TOMPOUCES WIJNHANDEL J.A.SGHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- ^MORGEN SPECIALE VERKOOP <4.SO 4-.90 - 5.90 6.90 D5V. KLEUREN MET RAND NA HET DRAMA TE GROOTEGAST VERLAGING VAN TOLMUREN Het Nederlandsche comité EEN ZONDERLINGE STAATSBEMOEIING Wonderlijke nota van wijziging UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EEN DRAMA IN HET GROEN LUCHTVAART DE TOCHTEN VAN DE GRAF ZEPPELIN Gemiddeld 2340 KJVL per reis DE POSTVLUCHTEN HUMORHOEKJE RAMSELAAR Onthulling van een monument voor de vier slachtoffers Groningen, 27 Nov. Zooals men weet heeft de Ned. Bond van rijks- en gemeente politie, marechaussee, enz. indertijd beslo ten op elk der graven van de in Jan. 1929 te Grootegast vermoorde veldwachters een gedenkteeken te plaatsen. Deze gedenkteekens zijn heden met eeni- ge plechtigheid onthuld: te Groningen op de begraafplaats Esservcld voor de veld wachters Hoving en Werkman, op het kerk hof te Grootegast voor den veldwachter v. d Molen, op dat te Opende voor den veld wachter Meyer. Bij de onthulling te Groningen sprak de brigadier-commandant der rijksveldwacht te Zuidhorn, de heer A. Kolle. Hij herinner de aan het verschrikkelijk gebeuren in den morgen van den 18 Januari te Grootegast dat in het geheele land en daarbuiten groote ontsteltenis hooft teweeg gebracht. Vier bra vo mannen trouwe huisvaders, flinke poli tiemannen werden kort na elkaar van het leven beroofd. Voorts herinnerde hij aan de indrukwek kende begrafenis der vier slachtoffers op 22 Januari, waarbij bleek dat schier heel Nederland meeleefde met de politie. Uit alle oorden van ons land zün toen de politiemannen in grooten getale naar de drie begrafenissen gegaan om van hun deel neming te getuigen. De Nederlandsche politie meende evenwel dat het haar plicht was iets meer te doen dan eerbiedige hulde te brengen aan de gevallen kameraden. Van alle zijden werd aangedrongen op het vormen van een co mité. bestaande alleen uit politiemannen met het doel bij de geheele Nederlandsche politie gelden ie verzamelen met het doel een monument op te richten voor de ge vallen kameraden. Het comité heeft van alle kanten mede werking ondervonden. Alvorens nu tot de onthulling over te gaan, verzoekt spr. de aanwezigen de overledenen in stille, te her denken. Vervolgens verzocht hij de collega's F. v. d. Veen en J. Bosman als leden uit de bri gade Zuidhorn die met Hoving cn Werk man in nauw verband hebben samenge werkt het kleed, dat het gedenkteeken nog bedekte, te verwijderen. De familieleden van wijlen Hoving en Werkman toesprekend, zeide spr. dat het monument met zijn stevige zuilen, rustend op een afzonderlijk voetstuk door zijn groo ten eenvoud treft. liet geeft te zien het rijkswapen door Hoving en Werkman met cere gedragen, als symbool van de taak door deze man nen bij hun leven trouw vervuld, waarbij do woorden „Je Maintiendrai", het geheel omstrengeld door de Ned. vlag in rouw floers gehuld. Spr. verzocht de familie het gedenktee ken te aanvaarden, als een bewijs van hoogachting en eerbiedige hulde van de Ned. politie. Te Grootegast werd de herdenkingsrede uitgesproken door den heer Verkaik, com missaris van politie te Winschoten. GELUIDSVERSTERKERS IN DE TWEEDE KAMER. Uitstekend geslaagde proe ven. 's-G r a v 0 n h a g e. 27 Nov. Heden wer den in de vergadering der Tweede Kamer proeven genomen met geluidsversterkers, die op de tribune opgesteld waren. Een microfoon was voor het spreekge stoelte geplaatst. De in6tMjatie voldeed heden uitstekend. Maandag j.L waren reads voorlcnpige proeven genomen in kleine kringen. TOEPASSING BEZOLDIGINGSBESLUIT. Een proces tegen den Staat. 