen dacht ik en fin Ik dacht: „jo bent haar vader, 't Wordt tijd dat ze aan ie went." En daarom liet ik ze een oogenblik begaan; en toen ik terug kwam ik was maar even naar de badkamer geweest kwam hij do kamer uit en zag er erg woest en bleek uit. en 't kind o, dat gilde! En als zo niet slaapt, huilt ze." Terwijl zij het kind tegen haar borst aan drukte, zat Gyp erg stil cn zonderlinge ge dachten gingen haar door het brein. „Hoe is hij anders geweest, Betty?" zeido zij. Botty verfrommelde haar schort; haar vollemaansgezicht betrok. „Nou," zoide zij, „ik geloof wel dat hij go- dronken heeft. Ja, ik weet het zeker, want ik heb 't an 'ra geroken. Mot den derden dag begon 't- En eergisteren nacht kwam ie vreeselijk laat Ihuis ik kon 'm rond hooien waggelen en tegen de trappen scholden, terwijl ie naar boven kwam. Och Heer och Heer 't Is toch zonde!" {Wordt vervolgd.) j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5