'e Graven ha ge, 27 Nov. Vrijdag 22 November hebben voor de Haagsche recht bank de pleidooien plaats gehad in een salai isproces van eenige belastingkommie- zen tegen den Staat. Dit proces loopt over een gestelde niet- juiste toepassing van het Bezoldigingsbe sluit 1920 ten aanzien van een aantal be lastingambtenaren. als gevolg waarvan over de jaren 1922—1925 betaling wordt ge vraagd van ten onrechte niet. uitbetaalde salarisverhooging. Mr. Veegens trad daarbij op voor den Staat, mr. Duys namens den C N. A. B voor de ambtenaren. De officier van justitip zal op 29 Xo\ em ber conclusie nemen EEN GESTUITE COLLECTE. Te hooge inningskosten. 's-Gravonhage, 27 Nov. In de lieden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Be stuur, is o.m. voorlezing gedaan van de volgende Kon. besluiten: Ongegrond zijn verklaard de beroepen van dc Stichting Tehuis voor alleenstaan de blinden te Wolfhezen tegen de stuitin gen door B. en W. reap, van Den Haag, Dordrecht, Rotterdam. Gorinchem, Haar lem, Bussum, Hoorn, Utrecht, Goes, Nij megen, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Ven- lo, Westdongeradeel, Oostdongeradeel en Groningen, van in die gemeenten te hou den openbare inzamelingen. De Kroon overwoog hierbij, dat als stui- tingsgrond moet worden aanvaard, dat 20 25 der ingezamelde gelden als colpor- tageloon wordt uitbetaald, welk percentage toch, ook al moet de agent der stichting daaruit zijn onkosten bestrijden, veel te hoog moet worden geacht. Voorts wordt overwogen, dat weliswaar de inningskosten bestreden kunnen worden uit de opgehaal de gelden, maar dat het publiek besdhermd dient te worden tegen een al te hoog op voeren van die kosten. De Europeesche douane entente Sedert eenige jaren werken in het bui tenland. onder den naam van Union doua- nière européenne (Europeesche Douane unie) comité's, die propaganda maken voor plannen om het onderlinge handelsverkeer in de landen van Europa, door verlaging van de tolmuren, gemakkelijker te maken. Deze Unie 6teunt het denkbeeld om de regeeringen in Europa door het aangaan van een collectief verdrag, tot onderlinge verlaging van de douane tarieven te doen besluiten. Deze actie krijgt bijzondere bc- teekenis door de conferentie, welke in het begin tan 1930 te Genève zal worden ge houden, en waarbij het voorstel tot een wa penstilstand in den tarievenstrijd aan hangig wordt gemaakt. Naar men hoopt zal daarop een beraadslaging volgen over een collectief contract tusschen de staten om de tariefmuron te verlagen. Sedert korten tijd heeft zich ook hier te lande een comité gevormd om van adhaesie- betuigingen blijk te geven. Om beter te doen uitkomen, dat men denkt aan een gezamen lijke afspraak tot tariefsverlaging en niet aan de stichting van een tolverbond, waar uit zoo licht gevaarlijke politieke tegenstel lingen met buitenstaanders kunnen ont staan. heeft men aan het Nederlandsche comité den naam gegeven van Entante douaniöre européenne (Europeesche douane- entente). Tot dit. comité zijn de volgende heeren toegetreden- mr. P. J. Aalberse. D. G. van Beuningen. S. v. d. Bergh jr., H. Colijn, E Heldring, E. H. Krelage, mr. W. M. van Lijn schot, ir. A. Plate, mr. dr. L. F. H. Regoul prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, dr. M. P. L. Steenbergen, dr. ir. Chr. F. Stork, prof. mr. F. de Vries, d:\ ir. Th. v. d. WaerJen en J. B. West er dijk. VERSPREIDING VAN SMAADSCHRIFTEN Actie van een oud-rijksontvanger. De oud-Rijksontvanger G. A. Meijer uit Emmeii verspreidde Dinsdag te Roermond zijn geschriften: ..De belastinginspecteur J. Reijntjes gesmaad in openbare rechtszaal" en „Smaadschrift contra meerdere hoogge plaatste officieele personen". In den namiddag werd hij aangehouden door een agent van politie, die hem ver zocht mede te gaan naar den Officier van Justitie, waaraan werd voldaan. Op een daartoe strekkende vraag verklaarde de heer Meijer op 18 November j.l. dezelfde pamfletten te hebben verspreid in Helmond en dat de feiten in een daarvan opgemiakt proces-verbaal juist waren vermeld. Hoe wel de oud-Rijksontvanger uitdrukkelijk verklaarde de uitreiking in andere steden van ons land te zullen voortzetten, werd deze daarna op vrije voeten gesteld. Op 23 November j.l. was de oud-Rijksont vanger voor eenzelfde feit aangehouden door de politie te Heerlen, doch weder vrij gelaten op last van den Officier van Justi tie te Maastricht. KIND OVERREDEN Noodicttige val. Amster d a ra, 2 7 No v. In de Warmoes straat gleed heden een 12-jarig meisje, dat een 2-jarig jongetje aan de hand had, uit en viel. waardoor het kleine kind op den rij weg terecht kwam en gegrepen werd dooi een auto. Het kind kwarn onder de wielen terecht cn wérd dood opgenomen. Principieels en practische bezwaren Elders in dit blad citeeren wij een artikel uit het Handelsblad over een zonderlinge wijze van Staatsbemoeiing, n.l. het voorstel van de regeoring om het mijnbedrijf in de gelegenheid te stellen deel te nemen in het kapitaal van eene op te richten tricotage- fabriek: n.l. ven. Tricotageateliers „Tree beek'. Hieronder laten wij volgen wat de N. R. CL erover zegt. Ter motiveering van deze wonderlijke uitbreiding van staatsbemoeiing wordt ge zegd, dat in de fabriek, welke in de onmid dellijke nabijheid van de woninggroepen der staatsmijnen zal worden gevestigd, 150 k 200 vrouwelijke arbeidskrachten plaats zullen kunnen vinden. In de mijnstreek be staat gebrek aan werkgelegenheid voor vrouwelijke arbeidskrachten, en het gemis aan zulke werkgelegenheid voor huisge- nooten bemoeilijkt het verkrijgen van ar beiders voor het mijnbedrijf. Het is naar het oordeel des ministers daarom in het belang van het staatsmijnbedrijf, mede te werken, om dezo werkgelegenheid te schep pen. Zoo eenvoudig als dc zaak hier voorge steld wordt, lijkt zij ons echter niet. Werk gelegenheid scheppen kan niet slechts ge schieden door oprichting van tricotagefa- brieken. Werkgelegenheid voor vrouwen gesteld, dat het staatsroeping is geworden, daarin te voorzien kan ook worden ver kregen door allerhand ander bedrijf; men denke slechts aan de kunstzijde-industrie en de gloeilampenindustrie. Ook op andere wijs, dan door werkgelegenheid voor vrou wen en meisjes in het leven te roepen, kan de trek van mannelijke arbeiders naar ccne industriestreek worden bevorderd. Een goede bioscoop b.v. zou misschien wonderen kunnen doen. Zal de staat of het staatsbe drijf dan in het kapitaal van eene bioscoop onderneming gaan deelnemen? Principieel beschouwd, lijkt ons dc aan vrage tot deelneming in het kapitaal der tricotngefabi ick, te moeten leiden, tot de conclusie, dat, zoodra er maar één staats bedrijf ergens aanwezig is, de staatsdeelne ming in elke andera onderneming kan wor den goedgepraat, on de staat op elk gebied gis concurrent vaiutie particuliere nijver heid zal kunnen,- OOIVedch. Ten aanzien vah deze aanvraag geldt daarom het „principiis obsta'. En het lijkt ons ongepast wij wetep geen zachter woord dat eene aanvraag van zoo uit nemend principieel gewicht bij nota van wijziging wordt aanhangig gemaakt, en on voorbereid, zonder afdeelingsonderzock der Kamer, zou worden beslist. Wij verwachten, dat dc Kamer harerzijds het initiatief ne men zal, 0111 deze aanvraag alsnog in de afdeelingen te bespreken. Ook practlsch is er tegen het voorstel, zoo wij wel ingelicht zijn, heel wat te zeg gen. De bestaande tricotagefabrieken maken een moeilijken tijd door. Zij kunnen voor zien in de behoeften van het Nederlandsche publiek, zoodat dus vermeerdering van werkgelegenheid voor vrouwen in dit op zicht geenszins noodig kan worden geacht Komen de tricotageateliers Trecbeek tot stand, dan zal er elders onvermijdelijk werkgelegenheid voor vrouwen komen te ontbreken. Volgens de redeneering van den minister, die erop uit is, het verkrijgen van arbeiders voor het staatsmijnbedrijf te be vorderen, zal dus dc verkrijging van arbei ders in de streken, waar reeds tricotagefa brieken gevestigd zijn, worden bemoeilijkt Het ligt, dunkt ons, niet op den weg van den staat, dit uit te lokken. Te minder, omdat onze nijverheid in alle lakken, de tricotagefabrieken niet uitgezon derd. in haar afzet naar het buitenland steeds meer bemoeilijkt wordt door hooge buitenlandschc tarieven. Met staatsgeld zal nu dc strijd voor onze tricotagenijverheid nog verder worden verzwaard. Voor staatsbedrijven, deelneming aan den staat in particuliere bedrijven, voelen wij over het algemeen niet. Zoodra men daar mee geraakt buiten het gebied der mono polistische erkcersbedrijven, als posterijen, telegrafie cn telefoon, en tot op zekere hoogte de spoorwegen al hebben wij ook hier de staatsdeelneming in het kapitaal geenszins kunnen bewonderen is het zaak op zijn hoede te zijn. Er kunnen in uitzonderingsgevallen, met name op het ge bied van het mijnwezen, redenen zijn, om don staat hetgeen hem redelijkerwijze toe komt door middel van eene deelneming in het kapitaal te doen toevallen men denke b.v. aan de Kon. zoutindustrie het blijft gewenscht, de grenzen zoo eng mogelijk te trekken. In het risico van den ondernemer behoort de staat in den regel geen deel te nemen Daartoe dienen de belastingpenningen der burgerij niet, om het even of de staat deze gelden direct beschikbaar stelt, of het in termediair van een bestaand staatsbedrijf zoekt. In het besproken geval allerminst, omdat het risico, dat het staatsmijnbedrijf thans mee wil gaan dragen, wel eens veel grooter kon blijken, dan de indirecte voor deelen, die het staatsmijnbedrijf erdoor denkt te verkrijgen. Ten slotte nog eene vraag: Is de stand van de steenkolcnmarkt tegenwoordig van dien aard, dat er kunstmiddeltjes, als het onderhavige, moeten worden in toepassing gebracht, om den trek van arbeiders naai de mijnen te vergröotèn en de productie te vermeerderen? BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Wij laten het hier voorloopig bij, en spre ken de verwachting uit, dat dc wonderlijke nota van wijziging op de begrooting van het staatsmijnbedrijf niet zonder degelijk voorafgaand onderzoek in bespreking zal worden gebracht. De juffrouw, de paarden, de nette meneer, de slagersjongen en de glibber- straat Fluitend en met zijn rinkelbel beukend op de stuurstang van zijn fiets peddelde de onbekend gebleven fietsjongen over het asphalt van de Kruiskade te Rotterdam, met op het bagagerek, dat als een presen teerblad prijkte boven, het ras wentelende voorwiel, een bus. De jongen floot en belde en fietste; de bus bibberde boven op het rekje en toen geschiedde het drama. Zonder verder naspeurlijke neöen plofte de bus van de fiets, rolde een paar slagen om en bleef liggen. De jongen merkte niets en floot en belde en fietste. Tijdens den val was de deksel van de bus gegaan en uit de opening stroomde een breiïge, groene sub stantie naar buiten; zij bemorste het gladde wegdek, overdekte het met strooperigheid, die zich spoedig in een klef laagje glibberig groen over oen oppervlakte van tien, twaalf vierkante meter had verspreid. Een kittig kantoormeisje kwam kwiek aangefietst; zij zag de groene massa te laat. glipte onderuit en lag spartelend in de pap. Achter haar reed een wagen, bespannen met twee muildieren. Het wegdek was vocfr de hoeven te glad, de dieren gleden onder uit cn zetten zich bevallig neer op de fiets van het meisje. Achter den wagen reed een bette meneer. Hij kon niet meer wijken, hij kon niet meer stoppen en voor hij het wist zat,hij tusschen de muildieren en de juffrouw in de groene verf.. Toen naderde een slagersjongen, een H. B. S.'er, een juffrouw en nog een meneer, en zij allen kwamen ton val. Dit alles was zoo filmisch snel geschied, dat de verkeers agent, die den onbekenden Huilenden fietser een teeken had gegeven en daarna zijn blik ken een anderen kant had doen uitgaan, toen hij wederom zich wendde, een wrie melende hoop armen, bcenen en muildier** pooten ontwaarddc. En nog groeide de hoop zienderoogen. Fietsers naderden in drommen; zij deden wanhopige pogingen om het bedreigde wankele evenwicht te bewa ren, maar de een na den ander, en soms twee, drie tegelijk slipte en kwam ten val. Toen greep hij in. Hij alarmeerde den reinigingsdienst cn requireerde alle katten bakken uit de buurt, om zond te strooien over de gladde pap. Dc reinigingsdienst stuurde snel een auto met zand en met bussen benzine werden de gevallenen ge reinigd. Ook de muildieren zijn met ben zine opgepoetst. De eerste damesfiets hoeft bij het drama het leven gelaten. (N. R. Ct.) In vijftig reizen is een afstand afgelegd van 116.985 KM. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. Naar verluidt is IC. v. d. M., verdacht van moord op mevr. Odem aan den Bezuidcn- houtscheweg te den Haag, door de psychia ters \olkomen toerekenbaar verklaard. De instructie in deze zaak is thans zoo ver gevorderd, dat eerstdaags de dagvaar ding zal kunnen worden uitgebracht. De behandeling voor de rechtbank kan nog dit jaar en wel eind December verwacht wor den. Friedrichshafen, 26 Nov. (H. NJ Blijkens een overzicht van de reizen van de Graf Zeppelin, die, zooals bekend, na afloop van de 50ste reis ter inspectie en tot het aanbrengen van enkele veranderingen, vooral met het oog op de voorgenomen vlucht naar de Noordpool, op de werf is gehaald, zijn in totaal volgens de journalen 116.985 K.M. afgelegd of gemiddeld 2340 per reis. Grootcre reizen zonder tusschen- landing werden ondernomen van 11 tot 15 October 1928 naar Lakehurst, 9.926 K.M., van 29 October tot 1 November 1928 van Lakehurst naar Friedrichshafen, 7300 K.M. van 25 tot 28 Maart 1929 naar Palestina en terug, 8000 K.M., van 23 tot 25 April naar Spanje. 5400 K.M., van 1 tot 5 Augustus naar Lakehurst. 8350 IC.M. van 7 tot 10 Augustus van Lakehurst naar Friedrichs hafen 7068 IC.M., van 15 tot 19 Augustus van Friedrichshafen naar Tokio, 11.247 K* M„ van 23 tot 26 Augustus van Tokio naar Los Angeles, 6.053 K.M., van 27 tot 29 Augus tus van Los Angeles naar Lakehurst, 4822 IC.M., van 1 tot 4 September van Lakehurst naar Friedrichshafen, 8478 IC.M. en van 15 tot 17 October naar den Balkan en Sile- zie, ,4756 IC.M. In totaal zijn voor de 50 reizen verbruikt 235.065 kubieke meter of 319.688 K.G. stookgas, 76.187 IC.G. benzine, 11.132 IC.G. olie. Het verbruik per 100 K.M. bedraagt derhalve slechts 340 IC.G. Afgezien van de bemanning werden 1574 passagiers vervoerd, ,dus gemiddeld 31 passagiers per reis. Op 42 reizen werd post meegenomen cn wel in totaal 820.000 stuks briefkaarten cn brieven. Aan proviand werd meegeno men 15.573 K.G. vaste levensmiddelen en 16M00 IC.G. aan dranken en water. Gemid deld wérd dus 639 IC.G. aan levensmiddelen per reis meegenomen. De nuttige belasting bedroeg in totaal 397.656 IC.G., dus ge middeld per reis 7.953 IC.G. Bij de langere reizen werd in het belang van de groooter* veiligheid een betrekkelijk groote reserve aan brandstoffen meegenomen, zoodat bij latere reizen de nuttige belasting nog ver hoogd zal kunnen worden. Op kortere tra jecten werd natuurlijk geen vracht mee genomen. Het zesde vliegtuig te Bandoeng; het retourvliegtuig te Bagdad Dc K. L. M. meldt: Het zesde postvliegtuig vertrok gïst'ér-i ochtend om 5 u. 35 (pl. tijd) uit Modan cn kwam om 11 u. 35 te Palembang aan. Het startte te 12 u. 40 tc Palembang en arri veerde 15 u. 50 te Batavia; steeg daqr om 16 u. 10 op cn landde om 16 u. 50 te Ban doeng. Het 3de relourvlicgtuig is gistermorgen ora 6.15 uur uit Bushir vertrokken en om 9.51 te Bagdad gearriveerd Vandaag wordt niet verder gevlogen :rï verband met het slechte weer Op bet gecosturaeerde baL Dienster„Iets goeds om te drtniccn meneer 7 Jawel meneer, wat mag net zyn, een schoteltje melk F tLondOD Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6